Skip to main content

כואב לך? השאר מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם:

דורבן? חכו עם הניתוח ועברו לטיפול שמרני רצוי עם גלי הלם. דורבן או דלקת בחיתולית הכפית (Plantar Fasciitis) היא מהבעיות הטורדניות ביותר לבני האדם. הצורך לנוע על כפות הרגליים גורמת לכך שהכאבים שנובעים מבעיה זאת קשים מאוד לריפוי

כאשר אנחנו מתלוננים על כאבים בעקב הגורם הראשון שקופץ לנו לראש הוא דורבן בעקב. אותה מחלה כרונית שמציקה לכול כך הרבה אנשים. עם זאת חשוב לזכור שלא תמיד דורבן גורם לכאב וישנם מקרים שהגילוי שלו נעשה באופן אקראי לחלוטין תוך התבוננות בצילום רנטגן של כף הרגל מסיבה אחרת לגמרי. כמובן שאין צורך לטפל בדורבן שאינו גורם לסימנים ותסמינים. על פי המחקר הנוכחי הטיפול בדורבן בעקב באמצעות גלי הלם נמצא יעיל ביחס לפלצבוץ

כואב לך? השאר מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם:

דורבן? חכו עם הניתוח - רקע

דורבןכאבים בעקב הם עניין שכיח המאופיין בכאב חריף המחמיר במצב של עומס על הרגל כמו בעת הליכה. ב- %50 מהמקרים ניתן לזהות בצילום רנטגן דורבן - זיז גרמי בעקב. מקובל על כול אנשי המקצוע שהטיפול המועדף בדורבן צריך להיות שמרני ורק במקרים יוצאי דופן יש לשקול טיפול באמצעות זריקות קורטיקוסטרואידים או ניתוח (שנוי במחלוקת) לשחרור רצועת חיתולית הכפית.

בין צעדי הריפוי השמרניים המומלצים נמנה מנוחה לעקב הפגוע, תרגילי מתיחה וחיזוק של הגפה התחתונה, נעילת נעליים מתאימות עם סד מותאם ועוד. במחקר הנוכחי וגם במקרים רבים אחרים נמצא שהטיפול בתופעה זאת באמצעות גלי הלם הוכח כיעיל.

 טיפול בגלי הלם - מחקר

מחקרים מוצאים שטיפול בדורבן באמצעות מכשיר גלי הלם (Shockwave therapy) הוא יעיל. מכשיר הזה השולח גלי קול בעלי אנרגיה גבוהה אל האזור הדלוק בעקב מעורר ומזרז את תהליכי ההחלמה הטבעיים של הגוף.

המחקר הגרמני: עקב אחר 245 חולים שסבלו מדורבן כרוני. החולים נדרשו למלא שאלונים שעקבו אחר רמת הכאב בבוקר ובמשך היום. החולים נבדקו לאחר 12 שבועות ולאר 12 חודשים.

ממצאי המחקר הגרמני: הטיפול בגלי הלם הניב תוצאות טובות משמעותית בהשוואה לקבוצת הביקורת. לאחר 12 שבועות קבוצת הטיפול דיווחה על שיפור של 72.1% ברמת הכאב לעומת 42.2% בלבד בקבוצת הביקורת ושיעור הצלחה הכולל בקרב קבוצת הטיפול עמד על 61% לעומת 44.7% בלבד בקרב קבוצת הביקורת. התוצאות היו טובות יותר משמעותית בקרב קבוצת הטיפול גם בבדיקה שנערכה לאחר 12 חודשים מתחילת המחקר.

מסקנות החוקרים הגרמנים: הטיפול בגלי הלם מפחית באופן משמעותי את רמת הכאב, משפר את התפקוד ואיכות החיים בהשוואה לפלצבו בקרב חולים עם דורבן כרוני.

המחקר הקנדי: החוקרים הקנדים ערכו סקירה שיטתית של מחקרים שהתפרסמו בנושא טיפול בגלי הלם במגוון בעיות בשפה האנגלית בין השנים 2011-2016 והשמיטו את המחקרים הלא איכותיים. לאחר מכן ערכו ניתוח-על ששילב את הנתונים של כל המחקרים האיכותיים שנבחרו לתוך ניתוח סטטיסטי אחד והעניקו על בסיס המחקרים הללו המלצות מעשיות.

ממצאי המחקר הקנדי: הטיפול בדורבן באמצעות מכשיר גלי הלם הוא טיפול יעיל ביחס לפלצבו. 

References:

Ludger Gerdesmeyer,at al.,The American Journal of Sports Medicine, November 2008vol. 36 no. 11 2100-2109, Radial Extracorporeal Shock Wave Therapy is Safe and Effective in the Treatment of Chronic Recalcitrant Plantar Fasciitis: Results of a Confirmatory Randomized Placebo-Controlled Multicenter Study

Canadian Agency for Drugs and Technologies in Health; 2016 Sep 16, Shockwave Therapy for Pain Associated with Lower Extremity Orthopedic Disorders: A Review of the Clinical and Cost-Effectiveness 

Konjen N et al., J Med Assoc Thai. 2015 Jan;98 Suppl 1:S49-56, A comparison of the effectiveness of radial extracorporeal shock wave therapy and ultrasound therapy in the treatment of chronic plantar fasciitis: a randomized controlled trial

Rompe JD et al., Int J Surg 2015;24(Pt B):135-142, Radial shock wave treatment alone is less efficient than radial shock wave treatment combined with tissue-specific plantar fascia-stretching in patients with chronic plantar heel pain

Schmitz C, Császár NB, Rompe JD, Chaves H, Furia JP. J Orthop Surg Res 2013;8:31,Treatment of chronic plantar fasciopathy with extracorporeal shock waves (review)

Grecco MV et al., Clinics 2013;68:1089-1095, One-year treatment follow-up of plantar fasciitis: radial shockwaves vs. conventional physiotherapy

Shaheen, World Appl Sci J 2011;12:10-15, Low-energy radial extracorporeal shock wave treatment for chronic plantar fasciitis: a randomized control trial

Rompe JD et al., J Bone Joint Surg Am. 2010 Nov 3;92(15):2514-22, Plantar fascia-specific stretching versus radial shock-wave therapy as initial treatment of plantar fasciopathy

Ibrahim et al., Foot Ankle Int 2010;31:391-397, Chronic plantar fasciitis treated with two sessions of radial extracorporeal shock wave therapy

Greve et al., Clinics (São Paulo, Brazil) 2009; 64(2): 97-103, Comparison of radial shockwaves and conventional physiotherapy for treating plantar fasciitis

Marks W et al., Acta Orthop Belg. 2008 Feb;74(1):98-101, Extracorporeal shock-wave therapy (ESWT) with a new-generation pneumatic device in the treatment of heel pain. A double blind randomised controlled trial

Gerdesmeyer et al., Am J Sports Med 2008, 36: 2100-2109, Radial Extracorporeal Shock Wave Therapy Is Safe and Effective in the Treatment of Chronic Recalcitrant Plantar Fasciitis : Results of a Confirmatory Randomized Placebo-Controlled Multicenter Study

Chow and Cheing, Clinical Rehabilitation 2007;21(2): 131-141, Comparison of different energy densities of extracorporeal shock wave therapy (ESWT) for the management of chronic heel pain

כואב לך? השאר מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם:

כף רגל שטוחה, גורמים ותסמינים

כף רגל שטוחה? גורמים ותסמינים אופיניים עשויים לעזור לנו להחליט עם צריך בכלל לטפל בבעיה. מדובר במצב שבו כף הרגל נוגעת במלואה או כמעט במלואה בקרקע. התופעה נגרמת מאובדן או החלשות של הקשת האורכית בכף הרגל ולרוב אינה כרוכה בסימנים ותסמינים. 

כף רגל שטוחה, גורמים ותסמינים
דורבן ברגל, סימנים ותסמינים

דורבן ברגל? סימנים ותסמינים אופייניים מהווים תלונה שכיחה. דלקת בחיתולית הכפית או בשמה העממי דורבן גורמת לסימנים ותסמינים שונים בכף הרגל המחמירים בעמידה או הליכה. מדובר בפתולוגיה של רקמת חיבור המצויה בכף הרגל. הטיפול בגלי הלם יעיל. 

דורבן ברגל, סימנים ותסמינים
מורטון נוירומה, גורמים, תסמינים ואבחון

מורטון נוירומה? גורמים, תסמינים ואבחון הם שלבים חשובים בדרך לריפוי. הגורם לכך היא פגיעה בעצב העובר בין עצמות המסרק בגין לחצים ועומסים חוזרניים. תסמינים נוספים כוללים תחושת דגדוג ושריפה הירדמות של האצבע ועוד. מורטון נוירומה מחייבת אבחון וטיפול מהירים למניעת מצב כרוני.

מורטון נוירומה? גורמים, תסמינים ואבחון
כאבים בכרית כף הרגל, אבחון וטיפול

כאבים בכרית כף הרגל? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע ליקויים כרוניים. בעיה זאת המכונה בלעז מטטרסלגיה היא תופעה שכיחה ואחת הסיבות העיקריות לתלונות של חולים. הגורם המרכזי לפתולוגיות בכרית כף הרגל הוא העומסים החוזרניים שאזור זה חשוף אליהם. 

כאבים בכרית כף הרגל, אבחון וטיפול
נעלי עקב, עדיף לוותר

נעלי עקב?, עדיף לוותר! כאשר אתן נועלות נעלי עקב ההתפתחות של סימנים ותסמינים בכף רגל הם רק שאלה של זמן. אין חולק על כך שנשים עם נעלי עקב נראות מרשימות יותר. אך הרושם הזה גובה מחיר בריאותי. נעלי עקב גורמות בין היתר לפגיעה בגב, בברכיים ובכפות הרגליים. 

נעלי עקב, עדיף לוותר
כאבים בקרסול, אבחון וטיפול

כאבים בקרסול? אבחון וטיפול הניתנים ללא דיחוי עשויים למנוע פציעות חוזרניות. נקע הוא ברוב המקרים הגורם להתפתחות סימנים ותסמינים במפרק הזה. ניהול קליני מהיר הכולל שיקום ימנעו התפתחות דלקת פרקים ניוונית במפרק הקרסול בגללחוסר יציבות כרונית ונקיעות חוזרניות.

כאבים בקרסול, אבחון וטיפול
דורבן ברגל, מדרסים וגלי הלם

דורבן ברגל? מדרסים וגלי הלם הם שני דרכי טיפול אפשריות בהפרעה הזאת. מדרסים מספקים הקלה מינימאלית וזמנית לחולים עם סימנים ותסמינים ובכלל זה עם מגבלות תנועה הנובעים מ"דורבן". צריך לשלב אבחון וטיפול שמרני בדורבן הכולל בין היתר טיפול עם גלי הלם. 

 דורבן ברגל, מדרסים וגלי הלם
נקע בקרסול, גורמים ותסמינים

נקע בקרסול? גורמים ותסמינים אופייניים יכולים לעזור באבחון הנזק ובאומדן חומרתו. עיקמתי, סובבתי, פצעתי... אנו משתמשים בהרבה מונחים כדי לתאר את פציעת הספורט השכיחה ביותר- נקע בקרסול. מה הם הגורמים וגורמי הסיכון לפציעה השכיחה הזאת ומה הם התסמינים. 

נקע בקרסול, גורמים ותסמינים
כאב בגיד אכילס, גורמים ותסמינים

כאב בגיד אכילס? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים לתת לנו רמז לגבי חומרת הנזק בגיד. הגורם העיקרי לסימנים ותסמינים בגיד אכילס הוא עומס היתר אליו נחשף הגיד בשילוב עם תהליכים ניווניים. עומסי היתר הם תולדה של העומסים השגרתיים שהמוטלי על כפות הרגליים. 

כאב בגיד אכילס, גורמים ותסמינים
פגיעה בכף הרגל, גורמים ותסמינים

פגיעה בכף הרגל, גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להצביע על הגורם לה. לנוכח העומס האדיר המוטל על כף הרגל צריך להיות מופתע למה היא לא כואבת הרבה יותר. כף הרגל שלנו נושאת אותנו במגוון רחב של מצבים כולל עמידה, הליכה, ריצה ואפילו קפיצה.

פגיעה בכף הרגל, גורמים ותסמינים

מחקרים רפואיים - חדשות

 • כאב בחזה, לרוב חסר משמעות

  כאב בחזה? לרוב חסר משמעות! החשש הגדול שמא מדובר במצב חירום שבו חייהם מצויים בסכנה מריץ את רוב האנשים שחשים כאבים בחזה אל חדרי המיון בבתי החולים. מחקר חדש שבדק את הנושא מצא שרק למיעוט מהחולים הללו יש סיבה לדאגה.

   
 • אומנות לחימה לילדים, בזהירות

  אומנות לחימה לילדים? בזהירות אבל לא לוותר!. בעקבות ריבוי הפציעות החמורות בקרב ילדים המתאמנים באומנויות לחימה קוראת האגודה האמריקאית לרפואת ילדים לאפשר לילדים להתאמן רק באומניות לחימה ללא מגע ורק בגיל מתקדם יותר. האן זה נכון?

   
 • כאב כרוני, שכיחות ועלות

  כאב כרוני? שכיחות ועלות של מחלה זאת מהווים מקור לדאגה הולכת וגדלה. כאב כרוני גורם לעוגמת נפש ופגיעה קשה באיכות החיים של חולים רבים. כאבים כרוניים מהווים גם בעיה כלכלית אישית ולאומית כבדה יותר בהשוואה לסרטן, מחלות לב וסוכרת גם יחד. 

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)