כאבי ירך מריצה למה זה קורה
כאבי ירך מריצה למה זה קורה

כאבי ירך מריצה למה זה קורה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי ירך מריצה למה זה קורה? כאבים שמתפתחים באזור מפרק הירך היא תופעה שכיחה יחסית בקרב רצים. מה מקור הכאב? האם אנחנו בטוחים שזה מגיע ממפרק הירך?  אבחנה מבדלת של כאבים בירך כוללים מגוון רחב שלך פתולוגיות. כך למשל פגיעה בגב התחתון מהווה גורם שכיח לכאבים המופיעים בירך. גם לאחר שהחלטנו שאכן הכאב מקורו בפציעה במפרק הירך אנחנו צריכים לענות על מספר שאלות נוספות. שאלות שכיחות בשלב הזה כוללות איזו רקמה נפגעה ולמה היא נפגעה? כיצד מטפלים בפגיעה הזאת והכי חשוב, מתי אני יכול לחזור לרוץ?

כאבי ירך מריצה למה זה קורה – רקע

מפרק הירך (Hip joint) הוא מפרק סינוביאלי מהסוג של מכתש ועלי. המפרק הזה המאפיין בטווחי תנועה נרחבים נוצר בין הראש עצם הירך (femoral head) לבין שקע באגן הנקרא (Acetabulum). רקמת סחוס עוטפת את אזור המפגש בין העצמות במפרק. טבעת סחוסית הקרויה לברום אוחזת בראש עצם הירך ומסייעת בייצוב המפרק. מספר רב של שרירים הממוקמים סביב מפרק הירך מייצבים את המפרק ומאפשרים לו להוציא לפועל את מגוון תנועותיו. פגיעה בכל אחת או יותר מהרקמות המרכיבות ופועלות על מפרק הירך עלולה לגרום להתפתחות דלקת ובעקבותיה גם סימנים ותסמינים שונים. נקדים ונאמר כאבי ירך מריצה אינם שכיחים כמו כאבי ברכיים או כאבים בשוקיים הנגרמים מריצה ולמרות זאת הם מהווים בעיה מטרידה. מה גורם לכאבים בירך בעקבות ריצה?

כאבי בירך מריצה וסימנים ותסמינים נוספים

סימנים ותסמינים אופייניים לפגיעה במפרק הירך כוללים כאבי ירך סביב מפרק הירך ובכלל זה במפשעה, בצד ובחלק האחורי של המפרק. הכאבים הללו עשויים להשליך במורד הירך ובמעלה האגן. סימנים ותסמינים נוספים כוללים מגבלות תנועה, מגבלות תפקוד, רעשים וחריקות הבוקעים מהמפרק, נוקשות במפרק ועוד. התעלמות מסימנים ותסמינים ראשוניים גורמים לעתים קרובות להחרפת התסמינים ואף להתפתחות נזקים בלתי הפיכים ועצירה של היכולת לרוץ. אבחון כאב במפרק הירך מתבסס על הממצאים שהופקו מההיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הגופנית ולעתים גם מבדיקות מעבדה והדמיה.

על הקלינאי שבפניו מונח המקרה לבצע הליך של אבחנה מבדלת שבה יסנן את כלל הגורמים האפשריים לסימנים ולתסמינים באזור הירך. בסיום ההליך יגיע להחלטה מדויקת למדי לגבי הרקמה נפגעה בירך. במידה וימצא שמקור הסימנים והתסמינים לא נמצא בירך יציין מהו האבחון הנכון. בין הגורמים האפשריים לסימנים ותסמינים הדומים לאלו הנובעים מפגיעה במפרק הירך נמנה פגיעה בגב התחתון ופגיעה במפרקי העצה והכסל.

כאבי ירך מריצה למה זה קורה – גורמים וגורמי סיכון

עומסים חוזרניים מהווים גורם מרכזי להתפתחות כאבי ירך. גורמים אפשריים נוספים כוללים נזקי חבלה ומחלות שונות ובכלל זה דלקות פרקים, נמק העצם ועוד. בכל הנוגע לגורמי הסיכון להתפתחות כאבי ירך מריצה הרשימה היא מעט יותר ארוכה. הכרה של גורמי סיכון אלו עשויה להועיל במניעת הכאבים הללו. גורמי סיכון עיקריים כוללים כאלה שיש לנו שליטה עליהם וכאלה שלא:

גורמים שאיו לנו שליטה עליהם

 • פציעת ירך קודמת מהווה גורם מרכזי לפציעה חוזרת במפרק הירך
 • מחלות במפרק הירך הגורמים כאבי ירך כגון דלקות פרקים (דלקת פרקים שגרונית, דלקת פרקים שגרונית ועוד), גידול סרטני ועוד.
 • גיל – ככל שאנו מתבגרים חלים שינויים כאלה ואחרים ברקמות ובכך גם עולה הסיכון לפציעות והתפתחות כאבי ירך מריצה
 • מגדר – נשים נמצאות בסיכון גבוה יותר להתפתחות כאבי ירך מריצה
 • זוויות לא תקינות של מפרק הירך גורמות לשיבוש בהעברת הכוחות ולסיכוי גבוה יותר להתפתחות כאבי ירך מריצה. דוגמה לכך היא סיבוב קדמי של ראש עצם הירך (Femoral Anteversion) הגורמת גם להליכה עם כפות רגליים פונות פנימה.
 • כאבי ירך מריצה יכולים לנבוע גם מליקויים מבניים במפרק הירך ובכלל זה ליקויים מולדים במכתש (רדוד מידי או עמוק מידי) או ליקויים מולדים בראש עצם הירך ובכלל זה מבנה שאינו עגול (קת אקדח) ועוד.

גורמים שיש לנו שליטה עליהם

 • ככל שמדד מסת הגוף (BMI – Body Mass Index) של האדם גבוהה יותר כך עולה הסיכון להתפתחות כאבי ירך מריצה. הגורם הזה מתייחס לעומס המטיל אדם שמן על המפרקים וכך גם לסגנון הריצה המאפיין אנשים שמנים ובעלי עודף משקל.
 • חולשה של השרירים הפועלים על מפרק הירך ובכלל זה שרירים מרחיקי הירך (hip abductors) ושרירי מקרבי הירך (hip adductor). כך למשל נמצא שחולשה של מרחיקי הירך גורמת לנפילת אגן בצד הנגדי לרגל הנוחת בריצה. ריצה מעכסת זאת משנה את הביומכניקה של האגן והגפיים וחושפת אותם לפציעות והתפתחות כאבי ירך מריצה.
 • חוסר איזון בין השרירים הפועלים על מפרק הירך
 • טווחי תנועה מוגבלים של מפרק הירך מעלים הסיכון להתפתחות כאבי ירך מריצה
 • אימוני ריצה מבלי להקפיד על עקרונות האימון הגופני הנכון הכוללים בין היתר חימום לפני הפעילות, עלייה הדרגתית בעומסים ועוד מעלים הסיכון להתפתחות פציעות וכמובן כאבי ירך.
 • העומס המוטל על מפרקי הירך בגלל המקצוע שלכם מצטרף לעומס המוטל עליו בגלל ריצה. כך למשל ישיבה חוזרנית וממושכת כשמפרקי הירך מצויים בזווית 90 מעלות יוצרת עומס על המפרקים וחושפת אותו לנזקים בריצה וסיכוי גבוה יותר להתפתחות כאבי ירך
 • סגנון ריצה לקוי עלול להפעיל עומסים חריגים על האגן והגפיים ולהוביל לפציעת ירך והתפתחות כאבי ירך

פציעות שכיחות ירך בגלל ריצה

ישנו מגוון רחב של פגיעות שעלולות לגרום להתפתחות כאבי ירך מריצה. להלן חלק מהפגיעות השכיחות יותר.

טרוכנטריק בורסיטיס

כאבי ירך הממוקמים בצד החיצוני של מפרק הירך באזור תל הירך עלולים להיות תוצאה של דלקת בשק קטן ומלא נוזל הקרוי בורסה. תפקידה של בורסה זאת שבמצבה הדלקתי קרויה טרוכנטריק בורסיטיס היא להפריד בין שריר העכוז לתל הירך. במצב של ריצה הבורסה הזאת נמצאת תחת עומסים חוזרניים המתגברים כאשר ישנה בעיה ביו מכנית. התוצאה היא דלקת. רצים הסובלים מהתופעה מדווחים על מיחושים מקומיים, מגבלות תנועה, רעשים הבוקעים מהאזור, נפיחות והפרעות שינה. גורמים נוספים להתפתחות טרוכנטריק בורסיטיס כוללים בין היתר גם נזקי חבלה.

שבר מאמץ בירך

כאבי ירך קלים בירך ובמפשעה שעל ציר הזמן הופכים לכאבים חריפים עלולים להיות גם תוצאה של שבר מאמץ בירך לרוב בצוואר הירך. עומסים חוזרניים הוא הגורם להתפתחות שברי מאמץ בקרב רצים. הרצים המרבים לרוץ על משטחים קשים כגון מדרכות וכבישים ולמרחקים ארוכים נמצאים בסיכון גבוה יותר להתפתחות שברי מאמץ בירך. טיפול בשבר מאמץ דורש מנוחה מריצה של כחודשיים.

מתיחה או קרע של שריר

ריצה עלולה לגרום למתיחה או קרע בשרירים סביב מפרק הירך והאגן. שרירים שעלולים להיפצע כוללים את השריר הארבע ראשי מלפנים (כפיפת ירך) את שרירי מיתר הברך מאחור (פשיטת הירך וכפיפת הברך), את שרירי העכוז (פשיטת ירך והרחקת ירך) ואת השרירים המקרבים של הירך. הסימנים והתסמינים של חלק מהפציעות הללו יכללו גם כאבי ירך או באזור הירך.

קרע לברום בירך

כאבי ירך מריצה
כאבי ירך מריצה

כאבי ירך ומפשעה הבאים וחולפים עלולים גם להיות תוצאה של קרע לברום בירך. רצים יכולים גם לחוש רעשים הבוקעים מהמפרק, חוסר יציבות של המפרק, נוקשות, מגבלות תנועה וקשיי תנועה. הלברום היא טבעת סחוסית הממוקמת במכתש (acetabulum) ומעמיקה את האחיזה בראש עצם הירך. גם במקרה הזה העומסים החוזרניים מהווים את הגורם לפציעה זאת בקרב רצים. לעתים ליקויים מבניים כאלה ואחרים במפרק הירך מהווים גורם סיכון להתפתחות זאת בקרב רצים. קרע לברום עלול להתרחש גם בגלל נזקי חבלה.

תסמונת הרצועה האיליו-טיביאלית

פציעה של הרצועה האיליו-טיביאלית הנמצאת בד החיצוני של הירך עלולה לגרום להתפתחות תסמונת הרצועה האיליו-טיביאלית (Iliotibial Band Syndrome – ITBS). הסימנים והתסמינים של תסמונת זאת כוללים כאבי ירך או כאב בסמוך לירך ו/או כאב בברך או כאב בסמוך לברך. גורמי סיכון להתפתחו

ת תסמונת זאת כוללים ריצה על משטחים קשים, ליקויים ביו מכניים באגן ובגפיים, חוסר איזון שרירי,סגנון ריצה לקוי ועוד.

נמק העצם בירך

נמק העצם (A vascular Necrosis) בירך נגרם כאשר ישנה פגיעה באספקת הדם לראש עם הירך. אובדן אספקת הדם מוביל למוות של תאי עצם והתפתחות כאבי ירך קשים. גורמי סיכון להתפחות נמק העצם כוללים בין היתר צריכת אלכוהול גבוה, טיפול ממושך בסטרואידים,הקרנות, אנמיה חרמשית ועוד.

טיפול, שיקום וחזרה לריצה

הטיפול בבעיה יכלול לרוב מנוחה זמנית מריצה. ברוב המקרים ניתן באופן מידי להתחיל בפעילות גופנית חלופית כגון שחייה או רכיב על אופניים. יתכן ובחלק מהמקרים (למשל נמק העצם) נמליץ לתקופה משתנה על שימוש בקביים. לאחר הליך אבחוני שבו אותרה הסיבה לפציעה יחל הליך טיפולי ושיקומי על מנת לטפל בליקוי (ככל שזה ניתן לטיפול). בין היתר נוכל לטפל בחוסר איזון שרירי, בסגנון ריצה לקוי, באי הקפדה על כללי אימון נכונים ועוד. זכרו, את החזרה לריצה יש לעשות באופן הדרגתי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית…

 • כאבי צוואר - מכתב תודה

  כאבי צוואר שלום דוקטור בכר, שלום, אני אחת הפציינטיות הוותיקות שלך. למרות שלא ביקרתי במרפאה זמן ארוך אני חייבת לשתף…

 • כאבי ברכיים במדרגות

  כאב בברכיים במדרגות? יתכן שהמקור לסימנים והתסמינים במפרקים היא הפרעה שכיחה הפוגעת ברוב האוכלוסייה המבוגרת הקרויה דלקת פרקים ניוונית. כאב…

 • כאבי כתפיים - מכתב תודה

  כאבי כתפיים שלום לך ד"ר יצחק בכר (איציק),   סבלתי מכאבי כתפיים עזים ביום ובלילה. כל הטיפולים שקיבלתי לא עזרו. הגעתי…

 • כאבי גדילה בברכיים

  כאבי גדילה בברכיים הם עניין שכיח למדי. בני נוער הסובלים מכאבי גדילה בברכיים עלולים לפתח בעיות ברכיים אחרות ולהמשיך לסבול…

 • אימון גב מונע כאבי גב

  אימון של הגב מונע כאבי גב! אימונים הגב התחתון היא אחת הדרכים היעילות למנוע התפתחות כאבים בגב התחתון. יש להקפיד להתאמן…

 • כאבי הגב - סקר של מגזין מנטה

  כתבה במגזין מנטה מאי 2009,  בחודש מאי 2009 פורסמה כתבה מקיפה במגזין מנטה על כאבי גב. במסגרת הכתבה פורסם גם…

 • כאבי גב כרוניים - מכתב תודה

  כאבי גב כרוניים Dear Yitzhak:  Too often, people write letters to complain of one thing or another. But I am…

 • פעילות גופנית מונעת כאבי גב

  פעילות גופנית לכאבי גב היא כמו כוס מים לאיש צמא. כאבי גב תחתון מהווים את הבעיה הבריאותית השכיחה ביותר לאדם…

 • כאבי גב תחתון בקרב ילדים

  עד לא מזמן כאבי גב תחתון היו בעיה של בעיקר מבוגרים. מספר גורמים הפכו את הכאבי בגב התחתון לבעיה הולכת…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן