למה צריך חימום לפני הפעילות הגופנית

למה צריך חימום לפני הפעילות הגופנית
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

למה צריך חימום לפני הפעילות הגופנית? כול אחד מכיר את הסיבות לצורך בביצוע חימום ראוי לפני שמתחילים בפעילות הגופנית המרכזית. ולא חשוב אם הפעילות המרכזית שלנו היא ריצה, אימוני כוח, אימוני גמישות או אחד ממשחקי הכדור. למרות זאת ובמיוחד כשאנו ממהרים, אנו נוטים לפסוח על שלב חשוב זה.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  לאחר חימום יסודי אנו מוכנים פסיכולוגית וגופנית למאמץ העיקרי. חימום מעלה את קצב הלב, קצב הנשימה, טמפרטורת הגוף ועוד. כל אלה יחד עם ההכנה הפסיכולוגית מכינים את הגוף לפעילות אירובית, לאימוני כוח, לאימוני גמישות ועוד. המשמעות של הכנה נפשית וגופנית למאמצים הגופניים העיקריים היא צמצום הסיכוי לפציעות ושיפור הביצועים הגופניים. החימום לא צריך להימשך יותר מ- 10 דקות לפני תחילת האימון המרכזי. אז למה צריך חימום לפני הפעילות הגופנית? התשובות במאמר הבא.

  למה צריך חימום לפני הפעילות הגופנית – רקע

  אתם רוצים להתחיל להתאמן אך עם זאת זמנכם אינו נתון בידכם. לחץ הזמנים גורם לכם לבחון את לוח הזמנים על מנת לשריין זמן אימון. אל תשכחו להוסיף 10 דקות של חימום לפני תחילת הפעילות הגופנית. חימום טוב צריך להימשך 5 – 10 דקות ולכלול חימום כללי וייחודי. חימום יעיל יכלול פעילות גופנית קלה עד בינונית שיאפשר בין היתר:

  • לעלות באטיות את הטמפרטורה של הגוף
  • למנוע עומס חד על הלב ועל כלי הדם ולהכין את הלב לעבודה
  • להזרים דם לשרירים ולמפרקים ולהכין אותם לעבודה
  • לצמצם את הסיכון לפציעות גופניות
  • למקסם את היכולות הגופניות שלכם

  ללא הכנה גופנית מתאימה ובכלל זה חימום לפני תחילת הספורט אנו מסכנים את גופנו. במיוחד נכונים הדברים כאשר מדובר בפעילות גופנית נמרצת כמו יציאה לריצה מהירה או הרמת משקולות כבדים במיוחד. ביצוע פעילות גופנית בעצימות גבוהה ללא חימום מעלה את הסיכון לגרימת פציעות ספורט ובכלל זה:

  • קרעים של שרירים
  • קרעים של גידים
  • פריצות דיסק בגב התחתון
  • טורטיקוליס
  • נקיעת של קרסול ועוד ועוד

  פעילות גופנית בעצימות גבוהה ללא חימום מקדים יוצרת עומסים קיצוניים גם על הלב. המשמעות של עומסים אלו על הלב עלולה להיות קטלנית.

  חימום כללי וחימום ספציפי

  ביצוע חימום לפני פעילות גופנית מרכזית צריך לכלול:

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   • אימונים אירוביים קלים עד בינוניים שמטרתם חימום כללי של הגוף והכנתו למאמץ הגופני העיקרי. דוגמאות לחימום כזה כזה עשוית לכלול: הליכה, ריצה קלה, מכשיר אליפטי, סטפר, אופני כושר, מכשיר חתירה ועוד.
   • פעילות חימום ספציפית לשרירים ולמפרקים שעתידים לעבוד במהלך הפעילות הגופנית המרכזית. חימום כזה צריך לכלול תנועות ומאמצים הקרובים ככול שניתן לסוג הפעילות הגופנית המרכזית.

   כך למשל חימום ספציפי של ספורטאי:

   • לפני אימון כוח של הפלג הגוף העליון החימום יכול לכלול בין היתר שכיבות שמיכה והרמה אטית של משקולות קלים
   • לחימום לפני שתתחילו לרוץ בצעו ריצה קלה כחימום מקדים
   • לפני אימון באומניות לחימה רצוי שהחימום שלכם יכלול צעידה או ריצה קלה וגם מעט בעיטות ותנועות אגרוף קלות.

   במידה ואין לכם את הזמן הנדרש לחימום ראוי נסו לכול הפחות להתחיל בדקות הראשונות את הפעילות העיקרית באופן אטי. כך למשל:

   • לספרינטים התחילו את דקות הראשונות של האימון עם ריצות קלות
   • לקפיצות התחילו את הדקות הראשונות של האימון עם ניתורים קלים
   • לאימוני כוח בצעו בדקות הראשונות של האימון הרמת משקולות קלות ובאופן אטי
   • לצורך אימוני שחייה שחו בדקות הראשונות לאט.

   היתרונות של חימום לפני הפעילות הגופנית

   להלן פירוט היתרונות של חימום לפני הפעילות הגופנית המרכזית:

   שיפור של היכולות האתלטיות

   חימום לפני הפעילות הגופנית המרכזית תשפר את היכולות האתלטיות במספר דרכים:

   • שיפור בזרימת הדם. זרם הדם נושא בין היתר חמצן אל השרירים. יותר דם משמעותו שיפור תפקודי. חימום מתון הנמשך 10 דקות מרחיב את כלי הדם ובכלל זה את נימי הדם הזעירים ובכך משפר את זרימת הדם אל השרירים.
   • נגישות גבוהה יותר של החמצן לשרירים. חימום ראוי יאפשר לחמצן להיות נגיש יותר עבור השרירים ולעבור אליהם ביתר קלות.
   • שיפור של ההולכה העצבית. בזכות החימום והטמפרטורה הגבוהה יותר משתפרת ההולכה העצבית. התוצאה כווץ והרפיה מהירים יותר ולמעשה שרירים יעילים יותר.

   מניעת פציעות

   חימום לפני הפעילות הגופנית העיקרית יוצר מספר שינויים במערכת שרירי ושלד שהתוצאה שלהם היא הפחתת הסיכון לפציעות:

   • החימום מעלה את הטמפרטורה של הגוף ומשפר את ההתנהגות של הנוזל הסינוביאלי. כתוצאה מכך המפרקים, מעטפות המפרקים, הרצועות, הגידים והשרירים נעשים משוחררים ואלסטיים יותר. האלסטיות מקנה לרקמות יכולת משופרת לעמוד בעומסים. בסיכומו של דבר החימום מגן על המפרקים מפני נזקים, על הגידים והשרירים מפני מתיחות וקרעים וכיוצא בזה.

   הכנה מנטלית

   חימום ראוי עשוי גם לשמש כהכנה מנטלית טובה לפני תחילת האימון העיקרי או המשחק. החימום יאפשר לכם להתחיל להתרכז מוקדם יותר ולהגיע לאימון או למשחק מוכן יותר מבחינה גופנית, ומבחינה נפשית.

   היתרונות של קירור לאחר סיום האימון

   התאוששות

   לאחר פעילות גופנית משמעותית ישנה הצטברות של חומצת חלב בשרירים. התופעה הזאת נובעת מכך שבמאמץ אינטנסיבי השרירים צורכים כמות אנרגיה גדולה יותר. לשם הפיכת גלוקוז לאנרגיה נדרש חמצן. לכן, כמות החמצן הזמינה בתאי השריר משפיעה בהכרח על אספקת האנרגיה הנדרשת לשרירים. חומצת חלב נוצרת כאשר כמות החמצן מוגבלת ואינה מספיקה על מנת לחמצן גלוקוז באופן מלא. לאחר האימון נדרש זמן כדי "לנקות" את חומצת החלב מהשרירים. קירור לאחר אימון כמו למשל הליכה קלה או רכיבה על אופניים במהירות קלה וללא התנגדות יגרמו לדם טרי ומחומצן להגיע אל השרירים להאיץ את תהליך הניקוז של חומצת החלב.

   הפחתת כאבי שרירים מושהים לאחר האימון

   מתברר שקירור לאחר אימון עשוי להפחית גם את כאבי השרירים הללו המופיעים לאחר אימון מאומץ. על פי מחקרים שונים הליכה, ריצה קלה או רכיבה על אופניים בעצימות קלה עד בינונית הצליחה להפחית משמעותית כאבי שרירים מושהים לאחר האימון הגופני. פחות כאבים לאחר אימן יקצרו את זמן המנוחה וההתאוששות הנדרשים בין אימון לאימון. חשוב לציין, כאב שריר מושהה נובע ממקרו טראומה לסיבי השריר ולא קשור להצטברות של חומצת החלב.

   מה עלול לקרות ללא חימום לפני הפעילות הגופנית?

   סיכון גבוה יותר לפציעות

   חימום לפני הפעילות הגופנית
   חימום לפני הפעילות הגופנית

   ללא חימום לפני פעילות גופנית אתם מעלים את הסיכון שלכם לפציעות במערכת שרירי ושלד. פציעות שכיחות שעלולות להתרחש בגלל אי הקפדה על חימום כוללות קרע של רקמות רכות ובכלל זה:

   • נקע בקרסול (קרע רצועות)
   • דלקת גיד בכתף כתוצאה מקרע
   • קרע שרירים בגפה התחתונה (למשל קרע של ההמסטרינג או קרע של שריר התאומים)
   • פריקת כתף ועוד

   עומס על מערכת לב וכלי הדם

   חימום ראוי יאפשר ללב ולכלי הדם להיכנס לפעילות באופן מתון והדרגתי. פעילות גופנית בעצימות גבוהה ללא כול הכנה משבשת את רשמת לב חשמלית (אק"ג) ובעקבות כך מסכנת את בריאות הלב. מחקרים שונים מצאו כיצד

   מה עלול לקרות ללא קירור לאחר הפעילות הגופנית?

   איגום דם

   סיום הפעילות הגופנית באופן חד מבלי לעבור תהליך של קירור יגרום לשרירים רוויי הדם שלכם לעצור בחדות את עבודתם. עצירה זאת עלולה לגרום לאיגום הדם (Blood Pooling) בגפיים וכתוצאה מכך לפגיעה בלחץ הדם ולקושי לדחוף דם חזרה ללב ולמוח. כתוצאה מכך אתם עלולים להרגיש סחרחורת ואולי להתעלף.

   לחץ על המערכת הקרדיווסקולרית

   קירור לאחר פעילות גופנית מאפשר למערכת הקרדיווסקולרית לחזור בהדרגתיות לתפקוד נורמלי. קירור כזה יאפשר הפחתת הדרגתית בזרימת הדם, בלחץ הדם ובקצב הלב.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ITB סינדרום מניעה וטיפול

    ITB סינדרום מניעה וטיפול

    ITB סינדרום מניעה וטיפול אלו הם הנושאים שבהם עוסק המאמר הזה. המידע שנושאו הפציעה של הרצועה האיליו-טיביאלית (iliotibial band – ITB) חשוב

    לחץ נפשי וכאבי גב

    לחץ נפשי וכאבי גב

    לחץ נפשי וכאבי גב, מה הקשר? ובכן, מתברר שיש קשר בין השניים הללו והוא משמעותי. כאבי גב מהווים הפרעה שכיחה ביותר שעלולה

    שינה על הבטן מזיקה

    כך תפסיקו לישון על הבטן

    כך תפסיקו לישון על הבטן. שינה הוא תהליך המחייב לשהות במנח אחד או יותר לאורך מספר שעות. כול שהייה ממושכת בתנוחה אחת