נימול באצבעות? בדקו ויטמין b12

נימול באצבעות? בדקו ויטמין b12
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


נימול באצבעות? בדקו ויטמין b12. ייתכן שערך נמוך של ויטמין זה הוא שגורם לכך שאתם מאבדים תחושה באצבעות. נימול באצבעות עלול להיגרם לרוב בגלל פגיעה בכלי הדם או בסיבי העצבים המובילים דם ומעצבבים את כך היד והאצבעות. לשמחתנו נימול באצבעות על רקע מחסור בוויטמין b12 אינה תופעה שכיחה. יחד עם זאת חשוב להיות מודע לקשר האפשרי הזה שבין נימול באצבעות וסימנים ותסמינים אחרים לבין ערכים נמוכים מדי של ויטמין b12.

אם אתם סובלים מאובדן תחושה באצבעות, רגליים או ידיים נרדמות וכן סימנים ותסמינים אחרים המפורטים בהמשך המאמר גשו לרופא המשפחה שלכם לצורך בירור ואבחון. הקלינאי שבפניו מובא המקרה חייב לאבחן את מקור הבעיה ולטפל בה בהקדם האפשרי. אבחון מהיר עשוי למנוע נזקים בלתי הפיכים. האבחון התבסס בין היתר על הסימנים והתסמינים הנלווים לנימול. זכרו, נימול באצבעות? בדקו ויטמין b12!

נימול באצבעות? בדקו ויטמין b12 – רקע

חולה המדווח על נימול באצבעות אומר למעשה שהוא סובל מאובדן חלקי או מלא של התחושות באצבעות. מגוון רחב של הפרעות בריאותיות עלול להיות הגורם לליקוי תחושתי זה. בין יתר הגורמים השכיחים לנימול באצבעות נמנה צביטה של עצב בעמוד השדרה הצווארי ולכידה של עצב פריפרי בשורש כף היד (למשל: תסמונת התעלה הקרפלית), סוכרת ועוד. בין יתר הגורמים שאינם שכיחים נמנה שבץ מוחי, מחסור בוויטמין b12, מחלת ריינו, טרשת נפוצה ועוד. בחלק מהמקרים תחושת הנימול באצבעות צפוי לחלוף תוך מספר ימים גם בלי כל טיפול. לעתים הבעיה חמורה יותר ויש צורך באבחון וטיפול ממושכים יותר.

אבחון הגורם לנימול באצבעות ולשאר הסימנים והתסמינים הוא תהליך הכולל מספר שלבים: היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית ובדיקות דימות ומעבדה. כדי להגיע לאבחון המדויק צריך הקלינאי לערוך למעשה תהליך של אבחנה מבדלת. בתהליך חשוב זה ייבחנו כלל ההפרעות הבריאותיות הפוטנציאליות שעלולות להוביל להתפתחות נימול באצבעות. ההפרעות הפוטנציאליות הללו תעבורנה הליך סינון קפדני שבו מסנן את הלא רלוונטיות ונותר עם ההפרעה הסבירה ביותר. זיהוי מהיר של מקרו הבעיה יאפשר טיפול מתאים. כאשר מתבסס החשד שהגורם לנימול באצבעות הוא חוסר בוויטמין b12 יופנה החולה לבדיקות מעבדה למדידת הערכים של ויטמין זה בדם.

מחסור בוויטמין b12 – משמעות קלינית

לוויטמין b12 תפקיד ביצירה של DNA ו -RNA, ביצירה של חומצות שומן, ביצירה של תאי דם אדומים, בייצור של מיאלין המשמש כחומר מבודד של סיבי העצבים ועוד. לוויטמין b12 מספר תפקידים קריטיים גם בחילוף חומרים של התאים בגוף ובכלל זה פירוק והפיכה למקור אנרגיה של של פחמימות, שומנים וחלבונים. בשל החיוניות העצומה שלו מחסור בוויטמין b12 עלול לגרום למספר רב של סימנים ותסמינים במערכות גוף שונות. מחסור בוויטמין b12 יוביל לפגיעה בייצור של כדוריות דם אדומות ולהפרעה בריאותית הקרויה אנמיה.

בהפרעה בריאותית זאת יתלונן החולה על בין היתר תשישות, חולשה קוצר נשימה דפיקות לב מואצות, סחרחורת, תחושת נימול בגפיים, תחושת קור בגפיים ועוד. מחסור בוויטמין b12 יוביל לפגיעה בייצור של שכבת המיאלין העוטפת את סיבי העצבים בגוף. אובדן של שכבת המיאלין פוגעת בהולכה העצבית ועלולה לגרום בין היתר לתחושת נימול ועקצוץ בגפיים ובעיקר באצבעות, הפרעות ראייה, ליקויים בשיווי המשקל, פגיעה בזיכרון, דיכאון ועוד. חוסר בוויטמין b12 משפיע גם על מערכות גוף אחרות כולל על הלב וכלי הדם (עלייה ברמת הומוציסטאין), על מערכת העיכול, על התפתחות תקינה של העוברים ועוד.

נימול באצבעות? אבחון

אבחון של נימול באצבעות יחל באמצעות למידה יסודית של האופן שבו התפתחו הסימנים והתסמינים. נשאל שאלות כמו מתי חשתם לראשונה בנימול באצבעות, האם אתם סובלים מסימנים ותסמינים נוספים (כאבים, קשיי דיבור, קשיי נשימה ועוד), מה משפיע על הנימול באצבעות ועל שאר הסימנים והתסמינים ועוד. נלמד על הרקע הבריאותי של המתלונן (סוכרת, מחלות אוטואימוניות, תאונות ועוד). נלמד על הרגליו ותחביביו של המתלונן (מקצוע, ספורט, סמים, אלכוהול ועוד.) נערוך בדיקה גופנית ובדיקה נוירולוגית של האצבעות ושל כמובן הגפה העליונה והצוואר. נבחן אזורי גוף אחרים במטרה להבין האם הבעיה היא מקומית או מערכתית.

במידת הצורך ובהתאם לממצאים מההיסטוריה הרפואית ומהבדיקה הגופנית נפנה את החולה לבדיקות מעבדה ודימות. בין יתר הבדיקות נמנה בדיקות דם, בדיקות תפקוד של בלוטת התריס, ערכים של b12, בדיקה לזיהוי גורם שגרוני ועוד. בכל הנוגע לבדיקות דימות יתכן ונפנה את החולה לביצוע צילומי רנטגן של הצוואר, CT או MRI של עמוד השדרה הצווארי והראש, אולטרה סאונד של כלי הדם בצוואר, אנגיוגרפיה על מנת לקבל תמונות של כלי הדם בצוואר ובגפה העליונה, EMG כדי לבדוק את תקינות ההולכה העצבית ועוד.

נימול באצבעות – גורמים שכיחים

תסמונת התעלה הקרפלית

תסמונת התעלה הקרפלית נגרמת כאשר עצב התווך (median) נלכד ומגורה במיקומו האנטומי בתעלה הקרפלית בשורש כף היד. תסמונת זאת גורמת לתחושת נימול באצבעות שאותן מעצבב עצב התווך ובכלל זה באגודל, אצבע אינדקס ואצבע מרכזית. בחלק מהמקרים לחץ וגירוי של העצב הזה עלול להוביל גם להתפתחות חולשה של כף היד והאצבעות, קשיי תפקוד ועוד.

דלקת רדיקולרית בצוואר

לחץ על אחד או יותר משורשי העצבים בצוואר עלול לגרום לדלקת באותו שורש עצב ולתחושת נימול באצבעות. לחץ כזה על שורשי העצבים בצוואר יכול להתפתח בגלל בלט, בקע או פריצת דיסק צוואריים. גם במקרה הזה החולה יכול לדווח, מלבד על נימול גם על כאבי צוואר ובחלק מהמקרים גם על חולשה בחלק זה או אחר בגפה ועוד.

נוירופתיה סוכרתית

נוירופתיה סוכרתית
נוירופתיה סוכרתית

מחלת הסוכרת עלולה לגרום בין היתר גם לנזקים עצביים בסיבי העצב בגפיים. נזקים מסוג זה עלולים לגרום בין היתר לנימול באצבעות. נוירופתיה סוכרתית היא הנוירופתיה הפריפרית השכיחה ביותר. נוירופתיות פריפריות נוספות שכיחות פחות שעלולות גם הן לגרום בין היתר נימול באצבעות כוללות את מחלת גיליאן ברה, דיפתריה הנגרמת על ידי זיהום חיידקי ובשל טוקסין שהוא מייצר ומחלות תורשתיות נוספות.

מחלת ריינו

במחלה זאת ישנה פגיעה תפקודית בקצוות של כלי הדם באצבעות. השרירים בכלי הדם מתכווצים ובכך נמנעת אספקת דם מספקת וסדירה אל האצבעות. התוצאה עלולה לכלול נימול באצבעות וכן שינוי בטמפרטורה ובגוון של האצבעות ועוד.

דלקת פרקים שגרונית

דלקת פרקים זאת שייכת למשפחת המחלות האוטואימוניות. הסימנים והתסמינים של דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid arthritis) עלולים לכלול מלבד תחושת נימול באצבעות גם בין היתר כאבים, נוקשות ונפיחות של מפרקי האצבעות. כמובן

תסמונת תעלת הגומד

תסמונת תעלת הגומד נגרמת כאשר קיימת לכידה וגירוי של עצב הגומד (ulnar nerve entrapment ) בשורש כף היד. עצב הגומד חשוף לפגיעה במיקומו האנטומי בתעלה המצויה בשורש כף היד וקרויה ע”ש גויון (Guyon’s canal). הסימנים ותסמינים במקרה הזה עלולים לכלול נימול באצבע הקטנה ובאצבע הטבעת.

נימול באצבעות – גורמים שאינם שכיחים

מגוון רחב של הפרעות בריאותיות שאינן שכיחות עלולת לגרום בין היתר נימול באצבעות. בין הגורמים בקבוצה זאת נמנה תסמונת גיליאן ברה (Guillain-Barré syndrome), שבץ מוחי, תסמונת שגרן (Sjögren’s syndrome), דלקת כלי דם (vasculitis), עמילואידוזיס (amyloidosis), מחלת ליים (Lyme disease) תופעות לוואי של תרופות מסוימות או של טיפול כימותרפי, טרשת נפוצה (multiple sclerosis), חוסר בוויטמין b12 ועוד.

מתי לגשת לחדר מיון בגלל נימול באצבעות?

כאמור בחלק מהמקרים של נימול אצבעות נובעים ממצבי חירום. דברים אלו נכונים למשל במצב של שבץ מוחי. במידה ומלבד נימול באצבעות אתם חשים גם באחד או יותר מהסימנים והתסמינים הבאים: כאב ראש חריף, בלבול, קשיי דיבור, קשיי נשימה, סחרחורת, חולשה פתאומית, קשיי הליכה או שיתוק גשו לחדר מיון.

טיפול בנימול על רקע חוסר בוויטמין b12

שני סוגי הטיפול במחסור בוויטמין b12 כוללים: מתן כדורי ויטמין b12 המיועדים לרוב לספיגה דרך רירית הפה או באמצעות מתן זריקות ויטמין b12. שני סוגי הטיפולים יכולים להימשך זמן רב. בחלק מהמקרים שבהם נפגמה היכולת של המעי לספוג את הוויטמין הזה הטיפול יכול להימשך כל החיים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים