Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

היפר לורדוזיס מותני? טיפול עשוי לצמצם נזקים. מדובר בליקוי במנח חוליות עמוד השדרה התחתון הנושא משמעות ביומכנית. בליקוי זה יש קער יתר בעמוד השדרה המותני ונלווים לו גם בטן בולטת ורפויה, עכוז בולט וכפיצוי גם היפר לורדוזיס של עמוד השדרה הצווארי. 

תוכלו להתרשם ממידת הקיעור של הגב התחתון שלכם ידי הצמדתו לקיר ואומדן הרווח שנוצר בין עמוד השדרה המותני לקיר. במידה והצלחתם להכניס את כף ידכם למרווח שבין עמוד השדרה המותני לבין הקיר הקיעור המותני שלכם תקין. במידה ויותר מכף יד אחת יכולה להיכנס לרווח הזה מדובר בקיעור עמוק מידי.  במקרים שבהם הרווח גדול מידי תוכלו לזהות גם שהאגן שלכם מסובב מידי לפנים (Anterior pelvic tilt) וכאשר הרווח קטן מידי או אינו קיים כלל האגן מסובב מידי לאחור (Posterior pelvic tilt).

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

היפר לורדוזיס מותני טיפול - רקע

קער מותני מוגברגם לקות יציבה זו נגרמת בגלל נטייה גנטית המשולבת עם חוסר איזון בין קבוצות שרירים הפועלים על האגן והירכיים. מחד, קיצור יתר של השרירים זוקפי עמוד השדרה (Erector spine) ושל השרירים מכופפי הירך (Psoas and Rectus Femoris) ומאידך חולשה וגמישות יתר של השרירים מכופפי הברך ומותחי הירך (Hamstrings), שרירי הבטן (Abdominals) ושל שרירי העכוז (gluteal).

גורמים נוספים כוללים: שינויים מבניים מולדים או נרכשים, בחוליות המותן או במנח המפרקים של הגפיים התחתונות, פגיעות בחוליות המותניים או בשרירי הבטן (הרניה), תורשה.

נזקים אפשריים בגלל לקות זאת

לקות זו המתאפיינת בקער עמוק בעמוד השדרה המותני גורמת לתפקוד לקוי של מפרקי עמוד השדרה ולעומסים מוגברים על חוליות הגב התחתון והצוואר ובעיקר על הדיסקים הבין חוליתיים. בטווח הארוך אנשים עם לקות יציבה זו צפויים לסבול בתדירות גדולה יותר מכאבי גב תחתון וסימנים ותסמינים נוספים הנגרמים בגלל נזקים לחוליות עמוד השדרה, למפרקי חוליות עמוד השדרה המותני ובעיקר לסחוסים, פגיעות חוזרניות בשרירי הגב התחתון ועוד.

פתרון מוצע עבור היפר לורדוזיס

מתיחות של השרירים הקצרים (זוקפי עמוד השדרה ומכופפי הירך) וחיזוק של השרירים החלשים (השרירים מכופפי הברך ומותחי הירך, שרירי הבטן ושרירי העכוז).

תרגיל I: מתיחת מכופפי הירך וחיזוק שרירי הישבן ומכופפי הברך

את המתיחה של שרירים מכופפי הירך וחיזוק שרירי הישבן והשרירים מכופפי הברך נשיג באמצעות ביצוע גשר שריר העכוז (Gluteal Bridge). מנח מוצא: שכבו על הגב עם הידיים לצדדים, ברכיים כפופות וקרסוליים מונחים על הקרקע.

אופן ביצוע: הרימו את האגן עד שהברכיים, ירכיים וכתפיים נמצאים בקו ישר. שהו במנח 10 שניות וחזרו למנח מוצא. חזרו על התרגיל 10 פעמים ובצעו 3 סדרות מידי יום.

הערות: הימנעו ממתיחת יתר של הגב. במידה ואתם מבצעים את התרגיל  נכון תחושו את המאמץ בשרירי העכוז, בשרירי הירך האחוריים ובגב התחתון.

תרגיל II: מתיחה של מכופפי הירך.

תרגיל ראשון - מתיחה של השריר הארבע ראשי: (Quadriceps Femoris).

מנח מוצא: שכבו על צד ימין וכופפו את ברך שמאל לכיוון הישבן.

אופן ביצוע: אחזו את מפרק הקרסול השמאלי והצמידו אותו ככול שניתן אל ישבנכם. שהו במנח 10 שניות, חזרו על התרגיל 10 פעמים ובצעו 3 סדרות בטרם תחליפו צד.

הערות: שמרו על בטן מוכנסת והימנעו מהקשתת יתר של הגב התחתון.

תרגיל שני - ביצוע מתיחה של שרירי המותן כסל (Iliopsoas).

מנח מוצא: עמדו כאשר רגל ימין לפנים ככול שניתן והברך הימנית כפופה קמעה ומצויה מעל כף הרגל הימנית. תמכו את עצמכם על ידי השענת שתי כפות הידיים על הברך הימנית.

אופן ביצוע: הניחו לאגן לרדת קלות עד לתחושה של מתיחה בשריר המותן כסל השמאלי. הישארו במנח 10 שניות, הרפו וחזרו למנח מוצא. חזרו על התרגיל 10 פעמים ובצעו 3 סדרות בטרם תחליפו צד.

הערות: שמרו על בטן מוכנסת הימנעו מהקשתת יתר של הגב התחתון

תרגיל III: מתיחה של שרירי הגב התחתון

מדובר למעשה בתרגיל החתול שמטרתו מתיחה של שרירי הגב התחתון.

מנח מוצא: עמידה על 6 על מזרון או מיטה. ברכיים, כפות ידיים ואצבעות הרגליים מונחות בטבעיות.

אופן ביצוע: קימור וקיעור איטיים של עמוד השדרה המותני. בצעו את התרגיל במשך כשלוש דקות 3 פעמים ביום.

הערות: בצעו את התרגיל באופן הדרגתי מבחינת עומק התנועה ומהירות התנועה.

תרגיל IV: חיזוק בטן איזומטרי על אמות הידיים.

מטרת התרגיל חיזוק הבטן. תרגיל זה מחזק את הבטן ואת שרירי הליבה באופן שאינו מזיק לגב.

מנח מוצא: שכיבה על הבטן כאשר המרפקים כפופים ומונחים לצידכם.

אופן ביצוע: התרוממו על אמות הידיים ועל אצבעות הרגליים. הגוף נשאר בקו ישר. הגדילו את הזמן שבו אתם שוהים במנח. התחילו ב10-15 שניות ונסו להגיע עד לשתי דקות. ניתן לעלות את רמת הקושי על ידי הרמה של רגל אחת והחזקתה מעלה למשך 20-30 שניות.

הערות: המנעו מקימור או קיעור יתר של הגב.

תרגיל V: חיזוק שרירי בטן ע"י גלגול האגן לאחור

מטרתו התרגיל חיזוק שרירי הבטן ולמידה והדגשת המיקום הרצוי של האגן.

מנח מוצא:שכבו על הגב כאשר הברכיים כפופות וכפות הרגליים מונחות על הקרקע. 

אופן ביצוע: סובבו את האגן לאחור תוך כיווץ של שרירי הבטן. שהו במנח 20 שניות והרפו. נוחו 20 שניות ובצעו שוב את התרגיל. כמובן שישנם תרגילים נוספים לחיזוק שריר הבטן.

הערות:המנעו מכאבי גב תחתון.

מגוון בעיות היציבה הוא נרחב. יתכן ואתם או מי מיקירכם סובלים מיותר מליקוי יציבה אחד. המשיכו לקרוא אודות ליקויי היציבה הבאים:קער מותני מופחת וכן כפות רגליים פונות פנימה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

יציבה לקויה פוגעת בבריאות

יציבה לקויה פוגעת בבריאות! ההשפעה של יציבה לקויה על הבריאות שלנו עלולה להיות נרחבת ואת התסמינים לכך תחושו ברבות השנים. יציבה לקויה במצבים השונים ישיבה, עמידה, הליכה, ריצה, שכיבה, כפיפה, הרמה ועוד נושאים תג מחיר בריאותי.

יציבה לקויה פוגעת בבריאות
עקמת בגב

עקמת בגב? אבחון וטיפול המתבצעים מהר ימנעו החמרה והתפתחות סימנים ותסמינים כרוניים. עקמת או סקוליוזיס היא פתולוגיה הכוללת עקמומיות צידית ורוטציה של עמוד השדרה. בצילום רנטגן יראה עמוד השדרה כאות S או C ולא כקו ישר. לרוב אין לה משמעות קלינית.

עקמת בגב
יציבה אבחון וטיפול

יציבה? אבחון וטיפול ביציבה לקויה הניתנים בשלבים מוקדמים של החיים יאפשרו את שיפורה. האם כירופרטיקה יכולה לתקן באופן מלא את היציבה שלי? התשובה היא לא! הרבה פעמים האופן שבו אתם נושאים את גופכם לקוי זמן ארוך מכדי לתקנו.

יציבה אבחון וטיפול
יציבה לקויה גורמים

יציבה לקויה? גורמים אפשריים כוללים גנטיקה, פציעות קודמות, חולשה ועוד. ליקויים באופן שבו אנו מחזיקים את הגוף שלנו חושפים אותנו בין היתר לעומסים חריגים, פציעות ודלקות ברקמות הרכות ובמפרקים. עומסי יתר אלו הם תוצאה של תפקוד ביומכני לקוי. 

יציבה לקויה גורמים
יציבה מהי

יציבה מהי? מקור המושג במילה הלאטינית שמשמעותה "להניח" (Ponere). להניח מבטא את הצורך להניח נכון את חלקי הגוף השונים ובכך משקף גם את החשיבות של מנח גוף נכון למניעת מגוון רחב של פגיעות מפרקים וכאבי שרירים בגופנו ופגיעה בתפקוד של חלקי גוף פנימיים.

יציבה מהי
שיפור ותיקון יציבה לקויה

שיפור ותיקון יציבה לקויה הוא תהליך ארוך שרק המתמידים מגיעים בו לתוצאות. סביר להניח שכמו אצל רובנו גם מנח הגוף שבו אתה מצוי כרגע לקוי ודורש שיפור. יתכן שמעט מודעות ותרגילי ספורט יומיים יכולים לעזור. מנח נכון משמעותו פחות כאבים, יותר אנרגיה ויעילות. 

שיפור ותיקון יציבה לקויה
מנח ראש קדמי אבחון וטיפול

מנח ראש קדמי? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים בצוואר ובגב העליון ותסמינים כרוניים. מדובר בנטייה להושיט קדימה, באופן מוגזם, ראש וצוואר ובמקביל לפשוט לאחור את החלק העליון של עמוד השדרה הצווארי ואת הראש לצורך המבט לפנים. 

 מנח ראש קדמי
כתפיים מעוגלות

כתפיים מעוגלות או מתעגלות לפנים מהוות ליקוי שכיח. ליקוי זה משנה את הביומכניקה של עמוד השדרה ויוצר עקב כך, עומסים חריגים על הגב העליון, על עמוד שדרה הצווארי ועל חגורת הכתפיים. התוצאה לעיתים היא כאבי גב עליון, כאבי צוואר וכאבי ראש.

כתפיים מעוגלות
כתפיים מורמות

כתפיים מורמות באופן בלתי רצוני במשך שעות ארוכות מידי יום היא תופעה שכיחה. הלחצים הנלווים לאורח החיים שלנו מהווים את אחת הסיבות השכיחות לכך. כתוצאה מלקוי יציבתי זה אנו עלולים לחשוף את הצוואר והכתפיים למצב של עומס יתר, כאבים בצוואר, כאבי ראש ועוד. 

כתפיים מורמות
קיפוזיס עקשת

קיפוזיס עקשת או קימור גבי מוגבר הם שמות שונים המתארים את אותו ליקוי במנח של הגב העליון. ארגונומיה לקויה ו/או נטייה גנטית גורמים לחלק מהאנשים לפתח קימור גבי מוגבר - קיפוזיס. בעידן המודרני, בגלל חוסר בפעילות גופנית וישיבה לקויה מרובה, התופעה רק מחמירה. 

קיפוזיס עקשת
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)