מליוני בני אדם מתים כול שנה ברחבי העולם ממחלות לב וכלי דם. בארצות הברית בלבד מתים מידי שנה 380,000 בני אדם בגלל מחלות לב וכלי דם. ככול שנעסוק יותר בפעילות גופנית כך נשפר את בריאותנו וגם נפחית את הסיכון ללקות במחלות לב וכלי דם. 

על פי האגודה האמריקאית ללב נשים וגברים בעוסקים בשעה יומית של פעילות גופנית ברמת קושי ממוצעת או בחצי שעה של פעילות יומית ברמת קושי גבוהה מפחיתים את הסיכון שלהם ללקות במחלות לב ב46%.

פעילות גופנית

פעילות גופנית חשובה ביותר לבריאותנו. היתרונות הגלומים בפעילות גופנית מתאימה המבוצעת על פי כול כללי האימון הנכונים הם עצומים. משקל גופנו ישאר מאוזן, הפחתתת הסיכון לסבול ממחלות ממיתות ומנוונות שונות כולל מחלות לב, מחלות כלי דם וסרטן ומחלות פרקים. פעילות גופנית נכונה עשויה אפילךו למנוע כאבי גב וכאבי גוף אחרים. ההבנה עד כמה פעילות גופנית קשורה לבריאות תקינה אינה צריכה להפתיע איש. חכמי יוון וספרטה וכן חכמי ישראל התייחסו להשפעה זאת כבר לפני מאות רבות של שנים. דוגמא לכך הוא הרמב"ם (1138-1204) שאת משנתו הבריאותית ניתן לסכם במשפט קצר המופיע באתר שלנו, בעמוד הבית: "בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו".

לטעמו של הרמב"ם בריאות טובה היא שילוב של שלוות נפש, המנעות מאכילת יתר ופעילות גופנית. ועוד מוסיף הרמב"ם ומתאר את החשיבות של הפעילות הגופנית: " כל זמן שאדם מתעמל ויגע הרבה ואינו שבע אין חולי בא עליו וכוחו מתחזק"...."וכל מי שהוא יושב לבטח ואינו מתעמל, אפילו אכל מאכלים טובים ושמר על עצמו לפי הרפואה, כל ימיו יהיו מכאובים וכוח תשש". 

Circulation, Sept. 2014

בדיקה לפני פעילות גופנית

פעילות גופנית משפרת את הבריאות ומעלה את איכות החיים. פעילות גופנית עשויה אפילו למנוע מחלות לב וסרטן ולהאריך חיים. עם זאת, פעילות גופנית עלולה לגרום לפציעות ספורט ואפילו להרוג אותנו. היבדקו לפני התחלת הפעילות.

בדיקה
לשרוף שומנים ביעילות

ישנן רמות שונות של פעילות גופנית. פעילות גופנית שמטרתה הפחתת משקל קלה אינה דומה לפעילות שמתבצעת לצורך שריפת שומנים ולהצרת היקפים. פעילות זו חייבת להיות אינטנסיבית יותר. בעצימות של מעל 75% מדופק המטרה.

שריפת קלוריות
ריצה טובה גם לראייה

לריצה ובעיקר לריצה למרחקים ארוכים יש יתרונות בריאותיים רבים כולל בין היתר שיפור של הלב וכלי הדם ומניעת מגוון רחב של מחלות. במחקר שפורסם ב2009 נמצא שרצים למרחקים ארוכים נהנים גם מהפחתה משמעותית בסיכון לפגיעה בחדות הראייה. 

ריצה לראייה
הרזיה ואובדן מסת עצם

אחד היתרונות הבריאותיים היחידים שיש לאנשים שמנים הוא שלרוב הם אינם סובלים מאוסטאופורוזיס. העומס הפיזי על העצמות גורם לחוסנם. הורדת משקל עלולה לגרום לאובדן מסת עצם. המחקר מצא שבקרב אנשים מבוגרים אובדן משקל הוביל לאובדן צפיפות עצם למרות האימונים הגופניים.

הרזיה ואובדן מסת העצם
קודם פעילות ואחר כך טלוויזיה

השמנת יתר מהווה מגיפה בעולם המערבי. אחת הסיבות לכך היא אורח החיים היושבני הנובע בין היתר מצפייה ממושכת בטלוויזיה. המחקר הנוכחי מצא שגם שעה אחת ביום של צפייה פסיבית בטלוויזיה מעלה את הסיכון של ילדכם להיות שמן עם כול המשמעות הבריאותית הכרוכה בכך.

פעילות, לא טלוויזיה
סטרואידים לפיתוח גוף

לגוף שרירי יתרונות רבים כולל ייצוב של עמוד השדרה והפחתה בכאבי גב. צעירים רבים חפצים בגוף שרירי וחלקם נוקטים בצעדים דרסטיים כדי להשיג זאת. בסקר שנערך נמצא שקרוב שמעל לשליש לבני הנוער צרכו תוספים לצורך כך כולל סטרואידים.

סטרואידים לפיתוח גוף
התאוששות לאחר פעילות גופנית

התאוששות (Recovery) לאחר פעילות גופנית חייבת להיות חלק מתכנית האימונים ולא משנה אם אתם ספורטאים מקצועיים או חובבים. ללא הקפדה על התאוששות גופנית לאחר מאמץ אתם פוגמים בביצועים שלכם ומעלים את הסיכון לפציעות ספורט.

התאוששות
פעילות גופנית

פעילות גופנית חשובה לבריאות שלנו. היא שומרת  על משקל גוף מאוזן, מפחיתה את הסיכון ללקות במחלות שונות כולל מחלות לב, מחלות כלי דם וסרטן והיא כמובן מחזק את גופנו. פעילות גופנית מתאימה מונעת גם כאבי גב ותסמונות כאב אחרות.

פעילות גופנית
ריצה למניעת סרטן

פעילות גופנית ובכלל זה הליכה מועילים לבריאותינו. מחקרים רבים מצאו קשר בין פעילות גופנית להימנעות ממגוון עצום של מחלות כולל מחלות לב וכלי דם, סוכרת וסוגים מסוימים של סרטן. ומה לגבי מניעת סרטן השד? האם הליכה או ריצה יעילים במניעת סרטן השד? 

רוצו למנוע סרטן
ילד חזק ובריא

עוד מחקר שמצביע על התרומה של פעילות גופנית לבריאות שלנו ושל ילדינו. במחקר הזה נבדקה ההשפעה של אימוני כוח על בריאות הילדים. על פי המחקר נמצא שילדים שפיתחו ושמרו על מסת שריר טובה היו בריאים יותר בהשוואה לילדים בעלי מסת שריר נמוכה.

אימוני כוח לילדים