Skip to main content

יש לבדוק את מפרקי הירך של התינוק! בעיות מולדות במפרק הירך עלולות במהלך השנים לגרום לכאבים במפרק הירך, מגבלות תנועה ותפקוד, דלקת פרקים ניוונית וניתוחים להחלפת הפרק. בדיקה יסודית ואבחון מוקדמים עשויים למנוע את הנזקים הללו. 

נקע מולד של מפרק הירך (Developmental Dysplasia of the Hip - DDH) נחשב לפתולוגיה שכיחה יחסית בקרב בנות אך גם בנים סובלים מבעיה זאת. על פי מקורות שונים שתי תינוקות מכול אלף צפויות לסבול מהתופעה. הסיכון להיוולד עם בעיה מולדת במפרק הירך עולה בגלל גורמים גנטיים, היריון עם תאומים, לידות עכוז ועוד.

יש לבדוק את מפרקי הירך של התינוק - רקע

הפתולוגיה במפרק הירך יכולה לבוא לידי ביטוי בצורת פריקה של המפרק, פריקה חלקית של המפרק, חוסר יציבות של המפרק ועוד. נקע מולד של מפרק הירך מוביל על הציר של הזמן לליקויים מבניים ותפקודיים של המפרק. אבחון נקע מולד של מפרק הירך אצל תינוקות מאפשר טיפול יעיל ומהיר שמעלה את הסיכוי של הילד הבוגר לאורח חיים נורמאלי בכול הנוגע לתפקוד של מפרק הירך. מומלץ לבדוק ידנית ולסרוק באמצעות אולטרה סאונד את פרקי הירך של תינוקות שנולדים.

כאן המקום לציין שישנן מדינות כגון גרמניה ואוסטריה ששם סורקים באמצעות אולטרה סאונד כול תינוק שנולד בעוד שבארצות הברית ההנחיות הן לסרוק רק תינוקות שיש חשד לגבי תקינות מפרק הירך שלהם. חשד כזה יכול להתפתח לאחר בדיקה גופנית של היילוד, בגלל רקע היסטורי משפחתי, בגלל אופן הלידה (לידת עכוז) ועוד.

נקע מולד במפרק הירך. תסמינים

ילד שהבעיה המולדת שלו במפרק הירך לא אובחנה בזמן יסבול ממגוון סימנים ותסמינים הנובעים מהעיוות של המפרק ומהשינויים הביומכניים באופן עבודת המפרק. הסימנים והתסמינים המופעים בעקבות בעיות מולדות במפרק הירך וחומרתם תלויים בחומרת העיוות המבני שנוצר וחומרת הליקוי התפקודי. כאשר מדובר בעיוות קל הסימנים והתסמינים יכולים להופיע לראשונה בשלב מאוחר יחסית. במצב חמור יותר הסימנים והתסמינים יופיעו בשלבים מוקדמים של הילדות ועלולים לכלול צליעה, חוסר סימטריה בין מפרקי הירך, הבדלים באורך הרגליים, כאבים באזור הירך, מגבלות תנועה, חוסר מוטיבציה ללכת וכמובן דלקת פרקים ניוונית מוקדמת.

אבחון בנקע מולד של מפרק הירך

יש לבדוק את מפרקי הירך של התינוקמניעה הוא הטיפול הכי טוב בליקויים מולדים במפרקי הירך בקרב תינוקות. את הליקויים המולדים במפרק הירך ניתן לאתר באמצעות בדיקה ידנית ובדיקות דימות. במהלך הבדיקה הידנית מבצע הקלינאי את מבחן אורטולני (Ortolani test) ואת מבחן ברלו (Barlow maneuver) הכוללים אתגור של מפרקי הירך של הילוד בחיפוש אחר סימנים (קליק, חופש) של חוסר יציבות. הקלינאי יבדוק גם אם קיימת הגבלה בפישוק של מפרקי הירך, אסימטריה בקפלים של מפרקי הירך, רגל יותר קצרה ועוד. באמצעות אמצעי דימות הכוללים בעיקר אולטרה סאונד ורנטגן (רק בגיל 4-6 חודשים) ניתן לאשר את החשד לקיום בעיה במפרק הירך או לשלול אותו. כאמור במדינות מסוימות מחייבים סריקה גופנית וסרקה באמצעות אולטרה סאונד של מפרקי הירך של כול היילודים ובמדינות אחרות סריקת אולטרה סאונד תתבצע רק לאחר שבדיקה גופנית הראתה שיש בעיה או בעקבות היסטוריה רפואית בעייתית.

הטיפול בנקע מולד של מפרק הירך

הטיפול בתינוק עם הנקע המולד נעשה באמצעות מחוך ייעודי שעוזר לקבע את המפרק במיקום נכון ומאפשר את החזרתו המפרק לתפקוד תקין. ישנם מספר סוגים של מחוכים. מטרתם של כול המחוכים הללו הוא לקבע את מפרקי הירך בזווית מיטבית ולאפשר התפתחות תקינה של המפרק והרקמות התומכות סביבו. לעיתים רחוקות מחוכים ורתמות אלה אינם מספיקים ונדרש גיבוס הילד. במקרים נדירים אף יותר נדרשת התערבות כירורגית. איחור בהענקת טיפול עלול לגרום לסיבוכים, החלפת מפרק ונכויות עתידיות. 

האקדמיה האמריקאית לאורתופדים, יולי 2009

מרלגיה פרסטטיקה, גורמים ותסמינים

מרלגיה פרסטטיקה? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באבחון התופעה. מרלגיה פרסטטיקה היא תסמונת הכוללת כאב בירך, נימול ותחושת שריפה הנגרמים בגלל נזק לעצב היקפי הקרוי "עצב עור הירך הצידי". הגורמים העיקריים לדלקת בעצב הזה הם ליקוי יציבה ו/או ארגונומי.

מרלגיה פרסטטיקה, גורמים ותסמינים
דלקת ניוונית במפרק הירך, אבחון וטיפול

דלקת ניוונית במפרק הירך? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע ניתוח להחלפת הפרק. דלקת זאת הבאה לידי ביטוי בין היתר באמצעות שחיקת הסחוס התוך מפרקי ובלאי היקפי היא נחלתם של מבוגרים רבים שחצו את גיל 60. הגורמים לכך מלבד גיל הם טראומה, עומסי יתר ממאמץ חוזרני ועוד.

דלקת ניוונית במפרק הירך
כאבים בירך, גורמים ותסמינים

כאבים בירך? גורמים ותסמינים יעניקו לנו מידע רב ערך על הגורם לתסמינים הללו ובכך מועיל לאבחון. לרוב מקור המיחושים מצוי בנזק לרקמה מקומית במפרק עצמו, לעתים המקור הוא פריצת דיסק מותני ולחץ שנוצר על העצב הסיאטי ומשליך את המיחושים שאנו חשים.

כאבים בירך, גורמים ותסמינים
דלקת באמתחת תל הירך, טרוכנטריק בורסיטיס

דלקת באמתחת תל הירך (טרוכנטריק בורסיטיס) מהווה בעיה שכיחה. מדובר בדלקת בשק הבורסה או כפי שהיא קרויה בעברית, אמתחת, הממוקם מעל תל הירך הגדול בצד החיצוני של מפרק. הסימנים והתסמינים כוללים בין היתר מיחושים מקומיים, מגבלות תנועה, נפיחות והפרעות שינה.

דלקת באמתחת תל הירך, טרוכנטריק בורסיטיס
כאב בירך, גורמים

כאב בירך? גורמים אפשריים כוללים נזק במפרק עצמו או נזק המושלך אליו. סימנים ותסמינים באזור מהווים תלונה שכיחה שיכולה להיגרם ממגוון גורמים ומחלות. לרוב מדובר במיחושים קלים וזמניים ולעתים יהיה צורך להיעזר בגורם מקצועי לאבחון וטיפול.

כאב בירך, גורמים
נזק בעצב הירך, אבחון וטיפול

נזק בעצב הירך? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזק בלתי הפיך. מיחושים באזור הזה עלולים להופיע גם בגלל נזק לעצב הזה. מלבד מיחושים החולה עלול במקרה הזה להתלונן גם על שינויים תחושתיים בקדמת הירך ואף על חולשה של השריר הארבע ראשי. חשוב לבצע אבחנה מבדלת. 

נזק בעצב הירך, אבחון וטיפול
איחוי מהיר של שבר בירך

איחוי מהיר של שבר בירך היא משאת נפשם של החולים שנפגעו והרופאים. המחקר הנוכחי טוען שהדרך להשיג זאת היא על ידי פעילות גופנית רציפה. שבר בירך או באגן בקרב מבוגרים היא תופעה שכיחה הגורמת בחלק ניכר מהמקרים לנכות ומוות.

איחוי מהיר של שבר בירך
פציעות במפרק הירך בקרב רקדנים

פציעות במפרק הירך בקרב רקדנים הם עניין שכיח ביותר. העומס האדיר המוטל על הגפה התחתונה במהלך ריקוד חורגים מיכולת הספיגה של הפרק החזק הזה וגורמים לפציעה ולסימנים ותסמינים. פציעות ריקוד נגרמות בגלל הדרישה לשלמות, אימונים אינטנסיביים ותנועות חוזרניות.

פציעות במפרק הירך בקרב רקדנים
כאבים בירך, אבחון

כאבים בירך? אבחון יסודי עשוי למנוע מיחושים ומגבלות כרוניים. מפרק זה שתוכנן אמנם על מנת לשאת עומסים אינו חסין מפגיעות. ברוב המקרים סימנים ותסמינים מתפתחים בפרק הזה בגלל נזקים מקומיים ברקמות השונות על רקע עומסי יתר ותנועות חוזרניות. אבחון וטיפול מהירים חשובים. 

כאבים בירך, אבחון
קרע לברום בירך, אבחון וטיפול

קרע לברום בירך? אבחון וטיפול מהירים חשובים למניעת תסמינים כרוניים וצורך בניתוח. מיחושים במפשעה ובירך יכולים לנבוע גם מקרע לברום במפרק הירך. גורמים אפשריים כוללים נזקי חבלה, בלאי מתנועות חוזרות ועוד. התעלמות מהקרע תוביל להתפתחות דלקת נייונית בפרק.

קרע לברום בירך, אבחון וטיפול

חדשות - מחקרים רפואיים

 • שנת צהריים משפרת יכולות קוגניטיביות

  שנת צהריים משפרת יכולות קוגניטיביות! האם בחיים האינטנסיביים שאנו מכתיבים לילדים שלנו אין מקום לשנת צהריים? לטענת החוקרים, למרות החשיבות האדירה שיש למנוחת הצהריים לצורך התפתחות התקינה של הילדים שלנו, זה מה שקורה בפועל.

   
 • לעס יותר אכול פחות

  לעס יותר אכול פחות! אנשים שלועסים לאט אוכלים פחות ונוטים בין היתר, מסיבה זאת להיות רזים יותר בהשוואה לאנשים שלועסים מהר. אכילה איטית ולעיסה מרובה גורמים לתחושת שובע מוקדמת ועקב כך להפחתת הקלוריות הנצרכות בהארוחה ב10-15%.

   
 • ארוחת בוקר מפחיתה סיכון לסוכרת

  ארוחת בוקר מפחיתה סיכון לסוכרת! כך על כול פנים קובעים החוקרים הטוענים שארוחת בוקר גדולה יכולה לעזור לחולי סוכרת או למנוע אותה בקרב אלו הנוטים לחלות בה. ארוחת בוקר עשירה בחלבונים ושומן מצמצמת את תחושת הרעב ומאזנת את רמת הסוכרים בדם.

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)