Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי שרירים אחרי אימון? גורמים אפשריים כוללים פעילות גופנית, פציעת ספורט או פציעה על רקע של עומס יתר ומחלות. רצוי לאבחן את הגורם לכאבי השרירים ובמידת הצורך לטפל בהם. התעלמות מתסמינים בשרירים הנמשכים זמן ארוך עלולה לגרום לנזקים כרוניים וקשיים בריפוי.

ברוב המקרים כאבי שרירים נובעים מעומס יתר חוזרניים או מפגיעה טראומטית מקומית ברקמה כמו למשל בעקבות פציעת ספורט, תאונת דרכים או סתם מעידה. חשוב לציין שלעתים מקור הכאב הוא פגיעה או מחלה במקום מרוחק יותר בגוף שיש ביכולתו להשליך כאב. כך למשל כאב עקשני בשוק של הרגל יכול לנבוע מפריצת דיסק מותני, לחץ על שורש עצב מותני והקרנות כאב לשוק.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי שרירים אחרי אימון - רקע

כאמור הגורמים השכיחים ביותר לכאבים בשרירים הוא עומס יתר ופציעות קלות. במקרים הללו הכאב יהיה מקומי ולא ישפיע על כול הגוף. כאבים בכול הגוף או במספר גדול של איזורים בגוף מעיד על תהליך מערכתי כולל מחלה זהומית, שפעת, פיברומיאלגיה, דלקת פרקים ריאומטית ופתולוגיות נוספות. בשנים האחרונות חייב כול רופא ראשוני לשאול את ההחולה על צריכת התרופות שלו. תרופות מסוימות ובעיקר סטטינים שפועלים להוריד את רמת הכולסטרול בגוף האדם ותופעת לוואי ידועה שלהן כוללת כאבי שרירים.

אנטומיה בסיסית של השרירים 

כאבי שרירים אחרי אימון

גופנו מצויד בשלושה סוגי שרירים: 1) שלד - שמחוברים לשלד ומאפשרים את תנועתו: 2) חלק - המצויים בדפנותיהם של איברים פנימיים כגון כלי דם ומערכת העיכול ו3) הלב -  המרכיבים את הלב. שריר השלד שבו נעסוק במאמר זה מורכב ממספר גדול של סיבים מוארכים המאוגדים ביחד ועטופים ברקמת חיבור. רקמת חבור זו מתחברת אל הגיד אשר מתחבר אל העצם. סיבי השרירים מצוידים ביכולת לשנות את אורכם על ידי כיווץ או הרפיה ובכך לייצר תנועה וכוח.

סוגים של סיבי שריר השלד

קיימים שני סוגים בסיסיים של סיבי שריר. לכול סוג מכלול תכונות ויכולות שונות. סיבים כהים (סוג I). סיבים המתכווצים לאט יותר אך בעלי סיבולת גבוהה ואספקת דם וחמצן עשירים. שריר הסוליה הוא אופייני לקבוצה זו אשר נדרשת לעומסים ממושכים. סיבים בהירים (סוג II). סיבים המתכווצים במהירות אך בעלי סבולת נמוכה ואספקת דם דלה יחסית. שריר החזה אופייני לקבוצת סיבים זו.

כול שריר בגוף מכיל הרכב של שני סוגי הסיבים. הנטייה להתפתחותו של שריר עם רוב סיבים מסוג מסוים נקבעת על ידי הגנים ועם השנים בהתאם לדרישות הגוף. שרירים הדורשים מהירות יורכבו מיותר סיבים בהירים ואילו אלה הדורשים יותר סיבולת יורכבו מיותר סיבים כהים.

עצבוב השריר

שריר השלד הוא רצוני, נתון לשליטה של מערכת העצבים ומגיב לפקודה ממערכת העצבים על ידי כיווץ או הרפיה. כול תא עצב מוטורי מעצבב מספר תאי שריר ומאפשר להם יכולת התכווצות והרפיה נפרדת ויחדיו הם מהווים יחידה מוטורית. חיישנים עצביים המצויים בשרירים מבקרים את מצבו וכול שינוי שחל בו, מעבירים את המידע למערכת העצבים המרכזית ופועלים על פי הוראותיה על מנת לשמר ולתקן. בין החיישנים הללו ניתן למנות את כישורי השרירים, גופיפי גולג'י וחיישנים מפרקיים.

גורמים אפשריים לכאבי שרירים

המקור של הכאב אינו חייב להיות בשריר עצמו. לעיתים הוא תוצאה של נזק ברקמה אחרת שהיא בעלת יכולת להשליך או להקרין. כך למשל פריצת דיסק בגב התחתון עלולה לגרום ללחץ על שורש עצב ולהקרין כאב אל חלקי הרגל השונים. בהרבה מקרים כאבי השרירים נובעים מנזק לגידים, לעצמות הסמוכות או מרקמות חיבור אחרות. כאב יכול לנבוע גם מסוגי השריר האחרים. כך למשל במהלך התקף לב נחוש במיחושים בחזה שנובעים משריר הלב ובמהלך מחזור נחוש במיחושים בבטן הנובעים מהשריר החלק של הרחם.

פעילות גופנית

כאבי שרירים

שרירי השלד יכולים לכאוב בגלל מגוון סיבות אך ברוב המקרים הגורמים למיחושים שאנו חשים בהם יהיו תוצאה של מתיחה או קרעים זעירים שנוצרים ברקמה או לחילופין מהצטברות חומצת חלב  בעקבות פעילות גופנית. מתיחה של שריר או קרעים מיקרוסקופים שנוצרים בו במהלך האימון מניעים את הגוף לתהליך של ריפוי ובניית שריר גדול יותר וחזק יותר. הצטברות חומצת חלב בשריר נוצרת כאשר המאמץ הגופני דורש אנרגיה רבה ויש מחסור בחמצן שנדרש לשם פירוק הסוכר. בעת מנוחה או מאמץ מתון אספקת החמצן מצליחה לספק את הנדרש לחמצון הסוכר וחומצת החלב.

עומס יתר או תנועה לא נכונה

נקודות הדק, מתיחה קלה או אפילו קריעה של סיבי שריר עלולים להיגרם בגלל עומס יתר או תנועה לא רצויה. כאבים מסיבות אלו צפויים לרוב, לחלוף תוך ימים ספורים ובמקרים של פציעה קשה יותר תוך מספר שבועות. לעיתים הנזק עלול להיות גדול מידי ויידרש טיפול מקצועי ואפילו כירורגי. הכאב שאנו חשים שנגרם על הרקע הזה יהיה ממוקד, יכלול שרירים מסוימים ויתחיל מיד או בסמיכות לפעילות מסוימת. לעומת זאת, במקרים של שפעת נחוש מיחושים כלליים יותר.

סיבות נוספות

כאבי שרירים עלולים גם להיגרם מסיבות נוספות ובכללן דלקות זיהומיות, תאונות, מחלות אוטואימוניות, הפרעות נוירולוגיות, מחלות שרירים, סרטן ושימוש בתרופות מסוימות (סטטינים להורדת כולסטרול ותרופות להורדת לחץ דם). לפעמים הכאב בשריר עלול להעיד על פתולוגיה קשה ועל מחלות מסכנות חיים. כמובן שהתסמינים הנלווים יצביעו על הגורמים האפשריים.

סימנים ותסמינים נלווים לכאבי שרירים

כאמור כדי להבין מה גורם למיחושים נתייחס גם לסימנים ותסמינים נוספים נילווים. אופיים ועוצמתם של תסמינים אלו תלויה כמובן בגורם לכאבים אלו ועשויים לעזור באבחון הגורם. כך למשל לחץ על שורש עצב בעמוד השדרה עלול לגרום לכאב שיופיע לאורך קבוצות שרירים מסוימות. סימנים ותסמינים נלווים כולל תסמינים נוירולוגיים כגון נימול, חולשה וירידה בעוצמת הרפלקס יצביעו על העצב המעורב. דלקת מקומית ופצע זיהומי בעור עלולים לגרום למיחושים שיורגשו על השריר ואליהם יתלוו כמובן כול המאפיינים של פצע מוגלתי. 

גם מחלות נוירולוגיות ומחלות ניוון שרירים עלולות לגרום בין היתר לכאבים שיורגשו ברקמת השריר. במקרה הזה למיחושים הללו יתלוו גם חולשה ומוגבלות פרוגרסיבית . מחלות שריר דלקתיות כגון (Polymyositis) וגם (Dermatomyositis) יובילו לכאבי שרירים שאליהם נלווים גם חולשה פרוקסימליים, מגוון תופעות בעור, חום, עייפות, ירידה במשקל, כאבי פרקים ועוד. פיברומיאלגיה (fibromyalgia) גורמת בין היתר לתחושות של מיחושים מפושטים במספר מקומות בגוף. אל תחושות הכאבים נלווים במקרה הזה של פיברומיאלגיה גם סימנים ותסמינים רבים אחרים כולל הפרעות שינה, עייפות ומכאובים בראש. 

פולימיאלגיה ראומטיקה (Polymyalgia rheumatica) גורמת למיחושים באזור הצוואר, הכתפיים והירכיים ואליה נלווים עייפות, אובדן תיאבון, דיכאון, חום ואובדן משקל. כאבי שרירים שאליהם נלווים גם כאבי מפרקים, נפיחות מפרקית, חום בלי גורם ברור ופריחות על הפנים עלולים להעיד על מחלה אוטואימונית בשם זאבת ( lupus).

תסמונות כאב שכיחות בשריר

ישנם מספר רב של תסמונות הנובעות מנזק לשרירים עצמם או מנזק לרקמה אנטומית אחרת אשר משליכה כאב. להלן פירוט של תסמונות שכיחות:

כאבי פנים 

כאבי פנים עלולים להיגרם כתוצאה מפגיעה בשרירי הפנים עצמם או כתוצאה מקרינת כאב ממקור אחר בראש או בצוואר. בין הגורמים לכאבי פנים ניתן למנות פצעונים, חבלה, כאבי ראש הקורנים לפנים, דלקת חניכיים או שיניים, דלקת באחד מעצבי הפנים (Trigeminal neuralgia, herpes zoster), דלקת במפרק הלסת, דלקת של כלי הדם ברקות ועוד.

כאבי גב

כאבי גב יכולים לנבוע מפגיעה בכול אחת מהרקמות המרכיבות או התומכות בעמוד השדרה בפרט ובגב בכלל. כאבי גב הנובעים מפגיעה בשרירי הגב או ברקמות הרכות האחרות הפועלות בסמוך או על עמוד השדרה (רצועות, גידים, מעטפות מפרקים ועוד), מהווים את הרוב המכריע של כאבי הגב. ברוב המקרים, כאבי הגב על רקע של פגיעה שרירית חולפים תוך ימים ספורים אפילו ללא טיפול. יחד עם זאת חשוב לדעת שאכן מדובר במיחושים על רקע של פגיעה שולית ולא להזניח בעיה רצינית יותר.

כאבים בידיים

השימוש האינטנסיבי בידיים הופך את כאבי הידיים לתופעה שכיחה. עם הידיים אנו עובדים, אוכלים ועוסקים בספורט. כאבי ידיים יכולים להיגרם בגלל טראומה, חבלה או עומס יתר הנובע משמוש לקוי ביד. נזק באחת או יותר מהרקמות המרכיבות את הידיים: עצמות, מפרקים, שרירים, גידים, רצועות, כלי דם, עצבים וכמובן העור יוביל לדלקת ובעקבותיה למיחושים.

כאבים בכתף

כאבי גב על רקע שרירי

מפרק הכתף הינו מפרק מורכב, בעל טווח ומגוון תנועות עצום. תנועתיות היתר שלו באה על חשבון יציבותו וחוסנו של המפרק. נתונים אלו ובנוסף היות היד כלי רב שימוש עבורנו גורמים למפרק הכתף להיות נתון ללחצים ועומסים גדולים. כל אלו הופכים את המפרק לפגיע וחשוף לפציעות. פציעות הכתף הנובעות לרוב מפגיעה בגידים או בשרירי הכתף עלולות להיות ממושכות וטורדניות.

כאבים ברגליים

הרגליים נושאות בחלק עיקרי של המאמץ לשאת ולהניע אותנו. על כן, כאבי רגליים הינם תופעה שכיחה. הם יכולים להיגרם בגלל טראומה, חבלה או עומס יתר על אחד מהרקמות המרכיבות את הרגליים: עצמות, מפרקים, שרירים, גידים, רצועות, כלי דם, עצבים וכמובן העור. הנזק לאחד או יותר מהרקמות הללו גורם לדלקת ובעקבותיה גם למיחושים.

כאבים בכף הרגל

כף הרגל נושאת את משקל הגוף במצבים נייחים (עמידה) ובמצבים דינאמיים (הליכה, ריצה, קפיצה). כדי לעמוד בעומסים הללו דרושים לה יציבות, עמידות, גמישות, כוח וכמובן כפות רגליים תקינות מבחינה מבנית וביו מכאנית. עם השנים בגלל העומס והנזקים המצטברים חלים שינויים ניווניים, מבניים וביומכניים ברקמות כף הרגל השונות ובכלל זה בשרירי כף הרגל אשר גורמים לדלקות ולכאבים בכף הרגל.

כאבים בצוואר

רקמות הצוואר השונות אשר משמרות, תומכות ומייצבות את עמוד השדרה נושאות בעומס רב. לגופנו היכולת לספוג ולהתאים עצמו לעומסים בגין יציבה לקויה, ארגונומיה לקויה, תנועות או פעולות לא נכונות או לעומס הנוצר בגופנו עקב אורח חיים לא פעיל. ליכולת ספיגה זו יש גבול אותו אנו נוטים לעבור ובכך גורמים לבלאי, נזקים ולכאב. אחד הגורמים השכיחים לכאבי צוואר הוא פגיעה בשרירי הצוואר.

כאבים במפשעה

מיחושים במפשעה הם עניין שכיח. אזור אנטומי זה של גופנו הכולל את מפגש החלק העליון של הרגל עם הגוף חשוף לעומסים ומרבה להיפצע. מורכבותו האנטומית של האזור וריבוי הרקמות שבו מהווים אתגר אבחוני עבור כל רופא שעוסק בתחום. מתיחה או קריעה של אחת הרקמות הרכות באזור המפשעה ובכללן רצועות, גידים ושרירים כתוצאה מחבלה, נקיעה או פריקה של מפרק הירך או של מפרק האגן מהווים גורם מרכזי לדלקת, כאב מפשעה ומגבלה ביכולת תנועה של המפשעה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כללי זהב לספורט בטוח

כללי זהב לספורט בטוח כוללים בין היתר הקפדה על מזון ושתייה, הקפדה על נעליים מתאימות ועוד. יתרונות רבים לעיסוק בפעילות גופנית וחיסרון אחד גדול הסיכוי להיפגע גדול. עם זאת, לא מדובר בגזרה משמיים. להלן מספר כללי זהב שיפחיתו את הסיכוי שלכם להיפצע.

 כללי זהב לספורט בטוח
דלקת בגיד

דלקת בגיד היא אחד הגורמים השכיחים לכאב. על פי המסורת יש לאדם 365 (שס"ה) גידים. התפקיד של הגידים הוא לחבר את השריר אל העצם ולהעביר כוח לביצוע תנועה. פציעת גידים בכתף היא למשל תופעה שכיחה וזאת בעיקר עקב העומסים המוטלים על הגידים במפרק הכתף. 

דלקת בגיד
קומפרסים קרים? עדיף בלי

קומפרסים קרים? עדיף בלי. מנגנוני הריפוי הטבעיים של הגוף מרפאים נזקים באמצעות תגובה דלקתית. שלבי התגובה כוללים ייצור של כימיקלים שמפעילים תהליכים שונים עד השגת הריפוי. התהליך האבולוציוני הגאוני הזה עושה עבודה נפלאה. האם נכון לעצור אותו?

קומפרסים קרים? עדיף בלי
פציעות שחייה גורמים

פציעות שחייה? גורמים בגלל שחייה אינן נדירות כפי שהרבה אנשים עלולים לחשוב. אכן, שחייה גורמת לגופנו לפעול באופן רגוע תוך שיפור הכושר, טיפוח שרירי היציבה, חיזוק שרירים ועוד. אך אם אתם חושבים שאלו שמרבים לשחות אינם נפצעים לעולם, אתם טועים ובגדול.

פציעות שחייה גורמים
מניעת כאב מריצה

מניעת כאב מריצה היא הדרך הנכונה. סימנים ותסמינים הנובעים מריצה לקויה מהווים עניין שכיח ביותר. אחת הסיבות היא העובדה שפעילות זאת הפכה בתקופה האחרונה לפופולארית וזמינה לכולם. סיבות אחרות כוללות נעלים לא מתאימות, הרגלי אימון לקויים ועוד. 

מניעת כאב מריצה
אימון יתר? הפוריות בסיכון

אימון יתר? הפוריות בסיכון! על פי המחקר הנוכחי אימוני כושר קשים עלולים לגרום מלבד לנזקים גופניים גם לפגיעה בגברים מתחת לחגורה. החוקרים זיהו ירידה ברמת הפוריות שלגברים שנחשפו לאימונים גופניים קיצוניים. עוד לגברים לא להגזים.

אימון יתר? הפוריות בסיכון
סנובורד מסוכן

סנובורד מסוכן! עונת הסקי בפתח ואתם מתגעגעים ללבן? ובכן, אל תשכחו שמדובר בתחום בעל רמת סיכון גבוהה לנזקים גוף. מחקר חדש ומקיף מצא שהגלישה עם סנובורד היא בעל רמת סיכון גבוהה יותר מסקי בכול הנוגע ל סיכויי עמוד השדרה ומפרקים אחרים להיפצע.

סנובורד מסוכן
פציעות ספורט בקרב ילדים

פציעות ספורט בקרב ילדים מהוות בעיה הולכת וגדלה. ילדים מתחילים לעסוק בתחומי האתלטיקה השונים כבר בגיל צעיר מאוד וחלקם עוסקים בזה באופן אינטנסיבי ושאפתני. מחקרים רבים מראים שאינטנסיביות זו מובילה לנזקי גוף הנגרמים מעומסי יתר. 

פציעות ספורט בקרב ילדים
הורים דוחפים להישגים

הורים דוחפים להישגים בספורט או בכול תחום אחר עשוי להיות דבר חיובי אך אם הם עוברים גבול מסוים הם עלולים להזיק לילד. זוהי בעיה שמוכרת למאמנים, הורים בעלי מוטיבציית יתר לגבי ההישגים של ילדם על המגרש עלולים לגרום לילד להינזק ולפגוע בהתפתחותו. 

הורים דוחפים להישגים
אימון יתר לטניסאים צעירים

אימון יתר לטניסאים צעירים הוא הגורם השכיח ביותר לפרישתם מהענף. אימונים קשים הם כורח לטניסאים השואפים להגיע לפסגה. בלי התמדה ועבודה קשה וסיזיפית לא ניתן להצליח. אלא שאימון יתר עלול לחשוף את הטניסאים לנזקי גוף ונפש וגדיעה של הקריירה. 

אימון יתר לטניסאים צעירים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)