עשן דיזל מוגדר כעת כחומר מסרטן

עשן דיזל מוגדר כעת כחומר מסרטן
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

עשן דיזל מוגדר כעת כחומר מסרטן! בעקבות הצטברות של עדויות ממחקרים שונים החליט ארגון הבריאות העולמי (WHO) לשנות את הגדרת השפעתו של עשן הדיזל ולקבוע באופן חד משמעי שהוא גורם וודאי לסרטן. על פי המלצת הארגון יש לצמצם את כמות עשן הדיזל שיוצרים ואת החשיפה אליו.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  במטרה לאפשר חיים בריאים וארוכים אחת לתקופה מפרסם ​משרד הבריאות עדכון לגבי רשימת החומרים המסרטנים. הרשימה של משרד הבריאות מבוססת על הרשימות העדכניות שמפרסם המרכז לחקר הסרטן של איגוד הבריאות העולמי. כך למשל עודכנה הרשימה של חומרים מסרטנים שהתפרסמה בשנת 2010 ונוספו לה בין היתר אזהרה לגבי חשיפה לקרינה אלקטרו מגנטית בלתי מייננת, חשיפה לקרינה על סגולה ממיטות שיזוף וחשיפה לזיהום אוויר בכלל וזיהום אוויר חלקיקי בפרט.

  עשן דיזל מוגדר כעת כחומר מסרטן – רקע

  עשן אגזוזים מסרטן ושייך לקטגוריה הקטלנית שאליה שייכים גורמים מסרטנים וודאיים אחרים ובכללם אסבסט, גז חרדל, אַרְסֶן (Arsenic), הידוע גם בשם זַרְניך ועוד. ההכרזה הזאת יצאה מפנל של מומחים של ארגון הבריאות העולמי ששינו את דעתם וצירפו את עשן הדיזל לרשימה הזאת. קודם לכן עשן הדיזל הוגדר כחומר מסרטן בספק ועכשיו הצטברו ההוכחות לכך שעשן הדיזל גורם בוודאות לסרטן הריאות. עקב כך קורא ארגון הבריאות העולמי להימנע מייצור של עשן דיזל וכמובן להימנע מחשיפה אליו.

  מה זה דיזל?

  דיזל הוא תערובות של כימיקלים המופק מנפט גולמי אך יכול להיות מופק משמנים צמחיים (ביו-דיזל). אנו עושים שימוש בדיזל כדלק למנועים מתאימים. ברחבי העולם הדיזל מניע מכוניות ,שמאיות, רכבות, מטוסים, אניות, ומכונות תעשייתיות. אנשים מקצוע בתחום טוענים שדיזל יותר יעיל מדלק ועל כן הוא יכול לייצר את אותה עבודה עם פחות שריפה של דיזל. לטענת מומחים בתחום לדיזל ישנם מספר יתרונות על פני מנועי בנזין:

  מנועי דיזל חסכוניים בכ-30% יותר ממנועי בנזין באותו סדר גודל, העברת כוח מנוע הדיזל  אל הכביש טובה יותר ונקודה חשובה נוספת מנועי דיזל נחשבים אמינים יותר ממנועי הבנזין. עם זאת, למרות השיפורים שהוכנו למנועי הדיזל כדי לצמצם את הזיהום הם עדיין פולטים חומרים מסרטנים. על פי ארגון הבריאות העולמי עקב שכיחות השימוש בדיזל אנשים רבים נחשפים אליו בבית, בעבודה ובמקומות נוספים.

  סיווג חומרים מסרטנים

  עשן דיזל מוגדר כעת כחומר מסרטן
  עשן דיזל מוגדר כעת כחומר מסרטן

  ארגון הבריאות העולמי מסווג את חומרים מסרטנים לארבע קבוצות קבוצה 1, קבוצה 2A, קבוצה 2B, קבוצה 3, וקבוצה 4. על פי איכות ההוכחות הקיימות לגבי היכולת של החומר לגרום לסרטן. קבוצה אחת כוללת חומרים מסרטנים לאדם, קבוצה 2A כוללת חומרים שסביר שהם גורמים לסרטן, קבוצה 2B כוללת חומרים שסביר שהם גורמים לסרטן, קבוצה 3 כוללת חומרים שאין לגביהם הוכחות שהם גורמים לסרטן וקבוצה 4 כוללת חומרים שאינם גורמים לסרטן בקרב בני האדם. דיזל עבר על כן מקבוצה B2 הכוללת חומרים שסביר להניח שהם מסרטנים לקבוצה 1 – חומר מסרטן בוודאות. על פי ארגון הבריאות דיזל גורם לסרטן ריאות וגם נקשר לסוגי סרטן אחרים כולל סיכון לחלות בסרטן בשלפוחית השתן.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   האם עשן דיזל קטלני כמו גז חרדל?

   ארגון הבריאות העולמי כולל בתוך קבוצה מספר 1 מעל מאה חומרים מסרטנים אך אינו מדרג את מידת הקטלניות היחסית של כול אחד מהחומרים הללו. כך שבאותה רשימה נוכל למצוא גם את קרני השמש, עישון פסיבי ואקטיבי, גז חרדל, פיח, ויניל כלוריד המשמש כמונומר ליצירת הפולימר פולי ויניל כלוריד(PVC) בתעשיית מוצרי פלסטיק, צינורות, חוטים, כבלים, אריזות ועוד, אבק עצים, דג סיני מומלח, ארסן, קדמיום קרינה מייננת, פלוטוניום, אבק סיליקה, בשר מעובד, הליקובקטר פילורי, וירוס הפטיטיס B, וירוס הפטיטיס C, נגיף האיידס ועוד כ120 חומרים ורכיבים.

   WHO, June 2012

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו? השק התקאלי (Thecal sac) היא ממברנה רגישה העוטפת את חוט השדרה ושורשי העצבים ומגוננת עליהם.