Skip to main content

בעיות מולדות במפרק הירך עלולות במהלך השנים לגרום לכאבים במפרק הירך, מגבלות תנועה, דלקת פרקים ניוונית וניתוחים להחלפת הפרק. אבחון מוקדם עשוי למנוע את הנזקים. מומלץ לבדוק ידנית ולסרוק באמצעות אולטרה סאונד את פרקי הירך של תינוקות שנולדים.

נקע מולד של מפרק הירך (Developmental Dysplasia of the Hip - DDH) נחשב לפתולוגיה שכיחה יחסית בעיקר בקרב בנות. על פי מקורות שונים שתי תינוקות מכול אלף צפויים לסבול מהתופעה. גורמים גנטיים, היריון עם תאומים ולידות עכוז מעלים את הסיכון. הפתולוגיה במפרק הירך יכולה לבוא לידי ביטוי בצורת פריקה של המפרק, פריקה חלקית של המפרק, חוסר יציבות של המפרק ועוד. נקע מולד של מפרק הירך מוביל  על הציר של הזמן לליקויים מבניים ותפקודיים של המפרק. אבחון נקע מולד של מפרק הירך אצל תינוקות מאפשר טיפול יעיל ומהיר שמעלה את הסיכוי של הילד הבוגר לאורח חיים נורמאלי בכול הנוגע לתפקוד של מפרק הירך.

נקע מולד במפרק הירך. תסמינים

ילד שהבעיה המולדת שלו במפרק הירך לא אובחנה בזמן יסבול ממגון סימנים ותסמינים הנובעים מהעיוות של המפרק ומהשינויים הביומכניים באופן עבודת המפרק. הסימנים והתסמינים המופעים בעקבות בעיות מולדות במפרק הירך וחומרתם תלויים בחומרת העיוות המבני שנוצר וחומרת הליקוי התפקודי. כאשר מדובר בעיוות קל הסימנים והתסמינים יכולים להופיע לראשונה בשלב מאוחר יחסית. במצב חמור יותר הסימנים והתסמינים יופיעו בשלבים מוקדמים של הילדות ועלולים לכלול צליעה, חוסר סימטריה בין מפרקי הירך, הבדלים באורך הרגליים, כאבים באזור הירך, מגבלות תנועה, חוסר מוטיבציה ללכת וכמובן דלקת פרקים ניוונית מוקדמת.

אבחון בנקע מולד של מפרק הירך

מניעה הוא הטיפול הכי טוב בליקויים מולדים במפרקי הירך בקרב תינוקות. את הליקויים המולדים במפרק הירך ניתן לאתר באמצעות בדיקה ידנית ובדיקות דימות. במהלך הבדיקה הידנית מבצע הקלינאי את מבחן אורטולני (Ortolani test) ואת מבחן ברלו(Barlow maneuver) הכוללים איתגור של מפרקי הירך של הילוד בחיפוש אחר סימנים (קליק, חופש) של חוסר יציבות. הקלינאי יבדוק גם אם קיימת הגבלה בפישוק של מפרקי הירך, אסימטריה בקפלים של מפרקי הירך, רגל יותר קצרה ועוד. באמצעות אמצעי דימות הכוללים בעיקר אולטרה סאונד ורנטגן (רק בגיל 4-6 חודשים) ניתן לאשר את החשד לקיום בעיה במפרק הירך או לשלול אותו. 

הטיפול בנקע מולד של מפרק הירך

הטיפול בתינוק עם הנקע המולד נעשה באמצעות מחוך ייעודי שעוזר לקבע את המפרק במיקום נכון ומאפשר את החזרתו המפרק לתפקוד תקין. ישנם מספר סוגים של מחוכים. מטרתם של כול המחוכים הללו הוא לקבע את מפרקי הירך בזווית מיטבית ולאפשר התפתחות תקינה של המפרק והרקמות התומכות סביבו. לעיתים רחוקות מחוכים ורתמות אלה אינם מספיקים ונדרש גיבוס הילד. במקרים נדירים אף יותר נדרשת התערבות כירורגית. איחור בהענקת טיפול עלול לגרום לסיבוכים, החלפת מפרק ונכויות עתידיות. 

האקדמיה האמריקאית לאורתופדים, יולי 2009

גורמים ותסמינים

כאבים בירך? גורמים ותסמינים יעניקו לנו מידע רב ערך על הגורם לכאבים הללו. לרוב מקור הכאב מצוי בנזק לרקמה מקומית במפרק עצמו, לעתים המקור הוא פריצת דיסק מותני ולחץ שנוצר על העצב הסיאטי ומשליך את כאב שאנו חשים באזור מפרק הירך.

כאבים בירך, גורמים ותסמינים
כאבים בישבן, גורמים ותסמינים

כאבים בישבן? גורמים ותסמינים עשויים להצביע על מקור הבעיה. ברוב המקרים סימנים ותסמינים באזור הזה נובעים מגורם שולי והם צפויים לחלוף במהרה. לעתים הגורם עלול להיות משמעותי יותר. חשוב לאבחן את מקור הבעיה ובמידת הצורך לטפל בה במהירות.

כאבים בישבן, גורמים ותסמינים
מרלגיה פרסטטיקה, גורמים ותסמינים

מרלגיה פרסטטיקה? גורמים ותסמינים עשויים להועיל באבחון התופעה. מרלגיה פרסטטיקה היא תסמונת הכוללת כאב בירך, נימול ותחושת שריפה הנגרמים בגלל נזק לעצב היקפי הקרוי "עצב עור הירך הצידי". הגורמים העיקריים לדלקת בעצב הזה הם ליקוי יציבה ו/או ארגונומי.

מרלגיה פרסטטיקה, גורמים ותסמינים
עדיף כאב בברך ולא בירך

קל הרבה יותר לטפל בדלקת פרקים ניוונית במפרק הברך לעומת הטיפול בדלקת כזאת במפרק הירך. לטענת החוקרים, יתכן ואחת הסיבות לכך היא העובדה שמפרק ברך חולה מצוי במצב תמידי של תיקון עצמי בעוד שתהליך תיקון עצמי מעין זה לא נצפה במפרק ירך.

ברך ולא ירך
צליעה אצל ילדים, גורמים, אבחון וטיפול

צליעה אצל ילדים בגילאים שבין 3-10 שנים היא תופעה שכיחה יחסית. הגורם הוא לרוב פגיעה שולית באחד מחלקי הגפה התחתונה עם זאת יש חשיבות לאבחן את הסיבה להליכה לא תקינה כדי לשלול אפשרות שהגורם לה הוא משמעותי.

צליעה אצל ילדים, גורמים, אבחון וטיפול
דלקת באמתחת תל הירך

דלקת באמתחת תל הירך? כאבים בירך היא תוצאה הגיונית. לעתים סיבת הכאב באזור הירך היא דלקת באמתחת תל הירך או בורסיטיס בירך. דלקת בשק הבורסה הממוקם מעל תל הירך הגדול בצד החיצוני של מפרק הירך גורמת גם למגבלות תנועה, נפיחות והפרעות שינה. 

דלקת באמתחת תל הירך, כאבים בירך
צליעה, גורמים, אבחון וטיפול

הליכה היא דרכו של הגוף שלנו לנוע. צליעה היא הליכה לא תקינה שסובלים ממנה בעיקר אנשים מבוגרים אך לא רק. ברוב המקרים ההליכה המשובשת היא זמנית וברת טיפול בחלק קטן מהמקרים הסיבות  היא עלולה לנבוע מהפרעות בריאותיות קשות.

צליעה, גורמים, אבחון וטיפול

חדשות - מחקרים רפואיים

 • ספורט להפחתת לחץ נפשי

  ספורט להפחתת לחץ נפשי היא אסטרטגיה מעולה. הנזק הבריאותי הנגרם בגלל לחץ נפשי ובעיקר לחץ נפשי כרוני גורם לחוקרים לחפש ללא הרף דרכי טיפול יעילות. פעילות גופנית בעצימות בינונית מועילה למטרה זאת לפרקי זמן שנמשכים גם לאחר תום הפעילות.

   
 • יוגה מורידה לחץ דם

  יוגה מורידה לחץ דם. לחץ דם גבוה מהווה גורם סיכון מרכזי לחלות במחלות קטלניות כולל מחלות לב, שבץ מוחי וכשל לבבי. מלבד היתרונות הידועים, אנשים שמתרגלים יוגה ומנהלים אורח חיים בריא ייהנו גם מהפחתת לחץ הדם ומבריאות טובה יותר. 

   
 • מרתון ונזקי לב

  לריצות למרחקים ארוכים יש תרומה בריאותית אדירה לגוף שלנו אך גם פוטנציאל לגרימת נזקים. רצי מרתון חובבים הרצים במהלך ההכנה לריצת המרתון פחות מ64 קילומטרים בשבוע עלולים לגרום לעצמם לתפקוד ליקוי של הלב ועורקי הריאות שעלול להמשך זמן רב לאחר תום ריצת המרתון.