Skip to main content

שמנים נהנים מפחות שנות חיים! על כך כבר אין חולק. מגפת ההשמנה הולכת ומתרחבת בעולם. מעבר לאסתטיקה השמנה פוגעת גם בבריאות, גורמת לתחלואה ולעיתים קרובות אפילו מקצרת את החיים. אנשים שמנים חיים פחות שנים מאנשים בעלי משקל נורמלי.

השמנה מהווה איום ישיר על החיים עצמם. בארצות הברית ובאירופה היא מתקרבת להשפעות הקטלניות של העישון. על פי המחקר הנוכחי אנשים שמנים חיים בממוצע 4 שנים פחות מאנשים בעלי משקל תקין.  אנשים שמנים בני 45-64 צפויים לאבד עד 12.8 שנות חיים בגלל מחלות לב. 

שמנים נהנים מפחות שנות חיים - רקע

31% מהאמריקאים ו20% מהאירופאים סובלים מהשמנה. יש להניח ששיעור ההשמנה בישראל דומה יותר לזה של אירופה. השמנה מקצרת חיים. המסקנה הזאת מתבססת על מחקרים רבים מכדי שאפשר יהיה לדחות את מסקנותיהם. ברור לחלוטין שהשמנה היא גורם סיכון מרכזי לחלות במחלות קטלניות כגון סוכרת, מחלות לב וכלי דם כולל אוטם שריר הלב ושבץ מוחי, סוגים שונים של סרטן ועוד. המחלות הללו מלבד פגיעתן הקשה באיכות החיים הן, ועל כך אני מניח אין חולק, גם מקצרות חיים. את ההשמנה ועודף המשקל מודדים באמצעות מדד מסת הגוף (body mass index) או בקיצור BMI.

מדד מסת הגוף

מדד מסת הגוף מודד את היחס שבין הגובה לבין המשקל. לא מדובר במדד אמין לחלוטין שכן אינו יכול להבחין בין משקל שמקורו ברקמת שומן לבין אותה קבוצת אתלטים לא גדולה שמשקלם הגבוה יחסית נגרם בגלל מסת שריר כבדה. בכול מקרה מדובר בכלי סריקה ראשוני חשוב. על פי מדד זה 18.5-24.9 מוגדר משקל נורמלי, 25.0- 29.9 מוגדר כעודף משקל, 30.0-34.9 מוגדר כהשמנה קלה,  35.0-39.9 מוגדר כהשמנה בינונית, ומדד של מעל 40.0 מוגדר כהשמנה חמורה.

כמה שנות חיים מאבדים בגלל השמנה?

בארצות הברית ובאירופה השמנה היא הגורם השני למוות מוקדם לאחר עישון. בעוד שעישון גורם לרבע ממקרי המוות המוקדם באירופה ובארצות הברית והפסקת העישון עשויה לחתוך את הסיכון הזה השמנה ומשקל עודף גורמים למקרה אחד של מוות מוקדם על כול שבעה מקרים של מוות מוקדם וישנו קושי גדול לבלום את התופעה בחדות. כמובן שאין אחידות במספר שנות החיים שמאבדים אנשים שמנים. מחקרים שונים מגיעים למסקנות שונות. באופן כללי ניתן לומר שאנשים בעלי משקל עודף מאבדים שנה מחייהם, אנשים שמנים ברמה בינונית מאבדים כ 3 שנים מחייהם ואנשים עם מדד מסת גוף  40-44.9 המייצג השמנה חמורה מאבדים 6.5 שנים מחייהם ואנשים עם מדד מסת גוף 55-59.9 המייצג השמנה חמורה מאוד מאבדים 13.7 שנות חיים.

יותר גברים מנשים מתים מוות מוקדם

שמנים חיים פחות

גברים בעלי משקל עודף או שמנים נוטים למוות מוקדם יותר מאשר נשים במצב דומה. הסיבות לכך הן תנגודת אינסולין הגבוהה יותר לרוב בקרב גברים ובעקבות זאת סיכון גבוה יותר לחלות בסוכרת ולפתח כבד שומני. מהי למעשה תנגודת אינסולין? האינסולין הוא הורמון שמיוצר בלבלב ותפקידו בין היתר לאפשר כניסת גלוקוז לתאי הגוף. כאשר ישנה תנגודת לאינסולין נדרשת כמות גדולה יותר של אינסולין כדי לאפשר את כניסת הגלוקוז לתוך התאים. התוצאה היא רמה גבוהה יותר של גלוקוז בדם, הפרשה מוגברת של אינסולין על ידי הלבלב וכבד, שמפאת חוסר הסוכר בתאים מפרק יותר גליקוגן לגלוקוז. התוצאה היא עלייה מתמדת של סוכר בדם. הגורמים לתופעה כוללים מלבד גנטיקה גם השמנה וגורמים נוספים. 

המחקר

המחקר: חוקרים בדקו את היחס שבין מדד מסת הגוף לבין מוות מכול סיבה שהיא ומוות באופן מיוחד בגלל מחלות לב וכלי דם. המחקר התבסס על  שאלונים והתייחסו לנתונים בין השנים 1988 ועד 1994 כמו גם על הסטטיסטיקות של מקרי המוות עד לשנת 2006.

ממצאי המחקר: השמנה העלתה את הסיכוי למוות מוקדם ב20% מכול סיבה שהיא כולל מחלות לב. באופן כולל אדם שמן מאוד מת בממוצע 3.7 שנים מוקדם יותר מאדם בעל משקל נורמאלי מכול סיבה שהיא או 5 שנים בגלל ממחלת לב. הסיכון העיקרי למוות מוקדם מצוי בגילאים 45-64. בגילאים הללו צפוי אדם שמן למות מכול סיבה שהיא 7.1 שנים מוקדם יותר מאדם בעל משקל נורמאלי או 12.8 שנים מוקדם יותר בגלל מחלת לב. קיצור החיים אצל אנשים שמנים נובע מסיכוייהם הגבוהים לחלות במחלות קטלניות.

מסקנת החוקרים: יש לטפל בהשמנה ממש כמו במחלה כרונית וזאת בגלל שהיא גורמת למוות מוקדם. צריך להתחיל את הטיפול בשלבים המוקדמים של החיים כדי להציל חיים.

American Journal of Public Health, Jan. 2014

השמנה מקצרת חיים

השמנה גורמת לנזקים בריאותיים כולל בין היתר למפרקים ומעלה את הסיכון להתפתחות מגוון ענק של מחלות, קטלניות בחלקן. מחקר חדש מצא שאפילו השמנה ממוצעת המאפיינת כיום כשליש מאמריקנים, גורמת למוות מוקדם ומפחיתה שנים מחיינו. 

השמנה וחיים קצרים
שוקולד טוב ללב ולכלי הדם

שוקולד טוב ללב ולכלי הדם! אכילת שוקולד מטיבה עם חוש הטעם וגם עם הלב, כלי הדם, לבלב ועוד. אכילת שוקולד או קקאו מידי יום למשך שבועות עד חודשים יכולה לשפר את התפקוד של הלבלב וכלי הדם ואפילו להוריד את לחץ הדם על כול המשמע מכך.

שוקולד ללב בריא
ירקות ופירות למלחמה בסרטן

ירקות ופירות למלחמה בסרטן! מחקרים רבים ממליצים לאכול ירקות ופירות. חלקם טוענים שאכילתם מועילה במלחמה המתמדת שהגוף מנהל נגד סרטן. ככול שהירקות והפירות צבעוניים יותר כך גדלה יעילותם כלוחמים. לכול פרי וירק יש את היכולות המיוחדות שלו. 

ירקות ופירות למלחמה בסרטן
ארוחה משפחתית מקדמת אכילה בריאה

ארוחה משפחתית מקדמת אכילה בריאה! ארוחות משפחתיות כרוכות לעתים גם בחוויות לא נחמדות כגון עבודת בישול ממושכת, ויכוחים טורדניים, מריבות בין הילדים ועוד. יחד עם זאת ארוחה משפחתית גם מקדמת הרגלי תזונה בריאים בקרב הילדים.

ארוחה משפחתית מקדמת אכילה בריאה
לעס יותר אכול פחות

לעס יותר אכול פחות! אנשים שלועסים לאט אוכלים פחות ונוטים בין היתר, מסיבה זאת להיות רזים יותר בהשוואה לאנשים שלועסים מהר. אכילה איטית ולעיסה מרובה גורמים לתחושת שובע מוקדמת ועקב כך להפחתת הקלוריות הנצרכות בהארוחה ב10-15%.

לעס יותר ולאט
הטלפון החכם גורם להשמנה

הטלפון החכם גורם להשמנה! השמנת יתר כרוכה במחלות קטלניות. אורח החיים המודרני הכולל חוסר פעילות גופנית וישיבה ממושכת הם מהגורמים העיקריים להשמנה. הטלפון החכם מעודד את אורח החיים הפסיבי וזאת למרות שלא צריך לשבת כדי להשתמש בו.

הטלפון החכם גורם להשמנה
ארוחת בוקר? לא לוותר

ארוחת הבוקר? לא לוותר! אנשים רבים שמעוניינים להפחית משקל שואלים את השאלה הזאת. מחד ישנם מחקרים המצביעים על כך שדילוג על ארוחת בוקר יוביל לאכילת יתר מאוחר יותר ואחרים שטוענים שדילוג על ארוחת בוקר יעזור לכם להפחית במשקל. 

ארוחת בוקר? לא לוותר
תזונה ובריאות

תזונה ובריאות מעסיקים אותנו רבות. בדומה לחוסר בתנועה ובמאמצים של הגוף גם תזונה לקויה עלולה לגרום למחלות כרוניות ואף למוות. לספורט ולהרגלי תזונה נכונים יש את היכולת לאזן את המשקל שלכם ולמנוע מחלות קטלניות כולל השמנה, סוכרת, סרטן ועוד.

תזונה ובריאות
חלבונים בכול ארוחה למסת השריר

חלבונים בכול ארוחה למסת השריר! לשרירי הגוף תפקידים רבים ובכללם תנועה, ייצוב מפרקים, הגנה על איברים, שמירה על יציבה ועוד. לתחזוקת השריר מתקיים בגוף הליך תמידי של שיקום נזקים ופיתוח מסת השריר. לשם כך נדרשת כמות מספקת של חלבונים בכול ארוחה.

חלבונים בכול ארוחה למסת השריר
יותר חלבון מהחי למניעת שבץ מוחי

יותר חלבון מהחי למניעת שבץ מוחי! המאבק בין צמחונים לקרניבורים כבר מזמן הפסיק להיות צמחוני והתעצם לדרגה של מלחמת דת. מחקרים מכול צד משמשים תחמושת במאבק להוכחת הצדק של כול אחד מהצדדים וחשוב יותר הוכחת אי הצדק של הקבוצה היריבה. 

יותר חלבון מהחי למניעת שבץ מוחי

חדשות - מחקרים רפואיים

 • ירידה במשקל להפחתת כאבי ברכיים

  ירידה במשקל להפחתת כאבי ברכיים היא אסטרטגיה נבונה. גם פעילות גופנית וגם ירידה במשקל כול אחד בנפרד מועילים כדי להפחית את הסימנים והתסמינים הנובעים מדלקת מפרקים ניוונית בברכיים. השילוב של השניים הללו יאפשרו שיפור גדול יותר במצב הברכיים.

   
 • תאונות עבודה ונפגעי עבודה

  תאונות עבודה ונפגעי עבודה מהווים תופעה שכיחה מידי. פציעות ומחלות המיוחסות למקום העבודה בארצות הברית גובים מחיר כלכלי עצום שממשיך להאמיר והגיע לשיא של 250 ביליון דולר מידי שנה. העלויות ב1992 עמדו על 217 ביליוני דולר בלבד. 

   
 • לך למען הלב

  חולה שהנו בעל משקל יתר וצריך לעבור תהליך של שיקום הלב, מה סוג הפעילות הנכונה עבורו? ממחקר חדש מתברר שיציאה להליכה ארוכה כול יום ובקצב רגיל עשויה לעזור בהפחתת משקל ובשיקום הלב יותר מאשר הליכות מהירות וקצרות יותר.

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)