Skip to main content

פעילות גופנית ללב חזק היא אסטרטגיה נכונה. מליוני בני אדם מתים כול שנה ברחבי העולם ממחלות לב וכלי דם. בארצות הברית בלבד מתים מידי שנה 380,000 בני אדם מסיבה זאת. פעילות גופנית עקבית תשפר את בריאותנו ותפחית את הסיכון ללקות במחלות לב וכלי דם. 

לטעמו של הרמב"ם בריאות טובה היא שילוב של שלוות נפש, המנעות מאכילת יתר ופעילות גופנית. ועוד מוסיף הרמב"ם ומתאר את החשיבות של הפעילות הגופנית: " כל זמן שאדם מתעמל ויגע הרבה ואינו שבע אין חולי בא עליו וכוחו מתחזק"...."וכל מי שהוא יושב לבטח ואינו מתעמל, אפילו אכל מאכלים טובים ושמר על עצמו לפי הרפואה, כל ימיו יהיו מכאובים וכוח תשש". על פי האגודה האמריקאית ללב נשים וגברים העוסקים בשעה יומית של פעילות גופנית ברמת קושי ממוצעת או בחצי שעה של פעילות יומית ברמת קושי גבוהה מפחיתים את הסיכון שלהם ללקות במחלות לב ב46%.

פעילות גופנית ללב חזק - רקע

בסיכומו של דבר הלב שלנו הוא שריר. הפעלת השריר של הלב באמצעות פעילות גופנית תחזק אותו ותצמצם את הסיכון לפגיעה. גם פעילות מועטה יחסית יכולה לעשות הבדל גדול. כך למשל אנשים שהולכים חצי שעה מידי יום מרחיקים מעצמם באופן משמעותי את מחלות הלב וכלי הדם ובכלל זה את הסכנה לשבץ מוחי. אנשים שאינם פעילים גופנית מצויים בסיכון כפול לחלות במחלות לב וכלי דם לעומת אנשים שעוסקים בפעילות גופנית. מלבד העובדה שפעילות גופנית שורפת קלוריות ועוזרת לנו לשמור על משקל מאוזן, היא גם מפחיתה את לחץ הדם, מפחיתה את הכולסטרול הרע ומעלה את הכולסטרול הטוב ועוד. 

איזה פעילות גופנית לבצע?

פעילות ללב חזקפעילות גופנית חשובה ביותר לבריאותנו. היתרונות הגלומים בפעילות גופנית מתאימה המבוצעת על פי כול כללי האימון הנכונים הם עצומים. משקל גופנו ישאר מאוזן, הפחתתת הסיכון לסבול ממחלות ממיתות ומנוונות שונות כולל מחלות לב, מחלות כלי דם וסרטן ומחלות פרקים. פעילות גופנית נכונה עשויה אפילו למנוע כאבי גב וכאבי גוף אחרים. 

ההבנה עד כמה פעילות גופנית קשורה לבריאות תקינה אינה צריכה להפתיע איש. חכמי יוון וספרטה וכן חכמי ישראל התייחסו להשפעה זאת כבר לפני מאות רבות של שנים. דוגמא לכך הוא הרמב"ם (1138-1204) שאת משנתו הבריאותית ניתן לסכם במשפט קצר המופיע בעמוד הבית של האתר: "בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו".

מה צריך לבצע כדי ליהנות מהחיסון של המערכת הקרדיווסקולארית? למעשה כול דבר שאתם מבצעים שגורם לכם לזוז ולשרוף קלוריות נחשב לפעילות גופנית טובה. חשוב להקפיד על פעילות אירובית כגון הליכה, עלייה במדרגות, משחקי כדור (כרגל, כדורסל, טניס, כדור יד ועוד), שחייה, רכיבה על אופניים, ריצה, חתירה ועוד.

פעילות אירובית המבוצעת באינטרוולים עשויה להועיל יותר. חשוב גם להקפיד על אימוני כוח ובכלל זה אימוני משקולות, מכונות כוח אימוני התנגדות ועוד. נסו להימנע מישיבה ממושכת לאורך היום ובצעו הליכות קצרות לאורך יום העבודה שלכם. 

Circulation, Sept. 2014

בחירת נעלי ריצה

בחירת נעלי ריצה טובות תצמצם את ת הסיכון לנזקי ריצה. ריצה הוא ספורט בריא אך בעל סיכויי פגיעה גבוהים במיחוד. במהלך הריצה הגפיים התחתונות נושאות בעיקר העומס ובהן גם רוב הנזקים מתרחשים. נעלי ריצה לא מתאימות מעלות את הסיכון.

בחירת נעלי ריצה
בדיקה לפני פעילות גופנית

בדיקה לפני פעילות גופנית נדרשת כדי לוודא שהכול בסדר אצלכם ואתם לא נמצאים בסיכון בריאותי. ספורט עשוי אפילו למנוע מחלות לב וסרטן ולהאריך חיים. עם זאת, מדובר בתחום בעל סיכון לפציעות ואפילו למוות. בדיקה לפני תחילת עונת האימנים עשויה להועיל.

בדיקה לפני פעילות גופנית
לשרוף שומנים ביעילות

לשרוף שומנים ביעילות היא שאיפה לגיטימית. יש מטרות שונות לעיסוק בספורט. ספורט שמטרתו הפחתת משקל קלה אינה דומה לספורט שמתבצע לצורך שריפת שומנים ולהצרת היקפים. פעילות זו חייבת להיות אינטנסיבית יותר בעצימות של מעל 75% מדופק המטרה.

לשרוף שומנים ביעילות
ריצה טובה גם לראייה

לריצה ובעיקר לריצה למרחקים ארוכים יש יתרונות בריאותיים רבים כולל בין היתר שיפור של הלב וכלי הדם ומניעת מגוון רחב של מחלות. במחקר שפורסם ב2009 נמצא שרצים למרחקים ארוכים נהנים גם מהפחתה משמעותית בסיכון לפגיעה בחדות הראייה. 

ריצה לראייה
הרזיה ואובדן מסת עצם

אחד היתרונות הבריאותיים היחידים שיש לאנשים שמנים הוא שלרוב הם אינם סובלים מאוסטאופורוזיס. העומס הפיזי על העצמות גורם לחוסנם. הורדת משקל עלולה לגרום לאובדן מסת עצם. המחקר מצא שבקרב אנשים מבוגרים אובדן משקל הוביל לאובדן צפיפות עצם למרות האימונים הגופניים.

הרזיה ואובדן מסת העצם
קודם פעילות ואחר כך טלוויזיה

השמנת יתר מהווה מגיפה בעולם המערבי. אחת הסיבות לכך היא אורח החיים היושבני הנובע בין היתר מצפייה ממושכת בטלוויזיה. המחקר הנוכחי מצא שגם שעה אחת ביום של צפייה פסיבית בטלוויזיה מעלה את הסיכון של ילדכם להיות שמן עם כול המשמעות הבריאותית הכרוכה בכך.

פעילות, לא טלוויזיה
סטרואידים לפיתוח גוף

לגוף שרירי יתרונות רבים כולל ייצוב של עמוד השדרה והפחתה בכאבי גב. צעירים רבים חפצים בגוף שרירי וחלקם נוקטים בצעדים דרסטיים כדי להשיג זאת. בסקר שנערך נמצא שקרוב שמעל לשליש לבני הנוער צרכו תוספים לצורך כך כולל סטרואידים.

סטרואידים לפיתוח גוף
התאוששות לאחר פעילות גופנית

התאוששות (Recovery) לאחר פעילות גופנית חייבת להיות חלק מתכנית האימונים ולא משנה אם אתם ספורטאים מקצועיים או חובבים. ללא הקפדה על התאוששות גופנית לאחר מאמץ אתם פוגמים בביצועים שלכם ומעלים את הסיכון לפציעות ספורט.

התאוששות
המלצות וסכנות

פעילות גופנית? המלצות וסכנות נלוות צריכות לשבת אצלכם במודעות. ספורט מחזק אותנו, שומר על משקל גוף מאוזן, מפחית את הסיכון ללקות במחלות שונות כולל מחלות לב, כלי דם, סרטן, פריצת דיסק בגב ועוד אבל הוא עלול גם לפצוע אותנו. זהירות.

פעילות גופנית, המלצות וסכנות
ריצה למניעת סרטן

פעילות גופנית ובכלל זה הליכה מועילים לבריאותינו. מחקרים רבים מצאו קשר בין פעילות גופנית להימנעות ממגוון עצום של מחלות כולל מחלות לב וכלי דם, סוכרת וסוגים מסוימים של סרטן. ומה לגבי מניעת סרטן השד? האם הליכה או ריצה יעילים במניעת סרטן השד? 

רוצו למנוע סרטן

חדשות - מחקרים רפואיים

 • ארוחת בוקר מורידה סיכון לסוכרת

   ארוחת בוקר גדולה יכולה לעזור לחולי סוכרת. ארוחת בוקר עשירה בחלבונים ושומן מצמצמת את תחושת הרעב ומאזנת את רמת הסוכרים בדם. קרוב לשליש מהמשתתפים במחקר הנוכחי הפחיתו את המינון התרופתי לטיפול בסוכרת לאחר שהחלו לאכול ארוחת בוקר.

   
 • ריצה מאריכה חיים

  ריצה מאריכה חיים! הפעילות הגופנית המומלצת על ידי משרד הבריאות האמריקאי כוללת אימוני כושר של לפחות 75 דקות מידי שבוע. המחקר הנוכחי מצא שאפשר להשיג תוצאות לא פחות טובות, כולל בריאות טובה יותר ותוספת של שנות חיים, גם עם פחות פעילות גופנית.

   
 • ישיבה היא גורם סיכון לחלות בסרטן

  ישיבה היא גורם סיכון לחלות בסרטן! אורח החיים המודרני מתנהל כולו בישיבה. אנו אוכלים, נוהגים, עובדים, צופים בטלוויזיה, משחקים עם מחשב וטלפון חכם והכול נעשה בישיבה. הנזקים הבריאותיים הנובעים מרבים להיחקר לאחרונה. ישיבה ממושכת היא גורם סיכון לסרטן.