Skip to main content

כאבים בברך, אבחון וטיפול

כאבים בברך, אבחון וטיפול

כאבים בברך? אבחון וטיפול מהירים עשויים לקצר את הזמן הנדרש לריפוי. כאבי ברכיים מהווים בעיה שכיחה שיכולים להיגרם בגלל עומס חוזרני, פציעות חבלה או מחלות רקע. ריכזתי כאן מידע על מגוון הפרעות בריאותיות ופגיעות שעלולים לגרום להתפתחות כאב במפרק הברך וכן על האופן שבו אנו מאבחנים, מטפלים, משקמים ומונעים כאבים אלו. המידע עשוי להעניק לכם את ההכוונה הנדרשת להתנהלות נכונה. אבחון וזיהוי מהירים של מקור הכאב בברך יאפשרו טיפול יעיל בבעיה ולא יחשפו אתכם להתמודדות עתידית עם כאבים כרוניים, נזקים בלתי הפיכים וצורך אפשרי בניתוח מורכב.

כאבים בברך

כאבים במפרקי הברכיים היא תופעה שכיחה בכול הגילים שעלולה להתפתח בגלל נזק לאחת מהרקמות המרכיבות או מניעות את הברך עצמה או בגלל נזק ברקמה מרוחקת שמשליכה כאב לכיוון הברך. בין הרקמות שהפגיעה בהן שכיחה נמנה את הסחוסים בברכיים כולל הסחוס התת פיקתי, מיניסקוס, רצועות, שרירים, גידים ועוד. אבחון מקור הכאב ובכלל זה ביצוע אבחנה מבדלת יצביעו על הגורם המדויק לכאב ויאפשרו להעניק את הטיפול היעיל ביותר. סוג הטיפול ואופיו תלויים באופן ישיר לנזק ולחומרת הנזק. ברוב המכריע של המקרים ניתן להסתפק בטיפול השמרני. לעתים רחוקות תידרש גם התערבות כירורגית.

גורמים

גורמים רבים עלולים להוביל להתפתחות כאב במפרק הברך. בין הגורמים השכיחים נמנה עומסי יתר חוזרניים על הברך, נזקי חבלה לברך על רקע פעילות גופנית ומחלות. עומסי יתר חוזרניים עלולים להתפתח במהלך השתתפות במשחקי כדור כמו כדורגל, כדורסל, ריצות, קפיצות, ריקוד ועוד. נזקי חבלה לברך עלולים להתפתח במהלך פציעת ספורט (סיבוב הברך, פריקה), תאונות דרכים ונפילות. מגוון רחב של מחלות פרקים עלול להיות הגורם לכאבי ברכיים. בין היתר נמנה דלקת פרקים ניוונית, דלקת פרקים ריאומטית, שיגדון, דלקת פרקים זיהומית ועוד.

גורמי סיכון

מספר גורמי סיכון מעלים את הסיכוי להתפתחות כאב במפרק הברך. בין הגורמים הללו נמנה כמובן את הגיל שלנו, ליקויים ביומכניים באופן עבודת הברכיים, ליקויים מבניים בברך, משקל עודף, ועבודה או פעילות גופנית שמתבססת על עומסי יתר חוזרניים על הברכיים, פציעות קודמות במפרק הברך, ניתוחים קודמים, מחלות רקע ועוד. נטרול הגורמים הללו יכול להועיל במניעת הכאבים.

סימנים ותסמינים נלווים

מלבד על הכאב בברך החולה התלונן לרוב גם על סימנים ותסמינים נוספים. אופיים ומיקומם של הסימנים והתסמינים עשויים לשפוך אור על הגורם לכאבים הללו. בין יתר הסימנים והתסמינים נמנה כאבים בנוקשות (דלקת פרקים ניוונית), כאבים, נוקשות, נפיחות, אדמומיות, חם למגע (דלקת פרקים ריאומטית, שיגדון) מגבלות תנועה, קושי להניע את הברך, נפיחות, רעשים מהברך, נעילה של הברך (קרע במיניסקוס), ברך כואבת, חוסר יציבות של הברך (קרע רצועה בברך) וכך הלאה.

אבחון

כדי לאבחן כאב שהתפתח בברך נעבור דרך מספר שלבים: היסטוריה רפואית של התפתחות הסימנים והתסמינים, בדיקה גופנית של הברך ושל כול הרקמות והמפרקים בשרשרת הקינטית שלה, בדיקות מעבדה ודימות. במהלך ההיסטוריה הרפואית נלמד על הרקע הבריאותי של החולה, על תלונותיו, על מיקום הכאב, מתי החל הכאב, גורמים משפיעים על הכאב, סימנים ותסמינים נוספים ועוד. בבדיקה הגופנית, נתבונן בגוף ובברך במצבים שונים, נמשש ונניע אותה ואת יתר חלקי השרשרת הקינטית, נערו בדיקות מיוחדות, בדיקות נוירולוגיות ובמידת הצורך ניעזר בצילומי רנטגן, מיפוי עצמות, CT או MRI.

טיפול 

הטיפול בכאבי ברכיים משתנה בהתאם לגורם לכאבים הללו, לחומרת הנזקים ומגבלותיו של החולה. במקרים קלים כול שנדרש הוא טיפול עצמי שכולל מנוחה, התנהלות  מתחשבת, פעילות חלופית ועוד. במקרים קשים יותר יידרש טיפול על ידי כירופרקט שהתבסס על שימוש בכלי עזר חשמליים לריפוי דלקות וטכניקות ריפוי ידניות שמטרתן שמירה ושיפור טווחי התנועה והיכולת התפקודית של הברך. רק במקרים חריגים לא יהיה מנוס מטיפול תרופתי בדלקת פרקים כזו או אחרת או פתרון כירורגי לתיקון מיניסקוס קרוע או רצועה קרועה. 

שיקום

עוד במהלך הטיפול נתחיל בשיקום הברך. מטרת השיקום היא חזרה לאורח חיים שגרתי הכולל פעילות גופנית, עבודה ותחביבים. השיקום התמקד בברך ובשרירים המפעילים אותה כולל השריר הארבע ראשי, שרירי המיתר והשרירים המקרבים והמרחיקים של הירך. נתחיל מעבודה עדינה על הרקמות הרכות והנעה מעודנת של המפרקים. נשלב תרגילים פסיביים ואקטיביים שמטרתם שיפור טווחי התנועה של המפרקים, חיזוק, הגמשה ואיזון השרירים הפועלים על המפרק, שיפור שיווי המשקל וחוש החישה העצמית ועוד. בסוף התהליך החולה אמור לחזור למגרש.

כאבי ברכיים? גורמים ותסמינים נלווים יעניקו לקלינאי ראשוני את הרמזים הדרושים לאבחון הבעיה. סימנים ותסמינים במפרק זה מהווים בעיה שכיחה בקרב רוב בני האדם. הגורמים כוללים בין היתר נזקי חבלה, שימוש יתר לאחר ריצה, רכיבת אופניים או לאחר שעליתם במדרגות.

ברך, אנטומיה וביומכניקה של מפרק זה מהווים בסיס איתן לזיהוי הרקמה שנפגעה ולטפל בה. סימנים ותסמינים במפרק הברך הם מהבעיות השכיחות ביותר לאדם. טיפול יעיל ומהיר מחייב אבחון מדויק שמתבסס בהכרח על ההכרה של האנטומיה והביומכניקה של הברך. 

כאב בברך? גורמים אפשריים כוללים פציעה טראומטית ושימוש יתר. סימנים ותסמינים הנובעים ממפרק זה מהווים בעיה שכיחה שעלולה להתפתח עקב נפילה, לאחר ריצה או סתם לאחר שטיפסתם על מדרגות. לרוב הם תוצר של עומס ותהליך ניווני שגורמים לנזק מצטבר.

כאבים בברך? גורמי סיכון להתפתחות הכאבים במפרק הברך מהווים מקור מידע חשוב למניעת הכאבים הללו. מפרק הברך הוא מפרק נושא משקל מורכב ופגיע ביותר. בגלל תכונותיו תפקידיו ומיקומו האנטומי חשוף המפרק הזה לכוחות ועומסים קיצוניים. 

כאבים בברך? אבחון על פי מאפייני הכאב היא עוד דרך נפלאה לאבחן את הבעיה בברך. הפתולוגיות הרבות שיכולות לגרום להתפתחות כאב במפרק הברך עלולות לבלבל גם מקצוענים. אבחון לפי מאפייני הכאב היא שיטה יעילה לזיהוי מקור הכאב בברך. 

כאבים בברך? אבחון על פי מיקום הכאב היא דרך מדויקת למדי לזהות את הרקמה הפצועה. אבחון מדויק ומהיר הוא הבסיס לטיפול יעיל. כאב במפרק הברך שמקורו לא מזוהה יטופל ברוב המקרים באופן לא יעיל. עיכוב בריפוי עלול להוביל להתפתחות כאבים כרוניים. 

כאבים בברך? אבחון לפי סימנים ותסמינים היא דרך טובה לזהות את הרקמה המעורבת. אבחון נכון ומהיר של כאב ברכיים עשוי להיות בעל חשיבות מכרעת בהתנהלות ובריפוי שלה. אבחון לפי סימנים ותסמינים היא דרך יעילה ומדויקת לאבחון מקור הבעיה בברך.

כאבים בברך? טיפול מהיר עשוי לחסוך עוגמת נפש רבה. כאב במפרק הברך יכול להופיע בגלל נפילה, חבלה או "סיבוב" של הברך. לחילופין הכאבים עלול להתפתח בגלל עומסי יתר ונזקים מצטברים ברקמות המפרק או בגלל דלקות ומחלות פרקים. חשוב לאבחן את הגורם המדויק לבעיה ולטפל בו בהקדם כדי למנוע כאב ונזק כרוניים.

קרע במיניסקוס? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באומדן חומרת הנזק. קרע ברקמה סחוסית זאת הפועלת כבולם זעזועים מהווה גורם שכיח לסימנים ותסמינים בברך. גורמים אפשריים כוללים טראומה ובלאי מצטבר. לרוב שינויים ניווניים יקדימו את הקרע. 

קרע במיניסקוס? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע צורך בניתוח. המיניסקוס היא כרית סחוסית שמצויה במפרק הברך בין עצם הירך לעצם השוק. קרע של רקמה זאת הוא מהגורמים השכיחים ביותר לכאבים בברך ומגבלות תנועה בעיקר על רקע פציעת ספורט אבל לא רק. 

כאב פטלופמורלי? גורמים ותסמינים יועילו באומדן חומרת הנזק. עומס היתר על הברכיים הנובע מריצה עלול לגרום לנזקים והתפתחות סימנים ותסמינים בברכיים. הנזקים עלולים לכלול מתיחת שריר זמנית, קרע מיניסקוס, דלקת בגיד אך גם שחיקת הסחוס מתחת לפיקת הברך.

כאב פטלופמורלי? אבחון וטיפול נדרשים למניעת כאבים כרוניים. סימנים ותסמינים הנובעים ממפרק ירך- פיקה או מהרקמות התומכות במפרק הזה מהווים תלונה שכיחה. הגורמים לתופעה כוללים נזק טראומטי אך בעיקר עקב שימוש יתר במפרק וביצוע תנועות חוזרניות. 

ברכיים רועשות?, אבחון וטיפול עשויים למנוע נזקים קשים יותר בברך. הברך משמיע לעתים רעשים בעת הליכה או כפיפה? סביר להניח שלא מדובר נזק משמעותי ואינכם צריכים להיות מוטרדים מכך. עם זאת, רעש תכוף או קבוע עלולים להעיד על דלקת פרקים ניוונית.

כאבים בברך?דלקת באמתחת רגל האווז הוא אחד הגורמים האפשריים לכאב הזה. "אמתחת רגל האווז" הוא הכינוי של אמתחת (בורסה) המצויה בחלק הפנימי של הרגל כחמישה סנטימטרים מתחת לקו הברך. לעתים דלקת זאת מאובחנת באופן שגוי כבעיה בברך.

כאבים בברך? פציעות ריקוד הם מהגורמים השכיחים לכך. מפרק הברך הוא המפרק הגדול ביותר בגופנו. מבנהו מאפשר לו לשאת עומסים הגבוהים פי כמה ממשקל גופנו. על פי כן, מחול אינטנסיבי והמחויבות לשלמות תנועתית המאפיינת את הרוקדים מצליחים לפגוע בו.

קרע רצועה בברך? אבחון וטיפול מהירים הם המפתח לבריאות העתידית של הברך. קרע רצוע בברך מהווה גורם שכיח לכאבי ברכיים. ישנן ארבע רצועות עיקריות בברך וכולן חשופות לבלאי ולפציעות.  טיפול יעיל בקרע רצועה בברך מחייב אבחון מדויק.

מגבלות תנועה וכאבים בקדמת הברך בסמוך לפיקת הברך עלולים להעיד על פציעת ספורט שכיחה הקרויה ברך קופצים. פציעה זאת בנקודת החיבור של גיד הפיקה אל הקוטב התחתון של הפיקה נוטה לעתים קרובות להפוך לפציעה כרונית.

ציסטה ע"ש בייקר? אבחון וטיפול הם מה שנדרש עכשיו למניעת כאבים כרוניים בברך. ציסטה ע"ש בייקר היא נפיחות בצקתית בחלק האחורי של הברך המתפתחת בעקבות פתולוגיה אחרת בברך. טיפול בציסטה ע"ש בייקר מחייבת זיהוי מדויק של מקור הבעיה.

אוסגוד שלטר? אבחון וטיפול יעילים עשויים למנוע כאבים בברכיים בשלבים מאוחרים יותר בחיים. אוסגוד-שלטר (Osgood-Schlatter) היא פתולוגיה כואבת ומטרידה בברכיים אשר פוגעת בעיקר בנערים בגיל ההתבגרות שעוסקים בספורט שכרוך בעומסי יתר על הברכיים.

כאבים בברך? תסמונות שכיחות שכוללות בין יתר הסימנים והתסמינים שלהן גם כאבי ברכיים מהווים עניין שכיח. מפרקים נושאי משקל אלו חשופים לעתים קרובות מידי לבלאי ונזקים עקב עומסי יתר, נזקי חבלה ומחלות. להלן תסמונות שעלולות להיות הגורם לכאב בברך. 

חדשות - מחקרים רפואיים

 • פלבנואידים, נוגדי חמצון במזון

  פלבנואידים, נוגדי חמצון במזון, מהווים רכיב תזונתי רב חשיבות לבריאות הגוף. דיאטה עשירה בנוגדי חמצון הקרויים פלבנואידים המצויים במזונות הבאים: שוקולד, תה, פירות יער, פטרוזיליה, סלרי, ענבים אדומים ועוד יכולים לתרום רבות לבריאות שלנו. 

   
 • פגיעת ראש וצוואר והסיכון לשבץ מוחי

  פגיעת ראש וצוואר והסיכון לשבץ מוחי? ובכן, על פי מסקנותיו המפתיעות של של המחקר הזה מתברר שיש קשר בין השניים. שבץ מוחי הוא תופעה נדירה בקרב צעירים. על פי מחקר הנוכחי פציעת ראש ו/או צוואר משלשים את סיכויי אדם עד גיל 50 לסבול משבץ מוחי.

   
 • כשנוהגים לא מדברים בטלפון

  ניהול שיחת טלפון תוך כדי נהיגה מסכנת את החיים של הנהג, של הנהגים האחרים ושל הולכי הרגל. לא די בכך שבמהלך הנהיגה אנו לא אוחזים את המכשיר הטלפון בידינו. ההקשבה בלבד, במהלך שיחת טלפון, פוגעת באיכות הנהיגה ועלולה לגרום לתאונת דרכים. 

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)