שחרור שרירי הלסת למה הם תפוסים

שחרור שרירי הלסת למה הם תפוסים בכלל

שחרור שרירי הלסת – למה הם תפוסים? אחד הגורמים השכיחים ביותר לכאבי פנים ולסתות כרוניים הם שרירי לעיסה תפוסים. למה השרירים הללו נוטים להיתפס? מחקרים רבים מצאו שחלק ניכר מהאוכלוסייה בעולם המערבי סובלת מרגישות מוגברת של שרירי הלעיסה. בחלק מהמחקרים הטענה היא שמדובר ברוב האוכלוסייה במערבית. נציין שרק מיעוט (כ- 5%) מקרב אנשים נזקק לטיפול.

מסיבות שאינן ברורות שכיחות הכאבים הכרוניים בפנים ובלסתות בקרב נשים גבוהה יותר. ישנם מספר גורמים אפשריים להתכווצות שרירי הלעיסה ולהתפתחות דלקת במפרק הלסת וכאבים מקומיים. בין יתר הגורמים נמנה ליקויים מבניים ונזקים טראומטיים בלסתות. עם זאת מניסיוני הגורם המשמעותי ביותר לבעיה זאת קשור למצב הנפשי. בין המצבים שעלולים לגרום לכך נציין:

 • חרדות
 • מתחים נפשיים
 • דיכאונות ועוד

מה הקשר בין מתח נפשי להתכווצות שרירי הלעיסה? מה נתן לעשות כאשר הלסת כואבת ונדרש שחרור שרירי הלסת? במאמר "שחרור שרירי הלסת למה הם תפוסים" נעסוק בכך.

שחרור שרירי הלסת למה הם תפוסים – רקע

כאבי פנים ולסתות מכיוון ששרירי לעיסה תפוסים מהווים בעיה שכיחה ביותר. רוב רופאי השיניים לא מתעסקים עם זה וכך גם המקצועות הרפואיים האחרים. מסיבה זאת וסיבות אחרות החולים המתלוננים על כאבים מסוג זה אינם מטופלים מהר ובאופן נאות. שחרור שרירי הלסת וטיפול בכאבים בפנים ובלסתות על רקע זה חייב להתבצע מהר. על ציר הזמן כאבים אלו שאינם מטופלים יובילו בסבירות גבוהה להתפתחות נזקים נוספים במפרקי הלסת. נזקים נוספים כגון שחיקת סחוסים וקריעה של המיניסקוס התוך מפרקי הם בלתי הפיכים. חשוב לציין שלרוב הפניית החולים הללו לכירורג מהתחום של פה ולסת אינה הצעד הנכון. הפתרון עבור חולים אלה ברוב המכריע של המקרים אינו כירורגי והפנייה לכירורג עלולה להוביל להליכים חודרניים מיותרים ותסכולים נוספים.

אבחון של כאבי פנים ולסתות הנגרמים משום שהשרירים תפוסים מתבסס על:

 • הממצאים שהופקו מההיסטוריה הרפואית הכוללת את האופן שבו החלו הסימנים והתסמינים
 • על הממצאים מהבדיקה הגופנית
 • ובמידת הצורך על הממצאים מבדיקות הדמיה ומעבדה

הליך משלים של אבחנה מבדלת מוודא שנשלול מקורות אפשריים אחרים לכאבי פנים ולסתות ובכלל זה בין היתר מפרצת במוח, גידולים סרטניים במוח, סוגים שונים של כאבי ראש, נזקי צוואר הגורמים לכאבי צוואר והקרנות כאב לפנים, כאבי אוזניים, כאבי שיניים וחניכיים ועוד.

מה גורם "להיתפסות" של השרירים במפרקי הלסתות?

הדיבור והלעיסה שלנו מתבצעת על ידי ישנם ארבעה שרירי לעיסה (Muscles of mastication). שרירים אלו כוללים את:

 • שריר המלעס (Masseter)
 • את שריר הצדע (Temporalis)
 • שריר הכנפה הצידי (Lateral Pterygoid)
 • ואת שריר הכנפה התיכון (Medial Pterygoid)

שריר המלעס ושריר הצדע ממוקמים בצד החיצוני של הלסת וניתן למשש אותם חיצונית שרירי הכנפה הצידי והתיכון ממוקמים בצד הפנימי. אז מה גורם לתחושה של שרירי לסת תפוסים או במילים אחרות מה גורם לשרירי הלעיסה להתכווץ באופן כרוני ולגרום לכאבים מקומיים. התשובה הקצרה היא עומס יתר הגורם לנקודות הדק. או במילים אחרות עומס יתר הגורם לפציעה ודלקת בשרירים הללו.

שרירי הלעיסה הם שרירים עוצמתיים (שריר המלעס נחשב לשריר החזק ביותר בגוף). למרות עצמתם אנו נוטים לעתים לחרוג מיכולת השרירים לעמוד בעומסים וגורמים לפציעתם. עומסי היתר על שרירי הלעיסה אינם נגרמים לרוב בגלל אכילת יתר או דיבור יתר. הגורם העיקרי לכך הם לרוב פעולות של הידוק לסתות או חריקת שיניים חוזרניות. עומסי יתר על שרירי הלעיסה עלולים להיווצר גם כאשר ישנו ליקוי מבני במפרק הגורם לצד אחד "לעבוד קשה יותר". ליקוי מבני כזה ונזק שרירי עלול להיגרם מטיפול שיניים לקוי ובכלל זה טיפול ליישור שיניים, בגלל חבלה מקומית בלסת ועוד.

סימנים ותסמינים של שרירי לעיסה תפוסים

כאבי לסתות הוא התסמין העיקרי של שרירי לסת תפוסים. כאבים אלו יחמירו בעת אכילה, פיהוק או דיבור. הכאבים עלולים להשליך לכיוון חלקים אחרים בפנים ובכלל זה לכיוון המצח, עיניים וגבות, אוזן, ראש וצוואר. כאבי ראש על רקע זה של שרירי לעיסה תפוסים ודלוקים אינה תופעה נדירה. ברוב המקרים ליקוי שרירי קל בשרירי הלעיסה לא יוביל למגבלות תנועה. כאשר הנזק השרירי הוא גדול יותר צפויה גם מגבלת תנועה וקשיי אכילה. עוד נציין שבמקרים של נזק משמעותי בשרירי הלעיסה החולה עלול להתלונן גם על סימנים ותסמינים נוספים כולל סחרחורת, בחילה, טינטון, מלאות באוזניים ואפילו ירידה בשמיעה. במצב הזה שבו מקור הסימנים והתסמינים נובע אך ורק משרירי הלסת החולה לא צפוי להתלונן על רעשים וחריקות הבוקעים מהמפרק, מפתיחה לא סימטרית של מפרק הלסת ומנעילה של המפרק.

אבחון שרירי לסת תפוסים

שחרור שרירי הלסת
שחרור שרירי הלסת

בדומה לאבחון ליקויים רבים אחרים במערכות שריר ושלד גם במקרה הזה האבחון של שרירי לסת תפוסים מתבצע במרפאה. האבחון מתבסס על הממצאים המופקים מההיסטוריה הרפואית ומהבדיקה הגופנית. מההיסטוריה הרפואית נלמד מה הם הסימנים והתסמינים שעליהם מתלונן החולה. נלמד כיצד ומתי החלה התחושה שהשרירים תפוסים, מה גרם לפגיעה בשרירים, מה מחמיר את התחושה הזאת ומה מפחית את התסמינים ועוד. בבדיקה הגופנית נבדוק את הצוואר ואת הלסתות. נבחן את טווחי התנועה של עמוד השדרה הצווארי ושל מפרקי הלסת.

נבחן את האופן שבו הפה מתפקד:

 • האם פתיחת מלאה או חלקית?
 • פתיחת הפה היא סימטרית?
 • האם בעת פתיחת הפה הלסת סוטה לאחד הכיוונים? ואם כן האם מדובר בסטייה חולפת או קבועה?
 • בעת פתיחה וסגירה של הפה בוקעים רעשים מאחד המפרקים? ועוד

בסופו של דבר מישוש ולחץ על השריר התפוס יגרום להחמרת הכאב שעליו מתלונן החולה. חשוב לציין שבדיקות הדמיה ומעבדה לא יכולות לסייע לאבחון כאב ממקור שרירי.

כיצד נשחרר את השרירים במפרקי הלסת?

איך לשחרר לסת תפוסה? הטיפול המועדף במצב של שרירי לסת תפוסים הוא שמרני בעיקרו. ההנחיה הראשונה שיש לתת לחולה המתלונן על שרירי לעיסה תפוסים היא מנוחה יזומה. יש להימנע מלעיסות מיותרות (מסטיק?), הימנעות מפתיחה גדולה של הפה, הימנעות מאכילה של מזון קשיח ועוד. עוד חשוב שננטרל את הגורם הראשוני למצב. אם מדובר בבעיה של מנשך יש להפנות את החולה לרופא שיניים לסידור מנשך. שחרור שרירי הלסת תפוסים חייב לקחת בחשבון את המצב הנפשי. אם הגורם להתכווצות הבלתי רצונית של השרירים הוא נפשי וחרדות הן הגורמות להידוק לסתות וחריקת שיניים נפנה את החולה לקבלת עזרה נפשית ובמידת הצורך גם להתאמת סד לילה.

נבקש מחולה להניח רטיות חמות על השרירים הללו ונמליץ על סדרה של תרגילי מתיחה ועיסוי מקומי. במרפאה באמצעות טכניקות טיפול ידניות נשפר את טווחי התנועה של המפרקים ובמידת הצורך נאזן אותם. עוד נעשה שימוש בלייזר רך כדי להתמודד עם הדלקת בשרירים. רק לעתים רחוקות הטיפול השמרני לא יועיל והחולה ימשיך להתלונן על מיחושים ותחושת תפיסות בלסתות. במקרים הללו יופנה החולה לטיפול תרופתי נגד כאב ונוגדי דלקת.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

פריצת דיסק בגב העליון

פריצת דיסק בגב העליון

פריצת דיסק בגב העליון אינה שכיחה. היציבות היחסית של עמוד השדרה באזור הזה מצמצם את העומסים המוטלים עליו ואת הנזקים לדיסקים הבין חולייתיים. המשמעות הקלינית של פריצת דיסק תלויה בלחץ שהיא יוצרת על חוט השדרה ו/או על אחד משורשי העצבים. 

טרמפולינה עלולה לגרום פציעות קשות

פציעות בגלל קפיצה על טרמפולינה

קפיצה על טרמפולינה מסוכנת! קפיצה על טרמפולינה עלולה לגרום לפציעות, חלקן קשות, בעיקר בקרב ילדים. האגודה האמריקאית לרופאי ילדים המליצה להימנע מהן. בין יתר הפציעות נמנה נקיעות, מתיחות, פריקות, שברים ולעיתים גם נזקים בלתי הפיכים בראש ובעמוד השדרה. 

עישון גורם סיכון להתפתחות כאבי גב

עישון גורם סיכון לכאבי גב

עישון גורם סיכון לכאבי גב! השכיחות העצומה של כאבי גב וההמגבלות הקשות שהיא מטילה הופכים את הבעיה הזאת לאחת הבעיות המעיקות ביותר על האדם המודרני והיקרה ביותר בכול הנוגע לנזקים הכלכליים האישיים והלאומיים הנגרמים בגינה. אז מה עושים?