Skip to main content

כאבי ברכיים

כאבי ברכיים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי ברכיים? אבחון וטיפול מהירים עשויים לקצר את הזמן הנדרש לריפוי ולמנוע נזקים כרוניים. מיחושים במפרקים הללו שיכולים להתפתח בגלל עומס חוזרני, פציעות חבלה או מחלות רקע מהווים בעיה שכיחה בעיקר בקרב האוכלוסייה הבוגרת. הגורם העיקרי לכך היא דלקת פרקים ניוונית. בסקר שנערך בבריטניה נמצא ש- 47% מהאנשים מעל גיל 50 דיווחו על תסמינים במפרקים נושאי המשקל הללו. שיעור המתלוננים עלה יחד עם הגיל. יותר נשים מגברים דיווחו על מיחושים אלה. 

ריכזתי כאן מידע על מגוון הפרעות בריאותיות ופגיעות שעלולים לגרום להתפתחות סימנים ותסמינים במפרק הזה וכן על האופן שבו אנו מאבחנים אותם, מטפלים בהם, משקמים ומונעים אותם. המידע עשוי להעניק לכם את ההכוונה הנדרשת להתנהלות נכונה. אבחון וזיהוי מהירים של מקור הבעיה יאפשרו טיפול יעיל ולא יחשפו אתכם להתמודדות עתידית עם תסמינים כרוניים, נזקים בלתי הפיכים וצורך אפשרי בניתוח מורכב.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי ברכיים

כאבים במפרקי הברכיים היא תופעה שכיחה בכול הגילים שעלולה להתפתח בגלל נזק לאחת מהרקמות המרכיבות או מניעות את המפרק עצמו או בגלל נזק ברקמה מרוחקת ותסמינים המושלכים לכיוון המפרק. בין הרקמות שהפגיעה בהן שכיחה נמנה את שחיקת הסחוסים כולל הסחוס התת פיקתי, מיניסקוס, רצועות, שרירים, גידים ועוד. אבחון מקור התסמינים ובכלל זה ביצוע אבחנה מבדלת יצביעו על הגורם המדויק ויאפשרו להעניק את הטיפול היעיל ביותר. סוג הטיפול ואופיו תלויים באופן ישיר לנזק ולחומרת הנזק. ברוב המכריע של המקרים ניתן להסתפק בטיפול השמרני. לעתים רחוקות תידרש גם התערבות כירורגית.

גורמים

גורמים רבים עלולים להוביל להתפתחות כאב במפרק הברך. בין הגורמים השכיחים נמנה עומסי יתר חוזרניים על הפרק, נזקי חבלה ומחלות. עומסי יתר חוזרניים עלולים להתפתח במהלך השתתפות במשחקי כדור כמו כדורגל, כדורסל, ריצות, קפיצות, ריקוד ועוד. נזקי חבלה עלולים להתפתח במהלך פציעת ספורט (סיבוב הברך, פריקה), תאונות דרכים ונפילות. מגוון רחב של מחלות פרקים עלול להיות הגורם לסימנים ותסמינים במפרקים הללו. בין יתר המחלות השכיחות נמנה דלקת פרקים ניוונית, דלקת פרקים ריאומטית, שיגדון, דלקת פרקים זיהומית ועוד.

גורמי סיכון

מספר גורמי סיכון מעלים את הסיכוי להתפתחות כאב במפרק הברך. בין הגורמים הללו נמנה כמובן את הגיל שלנו, ליקויים ביומכניים באופן עבודת המפרקים, ליקויים מבניים במפרק, משקל עודף, ועבודה או פעילות גופנית שמתבססת על עומסי יתר חוזרניים על המפרקים, פציעות קודמות במפרק, ניתוחים קודמים, מחלות רקע ועוד. נטרול הגורמים הללו יכול להועיל במניעת התפתחות סימנים ותסמינים במפרק זה.

סימנים ותסמינים נלווים

מלבד על מיחושים בברך החולה התלונן לרוב גם על סימנים ותסמינים נוספים. אופיים ומיקומם של הסימנים והתסמינים הללו עשויים לשפוך אור על הגורם להם. בין יתר הסימנים והתסמינים נמנה מיחושים ברמות חומרה שונות ונוקשות (דלקת פרקים ניוונית), מיחושים ברמות חומרה שונות, נוקשות, נפיחות, אדמומיות, חם למגע (דלקת פרקים ריאומטית, שיגדון), מגבלות תנועה, קושי להניע את המפרק, נפיחות, רעשים שעולים מהפרק, נעילה של המפרק (לרוב בגלל קרע במיניסקוס), מפרק כואב וחוסר יציבות (קרע של אחת הרצועות) וכך הלאה.

אבחון

כדי לאבחן סימנים ותסמינים שהתפתחו בברך נעבור דרך מספר שלבים: היסטוריה רפואית של התפתחות הסימנים והתסמינים, בדיקה גופנית של המפרק ושל כול הרקמות והמפרקים בשרשרת הקינטית שלה, בדיקות מעבדה ודימות. במהלך ההיסטוריה הרפואית נלמד על הרקע הבריאותי של החולה, על תלונותיו, תיאור הסימנים והתסמינים המציקים לו, על המיקום המדויק של הסימנים והתסמינים, מתי החלו, אלו גורמים משפיעים עליהם ועוד. בבדיקה הגופנית, נתבונן בבכלל הגוף ובעיקר במפרק הבעייתי במצבים שונים, נמשש ונניע אותה ואת יתר חלקי השרשרת הקינטית, נערו בדיקות מיוחדות, בדיקות נוירולוגיות ובמידת הצורך ניעזר בצילומי רנטגן, מיפוי עצמות, CT או MRI.

טיפול 

הטיפול בכאבי ברכיים משתנה בהתאם לגורם להם, בהתאם לחומרת הפציעה ובהתאם למגבלות של החולה. במקרים קלים כול שנדרש הוא טיפול עצמי שכולל מנוחה, התנהלות  מתחשבת, פעילות חלופית ועוד. במקרים קשים יותר יידרש טיפול על ידי כירופרקט שהתבסס על שימוש בכלי עזר חשמליים לריפוי דלקות וטכניקות ריפוי ידניות שמטרתן שמירה ושיפור טווחי התנועה והיכולת התפקודית של המפרק. רק במקרים חריגים לא יהיה מנוס מטיפול תרופתי בדלקת פרקים כזו או אחרת או פתרון כירורגי לתיקון מיניסקוס קרוע או רצועה קרועה. 

שיקום

עוד במהלך הטיפול נתחיל בשיקום הברך. מטרת השיקום היא חזרה לאורח חיים שגרתי הכולל פעילות גופנית, עבודה ותחביבים. השיקום התמקד בפרק עצמו ובשרירים המפעילים אותו כולל השריר הארבע ראשי, שרירי המיתר והשרירים המקרבים והמרחיקים של הירך. נתחיל מעבודה עדינה על הרקמות הרכות והנעה מעודנת של המפרקים. נשלב תרגילים פסיביים ואקטיביים שמטרתם שיפור טווחי התנועה של המפרקים, חיזוק, הגמשה ואיזון השרירים הפועלים על המפרק, שיפור שיווי המשקל וחוש החישה העצמית ועוד. בסוף התהליך החולה אמור לחזור למגרש.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)