קרע לברום בירך האם להפסיק לרוץ

קרע לברום בירך האם להפסיק לרוץ
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

קרע לברום בירך, האם להפסיק לרוץ? אחת הסיבות לכאב במפרקי הירך היא פגיעה ברקמה מקומית הקרויה לברום (Labrum). פגיעה זאת בלברום שכיחה בקרב ספורטאים ובכלל זה גם בקרב רצים. לעתים קרובות מופנית אלי השאלה: קרע לברום בירך האם להפסיק לרוץ? זה תלוי בתשובות שנקבל על מספר שאלות ובכלל זה:

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  • האם אתם סובלים כרגע מסימפטומים חדים שנגרמים בגלל קרע לברום בירך
  • או האם ריצה מחריפה את הסימפטומים הללו ועוד

  במאמר הנוכחי נתייחס בהרחבה לריצה ואודות הרקמה החשובה הזאת הקרויה לברום. בכל הנוגע לריצה תוכלו לקרוא כאן על היתרונות שלה ועל הסיכונים הכרוכים בה. בכל הנוגע ללברום תוכלו לקרוא על מבנה הלברום, על הגורמים לפציעתה ועל אופן ההתנהלות במצב של קרע לברום בירך.

  קרע לברום בירך האם להפסיק לרוץ – רקע

  רשימת היתרונות של ספורט הריצה היא ארוכה כל כך שלא ברור למה לא כולם רצים. השפעתה של הריצה מתפרסת על כל מערכות הגוף ועל הנפש. חלק מהיתרונות הללו באים לידי ביטוי מידי או כמעט מידי וחלק מהיתרונות באים לידי ביטוי בטווח הארוך יותר. ריצה מהווה תרופה רבת עצמה ובעת השפעה מהירה ביותר כאשר אתם במצב רוח רע, נמצאים במצב חרדתי, חשים חסרי אנרגיה וחסרי ביטחון סובלים מהפרעות שינה ועוד. מחקרים שונים מראים שהשפעה של ריצה קצרה של פחות מחצי שעה על מצב הרוח שלנו טובה יותר מתרופות מנוגדות דיכאון.

  גם ההשפעה של הריצה על מערכות הגוף השונות היא לא פחות מדרמטית. בין היתר נציין שיפור מטבוליזם, שיפור לחץ דם, הפחתת הסיכון למחלות כגון סוכרת, מחלות לב וסרטן, שיפור יכולות זיכרון ולמידה, שיפור מערכת חיסונית, שמירה על משקל ועוד. בקצרה רצים חיים יותר שנים ובאיכות חיים טובה יותר. בצד השלילי של הריצה נמנה בעיקר פציעות. כאן המקום לציין שאין פה טענה שריצה כרוכה אוטומטית בפציעות. ריצה לקויה עלולה להוביל לפציעות. בין הפציעות שעלולת להתפתח בקרב רצים נמנה בעיקר פציעות של הגפה התחתונה ובכלל זה קרע לברום בירך. ואז נשאלת השאלה: קרע לברום בירך האם להפסיק לרוץ? ומה זה בכלל לברום לכל הרוחות?

  מה זה לברום?

  מפרקי הירך מסווגים כמפרקים כדוריים הנוצרים מהמפגש בין השקע המרחשתי (מכתש) לבין ראש הירך (עלי). המכתש והעלי מכוסים בשכבת סחוס. רקמת סינוביאלית שתפקידה לסוכך את עוטפת את המפרק. מספר רקמות ובכלל זה לברום, רצועות וקופסית אוחזים ומייצבים את ראש עצם הירך לשקע המרחשתי. מפרקי הירך מאופיינים בטווחי תנועה נרחבים מה שגורם להם להיות בהכרח גם פחות יציבים. השילוב הזה של טווחי תנועה נרחבים וחוסר יציבות יחסית חושף את המפרק לפציעות. הלברום בירך היא רקמה בצורת טבעת עשויה מרקמת חיבור שמקיפה את השקע המרחשתי. רקמה טבעתית זאת מעמיקה את השקע המרחשתי ובכך מעצימה את אחיזתה בראש הירך. הלברום גם מהווה אטם השומר על נוזלי הסיכה המופרשים מהרקמה הסינוביאלית לתוך המפרק.

  סימנים והתסמינים בשל נזק בלברום?

  חשוב לציין שנוכחות של קרע לברום בירך אינה מחייבת גם נוכחות של סימנים ותסמינים. יש לעתים שקרע לברום בירך אינו גורם לסימפטומים והגילוי שלו באמצעות MRI היה אקראי. סימנים ותסמינים שכיחים שעלולים להתפתח בגלל קרע לברום בירך יכולים לכלול:

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   • כאבים מקומיים באזור הירך
   • כאב עמוק בתוך המפשעה שיכולים להשליך במורד הירך ולישבן
   • הכאבים מחמירים עם תנועות ירך
   • כאבים שמחמירים בישיבה ממושכת
   • נוקשות תנועתית של מפרק הירך
   • רעשים הבוקעים ממפרק הירך בעת תנועה
   • חוסר יציבות של המפרק
   •  ובמקרים קשים גם נעילה של המפרק

    גורמים וגורמי סיכון לנזק ברקמת הלברום

   כאן המקום לציין שלא תמיד ניתן להצביע על הגורם המדויק להתפתחות קרע לברום בירך. מבין הגורמים הידועים נציין עומסים חוזרניים על מפרקי הירך או קרע על רקע טראומטי. יתכן מאוד שישיבה ארוכה וחוזרנית יכולה להסביר חלק ניכר מאותם קרעים בלברום שאינם מוסברים באופן אחר. אין ספק שישיבה ממושכת במצב של כפיפת ירך עמוקה יוצרת עומסים חוזרניים גם על רקמת הלברום. עומסים חוזרניים אלו גורמים לנזק מצטבר, מחלישים את הלברום ומעלים בכך את הסיכון לפציעה. כאן המקום לציין שקרע לברום נמצא בקרב עד מחצית מהחולים המתלוננים על כאבי מפשעה. גם ספורטאים נמצאים בסיכון גבוה יותר לקרע לברום בירך. כך למשל נמצא שכרבע מהאתלטים המתלוננים על כאבים במפשעה נמצא קרע לברום בירך.

   ספורטאים החשופים לפציעה של רקמת הלברום בירך הם אלו שבמסגרת פעילותם יוצרים עומסים חוזרניים על מפרקי הירך. הדברים נכונים לגבי:

   • כדורגלנים
   • רקדני בלט
   • כדורסלנים
   • סנובורד
   • אומנויות לחימה
   • סקי ועוד

   גורמי סיכון להתפתחות קרע לברום בירך כוללים:

   • כאמור ישיבה חוזרנית וממושכת
   • שינויים מבניים מולדים (Hip dysplasia) או נרכשים במפרקי הירך
   • גמישות יתר של הרקמות התומכות במפרק הירך כולל קופסית ורצועות ועוד
   • סוגים מסוימים של פעילות גופנית
   • חולשת שרירים באגן ובאזור הירך. שרירים כמו שרירי העכוז, שרירי הבטן, הארבע ראשי ושרירי מיתר הברך אמורים לייצב את האגן ולספוג חלק מעומסי הריצה.

   אז יש לי קרע לברום בירך האם להפסיק לרוץ?

   קרע לברום בירך וריצה
   קרע לברום בירך וריצה

   התשובה בקצרה: זה תלוי במספר גורמים ובעיקר זה תלוי בחומרת הקרע ובמצבו.

   • האם מדובר בקרע חריף שהתרחש זה עכשיו ומפרק הירך נמצא במצב דלקתי?
   • מדובר בקרע לברום ישן שאינו גורם כבר לסימנים ותסמינים?
   • האם במהלך הריצה אתם חשים בכאבים ונוקשות במפשעה?
   • הכאבים והנוקשות מחמירים לאחר הריצה?

   תשובות לשאלות אלו ואחרות יהוו את הבסיס להמלצה שלנו. כמובן שקרע חריף בלברום בירך הגורם לכאב זקוק לטיפול ושיקום. אין מה לדבר על ריצה עד שתהליך זה הסתיים.

   אין מה לדבר על להמשיך לרוץ גם כאשר כאבים וסימנים ותסמינים אחרים או נוספים מופיעים במהלך ריצה או לאחריה. גם במקרה הזה המפרק צריך לעבור טיפול ושיקום לפני חזרה לריצה. אין טעם להפסיק לרוץ אם אינכם מרגישים סימנים ותסמינים כלשהם באזור הירך והמפשעה. הדברים הללו נכונים גם אם הודיעו לכם שיש לכם קרע לברום בירך. בעיקרון נאמר שריצה בסגנון נכון, תוך הקפדה על כללי אימון נכונים ובכלל זה חימום לפני הפעילות, עלייה הדרגתית בעצימות האימון וכן הלאה אינם אמורים להוות בעיה ללברום.

   מה כולל טיפול ושיקום של הלברום בירך?

   הטיפול המועדף בהתפתחות קרע לברום בירך הוא טיפול שמרני. כלומר ללא ניתוחים. נקדים ונאמר, הטיפול השמרני לא מאחה את הקרע בלברום. הטיפול השמרני מסייע בריפוי הדלקת שהתפתחה במקום הקרע ובכך מסייע בהעלמת הסימנים והתסמינים הנלווים. טיפול שמרני התמקד:

   • בחיזוק והגמשה של השרירים סביב מפרק הירך
   • ישפר את טווחי התנועה של המפרק
   • בשלב החריף של הקרע נמליץ על פעילות חלופית (מכשיר אליפטי לא אופניים). פעילות כזאת תאפשר לבצע פעילות גופנית בלי להחמיר את המצב
   • עוד נדריך את החולה כיצד להימנע מעומסים, תנועות ומנחים שעלולים להחמיר את מצבו ובכלל זה ישיבה שבה ישנה זווית קטנה במפרקי הירך

   לאחר תקופת החלמה ושיקום ניתן לחזור לריצה בכפוף לזה שעברתם הליך שיקומי ראוי שבו בין היתר חיזקתם את שרירי הליבה ואת שרירי הגפיים התחתונות. בכל הנוגע לטיפול עצמו נשלב טכניקות טיפול ידניות שנועדו לשפר את התפקוד של המפרק ושיפור האיזון והתפקוד של השרירים הפועלים על האגן והגפיים התחתונות. נעשה זאת באמצעות תרגילי מתיחות (לא של שרירי הירך הקדמיים), תרגילי חיזוק ותרגילים לשיפור השליטה נוירו שרירית. ניעזר באמצעי עזר חשמליים כגון לייזר רך כדי להפחית את הכאב ולרפא את הדלקת.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    תסמונת הישבן המת

    תסמונת הישבן המת

    תסמונת הישבן המת היא הפרעה שכיחה שנגרמת בגלל אורח חיים יושבני הכרוך בישיבה ממושכת. ישיבה ממושכת מקצרת את השרירים מכופפי הירך ומאריכה

    איך למנוע אובדן מסת שריר

    איך למנוע אובדן מסת שריר

    איך למנוע אובדן מסת שריר? המסה של השריר הוא חלק ממסת הגוף הרזה. מסת שריר גבוהה משפרת את חילוף החומרים ומגנה עלינו

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט הם תופעה שכיחה. הדבר מפתיע לנוכח התרומה של העיסוק בספורט לבריאותנו ובכלל זה למניעת כאבי גב תחתון.