Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב פטלופמורלי? טיפול נדרש למניעת כאבים כרוניים. סימנים ותסמינים הנובעים ממפרק ירך- פיקה או מהרקמות התומכות במפרק הזה מהווים תלונה שכיחה. הגורמים לתופעה כוללים נזק טראומטי אך בעיקר עקב שימוש יתר במפרק וביצוע תנועות חוזרניות. 

תסמונת כאב פטלופמורלי מהווה את אחת מפציעות הספורט השכיחות ביותר ומהגורמים השכיחים ביותר לכאבי ברכיים. לפציעה זאת מגוון שמות כולל ברך רצים, תסמונת כאב קדמית בברך ועוד. אבחון מדויק ומהיר יאפשר טיפול יעיל ומהיר ובכך אפשר יהיה למנוע את המשך התפתחות הנזקים בברך ובכלל זה את השחיקה של הסחוס התת פיקתי. התעלמות מהסימנים ותסמינים הללו עלולה לגרום לנזקים כרוניים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב פטלופמורלי טיפול - רקע

כאבי ברכיים עלולים להיגרם ממספר רב של פתולוגיות כאשר תסמונת כאב פטלופמורלי מהווה את אחת מתסמונות הכאב השכיחות ביותר בברך. כאב פטלופמורלי מתפתח כאשר קיימת פגיעה בסחוס התת פיקתי או פגיעה ברקמות סביב פיקת הברך. תסמונת זו שכיחה במיוחד בקרב טירונים וספורטאים על רקע העומסים החוזרניים שמוטלים על ברכייהם. למעשה כשליש מהכאבים בברך בקרב ספורטאים נגרמים בגלל תופעה זאת.

היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית, בדיקות מיוחדות ובמידת הצורך בדיקות דימות יעזרו לנו לאבחן את מקור הבעיה ולהעריך את חומרתה. על בסיס הידע הזה ניתן יהיה לבנות תכנית טיפולים יעילה שתמנע מהבעיה להפוך לכרונית. מלאכת האבחון כרוכה בלקיחת היסטוריה רפואית של הנבדק ושל התלונה, למידה של הרקע הבריאותי של הנבדק ומשפחתו, בדיקה גופנית ובמידת הצורך בדיקות מעבדה ודימות.

אבחון

כאב פטלופמוראלי

אבחון של כאבי ברכיים יחל מלקיחת ההיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית, יעבור לבדיקה פיזית ובמידת הצורך יכלול בדיקות דימות ובדיקות מעבדה. נוכחות של סימפטומים המעלים את הסבירות כי הגורם לכאב הברך אינו מכאני כמו למשל חום ואובדן משקל בלתי מוסבר מהווים דגל אדום וסיבה להפניה ובירור רפואי מעמיק נוסף.

היסטוריה של הפציעה

האבחון של כאב פטלופמורלי יחל כאמור מלימוד ההיסטוריה של התפתחות הכאב וכן מההיסטוריה הרפואית של הנבדק ושל משפחתו. נשאל את החולה בין יתר: היכן הכאב?, מתי החל הכאב?, כיצד החל הכאב (חבלה, עבודה, ספורט, בית ועוד)? מהי רמת הכאב בסולם שבין 1-10?, תן תיאור של הכאב בברך? האם הוא קבוע? מתי עוצמת הכאב בברך מגיעה לשיאה (בוקר, ערב, לילה) האם הכאב בברך מעיר אתכם מהשינה?.

נשאל, האם ישנם עוד סימנים ותסמינים נלווים לכאב בברך כגון נימול, חולשה, אובדן שליטה על הסוגרים, רעשים בברכיים ועוד?, מה מחמיר או מפחית את הכאבים בברך (הליכה, ריצה, שכיבה, ישיבה, התכופפות, שיעול, התעטשות, אכילה, נהיגה, לחץ נפשי), האם טופלתם בגלל הכאב בברך ואילו טיפולים? (טיפולי מגע, תרופות ו/או זריקות נגד כאב או נוגדי דלקת, ניתוחים? ). נעריך האם קיים קשר בין המקצוע של החולה, הספורט שבו הוא עוסק (ריצה?), הרגליו ו/או תחביביו לבין הכאב בברך. נעריך האם התלונות הנוכחיות קשורות להיסטוריה הרפואית (אשפוזים קודמים, ניתוחים קודמים) או הגנטית של הנבדק או משפחתו. 

בדיקה גופנית

בבדיקה הגופנית ננסה לשחזר את הכאב בברכו של הנבדק, נאתר את הרקמה הכואבת, נאמוד את חומרת הנזק ובמידת האפשר נאתר גם את מנגנון הפציעה.

התבוננות ומישוש

במהלך הבדיקה הגופנית נתבונן בברכיים (זווית Q, ברכי O או ברכי X), באגן, בגב התחתון, במפרק הירך ובמפרקי הקרסול (כף רגל שטוחה), כדי לאתר שינויים בולטים (פציעות, צלקות, ניוון שרירי), נמשיך להתבונן על האזורים הללו בעוד הנבדק מבצע פעילות מעמיסה כולל עמידה (צליעה?), כפיפה לכיוונים שונים, הליכה, ריצה ואפילו קפיצה. נמשש את האזורים הללו ואת האזורים הסמוכים להם כדי לזהות מוקדי כאב, עיוותים, שינויים בגוון העור ועוד. בערת המישוש של הברך נוודא שאין אזורים נפוחים ו/או רגישים. המישוש של הברך יכלול מישוש של מפרק הפיקה ירך ועלול לגרום במקרה הזה לכאב.

טווחי תנועה וכוח

נבדוק את טווחי התנועה של הברכיים וגם של הגב התחתון, האגן ומפרק הירך - כול האזורים הללו עלולים לגרום להשלכות כאב לברכיים. נבדוק את טווחי התנועה של הפיקה (תנועת יתר, הדיקות, נטיית יתר החוצה או פנימה) כוחם של השרירים שפועלים סביב האזורים האנטומיים המוזכרים. שרירים שנבדוק את מצבם (כוח, גמישות, הדיקות יתר) כוללים את השריר הארבע ראשי מלפנים ואת שרירי המיתר מאחור, כמו כן נבדוק גם את כוחם של השרירים הפועלים על האגן, על מפרק הירך ועל מפרק הקרסול.

בדיקות מיוחדות

נערוך מגוון בדיקות אורתופדיות כולל בין היתר נערוך בדיקות מיוחדות לזיהוי פגיעה בתנועת פיקת הברך ו/או בסחוס התת פיקתי (Patellofemoral grind test, Patellar tilt test, Apprehension), בדיקות לזיהוי פגיעה ברצועות התומכות של הברך (מגירה קדמי ואחורי, Lachman, Varus force ,Valgus force) ונערוך בדיקות לזיהוי פגיעה במיניסקוסים של הברך (McMurray ,Apley), נערוך בדיקות מיוחדות לזיהוי מצבם של שרירים וחלקי גוף אחרים שעלולים להשליך כאב לכיוון הברך. נערוך בדיקות נוירולוגיות שאינן צפויות למצוא דבר. 

נערוך בדיקות ייעודיות לאזורי גוף מרוחקים מהברכיים שעלולים במקרה של פציעה להשליך כאב לקדמת הברך. אזורים אנטומיים אלו כוללים את עמוד השדרה המותני שפתולוגיות המתפתחות בו לעתים קרובות כמו למשל פריצת דיסק עלולות לגרום להקרנות כאב לקדמת הרגל. אזורים ורקמות נוספים בעלי יכולת, במצב של פציעה, להשליך כאב לקדמת הברך כוללים כמובן את מפרק הירך, לכידה של עצב פריפרי (מרלגיה פרסטטיקה) ועוד. 

בדיקות דימות ומעבדה 

אבחון כאב פטלופמורל

בשלב הזה כול המידע כדי לקבוע אבחון של תסמונת כאב פטלופמורלי אמור להיות בידנו. במידה ונותר ספק נפנה את החולה לבדיקות נוספות שיעזרו לנו לשלול פתולוגיה אחרת או לאשר את האבחון שלנו. בין יתר הבדיקות שניתן לבצע נציין בדיקות דימות ו/או בדיקות  מעבדה.  צילום רנטגן פשוט עשוי להועיל בזיהוי פתולוגיות וליקויים במיקום ובמבנה של פיקת הברך הכוללים שינויים ניווניים, שברים, נמק א-וסקולרי ועוד. דימות תהודה מגנטית  (MRI) יועיל בזיהוי פגיעה ברקמות רכות ובכלל זה קרע רצועות, קרע מיניסקוס, נזקים לסחוס ועוד. MRI קינמטי עשוי לסייע בזיהוי תנועה לקויה של פיקת הברך. מיפוי עצמות עשוי לסייע בזיהוי תהליכים דלקתיים ועוד בברך. בבדיקות מעבדה ניתן יהיה לשלול אפשרות לדקת זיהומית בברך, דלקת פרקים ועוד.

אבחנה מבדלת

הכאב בקדמת הברך המאפיין פגיעה במפרק הירך פיקה עלול להידמות לכאב המופיע כתוצאה מפגיעה אחרת במערכת שריר ושלד. בין פתולוגיות שעלולות לגרום להשלכת כאב לכיוון הברך נמנה פריצת דיסק מותני ולחץ על שורש עצב מותני, פציעה של מפרק הירך, דלקת באמתחת תל הירך (Trochanteric Bursitis), מרלגיה פרסטטיקה - דלקת פריפרית של עצב ועוד. במהלך התהליך האבחוני חייב הקלינאי באמצעות הקשבה להיסטוריה הרפואית, ביצוע הבדיקה הגופנית וקבלת תוצאות וממצאי בדיקות מעבדה והדימות לבצע גם אבחנה מבדלת ולשלול את כול הגורמים האחרים שעלולים לגרום לכאב פטלופמורלי.  

טיפול עצמי בכאב פטלופמורלי 

כאב פטלופמורלי "נולד" על רקע שיבוש מכני ועל כן יכול להיות מטופל, לפחות בהתחלה, באופן שמרני ואפילו עצמוני. זכרו התנהגות נכונה כאשר הכאב מופיעה לראשונה בברך היא קריטית לריפוי. ככלל, מנוחה במיטה אינה מומלצת שכן די מהר היא גורמת לניוון ונזקים וכתוצאה מכך משבשת את ההחלמה. יש להימנע רק מהכאב. אין צורך לוותר על פעילות שאינה מכאיבה, אדרבה פעילות חלופית שאינה מכאיבה כמו רכיבה על אופניים עשויה אפילו להועיל לברך. במידת הצורך המשיכו גם עם הפעילות הגופנית שלכם אך אל תשכחו את הכלל הראשוני - בלי כאבים.  במידת הצורך יש לשקול שימוש בתומך לברך ולפיקה כדי לאפשר מנוחה יסודית יותר לרגל. 

זכרו גם לאחר שהכאב עבר אתם עדין צריכים להתנהל באופן קשוב וזהיר לעוד מספר שבועות. גם לאחר היעלמות הכאב הרקמה נותרה פגיעה לעוד פרק זמן ורק המשך של ההתנהלות הזהירה תאפשר לרקמה שנפגעה החלמה מלאה. את החזה לפעילות שגרתית ובכלל זה עבודה, ספורט, תחביבים, עשו זאת באופן הדרגתי. הימנעו מאותן שגיאות שגרמו לפציעה שלכם מלכתחילה.  

טיפול כירופרקטי כאב פטלופמורלי 

כאבי מפרק הירך-פיקה שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. כירופרקטיקה נותנת מענה שמרני, ללא תרופות או ניתוחים לכאבים מהסוג הזה. כירופרקט מאומן לאתר ולטפל ברוב הכאבים בברך שנוצרים בעקבות שיבושים בתפקוד הביו-מכאני או בגלל נזק לרקמות מעומס יתר. הטיפול במרפאה נעשה באמצעות מיטב המכשור הרפואי הקיים כולל לייזר רך ואולטרה סאונד. במידת הצורך יופנה המטופל להתאמת מדרסים ולהתאמת חבק תומך לברך. טיפול באמצעות תרופות אנטי דלקתיות ובכללן תרופות על בסיס סטרואידים או אופציה הכירורגית הן תשמרנה כאופציות אחרונות. 

במרפאתנו לא מסתפקים בהפחתת הכאב בברך. אנו נשאף לשקם את הברך ולאפשר לה לעמוד בעומסים של הפעילות השגרתית ופעילות ספורט. נשפר את תבנית ההליכה בין היתר על ידי החזרת האיזון הכוחות הפועלים על פיקת הברך, נחזק שרירים חלשים (ארבע ראשי, שרירי העכוז) ונגמיש שרירים (שביל הכסל והשוקה) ורקמות קצרים (רצועה רטינקולארית). נשפר את תחושת המיקום (פרופריוספציה) ושיווי המשקל. נשפר את התפקוד של פרקי הקרסול, הברך, הירך והגב. נשפר את טכניקות האימון והמשחק של החולה (במידה והן יוצרות עומס על הברכיים). הטיפול במרפאה יכלול הנעה מבוקרת של המפרקים לאורך השרשרת הקינמטית על מנת למנוע החלשות שרירים ומגבלות תנועה חריפות והנעת הפיקה לכיוון הרצוי.

במקרים חריגחים שבהם הטיפול השמרני אינו נושא פירות נפנה את המטופל לטיפול רפואי הכולל תרופות נוגדות דלקת שאינן על בסיס סטרואידי (NSAID's) הזרקות של חומרים נוגדי דלקת ועוד,  כירורגיה להסרת הרקמה הכואבת ( רסיסי סחוס, פליקה כואבת, רצועה רטינקולארית ועוד) ולעיתים גם להחלפת פיקת הירך.

מניעת כאב פטלופמורלי 

אל תתעלמו מתחושות של כאב או אפילו חוסר נוחות בברכיים, בדקו אותן עם הסימן הראשון של כאב. שמרו על אורח חיים מאוזן מבחינה תזונתית. הקפידו על פעילות גופנית המבוצעת באופן נכון והדרגתי. זכרו נכון להיום אין דרך לחדש את הסחוסים בגוף ובברכיים. סחוס שהולך אינו חוזר! פעילות גופנית שמתוכננת נכון תשמר את החוזק של העצמות, הסחוסים, של השרירים והפרקים שלכם. לפעילות גופנית סדירה חשיבות גם בשיפור שיווי המשקל ומניעת נפילות ופציעות. נסו להימנע מפעילות המייצרת עומס חוזר ונשנה (כפיפות ברכיים, מדרגות) או עומס חד פעמי גדול על הברכיים. 

הימנעו מעישון וריבוי שומנים בדם. עישון וחוסר פעילות גופנית הם גורמי סיכון למגוון מחלות שעלולות לגרום למחלות כלי דם ולכאבי רגליים. נעלו נעליים טובות ויציבות כדי למנוע נפילות ולאפשר הליכה נכונה מבחינה ביו-מכנית. יש להיעזר במדרסים במידת הצורך. שמרו על משקל גוף סביר לגובה שלכם. משקל עודף הוא מהגורמים לדלקת פרקים ניוונית בפרקי הרגל נושאי המשקל בפרט ובפרקים בכלל. אם אתם חולים במחלה כלשהי נסו לשמר אותה תחת שליטה. חולים בסוכרת? שימרו על רמת סוכר מאוזנת. סובלים מלחץ דם גבוה? שימרו על רמה מאוזנת של לחץ דם. 

המשיכו לקרוא כיצד שחיקת סחוס גורמת כאבים במפשעה, כאבים בירך וכמובן לדלקת במפרק הירך. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב פטלופמורלי

כאב פטלופמורלי? תסמינים אופייניים כוללים קושי בעלייה וירידה במדרגות. עומס היתר על הברכיים הנובע בין היתר מריצה או כפיפות חוזרניות של הברך עלול לגרום לנזקים כמו מתיחת שריר, קרע מיניסקוס, דלקת בגיד אך גם לשחיקת הסחוס מתחת לפיקה.

כאב פטלופמורלי
אוסגוד שלטר

אוסגוד שלטר? אבחון וטיפול יעילים עשויים למנוע סימנים ותסמינים כרוניים בברכיים. אוסגוד-שלטר (Osgood-Schlatter) היא פתולוגיה כואבת ומטרידה אשר פוגעת בעיקר בנערים בגיל ההתבגרות שעוסקים בספורט שכרוך בעומסי יתר על המפרקים הללו.

אוסגוד שלטר
ציסטה בברך

ציסטה בברך? אבחון וטיפול נדרשים למניעת נזקים ותסמינים כרוניים במפרק הזה. ציסטה בברך ע"ש בייקר היא נפיחות בצקתית בחלק האחורי של המפרק המתפתחת באופן משני לפתולוגיה אחרת וגורמת למגוון סימנים ותסמינים. טיפול בבעיה זו מחייב זיהוי מדויק של מקור הבעיה.

ציסטה בברך
קרע במיניסקוס תסמינים

קרע במיניסקוס? תסמינים אופייניים עשויים להועיל באומדן חומרת הפציעה. שסע ברקמה סחוסית זאת הפועלת כבולם זעזועים מהווה גורם שכיח לסימנים ותסמינים בברך. גורמים אפשריים כוללים טראומה ובלאי מצטבר. לרוב שינויים ניווניים יקדימו את השסע. 

קרע במיניסקוס תסמינים
ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך

ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך! פציעות ודלקות ברכיים הם עניין שכיח. מתברר שחוזקו של השריר הארבע ראשי חשוב לתפקוד תקין של המפרק פטלופמורל (מפרק הירך-פיקה) בברכיים וכתוצאה מכך הגנה מפני שחיקת סחוס מתחת לפיקת הברך (תסמונת פטלופמורל).

ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך
דלקת בברך תסמינים

דלקת בברך? תסמינים שונים יעניקו לקלינאי את הרמזים הדרושים לאבחון מקור הבעיה. סימנים ותסמינים במפרק זה מהווים בעיה שכיחה בקרב רוב בני האדם. הגורמים כוללים בין היתר נזקי חבלה, שימוש יתר חוזרני בעקבות עיסוק בספורט או עבודה ובגלל חולי מפרקי.

דלקת בברך תסמינים
כאבי ברכיים, נשים סובלות יותר

כאבי ברכיים? נשים סובלות יותר! שיעור כאבי הברכיים בקרב נשים מעל גיל 50 עולה באופן משמעותי. בין הגורמים המנבאים התפתחות מיחושים אלה ניתן למנות: משקל עודף, פציעה קודמת בברכיים וסימנים של דלקת פרקים ניוונית הנראים בצילומי רנטגן.

כאבי ברכיים, נשים סובלות יותר
כאב בברך? בלי חומצה הילורונית

כאב בברך? בלי  חומצה הילורונית! הזרקה של חומצה הילורונית לברך עם דלקת פרקים ניוונית עשויה להפחית קלות את הכאב אך אין לה השפעה על תפקוד הברך. מאידך זריקה זו עלולה להזיק למערכות העיכול הלב וכלי הדם. החוקרים לא ממליצים על טיפול זה בכאבי ברכיים.

כאב בברך? בלי חומצה הילורונית
ספורט לשיכוך כאבי ברכיים

ספורט לשיכוך כאבי ברכיים היא אסטרטגיה חכמה. מתברר שאחת הדרכים היעילות ביותר להתמודד עם כאב כרוני בברכיים הנובע מדלקת פרקים ניוונית היא על ידי הנעת הברך. למסקנה הזאת הגיעה מחקר מקיף שנערך בארצות הברית ובדק 193 מחקרים שעסקו בנושא.

ספורט לשיכוך כאבי ברכיים
תסמונת שביל הכסל והשוקה

תסמונת שביל הכסל והשוקה או תסמונת ITB או בקיצור ITBS היא מהגורמים השכיחים למיחושים בצד החיצוני של הברך בקרב בעיקר רצים למרחקים ארוכים ורוכבי אופניים. הגורם לה הוא חיכוך חוזרני של גיד שביל הכסל והשוקה בבליטה הגרמית של עצם הירך.

תסמונת שביל הכסל והשוקה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)