נזקים צפויים בגלל יציבה לקויה
נזקים צפויים בגלל יציבה לקויה

נזקים צפויים בגלל יציבה לקויה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


נזקים צפויים בגלל יציבה לקויה עלולים להיות נרחבים לפגוע באיכות חייכם. לא מדובר “רק” בנזקים המתפתחים במערכת שריר ושלד וגורמים בין היתר למגוון תסמונות כאב כגון כאבי גב תחתון וכאבי צוואר. יציבה לקויה עלולה לגרום לקשיי תפקוד של מערכות גוף מרכזיות נוספות ובכלל זה מערכת הנשימה ומערכת העיכול. האם ישיבה זקופה תפתור את הבעיה והגוף שלכם יתחיל לחייך בהקלה? התיאור הזה יכול להתאים רק למיעוט קטן של האנשים.

ברוב המקרים שיפור היציבה הוא הליך ארוך ומתיש. רוב ליקויי היציבה בקרב חלקים נרחבים מהאוכלוסייה המערבית מוטמעים בתוך מערכת השריר והשלד. על ציר הזמן, הגוף של האנשים הללו כבר הטמיע והתאים את עצמו לישיבה השפופה, הממושכת והחוזרנית. עמוד השדרה איבד מהקימורים והקעורים הטבעיים שלו, היכן שאמור להיות לורדוזה יש עכשיו קיפוזיס והיכן שאמור להיות קיפוזיס יש עכשיו יתר קיפוזיס. כדי להתאים עצמם גם השרירים ורקמות החיבור התארכו היכן שהם אמורים להיות קצרים וחזקים והתקצרו היכן שהם אמורים להיות גמישים וארוכים.

נזקים צפויים בגלל יציבה לקויה – רקע

כמעט ללא יוצא מן הכלל כל מי שמנהל שנים ארוכות של אורח חיים יושבני מול מסך מחשב ומקלדת ו/או מול מסך טלפון או כל מסך אחר יפגע ביציבה שלו. הדברים הללו נכונים בעיקר לגבי ילדים שמערכת השלד שלהם לא סיימה להתפתח ומסגלת עצמה לישיבה השפופה שלכם ביתר קלות. הגוף האנושי שהותאם אבולוציונית לצרכיו של האדם הפרימיטיבי הכוללים ציד ולקט נחשף בעידן המודרני לעומסים שאינם מותאמים עבורו. התובנה הזאת לבדה אינה גורמת לבלימה של מספר האנשים הממשיכים לבלות ולעבוד מול מסכים כאלה ואחרים. אדרבה, המגמה הזאת הולכת ומתרחבת. מלבד מיעוט שהולך וקטן רוב החברה המודרנית ממשיכה לשבת שעות ארוכות מול מסך כלשהו.

מתי אנחנו בכל זאת מתעוררים ואומרים לעצמנו שאולי יש לנו בעיה עם היציבה? רק כאשר מתחיל לכאוב לנו. השכיחות העצומה של תסמונות כאב על רקע נזקים פיזיים הנגרמים כבר בגיל צעיר למערכת שריר ושלד גורמת לאנשים לתהות האם זה קשור ליציבה שלהם. לפתע פתאום יותר ויותר אנשים מתחילים לעסוק ביציבה שלהם ושואלים אלו נזקים צפויים בגלל יציבה לקויה?. כאן המקום לציין שלא כל הפגיעות קשורות ליציבה לקויה, לפחות לא באופן ישיר. כאשר יש כאב חשוב לאבחן את מקורו המדויק ולטפל בו. במידה ואכן מדובר בכאב המתפתח על רקע יציבה לקויה חשוב לדעת שהטיפול והתיקון של היציבה עתיד להיות ממושך. ככל שהיציבה שלכם לקויה זמן ממושך יותר כך גם השיפור ביציבה ובבעיה שהתעוררה בגללה עשוי לקחת יותר זמן. סובלים מיציבה לקויה? התקשרו עוד היום לכירופרקט.

נזקים צפויים במערכת שריר ושלד בגלל יציבה לא תקינה

ברוב המקרים המערכת הנפגעת ביותר בגוף שלנו היא מערכת שריר ושלד. הגוף האנושי תוכנן לשאת עומסים ולהתמודד עמם באופן מעורר השתאות. עם זאת כאשר העומסים הללו מוטלים במסלולים לא נורמליים או כאשר העומסים הללו הם חוזרניים התוצאה היא פציעות. נזקים צפויים בגלל יציבה לקויה במערכת שריר ושלד כוללים:

ראש וצוואר

הישיבה השפופה והעובדה שאנו מבלים חלק נכבד מחיינו מתבוננים מטה על מסך כזה או אחר גורמת לנזקים גופניים בין היתר לצוואר ולראש. הנזקים מתבטאים גם בין היתר בשינוי הקבוע שנוצר באופן שבו אנו נושאים את הראש והצוואר. חלק ניכר מהאוכלוסייה המערבית סובלת מליקוי יציבה הקרוי ראש מושט לפנים. כפי שמציע השם הראש והצוואר של האנשים הסובלים מליקוי זה מושט לפנים ואינו מונח כפי שהיה צריך להיות בהמשך טבעי מעל עמוד השדרה הגבי. כך נמצא שבמצב אופטימלי שבו הראש והצוואר ממוקמים נכון משקלו של הראש הוא כ- 4.5 קילוגרם. כאשר הראש ממוקם 5 סנטימטרים קדימה מהמיקום האופטימלי משקלו של הראש מעפיל ומגיע אל מעל 18 קילוגרמים.

יציבה לקויה הנובעת מישיבה שפופה ומנח לקוי של הצוואר והראש פוגעים באופן עבודת השרירים ויוצרים עומסי יתר חריגים על חוליות עמוד השדרה ועל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו. התוצאה הבלתי נמנעת היא נזקים לרקמות השונות והתפתחות תסמונות כאב שכיחות כגון צוואר טקסט (text neck) או צוואר טכנולוגי (Tech Neck). נזקים אופייניים לליקוי יציבה מסוג כוללים מתיחה של שרירים, רצועות וגידים, שחיקת סחוסים,בלטי דיסק ואפילו פריצות דיסק ועוד. סימנים ותסמינים אופייניים לנזקים הללו כוללים בין היתר, כאבי צוואר, כאבי ראש, כאבי גב עליון, מגבלות תנועה של הצוואר, נוקשות של הצוואר, רעשים הבוקעים מחוליות עמוד השדרה ועוד.

לסתות

מנח ראש קדמי משפיע גם על הביומכניקה של מפרקי הלסת. מחקרים רבים מצאו קשר בין חוסר האיזון (גמישות, כוח) בין שרירי הלעיסה האגוניסטים ואנטגוניסטים לבין מנח ראש קדמי. מנח ראש קדמי גם משפיע על מנח המנוחה של הלסת (resting position) ועל סגירת הפה. ההשפעות הללו של יציבה לקויה על מפרקי הלסת מעלים את הסבירות להתפתחות נזקים מקומיים באחת או יותר מהרקמות. בין הן הנזקים נמנה שחיקת סחוסים במפרקי הלסת, דלקות בשרירי הלעיסה, קרע של המיניסקוס, פריקה של המיניסקוס או של המפרק ועוד. נזקים אלו יובילו להופעת מגון סימנים ותסמינים הנכללים יחדיו תחת הכותרת “תסמונת מפרק הלסת”. בין הסימנים והתסמינים נמנה כאבים בלסתות, כאבים המחמירים בעת לעיסה ודיבור, פתיחה לא סימטרית של הפה, כאבי ראש, רעשים הבוקעים ממפרקי הלסת ועוד.

כתפיים

הקשר שבין יציבה לקויה לבין נזקים לעמוד השדרה ברורים לחלוטין. מאידך בהרבה מקרים הקשר בין יציבה לקויה להתפתחות נזקים במפרק הכתף חומק מעיניהם של רופאים רבים. מפרק הכתף נוצר מהמפגש שבין ראש עצם הזרוע לבין שקע ייעודי המצוי בעצם השכם. לצורך תפקודו נשען מפרק הכתף בין היתר על קבוצת שרירי מסובבי הכתף או שרירי השרוול המייצבים ומניעים אותו. קבוצת שרירים זאת כוללת את השריר העל קוצי (Supraspinatus), את השריר המך קוצי (Infraspinatus), השריר העגול הקטן (Teres minor) ואת השריר התת-שכמי (Subscapularis). לצורך תפקוד אופטימלי זקוק מפרק הכתף בין היתר למיקום תקין של עמוד השדרה ועצמות הכתפיים.

מיקומים גרמיים תקינים מאפשרים מרווח תפקודי לגידים של מסובבי הכתף (Rotator cuff) בתוך מרווח אנטומי הקרוי מרווח תת-שיא הכתף (subacromial space) הממוקם בין זיז שיא הכתף (Acromion) לבין ראש עצם הזרוע (Humerus). ישיבה שפופה, קיפוזיס, כתפיים מעוגלות ועוד מצרים את המרווח האנטומי הזה. היצרות של המרווח הזה מעלה את הסבירות להיווצרות של לחץ וכוחות חיכוך על הגידים של השרוול המסובב ובעיקר על הגיד של השריר העל קוצי. מבנים נוספים שעלולים להיפגע במרווח תת-שיא הכתף כוללים גם את בורסת תת-שיא הכתף (Subacromial bursa) והגיד של הראש הארוך של השריר הדו ראשי. תסמונות כאב שכיחות בכתף הנגרמות בין היתר בגלל יציבה לקויה כוללות תסמונת הצביטה, מתיחה או קרע גידים ועוד.

גב עליון

קיפוזיס הוא ליקוי יציבה שכיח יותר ויותר המתפתח בגב העליון. הגורם העיקרי לליקוי זה הוא כמובן אורח חיים יושבני ומנוון והישיבה השפופה והמתמשכת. קיפוזיס גורם לשינויים במבנה ובתפקוד של עמוד השדרה הגבי ושל השרירים המרכיבים ומניעים אותו. קיפוזיס גם חושף את עמוד השדרה הגבי ואת הרקמות סביבו לעומסי יתר ולעומסים לא תקינים חוזרניים. יתרה מזאת, יש קשר בין חומרת הקיפוזיס לבין העומסים המוטלים על חוליות עמוד השדרה הגבי ועל השרירים התומכים ומניעים אותו. קיפוזיס חמור יותר משמעותו עומס גדול יותר. יש לציין שלעתים העומסים הללו חורגים מהיכולת של הרקמות הללו להתמודד איתם וזאת למרות בית החזה והצלעות המסייעות בכך. העומסים הללו פוצעים את עמוד השדרה הגבי ואת הרקמות סביבו ומאיצים הליכים של שחיקה ובלאי. התוצאה היא כאבי גב עליון, מגבלות תנועה ועוד.

גב תחתון

הגב התחתון הוא קרוב לוודאי הנפגע העיקרי מיציבה “מרוחה” במצב של ישיבה. החוליות של הגב התחתון והרקמות המרכיבות ומניעות אותו צריכים להיות במנח שבו נשמרים הקעורים והקימורים של עמוד השדרה. מבנה אופטימלי זה יאפשר גם תפקוד מיטבי. התנהלות לקויה ופגיעה במנח הרצוי של חוליות עמוד השדרה ושל הרקמות סביבו כמו למשל בעת ישיבה לקויה תגרום לשינויים אנטומיים ובעקבותיהם לשינויים ביו מכניים ועומסים לא רצויים. עומסים המוטלים באופן לא תקין על רצועות, מפרקי השטחה, שרירים בגב התחתון ועל הדיסקים הבין חולייתיים.  התעלמות מהשינויים ומהעומסים הללו יובילו על ציר הזמן להתפתחות נזקים לרקמות הגב התחתון השונות  ובעקבות הנזקים הללו גם יופיעו הכאבים.

מפרקי הגפה התחתונה

כאמור גם מפרקי הגפה התחתונה תוכננו לתנועה. המפרקים של הגפיים התחתונות אינן רוות נחת מיציבה לקויה בעת הליכה או במצב של ישיבה שפופה. הליכה שפופה או ישיבה שפופה יוצרים עומסים חוזרניים על מפרקי הירך והברכיים. כך למשל שהייה ממושכת בישיבה סטטית פוגעת באיזון של הרקמות התומכות ומניעות את המפרקים הללו. התוצאה האפשרית היא נזקים לרקמות הללו והתפתחות כאבים.

נזקים צפויים במערכות גוף נוספות בגלל יציבה לא תקינה

נזקים בגלל יציבה לקויה
נזקים בגלל יציבה לקויה

מלבד במערכת שריר ושלד שהיא הנפגעת העיקרית, יציבה לקויה עלולה לפגוע במערכות גוף נוספות. בין היתר עלולות להיפגע מערכת כלי הדם, מערכת הנשימה, מערכת העיכול ועוד. להלן בקצרה על הפגיעות הנגרמות למערכות גוף שאינן מערכת שריר ושלד:

זרימת דם

הגוף האנושי תוכנן לתנועה. יציבה לקויה ושפופה בעת ישיבה ובמיוחד כאשר אתם יושבים עם שיכול רגליים עלולה ליצור לחץ על כלי הדם ולפגוע גם בזרימת הדם. לפגיעה בזרימת הדם ישנן משמעותיות קליניות ואנרגטיות רבות.

נשימה

כדי לנשום כראוי הסרעפת ושאר שרירי הנשימה זקוקים לבית חזה רחב ומנח גוף ניטרלי. יציבה לקויה בעת ישיבה ובכלל זה ישיבה שפופה ורכונה לאורך שעות ארוכות מידי יום משפיעה גם על היכולת לנשום. כמות האוויר שאתם מכניסים לריאות בעת נשימה אינה אופטימלית. התוצאה עלולה להיות הפחתה בכמות החמצן המגיעה לאיברי הגוף השונים. במאמץ לספק את החמצן הדרוש הריאות צריכות לעבוד קשה יותר (Journal of Physical Therapy Science, January 2016).

מערכת עיכול

מתברר שגם מערכת העיכול נפגעת מיציבה לקויה בישיבה. לעיכול יעיל מערכת העיכול זקוקה למרחב עבודה. ישיבה שפופה לוחצת על האיברים הפנימיים בחלל הבטן ובכלל זה על מערכת העיכול. לחץ חוזרני זה עלול לפגוע בתהליך העיכול.

מצב הרוח

חוקרים הראו קשר בין האופן שבו אתם נושאים את עצמכם לבין מצב הרוח שלכם. זה הגיוני שיציבתם של אנשים שנמצאים בדיכאון אינה טובה. אבל, לפי המחקר ( Journal of Behavior Therapy and Experimental Psychiatry, March 2017) יציבה נכונה יכולה לשפר מצב רוח. על פי המחקר יציבה טובה מגבירה את ההערכה העצמית, משפרת את מצב הרוח, מפחיתה את העייפות ואת הערנות ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • ריצה לקויה פוצעת

  ריצה לקויה גורמת לפציעות שלכם! כך קובעים החוקרים שמחקרם מסוקר כאן. למעשה יש מעט מאוד רצים שעל ציר הזמן אינם…

 • דאגה לבריאות גורמת לבעיות בריאות

  דאגה לבריאות גורמת לחולי. רוב בני האדם מוטרדים מבריאותם. היפוכונדרים מוטרדים ודואגים יתר על מידה ומדמיינים חולי שאינו קיים. מחקר…

 • מעיין הנעורים

  אל מעיין הנעורים? מתברר שיש מעיין כזה והוא לא רחוק מאיתנו. חוקרים מנסים לאתר דרכים לשמור עלינו צעירים ובריאים.אנו מוצפים…

 • שולחנות עמידה לילדים

  שולחנות עמידה לילדים? זה רעיון בכיוון הנכון. למגפת ההשמנה בקרב הילדים ישנם אשמים רבים כולל תזונה לקויה, חוסר בפעילות גופנית…

 • סיפור לפני השינה

  סיפור לפני שינה הוא אחד מהדברים החשובים שאנו עושים עבור הילדים שלנו. על פי המחקר הנוכחי הורה שמקריא סיפור לילדו…

 • כאבי ברכיים במדרגות

  כאב בברכיים במדרגות? יתכן שהמקור לסימנים והתסמינים במפרקים היא הפרעה שכיחה הפוגעת ברוב האוכלוסייה המבוגרת הקרויה דלקת פרקים ניוונית. כאב…

 • דיאטת יו יו

  דיאטת יו יו משמעותה עלייה וירידה חוזרנית של המשקל שלנו. כול מי שעשה דיאטה במהלך חייו יודע שהאתגר האמתי מגיע…

 • ישיבה מזקינה אותנו

  ישיבה מזקינה אותנו. בין יתר הנזקים שישיבה ממושכת וישיבה לא נכונה גורמים מציין המחקר הנוכחי את העובדה שהיא גם מקצרת…

 • מוות מנפילה מסולם

  מוות מנפילה מסולם מתרחש לעתים קרובות מידי. אלפי בני אדם נהרגים ונפצעים מידי שנה, ברחבי העולם, בגלל תאונות עבודה ותאונות…

 • הטלפון החכם מזיק

  הטלפון החכם מזיק. אני מניח שלא יפתיע אף אחד לדעת שהשימוש בטלפונים חכמים ושאר אביזרים אלקטרוניים לפני השינה משבש את…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן