ניוון שרירים האם אפשר למנוע

ניוון שרירים האם אפשר למנוע
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

ניוון שרירים האם אפשר למנוע? התשובה היא תלוי מה הגורם לניוון הזה. תהליך ניווני ואובדן של מסת השריר היא תופעה שכיחה. למעשה כל בני האדם, על ציר הזמן, צפויים לאבד מסת שריר. ככל שאנו מתבגרים רקמות הגוף השונות ובכלל זה השרירים מאבדים בהדרגה את נפחם ונחלשים. גורמים נוספים לניוון שרירי, מלבד התהליך הניווני הכרוך ההתבגרות שלנו כוללים גם ניוון הנובע מחוסר פעילות, ניוון הנובע מתזונה לקויה, ניוון הנובע מפגיעות עצביות, ניוון הנובע ממחלות שונות ועוד.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  אבחון מדויק של הגורם לתופעה מהווה מפתח לטיפול יעיל. ניוון שרירים הנובע ממחלה צריך להיות מנוהל אחרת מניוון שרירי הנובע מחוסר פעילות גופנית או מתת תזונה. זיהוי מקור ניוון השרירים מתבסס בין היתר על הסימנים והתסמינים הנלווים לניוון השרירי. האם החולה מתלונן גם על קשיי דיבור, קשיי קוגניטיביים, אובדן תחושה בחלק זה או אחר ועוד. בסוף ההליך האבחוני נוכל לענות על השאלה: ניוון שרירים האם אפשר למנוע אותה?

  ניוון שרירים האם אפשר למנוע – רקע פיזיולוגי

  שרשרת ארוכה של סרקומרים יחד עם סיבוני שריר מרכיבים את סיבי שריר השלד. סיבי השריר הם גליליים ובעלי כושר התכווצות והתארכות. מעטפת השריר שעשויה מרקמת חיבור חזקה מתחברת אל הגיד. הגיד מחבר את השריר אל העצם ומאפשר את יכולת התנועה. מבין תפקידיו של השריר נמנה הזזת הגוף וייצור חום. השריר מתכווץ בתגובה לאות חשמלי הבוקע מהמוח ומועבר אליו באמצעות עצב מוטורי. עצב מוטורי וקבוצת סיבי השריר שאותם הוא מפעיל מוגדרים כיחידה תנועתית. היעילות שבה העצבים המוטוריים הללו מגייסים את קבוצת סיבי השריר שלהם מהווה רכיב חשוב בכוח השריר. כאשר אתם רואים אדם לא גדול המרים משקלים גדולים סביר להניח שהם מצליחים להפעיל טוב יותר מאחרים את העצבים המוטוריים שבתורם מפעילים טוב יותר את השרירים המשויכים להם. מאמץ חוזרני של השריר יגביר את יעילות הפעלת היחידות התנועתיות הללו ובכך גם יגביר את הכוח שאנו מפיקים.

  כדי להתפתח ולהתחזק זקוק השריר בין היתר לעומס חיצוני וחומרי הזנה. אימוני כוח גורמים לקרעים מיקרוסקופיים לסיבי השריר. לאחר האימון, הגוף מתקן או מחליף את סיבי השריר הפצועים. התיקון מתבצע באמצעות מנגנון אנבולי מורכב היוצר חלבונים ונעזר בתאי לווין שמתאחים עם סיבי השריר. בתהליך הזה מעבה הגוף את סיבי השריר ואת נפח השריר ומחזק אותם. ללא מאמץ גופני מפרק הגוף את סיבי השריר ועושה שימוש באבני הבניין שלו – חלבונים. גם חסך תזונתי מוביל לתהליך קטבולי שבו הגוף מפרק חלבונים מהשריר ומשחרר אותם לזרם הדם. בתהליך הקרוי סרקופניה חל דלדול או ניוון שרירים טבעי המחמיר ככל שאנו מתבגרים. סרקופניה עלולה להאיץ בגלל אורח חיים יושבני, תת תזונה ובגלל מחלות רקע. נזקים עצביים הנגרמים בגלל פריצת דיסק ולחץ על שורשי עצבים או בגלל לכידה פריפרית עלולים להוביל להתפתחות ניוון שרירי. כמובן שגם מחלות גנטיות שונות הפוגעות בשריר או במערכת העצבים יכולות לגרום בין היתר להתפתחות ניוון שרירים.

  התנוונות שרירים בגלל תת תזונה

  תת תזונה היא אכילה לא מספקת הגורמת למחסור באנרגיה, בחלבונים, בשומנים וברכיבים תזונתיים אחרים לעומת הצרכים האמתיים של הגוף. תת תזונה עלולה להוביל תוך שבועות ספורים לשינויים בגודל, במבנה ובהרכב של הגוף וכן לשינויים תפקודיים. תת תזונה יכולה להתפתח בגלל חוסר מזון, אובדן תיאבון או בגלל ספיגת מזון לקויה. מחלות שונות עלולות לגרום או לתרום להתפתחות תת תזונה. תת זונה יכולה לפגוע בכל קבוצת גיל אך בגלל מחלות רקע שכיחה יותר בקרב קשישים. על פי הערכות שונות כרבע עד שליש מהחולים המאושפזים בבתי החולים או במוסדות סיעודיים נמצאים במצב של תת תזונה.

  תת תזונה תגרום לגוף לפרק את רקמת השריר לחומצות אמינו כדי לשמור על התפקוד התקין של האיברים. התוצאה היא כאמור ניוון שרירים. מלבד ניוון שרירים תת תזונה מובילה לפגיעות בריאותיות נרחבות נוספות. בין יתר ההשפעות של תת תזונה נמנה פגיעה במערכת החיסונית, סיכון גבוה יותר להתפתחות מחלות ובכלל זה מחלות נפש כגון דיכאון ועוד. השפעות אלה מובילות בסופו של דבר לקיצור בתוחלת החיים. מסיבות אלה אין להתעלם ממצב של תת תזונה או ממצב של פגיעה ביכולת ספיגת המזון. מחלות שונות ובכלל זה  תסמונת המעי הרגיז, מחלות מעי דלקתיות, צליאק ועוד הפוגעות בספיגת המזון צריכות להיות מטופלות כדי למנוע ניוון שרירים ואף קיצור בתוחלת החיים.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   ניוון של שרירים בגלל חוסר פעילות גופנית

   ניוון שרירים
   ניוון שרירים

   היתרונות הבריאותיים של פעילות גופנית הם רבים ומגוונים. פעילות גופנית היא גם אמצעי חשוב ויעיל ביותר לצורך שמירה ושיפור של מסת שריר ושל היכולות השונות של השריר. חוסר פעילות גופנית שנלווה לו גם אורח חיים יושבני מהווים מרשם בדוק לניוון שרירים.

   אימון כוח בעצימות גבוהה גורם לקרעים זעירים לסיבי השריר. לאחר האימון, במצב של מנוחה הגוף מתקן או מחליף את סיבי השריר שנפצעו. התיקון הזה שנעזר בין היתר בתאי לווין מגדיל את נפח הסיבים ומחזק את השריר. על פי מחקרים שונים ככול שיותר תאי לווין מעורבים בתהליך השיקום של השריר קצב כך גם עולה קצב גדילת נפח השריר. מאידך חוסר פעילות גופנית או תת תזונה מובילים לתהליך הפוך של פירוק סיבי השריר לחומצות האמינו -אבני הבניין של החלבונים.

   התנוונות שרירים בגלל זקנה – סרקופניה

   ככל שאנו מתבגרים השרירים בגופנו בתהליך הקרוי סרקופניה מאבדים מסה וכוח. בכול עשור החל מגיל 30 ועד גיל 70 אנו מאבדים כ- 8% ממסת שרירי השלד. בכל עשור לאחר גיל 70 שיעור אובדן מסת השרירים מכפילה את עצמה. תהליך הסרקופניה מושפע רבות בין היתר ממצבו הבריאותי של המבוגר. מבוגר חולה, מבוגר פצוע או מבוגר המאושפז בבתי חולים או במוסדות סיעוד יאיץ את תהליך אובדן מסת השריר. מאידך. מבוגרים בריאים המקפידים לנהל אורח חיים פעיל ומקפידים על תזונה עשירה בחלבונים יבלמו או יאטו את התהליך הזה. סרקופניה בגיל המבוגר נושאת משמעות קלינית רבה. ראשית הקשיש יבחר להימנע מתנועות מיותרות דבר שיותיר אותו מבודד חברתית שנית חולשת הגפיים מעלה את הסיכון של הקשישים ליפול. חשוב לציין שנפילות בגיל הבוגר עלולות לגרום לשברים באגן ובעצמות הירך ובכך מסכנות את חייו של הקשיש.

   ניוון של שרירים בגלל נזקים עצביים

   נזקים מכניים עצביים יכולים להתרחש בעמוד השדרה בגלל בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק או בגלל לכידת עצב פריפרי (peripheral neuropathy). נזק לדיסק הבין חולייתי עלול להוביל להתפתחות לחץ פיזי על שורש עצב או על חוט השדרה. לחץ כזה יכול לגרום בין היתר לניוון קבוצת שרירים המעוצבבת על ידי שורש העצב. גם לכידה של עצב פריפרי כמו למשל במצב של תסמונת התעלה הקרפלית עלולה להוביל להתפתחות חולשת השרירים המעוצבבים על ידי העצב הלכוד. כך למשל עצב התווך (median) הנלכד בשורש כף היד מוביל להתפתחות תסמונת התעלה הקרפלית הכוללת בין היתר ניוון של חלק מהשרירים התולעיים (lumbricals) ושל השרירים שמניעים את האגודל. לכידה עצבית פריפרית יכולה להתפתח במספר מקומות נוספים בגוף כולל  העצב השוקתי האחורי שעלול להילכד בתעלה הטרסלית בקרסול, עצב החישור (Radial) שעלול להילכד באזור המרפק, עצב הגומד שעלול להילכד במרפק ובשורש כף היד ועוד.

   התנוונות שרירים בגלל מחלות

   ישנן מחלות והפרעות בריאותיות בחלקן גנטיות שעלולות להוביל להתפתחות ניוון שרירים. בין יתר נציין קבוצת מחלות תורשתיות הנקראות מחלות עצב-שריר (Neuromuscular disease). מחלות עצב שריר הכוללות טרשת נפוצה, טרשת אמיוטרופית צידית (Amyotrophic Lateral Sclerosis – ALS), דיסטרופיות שרירים ( Muscular Dystrophies) ועוד פוגעות במערכות העצבים, במעבר בין העצב לשריר ובשריר עצמו. גם מספר מחלות אוטואימוניות ובכללן  מחלת גרייבס (Graves), תסמונת גייאן-בארה או תסמונת גיליאן-בארה (Guillain-Barré syndrome), מיאסטניה גראביס (myasthenia gravis) ועוד מובילות להתפתחות ניוון שרירים. גורמים נוספים שעלולים לגרום להתפחות ניוון שרירים כוללים חוסר איזון של אלקטרוליטים בגוף, מחלות נגיפיות (למשל פוליו), מחלות בקטריאליות (למשל בוטוליזם), הפרעות בתפקוד של בלוטת התריס, ניוון שרירים משני להיפוטוניה (hypotonia), ניוון שרירים משני לשבץ מוחי, ניוון שרירים משני לפציעה של חוט השדרה ועוד.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ITB סינדרום מניעה וטיפול

    ITB סינדרום מניעה וטיפול

    ITB סינדרום מניעה וטיפול אלו הם הנושאים שבהם עוסק המאמר הזה. המידע שנושאו הפציעה של הרצועה האיליו-טיביאלית (iliotibial band – ITB) חשוב

    לחץ נפשי וכאבי גב

    לחץ נפשי וכאבי גב

    לחץ נפשי וכאבי גב, מה הקשר? ובכן, מתברר שיש קשר בין השניים הללו והוא משמעותי. כאבי גב מהווים הפרעה שכיחה ביותר שעלולה

    שינה על הבטן מזיקה

    כך תפסיקו לישון על הבטן

    כך תפסיקו לישון על הבטן. שינה הוא תהליך המחייב לשהות במנח אחד או יותר לאורך מספר שעות. כול שהייה ממושכת בתנוחה אחת