כאבי ברכיים, אבחון וטיפול

עומס חוזרני, פציעות חבלה או מחלות עלולים להיות הגורמים לכאבי הברכיים שלכם. בקטגוריה הזאת תמצאו מידע מרוכז אודות מגוון רחב של אותם הפרעות בריאותיות ופגיעות שעלולים לגרום לכאבים בברכיים. עוד תוכלו לקרוא כאן מאמרים מפורטים למדי שעוסקים באופן שבו אנו מאבחנים, מטפלים ומונעים כאבים בברכיים. מידע זה עשוי להעניק לכם את ההכוונה הנדרשת להתנהלות נכונה עם הפציעה שלכם. אבחון וזיהוי מהירים של מקור הכאב בברכיים ומנגנון גרימת הכאב יאפשר לנו לטפל בבעיה שלכם באופן יעיל ולא לחשוף אתכם להתמודדות עתידית עם כאבים כרוניים וצורך אפשרי בניתוח מורכב.

כאבי ברכיים, הגורמים להם והתסמינים הנלווים מעסיקים כול רופא ראשוני. מדובר בבעיה שכיחה שרוב בני האדם חווים שעלולה להתפתח עקב נפילה או חבלה? לאחרריצה או רכיבת אופניים? או סתם לאחר שעליתם על יותר מידי מדרגות. 

כאבים בברך מהווים תלונה שכיחה. האבחון והטיפול המוצלחים בכאבי ברכיים תלויים בהבנה הבסיסית של האנטומיה והביומכניקה של מפרק הברך. במאמר הבא נתאר בקצרה את המרכיבים השונים של מפרק הברך ואת התפקוד של כול אחד מהרכיבים הללו.

כאבי ברכיים הם בעיה שכיחה שעלולה להתפתח עקב נפילה או חבלה? לאחר ריצה או רכיבת אופניים? או סתם לאחר שעליתם על יותר מידי מדרגות. ברוב המקרים כאבים בברכיים הם תוצר של עומסים ותהליכים ניווניים שגורמים לנזקים מצטברים.

מפרק הברך הוא מפרק סינוביאלי נושא משקל מורכב ופגיע ביותר. בגלל תכונותיו תפקידיו ומיקומו האנטומי חשוף המפרק הזה לכוחות ועומסים קיצוניים. לעתים עומסים אלו חורגים מיכולת הרקמות לספוג ואז מתפתחת פציעה.

כאבי ברכיים מהווים בעיה שכיחה שלא תמיד קל לאבחן אותה. הפתולוגיות הרבות שיכולות לגרום להם יכולות לבלבל גם מקצוענים. מאפייני מיחושי הברכיים השונים במצבים השונים עשויים להעניק לנו רמזים חשובים לצורך אבחון מקור הבעיה בברך. 

ברוב המקרים הטיפול בכאבי ברכיים בלי לדעת מה הגורם המדויק לכאבים אלו אינו יעיל. לאבחון מדויק ומהיר של כאבי ברכיים יש על כן חשיבות עליונה בכול הנוגע לריפוי הברך והימנעות ממצבים כרוניים הכרוכים בעלויות כלכליות גבוהות ועוגמת נפש רבה.

אבחון נכון ומהיר של בעיה רפואית עשוי להיות בעל חשיבות מכרעת בהתנהלות ובריפוי שלה. אמת זאת נכונה גם כאשר מדובר בבעיות במערכות עצב, שריר ושלד. אבחון מהיר ומדויק של המקור לכאבים בברכיים עשוי למנוע כרוניות של המצב.

כאבי ברכיים יכולים להופיע בגלל נפילה, חבלה או "סיבוב" של הברך. לחילופין הכאבים בברך עלולים להתפתח בגלל עומסי יתר ונזקים מצטברים ברקמות המפרק. גם דלקות פרקים עלולות להוות גורם. חשוב לאבחן את הגורם המדויק ולטפל בו.

קרע מיניסקוס הוא גורם שכיח לכאבים ברגלים. מיניסקוס היא רקמה סחוסית הפועלת כבולם זעזועים בתוך מפרק הברך. המיניסקוס עלול להיקרע בעקבות טראומה או בגלל בלאי מצטבר. לרוב שינויים ניווניים יקדימו את הקרע. טיפול שמרני יכול למנוע ניתוח.

המיניסקוס היא כרית סחוסית שמצויה במפרק הברך בין עצם הירך לעצם השוק. קרע במיניסקוס הוא מהגורמים השכיחים ביותר להתפתחות כאבים בברכיים בעיקר בגלל פציעות ספורט אבל לא רק. ככול שאנו מתבגרים הסיכון לקרע במיניסקוס עולה.

עומס היתר על הברכיים הנובע מריצה עלול לגרום לנזקים ולכאבי ברכיים. הנזקים יכולים להיות מתיחת שריר, קרע מיניסקוס, דלקת גידית ועוד אך הנזק השכיח ביותר הוא שחיקת הסחוס מתחת לפיקת הברך במפרק הפטלופמורלי.

כאב פטלופמורלי הוא גורם הכאבים השכיח ביותר בברכיים. הגורם לכאבים הללו יכול להיות כול נזק הנגרם למפרק ירך- פיקה /או לרקמות התומכות במפרק הזה. תסמונת כאב מהווה פציעת ספורט שכיחה ביותר ועל כן נקראת גם ברך רצים.

הברכיים שלכם משמיעות לפעמים רעשים בעת הליכה או כפיפה? סביר להניח שאין הדבר מעיד על נזק משמעותי ואינכם צריכים להיות מוטרדים מכך. עם זאת, רעשים תכופים או קבועים עלולים להעיד על התחלה של דלקת פרקים ניוונית.

אחד הגורמים לכאבי ברכיים היא דלקת אמתחת רגל האווז. "אמתחת רגל האווז" הוא הכינוי של אמתחת (בורסה) המצויה בחלק הפנימי של הרגל כחמישה סנטימטרים מתחת לקו הברך. הרבה פעמים דלקת זאת מאובחנת באופן לקוי כבעיה בברך.

מפרק הברך הוא המפרק הגדול ביותר בגופנו. מבנהו מאפשר לו לשאת עומסים הגבוהים פי כמה ממשקל גופנו. על פי כן, מחול אינטנסיבי והמחויבות לשלמות תנועתית המאפיינת את הרוקדים מצליחים לפגוע במפרק הזה ולגרום לכאבי ברכיים.

פגיעה באחת מרצועות הברך מהווה גורם שכיח לכאבי ברכיים. ישנן ארבע רצועות עיקריות בברך וכולן חשופות לבלאי ולפציעות. הרצועות בברך הן רקמות אלסטיות שמחברות את עצם השוקה לעצם הירך ומחזקות ומייצבות את המפרק.

מגבלות תנועה וכאבים בקדמת הברך בסמוך לפיקת הברך עלולים להעיד על פציעת ספורט שכיחה הקרויה ברך קופצים. פציעה זאת בנקודת החיבור של גיד הפיקה אל הקוטב התחתון של הפיקה נוטה לעתים קרובות להפוך לפציעה כרונית.

ציסטה בברך על שם בייקר היא נפיחות בצקתית בשק הקרוי סמיממברנוס בורסה (Semi membranous bursa). הנפיחות המתפתחת בחלק האחורי של הברך היא לרוב משנית לפתולוגיה אחרת בברך. 

כאבי ברכיים מהווים בעיה שכיחה. אוסגוד-שלטר (Osgood-Schlatter) היא פתולוגיה כואבת ומטרידה בברכיים אשר פוגעת בעיקר בנערים בגיל ההתבגרות שעוסקים בספורט שכרוך בעומסים על הברכיים באופן אינטנסיבי.

כאבי ברכיים הם מהכאבים השכיחים ביותר לאדם. מפרקים נושאי משקל אלו חשופים לעתים קרובות מידי לבלאי ונזקים עקב עומסי יתר ומחלות. מגוון רחב של תסמונות עלול להתפתח בברכיים. במאמר הבא פירטתי חלק מאותם תסמונות כאב שכיחות.