קרע לברום בירך האם להפסיק לרוץ

קרע לברום בירך האם להפסיק לרוץ
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  קרע לברום בירך האם להפסיק לרוץ? כאבי ירך מהווים בעיה שכיחה. אחת הסיבות השכיחות לכאבים אלו היא פגיעה ברקמה בירך הקרויה לברום (Labrum). פגיעה זאת שכיחה בקרב ספורטאים ובכלל זה בקרב רצים. לעתים קרובות מופנית אלי השאלה: קרע לברום בירך האם להפסיק לרוץ? התשובה בקצרה היא זה תלוי במספר גורמים. כך למשל נרצה לדעת בין היתר האם אתם סובלים כרגע מסימנים ותסמינים חדים הנגרמים בגלל קרע לברום בירך או האם ריצה מחריפה את התסמינים שלכם ועוד.

  לפני שנענה בהרחבה על השאלה הזאת נפרט מעט יותר אודות ספורט הריצה ואודות הרקמה החשובה הזאת הקרויה לברום. בכל הנוגע לריצה תוכלו לקרוא כאן על היתרונות שלה ועל הסיכונים הכרוכים בה. בכל הנוגע ללברום תוכלו לקרוא על מבנה הלברום, על הגורמים לפציעתה ועל אופן ההתנהלות במצב של קרע לברום בירך.

  קרע לברום בירך האם להפסיק לרוץ – רקע

  רשימת היתרונות של ספורט הריצה היא ארוכה כל כך שלא ברור למה לא כולם רצים. השפעתה של הריצה מתפרסת על כל מערכות הגוף ועל הנפש. חלק מהיתרונות הללו באים לידי ביטוי מידי או כמעט מידי וחלק מהיתרונות באים לידי ביטוי בטווח הארוך יותר. ריצה מהווה תרופה רבת עצמה ובעת השפעה מהירה ביותר כאשר אתם במצב רוח רע, נמצאים במצב חרדתי, חשים חסרי אנרגיה וחסרי ביטחון סובלים מהפרעות שינה ועוד. מחקרים שונים מראים שהשפעה של ריצה קצרה של פחות מחצי שעה על מצב הרוח שלנו טובה יותר מתרופות מנוגדות דיכאון.

  גם ההשפעה של הריצה על מערכות הגוף השונות היא לא פחות מדרמטית. בין היתר נציין שיפור מטבוליזם, שיפור לחץ דם, הפחתת הסיכון למחלות כגון סוכרת, מחלות לב וסרטן, שיפור יכולות זיכרון ולמידה, שיפור מערכת חיסונית, שמירה על משקל ועוד. בקצרה רצים חיים יותר שנים ובאיכות חיים טובה יותר. בצד השלילי של הריצה נמנה בעיקר פציעות. כאן המקום לציין שאין פה טענה שריצה כרוכה אוטומטית בפציעות. ריצה לקויה עלולה להוביל לפציעות. בין הפציעות שעלולת להתפתח בקרב רצים נמנה בעיקר פציעות של הגפה התחתונה ובכלל זה קרע לברום בירך. ואז נשאלת השאלה: קרע לברום בירך האם להפסיק לרוץ? ומה זה בכלל לברום לכל הרוחות?

  מה זה לברום?

  מפרקי הירך מסווגים כמפרקים כדוריים הנוצרים מהמפגש בין השקע המרחשתי (מכתש) לבין ראש הירך (עלי). המכתש והעלי מכוסים בשכבת סחוס. רקמת סינוביאלית שתפקידה לסוכך את עוטפת את המפרק. מספר רקמות ובכלל זה לברום, רצועות וקופסית אוחזים ומייצבים את ראש עצם הירך לשקע המרחשתי. מפרקי הירך מאופיינים בטווחי תנועה נרחבים מה שגורם להם להיות בהכרח גם פחות יציבים. השילוב הזה של טווחי תנועה נרחבים וחוסר יציבות יחסית חושף את המפרק לפציעות. הלברום בירך היא רקמה בצורת טבעת עשויה מרקמת חיבור שמקיפה את השקע המרחשתי. הלברום בירך מעמיק את השקע המרחשתי ובכך מעצים את האחיזה בראש הירך. הלברום גם מהווה אטם השומר על נוזלי הסיכה המופרשים מהרקמה הסינוביאלית לתוך המפרק.

  סימנים והתסמינים בשל נזק בלברום?

  חשוב לציין שנוכחות של קרע לברום בירך אינה מחייבת גם נוכחות של סימנים ותסמינים. יש לעתים שקרע לברום בירך הוא ממצא אקראי בלבד בתהודה מגנטית (MRI) והחולה אינו מדווח סימן או תסמין כלשהו. עם זאת בקרב אלו הסובלים מסימנים ותסמינים על רקע קרע לברום בירך אלה יכולים לכלול הופעה הדרגתית של חלק או את כל הסימנים הבאים: כאבים מקומיים באזור הירך וכאב עמוק בתוך המפשעה שיכולים להשליך במורד הירך ולישבן, הכאבים מחמירים עם תנועות ירך, הכאבים מחמירים בישיבה ממושכת, נוקשות תנועתית של מפרק הירך, רעשים הבוקעים ממפרק הירך בעת תנועה, חוסר יציבות של המפרק, ובמקרים קשים גם נעילה של המפרק.

   גורמים וגורמי סיכון לנזק ברקמת הלברום

  כאן המקום לציין שלא תמיד ניתן להצביע על הגורם המדויק להתפתחות קרע לברום בירך. מבין הגורמים הידועים נציין עומסים חוזרניים על מפרקי הירך או קרע על רקע טראומטי. יתכן מאוד שישיבה ארוכה וחוזרנית יכולה להסביר חלק ניכר מאותם קרעים בלברום שאינם מוסברים באופן אחר. אין ספק שישיבה ממושכת במצב של כפיפת ירך עמוקה יוצרת עומסים חוזרניים גם על רקמת הלברום. עומסים חוזרניים אלו גורמים לנזק מצטבר, מחלישים את הלברום ומעלים בכך את הסיכון לפציעה. כאן המקום לציין שקרע לברום נמצא בקרב עד מחצית מהחולים המתלוננים על כאבי מפשעה. גם ספורטאים נמצאים בסיכון גבוה יותר לקרע לברום בירך. כך למשל נמצא שכרבע מהאתלטים המתלוננים על כאבים במפשעה נמצא קרע לברום בירך.

  ספורטאים החשופים לפציעה של רקמת הלברום בירך הם אלו שבמסגרת פעילותם יוצרים עומסים חוזרניים על מפרקי הירך. הדברים נכונים לגבי כדורגלנים, רקדני בלט, כדורסלנים, סנובורד, סקי ועוד. גורמי סיכון להתפתחות קרע לברום בירך כוללים כאמור ישיבה חוזרנית וממושכת, שינויים מבניים מולדים (Hip dysplasia) או נרכשים במפרקי הירך, גמישות יתר של הרקמות התומכות במפרק הירך כולל קופסית ורצועות ועוד. עוד נציין שבקרב רצים חולשת שרירים באגן ובאזור הירך מהווה גם הוא גורם סיכון. שרירים כמו שרירי העכוז, שרירי הבטן, הארבע ראשי ושרירי מיתר הברך אמורים לייצב את האגן ולספוג חלק מעומסי הריצה.

  אז יש לי קרע לברום בירך האם להפסיק לרוץ?

  קרע לברום בירך וריצה
  קרע לברום בירך וריצה

  בתחילת המאמר ענינו לשאלה הזאת בתשובה קצרה: זה תלוי במספר גורמים ובעיקר זה תלוי באיזה מצב נמצא הקרע שלכם בלברום. האם מדובר בקרע חריף שהתרחש זה עכשיו ומפרק הירך נמצא במצב דלקתי? האם מדובר בקרע לברום ישן שאינו גורם כבר לסימנים ותסמינים? האם במהלך הריצה אתם חשים בכאבים ונוקשות במפשעה? האם הכאבים והנוקשות מחמירים לאחר הריצה? תשובות לשאלות אלו ואחרות יהוו את הבסיס להמלצה שלנו. כמובן שקרע חריף של הלברום בירך הגורם לסימנים ותסמינים זקוק לטיפול ושיקום ואין מה לדבר על ריצה עד שתהליך זה הסתיים.

  אין מה לדבר על להמשיך לרוץ גם כאשר כאבים וסימנים ותסמינים אחרים או נוספים מופיעים במהלך ריצה או לאחריה. גם במקרה הזה המפרק צריך לעבור טיפול ושיקום לפני חזרה לריצה. אין טעם להפסיק לרוץ אם אינכם מרגישים סימנים ותסמינים כלשהם באזור הירך והמפשעה. הדברים הללו נכונים גם אם הודיעו לכם שיש לכם קרע לברום בירך. בעיקרון נאמר שריצה בסגנון נכון, תוך הקפדה על כללי אימון נכונים ובכלל זה חימום לפני הפעילות, עלייה הדרגתית בעצימות האימון וכן הלאה אינם אמורים להוות בעיה ללברום.

  מה כולל טיפול ושיקום של הלברום בירך?

  הטיפול המועדף בהתפתחות קרע לברום בירך הוא טיפול שמרני. כלומר ללא ניתוחים. כאן המקום לציין שטיפול שמרני לאיחוי של רקמת הלברום אלא מסייע בריפוי הדלקת הנוצרת במקום הקרע ובכך מסייע בהעלמת הסימנים והתסמינים הנלווים. הטיפול השמרני התמקד בחיזוק והגמשה של עשרות השרירים הממוקמים סביב מפרק הירך וישפר את טווחי התנועה של המפרק. בשלב החריף של הקרע נמליץ עבור החולה על פעילות חלופית (מכשיר אליפטי לא אופניים) שתאפשר לו לבצע פעילות גופנית בלי להחמיר את מצבו. עוד נדריך את החולה כיצד להימנע מעומסים, תנועות ומנחים שעלולים להחמיר את מצבו ובכלל זה ישיבה שבה ישנה זווית קטנה במפרקי הירך.

  לאחר תקופת החלמה ושיקום ניתן לחזור לריצה בכפוף לזה שעברתם הליך שיקומי ראוי שבו בין היתר חיזקתם את שרירי הליבה ואת שרירי הגפיים התחתונות. בכל הנוגע לטיפול עצמו נשלב טכניקות טיפול ידניות שנועדו לשפר את התפקוד של המפרק ושיפור האיזון והתפקוד של השרירים הפועלים על האגן והגפיים התחתונות. נעשה זאת באמצעות תרגילי מתיחות (לא של שרירי הירך הקדמיים), תרגילי חיזוק ותרגילים לשיפור השליטה נוירו שרירית. ניעזר באמצעי עזר חשמליים כגון לייזר רך כדי להפחית את הכאב ולרפא את הדלקת.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


   מאמרים קשורים

   כאב בגלל נזק עצבי

   כאב בגלל נזק עצבי

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאב בגלל נזק עצבי היא תופעה שכיחה. לא תמיד קל לזהות שהכאב

   יציבה עצלה והטיפול בה

   יציבה עצלה והטיפול בה

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי