Skip to main content

ניתוח שבר במפרק הירך מהווים עניין שכיח. נפילות מבוגרים הם הגורמים לשכיחות הגבוהה של התופעה. אחת התוצאות האפשריות של נפילה כזאת היא שבר בירך. ניתוח החירום שיש הכרח לבצע במצב של שבר בירך נושא סיכונים גדולים יותר לסיבוכים ואפילו למוות. 

ניתוח חירום להחלפת ירך המבוצע בעקבות שבר בירך נושא עימו סיכונים גדולים יותר וסיכוי גדול יותר לסיבוכים מניתוח אלקטיבי להחלפת מפרק הירך. סיכונים אלה נובעים ממגוון שינויים המתרחשים במקום השבר ובכללם דלקת מקומית ונטייה מוגברת לייצר סחיפים בדם שעלולה להיות הגורם לסיבוכים. עוד טוענים החוקרים שבעקבות השבר בירך החולים אינם נעים ואינם ניזונים טוב ובכך גורמים לניוון שרירים מהיר סביב אזור הפציעה ובכלל. מסיבות אלה ממליצים החוקרים לבצע את הניתוח לתיקון השבר בירך במהירות ורצוי תוך 24 - 48 שעות ובכך למנוע את התופעות המצוינות מעלה.

כואב לך? השאר מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם:

ניתוח שבר במפרק הירך - רקע

ניתוח מפרק ירך לאחר שבר טראומטי נושא סיכונים כבדים לסיבוכים ואפילו מוות. לעומת זאת ניתוח אלקטיבי להחלפת מפרק הירך שנעשה בגלל דלקת פרקים ניוונית נחשב לניתוח שכיח ובטוח יחסית. מדוע למרות הדמיון בין שתי הפרוצדורות עדיין קיימים הבדלים משמעותיים ביניהם בכול הנוגע לכמות הסיבוכים ומקרי המוות? הבדלים אלו כך סברו הרופאים, נובעים מגילם של החולים ו/או ממצבם הבריאותי. החוקרים במחקר זה סברו שאין די בגיל ובמצב הבריאותי כדי להסביר את ההבדלים הללו ויצאו לחפש את הגורמים הנוספים שמסבירים אותם. 

המחקר

ניתוח ירךהמחקר: החוקרים נתחו את הנתונים של 690,000 חולים בצרפת שעברו בין השנים 2010-2013 ניתוח להחלפת מפרק ירך או ניתוח לתיקון שבר במפרק הירך.

ממצאי המחקר: 3.5% מהחולים שעברו ניתוח לתיקון השבר במפרק הירך מתו בבית החולים וזאת לעומת 0.2% מהחולים שהחליפו את מפרק הירך באופן מתוכנן בגלל דלקת פרקים ניוונית קשה. ההבדלים הללו נותרו גדולים גם לאחר ששקללו את גילם ומצבם הבריאותי של החולים.

לחולים עם השבר שנותחו היה סיכוי גבוה פי 6 למות בבית החולים וסיכון כפול לפתח סיבוכים כגון אוטם שריר הלב, סחיף דם או זיהום במהלך האשפוז מחולים שנותחו בגלל דלקת פרקים ניוונית.

מסקנות החוקרים: החוקרים מסיקים שהשבר בירך גורם בין היתר לדחק נפשי, להליך דלקתי, לנטייה מוגברת ליצור סחיפי דם ועוד. כמו כן טוענים החוקרים שבעקבות השבר החולים אינם נעים ואינם ניזונים היטב ובכך גורמים לניוון מהיר של השרירים.

כול אלה ועוד עומדים אחרי הסטטיסטיקה הגרועה יחסית של הסיבוכים והמוות. החוקרים ממליצים לבצע את הניתוח לתיקון שבר בירך תוך 24-48 שעות וזאת כדי להקדים את התופעות השליליות המצוינות מעלה.

Sept. 15, 2015, Journal of the American Medical Association

מרלגיה פרסטטיקה, גורמים ותסמינים

מרלגיה פרסטטיקה? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באבחון התופעה. מרלגיה פרסטטיקה היא תסמונת הכוללת כאב בירך, נימול ותחושת שריפה הנגרמים בגלל נזק לעצב היקפי הקרוי "עצב עור הירך הצידי". הגורמים העיקריים לדלקת בעצב הזה הם ליקוי יציבה ו/או ארגונומי.

מרלגיה פרסטטיקה, גורמים ותסמינים
דלקת ניוונית במפרק הירך, אבחון וטיפול

דלקת ניוונית במפרק הירך? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע ניתוח להחלפת הפרק. דלקת זאת הבאה לידי ביטוי בין היתר באמצעות שחיקת הסחוס התוך מפרקי ובלאי היקפי היא נחלתם של מבוגרים רבים שחצו את גיל 60. הגורמים לכך מלבד גיל הם טראומה, עומסי יתר ממאמץ חוזרני ועוד.

דלקת ניוונית במפרק הירך
יש לבדוק את מפרקי הירך של התינוק

יש לבדוק את מפרקי הירך של התינוק! בעיות מולדות במפרק הירך עלולות במהלך השנים לגרום לכאבים במפרק הירך, מגבלות תנועה ותפקוד, דלקת פרקים ניוונית וניתוחים להחלפת הפרק. בדיקה יסודית ואבחון מוקדמים עשויים למנוע את הנזקים הללו. 

יש לבדוק את מפרקי הירך של התינוק
כאבים בירך, גורמים ותסמינים

כאבים בירך? גורמים ותסמינים יעניקו לנו מידע רב ערך על הגורם לתסמינים הללו ובכך מועיל לאבחון. לרוב מקור המיחושים מצוי בנזק לרקמה מקומית במפרק עצמו, לעתים המקור הוא פריצת דיסק מותני ולחץ שנוצר על העצב הסיאטי ומשליך את המיחושים שאנו חשים.

כאבים בירך, גורמים ותסמינים
דלקת באמתחת תל הירך, טרוכנטריק בורסיטיס

דלקת באמתחת תל הירך (טרוכנטריק בורסיטיס) מהווה בעיה שכיחה. מדובר בדלקת בשק הבורסה או כפי שהיא קרויה בעברית, אמתחת, הממוקם מעל תל הירך הגדול בצד החיצוני של מפרק. הסימנים והתסמינים כוללים בין היתר מיחושים מקומיים, מגבלות תנועה, נפיחות והפרעות שינה.

דלקת באמתחת תל הירך, טרוכנטריק בורסיטיס
כאב בירך, גורמים

כאב בירך? גורמים אפשריים כוללים נזק במפרק עצמו או נזק המושלך אליו. סימנים ותסמינים באזור מהווים תלונה שכיחה שיכולה להיגרם ממגוון גורמים ומחלות. לרוב מדובר במיחושים קלים וזמניים ולעתים יהיה צורך להיעזר בגורם מקצועי לאבחון וטיפול.

כאב בירך, גורמים
נזק בעצב הירך, אבחון וטיפול

נזק בעצב הירך? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזק בלתי הפיך. מיחושים באזור הזה עלולים להופיע גם בגלל נזק לעצב הזה. מלבד מיחושים החולה עלול במקרה הזה להתלונן גם על שינויים תחושתיים בקדמת הירך ואף על חולשה של השריר הארבע ראשי. חשוב לבצע אבחנה מבדלת. 

נזק בעצב הירך, אבחון וטיפול
איחוי מהיר של שבר בירך

איחוי מהיר של שבר בירך היא משאת נפשם של החולים שנפגעו והרופאים. המחקר הנוכחי טוען שהדרך להשיג זאת היא על ידי פעילות גופנית רציפה. שבר בירך או באגן בקרב מבוגרים היא תופעה שכיחה הגורמת בחלק ניכר מהמקרים לנכות ומוות.

איחוי מהיר של שבר בירך
פציעות במפרק הירך בקרב רקדנים

פציעות במפרק הירך בקרב רקדנים הם עניין שכיח ביותר. העומס האדיר המוטל על הגפה התחתונה במהלך ריקוד חורגים מיכולת הספיגה של הפרק החזק הזה וגורמים לפציעה ולסימנים ותסמינים. פציעות ריקוד נגרמות בגלל הדרישה לשלמות, אימונים אינטנסיביים ותנועות חוזרניות.

פציעות במפרק הירך בקרב רקדנים
כאבים בירך, אבחון

כאבים בירך? אבחון יסודי עשוי למנוע מיחושים ומגבלות כרוניים. מפרק זה שתוכנן אמנם על מנת לשאת עומסים אינו חסין מפגיעות. ברוב המקרים סימנים ותסמינים מתפתחים בפרק הזה בגלל נזקים מקומיים ברקמות השונות על רקע עומסי יתר ותנועות חוזרניות. אבחון וטיפול מהירים חשובים. 

כאבים בירך, אבחון

חדשות - מחקרים רפואיים

 • ארוחת בוקר מפחיתה סיכון לסוכרת

  ארוחת בוקר מפחיתה סיכון לסוכרת! כך על כול פנים קובעים החוקרים הטוענים שארוחת בוקר גדולה יכולה לעזור לחולי סוכרת או למנוע אותה בקרב אלו הנוטים לחלות בה. ארוחת בוקר עשירה בחלבונים ושומן מצמצמת את תחושת הרעב ומאזנת את רמת הסוכרים בדם.

   
 • לחיים ארוכים ובריאים רוצו לאט ומעט

  לחיים ארוכים ובריאים רוצו לאט ומעט! כמה צריך לרוץ כדי לחיות יותר שנים ולחיות חיים איכותיים יותר? ובכן, על פי מחקר חדש על מנת להשיג את היתרונות הבריאותיים הללו לא צריך לרוץ מרתון ולא צריך לרוץ מהר. רוצו מעט ורוצו לאט, זה מספיק. באופן הזה גם תמנעו פציעות.

   
 • שינויים ניווניים בפרקים והשמנה

  שינויים ניווניים בפרקים והשמנה קשורים בקשר הדוק. דלקת פרקים ניוונית הפוגעת במפרקים היא תופעה שכיחה. בעוד שמשקל יתר והשמנה יוצרים עומסי יתר על המפרקים ומאיצים את תהליכי השחיקה והבלאי, הפחתת משקל בקרב אנשים אלה מפחיתה את הכאבים ומשיבה את היכולת לנוע. 

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)