לחץ נפשי בעבודה פוגע בבריאות העובד
לחץ נפשי בעבודה פוגע בבריאות

לחץ נפשי בעבודה פוגע בבריאות העובד

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


לחץ נפשי בעבודה פוגע בבריאות העובד! לחץ נפשי כרוני הוא מהאיומים הגדולים על הבריאות של בני האדם. מחקרים רבים הוכיחו את הקשר הזה שבין לחץ נפשי לבין בריאות פיזית ונפשי לקויים. לחץ נפשי כרוני במקום העבודה מעלה את הסבירות שהעובד התלונן על כאבי גב, כאבי ראש, מחלות לב וכלי דם ועוד. המחקר הנוכחי שנערך בעת האחרונה מצא שלחץ נפשי גבוה גורם גם לאובדן ימי עבודה על רקע של בעיות נפשיות וכמובן להפסדים כלכליים אישיים ולאומיים. גם מחקר זה מצא: לחץ נפשי בעבודה פוגע בבריאות.

העובד הוא הנכס הכי חשוב של המעביד. עובד מרוצה הוא עובד יצרני. עובד מדוכא הוא  עובד שלא ניתן למצות את יכולתיו. התפיסה הזאת מתבססת על מגוון רחב של מחקרים כולל המחקר הנוכחי שעסקו בתחום הארגונומיה וההשפעה שיש למצבו הנפשי של העובד על היכולות שלו. החוקרים מעודדים להשקיע כול מאמץ מצד ההנהלה כדי להפחית לחצים מהעובדים ובכך למנוע חלק מאובדן ימי העבודה ולשפר את הפוריות שלו בעבודה. עוד ממליצים החוקרים לנסות ולהשפיע על סגנון חייו של העובד גם מחוץ לשעות העבודה ולעודד אותו לעסוק בספורט , להימנע מעישון ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןלחץ נפשי בעבודה פוגע בבריאות העובד – רקע

לחץ בעבודה היא תופעה שכיחה ביותר הגורמת לפגיעות פיזיות ונפשיות אצל העובדים. למעשה רק השכיחות של הנזקים הגופניים גבוהים יותר משכיחות הנזקים הבריאותיים הנגרמים בגלל לחץ בעבודה. לחץ נפשי גורם לפציעות גופניות ולהפרעות בריאותיות מנטליות, נפשיות ורגשיות. התוצאה הסופית היא עוגמת נפש ועלויות אישיות כבדות בשל טיפול בבעיות ועלויות לאומיות כבדות בשל אובדן ימי עבודה, אובדן פריון בעבודה, תשלומי פיצויים, אישפוזים, טיפולים ועוד. בין הסימנים והתסמינים שאנו מוצאים כתוצאה מלחץ נפשי בעבודה נמנה כאבי גב, כאבי ראש, מחלות לב, לחץ דם גבוה סחרחורות, אכילת יתר, השמנה, דיכאון, חרדה, עייפות, סיכוי גבוה לתאונות בעבודה ועוד.

על פי הנתונים שפרסם המכון האמריקאי ללחץ נפשי 40% מדווחים על לחץ נפשי גבוה או גבוה מאוד בעבודה, 25% מהם מזהים את העבודה כגורם לחץ נפשי מספר אחד בחייהם, 26% מהעובדים טוענים שהם שחוקים או שחוקים מאוד מהעבודה. לחץ בעבודה נוצר בין היתר כאשר אין התאמה אישית בין הדרישות של העבודה לבין היכולות של העובד. התגובות הרגשיות והפיזיות לנוכח הלחץ הזה עלולה על הציר של הזמן לגרום לעובד לחלות. הגורמים למתחים הללו במקום העבודה עשויים להיות לחץ להשלמת המטלות, ביורוקרטיה, הנחיות לא ברורות, מערכות יחסים עכורות עם ההנהלה או עם העובדים ועוד. על אלה מצטרפים לעתים קרובות גורמי לחץ אישיים כולל משפחתיים, כלכליים ועוד.

המחקר

לחץ נפשי בעבודה פוגע בבריאות
לחץ נפשי בעבודה פוגע בבריאות

ניתח מידע שנאסף אודות 12,000 עובדים בשבדיה שהתייחס ל- 5 שנות העבודה האחרונות.

ממצאי המחקר

במהלך 5 שנות העבודה לקחו 8% מעובדים ימי מחלה בגלל פגיעה נפשית. שני שליש מהם היו נשים. עובדים עם עבודה המציבה דרישות גבוהות, עבודה מלחיצה, עבודה ללא תמיכה חברתית מצויים בסיכון גבוה יותר ללחוות לחץ נפשי בעבודה ולסבול מנזקים נפשיים. כך גם עובדים המנהלים אורח חיים לא בריא הכולל בעיקר עישון. פעילות גופנית משמעותית מפחיתה את הסיכון לפגיעות נפשיות מהעבודה ולקיחת ימי מחלה.

מסקנות החוקרים

התערבות מקצועית, ניהולית וחברתית שמטרתה הפחתה מהלחצים הנפשיים המוטלים על העובדים עשויה להועיל ולמנוע חלק ניכר מאובדן ימי העבודה. כמו כן רצוי להשפיע על אורח החיים של העובד מעבר לשעות העבודה. לעודד ביצוע פעילות גופנית, הימנעות מעישון ועוד.

Journal of Occupational and Environmental Medicine, July 2015

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • לחץ נפשי גורם למחלות לב

  לחץ נפשי ומחלות לב אינם זרים זה לזה. אין חולק על ההשפעה השלילית שיש למתחים נפשיים על הבריאות שלנו. מחקרים…

 • ספורט להפחתת לחץ נפשי

  ספורט להפחתת לחץ נפשי היא אסטרטגיה מעולה. הנזק הבריאותי הנגרם בגלל לחץ נפשי ובעיקר לחץ נפשי כרוני גורם לחוקרים לחפש…

 • לחץ נפשי גורם להזדקנות מהירה

  דחק נפשי גורם להזדקנות מהירה! מדי יום אני נוכח, אצלי במרפאה, בכוחות ההרס העצומים שיש לדחק נפשי כרוני. לכן לא…

 • לחץ נפשי ודיכאון מסכנים את הלב

  מתח נפשי, דיכאון ומחלת לב הם צוות קטלני. כולנו משלמים מחיר בריאותי כבד על מתח נפשי ודיכאון אך חולי לב…

 • האם שימוש במחשב פוגע בבריאות

  האם השימוש במחשב פוגע בבריאות? סקר שנערך באתרנו ושאל את השאלה הזאת העלה שישנה מודעות ציבורית נרחבת לכך שאכן השימוש…

 • יוגה מורידה לחץ דם

  יוגה מורידה לחץ דם. לחץ דם גבוה מהווה גורם סיכון מרכזי לחלות במחלות קטלניות כולל מחלות לב, שבץ מוחי וכשל…

 • איך לחיות עם מתח נפשי כרוני

  לחיות עם מתח נפשי אינו דבר פשוט. המצב נעשה קשה יותר כאשר המתח הנפשי הוא כרוני. תחושות חזקות כמו פחד,…

 • קרינת השמש מאזנת את לחץ הדם

  השמש מפחיתה את לחץ הדם! כך קובע המחקר הנוכחי. לחץ דם גבוה רוצח בשקט. הוא יכול לטפס מבלי להזהיר או…

 • לחץ נפשי? ספורט לא מספיק

  ספורט לא מבטל נזק ממתח נפשי! נכון, ספורט יכול להפחית את הלחצים הנפשיים שלנו ובכך לעזור לנו להתמודד טוב יותר…

 • דאגה לבריאות גורמת לבעיות בריאות

  דאגה לבריאות גורמת לחולי. רוב בני האדם מוטרדים מבריאותם. היפוכונדרים מוטרדים ודואגים יתר על מידה ומדמיינים חולי שאינו קיים. מחקר…