כאבים במפשעה ובמפרק ירך גורמים

כאבים במפשעה ובמפרק ירך גורמים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאבים במפשעה ובמפרק ירך גורמים אפשריים? כאבים בירך ו/או כאבים במפשעה מהווים בעיה שכיחה בקרב ספורטאים  אך גם בקרב מבוגרים. סימנים ותסמינים באזור הזה נוטים גם להיות כרוניים. אחת הסיבות לכך היא האבחון הלקוי ואי הזיהוי של הרקמה שניזוקה והטיפול הלקוי שמקבלים עקב כך חלק מהחולים הסובלים מבעיה באזור המורכב הזה.

  למה פגיעה באזור הזה קשה כל כך לאבחון? הקרבה האנטומית של מפרק הירך ואזור המפשעה לגב התחתון גורמים לכך שבחלק ניכר מהמקרים כאבי ירך ומפשעה מאובחנים באופן שגוי ככאבים שמקורם בעמוד השדרה המותני. במקרים שבהם האבחון אינו נכון החולה יטופל באופן לא נכון והכאבים עלולים להפוך לכרוניים. כאן נענה על השאלה: כאבים במפשעה ובמפרק ירך גורמים אפשריים?

  להלן גורמים אפשריים להתפתחות כאבים במפשעה ובמפרק הירך:

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   כאבים במפשעה ובמפרק ירך גורמים – פירוט גורמים אפשריים

   כאבי מפשעה ומפרק ירך גורמים אפשריים – פגיעות והפרעות מקומיות

   דלקת מפרקים

   כאבים במפשעה ובמפרק הירך עלולים לנבוע בין היתר גם מדלקות פרקים. חשוב לציין שדלקת הפרקים השכיחה ביותר במפרקים הללו היא דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) שרוב בני האדם חשופים לפגיעתה. הסיכון לחלות במחלה וחומרת הנזקים שהיא גורמת עולים ככל שאנו מתבגרים. גורמי סיכון נוספים מלבד גיל כוללים משקל עודף, נטייה גנטית וחבלה תוך מפרקית. גם דלקות פרקים מערכתיות אוטואימוניות עלולות לפגוע במפרקים לגרום לכאבים בעכוז, מפשעה ו/או במפרק הירך כולל בין היתר דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis), מחלת רייטר (Reiter's Disease), דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis) ועוד.

   דלקת פרקים במפרק הירך

   דלקת פרקים ניוונית גורמת לבלאי של הסחוס העוטף את פרק הירך. תסמינים אופייניים למחלה: כאבים במפשעה ובמפרק ירך שעלולים להחמיר עם פעילות נושאת משקל כמו הליכה, נוקשות מפרקית, מגבלות תנועה ובשלב מתקדם אפילו צליעה. התסמינים האופייניים כוללים כאבים באזור המפשעה ומפרק הירך המחמירים עם פעילות, נוקשות, מגבלת תנועה, בשלב מתקדם של המחלה גם צליעה. גם דלקות פרקים מערכתיות אוטואימוניות עלולות לפגוע במפרק הירך לגרום לכאבים בעכוז, מפשעה ו/או במפרק הירך כולל בין היתר דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis), מחלת רייטר (Reiter's Disease), דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis) ועוד.

   דלקת במאחה עצמות החיק

   מאחה עצמות החיק (Symphysis pubis) יכול להיות מקור להתפתחות כאבים במפשעה ובמפרק הירך. הכאבים שנובעים מדלקת במאחה עצמות החיק (Osteitis pubis) נותרים הרבה פעמים בלתי מאובחנים. סימנים ותסמינים אופייניים כוללים כאבי מפשעה המושלכים סביב כולל לירך, כאב בחיבור של השרירים המקרבים למפשעה, כאב בבטן התחתונה ועוד. הכאבים מוחמרים בפעילות גופנית כגון ריצה, ריקוד, משחקי כדור, פעילות המצריכה שינוי כיוון, שינה על הצד המעורב, התעטשות, שיעול ועוד. לעתים ניתן לשמוע רעשים (קליקים) הבוקעים מהמפרק.

   דלקת פרקים במפרק העצה והכסל

   כאבי גב תחתון, כאבים במפשעה וכאבים באזור מפרק הירך יכולים להתפתח גם בגלל דלקת במפרקי העצה והכסל (Sacroiliac joint). דלקת במפרקים הללו עלולה להיות מהסוג הניווני ולהתפתח בגלל חבלה או עומסי יתר. דלקת במפרקי העצה והכסל עלולים להיות מהסוג המערכתי האוטו אימוני כמו דלקת פרקים שגרונית, גם דלקות פרקים מערכתיות אוטואימוניות עלולות לפגוע במפרקי העצה והכסל ולגרום לכאבים בעכוז, מפשעה ו/או במפרק הירך כולל בין היתר דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis), מחלת רייטר (Reiter's Disease), דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis) ועוד. היריון מעלה את הסיכון של האישה להתפתחות דלקת במפרקי העצה והכסל.

   דלקת מפרקים בעמוד השדרה המותני

   דלקת פרקים ניוונית עלולה להתפתח גם במפרקי חוליות עמוד השדרה המותני (Lumbar spine arthritis). הסימנים והתסמינים של מחלה זאת עלולים לכלול כאבי גב תחתון המושלכים בין היתר לאזור המפשעה ומפרק הירך.  דלקות פרקים נוספות שעלולות להיות הגורם להתפתחות כאבים במפשעה ו/או במפרק הירך כוללות דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis), מחלת רייטר ( Reiter's Disease) דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis) ועוד.

   נזקי חבלה במפשעה או במפרק הירך

   כאבים באגן ובמפרק הירך יכולים להתפתח גם על רקע של נזקים גרמיים. טראומה עלולה לגרום לשברים בעצמות מפרק הירך ו/או עצמות האגן להישבר (Hip Fracture, Femoral Fractures, Pelvis Fracture), לפריקה של מפרקי האגן ומפרק הירך פריקות (Pelvis Dislocation, Hip Dislocation) ולנקיעה של מפרקי האגן או מפרק הירך (Pelvis Sprain, Hip Sprain) ועוד. כאבים במפשעה אגן ומפרק הירך יכולים להתפתח גם כתוצאה מדלקת זיהומית (Osteomyelitis and Septic Arthritis) באחת מהמבנים הללו, גידולים סרטניים ראשוניים או גרורתיים ועוד.

   נמק בעצם הירך

   נמק בעצם (Avascular necrosis) הירך שנובע מפגיעה באספקת הדם לראש הפרק של הירך גורם למוות של תאי עצם, לכאבים וגרוע יותר לשינויים מבניים. תופעה זו מתרחשת לרוב בגיל צעיר, בגין חבלה או מאוחר יותר, בקרב אלכוהוליסטים או משתמשים בתרופות סטרואידים. הסימפטומים האופייניים: כאבים במפשעה שמחמיר בפעילות, קושי בהליכה או צליעה.

   נזק לגידים בירך ובמפשעה

   גידי הירך וגידי המפשעה חשופים לנזק בגין העומסים המוטלים עליהם בחיי היום יום ובעיקר בעת עשייה ספורטיבית. עומסי יתר ו/או נזקי חבלה על רקע טראומתי עלולים למתוח או אפילו לקרוע (קרע חלקי או מלא) את אחד הגידים הללו. מתיחה או קרע חלקי של הגיד יגרמו להתפתחות דלקת בגיד ולכאבים במיקום החיבור של הגיד אל העצם. הכאב עלול להחמיר בעת פעילות ובמצב מתקדם גם במנוחה ושינה. לפעמים תיתכן גם נפיחות מקומית. קרע מלא של הגיד ימנע משריר המחובר אליו לבצע תנועה.

   נזק לגידים המקרבים

   הגידים של השרירים המקרבים בירך (Adductor tendinopathy) מצויים בסיכון גבוה לפציעה. חמשת השרירים המקרבים כוללים את שריר המסרק (Pectineus), שריר המתוויך הקצר (Adductor brevis) השריר המתוויך הארוך,(Adductor longus), שריר המתוויך הגדול (Adductor magnus) ואת שריר החייטים ( Sartorius). שרירים אלו נאחזים במפשעה מחד ובחלק הפנימי של עצם הירך מאידך. התפקיד העיקרי של קבוצת שרירים זאת הוא הצמדת הרגליים. עומסי יתר על שרירים אלו (טניס, כדורגל ומשחקי כדור אחרים, רכיבת סוסים ועוד) עלול לגרום לנזקי מתיחה או קריעה חלקית או מלאה של אחד מהגידים ולגרום להתפתחות כאבים במפשעה ובמפרק הירך.

   נזק לגידים המכופפים

   גורם אפשרי להתפתחות כאבים במפשעה ובמפרק הירך הוא נזק לאחד או יותר מהשרירים מכופפי הירך כולל שריר החייטים (Sartorius), שריר מותח המחתלת הרחבה (Tensor Fascia Latae) הראש הישר הירכי (Rectus Femoris) השריר העדין (Gracilis), שריר המסרק (Pectineus) השריר המקרב הארוך (Adductor Longus) וכמובן השריר המכופף המרכזי – שריר הכסל והמותניים (Iliopsoas Muscle).  תפקידם המרכזי של קבוצת שרירים זאת ובעיקר של שריר הכסל והמותניים חושף אותם לעומס רב ולסיכון גבוה לפציעות.

   נזק לשרירים בירך ובמפשעה

   כאב באזור הירך יכול להתפתח גם בגלל פגיעה באחד השרירים הפועלים באזור הירך.

   פציעה של שרירי מיתר הברך

   עומס יתר הנגרם במשחקי כדור, ספרינטים, חבלה ישירה ועוד עלול לפגוע בקבוצת שרירי מיתר הברך (Hamstring).  שרירי מיתר הברך נמתחים בין עצם הישיבה (גבששת השת) לבין עצם השוקה. נזקים אופייניים כוללים חבלה (Contusion), מתיחה (Hamstring Strain) או קרע חלקי או מלא (Hamstring Tear) בחיבור גיד השריר לעצם הישיבה באגן או אל הברך, במסת השריר עצמו או באזור המעבר שבין רקמת שריר לרקמת גיד. התסמינים במרקה של פציעת שרירי המיתר כוללים כאב באזור הפגיעה, מגבלות תנועה.

   פציעה של השריר הארבע ראשי

   גם שריר הירך הארבע ראשי (Quadriceps femoris) הפועל באזור הירך חשוף לפציעות. ארבעת השרירים המרכיבים את השריר הארבע ראשי נתונים לעתים קרובות לעומסי יתר. מאמצים חריגים או חבלה עלולים לגרום למתיחה (Quadriceps Strain), לקרע (Quadriceps Tear) או חבלה (Contusion). התסמינים במקרה של פציעת השריר הארבע ראשי כוללים כאב באזור הפגיעה, מגבלות תנועה ועוד.

   נזק לשריר מותח המחתלה הרחבה

   עומסי יתר או חבלה מקומיים עלולים לגרום לפציעה של שריר מותח המחתלה הרחבה (Tensor fasciae latae) ולכאבים סביב מפרק הירך. עיקר הכאב במצב של פציעת השריר הזה יופיע בצד החיצוני של מפרק הירך החל מאזור התל הגדול ובמורד הירך.

   נזק לבורסות במפרק במפשעה ובירך

   רקמות הבורסה הן רקמות פוטנציאליות המתפתחות בכול מקום שבו יש חיכוך. ללא קיומם היינו סובלים מכאבים לעתים קרבות שכן רקמות אלו מפרידות פיזית את הרקמות ובכך מונעות חיכוך מיותר ודלקות.

   נזק לבורסה של שריר המותן כסל

   שריר הכסל והמותניים (Iliopsoas) כולל למעשה שני שרירים הנמצאים בבטן ובאגן ותפקידם העיקרי לכופף את מפרק הירך. המיקום של הבורסה (Iliopsoas bursa) בין שריר המותן כסל לבין מפרק הירך מאפשר לו למלא את ייעודו שהוא מניעת חיכוך אך חושף אותו כתוצאה מעומס יתר (בעיקר ספורט) להתפתחות דלקת ברקמת הבורסה (Iliopsoas Bursitis). התוצאה עלולה להיות בין היתר כאבים בקדמת מפרק הירך שיכול להקרין מטה עד לברך ו/או מעלה עד לישבן. הכאבים עלולים להיות חמורים יותר בהליכה, בבוקר עם הקימה ולאחר מנוחה ארוכה.

   נזק לבורסת הירך

   כאבים במפשעה ובמפרק ירך גורמים
   כאבים במפשעה ובמפרק ירך גורמים

   אמתחת התל הגדול בירך (הבורסה הטרוכנטרית) ממוקמת בצד החיצוני של הירך מעל בליטה גרמית שנקראת תל הירך הגדול ומטרתה מניעת חיכוך בין הבליטה לבין החיבור של שריר העכוז האמצעי (Gluteus medius) ושריר העכוז הקטן (Gluteus minimus). פעולות חוזרות ונשנות כמו למשל בריצה או בגלל גירוי חיצוני כמו למשל בנפילה על הצד נוצרת דלקת בבורסה ומתפתחת תופעה הקרויה "דלקת באמתחת תל הירך" (Trochanteric Bursitis). התסמין העיקרי הוא כאבים בחלק החיצוני של הירך שעלולים להיות חריפים וכן נפיחות מקומית.

   נזק לרקמות רכות במפרק הירך ובמפשעה

   "ירך קפואה"

   תופעה דומה לזו של כתף קפואה אם כי הרבה פחות שכיח. זהו מצב של מוגבלות תנועתית הנובעת מהתכווצות משמעותית של המעטפת הדלוקה של הפרק. מעטפת המפרק שבמצבה המיטבי הנה רחבה דייה על מנת לאפשר טווח תנועה מוגדל מתכווצת ואינה מאפשרת לירך לפעול בחופשיות. תופעה זו יכולה להימשך גם לאחר שהכאב הראשוני בירך חולף.

   קרע לברום בירך

   כאבים במפשעה ובאזור מפרק הירך עלולים לנבוע גם מקרע לברום במפרק הירך. הסיבות האפשריות לקרע לברום כוללות נזקי חבלה או נזקים על רקע ביצוע פעילויות חוזרניות כמו למשל פעילות ספורט.

   כאבים במפשעה ובמפרק ירך גורמים – נזק ברקמה מרוחקת והשלכת כאב

   חוליות עמוד השדרה המותני והרקמות התומכות בו נתונים לעומסים קיצוניים. עומסים אלו הם תוצא של אורח החיים המודרני שבו אנו נדרשים לשבת כמעט ללא הפסקה. התוצאה עלולה להיות נזקים גם לעצבים בעמוד השדרה.

   סיאטיקה

   סיאטיקה היא תופעה דלקתית של עצב הסיאטי. העצב הסיאטי הוא חיבור של מספר שורשי עצב הבוקעים מחוט השדרה המותני. גירוי של אחד משורשי העצב המותניים הללו לרוב על ידי בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק מותני עלול לגרום בין היתר למפשעה ובירך. הקלינאי יאתר את יתר הסימנים והתסמינים כולל כאבים בגב התחתון שעלול להקרין למפשעה ובמורד הירך, נימול ברגל, חולשה ברגל ועוד.

   תסמונת זנב הסוס

   לחץ על צמת העצבים המכונה "זנב הסוס" (Cauda equina) היוצאת מחלקו התחתון של חוט השדרה תגרום להתפתחות תסמונת קליניקה הקרויה תסמונת זנב הסוס  (Cauda equina syndrome). זהו מצב קליני חמור המחייב התערבות כירורגית מידית. הסימנים והתסמינים שיופיעו בתסמונת זאת כוללים כאבי גב תחתון, כאבים בעכוז, ליקוי תחושתי במפשעה (אובדן תחושה אוכפי), אימפוטנציה, אובדן השליטה על סוגרי פי הטבעת ושלפוחית השתן ועוד. ברוב המקרים פריצת דיסק גדולה הלוחצת על העצבים היא הגורם לתסמונת.

   היצרות תעלת השדרה

   כאבים במפשעה וכאבים באזור מפרק הירך עלולים להופיע גם בגלל היצרות תעלת השדרה המותנית (Lumbar spinal Stenosis). מדובר במצב שבו התעלה של עמוד השדרה המותני מוצרת, לרוב מסיבות ניווניות, ואין די בחלל שנותר כדי להכיל את חוט השדרה ברווחה. בין הסימנים ותסמינים שנגרמים במצב קליני זה נכלול כאבי גב תחתון, כאבי בעכוז, כאב במפשעה, כאב לאורך הירך והרגל, מגבלות תנועה וחסר נוירולוגי.

   כאבים במפשעה ובמפרק ירך גורמים – נזק עצבי פריפרי

   כאבים במפשעה עלולים להתפתח גם בגלל נזקים וגירויים דלקתיים בסיבי העצבים החל מיציאתם מחוט השדרה ועד הגיעם אל קצות האצבעות:

   מרלגיה פרסטטיקה

   גורם עצבי נוסף לכאבים באזורים אלו הוא נזקים והתפתחות דלקתית של העצב הפמורלי התחושתי הצדדי (Lateral femoral cutaneous nerve). התופעה הקרויה מרלגיה פרסטטיקה (Meralgia paraesthetica) נגרמת בגלל גירוי מכאני של העצב המוזכר בעודו חוצה את האגן. התסמינים אופייניים כוללים בעיקר כאבים ונימול בקדמת מפרק הירך והירך.

   תסמונת שריר הפיריפורמיס

   התופעה שבה העצב הסיאטי שמקורו בחוט השדרה המותני נפגע על ידי השריר האגסי (Piriformis Muscle) קרויה תסמונת שריר הפיריפורמיס (Piriformis Muscle Syndrome). המנגנון של התפתחות תסמונת זאת הוא לחץ חוזר ונשנה שמפעיל השריר האגסי על העצב הסיאטי בעודו עובר דרך הישבן ובחלק מהמקרים עובר דרך השריר האגסי עצמו. תסמינים שכיחים כוללים בין היתר כאבים לאורך הרגל כולל במפשעה ובירך.

   כאבים במפשעה ובמפרק ירך גורמים – מחלות

   פיברומיאלגיה או דאבת

   המתלוננים על כאבים במפשעה ו/או בירך עלולים לסבול מתופעה הקרויה פיברומיאלגיה (Fibromyalgia) או בשמה העברי דאבת. פיברומיאלגיה הנה תסמונת כאב שרירים ורקמות חיבור כרונית (מעל 3 חודשים) המפושטת בכול חלקי הגוף. סימן ההיכר של תסמונת זאת הוא הרגישות החריפה שמגלים הסובלים ממנה ללחיצות על מספר רב של נקודות בגופם. תסמינים נוספים הנובעים מתסמונת זאת כוללים: דיכאון, קשיים בשינה, קושי לזכור, קושי להתרכז, עייפות קיצונית, כאבי לסתות ועוד.

   מחלות נוספות

   מגוון רחב נוסף של פתולוגיות עלול לגרום להתפתחות כאבים במפשעה ו/או במפרק הירך. בין הגורמים נמנה דלקת תוספתן (Acute Appendicitis), אבנים בכליות (Kidney Stones), פתולוגיות של האשכים (Testicular Cancer, Testicular Torsion), בקע (Hernias), דלקות ואבנים בדרכי השתן, שלבקת חוגרת (Shingles), מפרצת של אב העורקים (Aortic Aneurysm), כאבי שרירים רב-שגרוניים (Polymyalgia rheumatica), סרטן בערמונית ועוד.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.

    לחיות עם דלקת מפרקים

    לחיות עם דלקת מפרקים

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) לחיות עם דלקת מפרקים ולשמור על איכות החיים זה אפשרי. קיימים מעל

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולנו. כאבים ושאר