מתיחה של שרירי הבטן

מתיחה של שרירי הבטן
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

מתיחה של שרירי הבטן מתרחשת לרוב בקרב ספורטאים. השרירים בבטן יחד עם שרירי הגב יוצרים את שרירי הליבה. שרירי הליבה ובכלל זה השרירים בקיר הבטן תומכים בגוף ובאיברים הפנימיים, שומרים על היציבות ועל שיווי המשקל של הגוף בכלל ושל עמוד השדרה בפרט ומאפשרים תנועה. הגורמים לפציעת השרירים בבטן כוללים מתיחת יתר, שימוש יתר או נזק טראומטי. המאמץ הגבוה שאליו נדרשים שרירי הליבה ושרירי הבטן כדי לאפשר פעילות גופנית מעלה את הסבירות להתפחות מתיחה של השרירים בבטן בקרב ספורטאים.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  הספורטאים הנמצאים בסיכון להתפתחות מתיחה של השרירים בבטן הם אלו שעיסוקם הספורטאי דורש תנועות חזקות של פיתול, כפיפה ופשיטה. הנזקים במקרים הללו יכולים להיות מהסוג המצטבר או מהסוג החריף. בין ענפי הספורט הללו נמנה כדורסל, טניס, סוגים מסוימים של אתלטיקה, אומנויות לחימה ועוד.

  מתיחה של שרירים בבטן – רקע אנטומי

  השרירים בבטן כחלק מרכזי משרירי הליבה תורמים לייצוב ולתמיכה בגוף ובעמוד השדרה, תמיכה באיברים הפנימיים, סיוע לתהליך הנשימה, תנועה ועוד.  שרירי בטן חלשים יגדילו את העומסים על חלקי הגוף השונים ובעיקר על עמוד השדרה, יפגעו ביעילות הנשימה, יתרמו ליציבה לקויה ולמראה מרושל (כרס) ועוד. ארבע קבוצות שרירי הבטן כוללים את השריר הישר בטני (rectus abdominis) הרדוד, את השריר האלכסוני חיצוני (External Oblique) את השריר האלכסוני פנימי (Internal Oblique) ואת השרירי הרחב בטני (Transversus Abdominis) העמוק ביותר. השריר הישר בטני המחבר את הצלעות לאגן עטוף ברקמת חיבור ובמרכזה "הקו הלבן" (Linea alba). רקמות החיבור האלה מעניקות לשריר הישר בטני את מראה הקוביות. התכווצות של השרירי הישר בטני תגרום לכפיפה של הגו.

  השרירים האלכסוניים הפנימיים והחיצוניים ממוקמים משני צדי השרירי הישר בטני. כאשר שני השרירים האלכסוניים החיצוניים (הנראים לעין אצל אנשים עם אחוזי שומן נמוכים) פועלים יחדיו הם מסייעים לישר בטני לכופף את הגו. כאשר הם פועלים בנפרד הם מכופפים את הגו הצידה ומסובבים את הגו לכיוון הנגדי למיקומם. כאשר שני השרירים האלכסוניים הפנימיים (העמוקים) פועלים יחדיו הם מסייעים לישר בטני לכופף את הגו. כאשר הם פועלים בנפרד הם מכופפים את הגו הצידה, כול שריר לצד שלו וגם מסובבים את הגו כול שריר לצד שלו. השריר העמוק ביותר מבין השרירים בקיר הבטן הוא השריר הרחב בטני. כאשר שני השרירים הרחבים בטנית פועלים יחדיו הם תורמים ללחץ תוך בטני ולטונוס השרירי של קיר הבטן וגם מעניקים תמיכה לאיברים הפנימיים. כאשר הם פועלים בנפרד הם מסייעים לתנועה סיבובית של הגו, כול שריר לצד שלו.

  מתיחה של שרירים בבטן סימנים ותסמינים

  מתיחה של שרירי הבטן תוביל להתפתחות דלקת מקומית ולהופעת מספר סימנים ותסמינים. הסימנים והתסמינים הללו חומרתם ומיקום תלויים בחומרת הנזק ובאופן שבו הוא התפתח. הנזק לשרירים בקיר הבטן יכול לנוע החל ממתיחה קלה של השריר וכלה בקרע מלא שלו. נהוג לסווג את הנזק לשריר על פי חומרת הנזק:

  • נזק בדרגה ראשונה (Grade I strain) – מספר קטן של סיבי שריר נמתחו או נקרעו. סימנים ותסמינים במצב הזה יופיעו לרוב באופן הדרגתי בעקבות פעילות חוזרנית כמו ביצוע כפיפות בטן, משחק טניס או כדורגל ועוד. הסימנים והתסמינים עלולים לכלול רגישות וכאב מקומי המחמיר מעט עם הפעלת השרירים בבטן, שיעול עיטוש ועוד. הכוח נותר שמור ואין מגבלות תנועה משמעותיות.
  • נזק בדרגה שנייה (Grade II strain) – מדובר בקרע חלקי גדול יותר של השריר. תלוי בגודל הקרע הסימנים והתסמינים שיופיעו לרוב באופן מיידי בעקבות ביצוע מאמץ חריג או פציעה טראומטית עלולים להיות קשים בעיקר עבור הספורטאי. הסימנים והתסמינים עלולים לכלול כאב חריף יותר, נפיחות מקומית חלקית, שטף דם מקומי, פגיעה משמעותית בתנועה ובתפקוד.
  • נזק בדרגה שלישית (Grade III strain) – מדובר בקרע מלא של השריר שעלול להתפתח בתחל, באחז או במרכז השריר. הסימנים והתסמינים יופיעו בעקבות מאמץ חריג או פציעה טראומטית. הסימנים והתסמינים כוללים רעש קריעה, נפיחות כאבים קשים, רגישות למגע, שטף דם מקומי שיכול להתפשט באזור, לעתים ניתן ראות ולחוש במרווח הנוצר בשרירי בגלל הקרע, מגבלות תנועה ותפקוד.  נזק בדרגה שלישית עלול גם לגרום לבחילה, הקאה, הזעת יתר, עור חיוור, קשיי נשימה, פעימות לב מואצות ועוד.

  מתיחה בדרגה שנייה או שלישית בשריר הבטן המתרחש בעקבות מאמץ חד פעמי קיצוני או בגלל חבלה יובילו לכאבים חריפים ומידיים, נפיחות מקומית, שטף דם מקומי, חולשה של השרירים, תחושת נוקשות בשרירים, מגבלה תפקודית עד כדי חוסר יכולת לבצע מאמץ עם שרירי הבטן ועוד. במצב הזה גם שיעול, עיטוש, צחוק, נשימה עמוקה, עמידה, הליכה והרמת היד כדי לאסוף משהו מעל הראש עלולים להיות כרוכים בכאבים משמעותיים.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   מה גורם למתיחה של שרירים בבטן

   החשיבות העצומה של השרירים הללו בקיר הבטן לבריאות שלנו, לביצועים שלנו כספורטאים וגם למראה האסתטי שלנו גורמים לכך שאנשים רבים עושים כול שביכולתם לחזק אותם. מאמץ יתר או פציעה טראומטית עלולים לגרום להתפתחות מתיחה של שרירי הבטן או נזק חמור יותר. חשוב לאבחן ולטפל בפציעה הזאת בשרירי הבטן בהקדם וזאת כדי למנוע הפיכה הבעיה לכרונית. מתיחה של השרירים בבטן יכולה להתפתח בגלל שימוש יתר חוזרני בשריר, בגלל מאמץ חד פעמי גדול מיד או בגלל נזקי טראומטי לשריר. ביצוע חוזרני וממושך של כפיפות בטן היא דוגמה לשימוש יתר חוזרני. הנפת מחבט מהירה וכוחנית כדי להכות בכדור היא דוגמה למנגנון פציעה טראומטי של השרירים בקיר הבטן. שרירי הבטן עלולים להינזק גם בגלל נפילה, תאונה או פציעת ספורט.

   גורמי סיכון להתפתחות מתיחה של השרירים בבטן כוללים אי הקפדה על עקרונות האימון הגופני הנכון ובכלל זה אי הקפדה על חימום ראוי, אי הקפדה על הדרגתיות במאמץ, אי הקפדה טכניקות משחק ואימון נכונים, אי הקפדה על זמני התאוששות בין האימונים או המשחקים ועוד. גורמי סיכון נוספים כוללים סוגי פעילות גופנית הכרוכים בביצוע כפיפות, פשיטות ופיתולים של הגו באופן פתאומי וכוחני, פציעה קודמת של השרירים בבטן, שיעול ועיטוש אלימים ועוד.

   אבחון של מתיחה בשרירים בבטן

   מתיחה של שריר בבטן
   מתיחה של שריר בבטן

   אבחון מתיחה של שרירי הבטן מתבצע באופן דומה לאבחון של הפרעות בריאותיות אחרות במערכת שריר ושלד. ראשית נתחיל עם למידה קפדנית של ההיסטוריה של הסימנים והתסמינים. בשלב הזה נלמד מה הן תלונותיו של הפצוע, מתי החלו, מה מחמיר ומה מקל על הסימנים והתסמינים הללו ועוד. כדי לשלול נזק תוך בטני או כאלה שאינם שייכים לקיר הבטן נשאל את החולה בין היתר האם הכאבים קבועים או פועמים, האם הכאבים קשורים לפעילות ומנחים (נזק מכני), האם הכאבים קשורים לאכילה או לפעילות של המעי, האם מלבד הכאבים בבטן הוא סובל מסימנים מערכתיים כגון אובדן משקל, חום, צהבת, דימום ועוד.

   לאחר מכן נעבור לבדיקה הגופנית. בשלב הזה נתבונן בחולה מבצע תנועות שונות, נתבונן על הבטן של החולה נחפש סימנים לנזק (נפיחות, אדמומיות, מדרגה), נמשש את מקום הנזק (כאב ממוקד) ונבדוק את היכולת התנועתית והתפקודית של השרירים בבטן. כול אלו אמורים לספק מספיק מידע כדי לקבוע אבחון. במקרים שבהם נרצה לאמוד את חומרת הנזק נפנה את החולה לביצוע אולטרה סאונד אבחוני.

   טיפול במתיחה של השרירים בבטן

   מתיחה של שרירי הבטן מחייבת כצעד ראשון הפסקת כול עיסוק או פעילות המחמירה את הסימנים והתסמינים בבטן. יש הממליצים על הנחת קומפרסים של קרח על מקום הפציעה. כותב שורות אלה לא ממליץ על צעד זה וזאת בגלל שמחקרים עדכניים שנערכו בנושא מצאו שקומפרסים של קרח פוגעים בהליך הריפוי ובאיכות הריפוי. במידת הצורך ניעזר בתחבושת אלסטית או תומך אחר כדי למנוע או לצמצם את העומס על השרירים בבטן. הטיפול במרפאה בשלב הראשוני התמקד בהפחתת כאב. נעשה זאת באמצעות לייזר רך וטכניקות טיפול ידניות.

   עם שוך הכאב נתחיל במלאת השיקום של שרירי הבטן. נעשה זאת באמצעות תרגילי גמישות וחיזוק הדרגתיים. בתחילת השיקום תרגילי החיזוק יהיו איזומטריים ותרגילי הגמישות יהיו מינימליים כדי לא לקרוע שוב את סיבי השריר. ככול שההחלמה תתקדם נוכל לעבור לתרגילים קונצנטריים. עם שוך הכאב ועם טווחי תנועה תקינים נתחיל לעבוד על הכישורים הייחודיים הנדרשים עבור החולה שלנו. כך למשל נקפיד ששחקן טניס שצריך לעבוד על מכות ההגשה שלו יעשה זאת נכון ובאופן הדרגתי וכך הלאה. החזרה לפעילות גופנית שגרתית תתקיים בתנאי שטווחי התנועה מלאים ונטולי כאב ושרירי הבטן חזרו לכוחם המקורי.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    תסמונת הישבן המת

    תסמונת הישבן המת

    תסמונת הישבן המת היא הפרעה שכיחה שנגרמת בגלל אורח חיים יושבני הכרוך בישיבה ממושכת. ישיבה ממושכת מקצרת את השרירים מכופפי הירך ומאריכה

    איך למנוע אובדן מסת שריר

    איך למנוע אובדן מסת שריר

    איך למנוע אובדן מסת שריר? המסה של השריר הוא חלק ממסת הגוף הרזה. מסת שריר גבוהה משפרת את חילוף החומרים ומגנה עלינו

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט הם תופעה שכיחה. הדבר מפתיע לנוכח התרומה של העיסוק בספורט לבריאותנו ובכלל זה למניעת כאבי גב תחתון.