עבודה מהבית עקרונות ארגונומיים

עבודה מהבית עקרונות ארגונומיים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  עבודה מהבית – עקרונות ארגונומיים עשויים לאפשר לכם עבודה נוחה, הימנעות מפציעות ופריון עבודה גבוה. עבודה מהבית היא עניין חיובי. על פי בית הספר לעסקים של אוניברסיטת סטנפורד העבודה מהבית משפרת את הפריון, מפחיתה את העומסים על התשתיות, מפחיתה את המתחים נפשיים ומעניקה גמישות אדירה עם שעות העבודה ושל מיקום גאוגרפי. העובד מהבית יכול להחליט שהוא עושה הפסקת צהריים ומתאמן בצהרי כל יום בחדר הכושר או לרוץ. במקרים מסוימים העובד מהבית יכול גם לגור בארץ רחוקה. על פי "פורבס" אחד מכל חמישה אמריקאים עובדים מהבית ולנוכח ההתפתחויות האחרונות עם הקורונה המספרים ההללו צפויים לגדול. אך עם החלטתם על עבודה מהבית – עקרונות ארגונומיים עשויים להציל אתכם מפציעות קשות כגון תסמונת התעלה הקרפלית, פריצת דיסק בגב, כאבי גב עליון, דלקות גידים ועוד.

  זה לא באמת משנה מה גרם להחלטה שלכם או של המעביד שלכם לעבוד מהבית. זה לא משנה אם ההחלטה הזאת נולדה בגלל שנכנסתם לבידוד על רקע מחלת הקורונה או מסיבות של יעילות כלכלית. הקפדה על העקרונות הארגונומיים של העבודה צריכה להיות זהה בין אם אתם עובדים במשרד או בבית. ארגונומיה שמה לה כמטרה למנוע פציעות מאופן עבודה לקוי על עמדת עבודה לקויה תוך שימוש בציוד לקוי. עובדים פצועים לוקחים ימי מחלה ואלה שנותרים עובדים לאט יותר ולפי כך גם מייצרים פחות. שמירה על הבריאות של העובדים תשרת על כן את מיטב האינטרסים של כולם העובדים, המעבידים, חברת הביטוח וכמון המדינה שתהנה מתשלומי מסים גבוהים יותר.

  עבודה מהבית עקרונות ארגונומיים – רקע

  יש הרבה בעיות ארגונומיות פוטנציאליות שיש להתייחס אליהם במקום העבודה בבית או במשרד. מה זה למעשה ארגונומיה? הארגונומיה היא מדע העוסק בשיפור עבודתו של העובד ובכך למנוע ממנו פגיעות גופניות ולשפר את פריון העבודה שלו. המשמעות של עבודה ארגונומית היא עבודה בעמדה ארגונומית, שימוש בכלי עבודה ארגונומיים והתנהלות באמצעות שיטות עבודה ארגונומיות. כאשר העבודה מתבצעת על פי העקרונות הארגונומיים כל הצדדים המעורבים נהנים מכך: העובד, המעביד, חברות הביטוח והמדינה.

  העובד מצמצם את סיכוייו להיפגע ובכך להיעדר מהעבודה ולפגוע בשכרו. העובד גם מצליח ליצור יותר ובכך יכול להיות מתוגמל טוב יותר. המעביד נהנה מכך שאינו צריך לשלם פיצויים על פציעות העובדים ומכך שהם מייצרים יותר והכנסותיו עולות. המעביד חוסך ממון בכך שאינו משלם כסף כדי להכשיר עובדים חדשים במקום העובדים הפצועים שאינם כשירים לעבוד. המעביד מתגמל את עובדיו היצרניים ובכך משפר את שביעות הרצון שלהם ממקום העבודה על כל המשתמע מכך. גם חברות הביטוח נהנות מהמצב שבו יש מעט פציעות, אובדן נמוך של ימי עבודה ומספר תביעות בריאותיות נמוכות יותר. הדבר יאפשר לחברות הביטוח להוזיל את העליות של הביטוח ולהעלות את המכירות שלהן. המדינה נהנית מהכנסות גבוהות יותר ממסים. לפני שנדבר על העקרונות הארגונומיים הנדרשים נדון מעט מיומנויות נדרשות לשם עבודה מהבית.

  מיומנויות נדרשות לעבודה מהבית

  עבודה מהבית דורשת תקופת הסתגלות ורכישת מיומנויות חדשות. ראשית נדרשת משמעת עצמית להפעיל את המחש ולהתחיל לעבוד כאשר אף אחד לא עומד לכם על הראש. חשוב ליצור שיטת עבודה הכוללת הצבת מטרות ולוחות זמנים שנתן לעקוב אחריהם. ברגע שתתחילו לעבוד בבית בני משפחה וחברים מתוך מחשבה שיש לכם הרבה זמן פנוי יבקשו מכם טובות. בין היתר שליחויות, קניות בסופר, תשלומי חשבונות, שליחת דואר, הוצאת הילדים מהגן או מבית הספר, ניקיון של הבית, שיפוצים של הבית ועוד ועוד. כאשר אתם בבית הילדים עלולים להטריד אתכם עם דרישות שונות כולל הסעות, הכנת אוכל ועוד. כל הטרדות הללו עשויות לגרום לכם להיכשל בעבודה מהבית. עובדים מהבית רבים שאינם יודעים להציב גבולות מוותרים לנוכח הטרדות הללו וחוזרים לעבוד במשרד.

  עקרונות לעבודה מהבית

  צורת עבודה יעילה ומהירה עשויה לאפשר לכם לשלב עבודה יעילה עם היענות יזומה "לטרדות". היצמדו בהדיקות ללוח הזמנים ולמטרות שהצבתם. על תמשיכו לעבוד מעבר לזמן שהקצבתם רק בגלל שאתם עובדים מהבית. עוד חשוב לזכור שעבודה בלילה מול מסך עלולה להפריע לשנת הלילה. אתם חייבים לשמור על איזון בין עבודה לבין חיי משפחה וחיים חברתיים. ערכו מספר הפסקות לצורך התנתקות. הפסקות מועילות שיכולות להגביר את יכולות הביצוע שלכם כוללות הפסקה לריצה, לאימון בחדר הכושר, לשיעור יוגה ועוד. לאדם העובד מביתו ישנה חשיבות גדולה לאופן שבו הוא מנהל את תיבת הדואר האלקטרוני שלו. דואר אלקטרוני הוא כלי עוצמתי אך גזלן זמן מובהק. מבלי לשים לב אתם עלולים למצוא את עצמכם מבזבזים ימים שלמים בעודכם קוראים ומשיבים לדואר אלקטרוני. כתבו מיילים קצרים ובקשו מהאנשים שכותבים לכם לעשות אותו דבר. 3 – 4 שורות מספיקות לרוב להעביר את המסר. מסרונים או שיחת טלפון קצרצרה עשויה לחסוך זמן רב.

  עבודה מהבית עקרונות ארגונומיים נדרשים

  שמרו על יציבה טובה

  הימנעו מיציבה לקויה במהלך יום העבודה שלכם. ישיבה שפופה, ישיבה ממושכת עם צוואר מוטה בגלל שיחות טלפון לאורך כל יום העבודה שלכם בבית או במשרד יוביל בהכרח להתפתחות נזקים בחלקי הגוף השונים. בין הנזקים שכולנו מכירים הנובעים מישיבה לקויה נמנה פריצות דיסק, שחיקת סחוסים, כאבי גב תחתון, כאבי גב עליון כאבי צוואר ועוד.

  הימנעו ממאמץ חוזרני

  הימנעו או צמצמו את ביצוע העבודות הדורשות מאמצים ותנועות חוזרניות. לא תמיד זה אפשרי אך עשו כל מאמץ לגוון את אופן העבודה שלכם. כך למשל את הפעולות של העתק והדבק באמצעות שימוש חוזרני בלחצני העכבר ניתן לגוון על ידי שימוש פקודות מקוצרות במקלדת.

  לא למנח קבוע

  לא לשהות במנח מסוים לאורך זמן. גם אם אתם חושבים שאתם יושבים במנח נכון השהייה באותו מנח לאורך זמן הופכת את המנח הזה למזיק. מומלץ לכל אדם שעובד עם מחשב לשנות באופן תכוף את צורת עבודתו. מומלץ אחת ל- 20 – 30 דקות לעבור ממצב של עבודה בישיבה לעבודה בעמידה ולאחר מכן לעבודה עם ישיבה גבוהה. שינויים בתנוחות העבודה יכולות להתבצע על ידי שולחן עבודה (עמידה) וכיסא עבודה מתכווננים. עוד מומלץ אחת ל- 30 דקות לערוך הפסקות בעבודה ולצאת להליכה קצרצרה של מספר דקות.

  עזרים ארגונומיים בלבד

  לצורך ביצוע העבודה שלכם עשו שימוש בעזרים נוחים וארגונומיים (שולחן עבודה, כיסא, מקלדת, עכבר, תומך אמה, מסך ועוד). שולחן עבודה מתכוונן (עולה ויורד) רחב מספיק ועמוק במידה כדי להכיל את כל מה שנדרש מבלי לרכון, כיסא מתכוונן ועם תמיכות למרפקים ולעמוד השדרה יאפשר התאמה אופטימלית לכם ולשולחן העבודה. מקלדת ארגונומית הניתנת להתאמה תאפשר עבודה במנח נכון ורפוי של הידיים וכך גם עכבר ארגונומי ששומר על כף היד והאמה במנח ניטרלי ככל האפשר עשוי לשפר את האופן שבו הכוחות והעומסים פועלים על הגפה העליונה שלכם ובכך לצמצם את הסיכוי לפציעות. תומך אמה יאפשר לכם להמשיך לעבוד בלי ליצור עומסי יתר על שורש כף היד והימנע תסמונת התעלה הקרפלית. מסך איכותי הממוקם בגובה הנכון  עשוי להפחית עומסים מעל הצוואר ולגרום לפציעות צוואר.

  עמדת מחשב ארגונומית

  עבודה מהבית
  עבודה מהבית

  עבודה מהבית המתנהלת על פי עקרונות ארגונומיים מחייבת הקפדה על עמדת עבודה ארגונומית. עמדת המחשב שלכם מצוידת בריהוט ובעזרים ארגונומיים כעת צריך להתאים את העמדה לעצמכם. הקפידו לשבת צמוד למשענת הכיסא, המסך ממוקם מולכם כאשר החלק העליון שלו מיושר עם קו הראייה. שבו עם זווית ירך של 90 מעלות. המפרקים של כפות הידיים מיושרים, כתפיים רפויות, מרפקים צמודים לגוף מרחפים ברפיון מעל המקלדת.

  הקלדה עם אצבעות כפופות ורפויות באופן טבעי. צוואר וגב עליון מיושרים אך לא מתאמצים. בישיבה כפות רגליים מונחות על הרצפה. עבודה עם מחשב נייד אינה בריאה אלא אם מתחברים לעכבר חיצוני ומקלדת חיצונית. עבודה מול מחשב צריכה להתבצע בתנוחה ניטרלית ונוחה. עם זאת יש לזכור שבמקרה הטוב בעזרת עמדת עבודה תקינה אנו רק מצמצמים את הנזק שכן עצם הישיבה הממושכת היא לכשעצמה מזיקה. אל כן ערוך הפסקות תכופות בעבודה. ההפסקה יכולה להיות גם פשוט לעשות משהו אחר.

  כללי עבודה נכונים

  בצעו את העבודה מהבית באופן ארגונומי. וודאו שהכל נמצא בהישג יד. כך למשל עם לצורך ביצוע העבודה אתם צריכים לרכון שוב ושוב על השולחן כדי להתבונן או להזיז משהו רצוי למקם אותו נכון יותר. מקמו את החפצים שבהם אתם משתמשים תכופות קרוב אליכם. ערכו הפסקות התאוששות גם לגוף וגם לעיניים. הפסקה של מספר דקות כל חצי שעה שבמהלכה תלכו ותביטו אל האופק תאפשר את הרענון הזה. שמרו על אווירה טובה. אווירה לא טובה תגרום למתחים נפשיים, תפגע בבריאות ובפריון העבודה שלכם. אווירה טובה מושגת על ידי בחירה של צבע מתאים לקירות, תאורה טובה ללא בוהק, טמפרטורה מאוזנת, סביבת עבודה שקטה (אוזניות מסננות רעש, שטיחים, חלונות מונעות רשע ועוד) וקישוטים מתאימים. קישוטים כאלה יכולים לכלול תמונות של בני המשפחה וצמחים ופרחים.

  לא לוותר על פעילות גופנית

  גם כאשר אתם עובדים מהבית פעילות גופנית היא קריטית לבריאותכם. אורח חיים יושבני מהווה איום ישיר על הבריאות. אין סוף מחלות חלקן קטלניות נקשרות לחוסר פעילות גופנית ולאורח חיים יושבני. שלבו כל יום לפחות סוג אחד של פעילות גופנית. לא לוותר על פעילות אירובית כמו ריצה, שחייה או אופניים או אימוני כוח.

  נפצעתם במהלך העבודה בבית – מה לעשות

  ניתן לטפל באופן עצמי בפציעות קלות שנבעו מליקויים ארגונומיים ורק החלו. נסו לזהות את הרקמה הפצועה ונסו להבין למה נפצעתם. איזו טעות ארגונומית ביצעתם שגרמה לפציעה שלכם. הבנה של הגורם לפציעה עשויה להיות דרך המלך לטיפול בפציעה. מנוחה חלקית על ידי שינוי של אופן העבודה יאפשר לרקמה הפצועה להירפא תוך זמן קצר. במקרים של פציעה קשה יותר תוכלו להגיע למרפאה לכירופרקטיקה. אבחון כירופרקטי של הפציעה התבסס על הממצאים שהופקו מהיסטוריה של אופן התפתחות הסימנים והתסמינים, מהבדיקה הגופנית ובמידת הצורך מאמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה. הטיפול הכירופרקטי בפציעות על רקע ארגונומי לקוי ישלב שימוש בעזרים מודרניים כגון לייזר רך וגלי הלם יחד עם טכניקות ידניות.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


   מאמרים קשורים

   פציעות פאשיה אבחון וטיפול

   פציעות פאשיה אבחון וטיפול

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע

   פעילות גופנית עם פריצת דיסק

   פעילות גופנית עם פריצת דיסק

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.

   לחיות עם דלקת מפרקים

   לחיות עם דלקת מפרקים

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) לחיות עם דלקת מפרקים ולשמור על איכות החיים זה אפשרי. קיימים מעל