האם נכון להתאמן עם כאב בברך
האם נכון להתאמן עם כאב בברך

האם נכון להתאמן עם כאב בברך

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


האם נכון להתאמן עם כאב בברך? את השאלה הזאת ודומות לה אני שומע הרבה במרפאה. התשובה הקצרה היא כן. אם הכאב הבסיסי שאתם חשים בברך אינו מחמיר אפשר ואפילו רצוי להתאמן. פעילות גופנית מתונה וזהירה יכולה אפילו להועיל לברכיים. גם אם אתם חשים כאב במהלך האימון אל תפסיקו אותו אלא שנו אותו. נסו להגיע למצב שבו אתם מפעילים את הברכיים בלי כאב. כך למשל אם הברכיים כואבות בריצה עברו להליכה או לאופניים, עם הברכיים כואבות בגלל סקוואטים עברו לאימון עם מכונות כוח וכך הלאה.

בכל מקרה של כאבים בברכיים הנמשכים מעל מספר ימים כדאי לאבחן את מקורם. אבחון מהיר ובמידת הצורך טיפול ושיקום יעילים עשויים למנוע את החמרת הנזקים בברכיים ופגיעה קשה באיכות החיים. אז, האם נכון להתאמן עם כאב בברך? התשובה ברוב המקרים היא כן. לפרטים נוספים קראו במאמר הנוכחי

האם נכון להתאמן עם כאב בברך – רקע

כאבי ברכיים בגלל פציעה, מחלה או בלאי היא תופעה שכיחה. למעשה מדובר באחת הבעיות השכיחות ביותר שבגינה פונים לקבלת עזרה רפואית. על פי מחקרים מסוימים כ- 25% מאוכלוסייה סובלת מכאבי ברכיים בכל רגע נתון. השכיחות של כאבים אלו בברכיים מטפסת עם התבגרותנו. ככל שאנו מזדקנים כך גם עולה השכיחות. כך למשל 4% מהילדים, 40% מגברים לאחר גיל 80 ו- 50% מהנשים לאחר גיל 80 מדווחים על כאבי ברכיים. הגיל מהווה גם גורם משפיע בכל הנוגע לחומרת הכאבים בברכיים ולמגבלות תפקוד ותנועה הנלוות להם. מה יכול לגרום לכאבים בברכיים? למעשה פגיעה בכל אחת מהרקמות במפרקי הברך עלולה להיות הגורם לכאבים.

פציעות ברכיים שכיחות כוללות מתיחה או קרע ברצועות בברכיים, קרע או מתיחה הגורמת דלקת בגיד, דלקת בבורסה, שחיקת סחוס, אוסגוד שלטר, קרע מיניסקוס, שבר ועוד. מחלות שעלולות לגרום לכאבים בברכיים כוללות בין היתר דלקות פרקים מטבוליות (גאוט), דלקת פרקים אוטואימונית, דלקת פרקים ניוונית ועוד. התמונה הקלינית של כל אחת מהבעיות הללו משתנה על פי השלב שבו היא נמצאת. פגיעה חריפה שאך זה התפתחה תגרום לסימנים ותסמינים קשים יותר מאותה פגיעה לאחר מספר ימים או שבועות. אז, האם נכון להתאמן עם כאב בברך? התשובה היא כן. יתכן מאוד שבמצב של דלקת חריפה ונפיחות לא תוכלו להתאמן עם כאב בברך במהלך הימים הראשונים שלאחר הפגיעה. התחילו עם הפעילות רק כאשר היא אינה מחמירה את הכאב. פעילות המחמירה כאב או סימנים ותסמינים אחרים (נפיחות, נעילה של הברך ועוד) מחמירה את הפציעה וגם מעכבת החלמה.

אז איך להתארגן לקראת אימון עם כאב בברך?

ראשית במידה ואתם סובלים מכאב בברך שאינו חולף תוך ימים ספורים כדאי לכם להגיע למרפאה ולאבחן את מקור הבעיה. שנית חשוב לזכור לא מוותרים על אימונים. אימון גופני שאינו מחמיר את הכאב מאיץ למעשה את קצב ההחלמה שלכם. ולכן לא צריך להיות ספק לגבי עצם הקיום של האימון הגופני אלא על איך להתאמן עם כאב בברך. חשוב לזכור לא כל כאבי הברכיים מייצגים נזקים דומים בחומרתם ומגבלות תנועה ומגבלות תפקוד דומים. כל הפרעה בריאותית בברכיים היא ייחודית בכל הנוגע לחומרת הנזק ולחומרת הכאב והמגבלות. לפני שתתחילו להתאמן עם כאב בברך שאלו את עצמכם אלו פעולות אתם מסוגלים לבצע בלי לגרום לכאב משמעותי בברך.

פעולות שסביר להניח שיחרימו את הכאב בברך

ישנן פעולות שסביר להניח שיגרמו להחמרה בסימנים ובתסמינים בברך פצועה באופן חריף. במצב כזה יתכן וכדאי לכם להימנע מפעולות אלה הן עד להתאוששות נוספת של המפרק. להלן פעולות שסביר להניח שיקשו עליכם להתאמן עם כאב בברך:

 • כפיפות ברכיים עם משקל גוף (סקוואטים) או עם משקולות
 • קפיצות (למשל כדור סל)
 • שינויי כיוון מהירים עם הגפיים התחתונות (למשל כדורגל)
 • סיבובי ברכיים
 • חשיפה לעומסים המוטלים על הברכיים מהצד החיצוני
 • ריצה או אפילו הליכה

פעולות שסביר להניח שתוכלו לבצע גם עם ברך כואבת

חלק או כל הפעולות המפורטות מטה לא אמורות לגרום להחמרה של הסימנים והתסמינים בברך הפגועה ויאפשרו לכם להתאמן עם כאב בברך. הפעולות שתוכלו לבצע (בזהירות) כוללות:

 • צעידה אטית עם משקולות
 • תרגילים לפלג גוף העליון עם גומיות כושר
 • תרגילים סטטיים לבטן ולגב
 • עובדה עם מפרקי הירך כולל הרחקה וקירוב מבלי להניע את הברכיים
 • אימון עם מכונות כוח בעיקר לפלג גוף העליון משיכות, דחיקות הרמות ועוד
 • עמידת ארבע והרמת רגל לאחור עם ברך כפופה
 • אימון בישיבה של שרירי הזרוע הקדמית והאחורית
 • אימון של שרירי הגב התחתון (תרגילי מקנזי)
 • רכיבה על אופני כושר מותאמים היטב מבחינת גובה והתנגדות

להתאמן עם כאב בברך

להתאמן עם דלקת פרקים ניוונית בברכיים

דלקת פרקים ניוונית (osteoarthritis) בברכיים היא גורם שכיח לכאבים במפרקים הללו. מחלה זאת היא למעשה התוצאה של הבלאי המתרחש על ציר הזמן ברקמות השונות במפרקים. בברכיים נפגעים כתוצאה מהמחלה הזאת בין היתר הסחוסים, המיניסקוס, עצמות המפרק ועוד. הסימנים והתסמינים של המחלה הזאת כוללים כאבים מקומיים בברכיים, נוקשות בברכיים, מגבלות תנועה, רעשים וחריקות הנשמעים ממפרקי הברכיים ועוד. האם נכון להתאמן עם כאב בברך הנובע מדלקת פרקים ניוונית. התשובה הכמעט גורפת היא כן. מחקרים רבים שבים ומדגישים את החשיבות של פעילות גופנית המערבת את הברכיים ואת השרירים הפועלים על הברכיים לבלימת מחלת הפרקים הזאת. גם במקרה הזה הקפידו להניע את המפרק בטווחי תנועה שאינם כרוכים בכאב וכן חזקו את השרירים סביב הברך ללא גרימת כאב. נסו תרגילים דינמיים כגון סקוואטים חלקיים ותרגילים איזומטריים שבהם אינכם מניעים את הברך. עשו שימוש באופני כושר (ישיבה גבוהה), מכשיר אליפטי או שחיית חתירה.

להתאמן עם קרע במיניסקוס

להתאמן עם כאב בברך
להתאמן עם כאב בברך

מיניסקוס זו כרית סחוסית המפרידה בין החלקים הגרמיים הברך – עצם השוק ועם הירך. כל ברך מצוידת בשני מיניסקוסים. מיניסקוס פנימי הממוקם בחלק הפנימי של המפרק ומיניסקוס חיצוני הממוקם בחלק החיצוני של המפרק. מיניסקוס תקין יאפשר תנועה חלקה ויעזור בין היתר בבלימת זעזועים, בייצוב הברך ובחלוקת עומסים על הברך. קרע במיניסקוס מהווה גורם שכיח לכאב בברך, בעיקר בקרב ספורטאים. קרע כזה יכול להיות תוצאה של בלאי מצטבר או של חבלה או פציעת ספורט חריפה.

האם נכון להתאמן עם כאב בברך הנובע מקרע במיניסקוס? גם במקרה הזה התשובה היא כן בכפוף לכך שאתם לא מחמירים את הכאב. התחילו להתאמן רק לאחר שאתם מסוגלים לנוע ברחבי הבית באופן שאינו גורם כאב משמעותי. הקפידו להניע את הברך ולחזק את השרירים המניעים אותה במגוון טווחי תנועה שאינם גורמים לכאב. לשם כך תוכלו להיעזר בתרגילים דינמיים כגון סקוואטים חלקיים ובתרגילים איזומטריים שבהם אין כיפוף בברך. עשו שימוש באופני כושר (ישיבה גבוהה), מכשיר אליפטי או שחיית חתירה.

להתאמן עם מתיחה או קרע ברצועה בברך

ארבע רצועות עיקריות עשויות רקמת חיבור חזקה ואלסטית תומכות ומייצבות את הברך. מתיחה או קרע של אחת או יותר מהרצועות הללו מהווה את אחת מפציעות הספורט השכיחות ביותר ומקור שכיח לכאבים בברך. סימנים ותסמינים נוספים הצפויים בגין פציעה זאת כוללים מגבלות תנועה מגבלות תפקודיות וחוסר יציבות של הברך. מנגנון הפציעה השכיח היא תנועה מהירה עם הברך (לרוב מהצד או בגלל תנועה סיבובית) למרחק שחורג מהיכולת הפיזיולוגית של הרצועה. מניעת פגיעה ברצועות כמו גם השיקום של הברך לאחר פציעה מחייבים שרירי רגליים מאוזנים בכל הנוגע לכוח וגמישות, יכולת תפקוד טובה של השרירים, יכולת חישה עצמית טובה ועוד.

האם נכון להתאמן עם כאב בברך הנובע ממתיחה או קרע של רצועה בברך? גם במקרה הזה נאמר ללא היסוס כן. אבל, חשוב לוודא שהאימון שלכם אינו מחמיר את הנזקים בברך. ולכן וודאו שאינכם מחמירים את הכאב בברך. התחילו את האימון רק לאחר שאתם מסוגלים ללכת מבלי לגרום לכאב משמעותי. הקפידו להניע את הברך ולחזק את השרירים המניעים אותה בטווחי תנועה שונים מבלי לגרום או להחמיר את כאב הבסיס. בצעו תרגילים דינמיים כגון סקוואטים חלקיים או לאנצ’ים חלקיים ותרגילים איזומטריים שבהם אין כיפוף בברך. לשיפור או לשמירה על הכושר האירובי עשו שימוש באופני כושר (ישיבה גבוהה), מכשיר אליפטי או שחיית חתירה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאב בברך טיפול ללא סטרואידים

  כאב בברך? ריפוי ללא סטרואידים אפשרי ואף רצוי! כאבי ברכיים על רקע דלקת פרקים היא בעיה שכיחה. לעתים מוצע לחולים…

 • כאב בברך? חכו עם ניתוח

  כאב בברך? חכו עם ניתוח. צוות מומחים בין לאומי פרסם הנחיות קליניות שעוסקות בשאלה מתי נכון לבצע ניתוח זעיר בברכיים.…

 • כאב בברך? טיפול שמרני תחילה

  כאב בברך? טיפול שמרני תחילה! קרע מיניסקוס שהוא גורם שכיח לכאבי ברכיים, יכול להיות מטופל שמרנית או כירורגית. כול שנה נערכים…

 • האם ריצה פוגעת בברכיים

  האם ריצה פוגעת בברכיים? הרבה אנשים סבורים שריצה עלולה לגרום לנזקים בברכיים וכתוצאה מזה גם לכאבים. מחקר חדש שנערך בארצות…

 • קרע ברצועה הצולבת בברך

  קרע ברצועה הצולבת הוא עניין שכיח יחסית. פציעה זו היא גם אחד הגורמים שכיחים לכאבי ברכיים בקרב ספורטאים בכלל ובקרב…

 • כאב בברך עדיף בלי חומצה היאלורונית

  כאב בברך? בלי  חומצה הילורונית! הזרקה של חומצה הילורונית לברך עם דלקת פרקים ניוונית עשויה להפחית קלות את הכאב אך…

 • האם כאב גב קשור למבנה המוח

  כאב גב כרוני ומבנה המוח? מתברר שיש קשר בין השניים. כאב כרוני גורם לעומס אישי ולאומי אדירים. במבנה המוח טמון…

 • קרע חוזר ברצועה הצולבת בברך

  קרע חוזר ברצועה הצולבת בברך ובעיקר של הרצועה הצולבת הקדמית (Anterior cruciate ligament) היא בין הגורמים השכיחים ביותר לכאבי ברכיים.…

 • דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח

  דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח היא תופעה שכיחה. קרע מיניסקוס הוא מהגורמים השכיחים להתפתחות כאב בברכיים. עד לפני שנים אחדות…

 • כאבים בברך או בירך מה עדיף

  עדיף כאב בברך ולא בירך! קל הרבה יותר לטפל בדלקת פרקים ניוונית במפרק הברך לעומת הטיפול בדלקת כזאת במפרק הירך.…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן