Skip to main content

כירופרקטיקה

כירופרקטיקה

כירופרקטיקה (Chiropractic) משמעותה ביוונית: "כירו" – ידיים, "פרקטיקה" - ביצוע. מדובר במקצוע בריאותי המטפל בפגיעות והפרעות במערכות שריר ושלד ומערכת העצבים. כירופרקט מוכשר לבדוק, לאבחן, לטפל ולשקם מגוון בעיות במערכות עצב, שריר ושלד תוך שימוש בטכניקות טיפול ידניות, אמצעי עזר מתקדמים כגון לייזר רך וגלי הלם והנחיה בנושאים של יציבה, ארגונומיה תזונה וסגנון חיים. בין היתר הוא מטפל בכאבי גב, כאבי ראש, כאבי שרירים, כאבים מפרקים, כאבים במפרקי הלסת ועוד. עוד חשוב לציין שהדסיפלינה הזאת אינה עושה שימוש בתרופות או בכירורגיה כדי להשיג את מטרותיה.

כירופרקטיקה מהי?

האיגוד הבין לאומי שלה מגדיר אותה באופן הבא: "המדע של הכירופרקטיקה עוסק ביחס שבין הפרקים שבגופנו ומערכת העצבים והתפקיד שיש ליחס הזה בשיקום ותחזוקה של בריאותינו". במקצוע זה חשוב לזכור, לא עושים שימוש בתרופות או כירורגיה. למרות שורשיה העתיקים, העקרונות של המקצוע, בגרסתו המודרנית, מבוססים על המדע ועל התפיסה המערבית ותואמת את הגישה של החולה המודרני, ההגיוני.

בגלגולה המודרני החל המקצוע להתגבש בשנת 1895 כאשר דניאל דוד פלמר (Daniel David Palmer) טיפל בצווארו של הרווי לילרד (Harvey Lillard). כתוצאה מטיפול זה חזר הרווי לילרד לשמוע. מאז ימיו הראשונים שונו פני המקצוע ללא הכר עד הגיעו להיות המקצוע הרפואי השלישי בגודלו בארצות הברית מיד לאחר מקצועות הרפואה ורפואת השיניים. נכון להיום מדובר במקצוע רפואי ראשוני שמתמחה באבחון, טיפול וניהול מגוון רחב של כאבים והפרעות בריאותיות שמקורם מערכות שרירי ושלד.

למי היא עוזרת?

כירופרקט מטפל בחולים באופן יעיל ועם שביעות רצון גדולה כבר מעל 100 שנים. ההכשרה המקצועית מאפשרת לנו לטפל במגוון רחב של כאבים וליקויים החל מכאבי ראש וכלה בדורבן בכף הרגל. בין יתר הבעיות שבהן אנו מטפלים בכאבים ומגבלות תנועה על רקע צליפת שוט, על רקע פציעות ספורט, כאבים במפרקים או בשרירים בגלל "תנועה לא טובה" או בגלל בלאי טבעי (דלקת פרקים ניוונית), כאבי גב בהריון, פריצת דיסק בצוואר או בגב התחתון, סיאטיקה, כאבים בכף הרגל בגלל נקיעת קרסול או בגלל דורבן, קרע שרירים, שברי מאמץ, שחיקת סחוסים, לכידה של עצבים פריפריים, פגיעות עצביות הנגרמות בעמוד השדרה, כאבי גב תחתון, היצרות תעלת השדרה, כאבי צוואר, כאבי גפיים, כאבי לסתות ועוד ועוד. 

מהי ההכשרה הנדרשת?

הלימודים שבסופם מוענק התואר ד"ר לכירופרקטיקה מתבססים על הידע והמיומנות של הרפואה המערבית ונמשכים 5 שנים אקדמיות כשבסופם עובר הסטודנט סטאז' הכולל עבודה מעשית בהשגחת בכירים בתחום. ההכשרה הנרחבת מאפשרת לו לבצע אבחנה רפואית ברמת מיומנות גבוהה ולהחליט האם לטפל בחולה או להפנות אותו. הכשרתו המיוחדת מקנה לו את היכולת לבחון את הגורם למחלה באופן שונה ומקורי.

תכנית הלימודים כוללת אלפי שעות של לימודים במגוון רחב של מקצועות אקדמיים ורפואיים הכוללים בין היתר אנטומיה, דיסקציה, קינסיולוגיה, תורת השרירים, אמבריולוגיה, נוירולוגיה, אורתופדיה, תורת העצמות, ביומכניקה, פיזיולוגיה, בקטריולוגיה, פתולוגיה, דיאגנוסטיקה כללית, גניקולוגיה, דרמטולוגיה, מחלות ילדים, פסיכולוגיה, רנטגנולוגיה, טוקסיקולוגיה, כירופרקטיקה, אתיקה ומשפט, ועוד.

המשיכו לקרוא בהמשך על כירופרקטיקה כולל בין היתר על הרקע ההיסטורי שלה, עקרונותיה, העובדות עליה, שאלות ותשובות ששואלים עליה, על הטיפול, על היעילות והבטיחות שלה ועוד.

כירופרקטיקה מהי ולמי יכולה לעזור? ובכן התשובה מעט מורכבת. ביותר ממאה שנות קיומה צבר המקצוע הזה אוהדים נלהבים ומבקרים עקשניים. אם היא מזיקה או מועילה? האם היא "שוברת עצמות" או "מחזירה חוליות למקום"? למי היא יכולה להועיל?

להלן מספר עובדות חשובות ומרתקות אשר עוסקות בנושאים הקשורים לבעיות גב ולכירופרקטורים. חלק מהעובדות הללו אתם קרוב לוודאי מכירים, חלק אחר אולי יפתיע אותכם ויתן לכם חומר למחשבה. בכול מקרה שווה לכם לעיין וללמוד.

כירופרקטיקה הוא המקצוע הרפואי השלישי בגודלו בעולם, אחרי הרפואה המדיצינית ורפואת השיניים. היסטורית, ייסוד המקצוע מיוחס לדניאל דוד פאלמר אך אומנות "סידור העצמות" קיימת בעולמנו במספר רב של תרבויות כבר אלפי שנים עוד מ2650 לפנה"ס.

משמעותה של המילה כירופרקטיקה היא: כירו - ידיים, פרקטיקה - ביצוע. השם מצביע גם על המהות המרכזית של המקצוע. הדיסיפלינה הזאת בגרסתה המודרנית  משתמשת אמנם, במכשור ובידע מתקדמים שהמדע והרפואה מספקים לו, אך עיקר עבודתו נותרה ידנית.

בעמוד זה מרוכזים שאלות בנושא כירופרקטיקה שנשאלתי במהלך השנים על ידי מטופלים רבים והתשובות לשאלות אלו. במידה ולא מצאת את התשובה לשאלתכם תוכלו לפנות אלי ישירות ב"צור קשר" או להתקשר אלינו ונשמח לענות לכם.

במאה שנות קיומה הפכה הכירופרקטיקה למקצוע הרפואי הגדול ביותר לאחר הרפואה המדיצינית ורפואת השיניים. מדובר במקצוע בריאותי ראשוני פופולרי ביותר בארצות הברית ובאירופה. קלינאי בתחום מאומן לטפל במגוון רחב של ליקויים בעיקר במערכות עצב, שריר ושלד.

ההכשרה המסיבית והיסודית מעניקה לכירופרקט את היכולת לטפל בחולים באופו ייחודי. במה הוא יכול לטפל? מומחיותו העיקרית שלו היא אבחון, טיפול ושיקום מערכות עצב שריר ושלד. מערכות אלה עלולות להינזק מחבלות, תאונות, פציעות ספורט או סתם בלאי מצטבר. 

עמוד השדרה (Spinal Colum) הוא אחד המרכיבים החשובים ביותר בשלד שלנו. עמוד השדרה תומך בגופנו ומאפשר לנו לנוע ולהניע את הגפיים והראש. מרכזיותו בתמיכה ובתנועתיות חושפים אותו לעומסים כאבים ודלקות כגון כאבי גב תחתון.

במעל 100 השנים האחרונות מטפלת הכירופרקטיקה ביעילות ובאופן בטוח במגוון ליקויים בריאותיים במערכות שריר ושלד. תינוקות, מתבגרים, בוגרים וזקנים, מיליוני חולים ברחבי העולם הפכו את הדיסיפלינה הזאת למקצוע הרפואי השלישי בגודלו בעולם.

כאבי גב תחתון הם מגיפה ללא מענה. מגוון רחב של אנשים עוסקים בתחום ומנסים לעזור. כירופרקטיקה יעילה יותר וזולה יותר מהטיפול הרפואי המקובל לסובלים מכאבי גב תחתון. זוהי מסקנתו של מחקר שנערך במספר מרכזים רפואיים ופורסם בארצות הברית.

חדשות - מחקרים רפואיים

 • אין צורך בכל הבדיקות הרפואיות

  קיימת מודעות כללית לכך שהרבה מהבדיקות הרפואיות והשימוש באמצעי הדימות המשוכללים אינם תורמים תרומה ממשית לאבחון החולה ולפעמים עלולות אף להזיק לו. המנעות מבדיקות מיותרות יפנו תקציבי ענק לטובת חולים שזקוקים לכך. 

   
 • לרקדני בלט אין סחרחורת

  חוקרים הגיעו למסקנה שיתכן וניתן להתגבר על סחרחורת על ידי דיכוי האותות המדווחים עליו שמקורם במוח. מסקנתם מתבססת על כך שרקדנים שעיסוקם כולל סיבובים (פירואטים) סובלים פחות מסחרחורת בהשוואה ליתר. סובלים מסחרחורת? אז צאו במחול.

   
 • עבודה גוזלת שעות שינה

  עבודה גוזלת שעות שינה. חשיבות השינה לאיזון הנפשי ולבריאות הגופנית היא עובדה שאין חולק עליה. על מנת למקסם את היתרונות וההשפעות הבריאותיות של השינה יש להקפיד על 7-9 שעות שינה בכול לילה. אחד מגזלני שעות שינה הוא מקום העבודה.