Skip to main content

כאבים במרפק, אבחון וטיפול

כאבים במרפק, אבחון וטיפול

כאבים במרפק? אבחון וטיפול יעילים עשויים לקצר את זמן ההחלמה ולמנוע ליקויים כרוניים. לפי נתונים ממקורות שונים השכיחות של מיחושי מרפק בקרב האוכלוסייה בגילים 40-50 נאמדת בממוצע ב7% ואחרי גיל 50 שיעור זה עולה ומגיע ל14%. מיחושים במפרק זה מהווים תלונה שכיחה בעיקר בקרב העוסקים בספורט. מעל 25% מפציעות הספורט מתמקדות במפרק הזה ו50ֵ% משחקני הטניס סובלים מדלקת באזור מוצא הגידים באפיקונדיל במרפק. גם בקרב עובדי תעשייה קיימת שכיחות גבוהה של דלקות באפיקונדיל הנאמדת ב30% בממוצע לעומת 5% בלבד בקרב האוכלוסייה הכללית.

המרפק מהווה ציר תנועה מרכזי ונקודת חיבור לשלוש עצמות כולל הזרוע (humerus), החישור (radius) והגומד (ulna). המרפק מאפשר לנו מגוון פעולות רחב כולל זריקה, הרמה, סיבוב ועוד. עומסי היתר החוזרניים המוטלים על המרפק, שכיחות מחלות הפרקים הפוגעות בו ופגיעותו לנזקי חבלה מנפילה או פציעות ספורט חושפים אותו לפציעות ומיחושים. ריכזתי חומר רב שעוסק בהרחבה בכאב במרפק כולל הגורמים, האבחון, הטיפול וכמובן המניעה. אבחון מהיר של מקור הכאב וזיהוי מנגנון התפתחותו יאפשרו טיפול יעיל ובכך נמנע כאב כרוני וצורך בניתוחים מורכבים. עוד יעניק לכם המידע כאן את ההכוונה כיצד להתנהל עם הכאב במרפק.

כאבים במרפק

תנועות חוזרניות ועומסים חוזרניים על הגידים והעל רקמות המפרק השונות עלולות להוביל להתפתחות כאב במרפק. נקודת תורפה אחת מצויה בנקודת החיבור של הגידים אל העצם במרפק.  פעילויות גופניות היוצרות עומסים על המרפק ובכך חושפות אותו לפציעות וכאב כוללות פעילות הנעזרת במחבט כמו טניס וגולף, פעילות המחייבת אחיזה חזקה עם כפות הידיים כמו בחתירה עם משוטים, בהרמת משקולות, בשחייה ועוד. גם עיסוקים ומקצועות כמו עבודה עם עכבר או מקלדת, עבודה הכרוכה בדיבור ממושך בטלפון עם מרפק כפוף ועוד עלולים להוביל לכאב במפרק הזה. אבחון וטיפול מהירים עשויים לצמצם את זמן ההחלמה ומאידך התעלמות מהסימנים והתסמינים והמשך הפעלת המרפק מול התנגדות עלולים להוביל לדלקת כרונית וקושי גדול יותר להשיג ריפוי. במצב הזה טיפול שנמשך חודשים ארוכים אינו דבר נדיר.

גורמים

עומס חוזרני, מחלה או נזקי חבלה הם הגורמים העיקריים לסימנים ותסמינים הנובעים מהמפרק הזה. סוגים רבים של פעילות גופנית ותחביבים כרוכים בעומסים חוזרניים על המרפק, נזקים מצטברים ופציעות על רקע. בין יתר הפציעות מסוג זה נמנה בורסיטיס במרפק, מרפק טניס ומרפק גולף, לכידה של עצב במרפק או בשורש כף היד, שבר מאמץ במרפק לרוב על רקע ספורט הכרוך בזריקה ומסירה. כאב במרפק עלולים להיגרם גם בגלל נזקי חבלה בגין נפילה, פציעת ספורט או תאונה. פציעות מסוג זה כוללות פריקת מרפק, שבר במרפק, נקיעה, מתיחה או קריעה של רצועות שרירים וגידים. גם דלקות פרקים כמו דלקת פרקים ניוונית, דלקת פרקים שגרונית ושיגדון עלולים להיות הגורם לכאב במרפק.

גורמי סיכון

גורמי סיכון העיקריים להתפתחות כאב במרפק כוללים מקצועות ופעילות גופנית שכרוכים בעומסי יתר חוזרניים על המרפק מול התנגדות. דוגמאות קלסיות לכך בתחום הספורט כוללים שחקני טניס וגולף, מתאמני משקולות ובעיסוקים כגון צבעי, עובד על פס ייצור, נהג, גנן ועוד. עיסוקים ופעילות גופנית החושפים אתכם לסיכון גבוה לנפילה ונזקי חבלה מהווים גורם סיכון. דוגמאות לכך כוללות ספורט מגע כגון כדורסל, אומנויות לחימה ועוד ובעיסוקים כגון עובדי בניין, מתקיני אנטנות, מתקיני דודים ועוד. חולי בדלקת פרקים כזו או אחרת או במחלה אוטואימונית מעלה את הסיכון לפגיעה במפרק. גורמים נוספים כוללים: פציעה או ניתוח קודם במפרק, ליקויים מבניים ו/או ביומכניים מולדים או נרכשים, גיל (באוכלוסייה הכללית התבגרות משמעותה סיכון גבוה יותר), ארגונומיה לקויה בעבודה ועוד.

סימנים ותסמינים

סימנים ותסמינים אופייניים לפציעה במרפק משתנים בהתאם לרקמה שניזוקה וחומרת הנזק. בין יתר הסימנים והתסמינים האפשריים נציין כמובן כאב במרפק שעלול להופיע בבת אחת או באופן הדרגתי, להיות קל או חמור להיות מקומי באזור המפרק בלבד או גם להשליך במעלה הזרוע או במורד האמה. מלבד כאב החולה עלול לסבול גם ממגבלות תנועה קלות או חמורות, שינויים תחושתיים, תחושת זרמים נימול או הירדמות, חולשה וקושי לבצע פעולות פשוטות כמו לאחוז כוס, ללחוץ יד, לפתוח דלקת, להרים חפץ כלשהו או לאחוז מחבט טניס.

אבחון

אבחון כאבי במרפק מתחיל מההיסטוריה הרפואית של החולה, בדיקה גופנית ובמידת הצורך בדיקות מעבדה ודימות. במהלך ההיסטוריה הרפואית נלמד על הרקע הבריאותי והאישי של החולה ומשפחתו. נשאל על הכאב, מתי החלו, כיצד החלו, מה גרם להם, מה משפיע עליהם, האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים מלבד כאב? בבדיקה הגופנית, נביט, נמשש ונניע את החלקים השונים של הגפה העליונה ושל הצוואר אך נתמקד במרפק. נחפש כאב, נפיחות, אדמומיות, ליקויי תנועה, מגבלות תנועה, חום מקומי ועוד. במידה ויחסר לנו מידע לקביעת אבחון נפנה את החולה לצילום רנטגן לצורך זיהוי נזקים גרמיים או גידים מסוידים, מיפוי עצמות יועיל בזיהוי שברי מאמץ, MRI יועיל בזיהוי נזקים לרקמות רכות, ניקור של המפרק ובדיקת הנוזל עשויים להעניק לנו מידע על דלקת כזו או אחרת במפרק. אבחון מדויק המתבסס על אבחנה מבדלת יאפשר טיפול יעיל.

טיפול

הטיפול בכאבי מרפק משתנים בהתאם לגורם להם. נזקים מינוריים יכולים להיות מטופלים באופן עצמוני באמצעות מנוחה, תמיכה במפרק, קומפרסים חמים ועוד. כאב שאינו פוסק לאחר מספר ימים או אף מחמירים ראוי שיאובחנו ובמידת הצורך אף יטופלו באופן מקצועי. כירופרקט יטפל בכא באמצעות עזרים חשמליים לריפוי דלקות כולל לייזר רך וישמור ואף ישפר את היכולות הגופניות של המרפק ושל הגפה העליונה על ידי טכניקות טיפול ידניות. חשוב לשמור על יכולות אלה של המרפק אך צריך לעשות זאת מבלי להחמיר את הבעיה. נתחיל להניע את המרפק באופן פסיבי ובאופן הדרגתי עם השיפור במצב המרפק נגיע למצב של תנועה מול התנגדות. במידה והטיפול השמרני כשל נפנה את החולה לטיפול רפואי הכולל טיפול תרופתי ו/או טיפול כירורגי.

שיקום

שיקום במרפק יאפשר לחולה לחזור לאורח חיים יצרני ופעיל ולמנוע הישנות הבעיה. השיקום מסתיים כאשר המרפק של החולה נהנה מטווחי תנועה מלאים וכאשר השרירים הפועלים על המרפק חזקים גמישים ומאוזנים. טכניקות השיקום כוללות תרגילי חיזוק וגמישות שונים פסיביים ואקטיביים שיבוצעו תחילה במרפאה ובאופן הדרגתי גם בביתו  של החולה ו/או בחדר הכושר. ניעזר במשקולות במשקלים שונים, בכדורים רכים לחיזוק האחיזה, גלגול כדורים על משטח, או ביצוע שכיבות שמיכה על משטח לא יציב יאפשרו אימון של חוש החישה העצמי (פרופריוספציה). נוודא אימון של כול השרשרת הקינטית ובכלל זה צוואר כתף וכף היד.

כאב מרפק? אנטומיה וביומכניקה מהווים בסיס איתן לאבחון הבעיה. מדובר במפרק מורכב המספק יכולת תנועה לגפה העליונה. פגיעה ביכולות הללו פוגמת משמעותית ביכולת התפקודית של האדם. המפרק אחוז, נתמך ומונע על ידי מגוון רקמות שחשוב להכיר.

כאבי מרפק? גורמי סיכון עשויים להצביע על הרקמה שנפגעה במפרק. אחד מגורמי הסיכון לכאב במפרק הזה הוא עיסוק בספורט שגורם לנזקים אופייניים. השימוש הרב שאנו עושים בו בספורט אך גם בעבודה ובחיי היום יום מעלים את הסיכון לפציעה. 

כאב במרפק? תסמונות שכיחות שכוללות בין היתר כאב במפרק הזה הם עניין שכיח ביותר בעיקר בקרב שחקני טניס ושחקני גולף. חשוב להיות מודע לגורמים ולגורמי הסיכון לפגיעה במפרק הזה כדי להתנהל נכון ולמנוע התפתחות סימנים ותסמינים כרונים. 

כאבי מרפק? גורמים אפשריים כוללים עומסי יתר, נזקי חבלה ומחלות פרקים. מקצועות רבים וסוגי פעילות גופנית שונים כרוכים בשימוש חוזרני במפרק הזה. עומסים אלה עלולים לגרום לנזק באחת או יותר מהרקמות התומכות במפרק או פועלות בסמיכות לו.

פגיעה במרפק? סימנים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל בזיהוי מקור הבעיה. בין הסימנים והתסמינים השכיחים נכלול קושי ללחוץ יד, לפתוח קופסת שימורים או לאחוז כוס. פגיעה במפרק זה נובעת לרוב מנזקי חבלה, עומסי יתר בעבודה ומדלקות פרקים.

כאבי מרפק? טיפול נדרש עכשיו כדי למנוע נזק כרוני. מפרק זה מהווה ציר מרכזי בגפה העליונה וככזה הוא נתון לעומסים חוזרניים בספורט, בעבודה ובחיים. בין היתר הוא עוזר לכם לחבק את בת הזוג שלכם, לאחוז ברקטת הטניס שלכם, למסור כדור בספורט ועוד.

כאבי מרפק? אבחון מהיר נדרש עכשיו. לרוב, כאב במפרק הזה מתפתח עקב שימוש יתר. הסיבה לכך היא מרכזיותו של מפרק זה בהתנהלות היוo יומית שלנו בעבודה (פטיש, מברג) בספורט (טניס, גולף, מטקות). גם טראומה ודלקת פרקים עלולים לפגוע בו.

מרפק טניס? גורמים ותסמינים יועילו באבחון הבעיה. מדובר בפגיעה דלקתית בגיד או בשריר שאחראי על פשיטת כף היד. תופעה זאת מתרחשת לרוב, ללא קשר לטניס, עם זאת, רוב שחקני הטניס יסבלו או סובלים ממנה. התסמינים עלולים להיות חריפים ומגבילים.

מרפק טניס? אבחון וטיפול נדרשים כעת למניעת נזקים כרוניים. מדובר בכאב המתפתח בצד החיצוני של המפרק הנובע מפציעה של הגידים ו/או השרירים שאחראים לפשיטה של כף היד. הגורם הוא לרוב פציעת ספורט על רקע ביצוע תנועות חוזרניות כמו במשחק טניס.

מרפק גולף? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באבחון הבעיה. מדובר בפציעת ספורט שכיחה ביותר הנגרמת בגלל פגיעה בגיד של שריר שנאחז בחלק הפנימי של המפרק ואחראי על כפיפת כף היד. פגיעה בגיד הנאחז בחלק החיצוני, של המפרק נגרמת לרוב מטניס.

מרפק גולף? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים. מדובר בדלקת בגיד או בשריר שנאחז בחלק הפנימי של המפרק ואחראי לכפיפת כף היד. התסמונת מתפתחת לרוב בגלל עומסי יתר בעבודה ובספורט אך עלולה להתפתח גם על רקע חבלה. 

תסמונת התעלה הקוביטלית נגרמת כאשר עצב הגומד, נלכד ונפצע במהלך מסלולו בתעלה הקוביטלית במרפק. התוצאה עלולה להיות בין היתר כאב, נימול וחולשה של היד. מדובר בתסמונת טורדנית ושכיחה שסובלים ממנה יותר גברים מאשר נשים.

תסמונת התעלה הקוביטלית? אבחון וטיפול נדרשים למניעת נזק בלתי הפיך. כאב, נימול, עקצוצים וחולשת שרירים בכף היד ובאמה עלולים להתפתח כתוצאה מגירוי של עצב הגומד בתעלה הקוביטלית במרפק. מנגנון הפציעה יהיה לרוב פציעות מתנועות חוזרניות.

תסמונת הצביטה במרפק נגרמת כאשר רקמות רכות בשקע המצוי בחלק האחורי של המפרק נלחצות על רקע יישור ונעילה חוזרניים של המפרק כמו  שקורה במשחק טניס, כדורסל, אומניות לחימה ושחייה. התוצאה עלולה להיות כאב, מגבלות תנועה ועוד.

בתסמונת התעלה הרדיאלית (חישורית) מתפתח כאב במרפק הממוקם בחלק החיצוני של המרפק, מעט מתחת למפרק. הגורם לכאב הוא לחץ שנוצר על ענף של עצב החישור (Radial). התסמינים של בעיה זאת עלולים לבלבל אותנו עם מרפק טניס. 

תסמונת פרונטור נגרמת כאשר עצב התווך (Median) נילכד במרפק בעוברו בין שני הראשים של שריר הכפן העגול(Pronator teres). התסמינים הנובעים מכך כוללים מיחושים מקומיים באזור המרפק עם יכולת השלכה, חולשת שרירים ואובדן תחושה ביד. 

בורסיטיס במרפק? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים. אולקרנון בורסיטיס - זוהי דלקת האמתחת או של הבורסה המצויה בחלק האחורי של המרפק בין העצם לעור. הגורם חיכוך החלק התחתון של המרפק על משטח קשיח. 

חדשות - מחקרים רפואיים

 • סקר: האם מחשב מסוכן?

  המחשב מהווה רכיב מרכזי בחיי אנשים רבים. בסקר שערכנו באתר שאלנו: האם לדעתך המחשב מהווה סכנה בריאותית? סך התשובות שקיבלנו הוא 147. מרביתם סברו שעבודת מחשב מזיקה. להלן פילוג ההצבעות: לדבריהם של 68 (46.3%) מהמשתתפים "המחשב מזיק בגלל שימוש לא נכון", 

   
 • תרופות מסוכנות

  תופעות לוואי לטיפול תרופתי הן עניין שכיח. חברות התרופות מנסות לצמצם או לכול הפחות להפחית את תופעות הלוואי בעיקר את תופעות הלוואי שמסכנות חיים. למרות המאמצים המחקר המקיף הנוכחי קובע "כול התרופות נוגדות דלקת שלא על בסיס סטרואידי מגבירים את הסיכון להתקפי לב.

   
 • כאב בחזה, לרוב חסר משמעות

  כאב בחזה? לרוב חסר משמעות! החשש הגדול שמא מדובר במצב חירום שבו חייהם מצויים בסכנה מריץ את רוב האנשים שחשים כאבים בחזה אל חדרי המיון בבתי החולים. מחקר חדש שבדק את הנושא מצא שרק למיעוט מהחולים הללו יש סיבה לדאגה.

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)