Skip to main content

כיצד צריך להרים מזוודה? הרמת משא באופן לקוי גורמת לנזקים בריאותיים קשים כולל מתיחת שרירים ופריצת דיסק בגב. הדבר נכון גם לגבי הרמת מזוודות. לצמצום הבעיה הוציא האגוד האקדמאי של המנתחים האורתופדים הנחיות על האופן להתנהל עם מזוודה.

במסגרת ההתארגנות לנסיעה ועל רקע הלחצים הנלווים למצב אנו עלולים לא לשים לב להתנהלות שלנו עם המזוודה ולשלם מחיר בריאותי יקר רגע לפני שאנחנו טסים לחופשה. עצרו רגע, עכשיו זה הזמן לחשוב על מה אנחנו מכניסים למזוודה כדי שלא תהייה כבדה מידי וגם על איך אנחנו עושים זאת. 

כואב לך? השאר מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם:

כיצד צריך להרים מזוודה - רקע

משקל יתר  והתנהלות לא נכונה עם המזוודה מהווים גורם סיכון שכיח לפציעות גב. אנשים רבים מופיעים במרפאתי עם כאבי גב על רקע מתיחה של שרירי בגב או עקב פריצת דיסק מותני בגלל התנהלות לא נכונה עם מזוודה ימים ספורים ולפעמים שעות ספורות בלבד לפני הטיסה לחופשת החלומות שלהם.

כללים להתנהלות נכונה עם מזוודות

אריזה

 • ראשית בחרו מזוודה קלה עם גלגלים וידית נשיאה. אל תבחרו במזוודה כבדה מידי או מסיבית מידי.

 • העדיפו שתי מזוודות קטנות על פני מזוודה אחת גדולה. ככול שהמזוודה כבדה יותר כך אתם נמצאים בסיכון גדול יותר לסבול מכאבים בצוואר, כאבים בכתפיים וכמובן כאבים בגב התחתון.

 • ארזו רק מה שאתם צריכים באמת. אין טעם לקחת אתכם בגדים ומעילים כבדים ומיותרים לנסיעה שלכם.

 • בחרו תיק היד שעולה אתכם למטוס שמשקלו לא עולה על 10-15% ממשקל גופכם.

 • את החפצים הכבדים בתיק היד מקמו בתחתית התיק ועשו שימוש יעיל בכיסים של תיק היד.

 • שלחו את התיקים הכבדים אל בטן המטוס ואל תגררו איתם

הרמת המזוודה, עקרונות

 • לא תמיד ניתן להסתמך על הגלגלים ולהימנע מהרמת המזוודה אך כאשר חייבים עשו זאת נכון. כמובן שאם המזוודה כבדה בקשו עזרה.

 • במידת האפשר הרימו בשלבים. כאשר המטרה להכניס את המזוודה לתא המטען הרימו תחילה את המזוודה והניחו אותה על ספסל ולאחר מכן הרימו שוב והכניסו אותה לתא המטען. באופן דומה אם אתם צריכים להרים את המזוודה לתא המצוי מעל ראשכם במטוס עשו זאת בשלבים: במטוס, על מנת לאחסן את המזוודה בתא מעל הראש הרימו תחילה את המזוודה אל המושב ומשם עם שתי ידיים כאשר הגב ישר הכניסו אותה לתוך התא.

שלבי ההרמה

 • כיצד צריך להרים מזוודה

  בעת ההרמה עמדו קרוב אל המזוודה ומולה עם רגליים פשוקות קמעה.

 • הרימו את המזוודה תוך כפיפת ברכיים ושימוש בשרירי הרגליים ולא באמצעות כפיפת הגב.

 • שמרו על המזוודה קרובה ככול האפשר לגופכם ובכך אתם יוצרים מנוף קצר ומפחיתים את העומס על הגב.

 • בעת ההרמה של המזוודה הימנעו מרוטציה של הגב. זוזו עם הרגליים והגוף ביחד. 

American Academy of Orthopedic Surgeons, 12, 2013

פציעת מאמץ חוזרני

פציעת מאמץ חוזרני מהווה מנגנון פציעה שכיח הגורם נזקים כבדים לכלכלה. הקלדה וביצוע פעולות באופן נשנה נושאות בחובן את הסיכון לפתח פציעות מוסג זה. דוגמא לפציעה כזאת תהיה דלקת בגידים בידיים או תסמונת התעלה הקרפלית בשורש כף היד. 

פציעת מאמץ חוזרני
ארגונומיה בחדר כושר

ארגונומיה בחדר כושר נועדה למניעת פציעות הנובעות מחוסר התאמה בין האדם למכשירי האימון. פעילות גופנית בכלל ופעילות בחדרי כושר בפרט טומנים בחובם סיכונים לפציעות ספורט. הסיבות לכך מגוונות וכוללות אי הקפדה על כללי האימון הנכון כולל הימנעות מעומס יתר ועוד. 

ארגונומיה בחדר כושר
פעילות גופנית לעובדי משרד

פעילות גופנית לעובדי משרד עשויה למנוע חלק מהפגיעות האופייניות לעבודה מסוג זה. רוב הפציעות מעבודה במשרד שייכות לסוג הקרוי פציעות ממאמץ חוזרני. תסמונות כאב שכיחות בגין עבודה משרדית כוללים בין היתר כאב צוואר, כאב מרפקים וידיים ועוד. 

פעילות גופנית לעובדי משרד
מתח נפשי בעבודה

מתח נפשי בעבודה פוגעת בעובד, במעביד ובמדינה. הפחתת הלחצים האופייניים לשוק ההון הרווי במתחים נפשיים ויצרים שיפרה את בריאות הלב וכלי הדם של עובדי שוק ההון והעלתה את פריון העבודה. הרי לכם סיבה נוספת להפחתת לחצים בעבודה.

מתח נפשי בעבודה
עבודת מחשב ותסמונת מחלקת התיירים

עבודת מחשב ותסמונת מחלקת התיירים? יש קשר! על פי הידיעה שפרסם העיתונאי דן אבן ב"ידיעות אחרונות", גרפיקאי שעבד מול המחשב במשך יותר 20 שעות רצופות אושפז במצב של סיכון חיים אחרי שסבל מהתפתחות קרישי דם ברגל שגרמו לו לבעיות בריאותיות וסכנו את חייו. 

עבודת מחשב ותסמונת מחלקת התיירים
עבודה מונוטונית ומאמץ חוזרני

עבודה מונוטונית ומאמץ חוזרני מהווים גורם מרכזי לפציעות על פס הייצור בעבודה, בגלל ביצוע מטלות בבית ואפילו בבגלל פעילות במהלך בילוי בשעות הפנאי. כתוצאה מפעילות חוזרנית אנו עלולים לגרום לנזק עצבי, לדיכאון ובסיכומו של דבר לתסמונת העובד החולה. 

עבודה מונוטונית ומאמץ חוזרני
מהי ישיבה נכונה

מהי ישיבה נכונה? מחקר קנדי - סקוטי בדק המלצות שקיימות מזה שנים רבות הדוגלות בישיבה זקופה בת 90 מעלות ומצא שישיבה בת 135 מעלות טובה יותר. השאלה האם ניתן לעבוד בזווית של 135 מעלות לא נשאלה. אם ככה, אני טוען שעדיף בכלל לשכב...

מהי ישיבה נכונה
תסמונת ראיית מחשב

תסמונת ראיית מחשב היא הפרעה בריאותית שכיחה כתוצאה מעבודה ממושכת מול מסך מחשב הכוללת בין היתר עיניים אדומות, שיבושי ראייה, הפרשת דמעות מוגברת ועוד. הדרך לטפל בבעיה היא בעיקר הענקת מנוחה לעיניים מעבודה מול מסך כלשהו והקפדה על עמדת עבודה ארגונומית.

תסמונת ראיית מחשב
מחשב, אויב או אוהב?

מחשב, אויב או אוהב? שימוש ממושך ולקוי במחשב עלול לגרום לנזקים בעיניים, עמוד השדרה, שרירים, עצבים ופרקים. מידי יום מגיעים למרפאתי קורבנות חוסר התיאום בין אדם למחשב. החיים המודרניים לא מאפשרים ויתור על המחשב אז לכול הפחות בואו נשתמש בו נכון.

מחשב, אויב או אוהב?
לבחור ילקוט ביה"ס

לבחור ילקוט ביה"ס אינו עניין מורכב מידי. גורמים רבים עומדים אחר כאבי הגב אצל ילדים. נציין עוד שמדובר בבעיה שנמצאת במגמת עלייה. בין הגורמים נמנה: ישיבה מרובה ולקויה, ריהוט לא מותאם בבית ובבית הספר, חוסר בפעילות גופנית, שרירי יציבה חלשים וילקוט לא מתאים.

לבחור ילקוט ביה"ס

חדשות - מחקרים רפואיים

 • כאבי גב וסקס

  כאבי גב וסקס עלולים לעתים להיות כרוכים זה בזה. יחסי מין הם עניין חשוב אך רבים מידי חוששים מהם בגלל כאבי גב. חוקרים הגיעו למסקנה שהמפתח לפעילות מינית בלי גרימת כאבי גב מצוי בתנוחות שאותם אתם בוחרים. בחרו תנוחה שאינה גורמת כאב. 

   
 • ספורט למניעת סרטן השד

  ספורט למניעת סרטן השד היא אסטרטגיה נהדרת. לפעילות גופנית ישנה השפעה מטיבה על הבריאות שלנו ועל כך הרחבנו גם באתר שלנו. לפעילות גופנית יש השפעה מיטיבה על כול אחת ואחת ממערכות הגוף שלנו ובכלל זה על הבריאות הנפשית והגופנית.

   
 • לגדל ילד ללא סוכרת

  לגדל ילד ללא סוכרת לא צריך להיות עניין מורכב מידי. למחלת סוכרת יש השפעות על הבריאות ולעיתים גם על אריכות החיים של החולים בה. פעילות גופנית אירובית מפחיתה את הסיכון לחלות במחלה זאת. המשמעות היא שילד פעיל גופנית מפחית את הסיכון שלו ללקות בסוכרת.

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)