מתיחת שריר בחדר כושר מה עושים
מתיחת שריר בחדר כושר מה עושים

מתיחת שריר בחדר כושר מה עושים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מתיחת שריר בחדר כושר מה עושים? מתיחת שרירים מתרחשת לרוב כאשר אנו חושפים את השרירים לעומסי יתר. גם עומסים קלים יותר עלולים לגרום למתיחת השריר במידה והעומסים הללו הם חוזרניים או מוטלים על השריר באופן לקוי. מתיחת שריר אינה פציעה רצינית אך היא יכולה לגרום לכאבים משמעתיים. התעלמות מהכאבים הנובעים ממתיחת השריר ושמירה על שגרת אימונים זהה עלולה לגרום להחמרת הנזק ולמנוע מכם את היכולת להתאמן בחדר הכושר למשך זמן רב. הסימנים והתסמינים של מתיחת שריר כוללים כאבים מקומיים, נפיחות אדמומיות, נוקשות ומגבלות תנועה ותפקוד. הבעיה היא שהסימנים והתסמינים של קרע חלקי בשריר עלולים להיות דומים. הטיפול בקרע בשריר אינו זהה לטיפול במתיחת שריר.

ברקע חשוב לציין שלעתים כאבי שרירים לאחר אימון (Delayed Onset Muscle Soreness) ותחושה של שרירים תפוסים היא תופעה נורמלית. ראשית בגלל הקרעים המיקרוסקופיים בסיבי השריר וביתר רקמות החיבור הנגרמים במהלך האימון ושנית בגלל תהליך הפקת האנרגיה בתאים (מעגל קורי) הגורמת להצטברות של חומצת חלב בשריר. מאידך זיהוי מהיר של השריר הפגוע והערכת הנזק יהוו בסיס טוב לטיפול עצמי או מקצועי יעיל. טיפול המתבצע על פי הכללים המפורטים בהמשך עשויי לקצר את הליך הריפוי ולאפשר לכם לחזור לשגרת האימונים. אז: מתיחת שריר בחדר כושר מה עושים? על כך במאמר הבא.

מתיחת שריר בחדר כושר מה עושים – רקע

מתיחת שריר או קרע שריר הן פציעות ספורט שכיחות. הגורמים למתיחה או קרע שריר הם לרוב מתיחת יתר של סיבי השריר מעבר ליכולות ההכלה הפיזיולוגית שלהם או כיווץ חזק מידי של סיבי השריר. חלק ניכר מהפציעות הללו מתרחש בחדרי הכושר וזאת בשל חשיפת השרירים לעומסי יתר ולתנועות חוזרניות המאפיינות את אימוני הכוח. מתיחת שריר או קרע שריר עלולה להתרחש גם בגין נפילה, פציעת ספורט ותאונות אחרות. במקרים הקלים רק מספר קטן של סיבי שריר נמתחים או נקרעים. במצב הזה תפקוד השריר נשמר והסימנים והתסמינים נותרים מינימליים. במקרים קשים יותר מספר גדול יותר של סיבי השריר נקרעים ולעתים אף כול השריר נקרע. במצב הזה יש קושי תפקודי והסימנים והתסמינים משמעותיים יותר. בין שני הקטבים הללו קיים מנעד רחב של חומרת פציעות.

מקובל לדרג את פציעות השרירים על פי חומרתן לשלוש דרגות. דרגה ראשונה שאליה מתייחס המאמר הזה מציינת מתיחה או קרע של מספר סיבי שריר בודדים. השריר הפצוע כואב מעט ואין פגיעה משמעותית ביכולת התפקודית של החולה. בבדיקה נמצא שהכוח של השריר נשמר. דרגה שתיים מיועדת לקרע חלקי של השריר. הכאב חמור יותר, קיימת רגישות במישוש אזור הנזק, ישנה נפיחות ואולי אף שטף דם מקומי בגין פגיעה בכלי דם מקומיים. החולה התלונן על קשיי תפקוד ובדיקה תגלה פגיעה משמעותית בכוח השריר. דרגה שלוש מיועדת למקרים שבו השריר נקרע לחלוטין. החולה התלונן על כאבים, חוסר יכול לתפקד עם השריר. בדיקה תגלה נפיחות מקומית, אדומיות, שטף דם ואובדן כוח מלא של השריר. לעתים ניתן לזהות את השסע הפנימי הנגרם עקב הקרע.

מתיחה של שריר – אבחון

מלבד קרע או מתיחה של סיבי שריר כאבים בשרירים עלולים להיגרם בגלל סיבות נוספות. הגורם השכיח ביותר הוא כמובן הצטברות חומצת חלב בשריר הגורם לעייפות וכאבי שרירים. גורמים נוספים כוללים חבלה בשריר (מכה) התכווצות שרירים בלתי רצונית (עווית בשריר) ועוד. אז לפני שאנו עונים על השאלה מה עושים עם מתיחת שריר הנגרמת בחדר הכושר חשוב שנוודא שאכן מדובר במתיחת שריר ולא בקרע שריר או הצטברות של חומצת חלב. כדי לזהות מה הגורם לכאבי השרירים יש לבחון את התלונה ולערוך אבחנה מבדלת. חשוב לציין שלזמן ישנה משמעות קריטית על איכות הריפוי. קרע שריר שאינו מטופל מהר וכראוי עלול להחלים בסופו של דבר עם רקמה צלקתית קבועה שתקשה על השיקום. עוד חשוב לזכור שיש חלון של של מספר שבועות בלבד כדי לתקן באופן כירורגי שריר קרוע.

אבחון של מתיחת שריר מתבססת על הממצאים המופקים מההיסטוריה הרפואית של התפתחות הסימנים והתסמינים, מהבדיקה הגופנית ומבדיקות ההדמיה. במהלך ההיסטוריה הרפואית נלמד מה הם הסימנים והתסמינים, מתי הופיעו (תוך כדי אימון כוח בחדר הכושר?), מה מגביר או מפחית את חומרת התסמינים, מה הם המגבלות, האם יש שטף דם (יופיע במצב של קרע בשריר ורק לאחר מספר ימים), נפיחות ועוד. במהלך הבדיקה הגופנית נמשש את השריר הפצוע ונזהה את מיקום הנזק. ננסה לאתר שסע תת עורי המצביע על קרע משמעותי של השריר. נניע את השריר ללא התנגדות ועם התנגדות גדלה והולכת כדי להעריך את היכולת הפונקציונלית שנותרה בו. ברוב המקרים נוכל בשלב הזה לאבחן עם מדובר במתיחת שריר או לחלופין קרע חלקי או מלא של השריר. במידה הצורך נוכל להיעזר ב MRI או אולטרה סאונד כדי לאשר או לשלול את האבחון הזה.

מתיחת שריר בחדר כושר כיצד מטפלים בזה?

מנוחה ופעילות חלופית

הכלל החשוב ביותר הוא להגן על השריר הפצוע מפני כאב נוסף. לא מדובר על קיבוע של השריר וישיבה רגל על רגל כדי לצפות בטלוויזיה. הרעיון כאן הוא לבצע פעילות גופנית חלופית או תרגילים חלופיים או את התרגילים הרגילים שלכם רק עם התנגדות נמוכה יותר או לבצע אותם באופן שונה. כך למשל עם מתחתם את השריר הדו ראשי זרועי . נסו תחילה להמשיך עם אותם תרגילי כוח עם משקל מופחת. עם אתם עדיין חשים כאב סובבו את כפות הידיים ובכך תוסיפו שינוי לאופן העבודה הרגיל שלכם. במידה והכאב אינו פוסק גם לאחר השינוי הזה עברו לאמן קבוצות שרירים סמוכות. לאור מחקרים עדכניים כותב שורות אלה לא ממליץ על הנחת קומפרסים של קרח על הפציעות או על חבישה שלהם.

הימנעות מתרופות

הימנעו מתרופות נוגדות דלקת הן משבשות ומעכבות את מלאכת התיקון. במטרה לתקן את הנזק בשריר הגוף מייצר תגובה דלקתית. התגובה הדלקתית היא מעשה תהליך רב שלבי שבו מתגייסת המערכת החיסונית שלנו כדי לתקן ולרפא נזק בגוף. את התגובה הדלקתית מתחילים התאים שנפגעים. תאי השריר הפצועים מפרישים חומרים כימיים הקרויים מתווכי דלקת. כימיקלים אלו גורמים להרחבת כלי הדם ובכך מגבירים את אספקת הדם לתאי השריר הפצועים. זרם הדם המוגבר מביא אתו חמצן,חומרי הזנה ותאי דם שונים. חלק מתאי הדם עוזר בפירוק של חומרי פסולת שנוצרו בגלל הפציעה וחלק אחר מתחיל במלאכת הבנייה של הרקמה הפצועה. התרופות נוגדות הדלקת מעכבות ומשבשות את התהליך הדלקתי המתואר כאן.

הימנעו ממתיחות ומעיסויים

ההיגיון אומר שאם אתם סובלים מקרע שריר או מתיחת שריר הדבר האחרון שאתם רוצים לעשות זה להמשיך ולמתוח אותו. רוב הסיכויים שמתיחה כזאת ובמיוחד כאשר היא מתבצעת בסמוך לפציעה רק תחמיר את הנזק בשריר ותעכב את ההחלמה. גם עיסוי אגרסיבי או התגלגלות עם השריר הפצוע על גליל ספוג נוקשה לא צפוי לתרום לריפוי. תנועה שלט גורמת לכאב כן, מאמץ שלא גורם לכאב כן, עיסוי ומתחיות של השריר הפצוע לא. תוכלו לחזור ולבצע מתיחות עדינות ועיסויים עדינים לאחר מספר ימים כחלק מהליך השיקום של השריר אבל בזהירות.

חזרה הדרגתית לאימונים

מתיחת שריר
מתיחת שריר

הקפידו על חזרה הדרגתית לאימוני כוח. נכון, הסימנים והתסמינים נעלמו וטווחי התנועה של השריר חזרו להיות תקינים ובכל זאת אתם עדיין פגיעים לפציעה חוזרת. התנהלות נכונה ועל פי הכללים המוצעים כאן תקצר משמעותית את פרק הזמן שנדרש כדי לחזור לשגרת אמונים בחדר הכושר. יחד עם זאת פרק הזמן המדויק שנדרש במקרה הפרטי שלכם כדי לשוב לשגרת אימונים תלוי גם בחומרת הנזק הראשוני. תוך מספר ימים תוכלו לחזור לאימוני כוח אם הפציעה המקורית כלל מתיחת שריר קלה בלבד. קרע חלקי של שריר ובוודאי קרע מלא של שריר שנזקק לניתוח יחייבו זמן ארוך יותר שיכול להימשך בין מספר שבועות למספר חודשים. בכל מקרה התחילו עם סט אחד, מספר חזרות קטן ועם משקל מינימלי. באופן עקבי אך הדרגתי העלו את מספר הסטים, את מספר החזרות ואת המשקלים. הימנעו לחלוטין מכאב. במידה ויש כאב שנו את האימון.

מניעת פציעות חוזרות

הקפדה על כללי האימון הנכון ובכלל זה חימום, הדרגתיות, זמני התאוששות ועוד יועילו לנו למנוע את הפציעה הבאה. עם זאת קלינאי טוב יעזור לכם להבין למה נפצעתם מלכתחילה ובכך יתרום תרומה מכרעת למניעת הפציעה החוזרת. הקלינאי יעזור לכם להבין האם הפציעה נגרמה בגלל שגיאות אימון או שמדובר בבעיה יסודית יותר הקשורה למבנה וביומכניקה שלכם. בין היתר יחפש הקלינאי עדות לחוסר איזון שרירי כגורם אפשרי. האם השריר הפצוע קצר מידי, האם השריר האנטגוניסט לשריר הזה חזק מידי (כך למשל ארבע ראשי חזק מידי מעלה את הסבירות למתיחת שריר של ההמסטרינג), האם השריר הקרוע חלש מידי, האם המפרק הסמוך לשריר הפצוע מתפקד כראוי ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • פציעות ריצה השכיחות ביותר

  פציעות שכיחות מריצה מתפתחות לרוב בברכיים ומתחת להם. פציעות ריצה יכולות להיות קשות ומגבילות ובחלק מהמקרים עלולות להפוך לכרוניות. למרות זאת…

 • פציעות מספורט - מכתב תודה

  פציעות מספורט לכבוד ד"ר יצחק בכר,  אני שחקן כדור סל פעיל בקבוצת הוותיקים של מכבי תל -אביב. מידי פעם יש…

 • פציעות קרטה - מכתב תודה מאלוף עולם

  פציעות קרטה ד"ר בכר היקר,  הנדון: תודה, תודה ושוב תודה. אלפי תודות על טיפוליך הרבים בתקופת אימוניי לאליפות העולם בקרטה מגע…

 • פציעות ספורט - מכתב תודה

  פציעות ספורט לכבוד ד"ר יצחק בכר  מאז שאני זוכר את עצמי יש לספורט מקום חשוב ומרכזי בחיי. בעוד שבתחילת דרכי…

 • פציעות כדורסל - מכתב תודה

  פציעות כדורסל לכבוד ד"ר יצחק בכר היקר,  ברצוני להודות לך על הטיפול המסור והמקצועי שנתת לי. הצלחתה לחזק אותי כל…

 • מתיחות לא מונעות פציעות גידים

  מתיחות לא מונעות פציעות גידים. למסקנה זאת הגיע המחקר הנוכחי. פציעות גידים בכלל ועקב פעילות גופנית בפרט מהווים תופעה שכיחה.…

 • פציעות כתף - מכתב תודה

  פציעות כתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,  הנדון: תודה על טיפול פציעת כתף. הגעתי לד"ר בכר לאחר כמעט שנה של טיפולים במכון…

 • למסת שריר טובה חלבון בכול ארוחה

  חלבונים בכול ארוחה למסת השריר! לשרירי הגוף תפקידים רבים ובכללם תנועה, ייצוב מפרקים, הגנה על איברים, שמירה על יציבה ועוד.…

 • סקר בנושא פציעות ספורט

  סקר פציעות ספורט נערך באתר כדי ללמוד אלו חלקי גוף נפגעים יותר בגלל פעילות גופנית. עיסוק בפעילות גופנית נושא עמו…

 • פציעות יוגה

  פציעות יוגה חמורות? כן, זה אפשרי וזה קורה כול הזמן. יוגה משביחה את היכולות הגופניות ומסייעת לנפש בעידן הלחוץ שלנו.…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן