כאבי גב עליון, אבחון וטיפול

כאבי גב עליון הם תלונה שכיחה. כאבים אלו עלולים להופיע בין היתר בגלל עומס חוזרני, מחלות או בגלל פציעות חבלה. בקטגוריה הזאת הוספתי עבורכם מידע שעוסק במגוון ההפרעות והפגיעות השכיחים לכאבים בגב העליון. עוד תמצאו בקטגוריה הזאת מאמרים העוסקים באבחון, טיפול ומניעה של כאבים בגב העליון. בדומה לטיפול בפציעות אחרות במערכות שריר ושלד מהירות היא שם המשחק. הבנת מנגנון היווצרות הכאב ואבחון מהיר יאפשרו לנו לרפא ביעילות את הכאב בגב העליון ולמנוע צורך אפשרי להתמודד בעתיד עם ליקויים כרוניים וניתוחים מורכבים.

כאבי גב עליון מהווים תופעה שכיחה שנגרמת לרוב בגלל שרירים "תפוסים" הנובעים מעומס יתר על רקע יציבה וארגונומיה לקויים. זאת לעומת כאבי צוואר או כאבי גב תחתון שבהם הגורם לכאבים הוא לרוב משמעותי יותר. 

כאבי גב עליון מהווים תופעה שכיחה שנגרמת לרוב בגלל פגיעה בשרירים ותחושה של שרירים "תפוסים". הגורם לכאבים בגב העליון הוא לרוב עומסי יתר על רקע יציבה וארגונומיה לקויים לעומת כאבי צוואר או כאבי גב תחתון שבהם הגורם לכאבים הוא לרוב משמעותי יותר. 

כאבים בגב העליון הם תלונה שכיחה. בארצות הברית ובעולם המערבי כאבי גב ובעיקר בגב התחתון הם הסיבה השכיחה ביותר לקבלת עזרה רפואית. ברוב המקרים טיפול עצמי ו/או טיפול שמרני עם התנהלות זהירה עשויים להקל ולפעמים אפילו לרפא את מקור הכאב.

כאבי גב הם תלונה שכיחה. למעשה כמעט כול אדם יסבול מהם לפחות פעם אחת בחייו. בהסתברות סטטיסטית 100% מהאנשים יסבלו ממיחושים בחלק זה או אחר של הגב לפחות פעם אחת בחייהם, כולל כאבים בצוואר, בגב עליון או בגב התחתון.

כאבי גב עליון על רקע של פגיעות שרירים מהווים תופעה שכיחה. מאידך כאבים בגב העליון על רקע נזקים לדיסקים הבין חולייתיים אינם שכיחים כלל ועיקר. הסיבה לכך היא היציבות היחסית של אזור עמוד השדרה הגבי לעומת אזורי עמוד השדרה האחרים.

כאבי גב עליון הנובעים מנזקים לעמוד השדרה שכיחים פחות מכאבי גב תחתון או כאבי צוואר אך עדיין מהווים תופעה שכיחה. לרוב, כאבי גב עליון התפתחו על רקע של נזקים מינוריים אך לעיתים הגורם לכאבים אלו עלול להיות פתולוגיות מסוכנות.

ברוב המקרים כאבי גב העליון נגרמים מנזקים קלים לשרירים ויתחילו להתפוגג תוך זמן קצר עם טיפול עצמי והקפדה על התנהגות ארגונומית נכונה. לעתים המיחושים בגב נובעים מנזקים משמעותיים יותר וצריכים ניהול וטיפול מקצועי. 

כאבי גב עליון הם תופעה שכיחה. כימעט כולם חשו, חשים או יחושו כאבים בגב העליון. ברוב המקרים מדובר בכאבים על רקע של נזקים קלים בשרירים של הגב העליון. לפעמים מדובר בסיבות משמעותיות יותר. בכול מקרה חשוב למנוע את הכאבים.

לפריצת דיסק בגב העליון יש משמעות קלינית בעיקר עם נוצר לחץ על חוט השדרה או על אחד משורשי העצבים שבוקעים ממנו. כול אחד מהדיסקים הבין חולייתיים יכולים להיפגע ולפרוץ אך ישנם דיסקים שבגלל מיקומם שחשופים במיוחד לנזקים.

כאבים בגב העליון ובשכמות מהווים בעיה שכיחה ביותר. למרות שברוב המקרים הגורם לכאבים הללו הוא נזק שרירי קל עדיין חשוב להיות מודע לכך שישנם גם גורמים אחרים רציניים יותר. אבחון וטיפול מהירים עשויים להועיל במניעת נזקים כרוניים.

כאב בגב העליון ובשכמות נגרם לרוב בגלל נזק שרירי שולי ובר חלוף. הגורם עשוי להיות "תנועה לא טובה" תוך כדי הושטת יד לחפץ מרוחק. לעתים כאב בשכמה עלול להצביע על מחלה או פגיעה משמעותיים בשכמה או כאב מוקרן ממחלה באיבר מרוחק.

מחלת שוירמן פוגעת בחוליות עמוד השדרה הגבי בקרב ילדים ובני נוער. ברוב המקרים המחלה אינה כרוכה בסימנים ותסמינים משמעותיים. בחלק קטן מהמקרים היא עלולה לגרום לכאבי גב, לעקשת קשה ובמשך הזמן גם לנזקים לדיסקים הבין חולייתיים.