כאבי ירך מריצה למה זה קורה

כאבי ירך מריצה למה זה קורה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאבי ירך מריצה למה זה קורה? כאבים שמתפתחים באזור מפרק הירך היא תופעה שכיחה יחסית בקרב רצים. מה מקור הכאב? האם אנחנו בטוחים שזה מגיע ממפרק הירך?  אבחנה מבדלת של כאבים בירך כוללים מגוון רחב שלך פתולוגיות. כך למשל פגיעה בגב התחתון מהווה גורם שכיח לכאבים המופיעים בירך. גם לאחר שהחלטנו שאכן הכאב מקורו בפציעה במפרק הירך אנחנו צריכים לענות על מספר שאלות נוספות. שאלות שכיחות בשלב הזה כוללות איזו רקמה נפגעה ולמה היא נפגעה? כיצד מטפלים בפגיעה הזאת והכי חשוב, מתי אני יכול לחזור לרוץ?

  כאבי ירך מריצה למה זה קורה – רקע

  מפרק הירך (Hip joint) הוא מפרק סינוביאלי מהסוג של מכתש ועלי. המפרק הזה המאפיין בטווחי תנועה נרחבים נוצר בין הראש עצם הירך (femoral head) לבין שקע באגן הנקרא (Acetabulum). רקמת סחוס עוטפת את אזור המפגש בין העצמות במפרק. טבעת סחוסית הקרויה לברום אוחזת בראש עצם הירך ומסייעת בייצוב המפרק. מספר רב של שרירים הממוקמים סביב מפרק הירך מייצבים את המפרק ומאפשרים לו להוציא לפועל את מגוון תנועותיו. פגיעה בכל אחת או יותר מהרקמות המרכיבות ופועלות על מפרק הירך עלולה לגרום להתפתחות דלקת ובעקבותיה גם סימנים ותסמינים שונים. נקדים ונאמר כאבי ירך מריצה אינם שכיחים כמו כאבי ברכיים או כאבים בשוקיים הנגרמים מריצה ולמרות זאת הם מהווים בעיה מטרידה. מה גורם לכאבים בירך בעקבות ריצה?

  כאב במפרק הירך בגלל ריצה וסימנים ותסמינים נוספים

  סימנים ותסמינים אופייניים לפגיעה במפרק הירך כוללים כאבי ירך סביב מפרק הירך ובכלל זה במפשעה, בצד ובחלק האחורי של המפרק. הכאבים הללו עשויים להשליך במורד הירך ובמעלה האגן. סימנים ותסמינים נוספים כוללים מגבלות תנועה, מגבלות תפקוד, רעשים וחריקות הבוקעים מהמפרק, נוקשות במפרק ועוד. התעלמות מסימנים ותסמינים ראשוניים גורמים לעתים קרובות להחרפת התסמינים ואף להתפתחות נזקים בלתי הפיכים ועצירה של היכולת לרוץ. אבחון כאב במפרק הירך מתבסס על הממצאים שהופקו מההיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הגופנית ולעתים גם מבדיקות מעבדה והדמיה.

  על הקלינאי שבפניו מונח המקרה לבצע הליך של אבחנה מבדלת שבה יסנן את כלל הגורמים האפשריים לסימנים ולתסמינים באזור הירך. בסיום ההליך יגיע להחלטה מדויקת למדי לגבי הרקמה נפגעה בירך. במידה וימצא שמקור הסימנים והתסמינים לא נמצא בירך יציין מהו האבחון הנכון. בין הגורמים האפשריים לסימנים ותסמינים הדומים לאלו הנובעים מפגיעה במפרק הירך נמנה פגיעה בגב התחתון ופגיעה במפרקי העצה והכסל.

  גורמים וגורמי סיכון לכאבים הללו

  עומסים חוזרניים מהווים גורם מרכזי להתפתחות כאבי ירך. גורמים אפשריים נוספים כוללים נזקי חבלה ומחלות שונות ובכלל זה דלקות פרקים, נמק העצם ועוד. בכל הנוגע לגורמי הסיכון להתפתחות כאבי ירך מריצה הרשימה היא מעט יותר ארוכה. הכרה של גורמי סיכון אלו עשויה להועיל במניעת הכאבים הללו. גורמי סיכון עיקריים כוללים כאלה שיש לנו שליטה עליהם וכאלה שלא:

  גורמים שאיו לנו שליטה עליהם

  • פציעת ירך קודמת מהווה גורם מרכזי לפציעה חוזרת במפרק הירך
  • מחלות במפרק הירך הגורמים כאבי ירך כגון דלקות פרקים (דלקת פרקים שגרונית, דלקת פרקים שגרונית ועוד), גידול סרטני ועוד.
  • גיל – ככל שאנו מתבגרים חלים שינויים כאלה ואחרים ברקמות ובכך גם עולה הסיכון לפציעות והתפתחות כאבי ירך מריצה
  • מגדר – נשים נמצאות בסיכון גבוה יותר להתפתחות כאבי ירך מריצה
  • זוויות לא תקינות של מפרק הירך גורמות לשיבוש בהעברת הכוחות ולסיכוי גבוה יותר להתפתחות כאבי ירך מריצה. דוגמה לכך היא סיבוב קדמי של ראש עצם הירך (Femoral Anteversion) הגורמת גם להליכה עם כפות רגליים פונות פנימה.
  • כאבי ירך מריצה יכולים לנבוע גם מליקויים מבניים במפרק הירך ובכלל זה ליקויים מולדים במכתש (רדוד מידי או עמוק מידי) או ליקויים מולדים בראש עצם הירך ובכלל זה מבנה שאינו עגול (קת אקדח) ועוד.

  גורמים שיש לנו שליטה עליהם

  • ככל שמדד מסת הגוף (BMI – Body Mass Index) של האדם גבוהה יותר כך עולה הסיכון להתפתחות כאבי ירך מריצה. הגורם הזה מתייחס לעומס המטיל אדם שמן על המפרקים וכך גם לסגנון הריצה המאפיין אנשים שמנים ובעלי עודף משקל.
  • חולשה של השרירים הפועלים על מפרק הירך ובכלל זה שרירים מרחיקי הירך (hip abductors) ושרירי מקרבי הירך (hip adductor). כך למשל נמצא שחולשה של מרחיקי הירך גורמת לנפילת אגן בצד הנגדי לרגל הנוחת בריצה. ריצה מעכסת זאת משנה את הביומכניקה של האגן והגפיים וחושפת אותם לפציעות והתפתחות כאבי ירך מריצה.
  • חוסר איזון בין השרירים הפועלים על מפרק הירך
  • טווחי תנועה מוגבלים של מפרק הירך מעלים הסיכון להתפתחות כאבי ירך מריצה
  • אימוני ריצה מבלי להקפיד על עקרונות האימון הגופני הנכון הכוללים בין היתר חימום לפני הפעילות, עלייה הדרגתית בעומסים ועוד מעלים הסיכון להתפתחות פציעות וכמובן כאבי ירך.
  • העומס המוטל על מפרקי הירך בגלל המקצוע שלכם מצטרף לעומס המוטל עליו בגלל ריצה. כך למשל ישיבה חוזרנית וממושכת כשמפרקי הירך מצויים בזווית 90 מעלות יוצרת עומס על המפרקים וחושפת אותו לנזקים בריצה וסיכוי גבוה יותר להתפתחות כאבי ירך
  • סגנון ריצה לקוי עלול להפעיל עומסים חריגים על האגן והגפיים ולהוביל לפציעת ירך והתפתחות כאבי ירך

  פציעות שכיחות ירך בגלל ריצה

  ישנו מגוון רחב של פגיעות שעלולות לגרום להתפתחות כאבי ירך מריצה. להלן חלק מהפגיעות השכיחות יותר.

  טרוכנטריק בורסיטיס

  כאבי ירך הממוקמים בצד החיצוני של מפרק הירך באזור תל הירך עלולים להיות תוצאה של דלקת בשק קטן ומלא נוזל הקרוי בורסה. תפקידה של בורסה זאת שבמצבה הדלקתי קרויה טרוכנטריק בורסיטיס היא להפריד בין שריר העכוז לתל הירך. במצב של ריצה הבורסה הזאת נמצאת תחת עומסים חוזרניים המתגברים כאשר ישנה בעיה ביו מכנית. התוצאה היא דלקת. רצים הסובלים מהתופעה מדווחים על מיחושים מקומיים, מגבלות תנועה, רעשים הבוקעים מהאזור, נפיחות והפרעות שינה. גורמים נוספים להתפתחות טרוכנטריק בורסיטיס כוללים בין היתר גם נזקי חבלה.

  שבר מאמץ בירך

  כאבי ירך קלים בירך ובמפשעה שעל ציר הזמן הופכים לכאבים חריפים עלולים להיות גם תוצאה של שבר מאמץ בירך לרוב בצוואר הירך. עומסים חוזרניים הוא הגורם להתפתחות שברי מאמץ בקרב רצים. הרצים המרבים לרוץ על משטחים קשים כגון מדרכות וכבישים ולמרחקים ארוכים נמצאים בסיכון גבוה יותר להתפתחות שברי מאמץ בירך. טיפול בשבר מאמץ דורש מנוחה מריצה של כחודשיים.

  מתיחה או קרע של שריר

  ריצה עלולה לגרום למתיחה או קרע בשרירים סביב מפרק הירך והאגן. שרירים שעלולים להיפצע כוללים את השריר הארבע ראשי מלפנים (כפיפת ירך) את שרירי מיתר הברך מאחור (פשיטת הירך וכפיפת הברך), את שרירי העכוז (פשיטת ירך והרחקת ירך) ואת השרירים המקרבים של הירך. הסימנים והתסמינים של חלק מהפציעות הללו יכללו גם כאבי ירך או באזור הירך.

  קרע לברום בירך

  כאבי ירך מריצה
  כאבי ירך מריצה

  כאבי ירך ומפשעה הבאים וחולפים עלולים גם להיות תוצאה של קרע לברום בירך. רצים יכולים גם לחוש רעשים הבוקעים מהמפרק, חוסר יציבות של המפרק, נוקשות, מגבלות תנועה וקשיי תנועה. הלברום היא טבעת סחוסית הממוקמת במכתש (acetabulum) ומעמיקה את האחיזה בראש עצם הירך. גם במקרה הזה העומסים החוזרניים מהווים את הגורם לפציעה זאת בקרב רצים. לעתים ליקויים מבניים כאלה ואחרים במפרק הירך מהווים גורם סיכון להתפתחות זאת בקרב רצים. קרע לברום עלול להתרחש גם בגלל נזקי חבלה.

  תסמונת הרצועה האיליו-טיביאלית

  פציעה של הרצועה האיליו-טיביאלית הנמצאת בד החיצוני של הירך עלולה לגרום להתפתחות תסמונת הרצועה האיליו-טיביאלית (Iliotibial Band Syndrome – ITBS). הסימנים והתסמינים של תסמונת זאת כוללים כאבי ירך או כאב בסמוך לירך ו/או כאב בברך או כאב בסמוך לברך. גורמי סיכון להתפתחות תסמונת זאת כוללים ריצה על משטחים קשים, ליקויים ביו מכניים באגן ובגפיים, חוסר איזון שרירי,סגנון ריצה לקוי ועוד.

  נמק העצם בירך

  נמק העצם (A vascular Necrosis) בירך נגרם כאשר ישנה פגיעה באספקת הדם לראש עם הירך. אובדן אספקת הדם מוביל למוות של תאי עצם והתפתחות כאבי ירך קשים. גורמי סיכון להתפחות נמק העצם כוללים בין היתר צריכת אלכוהול גבוה, טיפול ממושך בסטרואידים,הקרנות, אנמיה חרמשית ועוד.

  טיפול, שיקום וחזרה לריצה

  הטיפול בבעיה יכלול לרוב מנוחה זמנית מריצה. ברוב המקרים ניתן באופן מידי להתחיל בפעילות גופנית חלופית כגון שחייה או רכיב על אופניים. יתכן ובחלק מהמקרים (למשל נמק העצם) נמליץ לתקופה משתנה על שימוש בקביים. לאחר הליך אבחוני שבו אותרה הסיבה לפציעה יחל הליך טיפולי ושיקומי על מנת לטפל בליקוי (ככל שזה ניתן לטיפול). בין היתר נוכל לטפל בחוסר איזון שרירי, בסגנון ריצה לקוי, באי הקפדה על כללי אימון נכונים ועוד. זכרו, את החזרה לריצה יש לעשות באופן הדרגתי.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


   מאמרים קשורים

   כאב בגלל נזק עצבי

   כאב בגלל נזק עצבי

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאב בגלל נזק עצבי היא תופעה שכיחה. לא תמיד קל לזהות שהכאב

   יציבה עצלה והטיפול בה

   יציבה עצלה והטיפול בה

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי