כך תפסיקו לישון על הבטן

שינה על הבטן מזיקה

כך תפסיקו לישון על הבטן. שינה הוא תהליך המחייב לשהות במנח אחד או יותר לאורך מספר שעות. כול שהייה ממושכת בתנוחה אחת מזיקה לגופכם. הדברים נכונים לגבי מנחים שבהם שוהה אדם בשנתו, בעבודתו, בזמנו החופשי מול הטלוויזיה ועוד. הדבר נובע מכך שהגוף שלנו יודע להתמודד טוב יותר עם עומסים דינמיים מאשר עם עומסים סטטיים. כך למשל:

 • אדם שבוחר לישון כול הלילה על צד אחד יקום בבוקר עם כאב בכתף
  איש מחשבים שיושב ממושכות מול המחשב צפוי לחוש כאב בגבו
  וצבע שצובע באריכות את התקרה עם ראש מורם צפוי לחוש כאב בצווארו

שינה בכול תנוחה שנמשכת מספיק זמן תגרום לנזק אך שינה על הבטן מזיקה יותר. אנשים נוהגים לישון במגוון תנוחות שינה ובווריאציות של התנוחות הללו. בין תנוחות השינה העיקריות נציין:

 • שינה על הצד
  שינה על הגב
  ושינה על הבטן

אף אחת מהתנוחות הללו אינה מושלמת ושהייה ממושכת בכול אחת מהן עלולה לגרום להפרעות בריאותיות. עם זאת, תנוחת השינה על הבטן היא המזיקה מכולן. בין יתר נזקי השינה על הבטן נציין נזקים לגב התחתון ולצוואר. עם זאת לשינה על הבטן יש גם יתרונות. במאמר "כך תפסיקו לישון על הבטן" נרחיב מעט על הנושא החשוב הזה.

כך תפסיקו לישון על הבטן – רקע

השינה מהווה חלק קריטי מחיינו ובלעדיה אי אפשר לשרוד. בני אדם זקוקים למספר משתנה של שעות שינה בהתאם לגילם מקצועם ועוד. תינוקות זקוקים לשעות שינה מרובות בעוד שמבוגרים זקוקים לפחות שעות שינה. בפרק הזמן של השינה מוצא האדם תנוחה מסוימת שמאפשרת לו להיכנס למצב שינה. אנשים ישנים על הצד, על הגב ורבים (מעל 15%) מעדיפים לישון על הבטן. לרובנו זה פחות חשוב באיזה תנוחה נישן והעיקר שנישן את מספר השעות הרצוי.

עם זאת לתנוחת השינה שלנו יש משמעות לגבי איכות השינה ולגבי הבריאות שלכם. לכול אחד מאתנו יש תנוחת שינה עדיפה. שינה במנח לא ארגונומי עלולה לגרום לנזקים בריאותיים ובכלל זה נזקים בצוואר ובגב התחתון. המשיכו לקרוא כדי ללמוד כיצד תנוחת שינה משפיעה על הבריאות שלכם.

תנוחות שינה שכיחות

בין תנוחות השינה השכיחות נציין:

שינה על הצד

בשינה במנח זה פוחת הסיכון לנחירות, לתסמונת דום נשימה בשינה ולרפלוקס קיבתי-ושטי. בהפרעה זאת נוזל חומצי מהקיבה עולה במעלה הוושט. בשינה על הצד עולה הסיכוי לכאבים בכתף או כאב בירך הנובעים מהלחץ הנוצר על המבנים הללו. שינה על מזרן רך ושינויי צדדים עשויים למנוע את התופעה.

שינה על הגב

בשינה על הגב עמוד השדרה שלכם נתמך היטב. מאידך עולה הסיכוי במנח הזה לנחירות, לתסמונת דום נשימה בשינה ולרפלוקס קיבתי-ושטי.

שינה על הבטן

בשורות הבאות נפרט את היתרונות והחסרונות של תנוחה שינה על הבטן.

שינה על בטן – יתרונות וחסרונות

בדומה לתנוחות השינה האחרות גם לשינה על הבטן יש מספר יתרונות וחסרונות.

יתרונות של שינה על הבטן

בין היתרונות הבולטים שיש לשינה על הבטן לעומת שינה על הגב נציין:

 • צמצום הסיכון לנחירות
 • הפחתת הסיכון להתפתחות תסמונת דום נשימה בשינה (Sleep Apnea).

דום נשימה בשינה היא הפרעת שינה שכפי ששמה מציין גורמת להפסקת נשימה במהלך השינה. הפסקות נשימה חוזרניות פוגעות משמעותית באיכות השינה. הפרעה זאת שבה מתרחש דום נשימה בשינה כרוך בסיכוני בריאות נוספים ובכלל זה מחלות לב וכלי דם, הפרעות קוגניטיביות ועוד.

החסרונות של שינה על הבטן

מצב מנוחה של מפרקים מחייב שהות במנח שאינו קצה טווח התנועה. כך למשל שהות ממושכת כאשר המרפק או הברכיים מיושרים ותחת לחץ יגרמו לאחר זמן לנזק וכאב. הדברים הללו נכונים גם לגבי עמוד השדרה. כאשר אנו ישנים על הבטן אנו יוצרים לחץ על שני אזורים בעמוד השדרה ובכלל זה:

 • עמוד השדרה הצווארי
 • ועמוד השדרה המותני

עוד נציין שלנשים בהיריון לא מומלץ לישון על הבטן כבר לאחר החודש השלישי. מחקרים מצאו ששינה על הצד השמאלי היא תנוחת השינה העדיפה לנשים בהריון. שינה על הצד השמאלי במהלך ההריון משפרת את זרימת הדם ואת החמצון לאם ולתינוק. בשינה על הצד יש יותר מקום להתפתחותו של התינוק. לסיכום, בנוסף ללחץ על עמוד השדרה בשינה על הבטן נוצר אצל האישה הריונית לחץ לא רצוי גם על:

 • הבטן

נזקי הלחץ על הצוואר והגב התחתון

עמוד השדרה מורכב מסדרה של חוליות ומכיל את חוט השדרה. המפרקים שבין החוליות והדיסקים הבין חולייתיים מעניקים לעמוד השדרה את יכולת התנועה והגמישות שלו. שינה על הבטן משבשת את המנח הרצוי של עמוד השדרה שהוא ניטרלי ורפוי. בשינה על הבטן מרכז הכובד המצוי בחלק התחתון של עמוד השדרה שוקע ויוצר לחץ מקומי.

לחץ מקומי עז נוצר גם על המבנים השונים בעמוד השדרה הצווארי. לחץ זה נוצר בגלל הרוטציה הנדרשת בעמוד השדרה הצווארי כדי שניתן יהיה לנשום. הפעלת לחצים על עמוד השדרה המותני ועל עמוד השדרה הצווארי עלול על ציר הזמן לפגוע במבנים הללו בעמוד השדרה.

נזקים הנובעים מלחץ על עמוד השדרה

נזקים אפשריים בגין הלחצים על הצוואר ועל עמוד השדרה התחתון נציין בין היתר:

סימפטומים הנובעים מנזקים בעמוד השדרה

נזקים בעמוד השדרה עלולים על ציר הזמן לגרום להתפתחות מגוון רחב של סימפטומים ובכלל זה:

 • צוואר תפוס
 • גב תחתון נוקשה ותפוס
 • כאבים בצוואר
 • כאבי גב תחתון
 • מגבלות תנועה של הצוואר או של הגב התחתון
 • השלכות כאב לגפיים העליונות
 • והשלכות כאב לגפיים התחתונות ועוד

כך תפסיקו לישון על הבטן

כך תפסיקו לישון על הבטן
כך תפסיקו לישון על הבטן

כדי למנוע את הנזקים הללו הכרוכים בשינה על הבטן תצטרכו לאמן את עצמכם לישון אחרת. בין השיטות שיאפשרו לכם לשנות את תנוחה השינה נציין:

 • לפני הכניסה למיטה החליטו שאתם ישנים על הצד או על הגב
 • בקשו מהשותף שלכם למיטה לבקש מכם במהלך הלילה לשנות לתנוחת השינה הרצויה
 • הניחו כריות באופן שיבלמו אתכם מלהסתובב ולישון על הבטן

עם זאת מניסיוני השיטות המצוינות מעלה לא מועילות לרוב בני האדם. הדחף לחזור לברירת מחדל של שינה על הבטן חזק ומתגבר על המכשולים הללו. שיטה אחת שעובדת נהדר היא:

 • "שיטת האפונה".  לפני השינה לבשו חולצה עם כיס. לתוך הכיס הכניסו חפץ קשיח כמו למשל כדור פינג פונג קשיח או כדור טניס. האבן בכיס לא תאפשר לכם לישון על הבטן. שינה על הבטן עם אבן בכיס תכאיב לכם ותאלץ אתכם להתהפך.
שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

דלקת בכתף - מכתב תודה

דלקת בכתף – מכתב תודה

דלקת בכתף

לכבוד ד"ר יצחק בכר,  

מטרת הטיפול הייתה – הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב של כשירות מלאה לפעילות יד שמאל באופן מלא (במהלך כל התקופה נאלצתי להעדר מהעבודה שלי שהייתה כרוכה במאמץ גופני). 

כאבי פרקים גורמים אפשריים

כאבי פרקים גורמים אפשריים

כאבי פרקים? גורמים אפשריים כוללים מחלות והפרעות בריאותיות רבות. פגיעה בפרקי הגוף מהווים גורם שכיח, למיחושים, מגבלות תנועה ופגיעה קשה באיכות החיים. הנזקים הכלכליים בגין זה הם עצומים ונאמדים בביליונים רבים של דולרים מידי שנה. 

השמנה מקצרת לכם את החיים

השמנה מקצרת לכם את החיים

השמנה מקצרת לכם את החיים! השמנה גורמת נזקים בריאותיים כולל בין היתר למפרקים ומעלה את הסיכון להתפתחות מגוון מחלות, קטלניות בחלקן. מחקר חדש מצא שאפילו השמנה ממוצעת המאפיינת כיום כשליש מאמריקנים, גורמת למוות מוקדם ומפחיתה שנים מחיינו.