מתיחת שריר בחדר כושר מה עושים

מתיחת שריר בחדר כושר מה עושים

מתיחת שריר בחדר כושר מה עושים? מתיחת שרירים מתרחשת לרוב כאשר אנו חושפים את השרירים לעומסי יתר. גם עומסים קלים יותר עלולים לגרום למתיחת השריר במידה והעומסים הללו הם חוזרניים או מוטלים על השריר באופן לקוי. מתיחת שריר אינה פציעה רצינית אך היא יכולה לגרום לכאבים משמעתיים. התעלמות מהכאבים הנובעים ממתיחת השריר ושמירה על שגרת אימונים זהה עלולה לגרום להחמרת הנזק ולמנוע מכם את היכולת להתאמן בחדר הכושר למשך זמן רב. הסימנים והתסמינים של מתיחת שריר כוללים כאבים מקומיים, נפיחות אדמומיות, נוקשות ומגבלות תנועה ותפקוד. הבעיה היא שהסימנים והתסמינים של קרע חלקי בשריר עלולים להיות דומים. הטיפול בקרע בשריר אינו זהה לטיפול במתיחת שריר.

ברקע חשוב לציין שלעתים כאבי שרירים לאחר אימון (Delayed Onset Muscle Soreness) ותחושה של שרירים תפוסים היא תופעה נורמלית. ראשית בגלל הקרעים המיקרוסקופיים בסיבי השריר וביתר רקמות החיבור הנגרמים במהלך האימון ושנית בגלל תהליך הפקת האנרגיה בתאים (מעגל קורי) הגורמת להצטברות של חומצת חלב בשריר. מאידך זיהוי מהיר של השריר הפגוע והערכת הנזק יהוו בסיס טוב לטיפול עצמי או מקצועי יעיל. טיפול המתבצע על פי הכללים המפורטים בהמשך עשויי לקצר את הליך הריפוי ולאפשר לכם לחזור לשגרת האימונים. אז: מתיחת שריר בחדר כושר מה עושים?

מתיחת שריר בחדר כושר מה עושים – רקע

מתיחת שריר או קרע שריר הן פציעות ספורט שכיחות. הגורמים למתיחה או קרע שריר הם לרוב מתיחת יתר של סיבי השריר מעבר ליכולות ההכלה הפיזיולוגית שלהם או כיווץ חזק מידי של סיבי השריר. חלק ניכר מהפציעות הללו מתרחש בחדרי הכושר וזאת בשל חשיפת השרירים לעומסי יתר ולתנועות חוזרניות המאפיינות את אימוני הכוח. חשוב לציין שבחירה נכונה של מאמן כושר עשויה למנוע את הפציעה. מתיחת שריר או קרע שריר עלולה להתרחש גם בגין נפילה, פציעת ספורט ותאונות אחרות. במקרים הקלים רק מספר קטן של סיבי שריר נמתחים או נקרעים. במצב הזה תפקוד השריר נשמר והסימנים והתסמינים נותרים מינימליים. במקרים קשים יותר מספר גדול יותר של סיבי השריר נקרעים ולעתים אף כול השריר נקרע. במצב הזה יש קושי תפקודי והסימנים והתסמינים משמעותיים יותר. בין שני הקטבים הללו קיים מנעד רחב של חומרת פציעות.

מקובל לדרג את פציעות השרירים על פי חומרתן לשלוש דרגות. דרגה ראשונה שאליה מתייחס המאמר הזה מציינת מתיחה או קרע של מספר סיבי שריר בודדים. השריר הפצוע כואב מעט ואין פגיעה משמעותית ביכולת התפקודית של החולה. בבדיקה נמצא שהכוח של השריר נשמר. דרגה שתיים מיועדת לקרע חלקי של השריר. הכאב חמור יותר, קיימת רגישות במישוש אזור הנזק, ישנה נפיחות ואולי אף שטף דם מקומי בגין פגיעה בכלי דם מקומיים. החולה התלונן על קשיי תפקוד ובדיקה תגלה פגיעה משמעותית בכוח השריר. דרגה שלוש מיועדת למקרים שבו השריר נקרע לחלוטין. החולה התלונן על כאבים, חוסר יכול לתפקד עם השריר. בדיקה תגלה נפיחות מקומית, אדומיות, שטף דם ואובדן כוח מלא של השריר. לעתים ניתן לזהות את השסע הפנימי הנגרם עקב הקרע.

מתיחה של שריר – אבחון

מלבד קרע או מתיחה של סיבי שריר כאבים בשרירים עלולים להיגרם בגלל סיבות נוספות. הגורם השכיח ביותר הוא כמובן הצטברות חומצת חלב בשריר הגורם לעייפות וכאבי שרירים. גורמים נוספים כוללים חבלה בשריר (מכה) התכווצות שרירים בלתי רצונית (עווית בשריר) ועוד. אז לפני שאנו עונים על השאלה מה עושים עם מתיחת שריר הנגרמת בחדר הכושר חשוב שנוודא שאכן מדובר במתיחת שריר ולא בקרע שריר או הצטברות של חומצת חלב. כדי לזהות מה הגורם לכאבי השרירים יש לבחון את התלונה ולערוך אבחנה מבדלת. חשוב לציין שלזמן ישנה משמעות קריטית על איכות הריפוי. קרע שריר שאינו מטופל מהר וכראוי עלול להחלים בסופו של דבר עם רקמה צלקתית קבועה שתקשה על השיקום. עוד חשוב לזכור שיש חלון של של מספר שבועות בלבד כדי לתקן באופן כירורגי שריר קרוע.

אבחון של מתיחת שריר מתבססת על הממצאים המופקים מההיסטוריה הרפואית של התפתחות הסימנים והתסמינים, מהבדיקה הגופנית ומבדיקות ההדמיה. במהלך ההיסטוריה הרפואית נלמד מה הם הסימנים והתסמינים, מתי הופיעו (תוך כדי אימון כוח בחדר הכושר?), מה מגביר או מפחית את חומרת התסמינים, מה הם המגבלות, האם יש שטף דם (יופיע במצב של קרע בשריר ורק לאחר מספר ימים), נפיחות ועוד. במהלך הבדיקה הגופנית נמשש את השריר הפצוע ונזהה את מיקום הנזק. ננסה לאתר שסע תת עורי המצביע על קרע משמעותי של השריר. נניע את השריר ללא התנגדות ועם התנגדות גדלה והולכת כדי להעריך את היכולת הפונקציונלית שנותרה בו. ברוב המקרים נוכל בשלב הזה לאבחן עם מדובר במתיחת שריר או לחלופין קרע חלקי או מלא של השריר. במידה הצורך נוכל להיעזר ב MRI או אולטרה סאונד כדי לאשר או לשלול את האבחון הזה.

מתיחת שריר בחדר כושר כיצד מטפלים בזה?

מנוחה ופעילות חלופית

הכלל החשוב ביותר הוא להגן על השריר הפצוע מפני כאב נוסף. לא מדובר על קיבוע של השריר וישיבה רגל על רגל כדי לצפות בטלוויזיה. הרעיון כאן הוא לבצע פעילות גופנית חלופית או תרגילים חלופיים או את התרגילים הרגילים שלכם רק עם התנגדות נמוכה יותר או לבצע אותם באופן שונה. כך למשל עם מתחתם את השריר הדו ראשי זרועי . נסו תחילה להמשיך עם אותם תרגילי כוח עם משקל מופחת. עם אתם עדיין חשים כאב סובבו את כפות הידיים ובכך תוסיפו שינוי לאופן העבודה הרגיל שלכם. במידה והכאב אינו פוסק גם לאחר השינוי הזה עברו לאמן קבוצות שרירים סמוכות. לאור מחקרים עדכניים כותב שורות אלה לא ממליץ על הנחת קומפרסים של קרח על הפציעות או על חבישה שלהם.

הימנעות מתרופות

הימנעו מתרופות נוגדות דלקת הן משבשות ומעכבות את מלאכת התיקון. במטרה לתקן את הנזק בשריר הגוף מייצר תגובה דלקתית. התגובה הדלקתית היא מעשה תהליך רב שלבי שבו מתגייסת המערכת החיסונית שלנו כדי לתקן ולרפא נזק בגוף. את התגובה הדלקתית מתחילים התאים שנפגעים. תאי השריר הפצועים מפרישים חומרים כימיים הקרויים מתווכי דלקת. כימיקלים אלו גורמים להרחבת כלי הדם ובכך מגבירים את אספקת הדם לתאי השריר הפצועים. זרם הדם המוגבר מביא אתו חמצן,חומרי הזנה ותאי דם שונים. חלק מתאי הדם עוזר בפירוק של חומרי פסולת שנוצרו בגלל הפציעה וחלק אחר מתחיל במלאכת הבנייה של הרקמה הפצועה. התרופות נוגדות הדלקת מעכבות ומשבשות את התהליך הדלקתי המתואר כאן.

הימנעו ממתיחות ומעיסויים

ההיגיון אומר שאם אתם סובלים מקרע שריר או מתיחת שריר הדבר האחרון שאתם רוצים לעשות זה להמשיך ולמתוח אותו. רוב הסיכויים שמתיחה כזאת ובמיוחד כאשר היא מתבצעת בסמוך לפציעה רק תחמיר את הנזק בשריר ותעכב את ההחלמה. גם עיסוי אגרסיבי או התגלגלות עם השריר הפצוע על גליל ספוג נוקשה לא צפוי לתרום לריפוי. תנועה שלט גורמת לכאב כן, מאמץ שלא גורם לכאב כן, עיסוי ומתחיות של השריר הפצוע לא. תוכלו לחזור ולבצע מתיחות עדינות ועיסויים עדינים לאחר מספר ימים כחלק מהליך השיקום של השריר אבל בזהירות.

חזרה הדרגתית לאימונים

מתיחת שריר
מתיחת שריר

הקפידו על חזרה הדרגתית לאימוני כוח. נכון, הסימנים והתסמינים נעלמו וטווחי התנועה של השריר חזרו להיות תקינים ובכל זאת אתם עדיין פגיעים לפציעה חוזרת. התנהלות נכונה ועל פי הכללים המוצעים כאן תקצר משמעותית את פרק הזמן שנדרש כדי לחזור לשגרת אמונים בחדר הכושר. יחד עם זאת פרק הזמן המדויק שנדרש במקרה הפרטי שלכם כדי לשוב לשגרת אימונים תלוי גם בחומרת הנזק הראשוני. תוך מספר ימים תוכלו לחזור לאימוני כוח אם הפציעה המקורית כלל מתיחת שריר קלה בלבד. קרע חלקי של שריר ובוודאי קרע מלא של שריר שנזקק לניתוח יחייבו זמן ארוך יותר שיכול להימשך בין מספר שבועות למספר חודשים. בכל מקרה התחילו עם סט אחד, מספר חזרות קטן ועם משקל מינימלי. באופן עקבי אך הדרגתי העלו את מספר הסטים, את מספר החזרות ואת המשקלים. הימנעו לחלוטין מכאב. במידה ויש כאב שנו את האימון.

מניעת פציעות חוזרות

הקפדה על כללי האימון הנכון ובכלל זה חימום, הדרגתיות, זמני התאוששות ועוד יועילו לנו למנוע את הפציעה הבאה. עם זאת קלינאי טוב יעזור לכם להבין למה נפצעתם מלכתחילה ובכך יתרום תרומה מכרעת למניעת הפציעה החוזרת. הקלינאי יעזור לכם להבין האם הפציעה נגרמה בגלל שגיאות אימון או שמדובר בבעיה יסודית יותר הקשורה למבנה וביומכניקה שלכם. בין היתר יחפש הקלינאי עדות לחוסר איזון שרירי כגורם אפשרי. האם השריר הפצוע קצר מידי, האם השריר האנטגוניסט לשריר הזה חזק מידי (כך למשל ארבע ראשי חזק מידי מעלה את הסבירות למתיחת שריר של ההמסטרינג), האם השריר הקרוע חלש מידי, האם המפרק הסמוך לשריר הפצוע מתפקד כראוי ועוד.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

פריצת דיסק בגב התחתון טיפול

פריצת דיסק בגב התחתון טיפול

פריצת דיסק? טיפול מהיר עשוי למנוע נזק בלתי הפיך ועוגמת נפש גדולה. נזק לדיסק הבין חולייתי עלול לגרום בין היתר לסימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובסביבתו הקרובה המושלכים לאורך הרגל, שינויים נוירולוגיים ועוד. ללא תסמינים עדיף להימנע מטיפול. 

שיקום שיווי משקל מונע נפילות

שיקום שיווי המשקל למניעת נפילות

שיקום שיווי משקל מונע נפילות! נפילות, בגיל מבוגר והנזקים הנלווים להן מהווים גורם משמעותי לסיבוכים רבים ולמוות. סדרה של תרגילים פשוטים המחזקים את השרירים המפעילים את הקרסול וכף הרגל יכולים לשפר את שיווי המשקל בקרב אנשים מבוגרים ולמנוע נפילות.