פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען

פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען מהווים מידע חשוב עבור כולם ובעיקר עבור ספורטאים. מפרק המרפק נוצר ממפגש בין עצם הזרוע (humerus) לבין עצם הגומד (ulna) ועצם החישור (radius). מדובר במפרק חשוב ומרכזי לצורך ביצוע מגוון פעולות עם הגפה העליונה. חבלות טראומטיות או פעולות חוזרניות מהוות את מנגנון הפציעה העיקרי של המרפק.

  אבחון מהיר ומדויק וטיפול יעיל עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים במרפק והתפתחות כאבים ומגבלות כרוניים. חשוב לוודא שהכאבים הללו במרפק הם אכן תוצאה של נזק במרפק ולא כאב המושלך מהצוואר למשל. אם זאת הדרך הנכונה ביותר לשמור על הבריאות היא על ידי מניעה. הקפדה על עקרונות ספורים עשויה לעשות את כול ההבדל.

  פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען – רקע

  פציעות שכיחות במרפק עלולות להתפתח בגלל נזקי חבלה טראומטיים כגון שברים, פריקות וקרעים של רקמות כמו גידים, רצועות ושרירים. אך ברוב המקרים פציעות במרפק הן תוצאה של פעולות חוזרניות. פציעות מסוג זה כוללות דלקת גידים, שחיקה של סחוסים, בורסיטיס ועוד. פציעות מרפק מתרחשות בגלל פעילות גופנית, עבודה, עסוקים כאלה ואחרים בבית וכתוצאה מנפילות. הסיכוי לפציעות מרפק גדל בספורט הכרוך במגע כמו היאבקות, כדורגל, אומנויות לחימה ועוד. גם ספורט מהיר כמו סקי, רכיבה על אופניים וסנובורד מעלים את הסיכון לפציעות מרפק. ילדים ובני נוער העוסקים בספורט הכרוך בתנועות מסירה חשופים לפציעות של לוחיות הצמיחה במרפק. מבוגרים לעומת זאת סובלים לרוב מדלדול העצם ומסת שריר דלה וחשופים על כן לשברים במרפק.

  חשוב לאבחן באופן מדוקדק את מהות הנזק במרפק ולטפל בפציעה בהתאם. עוד צריך לקחת בחשבון שהכאב במרפק יכול להיות מהסוג המושלך. כך למשל נזק בצוואר או בכתף עלול לגרום להשלכת כאב למרפק. בכול מקרה של כאב במרפק חשוב לבצע הליך של אבחנה מבדלת. הליך זה לוקח בחשבון את מכלול הגורמים האפשריים לסימנים ולתסמינים של המטופל. הסינון מתבסס על הממצאים שהפקנו מהיסטוריה הרפואית, מהבדיקות הגופניות ולעתים מאמצעי הדמיה ומבדיקות המעבדה. למרות שניתן לטפל בהצלחה באופן שמרני ברוב הפציעות במרפק עדיף למנוע אותן מאשר לטפל בהן ולשקמן. כאן במאמר פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען נדון בדרכים למנוע פציעות במרפק.

  פציעות שכיחות במרפק

  שברים במרפק

  שברים ובכלל זה שבר של זיז המרפק (olecranon fracture) ושבר של עצם החישור לרוב באזור הראש העגול של העצם מהווים חלק מקבוצת פציעות שכיחות במרפק. נפילה על יד מושטת לפנים, תאונות, התנגשות עם שחקן יריב או כול מנגנון חבלה אחר עלולים לגרום לשבר במרפק. סימנים ותסמינים כוללים בין היתר כאבים חדים במרפק, מגבלות תנועה, נפיחות, שטף דם ועוד. במידה ולשבר נלווים נזקים נוספים כמו למשל פריקה של המרפק, קרעים של כלי דם וסיבי עצב יגרמו בהכרח לסימנים ותסמינים נוספים כגון נימול והירדמות של האמה ושל האצבעות, חולשה, ירידה בטמפרטורה של האמה, קושי לאתר דופק ועוד.

  ילדים ובני נוער המבצעים תנועות חוזרות של זריקה עלולים לגרום לעומסי יתר על זיז המרפק (Olecranon). עומסי יתר אלו עלולים להוביל להתפתחות שבר מאמץ בזיז המרפק (Olecranon Stress Fracture). סימנים ותסמינים של פציעת מרפק מסוג זה כוללים כאב בחלק האחורי של המרפק, נפיחות מקומית, רגישות במגע, כאב בתנועות מסוימות, חוסר יציבות במרפק ועוד.

  פריקת מרפק

  אי אפשר למנות פציעות שכיחות במרפק בלי להתייחס לפריקת מרפק. נפילה על יד מושטת לפנים, תאונות, התנגשות עם שחקן יריב או כול מנגנון חבלה אחר עלולים לגרום לפריקת מרפק. פריקת מרפק עלולה להיות מלאה או חלקית. בפריקה חלקית עצמות המפרק יכולות לחזור למקומן הטבעי באופן ספונטני. סימנים ותסמינים בפריקה חלקית כוללים כאב חריף ופגיעה חלקית טווחי תנועה. סימנים ותסמינים בפריקה מלאה כוללים גם נפיחות, דפורמציה של המפרק, שטף דם (קרע של רצועות המרפק ושל כלי דם) ועוד.

  פציעות גידים

  עומסי יתר חוזרניים על המרפק עלולים להוביל להתפתחות מתיחה, קרע חלקי או קרע מלא של גידים הגורמים לדלקת בגיד. פציעות מרפק שכיחות של הגידים כוללות:

  • דלקת בגיד המשותף הפנימי במרפק (מרפק גולף) הנובעת מעומסים חוזרניים על הגידים מכופפי כף היד שמקורם בחלק הפנימי של המרפק. סימנים ותסמינים כוללים כאבים בחלק הפנימי של המרפק ומגבלות תנועה. כפיפת כף היד מחמירה את הכאבים וכך גם פשיטה ממושכת של כף היד כמו למשל בעת הקלדה או שימוש בעכבר מחשב.
  • דלקת בגיד המשותף החיצוני במרפק (מרפק טניס) הנובעת מעומסים חוזרניים על הגידים פושטי כף היד שמקורם בחלק החיצוני של המרפק. סימנים ותסמינים כוללים כאבים בחלק החיצוני של המרפק ומגבלות תנועה. פשיטת כף היד מחמירה את הכאבים וכך גם שהייה ממושכת במצב של כף היד כפופה כמו למשל בעת הקלדה.
  • מתיחה / קרע בגיד הדו ראשי לרוב כתוצאה מהרמה של חפץ כבד או חבלה. גיד הדו ראשי עלול להימתח או להיקרע בנקודת האחיזה שלו בקדמת המרפק. פציעת מרפק זאת מתרחשת לרוב בקרב ספורטאים מבוגרים. סימנים ותסמינים כוללים כאבים בחזית המרפק וקושי ברמות שונות לבצע כפיפת מרפק.
  • מתיחה או קרע הגיד של השריר התלת ראשי לרוב בגלל עומסים חוזרניים אך גם על רקע טראומטי. סימנים ותסמינים כוללים כאב חד בחלק האחורי של המרפק וכמובן מגבלת תנועה ביישור המרפק.

  דלקת פרקים ניוונית

  אכן דלקת פרקים ניוונית אינה פציעה. מדובר במחלה שמתפתחת לאורך זמן רב. עם זאת דלקת פרקים ניוונית עלולה להיגרם שלבים מוקדמים יותר של החיים בגלל פציעות מרפק טראומטיות. בין פציעות המרפק שעלולות להוביל להתפתחות מחלה ניוונית נמנה פריקת מפרק, שבר במפרק או כל פציעת מרפק הנגרמות משימוש חוזרני. סימנים ותסמינים של דלקת פרקים ניוונית במרפק כוללים כאב מקומי, נוקשות, מגבלות תנועה, תחושת נעילה, רעשים הבוקעים מהמפרק ועוד.

  בורסיטיס במרפק

  הישענות חוזרנית עם המרפק על משטח קשיח או פגיעה ישירה במרפק עלולים לגרום להתפתחות בורסיטיס במרפק – דלקת בבורסה (olecranon bursitis) הממוקמת על זיז המרפק. נפיחות משמעותית זאת זכתה לכינוי מרפק פופאי (Popeye's elbow). סימנים ותסמינים אופייניים המתפתחים בשל פציעת מרפק זאת כוללים כאמור נפיחות קשה, כאבים מקומיים, חום מקומי, אדמומיות מקומית, מגבלות תנועה. יש לעתים שמתפתחת דלקת זיהומית בבורסיטיס מה שמחמיר את הסימנים והתסמינים ומחייב טיפול אנטיביוטי.

  פציעה בלוחית הצמיחה במרפק

  פציעה של לוחית הצמיחה במרפק (Epiphysiolysis) מתרחשת בקרב ילדים ובני נוער העוסקים בספורט חוזרני. ספורט המחייב תנועות מסירה חוזרניות כמו טניס, כדור עף ועוד עלול לגרום להתפתחות "תסמונת המרפק המוסר בקרב צעירים" (Youth Throwing Elbow Syndrome). פציעת מרפק זאת  מתרחשת לרוב בקרב צעירים לפני גיל 16 שלוחית הצמיחה שלהם טרם התגרמה והשרירים המחוברים אליה חזקים יותר. העומסים החוזרניים המוטלים על לוחית הצמיחה באמצעות השרירים הנאחזים בה עלולים לגרום לפציעה של לוחית הצמיחה. סימנים ותסמינים כוללים כאבים מגבלות תנועה, נפיחות ועוד. התעלמות והמשך שימוש זהה במרפק עלול לגרום להיפרדות של לוחית הצמיחה מהעצם והחמרה של הסימנים והתסמינים.

  שבר תלישה באפיקונדיל הפנימי

  ביצוע חוזרני של תנועות זריקה עם הגפה העליונה עלולה לגרום בקרב ילדים ובני נוער לפגיעה בלוחית הצמיחה המצויה באפיקונדיל הפנימי במרפק. פגיעה חוזרנית בלוחית הצמיחה המדוברת עלולה לגרום לשבר תלישה של לוחית הצמיחה (Medial Epicondyle Avulsion Fracture). סימנים ותסמינים של פציעת מרפק זאת כוללים כאב בחלק הפנימי של המרפק ומגבלות תנועה.

  מתיחה או קרע של הרצועה הקולטרלית האולנרית

  גם הרצועה הקולטרלית האולנרית או כפי שהיא קרויה בעברית הרצועה העקיפה הגומדית (Ulnar Collateral Ligament) עלולה להימתח או להיקרע. הגורמים הם לרוב פעילות חוזרנית (תנועות זריקה) או מסיבות טראומטיות. מתיחה או קרע של הרצועה הזאת הנמצאת בצד הפנימי של המרפק תגרום לכאב בחלק הפנימי של המרפק המחמיר בעת שימוש ובעיקר בעת ביצוע תנועת זריקה. פציעת מרפק זאת עלולה לגרום לסימנים ותסמינים אפשריים נוספים כוללים נפיחות מקומית, שטף דם מקומי (במידה ויש רקע טראומטי), אדמומיות ועוד.

  לכידת עצבים באזור המרפק

  שימוש חוזרני במרפק עלול לגרום ללכידה פריפרית של אחד מסיבי העצב העוברים במרפק בדרכם לאמה ולכף היד. בין סיבי העצב שמועדים ללכידה באזור המרפק נמנה לכידה של עצב הגומד בעוברו בתעלה הקוביטלית (תסמונת התעלה הקוביטלית), לכידה של עצב החישור בעוברו בתעלת החישור המצויה בחלק החיצוני של המרפק (תסמונת התעלה הרדיאלית). סימנים ותסמינים וחומרתם תלויים בעצב שנלכד ובחומרת הנזק. סימנים ותסמינים אופייניים ללכידה של עצב הגומד בתעלה הקוביטלית הכוללים נימול, הירדמות, כאבים, תחושת שריפה יופיעו באמה ובכף היד בצד של הזרת, בזרת עצמה ובמחצית מהאצבע הסמוכה. סימנים ותסמינים אופייניים ללכידה של עצב החישור בתעלת החישור הכוללים נימול, הירדמות, כאבים, תחושת שריפה יופיעו באמה ובמרפק.

  מניעת פציעות במרפק

  מניעת פציעות שכיחות במרפק מחייבת הקפדה מודעות והבנה לגבי האופן שבו המרפק מתפקד, שמירה על כללי אימון ומשחק נכונים והליכי שיפור והחזקה של יכולות גופניות לאורך כול השנה. כאן בחלק הזה של המאמר "פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען" נפרט דרכי מניעה של פציעות במרפק.

  השרשרת הקינטית של המרפק

  חשוב להבין שמפרק המרפק הוא חלק מהשרשרת הקינטית שכוללת את כף היד, את הכתף ואת הצוואר. המשמעות של שרשרת קינטית היא שליקוי במפרק הכתף או הצוואר עלול לגרום לתפקוד לקוי של המרפק. שינוי תפקודי זה הנובע מפיצוי עלול להוביל להגברת העומסים ולפציעות. המשמעות הנוספת של מידע הזה היא שלעתים מניעת פציעות מרפק מחייבת אותנו להביט על חלקי גוף אחרים, לבדוק את תקינותם ובמידת הצורך לטפל בהם.

  שמירה על כללי אימון משחק נכונים

  הקפידו על כללי אימון משחק נכונים ובכלל זה הקפדה על חימום לפני האימון, הקפדה על עלייה הדרגתית בעצימות האימונים, הקפדה על זמני התאוששות ועוד. אם אתם ספורטאים מקצועיים או חובבים העושים שימוש חוזרני בכתף הקפידו להתכונן לעונת המשחקים לפני תחילת העונה.

  הקפדה על טכניקות אימון / משחק נכונות

  הקפדה על ביצוע תנועות ופעולות עם המרפק באופן נכון ומדויק מבחינה ביו מכנית היא קריטית למניעת פציעות מרפק. במידה ואתם ספורטאים חובבים או מקצועיים שעיסוקם כרוך בשימוש חוזרני בדקו את הטכניקות שלכם ובמידת הצורך שפרו אותן. כך למשל טעויות באופן שבו אתם חובטים בכדור גולף או בכדור טניס מפחית את העומס מהמפרקים והשרירים הגדולים ומעלה את העומסים על כף היד והמרפק. העומס הזה עלול על ציר הזמן לגרום לפציעות. דוגמאות ממשחק הגולף כוללות: חבטה בכדור גולף עם יציבה שפופה, אי שמירה על חגורת כתפיים מיושרת, בלימה של מוט הגולף במהלך ההכאה בכדור, אחיזה חזקה מידי בידית מקל הגולף ועוד. דוגמאות ממשחק טניס כוללות: חבטה בכדור יוצאת מכף היד או המרפק ולא מהכתף, אחיזה חזקה מידי בידית המחבט, לא עושים שימוש ברוטציה של כול הגוף במכה קדמית, לא משתמשים בשתי הידיים בחבטה אחורית ועוד.

  השתמשו בציוד ארגונומי מותאם אישית

  פציעות שכיחות במרפק
  פציעות שכיחות במרפק

  שימוש בציוד שאינו מותאם לאחיזה של כף ידכם עלול להגביר את העומסים המוטלים המרפק. כך גם לגבי שימוש בציוד כבד מיד או ציוד המחייב אתכם להפעיל את הגפה העליונה באופן לקוי. כך למשל ידית אחיזה רחבה או צרה מידי של כלי עבודה או של מחבט עלולה לגרום לעומס יתר על הגידים במרפק ולהוביל להתפתחות דלקת מקומית. עומסי יתר למרפק ופציעות עלולים להיגרם גם בגלל מיתרי מחבט מתוחים מידי, משקל מחבט ומשקל הכדור (כדור רטוב שוקל יותר ומסכן את בריאות המרפק) ועוד.

  לא להישען על המרפק

  הבורסה הממוקמת מעל זיז המרפק (olecranon bursa) עלולה להיפגע ולהוביל להתפתחות בורסיטיס במרפק. הגורם לכך עלול להיות מכה ישירה אך ברוב המקרים ההפרעה הזאת מתרחשת בגלל הנחת המרפק על משטח קשיח לאורך זמן.

  כושר גופני כללי

  כאמור המרפק מהווה חלק משרשרת קינטית הכוללת את כלל הגוף ובעיקר את מפרקי כף היד, הכתף יחד עם עצם השכם ועמוד השדרה הצווארי. כושר גופני טוב ימנע עייפות, חוסר ריכוז וסיכוי גבוה להתפתחות פציעות מרפק. חיזוק כללי ואיזון כללי של שרירי הגוף ובמיוחד של עמוד השדרה הצווארי והגבי ושל הכתף וכף היד עשויים להעניק את הבסיס הנדרש עבור המרפק לתפקד.

  היו קשובים למרפק

  מעטים הם המקרים שבהם רגע אחד אתם בריאים וברגע הבא אתם פצועים. ברוב המקרים הפציעות מתפתחות לאטן והגוף משדר אותות מצוקה שבועות וחודשים לפני הפציעה שמשביתה אתכם. חשוב לפתח את המודעות הנדרשת כאן ולעצור את הפעילות בשלבים הראשוניים של הפציעה ובכך לקצר מאוד את הליך ההחלמה ופרק הזמן שבו תהיו מושבתים מפעילות.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


   מאמרים קשורים

   פציעות פאשיה אבחון וטיפול

   פציעות פאשיה אבחון וטיפול

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע

   פעילות גופנית עם פריצת דיסק

   פעילות גופנית עם פריצת דיסק

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.

   לחיות עם דלקת מפרקים

   לחיות עם דלקת מפרקים

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) לחיות עם דלקת מפרקים ולשמור על איכות החיים זה אפשרי. קיימים מעל