שחרור שרירי הלסת למה הם תפוסים

שחרור שרירי הלסת למה הם תפוסים בכלל
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

שחרור שרירי הלסת – למה הם תפוסים? אחד הגורמים השכיחים ביותר לכאבי פנים ולסתות כרוניים הם שרירי לעיסה תפוסים. למה השרירים הללו נוטים להיתפס? מחקרים רבים מצאו שחלק ניכר מהאוכלוסייה בעולם המערבי סובלת מרגישות מוגברת של שרירי הלעיסה. בחלק מהמחקרים הטענה היא שמדובר ברוב האוכלוסייה במערבית. נציין שרק מיעוט (כ- 5%) מקרב אנשים נזקק לטיפול.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  מסיבות שאינן ברורות שכיחות הכאבים הכרוניים בפנים ובלסתות בקרב נשים גבוהה יותר. ישנם מספר גורמים אפשריים להתכווצות שרירי הלעיסה ולהתפתחות דלקת במפרק הלסת וכאבים מקומיים. בין יתר הגורמים נמנה ליקויים מבניים ונזקים טראומטיים בלסתות. עם זאת מניסיוני הגורם המשמעותי ביותר לבעיה זאת קשור למצבים נפשיים כגון, חרדות, מתחים נפשיים ודיכאונות. מה הקשר בין מתח נפשי לבין שרירי לעיסה מכווצים ומה נתן לעשות כאשר הלסת כואבת ונדרש שחרור שרירי הלסת? במאמר "שחרור שרירי הלסת למה הם תפוסים" נעסוק בכך.

  שחרור שרירי הלסת למה הם תפוסים – רקע

  כאמור כאבי פנים ולסתות על רקע של שרירי לעיסה תפוסים ומכווצים באופן כרוני מהווים בעיה שכיחה ביותר. רוב רופאי השיניים לא מתעסקים עם זה וכך גם המקצועות הרפואיים האחרים. מסיבה זאת וסיבות אחרות החולים המתלוננים על כאבים מסוג זה אינם מטופלים מהר ובאופן נאות. שחרור שרירי הלסת וטיפול אחר בכאבים בפנים ובלסתות על רקע פגיעה בשרירי לעיסה חייב להתבצע מהר. על ציר הזמן כאבים אלו שאינם מטופלים יובילו בסבירות גבוהה להתפתחות נזקים נוספים במפרקי הלסת. נזקים נוספים כגון שחיקת סחוסים וקריעה של המיניסקוס התוך מפרקי הם בלתי הפיכים. חשוב לציין שלרוב הפניית החולים הללו לכירורג מהתחום של פה ולסת אינה הצעד הנכון. הפתרון עבור חולים אלה ברוב המכריע של המקרים אינו כירורגי והפנייה לכירורג עלולה להוביל להליכים חודרניים מיותרים ותסכולים נוספים.

  אבחון של כאבי פנים ולסתות הנגרמים בגלל שרירים תפוסים מתבסס על הממצאים שהופקו מההיסטוריה הרפואית הכוללת את האופן שבו החלו הסימנים והתסמינים, על הממצאים מהבדיקה הגופנית ובמידת הצורך על הממצאים מבדיקות הדמיה ומעבדה. הליך משלים של אבחנה מבדלת מוודא שנשלול מקורות אפשריים אחרים לכאבי פנים ולסתות ובכלל זה בין היתר מפרצת במוח, גידולים סרטניים במוח, סוגים שונים של כאבי ראש, נזקי צוואר הגורמים לכאבי צוואר והקרנות כאב לפנים, כאבי אוזניים, כאבי שיניים וחניכיים ועוד.

  מה גורם "להיתפסות" של השרירים במפרקי הלסתות?

  הדיבור והלעיסה של נו מתבצעת על ידי ישנם ארבעה שרירי לעיסה (Muscles of mastication). שרירים אלו כוללים את שריר המלעס (Masseter), שריר הצדע (Temporalis), שריר הכנפה הצידי (Lateral Pterygoid), ושריר הכנפה התיכון (Medial Pterygoid). שריר המלעס ושריר הצדע ממוקמים בצד החיצוני של הלסת וניתן למשש אותם חיצונית שרירי הכנפה הצידי והתיכון ממוקמים בצד הפנימי. אז מה גורם לתחושה של שרירי לסת תפוסים או במילים אחרות מה גורם לשרירי הלעיסה להתכווץ באופן כרוני ולגרום לכאבים מקומיים. התשובה הקצרה היא עומס יתר הגורם לנקודות הדק. או במילים אחרות עומס יתר הגורם לפציעה ודלקת בשרירים הללו.

  שרירי הלעיסה הם שרירים עוצמתיים (שריר המלעס נחשב לשריר החזק ביותר בגוף) ולמרות זאת אנו נוטים לעתים קרובות לחרוג מהיכולת שלהם לספוג עומס וגורמים לפציעתם. עומסי יתר על שרירי הלעיסה לא נגרמים לרוב בגלל אכילת יתר או דיבור יתר אלא בגלל עומסי יתר הנגרמים למשל בעת הידוק לסתות או חריקת שיניים. עומסי יתר על שרירי הלעיסה עלולים להיווצר גם כאשר ישנו ליקוי מבני במפרק הגורם לצד אחד "לעבוד קשה יותר". ליקוי מבני כזה ונזק שרירי עלול להיגרם מטיפול שיניים לקוי ובכלל זה טיפול ליישור שיניים, בגלל חבלה מקומית בלסת ועוד.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   סימנים ותסמינים של שרירי לעיסה תפוסים

   כאבי לסתות הוא התסמין העיקרי של שרירי לסת תפוסים. כאבים אלו יחמירו בעת אכילה, פיהוק או דיבור. הכאבים עלולים להשליך לכיוון חלקים אחרים בפנים ובכלל זה לכיוון המצח, עיניים וגבות, אוזן, ראש וצוואר. כאבי ראש על רקע זה של שרירי לעיסה תפוסים ודלוקים אינה תופעה נדירה. ברוב המקרים ליקוי שרירי קל בשרירי הלעיסה לא יוביל למגבלות תנועה. כאשר הנזק השרירי הוא גדול יותר צפויה גם מגבלת תנועה וקשיי אכילה. עוד נציין שבמקרים של נזק משמעותי בשרירי הלעיסה החולה עלול להתלונן גם על סימנים ותסמינים נוספים כולל סחרחורת, בחילה, טינטון, מלאות באוזניים ואפילו ירידה בשמיעה. במצב הזה שבו מקור הסימנים והתסמינים נובע אך ורק משרירי הלסת החולה לא צפוי להתלונן על רעשים וחריקות הבוקעים מהמפרק, מפתיחה לא סימטרית של מפרק הלסת ומנעילה של המפרק.

   אבחון שרירי לסת תפוסים

   שחרור שרירי הלסת
   שחרור שרירי הלסת

   בדומה לאבחון ליקויים רבים אחרים במערכות שריר ושלד גם במקרה הזה האבחון של שרירי לסת תפוסים מתבצע במרפאה. האבחון מתבסס על הממצאים המופקים מההיסטוריה הרפואית ומהבדיקה הגופנית. מההיסטוריה הרפואית נלמד מה הם הסימנים והתסמינים עליהם מתלונן החולה. נלמד כיצד ומתי החלה התחושה שהשרירים תפוסים, מה גרם לפגיעה בשרירים, מה מחמיר את התחושה הזאת ומה מפחית את התסמינים ועוד. בבדיקה הגופנית נבדוק את הצוואר ואת הלסתות. נבחן את טווחי התנועה של עמוד השדרה הצווארי ושל מפרקי הלסת.

   נבחן את האופן שבו הפה מתפקד. האם פתיחת מלאה או חלקית? האם פתיחת הפה היא סימטרית? האם בעת פתיחת הפה הלסת סוטה לאחד הכיוונים? ואם כן האם מדובר בסטייה חולפת או קבועה? האם בעת פתיחה וסגירה של הפה בוקעים רעשים מאחד המפרקים? ועוד. בסופו של דבר מישוש ולחץ על השריר התפוס יגרום להחמרת הכאב עליו מתלונן החולה. חשוב לציין שבדיקות הדמיה ומעבדה לא יכולות לסייע לאבחון כאב ממקור שרירי.

   כיצד נשחרר את השרירים במפרקי הלסת?

   איך לשחרר לסת תפוסה? הטיפול המועדף במצב של שרירי לסת תפוסים הוא שמרני בעיקרו. ההנחיה הראשונה שיש לתת לחולה המתלונן על שרירי לעיסה תפוסים היא מנוחה יזומה. יש להימנע מלעיסות מיותרות (מסטיק?), הימנעות מפתיחה גדולה של הפה, הימנעות מאכילה של מזון קשיח ועוד. עוד חשוב שננטרל את הגורם הראשוני למצב. במידה ומדובר בבעיה של מנשך יש להפנות את החולה לרופא שיניים לסידור מנשך. שחרור שרירי הלסת תפוסים חייב לקחת בחשבון את המצב הנפשי. במידה והגורם להתכווצות הבלתי רצונית של השרירים הוא נפשי וחרדות הן הגורמות להידוק לסתות וחריקת שיניים נפנה את החולה לקבלת עזרה נפשית ובמידת הצורך גם להתאמת סד לילה.

   נבקש מחולה להניח רטיות חמות על השרירים הללו ונמליץ על סדרה של תרגילי מתיחה ועיסוי מקומי. במרפאה באמצעות טכניקות טיפול ידניות נשפר את טווחי התנועה של המפרקים ובמידת הצורך נאזן אותם. עוד נעשה שימוש בלייזר רך כדי להתמודד עם הדלקת בשרירים. רק לעתים רחוקות הטיפול השמרני לא יועיל והחולה ימשיך להתלונן על מיחושים ותחושת תפיסות בלסתות. במקרים הללו יופנה החולה לטיפול תרופתי נגד כאב ונוגדי דלקת.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    תסמונת הישבן המת

    תסמונת הישבן המת

    תסמונת הישבן המת היא הפרעה שכיחה שנגרמת בגלל אורח חיים יושבני הכרוך בישיבה ממושכת. ישיבה ממושכת מקצרת את השרירים מכופפי הירך ומאריכה

    איך למנוע אובדן מסת שריר

    איך למנוע אובדן מסת שריר

    איך למנוע אובדן מסת שריר? המסה של השריר הוא חלק ממסת הגוף הרזה. מסת שריר גבוהה משפרת את חילוף החומרים ומגנה עלינו

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט הם תופעה שכיחה. הדבר מפתיע לנוכח התרומה של העיסוק בספורט לבריאותנו ובכלל זה למניעת כאבי גב תחתון.