Skip to main content

דלקת פרקים ניוונית? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים בפרקי הגוף. יש מספר רב של מחלות ובכללן כאלה הנגרמות בגלל ליקוי אוטואימוני, כאלה הנגרמות בגלל מחלות מטבוליות וכמובן על רקע ניווני שפוגעות בצירי התנועה של הגוף. 

דלקות הפרקים השונות ובעיקר, דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis), טורדות את האדם ופוגעות באיכות חייו. למרות ההתקדמות האדירה שעושים הרפואה והמדע הרי שבתחום הזה ההתקדמות היא מועטה. מדובר במחלה הפוגעה במפרקי הגוף וגורמת בין היתר לשחיקה של הסחוס המפרקי

דלקת פרקים ניוונית, אבחון וטיפול - רקע

דלקת מפרקים ניוונית ( OA/Osteoarthritis) היא פתולוגיה של מפרקי הגוף הכוללת אובדן סחוס מפרקי וצמיחת זיזי עצם במפרקים. מחלה זו היא הפגיעה המפרקית הנפוצה ביותר ולמעשה כולנו סובלים או נסבול ממנה בשלב כלשהו בחיינו. מחלת הפרקים על רקע ניווני - מופיעה עם התבגרותנו. באופן עקרוני זוהי מחלה של הגיל המבוגר, אבל יכולה להופיע גם אצל צעירים אצלם הסחוס הפירקי נחבל או עמד בלחצים גדולים מדי או נפגע בגלל ניתוח.

בכ 80 אחוזים מהאוכלוסייה מעל גיל 65 ימצאו סימנים בצילומי רנטגן למחלת מפרקים ניוונית זאת באחד או יותר מהפרקים בגוף, אך רק ב 60 אחוזים מהם יופיעו גם תסמינים של המחלה. המחלה הניוונית של המפרקים מופיעה בגילאים צעירים היא לרוב משנית לפגיעה טראומטית במפרקים. OA הינה מחלה אוניברסלית וכל אחד יחלה בה אם יחיה מספיק זמן.

תרופה למחלה זו אינה בנמצא אך נהוגים טיפולים תומכים ומשמרים לסובלים מהמחלה. המחלה יכולה להופיע בכל אחד מן הפרקים אך היא שכיחה בעיקר בפרקים הגדולים נושאי המשקל של גופנו. כגון מפרק הברך, פרקי עמוד השדרה מפרק הירך וכן בפרקים הנתונים לעומסים גדולים מסיבות של עומס יתר כגון פרקי האצבעות והאגודלים.לתפוצת המחלה יש קשר מסוים עם מין, מוצא אתני ומבנה גוף. בדרך כלל רק פרק אחד או שניים יהיו סימפטומטיים.

פתולוגיה אופיינית

דלקת פרקים ניוונית בירךהמאפיינים העיקריים: הרס סחוס פרוגרסיבי, יצירת ציסטות סובכונדרליות, סקלרוזיס של העצם מסביב, יצירת אוסטאופיטים ופיברוזיס קפסולרי. הנזקים הללו מתפתחים באופן הבא: במהלך המחלה, מופר שיווי המשקל המבני בסחוס המפרקי. תאי הסחוס פועלים ליצור מוגבר של חומרי גלם חדשים ליצירת סחוס אך במקביל הם מייצרים אנזימים המעכלים את הסחוס. מעגל היצור והעיכול המוגבר של הסחוס מסתכם בירידה בכמות הסחוס. רקמת העצם הסמוכה הופכת דלילה וחסרה.

תהליכי ריפוי העצם המופעלים בעקבות הפגיעה בעצם מסתכמים בהופעת בליטות עצם (אוסטאופיטים) באזור המפרק. לסיכום - מדובר בבעיית פרקים כרונית, בה מתרחש תהליך מתקדם של התרככות ואיבוד צורה של הסחוס הארטיקולרי. התהליך מלווה בצמיחה חדשה של סחוס ועצם בגבולות הפרק (אוסטאופיטים) ופיברוזיס של הקפסולה.

גורמי סיכון

גורם הסיכון הברור ביותר הוא הגיל. שכיחות המחלה עולה עם הגיל. עם זאת לוקח למחלה שנים ארוכות של שחיקה כדי להגיע למצב של סימנים ותסמינים כולל כאבים. כאמור כל אדם אם יחיה מספיק שנים יסבול מהמחלה הזאת. גורמי סיכון נוספים כוללים נטייה גנטית, אופן השימוש במפרק או במילים אחרות עומס יתר שיכול להיגרם למשל בגלל פגיעות מעומס נשנה, בגלל פציעות ספורט, עקב מחלות פרקים אחרות, חבלה למפרק כולל עקב ניתוח, מפרקים שאינם מאוזנים מבחינה מבנית ו/או ביומכנית (כפות רגליים שטוחות או גבוהות, ברכיי X או ברכי O, עקמת ועוד).

סיווג

מחלת מפרקים על רקע ניווני מסווגת כראשונית או שניונית. מחלת מפרקים על רקע ניווני ראשונית היא אידיופטית (מגורם לא ידוע) ומופיעה לרוב עם הגיל, מחלת מפרקים על רקע ניווני שניונית מופיעה בעקבות שינויים בסביבת הסחוס כגון טראומה, הפרעות מבנה שלד מולדות, דלקות מפרקים שונות, הפרעות מטבוליות ומחלות הפוגעות במבנה הסחוס. מחלה זאת עלולה לפגוע במספר מפרקים (Generalized OA) או במפרק בודד. 

 סימנים ותסמינים

התסמין העיקרי של מחלת פרקים על רקע ניווני הוא כאב המופיע בהדרגה, מחמיר תחילה במנוחה ומשתפר בפעילות ובשלבים מתקדמים יותר מחמיר במאמץ ומוקל במנוחה. הכאב הקשה ביותר הוא בלילה בעת שינה. הכאב מתואר ככאב עמוק או כתחושת שריפה הקשורה לשרירים ולגידים של האזור. התלונה השניה בשכיחותה היא נוקשות. עם התקדמות המחלה יופיעו נוקשויות ומגבלות תנועה במפרקים וכן רעשים וחריקות (קרפטציות).

התהליכים הניווניים במפרקים הפגועים עשויים להעמיק את הנזקים במפרק והתוצאה תתבטא בנפיחות, חום מקומי, אודם של אזור המפרק ונוקשות. בתחילה תופיע הנוקשות לאחר מנוחה ובשלבים מתקדמים יותר תהפוך להיות תמידית. נפיחות - יכולה להיות נוכחת לסירוגין או קבועה. במידה ומחלת הפרקים הניוונית נמשכת מספיק זמן המפרק עובר גם תהליך של דפורמציה מבנית וכמובן איבוד טווחי תנועה.

מפרקים פגיעים במיחוד

למרות שמחלת המפרקים הזאת יכולה לפגוע בכל מפרק בגוף, נפוצות פגיעות בעיקר במפרקים נושאי משקל גדולים, דהינו הברכיים והירכיים, בעמוד השדרה הצווארי והמותני ובמפרקי אצבעות הידיים. כתשעה מיליון אמריקאים סובלים ממחלת פרקים ניוונית בברכיים. מחצית מהנשים בקרב קבוצה זו הן מבוגרות בגיל 65 שנים ומעלה. במחקר שביצע משרד הבריאות האמריקאי ב 2008 הוערך ש46% מהציבור הבוגר האמריקאי צפוי לפתח מחלה ניווניות באחד או יותר מהמפרקים ובעיקר בברך עד הגיעם לגיל 85. 

בחולי ניווני של מפרקי עמוד השדרה ייתכנו תסמינים רדיקולרים (הנובעים מלחץ על שורשי עצב) כמו כאב מוקרן, תחושת נימול וחולשה. בדלקת מפרקים על רקע ניווני באצבעות הידיים מופיעים קשרירים (גושי עצם מכוסים בסחוס) במפרקים המרוחקים והמקורבים שבין גלילי האצבעות המכונים קשרירים על שם הברדן (Heberden's nodes) וקשרירים על שם בוכרד (Bouchard's nodes). הקשרירים נוטים להגביל את התנועה במפרקי האצבעות.

אבחון

לאבחון המחלה נגיע לרוב לאחר לימוד ההיסטוריה הרפואית וביצוע בדיקה גופנית. לעתים נזדקק גם לביצוע בדיקות מתקדמות כולל בדיקות מעבדה ובדיקות הדמיה. במהלך ההיסטוריה נלמד בין היתר כיצד החלו הסימנים והתסמינים, מה אופיים, מה מקל ומה מחמיר אותם ועוד. בבדיקה גופנית - נחפש אחר נפיחות, רגישות, הגבלה בתנועה, קריפיטציות, אי יציבות. במידת הצורך נבצע בדיקות הדמיה. ברוב המקרים צילום רנטגן רגיל יספיק לצורך ביצוע האבחנה. להלן הסימנים שנחחפש בצילומי הרנטגן: היצרות אסימטרית של מרווח בין פירקי, סקלרוזיס סוב-כונדרלי, ציסטות סוב-כונדרליות, אוסטאופיטים בגבולות המפרק. לעיתים נבחין בעדות לפגיעות קודמות.

יש לקחת בחשבון שבמרבית האוכלוסייה המבוגרת ימצאו סימנים למחלת מפרקים על רקע ניווני ללא תסמיני מחלה. אין בדיקות מעבדה המזהות מחלה זאת אך לפעמים יערכו בדיקות דם ובדיקת הנוזל הסינוביאלי כדי לשלול מחלות אחרות של המפרקים או על מנת לזהות את אותן מחלות העשויות להיות הגורם לתסמינים או לדלקת פרקים ניוונית שניונית.

טיפול

אין בנמצא תרופה או טיפול אחד שנמצאו כיעילים לריפוי מחלה זאת. הטיפולים הנהוגים מטרתם הפחתת כאב, מניעת החמרה במצב המפרקים ושיפור של תפקודם.

טיפולי כירופרקטיקה

דלקת פרקים ניוונית כירופרקטיקה יכולת לתת מענה למגבלות ולסימפטומים שיש לחולים במחלה זו. כירופרקט ידע לשפר את טווח התנועה, להחזיר את האיזון הנדרש לשרירים הפועלים על המפרק ובסביבתו ולהמליץ ולכוון לגבי שינויים נדרשים באורח החיים: דיאטה, ופעילות גופנית מתאימה. 

הפחתת משקל הגוף נועדה גם כדי לצמצם את העומסים על המפרקים נושאי המשקל. לעתים משתמשים בעזרים דוגמת מקל הליכה או הליכון כדי להפחית נשיאת משקל על מפרקים פגועים ולהקל על תפקוד יום יומי של חולים דלקת מפרקים ניוונית או במקבעים שונים כדי לאפשר מנוחות קצרות למפרקים. מנוחה מקלה על הכאבים בתנאי שהיא מלווה בפרקי אימון והתעמלות למניעת נוקשות וחולשה במפרקים.

תרופות נוגדות דלקת

תרופות שונות להורדת כאב משמשות תדיר במקרים של מחלת מפרקים ניוונית. התרופות יכולות להינתן דרך הפה או כמשחות למריחה על אזורי הכאב. כאשר מחלת הפרקים על רקע ניווני מלווה בסימני דלקת יינתנו תרופות נוגדות לתהליך שאינם על בסיס סטרואידים (NSAID) וגם קורטיקוסטרואידים בהזרקה ישירה למפרק. אין ממצאים מחקריים התומכים בשימוש הפופולרי בתרופות או תוספי מזון המכילים מרכיבים שונים של רקמת סחוס כמו גלוקוזאמין וכונדרויטין סולפט. מעט מאוד עדויות נמצאו ליעילותם של אלה במניעת כאב אם בכלל לעומת תרופות פלסבו.

ניתוחים?

כאשר אין די בטיפולים שמרניים ותרופתיים נשקלת אפשרות ניתוחית. בחולי דלקת מפרקים ניוונית נערכים ניתוחים במהלכם מוחלפים המפרקים במפרקים מלאכותיים, מוסרים שבבים מתוך המפרקים, מארגנים מחדש את מבנה העצמות או מקבעים מפרקים.

המשך לקרוא אודות כאבי גב תחתון וכן אודות כאבי צוואר. שני תסמונות כאב אלו נגרמות לעתים קרובות בגלל מחלת פרקים ניוונית. 

דלקת מפרקים פסוריאטית

דלקת מפרקים פסוריאטית נלוות למחלת עור וצפורניים הקרויה - פסוריאזיס. מחלה זאת הגורמת בין היתר לדלקות במפרקי העצה והכסל באגן וכאבי גב, פוגעת באיכות חייהם של מליוני אנשים בעולם ונכון להיום אין לה מזור רק הקלה.

דלקת מפרקים פסוריאטית
ויטמין K כגורם

מחלת פרקים ניוונית? ויטמין K עלול להיות קשור לכך. נימצא קשר בין רמה נמוכה של וויטמין K לבין הסיכון לחולי ניווני בפרקי הגוף (אוסטאוארטריטיס). מחלה זאת הפוגעת בעיקר באנשים מבוגרים גורמת לכאב, נוקשות, מוגבלות ואיכות חיים ירודה.

מחלת פרקים ניוונית, ויטמין K כגורם
ביומכניקה כגורם

דלקת פרקים ניוונית? ביומכניקה לקויה במפרק עלולה להיות הגורם לכך. ליקוי מבני במקום אחד בשלד עלול לגרום לשיבוש תפקודי ביומכני שיוביל לליקוי מבני אחר במקום אחר בשלד. מחקר שמצא שקרע במיניסקוס גורם למחלה ניוונית במפרק הוכיח זאת שוב. 

דלקת פרקים ניוונית, ביומכניקה כגורם
דלקת פרקים ועודף משקל

עודף משקל הוא רק אחד הסיבות לשחיקה ובלאי של המפרקים או בקיצור להתפתחות דלקת פרקים ניוונית. כדי למנוע דלקת פרקים ניוונית (אוסטיאוארטריטיס) בברך יש להקפיד על משקל מאוזן ולנקוט בצעדים נוספים כולל טיפולים, ארגונומיה ופעילות מותאמת.

השמנה ודלקת פרקים
השמנה כגורם

מחלת פרקים ניוונית?השמנה היא אחד הגורמים האפשריים לכך. ההשמנה היא המגפה של העת החדשה. היא גובה מחיר בריאותי קשה בגרימת מחלות, בנזק למפרקי הגוף ובמוות מוקדם. כשליש מהאמרקאים פוגעים בבריאותם בגלל משקל עודף. 

מחלת פרקים ניוונית, השמנה כגורם
שינויים ניווניים בפרקים והשמנה

דלקת פרקים ניוונית הפוגעת במפרקים היא תופעה שכיחה. משקל יתר והשמנה יוצרים עומסי יתר על המפרקים ומאיצים את תהליכי השחיקה והבלאי. הפחתת משקל מפחיתה גם את כאבי הברכיים ומשיבה את היכולת לנוע בקרב אנשים עם דלקת פרקים ניוונית בברכיים. 

שינויים ניווניים והשמנה
מחלות מפרקים, בדיקות ואבחון

מחלות מפרקים? בדיקות ואבחון יובילו אתכם לטיפול הנכון בבעיה. ישנם מעל 100 סוגים של דלקות שפוגעות במפרק. כול אחת מהן עלולה להיות האחראית לכאבים, נוקשות, מגבלות התנועה ותסמינים נוספים שמהם אתם סובלים בשלב כזה או אחר של חייכם. 

מחלות מפרקים, בדיקות ואבחון
כאב במפרק, תסמונות שכיחות

כאב במפרק? תסמונות שכיחות הכוללות מיחושים במפרק הם עניין שכיח. חולאים אלה מהווים גורם מרכזי לפגיעה באיכות החיים. בארצות הברית קרוב ל25% מהאוכלוסייה חיים עם סימנים ותסמינים הנובעים מפגיעה בבמפרק זה או אחר.

כאב במפרק, תסמונות שכיחות
מחלת מפרקים, אבחון

מחלת מפרקים? אבחון מהיר עשוי לאפשר טיפול יעיל בבעיה. מחלות הפוגעות בפרק זה או אחר מהווים את אחד הגורמים למיחושים מקומיים, למגבלות תנועה ולפגיעה באיכות חיים. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מאחת או יותר מהחולאים הפוגעים בצירים של הגוף. 

מחלת מפרקים, אבחון
מחלת מפרקים, טיפול

מחלת מפרקים? טיפול מהיר עשוי למנוע נזקים בלתי הפיכים במפרק. נכון להיום דלקות ומחלות הפוגעות בפרק זה או אחר אינם ניתנים לריפוי. לרוב ניתן לשלוט ולנהל את חומרת הסימנים והתסמינים ואף לצמצם את הנזקים הבלתי הפיכים אך לא ניתן למגר את המחלה. 

דלקת מפרקים, טיפול

חדשות - מחקרים רפואיים

 • לחץ בעבודה ובריאות לקויה

  לחץ בעבודה ובריאות לקויה הולכים יד ביד. מחקרים רבים הוכיחו את הקשר הזה שבין לחץ נפשי לבין בריאות לקויה. המחקר הנוכחי שנערך בעת האחרונה מצא שלחץ נפשי גבוה גורם גם לאובדן ימי עבודה על רקע של בעיות נפשיות וכמובן להפסדים כלכליים.

   
 • עבודה מאומצת, שבץ מוחי והתקף הלב

  עבודה מאומצת, שבץ מוחי והתקף הלב? מה הקשר? ובכן, מתברר על פי מחקרים רבים כולל המחקר הנוכחי שיש קשר והוא משמעותי. מתחים נפשיים, שעות עבודה ארוכות ומאמצים גופניים קיצוניים בעבודה מעלים את הסיכון להתקף לב, שבץ מוחי ומוות מוקדם.

   
 • שרירי ובריא בגיל המבוגר

  שרירי ובריא בגיל המבוגר הוא עניין אפשרי בהחלט. ההשפעות הידועות של הפעילות גופנית על הבריאות של כול אחד מאיתנו שולחת אנשים רבים לחדרי כושר ולמגרשי המשחקים. בגיל המבוגר ישנה חשיבות גבוהה לא פחות לאימוני כוח ואימונים אירוביים.