Skip to main content

כאבי ראש בקרב ילדים? כאבים בראש בקרב ילדים הן מהתלונות השכיחות ששומע כול רופא ראשוני. ברוב המקרים הגורם לכאב הראש זניח והכאב צפוי לחלוף תוך שעות בחלק מהמקרים הגורם עלול להיות רציני אפילו מסכן חיים. חשוב לזהות את מקור הכאב.

כאבי ראש בקרב ילדים - רקע

כאבי ראש בקרב ילדים היא תופעה שכיחה. 10% - 27% מתלמידי בית הספר סובלים מכאבי ראש מעת לעת. ברוב המקרים כאבי הראש בקרב ילדים אינם נובעים מפתולוגיות רציניות ועל כן אינם נושאים שום סכנה. כוס מים, ארוחה טובה ו/או שינה עשויים לפוגג אותם. אך לעתים הכאבים בראש נגרמים בגלל מחלות והפרעות בריאותיות משמעותיות ואף מסכנות חיים. אבחון מהיר במקרים אלו ובמידת הצורך טיפול מהיר עשויים להועיל במניעת נזקים בלתי הפיכים.

הגורמים שכיחים לכאבי ראש בקרב ילדים

 1. הילד לא ישן מספיק

 2. הילד אינו שותה מספיק נוזלים

 3. הילד מחמיץ ארוחות

 4. הילד צורך באוכל או בשתייה יותר מידי קפאין

 5. הילד אוכל סוגי מזון שגורמים לכאב ראש

 6. מתחים נפשיים בבית או בבית הספר

 7. בעיות ראייה

כאבי ראש בקרב ילדים

על ההורים לדאוג ולחנך את הילד לשתות מספיק במיוחד אם מדובר בילד פעיל גופנית וביום חם. על ההורים לדאוג להכין לילד ארוחה מאוזנת הכוללת מספיק פירות וירקות, הימנעות ממוצרי מזון המכילים כמות גדולה של קפאין ומזונות שעלולים לגרום לילד שלכם לכאב ראש. בין המזונות שעלולים לגרום לכאבי ראש נמנה שוקולד, מוצרי מזון המכילים יין אדום, גבינות, אוכל סיני (המונוסודיום גלוטמט?) ומוצרי בשר מוכן (ניטרטים?), מוצרי מזון המכילים אלכוהול ועוד. כמו כן חייבים ההורים לדאוג שהילד יקבל 10-12 שעות שינה מידי לילה.

כאמור גם מתחים נפשיים עלולים לגרום לכאב ראש בקרב ילדים. על ההורים לנסות ולהפחית את המתחים הנפשיים בבית (גירושין?) ובסיוע המורים גם בבית הספר (בעיות חברתיות?) כאבי הראש במקרים הללו יהיו מהסוג המתחי או הצווארי. יש לערוך בדיקת ראייה על מנת לשלול בעיות ראייה כגורם לכאבי ראש אצל ילדכם.

אם כאבי הראש אצל ילדכם ממשיך ברציפות מספר ימים גשו לרופא המשפחה. הרופא יערוך תשאול לגבי הסימנים והתסמינים, יערוך בדיקה גופנית של הצוואר, גב עליון, מפרקי הלסת והראש ובמידת הצורך ועל בסיס הממצאים מהבדיקה הגופנית ומההיסטוריה הרפואית יפנה את הילד לביצוע בדיקות מעבדה ודימות. 

Cincinnati Children's Hospital Medical Center, July 27, 2015

כאבים בפנים, גורמים

כאבים בפנים? גורמים אפשריים לכאבים בפנים כוללים פציעות מינוריות וגם מחלות קשות. לרוב, הכאבים נובעים מבעיות קלות וצפויים תוך ימים אחדים גם בלי טיפול. לעיתים מקור הכאב עלול להיות מחלה משמעותית. לטיפול יעיל בכאבים נדרשת אבחנה מדויקת ומהירה.

כאבים בפנים, גורמים
סינוסיטיס

סינוסיטיס (Sinusitis) - זוהי דלקת של הריריות באחד או יותר מחללי הסינוסים (הגתות) המצויים בעצמות הגולגולת שלנו. התסמינים של תופעה קלינית זאת כוללים בין היתר: נזלת מתמשכת, התעטשויות, תחושת מלאות בפנים, כאבי פנים, כאבי ראש חום וחולשה.

סינוסיטיס
טנטון, אבחון וטיפול

טנטון? אבחון וטיפול נדרשים בהקדם כדי להפחית את הסיכוי שהבעיה תהפוך כרונית. צלילים הנשמעים באוזניים ללא קיום אמיתי של צלילים היא בעיה מטרידה במיוחד. הסיבה לכך לא תמיד ברורה. גורמים אפשריים כוללים נזק מוחי, נזק באוזן התיכונה ועוד.

טנטון, אבחון וטיפול
כאב ראש, גורמים וסיווג

כאב ראש? גורמים וסיווג שלהם יאפשר להכירם ולהימנע מהם. מיחושים המופיעים בראש מעכירים את חייהם של בני אדם מאז ומעולם. מעל מחצית מהאוכלוסייה בעולם סובלת לפחות מאפיזודה אחת של כאבים אלו כול שנה ורבים סובלים מהם באופן כרוני על בסיס יומי. 

כאב ראש, גורמים וסיווג
הרצאה בנושא: כאבי ראש

כאבי ראש מעכירים את חיינו מאז ומעולם. כמעט כולנו סובלים מהם לעיתים. לרוב אין כאבי הראש הללו אלא תופעות לוואי חולפות למגוון בעיות אחרות אך לעיתים עבור חלק מאתנו כאבי הראש הופכים לאורחים של קבע. אורחים בלתי קרואים. גורמים כגון:

כאבי ראש
פגיעת ראש וצוואר והסיכון לשבץ מוחי

פגיעת ראש וצוואר והסיכון לשבץ מוחי? ובכן, על פי מסקנותיו המפתיעות של של המחקר הזה מתברר שיש קשר בין השניים. שבץ מוחי הוא תופעה נדירה בקרב צעירים. על פי מחקר הנוכחי פציעת ראש ו/או צוואר משלשים את סיכויי אדם עד גיל 50 לסבול משבץ מוחי.

פגיעת ראש וצוואר והסיכון לשבץ מוחי
פגיעות ראש חוזרניות

פגיעות ראש חוזרניות המתרחשות בתדירות גדולה בקרב ספורטאי מגע להוביל להתפתחות באנצפלופתיה כרונית טראומטית (CTE - Chronic Traumatic Enchephalopthy). מדובר במחלה ניוונית של המוח שנלווים לה מנעד רחב של סימנים ותסמינים.

פגיעות ראש חוזרניות
רוגע ומיגרנה

רוגע ומיגרנה? כן, מיגרנה עלולה להתפתח גם במצבים של רוגע. גורמים רבים משפיעים על התפתחות מיגרנה. בין הגורמים נציין את המתחים נפשיים שהקשר בינם לבין מיגרנה הוכח מחקרית. אך האם גם רגיעה יכולה לגרום למיגרנה? המחקר הנוכחי טוען שכן. 

רוגע ומיגרנה
כאבים בראש, גורמים מפתיעים

כאבים בראש? גורמים מפתיעים לכאבים אלו כוללים בין היתר ענידת עגילים, קשירת צמות ועוד? כאבים המופיעים בראש ולא משנה מה סוגם מהווים מטרד קשה ביותר. קיים קושי עצום לחיות ולתפקד עם מיגרנה או עם כאב ראש לסתי או מתחי או כל סוג אחר.

כאבים בראש, גורמים מפתיעים
כאבי פנים, אבחון וטיפול

כאבי פנים? אבחון וטיפול כאבים אלו חייב להתחיל בהקדם. אכן, ברוב המקרים מיחושי פנים מתפתחים בגלל פצעונים או בעיות שיניים וחניכיים. אך לעתים הם נובעים מפתולוגיות קשות שחלקן עשוי להזדקק לטיפול של כירופרקט ואחרות צריכות בירור בחדר מיון.

אבחון כאב בפנים

חדשות - מחקרים רפואיים

 • ישיבה עלולה להרוג אתכם

  ישיבה עלולה להרוג אתכם! אורח החיים המודרני מתאפיין בחוסר פעילות גופנית ובישיבה. הרבה מאוד ישיבה. אין סוף מחקרים, שחלקם מצוטט כאן, מוצאים קשר בין ישיבה לבעיות בריאות. אנשים שמרבים לשבת סובלים מבעיות בריאותיות ומקצרים לעצמם את החיים. 

   
 • רוצו לחיים ארוכים יותר

  רוצו לחיים ארוכים יותר! על פי משרד הבריאות האמריקאי מומלץ לכול אדם לבצע אימוני כושר של לפחות 75 דקות מידי שבוע. המחקר הנוכחי מצא שאפשר להשיג תוצאות לא פחות טובות, כולל בריאות טובה יותר ותוספת של שנות חיים, גם עם פחות פעילות גופנית.

   
 • צעידה למניעת דלקת פרקים

  צעידה למניעת דלקת פרקים? מחקרים רבים שחלקם מופיעים באתר אצלנו, מציינים את ההשפעות הברוכות שיש לפעילות גופנית על הבריאות שלנו. האם ההשפעות הללו חלות גם על המפרקים הנושאים בעומס? מתברר שהליכה אינה גורמת לשחיקת סחוסים בברכיים.

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)