מה כואב לכם – גיליון הסקי השנתי
מה כואב לכם גיליון הסקי השנתי

מה כואב לכם – גיליון הסקי השנתי

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מה כואב לכם – גיליון הסקי השנתי של דה מרקר פרסם בנובמבר 2019 את הכתבה שפרסמתי כאן באתר כבר לפני מספר חורפים. להלן המאמר עם שינויים קלים בלבד:

מה כואב לכם – גיליון הסקי השנתי של דה מרקר

גולשים מישראל שגולשים ימים ספורים לאורך השנה חשופים לפציעות השכיחות מאוד ממילא בענפי הסקי והסנובורד. הבשורה הטובה: הקפדה על הכללים הנכונים לפני, במהלך ואחרי הגלישה יכולים לצמצם משמעותית את הנזקים.

פציעות סקי וסנובורד הן מפציעות הספורט השכיחות ביותר, ובמטוסים החוזרים מיעדי הסקי אפשר לפגוש את הנוסעים המגובסים והצולעים. אמנם ברוב המקרים מדובר בפציעות קלות המסתכמות במכות יבשות ובשטפי דם כחולים שנעלמים תוך ימים ספורים אולם בחלק משמעותי מהמקרים מתרחשות גם פציעות חמורות עם השלכות רציניות ואף כאלו המביאות למוות. בכל שנה נפצעים בארה”ב לבדה מאות אלפי גולשים, וסביר להניח שבישראל השכיחות דומה. במחשבה שנייה, אולי בשל ביטחון עצמי מופרז וחוסר מיומנות שיעור הפציעות היחסי בקרב ישראלים אף גבוה יותר.

לאור כמות פציעות סקי ופציעות הסנובורד שאני פוגש במרפאתי מדי חורף, ובמיוחד נוכח פציעה קשה במיוחד, אני שואל את עצמי ואת הפצוע למה לכל הרוחות הוא פעיל בתחום ספורט מסוכן זה? התשובה שאני מקבל לרוב היא: “אהבה זה לא משהו הגיוני”. אז בואו נבדוק מה גורם לפצעי אהבה אלו ומה ניתן לעשות כדי למנוע אותם. מה כואב לכם – גיליון הסקי השנתי של דה מרקר.

מה כואב לכם – פציעות סקי לעומת פציעות סנובורד

פציעות סקי וסנובורד משמעותיות שכיחות כוללות: קרעים של שרירים ורקמות רכות אחרות, פריקות מפרקים, שברים ולעתים רחוקות אמנם גם מוות.  הגולשים באמצעות סנובורד חשופים לפציעות שונות מאלו של הגולשים על מגלשי סקי: בארצות הברית טופלו בשנת 2002 כ- 77,300 פגיעות מסקי וכ- 62,000 מסנובורד ובכלל זה 10,000 פגיעות מוח טראומטיות כאשר סנובורד אחראי לכ-25% מכלל הפגיעות שמחייבות חדר מיון.

גולשי סנובורד נופלים לרוב קדימה או אחורה. בנפילה קדימה הם שולחים את היד לבלימה ובכך חושפים את הכתף והגפה העליונה למגוון פציעות כולל פגיעה בשרירים המסובבים, שברים של הכתף, עצם הבריח, מרפק ושורש כף היד. גם בנפילה לאחור שולח גולש סנובורד את כף ידו לבלימה ובכך חושף את שורש כף היד לשברים ופציעות. בנפילה לאחור עלולים עמוד השדרה המותני, ועמוד השדרה הצווארי וכמובן הראש להיחבט ולהיפצע.

גולשי הסקי חשופים לנזקי ברכיים כולל קרע רצועות בברך (ligaments) בברך וקרע מיניסקוס (Meniscal injuries) . פציעות ברכיים אלו נגרמות כאשר בעת הנפילה נוצר סיבוב לא טבעי בברכיים וזאת בגלל המגפיים והמגלשיים המקבעים את הרגליים בעוד שהגוף נופל. במידה ואחת או שתי הברכיים שלכם אינן יציבות או נוטות לנקיעה יצבו אותן עם תמיכה מיוחדת המשלבת צירי מתכת. חשוב לציין שבעת נפילה מקלות הגלישה (Ski poles) עלולים לגרום לפציעות ושברים באגודל. התנגשות בעוצמה גבוהה עלולה לגרום לפציעות ראש ואף למוות בשני סוגי הספורט.

הקשיבו לגוף

מה כואב לכם - גיליון הסקי השנתי
מה כואב לכם – גיליון הסקי השנתי

הסטטיסטיקה מלמדת שחלק גדול מהפציעות מתרחשות דווקא לפני הפסקת הצהריים או לקראת סוף היום, לאחר מספר שעות גלישה כאשר הגולש מותש. באופן דומה, חלק ניכר מהפציעות נגרמות לאחר מספר ימים של גלישה כאשר הגוף עייף והשרירים תפוסים. גם נתון זה עשוי להעיד על עייפות כגורם לפציעות או לחלופין פגיעה בריכוז. כמובן שכושר גופני טוב יאפשר גלישה בטוחה וממושכת תוך שמירה על רמת ריכוז ויכולת טובים. חוסר שליטה וטכניקה לקויה הם גורם נוסף: מדובר בענפי ספורט מורכבים המצריכים פיתוח יכולות פסיכו מוטוריות מורכבות.

טכניקה לקויה או גלישה ברמה הגבוהה מהיכולת של הגולש משמעותה יכולת שליטה לקויה וסיכוי מוגבר להיפצע. חשוב לציין שהפציעות המשמעותיות אינן מתרחשות בתחילת החופשה, כאשר אתם זהירים והחשש מגביל אתכם, אלא לאחר מספר ימים כאשר אתם סבורים שרמתכם מאפשרת גלישה מאתגרת יותר. גם ציוד חסר, לקוי או לא מתאים הנו גורם לפציעה. כך למשל שימוש בציוד סקי המאפשר גלישה מהירה במיוחד אינו מתאים למי שרמת הסקי שלו נמוכה.

מניעת פציעות כבר בשלב ההכנות

ביטוח

נתחיל דווקא בדבר שנתפס כביורוקרטי: רכישת ביטוח מתאים הוא הצעד הראשון בהכנה לחופשה. טרם הגעה לאתר וודאו שיש ברשותכם פוליסת ביטוח מתאימה הכוללת מימון בעת הצורך של אשפוז, טיפול, ניתוחים, פינוי בטיסה ועוד. גולשים רבים לא מבינים את חשיבות העניין אך אלה שנזקקו לביטוח רפואי טוב ולא היה להם יוכלו לספר לכם על התלאות שעברו ועל העלויות המטורפות שנלוו לאשפוזים ולטיפולים בבתי חולים בחו”ל.

הכנה גופנית

הכנה גופנית טובה חייבת לכלול התייחסות לכלל מרכיבי הכושר הגופני שכן ביצועים גופניים טובים ושיפור היכולות יכולים להועיל במניעת פציעות או בצמצום הסיכון. אל תחכו לרגע האחרון: התחילו להכין את גופכם מספר חודשים טרם עונת הסקי. את רמת הקושי עלו באופן הדרגתי, והימנעו מכאב ומפציעות ספורט. התחילו את האימון עם חימום הכולל הליכה ומתיחות קלות וסיימו עם קירור – הליכה ומתיחות קלות. הראשון בהם הוא כושר אירובי ואנאירובי: סבולת לב ריאה מהווה את הבסיס לביצוע מדויק של כל פעילות גופנית. את הכושר הגופני האירובי נשפר באמצעות מאמצים גופניים ממושכים בעצימות קלה ובינונית על ידי הליכה, ריצה, רכיבה על אופניים, שחייה ושימוש במכשירים לשיפור סיבולת לב ריאה בחדר הכושר כגון מכשיר אליפטי ומדרגות. את הכושר האנאירובי נשפר על ידי ביצוע מאמצים קצרי מועד אך אינטנסיביים כגון ספרינטים, הרמת משקולות אינטנסיבית, רצף קפיצות וכיוצא בזה.

חזקו את כלל השרירים ובעיקר את אלו הנדרשים לפעילות. קבוצות השרירים העיקריות שעל חיזוקם אתם צריכים לעמול כוללים את שרירי הליבה ואת השרירים ברגליים ובידיים. לצורך חיזוק קבוצות שרירים אלו תוכלו להיעזר בביצוע מגוון תרגילים כולל תרגילי כריעה איזומטריים, שימוש במכשירי כוח ושחייה. לגולשי סנובורד חשוב גם לשפר את יכולת הסיבוב של פלג הגוף העליון. גמישות היא גורם חשוב נוסף. בעדינות רבה ובאופן הדרגתי האריכו את השרירים ושפרו את טווחי התנועה של המפרקים. כדי לשפר את הזריזות בצעו תרגילי שבמהלכם תאלצו לשנות במהירות כיווני ריצה. בנוסף, שפרו את תחושת שיווי משקל ותחושת המיקום:  באמצעות לוח שיווי משקל לא יציב תוכלו לערוך תרגילים לשיפור שיווי המשקל.

שיפור שיווי משקל

תרגילים נוספים כוללים: עמידה על רגל אחת, העברת משקל הגוף מהעקב לכיוון האצבעות ולהפך, העברת משקל הגוף מהצד החיצוני של כף הרגל לצד הפנימי ולהפך. בצעו סדרת תרגילי קואורדינציה ותיאום לשיפור התיאום בין שני חלקי המוח ובכך גם בין שני צדי הגוף. היעזרו בתרגילי ריצה וקפיצה בתוך ובצמידות לחישוקים ובמשחקי זריזות ומהירות תגובה. הצעה נוספת היא לא לוותר על שימוש ואימון מקדימים בסימולטור סקי. באמצעותו תוכלו לשפר את טכניקת הגלישה ולהגיע לאתר הסקי עם יכולת התחלתית טובה.

מי מתאים לכם את הציוד?

בחירה נכונה של הציוד

הקפידו לבחור בגדים המתאימים למזג האוויר באתר ולאופן שבו אתם גולשים כך שתרגישו תמיד בנוח. נסו להתלבש בשכבות וכך במידת הצורך תוכלו להסיר שיכבה אחת או שתיים וכמובן אל תשכחו כובע וכפפות. שקלו שימוש בבגדים תרמיים, גרביים תרמיות שכבות ביניים, שכבה חיצונית שהיא נוגדת מים וכיוצא בזה. וודאו התאמה אופטימלית של מגלשי הסקי או של הסנובורד למגפיים: התאמה טובה תאפשר בעת הצורך שחרור מהיר. זכרו, שככול שהמגלשיים גדולים יותר הם גם מהירים יותר וקשים יותר לשליטה. כך גם לגבי סנובורד. סנובורד גדול מדי משמעותו קושי גדול יותר בשליטה. קושי בשליטה שמשמעותם פציעות סקי וסנובורד.

מגפיים קסדה ועוד

למגפי הסנובורד או הסקי חשיבות עליונה. השקיעו את מרב תשומת הלב להתאמתם: מגפיים גדולים מידי או קטנים מידי יציקו לכם ולא יאפשרו שליטה טובה במגלשיים או בסנובורד. לגולשי סנובורד מתחילים עדיף להתחיל עם מגפיים רכים שכן הם קלים יותר לשליטה. הקפידו לשרוך את המגפיים באופן הדוק. הקסדה היא ציוד המגן החשוב ביותר למניעת פציעות מוות. למרות הפיתוי ואווירת החופש, אל תגלשו בלי קסדה. השתמשו בקסדה תקנית, לא בקסדת אופניים, המותאמת באופן נוח עבורכם. גם מגנים כאלה ואחרים הוכיחו את עצמם והורידו את שיעור ושברים ויתר הפציעות באופן ניכר. אל תוותרו על ציוד מגן התואם את מידותיכם: לגולשי סנובורד מתחילים חשוב במיוחד להשתמש במגנים למפרקי כפות הידיים. חלקי גוף אלו חשופים לשברים בגלל הנפילות הרבות והבלימות הנדרשות באמצעות כפות ידיים.

מוטות סקי ומשקפיים

מוטות הסקי המודרניים תוכננו עם ידיות אחיזה נוחות שמאפשרים לצמצם את הסיכון לפציעות של האגודל. השתמשו במוטות סקי חדישים בלבד בעלי גובה מותאם עבורכם ולולאות סביב מפרקי כף היד. לכפפות תפקיד חשוב גם כאן: לא רק לשמר את טמפרטורת האצבעות אלא גם לאפשר לגולשי סקי אחיזה טובה במוטות סקי. לסיום, אל תוותרו על משקפי שלג או משקפי השמש: זאת מאחר ועוצמת קרינת השמש גבוהה יותר באופן משמעותי על משטחי השלג .למשקף תפקיד נוסף והוא   להגן על העיניים מפני חדירת ענפים או עצמים במסלול הגלישה כמו מקלות הסקי של גולשים אחרים.

התחילו את החופשה בצורה נבונה

מניעת פציעות סקי
מניעת פציעות סקי

למרות שאתם בכושר טוב ועברתם אימון סימולטור מקדים, אל תתחילו לגלוש לפני שקיבלתם מספר שיעורים. עבור ישראלים רבים חווית הגלישה מתרחשת אחת לשנה, ולכן גם אם גלשתם היטב בחופשה הקודמת אל תוותרו על שיעורי הרענון שכן הגוף נוטה “לשכוח” את הנדרש ממנו בעת הגלישה. השקיעו כמה דקות של חימום טרם היציאה לפעילות וסיימו את יום הפעילות עם מתיחות קלות ואמבטיה חמה. אלו יאפשרו לכם להיות פחות תפוסים ביום שלמחרת.  התחילו את חופשת הגלישה במסלולים קלים, ורק לאחר מכן עברו למסלולים המתקדמים אם רמתכם מאפשרת זאת. אגב, לא יקרה כלום אם תוותרו על המסלולים השחורים בכלל. למרות כל אמצעי הזהירות אין לדעת מה יקרה ואסור שייווצר מצב שאתם שוכבים פצועים היכן שהוא בלי יכולת להזעיק עזרה ולכן גלשו עם חברים. זה המקום להזכיר כי חשוב מאוד לשמור על כללי האתר: גלשו במסלולים המתאים לרמתכם, הקשיבו למדריך, תנו זכות קדימה לגולשים שלפניכם ולעולם אל “תחתכו” גולשים אחרים וכמובן אל תתנגשו בהם.

עייפות מסוכנת

עייפות היא סיבה מרכזית לפציעות ויש להקפיד על פרקי זמן שבו הגוף שלכם נח. עצרו להפסקות אוכל ושתייה: אובדן נוזלים ואנרגיה המאפיינים את פעילות הסקי או הסנובורד עלולים לגרום לאובדן ריכוז ולסיכוי גדול יותר להתרחשות פציעות. השתייה אינה כוללת אלכוהול ואכילה של חטיף אנרגיה לבדו אינה מספיקה. עם זאת חשוב לא להגזים באכילת יתר או בשתיית יתר שעלולים להכביד. קרם הגנה ושפתון הכרחיים שכן השמש עלולה לפגוע בכם בהרים המושלגים אפילו ביתר שאת והרוח תייבש אתכם. הקפידו למרוח כול פיסת עור חשופה בקרם הגנה כדי למנוע כוויות שמש.

סיימתם יום גלישה? אל תהיו שאננים. חלק מהפציעות מתרחשות דווקא בשל החלקה ונפילה בעת הליכה לעיר הקרובה או במעבר בין חדרי המלון. הגיעו לחופשת הסקי עם נעליים בעלי אחיזה טובה והשתמשו בהן כל פעם שאתם יוצאים מהחדר. באופן דומה, פציעות גב לרבות פריצות דיסק עלולות להתרחש בגלל הרמה, נשיאה לבישה והורדה של חלקי ציוד ולבוש מחוץ למסלול. הקפידו לבצע את הפעולות הללו באופן זהיר וארגונומי תוך שמירה על מנח זקוף של הגב.

הכותב הוא ד”ר לכירופרקטיקה (D.C) ובוגר תואר ראשון ושני במדעים (M.Sc) מאוניברסיטת פורטסמות’ (Portsmouth) והקולג’ האנגלי אירופאי ללימודי כירופרקטיקה (AECC)  המקיפה מסוגה, המכשירה כירופרקטים לצורך טיפול, ניהול ושיקום פציעות ספורט, פגיעות בעמוד השדרה ופגיעות שונות במערכות עצב-שריר-שלד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • פציעות ספורט - מכתב תודה

  פציעות ספורט לכבוד ד"ר יצחק בכר  מאז שאני זוכר את עצמי יש לספורט מקום חשוב ומרכזי בחיי. בעוד שבתחילת דרכי…

 • סקר בנושא פציעות ספורט

  סקר פציעות ספורט נערך באתר כדי ללמוד אלו חלקי גוף נפגעים יותר בגלל פעילות גופנית. עיסוק בפעילות גופנית נושא עמו…

 • שיווי משקל טוב מונע פציעות ספורט

  שיווי משקל מונע פציעות ספורט! פציעות ספורט הן רעה חולה המעיבה על היתרונות של הספורט. ישנם ענפי ספורט הכרוכים בסיכון…

 • פציעות מספורט - מכתב תודה

  פציעות מספורט לכבוד ד"ר יצחק בכר,  אני שחקן כדור סל פעיל בקבוצת הוותיקים של מכבי תל -אביב. מידי פעם יש…

 • פציעות קרטה - מכתב תודה מאלוף עולם

  פציעות קרטה ד"ר בכר היקר,  הנדון: תודה, תודה ושוב תודה. אלפי תודות על טיפוליך הרבים בתקופת אימוניי לאליפות העולם בקרטה מגע…

 • פציעות כדורסל - מכתב תודה

  פציעות כדורסל לכבוד ד"ר יצחק בכר היקר,  ברצוני להודות לך על הטיפול המסור והמקצועי שנתת לי. הצלחתה לחזק אותי כל…

 • פציעות יוגה

  פציעות יוגה חמורות? כן, זה אפשרי וזה קורה כול הזמן. יוגה משביחה את היכולות הגופניות ומסייעת לנפש בעידן הלחוץ שלנו.…

 • מתיחות לא מונעות פציעות גידים

  מתיחות לא מונעות פציעות גידים. למסקנה זאת הגיע המחקר הנוכחי. פציעות גידים בכלל ועקב פעילות גופנית בפרט מהווים תופעה שכיחה.…

 • פציעות כתף - מכתב תודה

  פציעות כתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,  הנדון: תודה על טיפול פציעת כתף. הגעתי לד"ר בכר לאחר כמעט שנה של טיפולים במכון…

 • הגב כואב בגלל טיפול בתינוק

  טיפול בתינוק ללא כאבי גב היא משאת נפשם של רבים. אימהות ואבות רבים סובלים מכאבי גב בגלל טיפול לקוי בתינוק…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן