למה צריך חימום לפני הפעילות הגופנית

למה צריך חימום לפני הפעילות הגופנית

למה צריך חימום לפני הפעילות הגופנית? כול אחד מכיר את הסיבות לצורך בביצוע חימום ראוי לפני שמתחילים בפעילות הגופנית המרכזית. ולא חשוב אם הפעילות המרכזית שלנו היא ריצה, אימוני כוח, אימוני גמישות או אחד ממשחקי הכדור. למרות זאת ובמיוחד כשאנו ממהרים, אנו נוטים לפסוח על שלב חשוב זה.

לאחר חימום יסודי אנו מוכנים פסיכולוגית וגופנית למאמץ העיקרי. חימום מעלה את קצב הלב, קצב הנשימה, טמפרטורת הגוף ועוד. כל אלה יחד עם ההכנה הפסיכולוגית מכינים את הגוף לפעילות אירובית, לאימוני כוח, לאימוני גמישות ועוד. המשמעות של הכנה נפשית וגופנית למאמצים הגופניים העיקריים היא צמצום הסיכוי לפציעות ושיפור הביצועים הגופניים. החימום לא צריך להימשך יותר מ- 10 דקות לפני תחילת האימון המרכזי. אז למה צריך חימום לפני הפעילות הגופנית? התשובות במאמר הבא.

למה צריך חימום לפני הפעילות הגופנית – רקע

אתם רוצים להתחיל להתאמן אך עם זאת זמנכם אינו נתון בידכם. לחץ הזמנים גורם לכם לבחון את לוח הזמנים על מנת לשריין זמן אימון. אל תשכחו להוסיף 10 דקות של חימום לפני תחילת הפעילות הגופנית. חימום טוב צריך להימשך 5 – 10 דקות ולכלול חימום כללי וייחודי. חימום יעיל יכלול פעילות גופנית קלה עד בינונית שיאפשר בין היתר:

 • לעלות באטיות את הטמפרטורה של הגוף
 • למנוע עומס חד על הלב ועל כלי הדם ולהכין את הלב לעבודה
 • להזרים דם לשרירים ולמפרקים ולהכין אותם לעבודה
 • לצמצם את הסיכון לפציעות גופניות
 • למקסם את היכולות הגופניות שלכם

ללא הכנה גופנית מתאימה ובכלל זה חימום לפני תחילת הספורט אנו מסכנים את גופנו. במיוחד נכונים הדברים כאשר מדובר בפעילות גופנית נמרצת כמו יציאה לריצה מהירה או הרמת משקולות כבדים במיוחד. ביצוע פעילות גופנית בעצימות גבוהה ללא חימום מעלה את הסיכון לגרימת פציעות ספורט ובכלל זה:

 • קרעים של שרירים
 • קרעים של גידים
 • פריצות דיסק בגב התחתון
 • טורטיקוליס
 • נקיעת של קרסול ועוד

פעילות גופנית בעצימות גבוהה ללא חימום מקדים יוצרת עומסים קיצוניים גם על הלב. המשמעות של עומסים אלו על הלב עלולה להיות קטלנית.

חימום כללי וחימום ספציפי

ביצוע חימום לפני פעילות גופנית מרכזית צריך לכלול:

 • אימונים אירוביים קלים עד בינוניים שמטרתם חימום כללי של הגוף והכנתו למאמץ הגופני העיקרי. דוגמאות לחימום עשויות לכלול: הליכה, ריצה קלה, מכשיר אליפטי, מכשיר מדרגות, אופני כושר, מכשיר חתירה ועוד.
 • פעילות חימום ספציפית לשרירים ולמפרקים שעתידים לעבוד במהלך הפעילות הגופנית המרכזית. חימום כזה צריך לכלול תנועות ומאמצים הקרובים ככול שניתן לסוג הפעילות הגופנית המרכזית.

כך למשל חימום ספציפי של ספורטאי:

 • לפני אימון כוח של הפלג הגוף העליון החימום יכול לכלול בין היתר שכיבות שמיכה והרמה איטית של משקולות קלים
 • לחימום לפני שתתחילו לרוץ בצעו ריצה קלה כחימום מקדים
 • לפני אימון באומניות לחימה רצוי שהחימום שלכם יכלול צעידה או ריצה קלה וגם מעט בעיטות ותנועות אגרוף קלות.

אם אין לכם את הזמן הנדרש לחימום ראוי נסו לכול הפחות להתחיל בדקות הראשונות את הפעילות העיקרית באופן איטי. כך למשל:

 • לספרינטים התחילו את דקות הראשונות של האימון עם ריצות קלות
 • לקפיצות התחילו את הדקות הראשונות של האימון עם ניתורים קלים
 • לאימוני כוח בצעו בדקות הראשונות של האימון הרמת משקולות קלות ובאופן איטי
 • לצורך אימוני שחייה שחו בדקות הראשונות לאט.

היתרונות של חימום לפני הפעילות הגופנית

להלן פירוט היתרונות של חימום לפני הפעילות הגופנית המרכזית:

שיפור של היכולות האתלטיות

חימום לפני הפעילות הגופנית המרכזית תשפר את היכולות האתלטיות במספר דרכים:

 • שיפור בזרימת הדם. זרם הדם נושא בין היתר חמצן אל השרירים. יותר דם משמעותו שיפור תפקודי. חימום מתון הנמשך 10 דקות מרחיב את כלי הדם ובכלל זה את נימי הדם הזעירים ובכך משפר את זרימת הדם אל השרירים.
 • נגישות גבוהה יותר של החמצן לשרירים. חימום ראוי יאפשר לחמצן להיות נגיש יותר עבור השרירים ולעבור אליהם ביתר קלות.
 • שיפור של ההולכה העצבית. בזכות החימום והטמפרטורה הגבוהה יותר משתפרת ההולכה העצבית. התוצאה כווץ והרפיה מהירים יותר ולמעשה שרירים יעילים יותר.

מניעת פציעות

חימום לפני הפעילות הגופנית העיקרית יוצר מספר שינויים במערכת שרירי ושלד שהתוצאה שלהם היא הפחתת הסיכון לפציעות:

 • החימום מעלה את הטמפרטורה של הגוף ומשפר את ההתנהגות של הנוזל הסינוביאלי. בשל כך המפרקים, מעטפות המפרקים, הרצועות, הגידים והשרירים נעשים משוחררים ואלסטיים יותר. האלסטיות מקנה לרקמות יכולת משופרת לעמוד בעומסים. בסיכומו של דבר החימום מגן על המפרקים מפני נזקים, על הגידים והשרירים מפני מתיחות וקרעים וכיוצא בזה.

הכנה מנטלית

חימום ראוי עשוי גם לשמש כהכנה מנטלית טובה לפני תחילת האימון העיקרי או המשחק. החימום יאפשר לכם להתחיל להתרכז מוקדם יותר ולהגיע לאימון או למשחק מוכן יותר מבחינה גופנית, ומבחינה נפשית.

היתרונות של קירור לאחר סיום האימון

התאוששות

לאחר פעילות גופנית משמעותית ישנה הצטברות של חומצת חלב בשרירים. התופעה הזאת נובעת מכך שבמאמץ אינטנסיבי השרירים צורכים כמות אנרגיה גדולה יותר. לשם הפיכת גלוקוז לאנרגיה נדרש חמצן. לכן, כמות החמצן הזמינה בתאי השריר משפיעה בהכרח על אספקת האנרגיה הנדרשת לשרירים. חומצת חלב נוצרת כאשר כמות החמצן מוגבלת ואינה מספיקה על מנת לחמצן גלוקוז באופן מלא. לאחר האימון נדרש זמן כדי "לנקות" את חומצת החלב מהשרירים. קירור לאחר אימון כמו הליכה קלה או רכיבה על אופניים במהירות קלה וללא התנגדות יגרמו לדם טרי ומחומצן להגיע אל השרירים להאיץ את תהליך הניקוז של חומצת החלב.

הפחתת כאבי שרירים מושהים לאחר האימון

מתברר שקירור לאחר אימון עשוי להפחית גם את כאבי השרירים הללו המופיעים לאחר אימון מאומץ. על פי מחקרים שונים הליכה, ריצה קלה או רכיבה על אופניים בעצימות קלה עד בינונית הצליחה להפחית משמעותית כאבי שרירים מושהים לאחר האימון הגופני. פחות כאבים לאחר אימן יקצרו את זמן המנוחה וההתאוששות הנדרשים בין אימון לאימון. חשוב לציין, כאב שריר מושהה נובע ממקרו טראומה לסיבי השריר ולא קשור להצטברות של חומצת החלב.

מה עלול לקרות ללא חימום לפני הפעילות הגופנית?

סיכון גבוה יותר לפציעות

חימום לפני הפעילות הגופנית
חימום לפני הפעילות הגופנית

ללא חימום לפני פעילות גופנית אתם מעלים את הסיכון שלכם לפציעות במערכת שרירי ושלד. פציעות שכיחות שעלולות להתרחש בגלל אי הקפדה על חימום כוללות קרע של רקמות רכות ובכלל זה:

 • נקע בקרסול (קרע רצועות)
 • דלקת גיד בכתף בעקבות הקרע
 • קרע שרירים בגפה התחתונה (למשל קרע של ההמסטרינג או קרע של שריר התאומים)
 • פריקת כתף ועוד

עומס על מערכת לב וכלי הדם

חימום ראוי יאפשר ללב ולכלי הדם להיכנס לפעילות באופן מתון והדרגתי. פעילות גופנית בעצימות גבוהה ללא כול הכנה משבשת את רשמת לב חשמלית (אק"ג) ובעקבות כך מסכנת את בריאות הלב. מחקרים שונים מצאו כיצד

מה עלול לקרות ללא קירור לאחר הפעילות הגופנית?

איגום דם

סיום הפעילות הגופנית באופן חד בלי לעבור תהליך של קירור יגרום לשרירים רוויי הדם שלכם לעצור בחדות את עבודתם. עצירה זאת עלולה לגרום לאיגום הדם (Blood Pooling) בגפיים בשל כך לפגיעה בלחץ הדם ולקושי לדחוף דם חזרה ללב ולמוח. סימפטומים אפשריים במקרה הזה עלולים לכלול סחרחורת ואף עילפון.

לחץ על המערכת הקרדיווסקולרית

קירור לאחר פעילות גופנית מאפשר למערכת הקרדיווסקולרית לחזור בהדרגתיות לתפקוד נורמלי. קירור כזה יאפשר הפחתת הדרגתית בזרימת הדם, בלחץ הדם ובקצב הלב.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

אוזניות לשמיעת מוזיקה עלולות להרוג

שמיעת מוזיקה עם אוזניות עלולה להרוג

אוזניות עלולות להרוג! פציעות, בחלקן קטלניות, שנגרמות להולכי רגל בעודם שומעים מוסיקה עם אוזניות שולשו מאז 2004. אנשים אלו שהיו ללא מודעות לסביבתם נדרסו על ידי מכוניות, משאיות, אוטובוסים ואפילו רכבות. הסיבה, לדברי החוקרים היא חוסר תשומת הלב.

סיאטיקה עדיף בלי זריקות סטרואידים

סיאטיקה עדיף בלי זריקות סטרואידים

סיאטיקה? בלי זריקת סטרואידים ניתן ואף רצוי לטפל בבעיה. זריקות סטרואידים לחולים הסובלים מסיאטיקה הכוללים כאבי גב תחתון עם הקרנות כאב לרגל, אינן מועילות משמעותית. סיאטיקה היא דלקת של העצב הסיאטי שנגרמת לרוב בגלל לחץ על אחד משורשי העצבים המותניים. 

איך לאבחן כאב במפרק הלסת

איך לאבחן כאב במפרק הלסת

כך יש לאבחן כאב במפרק הלסת: וועדת מומחים פצלו את תסמונת מפרק הלסת למספר תתי סוגים של התסמונת על פי הגורם העיקרי לכאבים. תסמונת מפרק הלסת היא למעשה מכלול הסימנים והתסמינים הנובעים מפגיעה במפרק הלסת וברקמות סביבו.