דלקות מעי הן גורם סיכון לחרדות

דלקות מעי וחרדות מה הקשר
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


דלקות מעי הן גורם סיכון לחרדות! דלקות מעי וחרדות האם זה קשור? דלקות מעי וחרדות מתקיימות לעתים קרובות יחדיו. מחלות מעי דלקתיות פוגעות באיכות חייהם של אנשים רבים בגילים שונים בכול רחבי העולם. הסימנים והתסמינים של המחלות הללו הם פיזיים בעיקרם אך כוללים גם סימנים ותסמינים נפשיים כגון דיכאון וחרדות.

מחלות מעי דלקתיות (Inflammatory Bowel Disease) כוללות שתי מחלות מרכזיות כולל מחלת קרוהן (Crohn’s disease) וקוליטיס כיבית (ulcerative colitis) שתיהן מחלות אוטואימוניות. אם לא די בסבל של החולים במחלות אלה המחקר הנוכחי מוצא שהחולים הללו ובעיקר הנשים שביניהם נוטים גם לסבול מחרדות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןדלקות מעי הן גורם סיכון לחרדות – רקע

מחלות מעי דלקתיות גורמות למגוון רחב של סימנים ותסמינים פיזיים ונפשיים בקרב חולים בכול הגילים אך בעיקר בגיל הצעיר. מדובר במחלות כרוניות שמחמירות ונסוגות לעתים קרובות באופן לא ברור וצפוי. הגורם למחלות הללו אינו ברור ועל פניו נראה שיש פה שילוב של נתונים גנטיים עם גורמים סביבתיים שונים. ישנם הבדלים בשכיחות בהמחלה בקרב ארצות שונות כאשר הארצות בצפון אירופה מובילות בשכיחות.

סימנים ותסמינים של דלקות מעי

דלקות מעי גורמות לסימנים ותסמינים ברמות חומרה שונות בעיקר במערכת העיכול. בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה שלשול דמי, אנמיה (קוליטיס כיבית), שלשול ממושך שעלול גם להיות דמי, כאבים בבטן, אובדן משקל, חום ואנמיה (מחלת קרוהן). שתי המחלות עלולות לגרום גם דלקת פרקים, דלקת בעיניים, דלקת בכבד ובדרכי המרה ופריחות בעור.

דלקות מעי וחרדות מה הקשר
דלקות מעי וחרדות מה הקשר

הפרעת חרדה

הפרעת חרדה מוגדרת כתחושה של חוסר נוחות, דאגה ופחד שאין לו שליטה. התחושות הללו יכולות להיות קלות או חמורות ולהישך חודשים ארוכים.רמות חרדה גבוהות נמצאו בקרב כמעט מחצית מהחולים במחלות אלה. תסמינים של חרדה מיוחסים תדיר להחמרה בתסמינים של מחלות המעי אך לעתים קרובות נותרים גם בתקופה של רגיעה בתסמינים מחלת המעי.

ישנו קושי לאתר את הסימנים והתסמינים של מחלות והפרעות נפשיות בקרב חולים במחלות מעי שכן בהרבה מקרים אלו נבלעים בתוך התסמינים האחרים של המחלה ועשויים להיות מיוחסים לה ולא למצב הנפשי. לתסמינים נפשיים ישנה השפעה ענקים על איכות החיים של החולה ובכלל זה על היכולת שלו לעבוד, ועל היכולת שלו לנהל אורח חיים זוגי ומשפחתי ולכן ישנה חשיבות לאבחן ולטפל גם בהם.

המחקר

הקשר שבין דיכאון לבין מחלות מעי דלקתיות ידוע אבל הרבה פחות ידוע על הקשר שבין מחלות מעי דלקתיות לחרדות. במטרה להבהיר את הקשר ולענות על השאלה: דלקות מעי וחרדות מה הקשר? צוות החוקרים יצא ללמוד האם אכן יש קשר בין שני הגורמים אלו. החוקרים עקבו אחר 269 גברים ונשים קנדיים החולים באחת ממחלות המעי דלקתיות.

ממצאי המחקר

הגברים בקרב קבוצת חולים זאת נמצאו סיכון כפול לסבול מחרדות במהלך חייהם בהשוואה לאוכלוסייה בריאה בעוד שהסיכון של הנשים בקרב קבוצת חולים זאת עמד על פי 4. ממצא נוסף: אנשים שבקרב קבוצת חולים זאת שסבלו במהלך ילדותם מניצול מיני נמצאו בסיכון גבוה פי 6 לסבול מחרדות.

מסקנות החוקרים

כפי שמדגים המחקר הזה דלקות מעי וחרדות הולכות יחדיו. תוצאות המחקר מדגישות את החשיבות שיש בסקירה שגרתית של אנשים הפגיעים לפתח תסמונת מעי דלקתי ובעקבות זאת גם חרדות על מנת לטפל ולנהל במקרים אלו באופן יעיל יותר. המחקר, טוענים החוקרים, מדגיש את הקשר שבין הגוף והנפש.

Journal of Inflammatory Bowel Diseases, July 2015

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים