אכילס בורסיטיס אבחון וטיפול

אכילס בורסיטיס אבחון וטיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  אכילס בורסיטיס – אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע סימנים ותסמינים כרוניים ופגיעה משמעותית באיכות החיים. כאבים בחלק האחורי של כף הרגל מהווים עניין שכיח. אחד מהגורמים האפשריים לכאבים הללו הוא התפתחות דלקת באחת משתי הבורסות הממוקמות בחלק האחורי של עצם העקב, בסמוך לגיד אכילס. בורסה (bursa) או אמתחת היא שק קטן של רקמת חיבור מלאה בנוזל סינוביאלי. המטרה של הבורסה היא לרפד ולהגן על רקמות כגון גידים ורצועות הנמצאים מעל עצמות.

  למרות יכולתן המרשימה לעמוד בלחצים עומסי יתר עלולים לגרום לפציעתן ולהתפתחות דלקת. דלקת בבורסה של גיד אכילס נגרמת לרוב בגלל עומסים חוזרניים הנובעים מריצות או הליכות ממושכות או בגלל נעליים לוחצות. בכל מקרה של אכילס בורסיטיס אבחון וטיפול מהירים ישרתו את מיטב האינטרסים שלכם.

  אכילס בורסיטיס אבחון וטיפול – רקע

  הגוף האנושי נהנה מפיזור עשיר של אמתחות מלאות בנוזל סינוביאלי הקרויות בורסות. האמתחות הללו ממוקמות במקומות שבהם נדרש להפריד בין רקמות שונות ובככך לגונן עליהן ולבודד אותם מפני כוחות חיכוך ולחצים פיזיים. באזור האחורי של עצם העקב ממוקמות שתי אמתחות (בורסות): הבורסה הרטרוקלקנאית (Retrocalcaneal) והבורסה הרטרוקלקנאית התת עורית (subcutaneous calcaneal bursa).  הבורסה הרטרוקלקנאית היא הבורסה העמוקה יותר. בורסה זאת ממוקמת  קדמית לגיד אכילס ומפרידה בין הגיד לבין עצם העקב. המיקום הזה מאפשר לבורסה הרטרוקלקנאית לבודד ולהגן על גיד אכילס מפני חיכוך עם עצם העקב.

  הבורסה הרטרוקלקנאית התת עורית ממוקמת כפי ששמה מציע מתחת לעור מעל החלק האחורי של עצם העקב. מיקומה זה מאפשר לבורסה הזאת לבודד ולגונן על עצם העקב ועל גיד אכילס מפני חיכוך עם כוחות חיצוניים ו/או נזקי חבלה.

  גורמים וגורמי סיכון לאכילס בורסיטיס

  דלקת באחת הבורסות או בשתיהן גם יחד מתפתחת לרוב בגלל עלייה חדה בכמות התנועות החוזרניות עם כף הרגל. דוגמאות לכך כוללות כול פעילות גופנית הכוללת מאמצים חוזרניים עם כף הרגל ובכלל זה משחקי כדור הליכה  וריצה. דלקת באחת או ובשתי בורסות בעקב עלולות להיגרם בגלל נעליים צרות ו/או נוקשות מידי הלוחצות לסירוגין או באופן מתמשך על החלק האחורי של עצם העקב. לחלופין גם חבלה מקומית עלולה להוביל להתפתחות דלקת באחת בבורסות הללו. מכן ניתן להבין שהעיסוק בספורט ובעיקר עיסוק שאינו הדרגתי מספיק בספורט מהווה את אחד מגורמי הסיכון העיקריים להתפתחות אכילס בורסיטיס.

  הקפדה על כללי האימון הנכונים ובכלל זה על חימום ראוי, על עלייה הדרגתית בעומסים ועל זמני התאוששות בין האימונים עשויה לנטרל גורם סיכון זה. גורמי סיכון נוספים להתפתחות אכילס בורסיטיס כוללים נעליים לא מתאימות הגורמות לחיכוך חוזרני בבורסות ומובילות להתפתחות אכילס בורסיטיס. תחת סעיף זה נמנה נעליים קטנות מידי, נעליים נוקשות מידי, נעליים שאינם בנויות נכון מבחינת גובהן מאחור. גורמי סיכון נוספים להתפתחות אכילס בורסיטיס כוללים מחלות רקע כגון גאוט ודלקות פרקים אוטואימוניות מסוימות. ליקויים מבניים ו/או תפקודיים של הגפה התחתונה עלולים גם הם להעלות את הסיכון להתפתחות אכילס בורסיטיס.

  אכילס בורסיטיס סימנים ותסמינים

  כמובן שהתסמין העיקרי שיופיע בעקבות התפתחות דלקת באחת או בשתי הבורסות בחלק האחורי בעקב יהיה כאב. הכאב ימוקם לרוב מאחור בסמיכות לנקודת החיבור של גיד אכילס אל עצם העקב. מגע או לחץ מקומי עלול להעצים את הכאב. גם עומסים מכניים על כף הרגל ועל גיד אכילס הנובעים מפעילות גופנית עלולים להעצים את הכאבים. הכאבים עלולים להחמיר גם לאחר מנוחה ממושכת כמו למשל לאחר שנת לילה. סימנים ותסמינים נוספים עלולים לכלול, נפיחות מקומית, אדמומיות וחום מקומי ומגבלות תנועה. לעתים עלולה להתלוות לאכילס בורסיטיס גם דפורמציה על שם הגלונד (Haglund's Deformity). מדובר בעיבוי החלק האחורי של עצם העקב בסמיכות לחיבור שלה עם גיד אכילס.

  אבחון של אכילס בורסיטיס

  אבחון של אכילס בורסיטיס בדומה לאבחון הפרעות בריאותיות אחרות כולל את למידת האופן שבו הסימנים והתסמינים התפתחו, בדיקה גופנית ובחלק מהמקרים גם שימוש באמצעי הדמיה. בחלק הראשון נשאל את החולה פרטים לגבי הסימנים והתסמינים. בין היתר נברר מהם הסימנים והתסמינים (כאב בחלק האחורי של העקב, נפיחות מקומית, חום מקומי), מתי החלו, מה גרם להם (בעקבות הגדלת טווחי ריצה, נעלי עקב, בעקבות מעבר לנעליים חדשות…) ומה משפיע עליהם (נעליים מסוימות מכאיבות יותר, הליכה יחפה מקלה…). עוד נברר לגבי תחביביו (ריצה, הליכות ממושכות…) ולגבי הרקע הבריאותי האישי והמשפחתי של החולה. כך למשל מחלות שונות כגון ספונדילוארתרופתיה (Spondyloarthropathy) וגאוט או שיבושים ביו מכניים בגפה התחתונה כמו למשל צליעה מעלים את הסבירות להתפתחות אכילס בורסיטיס.

  בבדיקה הגופנית נתבונן על הגפה התחתונה של החולה במצבים שונים ובכלל זה הליכה וריצה. במיוחד נתמקד בכף הרגל על מנת לזהות דפוסי תנועה לא תקינים. נמשש את כף הרגל ונבדוק את טווחי התנועה שלה. נבצע בדיקות מיוחדות ובדיקה נוירולוגית ועל סמך כלל הממצאים נבסס אבחון. כאשר יש ספק לגבי האבחון נפנה את החולה לביצוע הדמיה של החלק האחורי של העקב. צילום רנטגן או CT יראו בבירור את הדלקת בבורסה של אכילס רק במידה ונוצרת הסתיידות מקומית. אמצעים יעילים אחרים לאבחון אכילס בורסיטיס כוללים אולטרה סאונד או MRI.

  אבחנה מבדלת של אכילת בורסיטיס

  אכילס בורסיטיס טיפול בגלי הלם
  אכילס בורסיטיס טיפול בגלי הלם

  מגוון רחב של הפרעות בריאותיות עלולות לגרום לתחושת כאב בחלק האחורי של העקב. יש לקחת בחשבון את כלל ההפרעות הללו ובהתבסס על ממצאי ההיסטוריה הרפואית וממצאי הבדיקות למיניהן לסנן את ההפרעות הלא רלוונטיות ולהגיע לאבחון הנכון. בין ההפרעות הבריאותיות שיש לשקול ולסנן נמנה כאלה שנגרמו מנזק מקומי וכאלה שנגרמו בגלל נזק מרוחק וכאב מושלך.

  כאב מנזק מקומי ייגרם בשל קרע או מתיחה של גיד אכילס עצמו, דורבן בעקב, שבר מאמץ בעצם העקב ועוד. כאב המושלך מנזק מרוחק ייגרם בשל פגיעה עצבית בגב התחתון (סיאטיקה) או מפגיעה עצבית בגפה התחתונה ועוד. יש לוודא שאין דגלים אדומים המתנופפים מעל הסימנים והתסמינים. כאבים בעקב שהחלו בעקבות טראומה קשה מהווים דגל אדום וכך גם כאבים בעקב שאליהם נלווה חום, אובדן משקל בלתי מוסבר ועוד.

  טיפול באכילס בורסיטיס

  במצב של אכילס בורסיטיס נמליץ על מנוחה. אין מדובר במנוחה במיטה אלא מנוחה מכאב. כלומר הפסקת כול פעילות הגורמת לכאב בעקב. יתכן ובאופן זמני יידרש החולה לנעול נעליים פתוחות מאחור שאינן יוצרות חיכוך עם הבורסה. בשלב מאוחר יותר נמליץ על רפידות מיוחדות להרמת העקב.

  כדי להתמודד עם אכילס בורסיטיס נעשה בין היתר שימוש באמצעים כמו לייזר רך וגלי הלם. אמצעים אלו הוכיחו את יעילותם בהאצת קצב הריפוי של הדלקת בבורסה. כמובן שלא נזניח את הגפה התחתונה ובעיקר את שריר התאומים, גיד אכילס ומפרק הקרסול. שיבוש תפקודי של חלקי גוף אלו עלול לגרום לליקוי ביומכני ולהתפתחות אכילס בורסיטיס. נחזיר את האיזון לשרירי הגפה ולגיד אכילס. נוודא איזון טוב בכול הנוגע לכוח וגמישות. לשם כך נבצע תרגילים פסיביים ואקטיביים. נשפר את שיווי המשקל ואת חוש החישה העצמית (Proprioception). נתקן את טכניקת הריצה של החולה. לאחר ריפוי אכילס בורסיטיס נקפיד על בחירת נעלים מתאימות וחזרה הדרגתית לפעילות.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


   מאמרים קשורים

   אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

   אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון, מה עדיף? התשובה בקצרה היא לא זה

   כאב בגלל נזק עצבי

   כאב בגלל נזק עצבי

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאב בגלל נזק עצבי היא תופעה שכיחה. לא תמיד קל לזהות שהכאב