נדודי שינה בגלל אכילה לילית
נדודי שינה בגלל אכילה לילית

נדודי שינה בגלל אכילה לילית

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


נדודי שינה בגלל אכילה לילית היא תופעה שכיחה. אכילה לילית ובעיות שינה מהווים צמד חמד שלא תמיד אנו מודעים לו. חלק גדול מהאנשים בעידן שלנו סובל מהפרעות שינה ומצוי בסיכון גבוה להיות מעורבים בתאונות דרכים ופציעות ספורט ולפתח מגוון הפרעות בריאותיות כולל בין היתר מחלות מסכנות חיים,כאבי גב וכאבי ראש.

שינה טובה היא לא תמיד חלום שמתגשם. החשיבות העצומה של שינה לבריאות שלנו גורמת כבר שנים רבות לחוקרים ברחבי העולם לנסות ולהבין כיצד ניתן לשפר את השינה האנושית. בין ההמלצות ששמענו עד היום ניתן לכלול הקפדה על לוח זמנים קבוע של שינה, הימנעות מלחץ נפשי, שמירה על חדרי שינה שקטים, מוחשכים ומאווררים, שינה על מזרן איכותי ומותאם ושינה על כרית מותאמת, הימנעות מאכילת מזון ושתיית משקאות מעוררים לפני שינה ועוד. המחקר המסוקר כאן טוען: נדודי שינה בגלל אכילה לילית. למעשה טוענים החוקרים שכול אכילה לפני שינה היא בעייתית ועדיף לוותר עליה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןנדודי שינה בגלל אכילה לילית – רקע

שינה היא צורך קריטי של הגוף והנפש.אדם בוגר צריך 8 שעות שינה  ואנשים מבוגרים זקוקים 7.5 שעות שינה כדי לתפקד טוב. ללא שינה מספקת ואיכותית אנו פוגעים בבריאות שלנו. חוסר שינה מוביל לתסמינים נפשיים כולל מצב רוח רע, חוסר ריכוז, איטיות ואף דיכאון ויכול אף לעלות את הסיכון לחלות במגוון רחב של מחלות שחלקן עלולות לקצר לכם את החיים כולל השמנה, מחלות לב וכלי דם וסוכרת. למרות החשיבות העצומה של השינה עדיין מעל מחצית מבני האדם בחברה המערבית הקפיטליסטית אינם ישנים מספיק. הסיבות להפרעות שינה אלו מרובות וכוללות בין היתר גורמים פיזיים כמו כאבים הנובעים מדלקות פרקים וגורמים נפשיים הכוללים טרדות, לחצים נפשיים ודיכאון. גורם נוסף הוא אכילה לילית.

מזון משבש שינה

השפעה שיש למזון שאנו צורכים ולשתייה שאנו שותים על השינה שלנו אינה חדשה מרעישה. כולם יודעים למשל שלקפאין ישנה השפעה מעוררת ושתיית קפה לפני השינה תותיר אתכם או רובכם ערים.  גורם נוסף מפורסם לא פחות הוא הניקוטין. עישון לפני השינה נחשב גם הוא למשבש שינה.

נדודי שינה בגלל אכילה לילית
נדודי שינה בגלל אכילה לילית

ישנם סוגי מזון נוספים שכדאי למי שרוצה לישון להימנע מהם לפני השינה כולל בין היתר מזון עשיר בסיבים תזונתיים בשל גרימת גזים כמו למשל דייסת שיבולת שועל, ירקות בשל העובדה שהם גורם משתן וגורמים לגזים שמפריעים לשינה, גלידות, עוגיות ועוגות בשל תכולת הסוכר הגבוהה המעוררת את המוח, אוכל מתובל בשל ההשפעה המעוררת שיש למזון הזה על מערכת העיכול, אכילת בשר או שומן לפני השינה בשל העומס שהם מטילים על מערכת העיכול לאורך כול הלילה, שוקולד ובעיקר שוקלד כהה בשל תכולה נכבדת של קפאין הנחשב למלך החומרים המעוררים, שתיית אלכוהול לפני שינה משבשת את שלבי השינה השונים ופוגעת באיכותה וכמובן שתיית קפה המכיל קפאין.

המחקר

המחקר שלפנינו בדק האם אכילה לפני שינה יכולה להשפיע על איכות השינה ולגרום גם נדודי שינה. החוקרים בצעו מעקב אחר 44 מתנדבים בגילאים 21-50 שחולקו לשתי קבוצות. קבוצה אחת שהותר לה לאכול לפני השינה וקבוצה שנייה שאפשרו לה רק לשתות מים לפני השינה.

ממצאי המחקר

אכילה לפני שינה משבשת את השינה. מסקנת המחקר מתבססת על  בדיקה השוואתית שהראתה תוצאות טובות יותר לקבוצה שלא אכלה בכול הנוגע לאיכות השינה, זיכרון, יכולת חשיבה, ערנות ומתח נפשי.

מסקנות המחקר

נדודי שינה בגלל אכילה לילית היא עניין שכיח. הימנעו מאכילה לפני השינה.

University of Pennsylvania, 06, 2015

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון