נזקים צפויים בגלל יציבה לקויה

נזקים צפויים בגלל יציבה לקויה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  נזקים צפויים בגלל יציבה לקויה עלולים להיות נרחבים לפגוע באיכות חייכם. לא מדובר "רק" בנזקים המתפתחים במערכת שריר ושלד וגורמים בין היתר למגוון תסמונות כאב כגון כאבי גב תחתון וכאבי צוואר. יציבה לקויה עלולה לגרום לקשיי תפקוד של מערכות גוף מרכזיות נוספות ובכלל זה מערכת הנשימה ומערכת העיכול. האם ישיבה זקופה תפתור את הבעיה והגוף שלכם יתחיל לחייך בהקלה? התיאור הזה יכול להתאים רק למיעוט קטן של האנשים.

  ברוב המקרים שיפור היציבה הוא הליך ארוך ומתיש. רוב ליקויי היציבה בקרב חלקים נרחבים מהאוכלוסייה המערבית מוטמעים בתוך מערכת השריר והשלד. על ציר הזמן, הגוף של האנשים הללו כבר הטמיע והתאים את עצמו לישיבה השפופה, הממושכת והחוזרנית. עמוד השדרה איבד מהקימורים והקעורים הטבעיים שלו, היכן שאמור להיות לורדוזה יש עכשיו קיפוזיס והיכן שאמור להיות קיפוזיס יש עכשיו יתר קיפוזיס. כדי להתאים עצמם גם השרירים ורקמות החיבור התארכו היכן שהם אמורים להיות קצרים וחזקים והתקצרו היכן שהם אמורים להיות גמישים וארוכים.

  נזקים צפויים בגלל יציבה לקויה – רקע

  כמעט ללא יוצא מן הכלל כל מי שמנהל שנים ארוכות של אורח חיים יושבני מול מסך מחשב ומקלדת ו/או מול מסך טלפון או כל מסך אחר יפגע ביציבה שלו. הדברים הללו נכונים בעיקר לגבי ילדים שמערכת השלד שלהם לא סיימה להתפתח ומסגלת עצמה לישיבה השפופה שלכם ביתר קלות. הגוף האנושי שהותאם אבולוציונית לצרכיו של האדם הפרימיטיבי הכוללים ציד ולקט נחשף בעידן המודרני לעומסים שאינם מותאמים עבורו. התובנה הזאת לבדה אינה גורמת לבלימה של מספר האנשים הממשיכים לבלות ולעבוד מול מסכים כאלה ואחרים. אדרבה, המגמה הזאת הולכת ומתרחבת. מלבד מיעוט שהולך וקטן רוב החברה המודרנית ממשיכה לשבת שעות ארוכות מול מסך כלשהו.

  מתי אנחנו בכל זאת מתעוררים ואומרים לעצמנו שאולי יש לנו בעיה עם היציבה? רק כאשר מתחיל לכאוב לנו. השכיחות העצומה של תסמונות כאב על רקע נזקים פיזיים הנגרמים כבר בגיל צעיר למערכת שריר ושלד גורמת לאנשים לתהות האם זה קשור ליציבה שלהם. לפתע פתאום יותר ויותר אנשים מתחילים לעסוק ביציבה שלהם ושואלים אלו נזקים צפויים בגלל יציבה לקויה?. כאן המקום לציין שלא כל הפגיעות קשורות ליציבה לקויה, לפחות לא באופן ישיר. כאשר יש כאב חשוב לאבחן את מקורו המדויק ולטפל בו. במידה ואכן מדובר בכאב המתפתח על רקע יציבה לקויה חשוב לדעת שהטיפול והתיקון של היציבה עתיד להיות ממושך. ככל שהיציבה שלכם לקויה זמן ממושך יותר כך גם השיפור ביציבה ובבעיה שהתעוררה בגללה עשוי לקחת יותר זמן. סובלים מיציבה לקויה? התקשרו עוד היום לכירופרקט.

  נזקים צפויים במערכת שריר ושלד

  ברוב המקרים המערכת הנפגעת ביותר בגוף שלנו היא מערכת שריר ושלד. הגוף האנושי תוכנן לשאת עומסים ולהתמודד עמם באופן מעורר השתאות. עם זאת כאשר העומסים הללו מוטלים במסלולים לא נורמליים או כאשר העומסים הללו הם חוזרניים התוצאה היא פציעות. נזקים צפויים בגלל יציבה לקויה במערכת שריר ושלד כוללים:

  ראש וצוואר

  הישיבה השפופה והעובדה שאנו מבלים חלק נכבד מחיינו מתבוננים מטה על מסך כזה או אחר גורמת לנזקים גופניים בין היתר לצוואר ולראש. הנזקים מתבטאים גם בין היתר בשינוי הקבוע שנוצר באופן שבו אנו נושאים את הראש והצוואר. חלק ניכר מהאוכלוסייה המערבית סובלת מליקוי יציבה הקרוי ראש מושט לפנים. כפי שמציע השם הראש והצוואר של האנשים הסובלים מליקוי זה מושט לפנים ואינו מונח כפי שהיה צריך להיות בהמשך טבעי מעל עמוד השדרה הגבי. כך נמצא שבמצב אופטימלי שבו הראש והצוואר ממוקמים נכון משקלו של הראש הוא כ- 4.5 קילוגרם. כאשר הראש ממוקם 5 סנטימטרים קדימה מהמיקום האופטימלי משקלו של הראש מעפיל ומגיע אל מעל 18 קילוגרמים.

  יציבה לקויה הנובעת מישיבה שפופה ומנח לקוי של הצוואר והראש פוגעים באופן עבודת השרירים ויוצרים עומסי יתר חריגים על חוליות עמוד השדרה ועל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו. התוצאה הבלתי נמנעת היא נזקים לרקמות השונות והתפתחות תסמונות כאב שכיחות כגון צוואר טקסט (text neck) או צוואר טכנולוגי (Tech Neck). נזקים אופייניים לליקוי יציבה מסוג כוללים מתיחה של שרירים, רצועות וגידים, שחיקת סחוסים,בלטי דיסק ואפילו פריצות דיסק ועוד. סימנים ותסמינים אופייניים לנזקים הללו כוללים בין היתר, כאבי צוואר, כאבי ראש, כאבי גב עליון, מגבלות תנועה של הצוואר, נוקשות של הצוואר, רעשים הבוקעים מחוליות עמוד השדרה ועוד.

  לסתות

  מנח ראש קדמי משפיע גם על הביומכניקה של מפרקי הלסת. מחקרים רבים מצאו קשר בין חוסר האיזון (גמישות, כוח) בין שרירי הלעיסה האגוניסטים ואנטגוניסטים לבין מנח ראש קדמי. מנח ראש קדמי גם משפיע על מנח המנוחה של הלסת (resting position) ועל סגירת הפה. ההשפעות הללו של יציבה לקויה על מפרקי הלסת מעלים את הסבירות להתפתחות נזקים מקומיים באחת או יותר מהרקמות. בין הן הנזקים נמנה שחיקת סחוסים במפרקי הלסת, דלקות בשרירי הלעיסה, קרע של המיניסקוס, פריקה של המיניסקוס או של המפרק ועוד. נזקים אלו יובילו להופעת מגון סימנים ותסמינים הנכללים יחדיו תחת הכותרת "תסמונת מפרק הלסת". בין הסימנים והתסמינים נמנה כאבים בלסתות, כאבים המחמירים בעת לעיסה ודיבור, פתיחה לא סימטרית של הפה, כאבי ראש, רעשים הבוקעים ממפרקי הלסת ועוד.

  כתפיים

  הקשר שבין יציבה לקויה לבין נזקים לעמוד השדרה ברורים לחלוטין. מאידך בהרבה מקרים הקשר בין יציבה לקויה להתפתחות נזקים במפרק הכתף חומק מעיניהם של רופאים רבים. מפרק הכתף נוצר מהמפגש שבין ראש עצם הזרוע לבין שקע ייעודי המצוי בעצם השכם. לצורך תפקודו נשען מפרק הכתף בין היתר על קבוצת שרירי מסובבי הכתף או שרירי השרוול המייצבים ומניעים אותו. קבוצת שרירים זאת כוללת את השריר העל קוצי (Supraspinatus), את השריר המך קוצי (Infraspinatus), השריר העגול הקטן (Teres minor) ואת השריר התת-שכמי (Subscapularis). לצורך תפקוד אופטימלי זקוק מפרק הכתף בין היתר למיקום תקין של עמוד השדרה ועצמות הכתפיים.

  מיקומים גרמיים תקינים מאפשרים מרווח תפקודי לגידים של מסובבי הכתף (Rotator cuff) בתוך מרווח אנטומי הקרוי מרווח תת-שיא הכתף (subacromial space) הממוקם בין זיז שיא הכתף (Acromion) לבין ראש עצם הזרוע (Humerus). ישיבה שפופה, קיפוזיס, כתפיים מעוגלות ועוד מצרים את המרווח האנטומי הזה. היצרות של המרווח הזה מעלה את הסבירות להיווצרות של לחץ וכוחות חיכוך על הגידים של השרוול המסובב ובעיקר על הגיד של השריר העל קוצי. מבנים נוספים שעלולים להיפגע במרווח תת-שיא הכתף כוללים גם את בורסת תת-שיא הכתף (Subacromial bursa) והגיד של הראש הארוך של השריר הדו ראשי. תסמונות כאב שכיחות בכתף הנגרמות בין היתר בגלל יציבה לקויה כוללות תסמונת הצביטה, מתיחה או קרע גידים ועוד.

  גב עליון

  קיפוזיס הוא ליקוי יציבה שכיח יותר ויותר המתפתח בגב העליון. הגורם העיקרי לליקוי זה הוא כמובן אורח חיים יושבני ומנוון והישיבה השפופה והמתמשכת. קיפוזיס גורם לשינויים במבנה ובתפקוד של עמוד השדרה הגבי ושל השרירים המרכיבים ומניעים אותו. קיפוזיס גם חושף את עמוד השדרה הגבי ואת הרקמות סביבו לעומסי יתר ולעומסים לא תקינים חוזרניים. יתרה מזאת, יש קשר בין חומרת הקיפוזיס לבין העומסים המוטלים על חוליות עמוד השדרה הגבי ועל השרירים התומכים ומניעים אותו. קיפוזיס חמור יותר משמעותו עומס גדול יותר. יש לציין שלעתים העומסים הללו חורגים מהיכולת של הרקמות הללו להתמודד איתם וזאת למרות בית החזה והצלעות המסייעות בכך. העומסים הללו פוצעים את עמוד השדרה הגבי ואת הרקמות סביבו ומאיצים הליכים של שחיקה ובלאי. התוצאה היא כאבי גב עליון, מגבלות תנועה ועוד.

  גב תחתון

  הגב התחתון הוא קרוב לוודאי הנפגע העיקרי מיציבה "מרוחה" במצב של ישיבה. החוליות של הגב התחתון והרקמות המרכיבות ומניעות אותו צריכים להיות במנח שבו נשמרים הקעורים והקימורים של עמוד השדרה. מבנה אופטימלי זה יאפשר גם תפקוד מיטבי. התנהלות לקויה ופגיעה במנח הרצוי של חוליות עמוד השדרה ושל הרקמות סביבו כמו למשל בעת ישיבה לקויה תגרום לשינויים אנטומיים ובעקבותיהם לשינויים ביו מכניים ועומסים לא רצויים. עומסים המוטלים באופן לא תקין על רצועות, מפרקי השטחה, שרירים בגב התחתון ועל הדיסקים הבין חולייתיים. התעלמות מהשינויים ומהעומסים הללו יובילו על ציר הזמן להתפתחות נזקים לרקמות הגב התחתון השונות  ובעקבות הנזקים הללו גם יופיעו הכאבים.

  מפרקי הגפה התחתונה

  כאמור גם מפרקי הגפה התחתונה תוכננו לתנועה. המפרקים של הגפיים התחתונות אינן רוות נחת מיציבה לקויה בעת הליכה או במצב של ישיבה שפופה. הליכה שפופה או ישיבה שפופה יוצרים עומסים חוזרניים על מפרקי הירך והברכיים. כך למשל שהייה ממושכת בישיבה סטטית פוגעת באיזון של הרקמות התומכות ומניעות את המפרקים הללו. התוצאה האפשרית היא נזקים לרקמות הללו והתפתחות כאבים.

  נזקים צפויים במערכות גוף נוספות

  נזקים בגלל יציבה לקויה
  נזקים בגלל יציבה לקויה

  מלבד במערכת שריר ושלד שהיא הנפגעת העיקרית, יציבה לקויה עלולה לפגוע במערכות גוף נוספות. בין היתר עלולות להיפגע מערכת כלי הדם, מערכת הנשימה, מערכת העיכול ועוד. להלן בקצרה על הפגיעות הנגרמות למערכות גוף שאינן מערכת שריר ושלד:

  זרימת דם

  הגוף האנושי תוכנן לתנועה. יציבה לקויה ושפופה בעת ישיבה ובמיוחד כאשר אתם יושבים עם שיכול רגליים עלולה ליצור לחץ על כלי הדם ולפגוע גם בזרימת הדם. לפגיעה בזרימת הדם ישנן משמעותיות קליניות ואנרגטיות רבות.

  נשימה

  כדי לנשום כראוי הסרעפת ושאר שרירי הנשימה זקוקים לבית חזה רחב ומנח גוף ניטרלי. יציבה לקויה בעת ישיבה ובכלל זה ישיבה שפופה ורכונה לאורך שעות ארוכות מידי יום משפיעה גם על היכולת לנשום. כמות האוויר שאתם מכניסים לריאות בעת נשימה אינה אופטימלית. התוצאה עלולה להיות הפחתה בכמות החמצן המגיעה לאיברי הגוף השונים. במאמץ לספק את החמצן הדרוש הריאות צריכות לעבוד קשה יותר (Journal of Physical Therapy Science, January 2016).

  מערכת עיכול

  מתברר שגם מערכת העיכול נפגעת מיציבה לקויה בישיבה. לעיכול יעיל מערכת העיכול זקוקה למרחב עבודה. ישיבה שפופה לוחצת על האיברים הפנימיים בחלל הבטן ובכלל זה על מערכת העיכול. לחץ חוזרני זה עלול לפגוע בתהליך העיכול.

  מצב הרוח

  חוקרים הראו קשר בין האופן שבו אתם נושאים את עצמכם לבין מצב הרוח שלכם. זה הגיוני שיציבתם של אנשים שנמצאים בדיכאון אינה טובה. אבל, לפי המחקר ( Journal of Behavior Therapy and Experimental Psychiatry, March 2017) יציבה נכונה יכולה לשפר מצב רוח. על פי המחקר יציבה טובה מגבירה את ההערכה העצמית, משפרת את מצב הרוח, מפחיתה את העייפות ואת הערנות ועוד.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


   מאמרים קשורים

   אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

   אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון, מה עדיף? התשובה בקצרה היא לא זה

   כאב בגלל נזק עצבי

   כאב בגלל נזק עצבי

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאב בגלל נזק עצבי היא תופעה שכיחה. לא תמיד קל לזהות שהכאב