Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

סיאטיקה? טיפול המתבסס על אבחון מדויק עשוי למנוע נזק בלתי הפיך ותסמינים כרוניים. סיאטיקה היא אוסף של סימנים ותסמינים הכוללים מיחושים, נימול, חולשה ועוד שחשים בבמותן, באגן וברגל. הגורם הוא לרוב לחץ שמפעיל דיסק בין חולייתי מותני על  שורש עצב מותני. 

ברוב המקרים גירוי העצב הסיאטי נעשה על ידי הדיסק הבין חולייתי המותני שניזוק (בלט, פריצה ,בקע) אך ישנם גם גורמים רבים אחרים היוצרים לחץ על העצב בתוך עמוד השדרה (תזוזה של חוליה, גידול סרטני, שינויים ניווניים) וגורמים אחרים (שריר) היוצרים לחץ על העצב לאחר שעזב את עמוד השדרה.

סיאטיקה טיפול - רקע

העצב הסיאטי נוצר מחמישה שורשי עצבים (L4 - S3) הבוקעים מחלקו התחתון של חוט השדרה ועושה דרכו מטה לאורך החלק האחורי של הרגל. המונח סיאטיקה מתאר למעשה שורה של סימנים ותסמינים שמקורם פגיעה בעצב הסיאטי בגב התחתון כולל בין היתר כאבים ברגל ולעתים גם נימול והירדמות ברגל, חולשה חלקית של הרגל ועוד. יש לזכור על כן שהמונח סיאטיקה הוא שורה של סימנים ותסמינים המייצגים נזק או מחלה בעמוד השדרה התחתון. בין יתר הגורמים האפשריים לסיאטיקה נמנה שינויים ניווניים, פריצת דיסק מותני, היצרות תעלת השדרה, ספונדילוליסטזיס, גידולים סרטניים, נגעים זיהומיים ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

אנטומיה של העצב הסיאטי 

סיאטיקההעצב הסיאטי (Sciatic nerve) הוא העצב הארוך והרחב ביותר בגוף האדם. מקורו מחמישה שורשי עצבים תחתונים (L4 - S3) הבוקעים מחלקו התחתון של חוט השדרה. כול אחד משורשי העצבים עוזב את עמוד השדרה דרך חריר המצוי בין שתי חוליות. חמשת שורשי העצבים מתקבצים יחד באגן לעצב הסיאטי העושה דרכו לכיוון החלק האחורי של האגן ולמטה במורד הרגל עד לכף הרגל. העצב הסיאטי נחלק לשני ענפים עצב הפרוניאל (Peroneal nerve) ועצב הטיביאל (Tibial nerve) שכול אחד מהם מעצבב חלקים אחרים של הרגל. באופן כללי מספק העצב הסיאטי תחושה, כוח ורפלקסים לרגליים.

סימנים ותסמינים

תסמיני הסיאטיקה משתנים על פי חומרת הלחץ על העצב וכמובן על פי איזה מחמשת שורשי העצבים שמרכיבים את העצב הסיאטי נתון ללחץ. התסמינים כוללים באופן כללי כאבי גב תחתון וכאבים בישבן בצד המעורב, אשר יכולים לרדת במורד הרגל על פי מסלול העצבוב של העצב הסיאטי עד לכף הרגל. מלבד הכאב גירוי של העצב הסיאטי עלול לגרום גם לתסמינים נוירולוגיים ובכללם נימול, חולשת שרירים, תחושה של מחטים או דגדוג וקושי לשלוט ברגל. במקרים חמורים עלולים להופיע תסמינים נוספים כגון: אובדן שליטה על הסוגרים כמו במצב של תסמונת זנב הסוס, שמיטה של כף הרגל (Drop foot) או חולשה חמורה אחרת ברגל.

גורמים אפשריים

ברוב המכריע של המקרים תסמיני הסיאטיקה נגרמים מלחץ שמפעיל הדיסק הבין חולייתי שניזוק על אחד או יותר משורשי העצבים (L4, L5, S1, S2, S3) המרכיבים את העצב הסיאטי. בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק: כול אלו מתארים שלבים שונים של נזק לדיסק הבין חולייתי. בכול אחד מהשלבים הללו מבנהו של הדיסק הבין חולייתי משתנה והוא יוצר בליטה שעלולה ללחוץ על חוט השדרה או על שורשי העצבים שעוברים בסמיכות אנטומים גדולה. 

לחץ על העצב הסיאטי יכול להיווצר גם על ידי גורמים נוספים. תזוזה של חוליה (Spondylolisthesis) אשר מקטינה את הפתח שמבעדו עוזב שורש העצב את עמוד השדרה (Intervertebral foramen) או באמצעות זיז גרמי בולט שנוצר בחוליות המותן, כתוצאה משינויים ניווניים (אוסטיאוארטריטיס). שינויים ניווניים אלו מתרחשים בעיקר לאחר גיל 40. היצרות תעלת השדרה היא גורם נוסף שגם היא נגרמת משינויים ניווניים. כאשר התעלה שבה עובר חוט השדרה הופכת להיות צרה מלהכיל בחופשיות את חוט השדרה והעצבים הבוקעים ממנו נוצר לחץ על חוט השדרה ועל העצבים הבוקעים ממנו והתוצאה עלולה להיות דלקת בעצב הסיאטי. 

ישנם מקרים שבהם הדלקת בעצב הסיאטי נגרמת בגלל לחץ ישיר על העצב לאחר שיצא מעמוד השדרה ולא על שורשי העצבים המרכיבים אותו. דוגמה לכך היא תסמונת שריר הפיריפורמיס (Piriformis Muscle Syndrome). שריר הפיריפורמיס או כפי שהוא קרוי בעברית השריר האגסי מתחיל בעצם העצה (Sacrum) ועושה דרכו מתחת לשרירי העכוז אל הזיז הגדול בעצם הירך (Greater trochanter). העצב הסיאטי עובר מתחת לשריר הפיריפורמיס ובחלק מהמקרים הוא אפילו חוצה את השריר. התפקיד של שריר הפיריפורמיס הוא לסובב לכיוון החיצוני את עצם הירך. מאמץ יתר של השריר או ספאזם בשריר עלולים להוביל להתפתחות לחץ פיזי על העצב הסיאטי ולהתפתחות תסמונת הכאב האופיינית. 

גורמים נוספים ללחץ על העצב הסיאטי כוללים גידולים סרטניים בעמוד השדרה או כמובן נזקי חבלה כמו אלו שנגרמים באופן שכיח בתאונת דרכים שעלולים לגרום באופן ישיר או עקיף לנזק לעצב הסיאטי או לאחד משורשי העצבים שמרכיבים אותו.

אבחון 

סיאטיקה אבחוןטיפול יעיל מחייב אבחון מהיר ומדויק. אבחון סיאטיקה מתחיל מלמידת ההיסטוריה הרפואית של המתלונן ושל התלונה. נלמד על מיקום הכאב, מתי החל, כיצד החל, מהם הגורמים המשפעים עליו ועוד. בבדיקה הפיזית ננסה באמצעות מגוון של תנועות ומהלכים לשחזר את התסמינים מהם אתם סובלים, לזהות את הרקמה שנפגעה ולהעריך את מידת הנזק. תחילה נתבונן באופן בו אתם נעים ומבצעים תנועות מסוימות. נמדוד טווחי תנועה באופנים שונים וכמובן נערוך סדרה של בדיקות אורתופדיות כירופרקטיות ונוירולוגיות. 

במצב שבו קיים ספק לגבי האבחון נפנה את המתלונן לבדיקות באמצעות אמצעי הדמיה צילומי רנטגן, CT או MRI ובדיקות מעבדה. זיהוי של תסמינים כגון אובדן שליטה על הסוגרים חום, אובדן משקל בלתי מוסבר מהווה דגל אדום ומחייב הפנייה דחופה לחדר מיון להמשך בירור. זיהוי של תסמינים נפשיים כגון: דיכאונות, לחצים ומצבי רוח מהווה דגל צהוב ומצביע על האפשרות שהטיפול עלול להמשך זמן רב.

טיפול עצמי

לא כול סיאטיקה מחייבת טיפול מקצועי. יש להפעיל שיקול דעת לגבי מתי נכון לא להזניח ולהגיע לקבלת עזרה מקצועית. כאשר הכאבים קלים ואין תסמינים נוירולוגיים כגון נימול או חולשה של הרגל ניתן לנסות, על ידי שילוב של מנוחה והתנהגות ארגונומית נכונה, לטפל בבעיה באופן עצמאי. לא להיכנס למיטה ולנוח עד שהבעיה חולפת! מחקרים מעידים שמנוחה ממושכת פוגעת בהחלמה. הקפידו להיות פעילים תוך הימנעות מכאב. במידה והליכה אינה מכאיבה צאו להליכות לעיתים קרובות. 

הקפידו על תנוחה שינה שאינה גורמת לכאבים. תנוחות שינה שאמורות לא לגרות את העצב הסיאטי כוללות שינה על הגב עם כרית מתחת לברכיים או על הצד עם כרית בין הברכיים. להימנע משינה על הבטן. נסו להימנע משימוש בתרופות להורדת כאב. עשו זאת רק אם אינכם מסוגלים להפחית את הכאבים באמצעות שינוי תנוחות. חזרו לפעילות גופנית ולישיבה ממושכת באופן נכון והדרגתי.

מתי פונים לעזרה מקצועית?

פנו לקבלת עזרה מקצועית כאשר הסיאטיקה שלכם הופיעה בעקבות טראומה, או כאשר היא כוללת כאבים חריפים, שינויים בתחושה וחולשה החלה באופן פתאומי, או כאשר היא נמשכת מעל מספר ימים, או כאשר הסימנים והתסמינים שלכם מחריפים והולכים או כאשר טיפול עצמי לא מקדם אתכם.

טיפול ושיקום כירופרקטי

זכרו טיפול מהיר וניהול מקצועי עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים לעצב הסיאטי כגון אובדן שליטה על הסוגרים, אובדן תחושה ברגל אובן יכולת תנועה ברגל. רוב הגורמים לסיאטיקה הם מכניים בבסיסם ועל כן עשויים להגיב לטיפול מכאני שמרני ללא תרופות או ניתוחים. כירופרקט יכול לתת מענה למגוון גורמים אפשריים לתופעה ובכללם בלט דיסק, בקע דיסק, פריצת דיסק, תזוזה של חוליה, זיזים גרמיים ופתולוגיה שרירית. לאחר שאובחנה הבעיה והוגדרה בבסיסה כבעיה כמכאנית יחל השלב הטיפולי שמטרתו הפחתת הלחץ מעל העצב הסיאטי. 

העצב הסיאטי יחלים רק בעקבות הפחתה או הסרה של הלחץ שמופעל עליו על ידי מנוחה, טיפולים או ניתוח. במרפאתנו ננסה להפחית את הלחץ המופעל על העצב על ידי שילוב של אמצעים חשמליים אנטי דלקתיים הכוללים לייזר רך, אולטרה סאונד וגלי הלם וטיפול ידני ייעודי. אנו מאומנים לאתר ולתקן ידנית לקות תפקודית בעמוד השדרה או לקות תפקודית של שריר הפיריפורמיס. לאחר הרגיעה הראשונית בכאב יתחיל השלב השיקומי. בשלב הזה נחזיר את הגמישות ואת כוח למערכות השרירים השונות, נשפר את טווחי התנועה של הגב והאגן. נחשוף את הגב שלכם לעומסים מסוגים שונים וברמות שונות באמצעות תרגילים. 

במידה ולאחר מספר חודשים הגענו למסקנה שהטיפול השמרני כשל יש מקום לשקול פנייה לכיוונים אחרים ובכללם זריקות אפידוראליות או אפילו התערבות כירורגית.

מניעה

שיקוםכדי למנוע התפתחות של סיאטיקה או הישנות שלה יש לנקוט במספר צעדים שישפרו את התפקוד של עמוד השדרה והאגן ויפחיתו את העומסים השליליים. ראשית הקפידו על יציבה נכונה שבה נשמרות הקשתות של עמוד השדרה באופן מיטבי. הקפידו על התנהגות ומודעות ארגונומית. התכופפו נכון והרימו משאות באופן נכון. ישיבה ממושכת חושפת אותנו לסיכון גבוה במיוחד להתפתחות דלקת בעצב הסיאטי. על כן צמצמו את הישיבה למינימום ואם אתם חייבים לשבת עשו זאת נכון. ארגנו את סביבת חייכם באופן שיפחית עומסים מעל עמוד השדרה והאגן. הקפידו על פעילות גופנית שרמת הקושי שלה מותאמת לכם. 

הקפידו על סגנון וטכניקת אימונים נכונים. התחילו פעילות גופנית עם מתיחות וחימום כללי וסיימו את הפעילות עם קירור ומתיחות. אם סבלתם מתסמונת שריר הפיריפורמיס הקפידו במיוחד על ביצוע מתיחות של השריר הזה לפני ואחרי כול פעילות. למשקל גוף מאוזן והימנעות מעישון יש השפעה מרחיקת לכת על בריאות הגב. נהגו בזהירות והימנעו מנפילות. הפחיתו לחצים ונסו לשמר על האיזון הנפשי שלכם. 

קראו אודות תסמונת שריר הפיריפורמיס וכן אודות כאבים במפרק הירך שעלולים לגרום לסימנים ותסמינים הדומים לאלו הנגרמים מדלקת בעצב הסיאטי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב תחתון ילדים

כאבי גב תחתון ילדים? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע פגיעה כרונית בעמוד השדרה של הילדים. הגמישות, יכולת העמידות והסתגלות הגבוהה האופייניים לילדים לא מחפים על חוסר פעילות גופנית, העומס מנשיאת ילקוטים כבדים ושעות ארוכות של ישיבה מרושלת.

כאבי גב תחתון ילדים
תסמונת זנב הסוס

תסמונת זנב הסוס? אבחון וטיפול צריכים להתבצע ללא דיחוי למניעת נזק בלתי הפיך. תסמונת זאת מתרחשת כאשר נוצר לחץ, לרוב באמצעות הדיסק הבין חולייתי המותני, על צמת העצבים המצויה בחלקו התחתון של חוט השדרה. מדובר במצב חירום קליני המחייב ניתוח. 

תסמונת זנב הסוס
סקס עם כאבי גב

סקס עם כאבי גב? האם זה אפשרי? סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן כוללים מגבלות גופניות ובכללן מגבלה בקיום יחסי מין סדירים ובכול זאת, לא לוותר על חיי המין. מאמר זה נכתב עבור כל המטופלים שלי ששאלו וגם עבור אלו שלא מעיזים לשאול.

סקס עם כאבי גב
שחייה לכאבי גב?

שחייה לכאבי גב? לא בטוח. זה לא תמיד נכון ולפעמים זה עלול אפילו עלול להזיק. חשים בסימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני או באגן? סביר להניח שנתקלתם בנותני העצות שכוונתם טובה אך לא כך הבנתם והם המליצו לכם בחום על שחייה. 

שחייה לכאבי גב?
תרגילים לגב

תרגילים לגב יכולים להועיל לטיפול ומניעה של סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן. מחקרים מאשרים את החשיבות של פעילות גופנית וחיזוק שרירי הגב ושרירי הליבה למניעת תסמינים אלה. עם זאת יש לזכור, לפעמים הליכה בלבד עשויה להיות יותר יעילה.

תרגילים לגב
צריבת דיסק בגב? לא למהר

צריבת דיסק בגב? לא למהר! סימנים ותסמינים הנובעים מנזקים לדיסקים בין חולייתיים מותניים פוגמים באיכות חיינו וצורכים משאבים אדירים. האם צריבת דיסק עשויה להועיל? מספר מחקרים שפורסמו בארצות הברית קובעים שלא. צריבת דיסק? נסו תחילה טיפול שמרני כירופרקטי.

צריבת דיסק בגב? לא למהר
פריצת דיסק, חכו עם ניתוח

פריצת דיסק, חכו עם ניתוח! כאב גב היא מגפה עולמית. ריבוי בעלי המקצוע שעוסקים בתחום והדעות לגבי מה נכון ומה לא נכון לעשות מבלבלים רבים וטובים. מחקרים בארה"ב מעידים שחולים עם פריצת דיסק שנותחו בגב לא הראו שיפור גדול יותר מחולים שנמנעו מכך. 

 פריצת דיסק, חכו עם ניתוח
נהיגה ללא כאבי גב

נהיגה ללא כאבי גב היא שאיפה של רבים וטובים. רוצים בכך או לא אנו חיים בעולם ממונע. מאות מיליוני בני אדם נוהגים מידי יום ומספר זה רק הולך וגדל. המיחושים בחלק התחתון של הגב הם אחת הבעיות שצצות בגין הנהיגה. כיצד מונעים את התופעה הזאת?

נהיגה ללא כאבי גב
חיזוק שרירי הליבה לגב בריא

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא! על שרירי הליבה מוטלת המשימה להגן על עמוד השדרה מפני עומסים שונים ובעיקר עומסים בלתי צפויים. סימנים ותסמינים בחלק התחתון של עמוד השדרה הם עניין שכיח. פעילות גופנית ובעיקר חיזוק של שרירי הליבה מהווים רכיב במניעה.

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא
הגב כואב, צאו להליכה

הגב כואב? צאו להליכה! פעילות גופנית קריטית לשמירה על גב בריא, אך, במצב בו הגב כואב פעילות פיזית עלולה להחמיר את המצב. יש, לשקול מה מתאים לעשות כאשר הגב כואב. יש להעדיף פעילות כגון הליכה, שאינה מפעילה את הגב עצמו באופן ממוקד!

הגב כואב, צאו להליכה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)