Skip to main content

קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח! לברום היא טבעת סחוסית המקיפה את מפרק הכתף. קרע לברום בכתף (SLAP) היא פציעת ספורט שכיחה. המחקר הנוכחי ממליץ: לא לנתח. טיפול שמרני בקרע לברום בכתפיים של שחקני בייסבול מאפשר לעתים קרובות חזרה למגרש המשחקים. 

קרע לברום גורם לכאבים בכתף ומגבלות תנועה ולעתים גם תחושה של חוסר יציבות. למרות שטיפול שמרני לא יאפשר לרוב השחקנים לחזור ליכולות שהיו להם לפני הפציעה האורתופד המנתח (Wasyl W. Fedoriw, MD) סבור שעדיין יש להעדיף טיפול שמרני על פני ניתוח לסוג זה של בעיה ולבחור בניתוח רק במקרים קיצוניים. 

קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח - רקע

לברום היא טבעת סחוסית המקיפה את השקע הגלנואידי במפרק הכתף. למרות שמו השקע הגלנואידי אינו כולל שקע משמעותי ולמעשה הוא שטוח למדי. טבעת הלברום הממוקמת סביב השקע הגלנואידי מספקת על כן תוספת חיונית לאחיזה הנדרשת בראש עצם הזרוע. בכך תורם הלברום ליציבות של המפרק והפחתה ברמת הסיכון לפריקת המפרק. עוד חשוב לציין שהלברום מבצע את תפקחדו בלי לפגוע בטווחי התנועה המרשימים של מפרק הכתף. ישנם שני סוגים של קרע לברום: קרע SLAP (שמשמעותו: Superior Labrum from Anterior to Posterior) בחלק הקדמי העליון של המפרק באזור החיבור של גיד השריר הדו ראשי אל הכתף וקרע Bankart בחלק התחתון של הלברום. קרע SLAP מרבה להתרחש בקרב ספורטאים המרבים לפעול בכוח ובמהירות מעל גובה הראש (כדור עף, כדורסל, טניס) וקרע Bankart נגרם בקרב אנשים הפורקים את הכתף.

בשני המקרים מתלוננים החולים על כאבים ומגבלות תנועה הנובעים מהכאבים ועוד. בקרע SLAP התלוננו החולים על כאבים בחלק העליון של המפרק בסמיכות למיקום הגיד של השרירי הדו ראשי. בקרע Bankart התלוננו חולים גם על תחושה של חוסר יציבות. קרע לברום בכתף שתואר לראשונה בספרות הרפואית בשנת 1985 מתרחש לרוב בגלל עומסי יתר כמו זה המתקיים בספורט הכרוך בהטלה וזריקה חוזרים ונשנים. ברוב המקרים, ההמלצה המסורתית של הרפואה לטיפול בקרע לברום הייתה ועודנה כירורגיה. בשנים האחרונות מצטברות עדויות התומכות בטיפול שמרני בקרע לברום ורק במקרה של כישלון הטיפול פניה לכירורגיה.

המחקר

קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח

המחקר: בבית חולים למדו חוקרים את הנתונים הרפואיים של 119 שחקני בייסבול מקצועיים עם כאבי כתף ומתוכם אתרו 68 שחקנים עם קרע לברום בכתף שהוכח באמצעות MRI. כולם עברו טיפול ושיקום שמרניים. אלה מקרבם שהטיפול השמרני לא הועיל נשלחו לניתוח. חזרה לשחק נקבעה כהגדרה להצלחת הטיפול. נערכה השוואה בין התוצאות של הטיפול השמרני לעומת הטיפול הכירורגי לקרע לברום מסוג SLAP.

ממצאי המחקר: רק מיעוט בקרב שחקני הבייסבול עם קרע לברום מסוג SLAP שפציעתם נגרמת בגין זריקות והטלות כוחניות חוזרות ונשנות זקוקים לתיקון כירורגי. רובם יכולים להיות מטופלים ומשוקמים באופן שמרני. טיפול כירורגי מחזיר למשחק 48% מהמנותחים אך רק 7% חוזרים לשחק באותה יכולת שהייתה להם לפני הניתוח. הטיפול השמרני מחזיר לשחק 40% מהשחקנים הפצועים אך 22% מהם חוזרים לשחק באותה יכולת שהייתה להם לפני הפציעה.

מסקנות החוקרים: לטענת החוקרים יש לאבחן היטב את מקור הכאב. בהרבה מקרים הגורם לכאב בכתף היה קרע בשרירי השרוול ולא הקרע בלברום. עוד טענה מעניינת יש לחוקרים. יתכן שהקרע בלברום הוא זה שמאפשר לשחקן המקצועי את טווח התנועה הנדרש כדי לזרוק היטב בעוד שתיקון כירורגי של הקרע עלול לפגוע בטווח התנועה של הכתף ובכך לפגוע בביצועים שלו.

לגופו של עניין טוענים החוקרים שחלק גדול מהספורטאים שקורעים את הלברום יכולים להיות מטופלים בהצלחה באופן שמרני ללא ניתוח. למעשה המלצת החוקרים היא לעשות כול מה שאפשר כדי להימנע מניתוח.

 American Orthopedic Society for Sports Medicine’s Annual Meeting, 2012

פציעת שרירי הכתף, אבחון וטיפול

פציעת שרירי הכתף? אבחון וטיפול מהירים ימנעו כאבים כרוניים ונזקים בלתי הפיכים במפרק הכתף. הסיבה העיקרית לשכיחות פציעת שרירי הכתף היא השילוב הייחודי המתקיים במפרק הזה של תנועתיות גדולה ויציבות לקויה. 

פציעת שרירי הכתף, אבחון וטיפול
כתף קפואה, אבחון וטיפול

כתף קפואה? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע פגיעה מתמשכת בטווחי התנועה של הכתף. מתלוננים על כאבים, מגבלות תנועה קשות וקושי לתפקד עם מפרק הכתף יתכן ואתם סובלים מדלקת במעטפת המפרק או בשמה העממי "כתף קפואה". 

כתף קפואה, אבחון וטיפול
כאבים בכתף, תסמונות שכיחות

כאבים בכתף? תסמונות שכיחות הכוללות בין היתר גם כאב במפרק הזה מהווים עניין שגרתי. היתרונות של מפרק הכתף בכול הנוגע לטווח תנועה גדול ומגוון תנועות נרחב גורמים לחסרונותיו בתחום היציבות והחוסן וחושפים את המפרק לפציעות שונות ומרובות. 

כאבים בכתף, תסמונות שכיחות
כאבים בכתף, גורמים ותסמינים

כאבים בכתף? גורמים ותסמינים יכולים לעזור לנו לאבחן את מקור הנזק. מפרק הכתף הוא מפרק מרכזי. מדובר בציר תנועה מורכב, בעל טווח תנועה גדול ומגוון תנועות עצום. התנועתיות הרבה שלו באה על חשבון יציבותו וחוסנו. התוצאה לעתים כאב במפרק הזה. 

כאבים בכתף, גורמים ותסמינים
מכתב: פציעות כתף

פציעות כתף

לכבוד ד"ר יצחק בכר, 

הנדון: תודה על טיפול פציעת כתף. הגעתי לד"ר בכר לאחר כמעט שנה של טיפולים במכון פיזיותרפיה מאוד נחשב, אך עם זאת , ללא שינוי במצבי. הבעיה העיקרית אצלי הייתה שאף אחד לא הצליח לאבחן את הבעיה שלי במדויק וזה נורא תסכל אותי.

פציעות כתף
מכתב: דלקת בכתף

דלקת בכתף

לכבוד ד"ר יצחק בכר,  

מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב של כשירות מלאה לפעילות יד שמאל באופן מלא (במהלך כל התקופה נאלצתי להעדר מהעבודה שלי שהייתה כרוכה במאמץ גופני). 

דלקת בכתף
מכתב: כאבי כתפיים

כאבי כתפיים

שלום לך ד"ר יצחק בכר (איציק),  

סבלתי מכאבי כתפיים עזים ביום ובלילה. כל הטיפולים שקיבלתי לא עזרו. הגעתי אליך ולאחר סדרת טיפולים עברו הכאבים כלא היו. ברצוני לציין את הידע הרב שלך ככירופרקט ואת היחס החיובי והנעים שאתה משרה על הבאים לטיפול. ליחס כזה

כאבי כתפיים
כאב בכתף? חכו עם הניתוח

כאב בכתף? חכו עם הניתוח! תסמונת הצביטה היא פציעת ספורט שכיחה הגורמת לכאב בכתף. פציעה זאת מטופלת לעיתים על ידי ניתוח אורתרוסקופי לצורך דקומפרסיה של הרקמות הנצבטות כולל בורסה וגידי השרוול המסובב. אין יתרון לניתוח זה על פני טיפול שמרני.

כאב בכתף? חכו עם הניתוח
תסמונת הצביטה בכתף

תסמונת הצביטה בכתף? תסמונת זאת נחשבת לאחד הגורמים השכיחים לכאבים בכתף. תסמונת הצביטה נגרמת כאשר נוצר לחץ מכאני חוזר ונשנה על הגידים בעוברם במרווח המצוי מתחת זיז שיא הכתף.

תסמונת הצביטה בכתף
כאבים בכתף, פציעות ריקוד

בריקוד נוצרים פחות עומסים על הגפה העליונה ולכן השכיחות הנמוכה יחסית של פציעות גפה זאת מריקוד. למרות זאת בעקבות עומסים חריגים הנובעים מנפילות, סיבובים, הרמות חוזרות ונשנות ועוד נגרמים נזקים וכאבים למפרק הכתף. 

כאבים בכתף, פציעות ריקוד

חדשות - מחקרים רפואיים

 • תנו לילדים לישון

  תנו לילדים לישון! בריאות תקינה נסמכת בין היתר על אכילה נכונה, פעילות גופנית וכמובן על שינה מספקת. השינה חשובה לבריאות הגופנית, המנטלית והרגשית. תלמיד בית ספר בגלל גילו והמצאותו בתקופת התפתחות צריך לישון לפחות 8 שעות שינה כול לילה.

   
 • ריצה משפרת גם את הראייה

  ריצה משפרת גם את הראייה! לריצה ובעיקר לריצה למרחקים ארוכים יש יתרונות בריאותיים רבים כולל שיפור של הלב וכלי הדם ומניעת מגוון מחלות. במחקר שפורסם ב2009 נמצא שרצים למרחקים ארוכים נהנים גם מהפחתה משמעותית בסיכון לפגיעה בחדות הראייה.

   
 • פעילות גופנית להפחתת כאבים כרוניים

  פעילות גופנית להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב על ידי חוקרים באוניברסיטת צפון קרולינה בארצות הברית טוענים החוקרים שפעילות גופנית מהווה טיפול יעיל בכאבים כרוניים.

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)