נימול באצבעות? בדקו ויטמין b12
נימול באצבעות? בדקו ויטמין b12

נימול באצבעות? בדקו ויטמין b12

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


נימול באצבעות? בדקו ויטמין b12! ייתכן שערך נמוך של ויטמין זה הוא שגורם לכך. נימול באצבעות עלול להיגרם לרוב בגלל פגיעה בכלי הדם או בסיבי העצבים המובילים דם ומעצבבים את כך היד והאצבעות. לשמחתנו נימול באצבעות על רקע מחסור בוויטמין b12 אינה תופעה שכיחה. יחד עם זאת חשוב להיות מודע לקשר האפשרי הזה שבין נימול באצבעות וסימנים ותסמינים אחרים לבין ערכים נמוכים מדי של ויטמין b12.

אם אתם סובלים מאובדן תחושה באצבעות, רגליים או ידיים נרדמות וכן סימנים ותסמינים אחרים המפורטים בהמשך המאמר גשו לרופא המשפחה שלכם לצורך בירור ואבחון. הקלינאי שבפניו מובא המקרה חייב לאבחן את מקור הבעיה ולטפל בה בהקדם האפשרי. אבחון מהיר עשוי למנוע נזקים בלתי הפיכים. האבחון התבסס בין היתר על הסימנים והתסמינים הנלווים לנימול. זכרו, נימול באצבעות? בדקו ויטמין b12!

נימול באצבעות? בדקו ויטמין b12 – רקע

חולה המדווח על נימול באצבעות אומר למעשה שהוא סובל מאובדן חלקי או מלא של התחושות באצבעות. מגוון רחב של הפרעות בריאותיות עלול להיות הגורם לליקוי תחושתי זה. בין יתר הגורמים השכיחים לנימול באצבעות נמנה צביטה של עצב בעמוד השדרה הצווארי ולכידה של עצב פריפרי בשורש כף היד (למשל: תסמונת התעלה הקרפלית), סוכרת ועוד. בין יתר הגורמים שאינם שכיחים נמנה שבץ מוחי, מחסור בוויטמין b12, מחלת ריינו, טרשת נפוצה ועוד. בחלק מהמקרים תחושת הנימול באצבעות צפוי לחלוף תוך מספר ימים גם בלי כל טיפול. לעתים הבעיה חמורה יותר ויש צורך באבחון וטיפול ממושכים יותר.

אבחון הגורם לנימול באצבעות ולשאר הסימנים והתסמינים הוא תהליך הכולל מספר שלבים: היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית ובדיקות דימות ומעבדה. כדי להגיע לאבחון המדויק צריך הקלינאי לערוך למעשה תהליך של אבחנה מבדלת. בתהליך חשוב זה ייבחנו כלל ההפרעות הבריאותיות הפוטנציאליות שעלולות להוביל להתפתחות נימול באצבעות. ההפרעות הפוטנציאליות הללו תעבורנה הליך סינון קפדני שבו מסנן את הלא רלוונטיות ונותר עם ההפרעה הסבירה ביותר. זיהוי מהיר של מקרו הבעיה יאפשר טיפול מתאים. כאשר מתבסס החשד שהגורם לנימול באצבעות הוא חוסר בוויטמין b12 יופנה החולה לבדיקות מעבדה למדידת הערכים של ויטמין זה בדם.

מחסור בוויטמין b12 – משמעות קלינית

לוויטמין b12 תפקיד ביצירה של DNA ו -RNA, ביצירה של חומצות שומן, ביצירה של תאי דם אדומים, בייצור של מיאלין המשמש כחומר מבודד של סיבי העצבים ועוד. לוויטמין b12 מספר תפקידים קריטיים גם בחילוף חומרים של התאים בגוף ובכלל זה פירוק והפיכה למקור אנרגיה של של פחמימות, שומנים וחלבונים. בשל החיוניות העצומה שלו מחסור בוויטמין b12 עלול לגרום למספר רב של סימנים ותסמינים במערכות גוף שונות. מחסור בוויטמין b12 יוביל לפגיעה בייצור של כדוריות דם אדומות ולהפרעה בריאותית הקרויה אנמיה.

בהפרעה בריאותית זאת יתלונן החולה על בין היתר תשישות, חולשה קוצר נשימה דפיקות לב מואצות, סחרחורת, תחושת נימול בגפיים, תחושת קור בגפיים ועוד. מחסור בוויטמין b12 יוביל לפגיעה בייצור של שכבת המיאלין העוטפת את סיבי העצבים בגוף. אובדן של שכבת המיאלין פוגעת בהולכה העצבית ועלולה לגרום בין היתר לתחושת נימול ועקצוץ בגפיים ובעיקר באצבעות, הפרעות ראייה, ליקויים בשיווי המשקל, פגיעה בזיכרון, דיכאון ועוד. חוסר בוויטמין b12 משפיע גם על מערכות גוף אחרות כולל על הלב וכלי הדם (עלייה ברמת הומוציסטאין), על מערכת העיכול, על התפתחות תקינה של העוברים ועוד.

נימול באצבעות? אבחון

אבחון של נימול באצבעות יחל באמצעות למידה יסודית של האופן שבו התפתחו הסימנים והתסמינים. נשאל שאלות כמו מתי חשתם לראשונה בנימול באצבעות, האם אתם סובלים מסימנים ותסמינים נוספים (כאבים, קשיי דיבור, קשיי נשימה ועוד), מה משפיע על הנימול באצבעות ועל שאר הסימנים והתסמינים ועוד. נלמד על הרקע הבריאותי של המתלונן (סוכרת, מחלות אוטואימוניות, תאונות ועוד). נלמד על הרגליו ותחביביו של המתלונן (מקצוע, ספורט, סמים, אלכוהול ועוד.) נערוך בדיקה גופנית ובדיקה נוירולוגית של האצבעות ושל כמובן הגפה העליונה והצוואר. נבחן אזורי גוף אחרים במטרה להבין האם הבעיה היא מקומית או מערכתית.

במידת הצורך ובהתאם לממצאים מההיסטוריה הרפואית ומהבדיקה הגופנית נפנה את החולה לבדיקות מעבדה ודימות. בין יתר הבדיקות נמנה בדיקות דם, בדיקות תפקוד של בלוטת התריס, ערכים של b12, בדיקה לזיהוי גורם שגרוני ועוד. בכל הנוגע לבדיקות דימות יתכן ונפנה את החולה לביצוע צילומי רנטגן של הצוואר, CT או MRI של עמוד השדרה הצווארי והראש, אולטרה סאונד של כלי הדם בצוואר, אנגיוגרפיה על מנת לקבל תמונות של כלי הדם בצוואר ובגפה העליונה, EMG כדי לבדוק את תקינות ההולכה העצבית ועוד.

נימול באצבעות – גורמים שכיחים

תסמונת התעלה הקרפלית

תסמונת התעלה הקרפלית נגרמת כאשר עצב התווך (median) נלכד ומגורה במיקומו האנטומי בתעלה הקרפלית בשורש כף היד. תסמונת זאת גורמת לתחושת נימול באצבעות שאותן מעצבב עצב התווך ובכלל זה באגודל, אצבע אינדקס ואצבע מרכזית. בחלק מהמקרים לחץ וגירוי של העצב הזה עלול להוביל גם להתפתחות חולשה של כף היד והאצבעות, קשיי תפקוד ועוד.

דלקת רדיקולופטית בצוואר

לחץ על אחד או יותר משורשי העצבים בצוואר עלול לגרום לדלקת באותו שורש עצב ולתחושת נימול באצבעות. לחץ כזה על שורשי העצבים בצוואר יכול להתפתח בגלל בלט, בקע או פריצת דיסק צוואריים. גם במקרה הזה החולה יכול לדווח, מלבד על נימול גם על כאבי צוואר ובחלק מהמקרים גם על חולשה בחלק זה או אחר בגפה ועוד.

נוירופתיה סוכרתית

נוירופתיה סוכרתית
נוירופתיה סוכרתית

מחלת הסוכרת עלולה לגרום בין היתר גם לנזקים עצביים בסיבי העצב בגפיים. נזקים מסוג זה עלולים לגרום בין היתר לנימול באצבעות. נוירופתיה סוכרתית היא הנוירופתיה הפריפרית השכיחה ביותר. נוירופתיות פריפריות נוספות שכיחות פחות שעלולות גם הן לגרום בין היתר נימול באצבעות כוללות את מחלת גיליאן ברה, דיפתריה הנגרמת על ידי זיהום חיידקי ובשל טוקסין שהוא מייצר ומחלות תורשתיות נוספות.

מחלת ריינו

במחלה זאת ישנה פגיעה תפקודית בקצוות של כלי הדם באצבעות. השרירים בכלי הדם מתכווצים ובכך נמנעת אספקת דם מספקת וסדירה אל האצבעות. התוצאה עלולה לכלול נימול באצבעות וכן שינוי בטמפרטורה ובגוון של האצבעות ועוד.

דלקת פרקים שגרונית

דלקת פרקים זאת שייכת למשפחת המחלות האוטואימוניות. הסימנים והתסמינים של דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid arthritis) עלולים לכלול מלבד תחושת נימול באצבעות גם בין היתר כאבים, נוקשות ונפיחות של מפרקי האצבעות. כמובן

תסמונת תעלת הגומד

תסמונת תעלת הגומד נגרמת כאשר קיימת לכידה וגירוי של עצב הגומד (ulnar nerve entrapment ) בשורש כף היד. עצב הגומד חשוף לפגיעה במיקומו האנטומי בתעלה המצויה בשורש כף היד וקרויה ע”ש גויון (Guyon’s canal). הסימנים ותסמינים במקרה הזה עלולים לכלול נימול באצבע הקטנה ובאצבע הטבעת.

נימול באצבעות – גורמים שאינם שכיחים

מגוון רחב של הפרעות בריאותיות שאינן שכיחות עלולת לגרום בין היתר נימול באצבעות. בין הגורמים בקבוצה זאת נמנה תסמונת גיליאן ברה (Guillain-Barré syndrome), שבץ מוחי, תסמונת שגרן (Sjögren’s syndrome), דלקת כלי דם (vasculitis), עמילואידוזיס (amyloidosis), מחלת ליים (Lyme disease) תופעות לוואי של תרופות מסוימות או של טיפול כימותרפי, טרשת נפוצה (multiple sclerosis), חוסר בוויטמין b12 ועוד.

מתי לגשת לחדר מיון בגלל נימול באצבעות?

כאמור בחלק מהמקרים של נימול אצבעות נובעים ממצבי חירום. דברים אלו נכונים למשל במצב של שבץ מוחי. במידה ומלבד נימול באצבעות אתם חשים גם באחד או יותר מהסימנים והתסמינים הבאים: כאב ראש חריף, בלבול, קשיי דיבור, קשיי נשימה, סחרחורת, חולשה פתאומית, קשיי הליכה או שיתוק גשו לחדר מיון.

טיפול בנימול על רקע חוסר בוויטמין b12

שני סוגי הטיפול במחסור בוויטמין b12 כוללים: מתן כדורי ויטמין b12 המיועדים לרוב לספיגה דרך רירית הפה או באמצעות מתן זריקות ויטמין b12. שני סוגי הטיפולים יכולים להימשך זמן רב. בחלק מהמקרים שבהם נפגמה היכולת של המעי לספוג את הוויטמין הזה הטיפול יכול להימשך כל החיים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • נימול בפנים גורמים אפשריים

  נימול בפנים? גורמים אפשריים לכך עשויים לכלול תופעות לוואי חולפות למתח נפשי, לתרופות או תגובה אלרגית למזון או לחומר זר…

 • רכיבת אופניים מסכנת את עצבי היד

  רכיבת אופניים? עצבי כף היד נתונים לסיכון לפציעה. ענפי ספורט ו/או מקצועות הכרוכים באחיזה הדוקה וממושכת באמצעות כפות ידיים כמו…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן