קרע לברום בירך האם להפסיק לרוץ
קרע לברום בירך האם להפסיק לרוץ

קרע לברום בירך האם להפסיק לרוץ

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


קרע לברום בירך האם להפסיק לרוץ? כאבי ירך מהווים בעיה שכיחה. אחת הסיבות השכיחות לכאבים אלו היא פגיעה ברקמה בירך הקרויה לברום (Labrum). פגיעה זאת שכיחה בקרב ספורטאים ובכלל זה בקרב רצים. לעתים קרובות מופנית אלי השאלה: קרע לברום בירך האם להפסיק לרוץ? התשובה בקצרה היא זה תלוי במספר גורמים. כך למשל נרצה לדעת בין היתר האם אתם סובלים כרגע מסימנים ותסמינים חדים הנגרמים בגלל קרע לברום בירך או האם ריצה מחריפה את התסמינים שלכם ועוד.

לפני שנענה בהרחבה על השאלה הזאת נפרט מעט יותר אודות ספורט הריצה ואודות הרקמה החשובה הזאת הקרויה לברום. בכל הנוגע לריצה תוכלו לקרוא כאן על היתרונות שלה ועל הסיכונים הכרוכים בה. בכל הנוגע ללברום תוכלו לקרוא על מבנה הלברום, על הגורמים לפציעתה ועל אופן ההתנהלות במצב של קרע לברום בירך.

קרע לברום בירך האם להפסיק לרוץ – רקע

רשימת היתרונות של ספורט הריצה היא ארוכה כל כך שלא ברור למה לא כולם רצים. השפעתה של הריצה מתפרסת על כל מערכות הגוף ועל הנפש. חלק מהיתרונות הללו באים לידי ביטוי מידי או כמעט מידי וחלק מהיתרונות באים לידי ביטוי בטווח הארוך יותר. ריצה מהווה תרופה רבת עצמה ובעת השפעה מהירה ביותר כאשר אתם במצב רוח רע, נמצאים במצב חרדתי, חשים חסרי אנרגיה וחסרי ביטחון סובלים מהפרעות שינה ועוד. מחקרים שונים מראים שהשפעה של ריצה קצרה של פחות מחצי שעה על מצב הרוח שלנו טובה יותר מתרופות מנוגדות דיכאון.

גם ההשפעה של הריצה על מערכות הגוף השונות היא לא פחות מדרמטית. בין היתר נציין שיפור מטבוליזם, שיפור לחץ דם, הפחתת הסיכון למחלות כגון סוכרת, מחלות לב וסרטן, שיפור יכולות זיכרון ולמידה, שיפור מערכת חיסונית, שמירה על משקל ועוד. בקצרה רצים חיים יותר שנים ובאיכות חיים טובה יותר. בצד השלילי של הריצה נמנה בעיקר פציעות. כאן המקום לציין שאין פה טענה שריצה כרוכה אוטומטית בפציעות. ריצה שמתבצעת באופן שגוי עלולה להוביל לפציעות. בין הפציעות שעלולת להתפתח בקרב רצים נמנה בעיקר פציעות של הגפה התחתונה ובכלל זה קרע לברום בירך. ואז נשאלת השאלה: קרע לברום בירך האם להפסיק לרוץ? ומה זה בכלל לברום לכל הרוחות?

מה זה לברום?

מפרקי הירך מסווגים כמפרקים כדוריים הנוצרים מהמפגש בין השקע המרחשתי (מכתש) לבין ראש הירך (עלי). המכתש והעלי מכוסים בשכבת סחוס. רקמת סינוביאלית שתפקידה לסוכך את עוטפת את המפרק. מספר רקמות ובכלל זה לברום, רצועות וקופסית אוחזים ומייצבים את ראש עצם הירך לשקע המרחשתי. מפרקי הירך מאופיינים בטווחי תנועה נרחבים מה שגורם להם להיות בהכרח גם פחות יציבים. השילוב הזה של טווחי תנועה נרחבים וחוסר יציבות יחסית חושף את המפרק לפציעות. הלברום בירך היא רקמה בצורת טבעת עשויה מרקמת חיבור שמקיפה את השקע המרחשתי. הלברום בירך מעמיק את השקע המרחשתי ובכך מעצים את האחיזה בראש הירך. הלברום גם מהווה אטם השומר על נוזלי הסיכה המופרשים מהרקמה הסינוביאלית לתוך המפרק.

מה הם הסימנים והתסמינים של קרע לברום?

חשוב לציין שנוכחות של קרע לברום בירך אינה מחייבת גם נוכחות של סימנים ותסמינים. יש לעתים שקרע לברום בירך הוא ממצא אקראי בלבד בתהודה מגנטית (MRI) והחולה אינו מדווח סימן או תסמין כלשהו. עם זאת בקרב אלו הסובלים מסימנים ותסמינים על רקע קרע לברום בירך אלה יכולים לכלול הופעה הדרגתית של חלק או את כל הסימנים הבאים: כאבים מקומיים באזור הירך וכאב עמוק בתוך המפשעה שיכולים להשליך במורד הירך ולישבן, הכאבים מחמירים עם תנועות ירך, הכאבים מחמירים בישיבה ממושכת, נוקשות תנועתית של מפרק הירך, רעשים הבוקעים ממפרק הירך בעת תנועה, חוסר יציבות של המפרק, ובמקרים קשים גם נעילה של המפרק.

 קרע לברום בירך – גורמים וגורמי סיכון אפשריים

כאן המקום לציין שלא תמיד ניתן להצביע על הגורם המדויק להתפתחות קרע לברום בירך. מבין הגורמים הידועים נציין עומסים חוזרניים על מפרקי הירך או קרע על רקע טראומטי. יתכן מאוד שישיבה ארוכה וחוזרנית יכולה להסביר חלק ניכר מאותם קרעים בלברום שאינם מוסברים באופן אחר. אין ספק שישיבה ממושכת במצב של כפיפת ירך עמוקה יוצרת עומסים חוזרניים גם על רקמת הלברום. עומסים חוזרניים אלו גורמים לנזק מצטבר, מחלישים את הלברום ומעלים בכך את הסיכון לפציעה. כאן המקום לציין שקרע לברום נמצא בקרב עד מחצית מהחולים המתלוננים על כאבי מפשעה. גם ספורטאים נמצאים בסיכון גבוה יותר לקרע לברום בירך. כך למשל נמצא שכרבע מהאתלטים המתלוננים על כאבים במפשעה נמצא קרע לברום בירך.

ספורטאים החשופים לפציעה של רקמת הלברום בירך הם אלו שבמסגרת פעילותם יוצרים עומסים חוזרניים על מפרקי הירך. הדברים נכונים לגבי כדורגלנים, רקדני בלט, כדורסלנים, סנובורד, סקי ועוד. גורמי סיכון להתפתחות קרע לברום בירך כוללים כאמור ישיבה חוזרנית וממושכת, שינויים מבניים מולדים (Hip dysplasia) או נרכשים במפרקי הירך, גמישות יתר של הרקמות התומכות במפרק הירך כולל קופסית ורצועות ועוד. עוד נציין שבקרב רצים חולשת שרירים באגן ובאזור הירך מהווה גם הוא גורם סיכון. שרירים כמו שרירי העכוז, שרירי הבטן, הארבע ראשי ושרירי מיתר הברך אמורים לייצב את האגן ולספוג חלק מעומסי הריצה.

אז יש לי קרע לברום בירך האם להפסיק לרוץ?

קרע לברום בירך וריצה
קרע לברום בירך וריצה

בתחילת המאמר ענינו לשאלה הזאת בתשובה קצרה: זה תלוי במספר גורמים ובעיקר זה תלוי באיזה מצב נמצא הקרע שלכם בלברום. האם מדובר בקרע חריף שהתרחש זה עכשיו ומפרק הירך נמצא במצב דלקתי? האם מדובר בקרע לברום ישן שאינו גורם כבר לסימנים ותסמינים? האם במהלך הריצה אתם חשים בכאבים ונוקשות במפשעה? האם הכאבים והנוקשות מחמירים לאחר הריצה? תשובות לשאלות אלו ואחרות יהוו את הבסיס להמלצה שלנו. כמובן שקרע חריף של הלברום בירך הגורם לסימנים ותסמינים זקוק לטיפול ושיקום ואין מה לדבר על ריצה עד שתהליך זה הסתיים.

אין מה לדבר על להמשיך לרוץ גם כאשר כאבים וסימנים ותסמינים אחרים או נוספים מופיעים במהלך ריצה או לאחריה. גם במקרה הזה המפרק צריך לעבור טיפול ושיקום לפני חזרה לריצה. אין טעם להפסיק לרוץ אם אינכם מרגישים סימנים ותסמינים כלשהם באזור הירך והמפשעה. הדברים הללו נכונים גם אם הודיעו לכם שיש לכם קרע לברום בירך. בעיקרון נאמר שריצה בסגנון נכון, תוך הקפדה על כללי אימון נכונים ובכלל זה חימום לפני הפעילות, עלייה הדרגתית בעצימות האימון וכן הלאה אינם אמורים להוות בעיה ללברום.

מה כולל טיפול ושיקום של הלברום בירך?

הטיפול המועדף בהתפתחות קרע לברום בירך הוא טיפול שמרני. כלומר ללא ניתוחים. כאן המקום לציין שטיפול שמרני לאיחוי של רקמת הלברום אלא מסייע בריפוי הדלקת הנוצרת במקום הקרע ובכך מסייע בהעלמת הסימנים והתסמינים הנלווים. הטיפול השמרני התמקד בחיזוק והגמשה של עשרות השרירים הממוקמים סביב מפרק הירך וישפר את טווחי התנועה של המפרק. בשלב החריף של הקרע נמליץ עבור החולה על פעילות חלופית (מכשיר אליפטי לא אופניים) שתאפשר לו לבצע פעילות גופנית בלי להחמיר את מצבו. עוד נדריך את החולה כיצד להימנע מעומסים, תנועות ומנחים שעלולים להחמיר את מצבו ובכלל זה ישיבה שבה ישנה זווית קטנה במפרקי הירך.

לאחר תקופת החלמה ושיקום ניתן לחזור לריצה בכפוף לזה שעברתם הליך שיקומי ראוי שבו בין היתר חיזקתם את שרירי הליבה ואת שרירי הגפיים התחתונות. בכל הנוגע לטיפול עצמו נשלב טכניקות טיפול ידניות שנועדו לשפר את התפקוד של המפרק ושיפור האיזון והתפקוד של השרירים הפועלים על האגן והגפיים התחתונות. נעשה זאת באמצעות תרגילי מתיחות (לא של שרירי הירך הקדמיים), תרגילי חיזוק ותרגילים לשיפור השליטה נוירו שרירית. ניעזר באמצעי עזר חשמליים כגון לייזר רך כדי להפחית את הכאב ולרפא את הדלקת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • קרע לברום בכתף חכו עם הניתוח

  קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח! לברום היא טבעת סחוסית המקיפה את מפרק הכתף. קרע לברום בכתף (SLAP) היא פציעת ספורט שכיחה.…

 • פציעות ברגל האם זו חולשה בירך

  שין ספלינט ופציעות אחרות בגפה התחתונה טורדות את מנוחתם של ספורטאים חובבים ומקצועיים רבים. בין הפציעות השכיחות נמנה פציעות קרסול,…

 • ניתוח שבר בירך צריך להתבצע מהר

  ניתוח שבר במפרק הירך מהווים עניין שכיח. נפילות מבוגרים הם הגורמים לשכיחות הגבוהה של התופעה. אחת התוצאות האפשריות של נפילה…

 • קרע ברצועה הצולבת בברך

  קרע ברצועה הצולבת הוא עניין שכיח יחסית. פציעה זו היא גם אחד הגורמים שכיחים לכאבי ברכיים בקרב ספורטאים בכלל ובקרב…

 • קרע במיניסקוס חכו עם הניתוח

  קרע במיניסקוס? חכו עם הניתוח והתחילו טיפול שמרני. קרע במיניסקוס הוא מהסיבות השכיחות לכאבים ומגבלות תנועה בברכיים. עד לפני שנים…

 • איחוי מהיר של שבר בירך

  איחוי מהיר של שבר בירך היא משאת נפשם של החולים שנפגעו והרופאים. המחקר הנוכחי טוען שהדרך להשיג זאת היא על…

 • קרע ברצועה הצולבת ואסטרוגן

  קרע ברצועה הצולבת ואסטרוגן כגורם סיכון? מה הקשר? מתברר על פי המחקר המסוקר כאן שיש קשר והוא משמעותי. הסיכון של…

 • בורסיטיס בירך חכו עם הניתוח

  בורסיטיס בירך? חכו עם הניתוח והתחילו עם טיפול שמרני. כאב במפרק הירך עלול להיגרם גם בגלל דלקת באמתחת תל הירך…

 • כאבים בברך או בירך מה עדיף

  עדיף כאב בברך ולא בירך! קל הרבה יותר לטפל בדלקת פרקים ניוונית במפרק הברך לעומת הטיפול בדלקת כזאת במפרק הירך.…

 • קרע חוזר ברצועה הצולבת בברך

  קרע חוזר ברצועה הצולבת בברך ובעיקר של הרצועה הצולבת הקדמית (Anterior cruciate ligament) היא בין הגורמים השכיחים ביותר לכאבי ברכיים.…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן