טרמפולינה מסוכנת לבריאות הילד

טרמפולינה מסוכנת לבריאות
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

טרמפולינה מסוכנת לבריאות הילד! האיומים על בריאות הילד אינם פוסקים. כך למשל מתברר שילדים ובני נוער מתים היום גם בגלל הנטייה שלהם לכתוב מסרונים תוך כדי הליכה וחצייה של כבישים סואנים. מתברר כך על פי ארגון רופאי הילדים בארצות הברית שגם הטרמפולינה היא איום כזה. מידי שנה מגיעים לחדרי המיון בארצות הברית עשרות אלפי ילדים ובני נוער עם פציעות קלות וחמורות הנגרמות בגלל טרמפולינה. שברים מהווים כ- 50% מכלל הפציעות מטרמפולינה בקרב ילדים מתחת לגיל 6. השימוש בטרמפולינה ובעיקר כאשר הוא נעשה ללא פיקוח מקצועי מתאים גורם לפציעות, חלקן פציעות קשות בעמוד השדרה בקרב צעירים ובני נוער. הסיכוי לפציעות בגלל קפיצות על טרמפולינה עולה משמעותית כאשר יש מספר קופצים ובעיקר כאשר הקופצים הם מגילים שונים.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  הקפיצות על טרמפולינה הפכו להיות פופולריות. המחקר הנוכחי מצא שהפופולריות הגדלה של השימוש בטרמפולינות בפרקים האמריקאים משמעותה גם עלייה דרמטית במספר הפציעות. כך למשל בשנת 2011 היו בארצות הברית רק 35 פרקים עם טרמפולינה ואילו בשנת 2014 מספר הפרקים עם טרמפולינה קפץ ל- 280. התוצאה, קפיצה של פי 12 במספר הפציעות משימוש בטרמפולינה. מספר הפציעות בשנת 2010 היה 581 ואילו בשנת 2014 קפץ המספר ל 7000 פציעות.

  {loadposition inside-page}

  טרמפולינה מסוכנת לבריאות הילד – רקע

  טרמפולינות מהוות מקור לשעשוע ופעילות גופנית מאתגרת בקרב ילדים ובני נוער רבים. אך לקפיצות על טרמפולינה יש צד אפל. חלק ניכר מהקופצים מסיים את דרכו בחדרי מיון עם פציעות קשות, נכויות ואף מוות. בנים נפצעים יותר מבנות. ילדים יותר מנערים נוטים לסבול משברים. הפופולריות הגואה של טרמפולינות גרמו לכך שבשנים האחרונות חלה עלייה משמעותית במספר הפציעות הנובעות מעיסוק זה. הגורמים לפציעות בקרב הילדים ובני הנוער הללו הם פגיעה בילד אחר, פגיעה במסגרת של הטרמפולינה ונחיתה לקויה. רוב הפצועים המגיעים לחדרי מיון בבתי החולים הם ילדים ובני נוער כאשר הפציעות השכיחות ביותר הם:

  • שברים של עצמות וקרעים של רקמות רכות כגון שרירים ורצועות
  • פציעות חמורות כולל זעזוע מוח, פציעות ושברים בראש ובעמוד שדרה צווארי
  • חלק מהפציעות החמורות הללו עלולות לגרום לנזק עצבי בלתי הפיך, שיתוק ואף למוות.
  טרמפולינה מסוכנת לבריאות
  טרמפולינה מסוכנת לבריאות

  רוב הפציעות מקפיצות על טרמפולינה מקורם מהגרסה הביתית. האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים (American Academy of Pediatrics) ייעצה להורים כבר לפני מספר שנים להימנע מלרכוש טרמפולינה לבית. המלצה זאת לא הועילה ומספר הפציעות והפניות לחדרי מיון עקב השימוש בטרמפולינות ביתיות נותר ללא שינוי משמעותי. העלייה במספר הפציעות משימוש בטרמפולינה מקורה בטרמפולינות שהתווספו בשנים האחרונות בפרקים. עקב שיעור הפציעות הגבוה הנגרם בגלל טרמפולינות החליטה האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים לאסור על ילדים את השימוש בהם. עם זאת מסייגת האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים ומאפשרת המשך שימוש בטרמפולינה רק במסגרות המחייבות השגחה צמודה של מדריכים.

  המחקר

  חשוב להורים להיות מודעים למסוכנות של הטרמפולינה. סכנות אלו גדולות במיוחד כאשר הפרק אינו שומר על כללי הבטיחות בעת ביצוע קפיצות על טרמפולינה. עם זאת, בחלק מהפרקים, קירות הטרמפולינה המדופנים, כללי הבטיחות והמשגיחים הנם רק למראית עין ויש בהם כדי ליצור אצל ההורים תחושת ביטחון מוטעה. במקרים אלו ההורים אינם חוששים לשלוח את ילדיהם לקפוץ על טרמפולינה והתוצאה עלולה להיות פציעה קשה. החוקרים אספו ונתחו נתונים שנלקחו מ 100 חדרי מיון בבתי חולים ברחבי ארצות הברית.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   ממצאי המחקר

   בשנים 2010-2014 הגיעו לחדרי מיון ברחבי ארצות הברית, מידי שנה כ- 92,000 פצועים בגלל טרמפולינה ביתית או בפרק. ב2014 הגיעו לחדרי המיון 700 פצועים על רקע שימוש בטרמפולינה בפרקים. בנים שממוצע גילם הנו 13 נפצעו יותר מבנות. 50% מהפציעות של ילדים מתחת לגיל 6 היו שברים. באופן כללי הסיכון לשבור עצמות היה גבוה יותר בקרב ילדים בהשוואה לנערים ובוגרים. ילדים נמצאו בסיכון גבוה יותר לפציעות כאשר נערים ובוגרים קפצו לידם.

   המלצות החוקרים

   במידה ואתם רוצים לשלוח את ילדכם לקפוץ על טרמפולינה יש להשגיח עליהם ללא הרף. יש להימנע מצפיפות. יש להקפיד על הפרדת המשתמשים בטרמפולינה על פי גיל. יש להקפיד על ציוד מגן זהה לזה שמשתמשים בעת רכיבה על אופניים. ודאו שהילדים אינם עושים פעלולים שהנם מעבר ליכולת שלהם.

   Pediatrics, Aug. 2016

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו מהווים פרטי מידע חשובים לשמירה על איכות החיים. נוזל סינוביאלי ממוקם בתוך החלל של המפרק הסינוביאלי. מדובר בנוזל

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים או לאחור מוציאה מאיזון שורה שלמה של מבנים ופוגעת בתפקודם. חוסר האיזון הזה גורם לחלקי גוף מסוימים להיות חשופים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם