כאבי מרפק, אבחון וטיפול

כאבי מרפק

המרפק שלנו מהווה ציר תנועה מרכזי וככזה הוא חשוף לעומס יתר וכאב. כאבים במרפק עלולים להופיע בגלל עומס חוזרני, מחלה או פציעת חבלה. כאן, בקטגוריה הזאת תמצאו חומר רב שעוסק בחלק מהגורמים השכיחים לכאבים במרפק, האבחון שלהם, הטיפול בהם וכמובן מניעתם. אבחון מהיר של מקור הבעיה וזיהוי מנגנון התפתחות הכאב במרפק יתנו לנו את האפשרות לטפל בכם באופן יעיל ובכך גם למנוע צורך עתידי אפשרי להתמודד עם כאבים כרוניים ואולי אף ניתוחים מורכבים. לכם יעניק המידע הזה את ההכוונה כיצד להתנהל עם הכאב במרפק.

כאבים במרפק נובעים לרוב בגלל פציעות ספורט. השימוש הרב שאנו עושים במרפק בעבודה, בחיי היום יום ופעילות ספורט מעלים את הסיכון של המרפק להיפצע. כאבי מרפק יכולים להתפתח גם דלקות פרקים, טראומה ואפילו בגלל לחיצת ידיים.

כאב במרפק הוא עניין שכיח. הגורמים לכאב במרפק מרובים כולל פציעות ספורט וחבלות אך הגורם העיקרי הוא נזקים מצטברים בגין ארגונומיה לקויה. אבחון מהיר ומדויק עשוי להועיל בריפוי יעיל של מקור הבעיה ולמנוע את הפיכתה לכרונית.

כאבים במרפק נגרמים לרוב בגלל עומסי יתר על רקע שימוש יתר במפרק. מקצועות רבים והרבה סוגים של פעילות גופנית כרוכים בשימוש חוזרני במרפקים. כאבים במרפק עלולים להתפתח בגלל נזק לכול אחת מהרקמות התומכות במפרק המרפק או פועלות בסמיכות לו.

כאבים במרפק נובעים לרוב בגלל פציעות ספורט. השימוש הרב שאנו עושים במרפק בעבודה, בחיי היום יום ופעילות ספורט מעלים את הסיכון של המרפק להיפצע. כאבי מרפק יכולים להתפתח גם דלקות פרקים, טראומה ואפילו בגלל לחיצת ידיים.

המרפק שלכם מהווה ציר מרכזי בגוף הנתון לעומסים חוזרניים בספורט, בעבודה ובחיים. בין היתר הוא עוזר לכם לחבק את בת הזוג שלכם, לאחוז ברקטת הטניס שלכם, למסור כדור בספורט, להרים את ילדכם ולהשתמש בטלפון החכם. הטיפול בכאי מרפק חייב לכלול לפחות בתחילתו הפחתה משמעותית בעומסים החוזרניים המוטלים עליו.

רוב המקרים של כאבים במרפק מתרחשים עקב שימוש יתר. הסיבה לכך היא השימוש הנרחב שאנו עושים עם המרפק לצורך עבודה (פטיש, מברג..) ולצורך פעילות גופנית (טניס, גולף, מטקות...). גם טראומה ודלקות פרקים עשויות לפגוע במפרק הזה.

מרפק טניס היא פגיעה דלקתית בגיד או בשריר שאחראי על פשיטת כף היד. תופעה זאת מתרחשת לרוב, ללא קשר לטניס, עם זאת, רוב שחקני הטניס יסבלו או סובלים ממנה. התסמינים בתסמונת זאת עלולים להמשך זמן רב ולהיות חריפים ומגבילים.

מרפק טניס היא תסמונת כאב בצד החיצוני של המפרק הנובעת מפציעה של הגידים ו/או השרירים שאחראים לפשיטה של כף היד. הגורם הוא לרוב פציעת ספורט על רקע ביצוע תנועות חוזרניות כמו למשל במשחק טניס אך גם פעילויות אחרות עלולות לגרום לתופעה.

מרפק גולף היא פציעת ספורט דומה לזו של שנגרמת במפרק הזה ממשחק טניס. בעוד שהפגיעה במרפק טניס מתמקדת בגיד הנאחז בחלק החיצוני, במרפק גולף הפגיעה היא בגיד של שריר שנאחז בחלק הפנימי של המפרק ואחראי על כפיפת כף היד .

מרפק גולף או דלקת בעלי הצידי הפנימי הוא הפרעת כאב במרפק הנגרמת בגלל פציעה של הגיד או השריר שנאחז בחלק הפנימי של המפרק ואחראי לכפיפת כף היד. התסמונת מתפתחת לרוב בגלל עומסי יתר אך עלולה להתפתח גם על רקע חבלה.

עצב הגומד, חשוף לגירויים חוזרים ונשנים וכן דלקות וכאבים במהלך מסלולו דרך התעלה הקוביטלית במרפק ובמידה מופחתת גם בתוך התעלה ע"ש גיון שבשורש כף היד. התוצאה עלולה להיות בין היתר כאב, נימול וחולשה של היד. מדובר בתסמונת שכיחה שסובלים ממנה יותר גברים מאשר נשים.

כאבים, נימול, עקצוצים וחולשת שרירים בכף היד ובאמה עלולים להתפתח כתוצאה מגירוי של עצב הגומד בתעלה הקוביטלית במרפק. מנגנון הפציעה יהיה לרוב פציעות מתנועות חוזרניות אך גם נזקי חבלה במרפק עלולים לגרום להתפתחות הבעיה.

יישור ונעילה חוזרת ונשנית של המרפק כמו מה שקורה בעת משחק טניס, כדורסל, אומניות לחימה ושחייה עלולים לגרום ללחץ על רקמות רכות בשקע המצוי בחלק האחורי של מפרק המרפק ולהתפתחות תסמונת הצביטה במרפק, כאבים במרפק ומגבלות תנועה.

בתסמונת התעלה הרדיאלית (חישורית) מתפתח כאב במרפק הממוקם בחלק החיצוני של המרפק, מעט מתחת למפרק. הגורם לכאב הוא לחץ שנוצר על ענף של עצב החישור (Radial). התסמינים של בעיה זאת עלולים לבלבל אותנו עם מרפק טניס. 

אחד הגורמים השכיחים לכאבים בידיים הוא לכידה של עצב פריפרי. תסמונת פרונטור (Pronator syndrome) היא דוגמא לתסמונת שנגרמת על רקע לכידה של עצב התווך (Median) במרפק בעוברו בין שני הראשים של שריר הכפן העגול(Pronator teres).

אולקרנון בורסיטיס - זוהי דלקת האמתחת או דלקת שק הבורסה המצויה בחלק האחורי של המרפק בין העצם לעור. הסיבה היא בדרך כלל חיכוך החלק התחתון של המרפק על משטח קשיח. לרוב חולפת הדלקת מעצמה לעיתים נדרש לה טיפול.