לחץ נפשי פוגע בבריאות העובד

לחץ נפשי בעבודה פוגע בבריאות

לחץ נפשי פוגע בבריאות העובד! לחץ נפשי כרוני הוא מהאיומים הגדולים על הבריאות של בני האדם. מחקרים רבים הוכיחו את הקשר הזה שבין לחץ נפשי לבין בריאות פיזית ונפשי לקויים. לחץ נפשי כרוני במקום העבודה מעלה את הסבירות שהעובד התלונן על כאבי גב, כאבי ראש, מחלות לב וכלי דם ועוד. המחקר הנוכחי שנערך בעת האחרונה מצא שלחץ נפשי גבוה גורם גם לאובדן ימי עבודה על רקע של בעיות נפשיות וכמובן להפסדים כלכליים אישיים ולאומיים. גם מחקר זה מצא: לחץ נפשי פוגע בבריאות העובד.

העובד הוא הנכס הכי חשוב של המעביד. עובד מרוצה הוא עובד יצרני. עובד מדוכא הוא  עובד שלא ניתן למצות את יכולתיו. התפיסה הזאת מתבססת על מגוון רחב של מחקרים כולל המחקר הנוכחי שעסקו בתחום הארגונומיה וההשפעה שיש למצבו הנפשי של העובד על היכולות שלו. החוקרים ממליצים להנהלה להפחית מהלחצים המוטלים על העובדים ובכך למנוע תאונות עבודה ואובדן ימי העבודה ופגיעה בתוצרת. עוד ממליצים החוקרים לנסות ולהשפיע על סגנון חייו של העובד גם מחוץ לשעות העבודה ולעודד אותו לעסוק בספורט, להימנע מעישון ועוד.

לחץ נפשי פוגע בבריאות העובד – רקע

לחץ בעבודה היא תופעה שכיחה ביותר הגורמת לפגיעות פיזיות ונפשיות אצל העובדים. למעשה רק השכיחות של הנזקים הגופניים גבוהים יותר משכיחות הנזקים הבריאותיים הנגרמים בגלל לחץ המוטל על העובדים במהלך עבודתם. לחץ נפשי גורם לפציעות גופניות ולהפרעות בריאותיות מנטליות, נפשיות ורגשיות.

התוצאה הסופית היא עוגמת נפש ועלויות אישיות כבדות בשל טיפול בבעיות ועלויות לאומיות כבדות בשל אובדן ימי עבודה, אובדן פריון בעבודה, תשלומי פיצויים, אישפוזים, טיפולים ועוד. בסיכום ניתן לומר שלחץ יתר בעבודה גורם לכול הצדדים להיפגע: העובד, המעביד, המדינה וגם חברות הביטוח. בין הסימנים והתסמינים שעלולים להתפתח בגלל לחץ נפשי בעבודה נמנה:

 • כאבי גב
 • כאבי ראש
 • מחלות לב
 • לחץ דם גבוה
 • סחרחורות
 • אכילת יתר
 • השמנה
 • דיכאון
 • חרדה
 • עייפות
 • סיכוי גבוה לתאונות בעבודה ועוד

על פי הנתונים שפרסם המכון האמריקאי ללחץ נפשי 40% מדווחים על לחץ נפשי גבוה או גבוה מאוד בעבודה, 25% מהם מזהים את העבודה כגורם לחץ נפשי מספר אחד בחייהם, 26% מהעובדים טוענים שהם שחוקים או שחוקים מאוד מהעבודה. לחץ בעבודה נוצר בין היתר כאשר אין התאמה אישית בין הדרישות של העבודה לבין היכולות של העובד. התגובות הרגשיות והפיזיות לנוכח הלחץ הזה עלולה על הציר של הזמן לגרום לעובד לחלות. הגורמים למתחים הללו במקום העבודה עלולים לכלול:

 • לחץ להשלמת המטלות
 • ביורוקרטיה
 • הנחיות לא ברורות
 • מערכות יחסים עכורות עם ההנהלה או עם העובדים ועוד

על אלה מצטרפים לעתים קרובות גורמי לחץ אישיים כולל משפחתיים, כלכליים ועוד.

המחקר

לחץ נפשי בעבודה פוגע בבריאות
לחץ נפשי בעבודה פוגע בבריאות

ניתח מידע שנאסף אודות 12,000 עובדים בשבדיה שהתייחס ל- 5 שנות העבודה האחרונות.

ממצאי המחקר

במהלך 5 שנות העבודה לקחו 8% מעובדים ימי מחלה בגלל פגיעה נפשית. שני שליש מהם היו נשים. עובדים עם עבודה המציבה דרישות גבוהות, עבודה מלחיצה, עבודה ללא תמיכה חברתית מצויים בסיכון גבוה יותר ללחוות לחץ נפשי בעבודה ולסבול מנזקים נפשיים. כך גם עובדים המנהלים אורח חיים לא בריא הכולל בעיקר עישון. פעילות גופנית משמעותית מפחיתה את הסיכון לפגיעות נפשיות מהעבודה ולקיחת ימי מחלה.

מסקנות החוקרים

לחץ נפשי פוגע בבריאות העובד! התערבות מקצועית, ניהולית וחברתית שמטרתה הפחתה מהלחצים הנפשיים המוטלים על העובדים עשויה להועיל ולמנוע חלק ניכר מאובדן ימי העבודה. כמו כן רצוי להשפיע על אורח החיים של העובד מעבר לשעות העבודה. לעודד ביצוע פעילות גופנית, הימנעות מעישון ועוד.

Journal of Occupational and Environmental Medicine, July 2015

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

שבו פחות ותחיו יותר שנים

שבו פחות ותחיו יותר

תשבו פחות תחיו יותר! הישיבה הממושכת המאפיינת את סדר היום של רובנו גורמת לנזקים בריאותיים קשים ולמחלות קטלניות בחלקן ומעלה את הסיכון למוות מוקדם. אחת הסיבות לירידה בתוחלת החיים היא הפגיעה בטלומר בגלל הישיבה והתקצרותו.

הרצאה על ארגונומיה

הרצאה על ארגונומיה

הרצאה בנושא ארגונומיה תכלול הסבר לגבי מה זה ארגונומיה, מה הקשר בין ארגונומיה לבריאות ועוד. תאונות עבודה הפכו לבעיה משמעותית עבור העובדים והמעבידים. אי ההתאמה בין דרישות העבודה ליכולתו הפיזית והמנטאלית של העובד מובילה לפציעות במערכות עצב שריר ושלד. 

לאחר גיל 50 כושר שווה בריאות

כושר גופני טוב לאחר גיל 50

בריאות לאחר גיל 50 אינה נשמרת לבד. הסיכוי של בני 50 + הפעילים גופנית לחיות ללא מחלות כרוניות גדול יותר מזה של בני גילם הלא פעילים. התובנה שלהיות פעיל גופנית משמעותה חיים ארוכים יותר ידועה מזה שנים. המחקר הנוכחי מוסיף שיש לה גם השפעה על איכות החיים. 

קרינה מסרטנת בגלל בדיקת סיטי

בדיקת סיטי עלולה לסרטן

קרינה מסרטנת מסריקת CT הופכת את הבדיקה הזאת לבעייתית. למרות המודעות לחסרונות המשמעותיים של הבדיקה הזאת ובעיקר לקרינות הנלוות לו, חולים רבים מידי מופנים לביצוע CT וזאת בגלל העליות הנמוכות יחסית של הליך זה לעומת בדיקת MRI.