ניוון שרירים האם אפשר למנוע
ניוון שרירים האם אפשר למנוע

ניוון שרירים האם אפשר למנוע

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


ניוון שרירים האם אפשר למנוע? התשובה היא תלוי מה הגורם לניוון הזה. תהליך ניווני ואובדן של מסת השריר היא תופעה שכיחה. למעשה כל בני האדם, על ציר הזמן, צפויים לאבד מסת שריר. ככל שאנו מתבגרים רקמות הגוף השונות ובכלל זה השרירים מאבדים בהדרגה את נפחם ונחלשים. גורמים נוספים לניוון שרירי, מלבד התהליך הניווני הכרוך ההתבגרות שלנו כוללים גם ניוון הנובע מחוסר פעילות, ניוון הנובע מתזונה לקויה, ניוון הנובע מפגיעות עצביות, ניוון הנובע ממחלות שונות ועוד.

אבחון מדויק של הגורם לתופעה מהווה מפתח לטיפול יעיל. ניוון שרירים הנובע ממחלה צריך להיות מנוהל אחרת מניוון שרירי הנובע מחוסר פעילות גופנית או מתת תזונה. זיהוי מקור ניוון השרירים מתבסס בין היתר על הסימנים והתסמינים הנלווים לניוון השרירי. האם החולה מתלונן גם על קשיי דיבור, קשיי קוגניטיביים, אובדן תחושה בחלק זה או אחר ועוד. בסוף ההליך האבחוני נוכל לענות על השאלה: ניוון שרירים האם אפשר למנוע אותה?

ניוון שרירים האם אפשר למנוע – רקע פיזיולוגי

שרשרת ארוכה של סרקומרים יחד עם סיבוני שריר מרכיבים את סיבי שריר השלד. סיבי השריר הם גליליים ובעלי כושר התכווצות והתארכות. מעטפת השריר שעשויה מרקמת חיבור חזקה מתחברת אל הגיד. הגיד מחבר את השריר אל העצם ומאפשר את יכולת התנועה. מבין תפקידיו של השריר נמנה הזזת הגוף וייצור חום. השריר מתכווץ בתגובה לאות חשמלי הבוקע מהמוח ומועבר אליו באמצעות עצב מוטורי. עצב מוטורי וקבוצת סיבי השריר שאותם הוא מפעיל מוגדרים כיחידה תנועתית. היעילות שבה העצבים המוטוריים הללו מגייסים את קבוצת סיבי השריר שלהם מהווה רכיב חשוב בכוח השריר. כאשר אתם רואים אדם לא גדול המרים משקלים גדולים סביר להניח שהם מצליחים להפעיל טוב יותר מאחרים את העצבים המוטוריים שבתורם מפעילים טוב יותר את השרירים המשויכים להם. מאמץ חוזרני של השריר יגביר את יעילות הפעלת היחידות התנועתיות הללו ובכך גם יגביר את הכוח שאנו מפיקים.

כדי להתפתח ולהתחזק זקוק השריר בין היתר לעומס חיצוני וחומרי הזנה. אימוני כוח גורמים לקרעים מיקרוסקופיים לסיבי השריר. לאחר האימון, הגוף מתקן או מחליף את סיבי השריר הפצועים. התיקון מתבצע באמצעות מנגנון אנבולי מורכב היוצר חלבונים ונעזר בתאי לווין שמתאחים עם סיבי השריר. בתהליך הזה מעבה הגוף את סיבי השריר ואת נפח השריר ומחזק אותם. ללא מאמץ גופני מפרק הגוף את סיבי השריר ועושה שימוש באבני הבניין שלו – חלבונים. גם חסך תזונתי מוביל לתהליך קטבולי שבו הגוף מפרק חלבונים מהשריר ומשחרר אותם לזרם הדם. בתהליך הקרוי סרקופניה חל דלדול או ניוון שרירים טבעי המחמיר ככל שאנו מתבגרים. סרקופניה עלולה להאיץ בגלל אורח חיים יושבני, תת תזונה ובגלל מחלות רקע. נזקים עצביים הנגרמים בגלל פריצת דיסק ולחץ על שורשי עצבים או בגלל לכידה פריפרית עלולים להוביל להתפתחות ניוון שרירי. כמובן שגם מחלות גנטיות שונות הפוגעות בשריר או במערכת העצבים יכולות לגרום בין היתר להתפתחות ניוון שרירים.

התנוונות שרירים בגלל תת תזונה

תת תזונה היא אכילה לא מספקת הגורמת למחסור באנרגיה, בחלבונים, בשומנים וברכיבים תזונתיים אחרים לעומת הצרכים האמתיים של הגוף. תת תזונה עלולה להוביל תוך שבועות ספורים לשינויים בגודל, במבנה ובהרכב של הגוף וכן לשינויים תפקודיים. תת תזונה יכולה להתפתח בגלל חוסר מזון, אובדן תיאבון או בגלל ספיגת מזון לקויה. מחלות שונות עלולות לגרום או לתרום להתפתחות תת תזונה. תת זונה יכולה לפגוע בכל קבוצת גיל אך בגלל מחלות רקע שכיחה יותר בקרב קשישים. על פי הערכות שונות כרבע עד שליש מהחולים המאושפזים בבתי החולים או במוסדות סיעודיים נמצאים במצב של תת תזונה.

תת תזונה תגרום לגוף לפרק את רקמת השריר לחומצות אמינו כדי לשמור על התפקוד התקין של האיברים. התוצאה היא כאמור ניוון שרירים. מלבד ניוון שרירים תת תזונה מובילה לפגיעות בריאותיות נרחבות נוספות. בין יתר ההשפעות של תת תזונה נמנה פגיעה במערכת החיסונית, סיכון גבוה יותר להתפתחות מחלות ובכלל זה מחלות נפש כגון דיכאון ועוד. השפעות אלה מובילות בסופו של דבר לקיצור בתוחלת החיים. מסיבות אלה אין להתעלם ממצב של תת תזונה או ממצב של פגיעה ביכולת ספיגת המזון. מחלות שונות ובכלל זה  תסמונת המעי הרגיז, מחלות מעי דלקתיות, צליאק ועוד הפוגעות בספיגת המזון צריכות להיות מטופלות כדי למנוע ניוון שרירים ואף קיצור בתוחלת החיים.

ניוון של שרירים בגלל חוסר פעילות גופנית

ניוון שרירים
ניוון שרירים

היתרונות הבריאותיים של פעילות גופנית הם רבים ומגוונים. פעילות גופנית היא גם אמצעי חשוב ויעיל ביותר לצורך שמירה ושיפור של מסת שריר ושל היכולות השונות של השריר. חוסר פעילות גופנית שנלווה לו גם אורח חיים יושבני מהווים מרשם בדוק לניוון שרירים.

אימון כוח בעצימות גבוהה גורם לקרעים זעירים לסיבי השריר. לאחר האימון, במצב של מנוחה הגוף מתקן או מחליף את סיבי השריר שנפצעו. התיקון הזה שנעזר בין היתר בתאי לווין מגדיל את נפח הסיבים ומחזק את השריר. על פי מחקרים שונים ככול שיותר תאי לווין מעורבים בתהליך השיקום של השריר קצב כך גם עולה קצב גדילת נפח השריר. מאידך חוסר פעילות גופנית או תת תזונה מובילים לתהליך הפוך של פירוק סיבי השריר לחומצות האמינו -אבני הבניין של החלבונים.

התנוונות שרירים בגלל זקנה – סרקופניה

ככל שאנו מתבגרים השרירים בגופנו בתהליך הקרוי סרקופניה מאבדים מסה וכוח. בכול עשור החל מגיל 30 ועד גיל 70 אנו מאבדים כ- 8% ממסת שרירי השלד. בכל עשור לאחר גיל 70 שיעור אובדן מסת השרירים מכפילה את עצמה. תהליך הסרקופניה מושפע רבות בין היתר ממצבו הבריאותי של המבוגר. מבוגר חולה, מבוגר פצוע או מבוגר המאושפז בבתי חולים או במוסדות סיעוד יאיץ את תהליך אובדן מסת השריר. מאידך. מבוגרים בריאים המקפידים לנהל אורח חיים פעיל ומקפידים על תזונה עשירה בחלבונים יבלמו או יאטו את התהליך הזה. סרקופניה בגיל המבוגר נושאת משמעות קלינית רבה. ראשית הקשיש יבחר להימנע מתנועות מיותרות דבר שיותיר אותו מבודד חברתית שנית חולשת הגפיים מעלה את הסיכון של הקשישים ליפול. חשוב לציין שנפילות בגיל הבוגר עלולות לגרום לשברים באגן ובעצמות הירך ובכך מסכנות את חייו של הקשיש.

ניוון של שרירים בגלל נזקים עצביים

נזקים מכניים עצביים יכולים להתרחש בעמוד השדרה בגלל בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק או בגלל לכידת עצב פריפרי (peripheral neuropathy). נזק לדיסק הבין חולייתי עלול להוביל להתפתחות לחץ פיזי על שורש עצב או על חוט השדרה. לחץ כזה יכול לגרום בין היתר לניוון קבוצת שרירים המעוצבבת על ידי שורש העצב. גם לכידה של עצב פריפרי כמו למשל במצב של תסמונת התעלה הקרפלית עלולה להוביל להתפתחות חולשת השרירים המעוצבבים על ידי העצב הלכוד. כך למשל עצב התווך (median) הנלכד בשורש כף היד מוביל להתפתחות תסמונת התעלה הקרפלית הכוללת בין היתר ניוון של חלק מהשרירים התולעיים (lumbricals) ושל השרירים שמניעים את האגודל. לכידה עצבית פריפרית יכולה להתפתח במספר מקומות נוספים בגוף כולל  העצב השוקתי האחורי שעלול להילכד בתעלה הטרסלית בקרסול, עצב החישור (Radial) שעלול להילכד באזור המרפק, עצב הגומד שעלול להילכד במרפק ובשורש כף היד ועוד.

התנוונות שרירים בגלל מחלות

ישנן מחלות והפרעות בריאותיות בחלקן גנטיות שעלולות להוביל להתפתחות ניוון שרירים. בין יתר נציין קבוצת מחלות תורשתיות הנקראות מחלות עצב-שריר (Neuromuscular disease). מחלות עצב שריר הכוללות טרשת נפוצה, טרשת אמיוטרופית צידית (Amyotrophic Lateral Sclerosis – ALS), דיסטרופיות שרירים ( Muscular Dystrophies) ועוד פוגעות במערכות העצבים, במעבר בין העצב לשריר ובשריר עצמו. גם מספר מחלות אוטואימוניות ובכללן  מחלת גרייבס (Graves), תסמונת גייאן-בארה או תסמונת גיליאן-בארה (Guillain-Barré syndrome), מיאסטניה גראביס (myasthenia gravis) ועוד מובילות להתפתחות ניוון שרירים. גורמים נוספים שעלולים לגרום להתפחות ניוון שרירים כוללים חוסר איזון של אלקטרוליטים בגוף, מחלות נגיפיות (למשל פוליו), מחלות בקטריאליות (למשל בוטוליזם), הפרעות בתפקוד של בלוטת התריס, ניוון שרירים משני להיפוטוניה (hypotonia), ניוון שרירים משני לשבץ מוחי, ניוון שרירים משני לפציעה של חוט השדרה ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • שרירים חזקים זיכרון חזק

  שרירים חזקים זיכרון חזק? האם יש קשר בין שני אלה? על פי המחקר הנוכחי אימוני הכוח שיפרו בין היתר גם את…

 • האם ריצה פוגעת בברכיים

  האם ריצה פוגעת בברכיים? הרבה אנשים סבורים שריצה עלולה לגרום לנזקים בברכיים וכתוצאה מזה גם לכאבים. מחקר חדש שנערך בארצות…

 • ספורט עוזר למנוע שברים

  ספורט למניעת שברים היא אסטרטגיה נכונה. נפילות בגיל המבוגר הם גורם משמעותי לפציעות ולשברים קטלניים בחלקם. ספורט ו/או ויטמין D…

 • האם הגיע דואר אלקטרוני עבורי

  הדואר האלקטרוני הגיע? המשפט הזה נושא אחריו מתח נפשי תמידי שעל ציר הזמן עלול לגבות מאיתנו מחיר בריאותי. לחצים נפשיים…

 • ספורט עוזר למנוע סרטן השד

  ספורט למניעת סרטן השד היא אסטרטגיה נהדרת. לפעילות גופנית ישנה השפעה מטיבה על הבריאות שלנו ועל כך הרחבנו גם באתר…

 • חולשת שרירים מה גורם לזה

  חולשת שרירים מה גורם לזה? חולשת שרירים היא מצב שבו למרות המאמצים שלכם השרירים לא מתכווצים או לא מייצרים תנועה…

 • המשיכו ללמוד כדי למנוע שיטיון

  למידה למניעת שיטיון היא אחת הדרכים היעילות להתמודד עם חולי אכזרי זה. דמנציה, שיטיון או בשמה העכשוי קהיון היא מחלה…

 • אורח חיים בריא יכול למנוע אלצהיימר

  אלצהיימר וסגנון חיים? האם יש קשר? חוקרים טוענים שכן. מחלת השיטיון (דמנציה) גורמת לירידה בתפקוד השכלי של מבוגרים רבים. הסיכון…

 • ספורט עוזר למנוע סוכרת היריון

  ספורט למניעת סוכרת היריון היא אסטרטגיה נבונה שחייבת להיות משולבת עם שמירה על משקל גוף עוד לפני הכניסה להיריון ועל…

 • האם שימוש במחשב פוגע בבריאות

  האם השימוש במחשב פוגע בבריאות? סקר שנערך באתרנו ושאל את השאלה הזאת העלה שישנה מודעות ציבורית נרחבת לכך שאכן השימוש…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן