מתיחה של שרירי הבטן
מתיחה של שרירי הבטן

מתיחה של שרירי הבטן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מתיחה של שרירי הבטן מתרחשת לרוב בקרב ספורטאים. שרירי הבטן יחד עם שרירי הגב יוצרים את שרירי הליבה. שרירי הליבה ובכלל זה השרירים בקיר הבטן תומכים בגוף ובאיברים הפנימיים, שומרים על היציבות ועל שיווי המשקל של הגוף בכלל ושל עמוד השדרה בפרט ומאפשרים תנועה. הגורמים לפציעת השרירים בבטן כוללים מתיחת יתר, שימוש יתר או נזק טראומטי. המאמץ הגבוה שאליו נדרשים שרירי הליבה ושרירי הבטן כדי לאפשר פעילות גופנית מעלה את הסבירות להתפחות מתיחה של שרירי הבטן בקרב ספורטאים.

הספורטאים הנמצאים בסיכון להתפתחות מתיחה של שרירי הבטן הם אלו שעיסוקם הספורטאי דורש תנועות חזקות של פיתול, כפיפה ופשיטה. הנזקים במקרים הללו יכולים להיות מהסוג המצטבר או מהסוג החריף. בין ענפי הספורט הללו נמנה כדורסל, טניס, סוגים מסוימים של אתלטיקה, אומנויות לחימה ועוד.

מתיחה של שרירי הבטן – רקע אנטומי

שרירי הבטן כחלק מרכזי משרירי הליבה תורמים לייצוב ולתמיכה בגוף ובעמוד השדרה, תמיכה באיברים הפנימיים, סיוע לתהליך הנשימה, תנועה ועוד.  שרירי בטן חלשים יגדילו את העומסים על חלקי הגוף השונים ובעיקר על עמוד השדרה, יפגעו ביעילות הנשימה, יתרמו ליציבה לקויה ולמראה מרושל (כרס) ועוד. ארבע קבוצות שרירי הבטן כוללים את השריר הישר בטני (rectus abdominis) הרדוד, את השריר האלכסוני חיצוני (External Oblique) את השריר האלכסוני פנימי (Internal Oblique) ואת השרירי הרחב בטני (Transversus Abdominis) העמוק ביותר. השריר הישר בטני המחבר את הצלעות לאגן עטוף ברקמת חיבור ובמרכזה “הקו הלבן” (Linea alba). רקמות החיבור האלה מעניקות לשריר הישר בטני את מראה הקוביות. התכווצות של השרירי הישר בטני תגרום לכפיפה של הגו.

השרירים האלכסוניים הפנימיים והחיצוניים ממוקמים משני צדי השרירי הישר בטני. כאשר שני השרירים האלכסוניים החיצוניים (הנראים לעין אצל אנשים עם אחוזי שומן נמוכים) פועלים יחדיו הם מסייעים לישר בטני לכופף את הגו. כאשר הם פועלים בנפרד הם מכופפים את הגו הצידה ומסובבים את הגו לכיוון הנגדי למיקומם. כאשר שני השרירים האלכסוניים הפנימיים (העמוקים) פועלים יחדיו הם מסייעים לישר בטני לכופף את הגו. כאשר הם פועלים בנפרד הם מכופפים את הגו הצידה, כול שריר לצד שלו וגם מסובבים את הגו כול שריר לצד שלו. השריר העמוק ביותר מבין השרירים בקיר הבטן הוא השריר הרחב בטני. כאשר שני השרירים הרחבים בטנית פועלים יחדיו הם תורמים ללחץ תוך בטני ולטונוס השרירי של קיר הבטן וגם מעניקים תמיכה לאיברים הפנימיים. כאשר הם פועלים בנפרד הם מסייעים לתנועה סיבובית של הגו, כול שריר לצד שלו.

החשיבות העצומה של השרירים הללו בקיר הבטן לבריאות שלנו, לביצועים שלנו כספורטאים וגם למראה האסתטי שלנו גורמים לכך שאנשים רבים עושים כול שביכולתם לחזק אותם. מאמץ יתר או פציעה טראומטית עלולים לגרום להתפתחות מתיחה של שרירי הבטן או נזק חמור יותר. חשוב לאבחן ולטפל בפציעה הזאת בשרירי הבטן בהקדם וזאת כדי למנוע הפיכה הבעיה לכרונית.

מתיחה של שרירי הבטן סימנים ותסמינים

מתיחה של שרירי הבטן תוביל להתפתחות דלקת מקומית ולהופעת מספר סימנים ותסמינים. הסימנים והתסמינים הללו חומרתם ומיקום תלויים בחומרת הנזק ובאופן שבו הוא התפתח. הנזק לשרירים בקיר הבטן יכול לנוע החל ממתיחה קלה של השריר וכלה בקרע מלא שלו. נהוג לסווג את הנזק לשריר על פי חומרת הנזק:

 • נזק בדרגה ראשונה (Grade I strain) – מספר קטן של סיבי שריר נמתחו או נקרעו. סימנים ותסמינים במצב הזה יופיעו לרוב באופן הדרגתי בעקבות פעילות חוזרנית כמו ביצוע כפיפות בטן, משחק טניס או כדורגל ועוד. הסימנים והתסמינים עלולים לכלול רגישות וכאב מקומי המחמיר מעט עם הפעלת שרירי הבטן, שיעול עיטוש ועוד. הכוח נותר שמור ואין מגבלות תנועה משמעותיות.
 • נזק בדרגה שנייה (Grade II strain) – מדובר בקרע חלקי גדול יותר של השריר. תלוי בגודל הקרע הסימנים והתסמינים שיופיעו לרוב באופן מיידי בעקבות ביצוע מאמץ חריג או פציעה טראומטית עלולים להיות קשים בעיקר עבור הספורטאי. הסימנים והתסמינים עלולים לכלול כאב חריף יותר, נפיחות מקומית חלקית, שטף דם מקומי, פגיעה משמעותית בתנועה ובתפקוד.
 • נזק בדרגה שלישית (Grade III strain) – מדובר בקרע מלא של השריר שעלול להתפתח בתחל, באחז או במרכז השריר. הסימנים והתסמינים יופיעו בעקבות מאמץ חריג או פציעה טראומטית. הסימנים והתסמינים כוללים רעש קריעה, נפיחות כאבים קשים, רגישות למגע, שטף דם מקומי שיכול להתפשט באזור, לעתים ניתן ראות ולחוש במרווח הנוצר בשרירי בגלל הקרע, מגבלות תנועה ותפקוד.  נזק בדרגה שלישית עלול גם לגרום לבחילה, הקאה, הזעת יתר, עור חיוור, קשיי נשימה, פעימות לב מואצות ועוד.

מתיחה בדרגה שנייה או שלישית בשריר הבטן המתרחש בעקבות מאמץ חד פעמי קיצוני או בגלל חבלה יובילו לכאבים חריפים ומידיים, נפיחות מקומית, שטף דם מקומי, חולשה של השרירים, תחושת נוקשות בשרירים, מגבלה תפקודית עד כדי חוסר יכולת לבצע מאמץ עם שרירי הבטן ועוד. במצב הזה גם שיעול, עיטוש, צחוק, נשימה עמוקה, עמידה, הליכה והרמת היד כדי לאסוף משהו מעל הראש עלולים להיות כרוכים בכאבים משמעותיים.

מה גורם למתיחה של שרירי הבטן

מתיחה של שרירי הבטן יכולה להתפתח בגלל שימוש יתר חוזרני בשריר, בגלל מאמץ חד פעמי גדול מיד או בגלל נזקי טראומטי לשריר. ביצוע חוזרני וממושך של כפיפות בטן היא דוגמה לשימוש יתר חוזרני. הנפת מחבט מהירה וכוחנית כדי להכות בכדור היא דוגמה למנגנון פציעה טראומטי של השרירים בקיר הבטן. שרירי הבטן עלולים להינזק גם בגלל נפילה, תאונה או פציעת ספורט.

גורמי סיכון להתפתחות מתיחה של שרירי הבטן כוללים אי הקפדה על עקרונות האימון הגופני הנכון ובכלל זה אי הקפדה על חימום ראוי, אי הקפדה על הדרגתיות במאמץ, אי הקפדה טכניקות משחק ואימון נכונים, אי הקפדה על זמני התאוששות בין האימונים או המשחקים ועוד. גורמי סיכון נוספים כוללים סוגי פעילות גופנית הכרוכים בביצוע כפיפות, פשיטות ופיתולים של הגו באופן פתאומי וכוחני, פציעה קודמת של השרירים בבטן, שיעול ועיטוש אלימים ועוד.

מתיחה של שרירי הבטן אבחון

מתיחה של שריר בבטן
מתיחה של שריר בבטן

אבחון מתיחה של שרירי הבטן מתבצע באופן דומה לאבחון של הפרעות בריאותיות אחרות במערכת שריר ושלד. ראשית נתחיל עם למידה קפדנית של ההיסטוריה של הסימנים והתסמינים. בשלב הזה נלמד מה הן תלונותיו של הפצוע, מתי החלו, מה מחמיר ומה מקל על הסימנים והתסמינים הללו ועוד. כדי לשלול נזק תוך בטני או כאלה שאינם שייכים לקיר הבטן נשאל את החולה בין היתר האם הכאבים קבועים או פועמים, האם הכאבים קשורים לפעילות ומנחים (נזק מכני), האם הכאבים קשורים לאכילה או לפעילות של המעי, האם מלבד הכאבים בבטן הוא סובל מסימנים מערכתיים כגון אובדן משקל, חום, צהבת, דימום ועוד.

לאחר מכן נעבור לבדיקה הגופנית. בשלב הזה נתבונן בחולה מבצע תנועות שונות, נתבונן על הבטן של החולה נחפש סימנים לנזק (נפיחות, אדמומיות, מדרגה), נמשש את מקום הנזק (כאב ממוקד) ונבדוק את היכולת התנועתית והתפקודית של שרירי הבטן. כול אלו אמורים לספק מספיק מידע כדי לקבוע אבחון. במקרים שבהם נרצה לאמוד את חומרת הנזק נפנה את החולה לביצוע אולטרה סאונד אבחוני.

טיפול במתיחה של שרירי הבטן

מתיחה של שרירי הבטן מחייבת כצעד ראשון הפסקת כול עיסוק או פעילות המחמירה את הסימנים והתסמינים בבטן. יש הממליצים על הנחת קומפרסים של קרח על מקום הפציעה. כותב שורות אלה לא ממליץ על צעד זה וזאת בגלל שמחקרים עדכניים שנערכו בנושא מצאו שקומפרסים של קרח פוגעים בהליך הריפוי ובאיכות הריפוי. במידת הצורך ניעזר בתחבושת אלסטית או תומך אחר כדי למנוע או לצמצם את העומס על שרירי הבטן. הטיפול במרפאה בשלב הראשוני התמקד בהפחתת כאב. נעשה זאת באמצעות לייזר רך וטכניקות טיפול ידניות.

עם שוך הכאב נתחיל במלאת השיקום של שרירי הבטן. נעשה זאת באמצעות תרגילי גמישות וחיזוק הדרגתיים. בתחילת השיקום תרגילי החיזוק יהיו איזומטריים ותרגילי הגמישות יהיו מינימליים כדי לא לקרוע שוב את סיבי השריר. ככול שההחלמה תתקדם נוכל לעבור לתרגילים קונצנטריים. עם שוך הכאב ועם טווחי תנועה תקינים נתחיל לעבוד על הכישורים הייחודיים הנדרשים עבור החולה שלנו. כך למשל נקפיד ששחקן טניס שצריך לעבוד על מכות ההגשה שלו יעשה זאת נכון ובאופן הדרגתי וכך הלאה. החזרה לפעילות גופנית שגרתית תתקיים בתנאי שטווחי התנועה מלאים ונטולי כאב ושרירי הבטן חזרו לכוחם המקורי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי בטן אבחון וטיפול

  כאבי בטן? אבחון וטיפול נדרשים כעת כדי למזער את הסיכון לחולי קשה. נכון לא כול מיחוש בבטן כרוך בסכנת חיים. בחלק מהמקרים מדובר בסך הכול במיחושים בשרירי הבטן או "קלקול קיבה"…

 • חיזוק שרירי הבטן לגב בריא

  חיזוק שרירי הבטן לגב בריא! חוליות עמוד שדרה מותני הן החוליות הפגיעות ביותר בעמוד השדרה. חוליות והרקמות סביבן אלו מהווים את המקור העיקרי לפציעות והתפתחות דלקות. מחקרים טוענים ששרירי בטן…

 • מיחושים בבטן

  כאבי בטן: גורמים אבחון וטיפול. מיחושים בבטן באזור האנטומי שתחום בין הצלעות התחתונות למעלה לבין עצמות האגן למטה, מהווים מטרד שכיח. ישנם גורמים אפשריים רבים לתסמינים אלו. ברוב המקרים הם…

 • כאבי בטן כרוניים

  כאבי בטן כרוניים הם עניין שכיח. פתולוגיות רבות עלולות לגרום ללתסמינים הללו כולל פגיעה באיבר פנימי כמו לב, ריאות, מערכת העיכול והמערכת הגניקולוגית וגם פגיעה שרירית בדופן. אבחון מדויק חשוב כדי…

 • חיזוק שרירי הליבה לגב בריא

  חיזוק שרירי הליבה לגב בריא! על שרירי הליבה מוטלת המשימה להגן על עמוד השדרה מפני עומסים שונים ובעיקר עומסים בלתי צפויים. סימנים ותסמינים בחלק התחתון של עמוד השדרה הם עניין…

 • איך מונעים כאבי גב?

  איך מונעים כאבי גב? התשובה לשאלה זאת היא ישירה למדי. נטרלו את גורמי הסיכון להתפתחות כאבי גב ובכך תצמצמו הסיכון לסבול מהם. כמובן שגורמי הסיכון שאנו דנים בהם כאן לא…

 • האם שרירי הליבה שלכם חלשים

  האם שרירי הליבה שלכם חלשים? שרירי ליבה חזקים שעבודתם מסונכרנת יעניקו לכם תמיכה טובה יותר למרכז הגוף ובעיקר לעמוד השדרה ובכך תורמים את חלקם למניעת כאבי גב. שרירי ליבה חזקים…

 • שחרור שרירי הלסת למה הם תפוסים בכלל

  שחרור שרירי הלסת - למה הם תפוסים? אחד הגורמים השכיחים ביותר לכאבי פנים ולסתות כרוניים הם שרירי לעיסה תפוסים. למה השרירים הללו נוטים להיתפס? מחקרים רבים מצאו שחלק ניכר מהאוכלוסייה…

 • דורבן בעקב? חזקו את שרירי השוק

  דורבן בעקב? חזקו גפה תחתונה! עד כמה שזה נשמע מוזר המחקר הנוכחי טוען שזה עובד. כאבים בכף הרגל בגלל דורבן או פגיעה בחיתולית הכפית מהווים הפרעה שכיחה וטורדנית. הכאבים יכולים להופיע…

 • תפקוד לקוי של שרירי רצפת האגן

  הפרעות ברצפת האגן? אבחון וטיפול מוקדמים יועילו במניעת פגיעה קשה באיכות החיים. שרירי רצפת אגן חזקים העובדים באופן מתואם מעניקים לנו הנאה גדולה יותר בחיי המין, יכולת טובה יותר לשלוט…