Skip to main content

כאבים בגב העליון, אבחון וטיפול

כאבים בגב העליון, אבחון וטיפול

כאבים בגב העליון? אבחון וטיפול נדרשים כעת כדי למנוע נזקים כרוניים בעמוד השדרה הגבי (Thoracic Spine). כאבים המופיעים לעתים בגב המרכזי או העליון מהווים תלונה שכיחה. על פי מחקר מסוים 9% מהגברים ו17% מאנשים דיווחו על כאבים בגב העליון באותה נקודת זמן. כאבים באזורים אלה מתפתחים לרוב בגלל עומס חוזרני על רקע ישיבה ממושכת מול מסך מחשב, ישיבה שפופה מול מסך הטלפון החכם ועוד. הגב שלנו מהווה ציר שעליו אנו מתבססים בדך לבצע פעולות. כאבים בחלקים הללו של הגב עלולים להפריע לנו לשבת בעבודה או עם המשפחה בבית, להרים משאות מינימאליים, לעסוק בספורט ועוד.

לכאבים בגב ישנה נטייה להיות כרוניים. הסיבה לכך היא שקשה לשמור על שגרת חיים מבלי להעמיס ובכך לפצוע את הגב העליון והמרכזי. ריכזתי עבורכם מידע שעוסק במגוון ההפרעות והמחלות השכיחים שגורמים להתפתחות הכאב בחלק העליון או המרכזי של הגב. המידע עוסק בהרחבה בנושאים כמו גורמים, גורמי סיכון, אבחון, טיפול ומניעה של כאבים בגב העליון. הבנת מנגנון היווצרות הכאב עשויה להועיל באבחון. אבחון מהיר ומדויק יאפשר טיפול יעיל בדרך לריפוי הכאב שהופיע בגב העליון ובכך למנוע התפתחות כאבים כרוניים וצורך אפשרי בניתוחים מורכבים בעתיד.

כאבים בגב העליון

הגב העליון תוכנן לעמוד בעומסים ופחות לתנועה ועל כן הוא עמיד לעומסים ופציעות הרבה יותר מחלקי הגב האחרים כולל הגב התחתון והצוואר. הצורך בעמידות נגזר מתפקידו של הגב העליון וכלוב הצלעות להגן על האיברים הפנימיים שלנו. עמידות זאת מובילה לכך שרוב הפציעות והדלקות בגב העליון נגרמות בגלל נזקים מינוריים ובכלל זה מתיחת שריר, גירוי דלקתי קל במפרקי השטחה, גירוי דלקתי קל באחד הגידים או הרצועות ונזקים דומים אחרים. במקרים אלו טיפול עצמי הכולל בעיקר מנוחה והימנעות מביצוע תנועות כואבות עשוי להועיל ולהעביר את הכאבים הללו תוך ימים ספורים. עם זאת ישנם מקרים שבהם הכאבים הללו בחלקי הגב העליונים נגרמים בגלל פתולוגיות קשות. במקרים אלו תצטרכו עזרה בין עם עזרה של כירופרקט או בין עזרה של כירורג או מומחה אחר. 

גורמים

גורמים לכאבי גב עליון כוללים כאמור נזקים לרקמות השונות בגב העליון כולל גידים, שרירים, רצועות, חוליות, דיסקים בין חולייתיים ועוד על רקע ביצוע עומסי יתר חוזרניים או על רקע טראומטי או בגלל מחלות ודלקות פרקים. עומסי יתר חוזרניים מתרחשים יום יום בחיינו במצב של יציבה לקויה, ישיבה לקויה וממושכת, רכינה ממושכת מעל מסך טלפון או מחשב, הרמה לא נכונה של משא, צביעה או עבודה על פס ייצור ועוד. נזקי חבלה עלולים להתפתח בגלל פציעות ספורט, תאונות דרכים, נפלה ועוד. מחלות והפרעות בריאותיות שעלולים לגרום לכאבים בגב העליון כוללים דלקת פרקים ניוונית, דלקת פרקים שגרונית, פיברומיאלגיה, גידול סרטני, דלקת זיהומית ועוד.

גורמי סיכון

גורמי סיכון להתפתחות הכאבים הללו בגב העליון או המרכזי כוללים גיל (בני נוער מצויים בסיכון גדול יותר), מין (נשים נמצאות בסיכון גבוה יותר) ליקוי מבני כגון קיפוזיס או סקוליוזיס עלולים לגרום לעומסי יתר מפעילות מינורית יחסית, ליקוי ביומכני נרכש או מולד בעמוד השדרה הגבי או בעבודת השכמות עלולים גם הם להוביל להתפתחות כאב באזור הזה, דיכאון, חרדות או מצב נפשי ירוד אחר יגרמו להתכווצות שרירים בלתי רצונית בגב העליון ובשכמות ועל הציר של הזמן יגרמו גם לכאב מקומי.

סימנים ותסמינים

סימנים ותסמינים אופייניים לגב העליון כוללים כמובן כאבי גב מקומיים, מגבלות תנועה, נוקשות וחוסר נוחות כללית. הכאבים בגב העליון יכולים להיות חריפים ביותר או קהים, יכולים להופיע באופן חד ומהיר או באופן הדרגתי, יכולים להציק למספר שעות ולהיעלם או להימשך שנים רבות ועלולים להיות מושלכים לכיוון החזה, זרוע, בטן ועוד. כאשר ישנו לחץ על שורש עצב בעמוד השדרה הגבי אזי צפויים סימנים ותסמינים נוירולוגיים כולל נימול, הירדמות, חולשה ועוד. במצבים של כאבים קשים בגב העליון עלול החולה להתלונן גם על מגבלות תפקודיות בחיי היום יום. סימנים ותסמינים נלווים כמו אובדן שיווי משקל, אובדן משקל בלתי מוסבר, קושי לנשום, חום גוף גבוה, כאבי ראש קשים ועוד שמעלים את הסיכוי שמקור הבעיה אינו מכני אלא מערכתי מחייבים פנייה לחדר מיון.

טיפול

במקרים קלים וחשוב לציין שרוב המקרים הם קלים הטיפול יכול להיעשות באופן עצמאי. כול שנדרש כדי לרפא את הבעיה ולהעלים את התסמינים הם מנוחה, הימנעות מביצוע תנועות או שהייה במנחים המחמירים את הכאב בגב העליון, כרית חימום, עיסוי עדין ועוד. כאשר הכאב נמשך יותר ממספר ימים, הכאב מחמיר או אם לכאבים הללו בגב העליון מתלווים סימנים ותסמינים כמו מגבלות תנועה קשות, הקרנות כאב לחלקים שונים בגוף ועוד יש לקבל עזרה מקצועית. כירופרקט התייחס ליציבה, ולארגונומיה במטרה לצמצם את העומסים המוטלים על הגב העליון ויטפל בכאב באמצעות מכשור ייעודי כמו גלי הלם או לייזר רך. עוד ישלב הכירופרקט טכניקות טיפול ידניות כדי לשמר ואף לשפר את טווחי התנועה של הגב העליון. במקרים הנדרים שבהם הטיפול השמרני כושל נפנה את החולה לטיפול רפואי הכולל תרופות כאלה ואחרות ולעתים גם ניתוח.

שיקום

מטרת השיקום של הגב העליון היא החזרת הכשירות הגופנית של האזור ובכלל זה היכולת לתפקד תחת עומסים בטווחי תנועה נורמליים ללא כאבים. העיקרון הוא חיזוק, הגמשה ואיזון השרירים הפועלים ומניעים את הגב העליון ואת שרירי הליבה באופן הדרגתי ושיפור של טווחי התנועה. תהליך השיקום שיחל כבר בשלב הטיפולי יכלול החל מטכניקות טיפול פסיביות וכלה בתרגילים אקטיביים מול התנגדות. חלק חשוב מהשיקום של הגב העליון יכלול שיפור של מערכת שיווי המשקל, שיפור של חוש החישה העצמית. תכנית השיקום היא אישית ותלויה כמובן ברקמה שניזוקה ובחומרת הנזק.

כאבי גב עליון מהווים תופעה שכיחה שנגרמת לרוב בגלל שרירים "תפוסים" הנובעים מעומס יתר על רקע יציבה וארגונומיה לקויים. זאת לעומת כאבי צוואר או כאבי גב תחתון שבהם הגורם לכאבים הוא לרוב משמעותי יותר. 

כאבי גב עליון מהווים תופעה שכיחה שנגרמת לרוב בגלל פגיעה בשרירים ותחושה של שרירים "תפוסים". הגורם לכאבים בגב העליון הוא לרוב עומסי יתר על רקע יציבה וארגונומיה לקויים לעומת כאבי צוואר או כאבי גב תחתון שבהם הגורם לכאבים הוא לרוב משמעותי יותר. 

כאבים בגב העליון הם תלונה שכיחה. בארצות הברית ובעולם המערבי כאבי גב ובעיקר בגב התחתון הם הסיבה השכיחה ביותר לקבלת עזרה רפואית. ברוב המקרים טיפול עצמי ו/או טיפול שמרני עם התנהלות זהירה עשויים להקל ולפעמים אפילו לרפא את מקור הכאב.

אחת הבעיות השכיחות בחיינו היא כאבי גב. אנטומיה וביומכניקה הם כלים חשובים בידיו של קלינאי שרוצה להבין מה מקור הכאבים הללו. ידיעת האנטומיה של הגב ורקמותיו השונות והבנת הביומכניקה שלו מאפשרת ביצוע אבחנה מבדלת של הכאב.

כאבי גב עליון על רקע של פגיעות שרירים מהווים תופעה שכיחה. מאידך כאבים בגב העליון על רקע נזקים לדיסקים הבין חולייתיים אינם שכיחים כלל ועיקר. הסיבה לכך היא היציבות היחסית של אזור עמוד השדרה הגבי לעומת אזורי עמוד השדרה האחרים.

כאבי גב עליון הנובעים מנזקים לעמוד השדרה שכיחים פחות מכאבי גב תחתון או כאבי צוואר אך עדיין מהווים תופעה שכיחה. לרוב, כאבי גב עליון התפתחו על רקע של נזקים מינוריים אך לעיתים הגורם לכאבים אלו עלול להיות פתולוגיות מסוכנות.

ברוב המקרים כאבי גב העליון נגרמים מנזקים קלים לשרירים ויתחילו להתפוגג תוך זמן קצר עם טיפול עצמי והקפדה על התנהגות ארגונומית נכונה. לעתים המיחושים בגב נובעים מנזקים משמעותיים יותר וצריכים ניהול וטיפול מקצועי. 

כאבי גב עליון הם תופעה שכיחה. כימעט כולם חשו, חשים או יחושו כאבים בגב העליון. ברוב המקרים מדובר בכאבים על רקע של נזקים קלים בשרירים של הגב העליון. לפעמים מדובר בסיבות משמעותיות יותר. בכול מקרה חשוב למנוע את הכאבים.

לפריצת דיסק בגב העליון יש משמעות קלינית בעיקר עם נוצר לחץ על חוט השדרה או על אחד משורשי העצבים שבוקעים ממנו. כול אחד מהדיסקים הבין חולייתיים יכולים להיפגע ולפרוץ אך ישנם דיסקים שבגלל מיקומם שחשופים במיוחד לנזקים.

כאבים בגב העליון ובשכמות מהווים בעיה שכיחה ביותר. למרות שברוב המקרים הגורם לכאבים הללו הוא נזק שרירי קל עדיין חשוב להיות מודע לכך שישנם גם גורמים אחרים רציניים יותר. אבחון וטיפול מהירים עשויים להועיל במניעת נזקים כרוניים.

כאב בגב העליון ובשכמות נגרם לרוב בגלל נזק שרירי שולי ובר חלוף. הגורם עשוי להיות "תנועה לא טובה" תוך כדי הושטת יד לחפץ מרוחק. לעתים כאב בשכמה עלול להצביע על מחלה או פגיעה משמעותיים בשכמה או כאב מוקרן ממחלה באיבר מרוחק.

מחלת שוירמן פוגעת בחוליות עמוד השדרה הגבי בקרב ילדים ובני נוער. ברוב המקרים המחלה אינה כרוכה בסימנים ותסמינים משמעותיים. בחלק קטן מהמקרים היא עלולה לגרום לכאבי גב, לעקשת קשה ובמשך הזמן גם לנזקים לדיסקים הבין חולייתיים.

חדשות - מחקרים רפואיים

 • קפאין להפחתת טינטון

  קפאין להפחתת טינטון? על פי המחקר הנוכחי מספר כוסות קפה ביום עשויים להועיל בהפחתת הטנטון. טינטון היא תסמונת שהסובלים ממנה שומעים רעשים שאינם קיימים במציאות. במשך זמן רב שתיית משקאות שכללו קפאין נחשבה לגורם סיכון להתפתחות טינטון. 

   
 • עקמת, מחוך וטיפול שמרני

  עקמת? מחוך וטיפול שמרני הם אסטרטגיה יעילה כאשר חומרת העקמת מאפשרת זאת. עקמת היא תופעה קלינית המעוותת את חוליות עמוד השדרה ואת הרקמות הרכות התומכות ועלולה לגרום לכאבי גב ובעיות נוספות. מחקר חדש שב ומאשר את היעילות של מחוך בנסיבות אלה.

   
 • שרירי ובריא בגיל המבוגר

  שרירי ובריא בגיל המבוגר הוא עניין אפשרי בהחלט. ההשפעות הידועות של הפעילות גופנית על הבריאות של כול אחד מאיתנו שולחת אנשים רבים לחדרי כושר ולמגרשי המשחקים. בגיל המבוגר ישנה חשיבות גבוהה לא פחות לאימוני כוח ואימונים אירוביים.

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)