Skip to main content

לפעילות גופנית יתרונות רבים. אין חולק שפעילות גופנית מתאימה יכולה להפחית בין היתר כאבי צוואר או כאבי גב תחתון. מחקר חדש מגלה שבעלי המקצועות הרפואיים שהיו אמורים להדריך, לכוון, לעודד ואף ללחוץ על ביצוע פעילות גופנית אינם עושים זאת מספיק.

אורח חיים יושבני

העידן המודרני המתאפיין בחוסר פעילות גופנית ובאורח חיים יושבני (Sedentary lifestyle) גובה מהאנושות מחיר בריאותי אדיר. הגורמים לכך כוללים את העובדה שהעבודה שלנו ואופן ההגעה שלנו אליה אינם כרוכים לרוב במאמצים אלא בישיבה וכך גם החיים החברתיים והאופן שבו אנו צורכים בידור: קולנוע, טלוויזיה, מחשב, משחקי מחשב, טלפונים חכמים ועוד. אורח החיים היושבני ושפע המזון ובעיקר "מזון הזבל" הקיים בחברות המתועשות גורמות לכך שאנו צוברים קלוריות ומשמינים ולא נוטים לעסוק בספורט.

אורח החיים המודרני שבו אנו יושבים, אוכלים ולא עוסקים בספורט גובה מאתנו מחיר בריאותי ועל פי מחקרים שונים גם מעלה את הסיכון שלנו למוות מוקדם. אורח החיים היושבני כרוך בסיכון מוגבר לפתח מחלות בעלות פוטנציאל קטלני כגון סוכרת, מחלות לב וכלי דם, סוגי סרטן מסוימים ודיכאון. מכאן שהתוצאה הישירה של אורח החיים היושבני היא מוות מוקדם. על פי נתונים סטטיסטיים שהופקו ממחקרים שונים אנשים שאורח החיים שלהם הוא יושבני צפויים לחיות בממוצע 5 שנים פחות בהשוואה לאנשים שאורח החיים שלהם הוא דינאמי. 

איפה שומרי הסף?

כדי להקטין את גודל הצרה הרשויות ובעלי המקצוע הרפואיים שאליהם פונה האדם בעת מזור וחולי צריכים לייצר מנגנון שכנוע שיעודד אותו להתחיל לבצע פעילות גופנית ולצמצם את שעות הישיבה. רשויות הבריאות יועילו בטובם לעודד פעילות גופנית על ידי פרסומות אודות הנזקים הכרוכים באורח החיים היושבני והיתרונות של עשייה ספורטיבית, השקה של אירועי ספורט ויצירת תשתית לפעילות ספורטיבית כולל מסלולי הליכה, מסלולי אופניים מגרשי ספורט ועוד.

על בעלי המקצוע הרפואיים להקדיש זמן על מנת להסביר את החשיבות של הפעילות גופנית על הבריאות שלנו ועל הנזקים והמחלות הנגרמות בגין ישיבה ממושכת ובכך ישיגו השפעה בריאותית גדולה יותר על החולים שלהם מכול תרופה אותה הם רושמים.

2009 February issue of Arthritis Care & Research

השמנה ומגבלות תפקודיות

למסת גוף גבוהה ישנה השפעה מרובה על הבריאות שלנו. אנשים שמנים מעלים את הסיכון שלהם לחלות במחלות כרוניות כולל דלקת פרקים ניוונית, סוכרת, אוטם שריר הלב או שבץ מוחי ולמות מוות מוקדם. אם לא די בכך אנשים שמנים נוטים להיות מוגבלים גם מבחינה פיזית. 

השמנה ותפקוד לקוי
ספורט מפחית לחצים

הנזקים הכבירים של המתח הנפשי ובעיקר של מתח נפשי כרוני על הבריאות שלנו גורמת לחוקרים לחפש ללא הרף דרכים להתמודד עמו. מתברר שפעילות גופנית בעצימות בינונית מועילה בהתמודדות עם דאגות ומתחים נפשיים לפרקי זמן שנמשכים מעבר לזמן הפעילות.

ספורט להפחתת מתחים

חדשות - מחקרים רפואיים

 • ירקות ופירות לוחמים בסרטן

  מחקרים רבים ממליצים להרבות באכילה של ירקות ופירות. חלקם טוען שאכילת ירקות ופירות מועילה במלחמה המתמדת שהגוף מנהל נגד סרטן. ככול שהירקות והפירות צבעוניים יותר כך גם גדלה יעילותם כלוחמים בסרטן. לכול פרי וירק יש את היכולות המיוחדות שלו.  

   
 • שין ספלינט ופציעות גפיים אחרות

  שין ספלינט ופציעות גפיים אחרות טורדות את מנוחת הספורטאים החובבים והמקצועיים. פציעות גפיים ובכללן פציעות קרסול, גיד אכילס, שוקיים, שחיקת סחוסים וקרע מיניסקוס בברכיים ממשיכים להטריד ספורטאים וקלינאים כאחד. מדוע ישנם ספורטאים שנפצעיםואחרים לא?

   
 • יותר מידי אספירין

  אספירין ניתן במטרה להפחית את הסיכון ללקות במחלות לב וכלי דם. אך גם לתרופה זאת תופעות לוואי. על פי המחקר הנוכחי: המינון של האספירין הנלקח להורדת הסיכון ללקות במחלות לב וכלי דם הוא גבוה מידי. לדעתם של המומחים האמריקאים שהגיעו למסקנה זו יש להפחית את המינון.