נתפס הצוואר למה זה קורה

נתפס הצוואר למה זה קורה

נתפס הצוואר למה זה קורה? תחושה של צוואר תפוס יכולה להיגרם בגלל גורמים רבים. עם זאת, סביר להניח שמצב שבו "נתפס הצוואר" היא התלונה העיקרית תהיה פגיעה קלה יחסית בשרירים. ברוב המקרים של צוואר תפוס האשמה מוטלת על שרירי עמוד השדרה הצווארי הנותרים מכווצים ובכך גורמים לקשיי תנועה ונוקשות. באותם מקרים שבהם התחושה של צוואר תפוס נובעת מנזקים אחרים בעמוד השדרה הצווארי הסימנים והתסמינים עליהם התלונן החולה יכללו גם כאבים בצוואר, מגבלות תנועה, הקרנות כאב לידיים, הירדמות וחולשה בגפיים ועוד.

למרות הסבירות הגבוה שמדובר בבעיית שרירים חשוב לזכור שישנן פתולוגיות נוספות שעלולות להתפתח בעמוד השדרה הצווארי ולגרום לצוואר תפוס. כך למשל פריצת דיסק בצוואר או דלקת פרקים שגרונית במפרקי עמוד השדרה הצווארי עלולים לגרום בין היתר לתחושה של צוואר תפוס ולסימנים ותסמינים נוספים. אבחנה מבדלת שתיקח בחשבון את כלל הגורמים האפשריים לתלונה על צוואר נתפס תסנן את הגורמים הבלתי רלוונטיים ותגיע לאבחון מדויק. אבחון וטיפול מהירים עשויים במקרים הללו לצמצם הסיכוי להתפתחות נזקים בלתי הפיכים.

נתפס הצוואר למה זה קורה – רקע

נתפס הצוואר למה זה קורה? שאלה זאת ודומות לה נשאלות שוב ושוב  במרפאה. אין זה לא מדויק לומר שרובם המכריע של בני האדם חשים מידי פעם תחושות של צוואר תפוס. אלא שהתלונה הכללית הזאת "נתפס הצוואר" אינה מבהירה בדיוק מה כוללת התחושה הזאת ומה הגורם לה. כדי לרדת לשורש הבעיה חשוב לקבל נתונים נוספים כגון: האם ישנם גם כאבים בצוואר? האם יש גם הקרנות כאב לידיים? האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים?. התחושה של צוואר תפוס מתרחשת לרוב בגלל נזק שרירי משני לביצוע תנועה לקויה, לשהייה במנח שינה לא תקין (על הבטן?), ליציבה לקויה, מתח נפשי הנמשך מספר ימים ועוד. אך כאמור, אין להתעלם מבעיות אחרות חמורות יותר שעלולות לגרום לתחושות דומות.

אבחון מדויק של הגורם לתלונה מתבסס על הממצאים שהופקו מההיסטוריה הרפואית, מהבדיקות הגופניות ובמידת הצורך מבדיקות מעבדה והדמיה. במהלך ההיסטוריה הרפואית נלמד את קורות החולה. מידע זה יושג על ידי שאלות שנשאל שיעסקו בתלונותיו וכן על רקעו האישי והמשפחתי שה החולה. במהלך הבדיקה הגופנית נתבונן בחולה באופן כולל ובמיוחד על צוואר, נמושש ונניע את צווארו ואת חלקי הגוף הסמוכים. יש להניח שבשלב הזה נוכל לאבחן מדוע נתפס הצוואר של החולה. במידה ונזדקק למידע נוסף נפנה את החולה לבדיקות מעבדה (כאשר יש חשש לדלקת פרקים), לצילום רנטגן, CT או MRI (חבלה טראומטית, פריצת דיסק, היצרות תעלת השדרה ועוד).

נתפס הצוואר – מהם הגורמים האפשריים לכך?

נתפס הצוואר הוא כאמור מצב שכיח יחסית הנגרם לרוב על רקע פגיעה שרירית. השרירים בצוואר תוכננו בין היתר כדי לשאת במשקל הראש ולהניע אותו. הגורמים האפשריים לפגיעה בשרירי הצוואר כוללים:

  • עומסים חוזרניים המוטלים על השרירים בצוואר חורגים לעתים מהיכולת הפיזיולוגית של השריר ובכך גורמים לפציעתו. התוצאה עלולה להיות מתיחת יתר או אפילו קרע של סיבי שריר. מנגנוני פציעה שכיחים כוללים הפעלת כוח רב מדי עם השרירים, עומסים על השרירים בצוואר בגלל יציבה לקויה חוזרנית או ביצוע תנועות חוזרניות ועוד. סוג זה של פציעה שהיא מהפציעות השכיחות ביותר עלולה להוביל לתלונה "נתפס הצוואר".
  • פציעה טראומטית הוא מנגנון שכיח נוסף לנזק לשרירי הצוואר ותלונות על צוואר תפוס. דוגמאות לכך כוללות צליפת שוט, נפילה ועוד.

מקובל לקטלג את הפציעה של השרירים על פי חומרתן לשלוש דרגות. התלונות על צוואר תפוס נגרמות בעיקר בגלל נזק בדרגת חומרה אחת. בדרגת חומרה אחת רק מספר קטן בלבד של סיבי שריר ניזוקו והנם במצב של מתיחת יתר או קרועים. קיימת רגישות בשריר. הכוח של השריר נשמר. תיתכן תחושה של נוקשות בצוואר.

אז מה עלול לגרום לנזק שרירי בדרגת חומרה אחת?

אז מה עלול להוביל להתפתחות עומסי יתר חוזרניים על עמוד השדרה שבעקבותיה מתלונן החולה על צוואר תפוס? בין יתר הגורמים לנזקי שריר בצוואר נמנה יציבה לקויה, אופן עבודה לקוי, מתח נפשי ועוד. חשוב לציין שהתעלמות מהנזקים הראשוניים הללו בשרירים הנגרמים מסיבות אלו יובילו על ציר הזמן להתפתחות נזקי צוואר חמורים יותר. החמרה של הנזקים בצוואר עלולים לכלול בין יתר בלט או אפילו פריצת דיסק בצוואר, דלקת פרקים ניוונית, היצרות תעלת השדרה ועוד.

יציבה לקויה

יציבה לקויה היא גורם שכיח לתחושה של צוואר תפוס. ישיבה ממושכת וחוזרנית כאשר הראש והצוואר רכונים מעל מחשב, מקלדת או טלפון חכם יובילו על ציר הזמן בין היתר לפציעת שרירים בצוואר. ככל שהראש מושט קדימה יותר כך גם גדל העומס המוטל על שרירי הצוואר ועל חוליות עמוד השדרה הצווארי. מלבד המשקל הנוסף חשוב לזכור ששרירי הצוואר האחוריים נמצאים במנח של מתיחה ממושכת וחוזרנית. על ציר הזמן גם חוסר האיזון הזה שנוצר בין השרירים בקדמת הצוואר לבין השרירים בחלק האחורי של הצוואר תורמים לביומכניקה לקויה ולפציעות נוספות.

מלבד ישיבה רכונה מעל מחשב או טלפון חכם אין לשכוח ליקויי יציבה אחרים של הצוואר כגון זו הנגרמת בעת הטיית הראש והצוואר כדי לדבר בטלפון או בשינה. מנח שינה אופטימלי שומר על הצוואר ועל עמוד השדרה במנח ניטרלי. כאשר אנו ישנים על הבטן אנו מכריחים את הצוואר להיות במצב מסובב ובכך אנו יוצרים עומסי יתר. עומסי יתר על הצוואר נגרמים גם כאשר בתנוחת שינה על הצד אנו ישנים על כרית נמוכה או גבוהה מידי. אין להתעלם מנזק שרירי בצוואר שהוא תוצאה של יציבה לקויה. התעלמות כזאת תוביל לנזקים חמורים יותר וקושי גדול יותר בטיפול ושיקום.

תנועות חוזרניות עם הצוואר

נתפס הצוואר
נתפס הצוואר

ביצוע תנועות צוואר חוזרניות הוא מנגנון פציעה נוסף של שרירי הצוואר. תנועות חוזרניות כאלה עם הצוואר יכולות להתבצע מעל פס ייצור במפעל, תנועות חוזרות עם הראש והצוואר כדי להביט על מסמך, עלולות להיות תוצאה של "טיק" ועוד. טיק מוטורי שאליו אנו מתייחסים ברשימה הזאת היא תנועה לא רצונית שמבצע אדם באופן חוזרני. כך למשל אדם שמבצע תנועות חוזרניות עם הצוואר פוגע בסופו של דבר בעמוד השדרה הצווארי וברקמות המרכיבות ומניעות אותו. אין להתעלם מנזק שרירי בצוואר שהוא תוצאה של התנהלות ארגונומית לקויה. המשך חשיפה של הצוואר לעומסים חוזרניים יוביל לנזקים חמורים יותר וקושי גדול יותר בטיפול ושיקום.

שהייה במנח סטטי

גוף האדם תוכנן לנוע וצריך תנועה כדי לשמור על בריאות הרקמות שלו. עבודה על מחשבים דורשת מנח ראש וצוואר מקובעים יחסית. השרירים שנאלצים לשהות במצב של עבודה סטטית לאורך זמן מגיעים למצב של עומס יתר, עייפות ופציעה. המצב עוד חמור יותר כאשר המנח הקבוע של הראש אינו תקין בגלל ליקוי יציבה או בגלל שהוא מוכתב על ידי מסך או שולחן עבודה שאינם ממוקמים כראוי.

פציעות טראומטיות

פגיעה בשרירי הצוואר יכולה להיות גם תוצאה של פגיעה טראומטית. פציעה טראומטית של שרירים בצוואר עלולים להתרחש בגלל תאונות דרכים (צליפת שוט), בגלל נפילה בבית או ברחוב, בגלל אימון כוח לקוי או פציעת ספורט אחרת ועוד. הנזקים במקרה של חבלה יכולים להיות קלים או חמורים, לכלול פגיעה קלה בשרירים בלבד או לפגוע גם בחוליות, דיסקים בין חולייתיים, עצבים, חוט השדרה ועוד. אין להתעלם מנזק שרירי בצוואר שהוא תוצאה של חבלה כזאת או אחרת. התעלמות כזאת תוביל לביומכניקה לקויה של הצוואר ועל ציר הזמן גם לנזקים חמורים יותר על כל המשתמע מכך.

מתח נפשי

מתח נפשי גורם להפרשה של הורמונים ייעודיים ובכלל זה קורטיזול ואדרנלין. בין יתר ההשפעות של הורמונים אלו נמנה גם כיווץ בלתי רצוני של השרירים. כאשר המתח הנפשי הזה הוא זמני וחולף תוך מספר שעות או ימים ספורים השרירים מרפים והמצב חוזר להיות נורמלי. פציעת שרירי הצוואר (נקודות הדק) מתרחשת כאשר שרירי הצוואר נותרים מכווצים לאורך זמן למרות פקודות השחרור שנותן המוח. פציעת שרירים זאת מחמירה והולכת ככל שהאדם ממשיך לחוות מתח נפשי. מלבד "נתפס הצוואר" החולה במצב הזה עלול להתלונן גם על כאב ראש מתחי ועל כאבי שכמות.

תגובה זו של שרירי הצוואר ולעתים קרובות גם שרירי הלעיסה (הידוק לסתות וחריקת שיניים) ושרירי הגב העליון למתח נפשי היא חלק ממנגנון אבולוציוני של "הילחם או ברח" שהופעל במצבי סכנה. השרירים באזורים אלו של אנשים המצויים במתח נפשי כרוני ומנהלים אורח חיים יושבני נוטים גם להתקצר. כיווץ השרירים התמידי יום אחרי יום שנה אחרי שנה מוביל לשינויים קבועים באורך השרירים. על ציר הזמן שרירי צוואר מכווצים באופן בלתי רצוני יובילו לנזקים קשים יותר מ"סתם" שרירים תפוסים. יש על כן למצוא דרך להפחית מתחים נפשיים.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

לישראלים כואב יותר

כאב ישראלי האם יש דבר כזה

לישראלים כואב יותר! מתברר שעמים שונים סובלים מכאבים באופן שונה. על פי מחקר שנערך בארץ כ- 46% מתושבי ישראל סובלים מכאבים כרוניים. נתון זה גבוה באופן ניכר בהשוואה לממוצע המקובל בעולם שעומד על 10 – 40 %. האם אכן לישראלים כואב יותר?

זהירות משרד זה מקום מסוכן

זהירות משרד זה מקום מסוכן

זהירות משרד! המשרד שלנו נראה מקום בטוח. אין בו את הסכנות שיש לפועל במפעל לעיבוד מתכות. אין בו פיגומים גבוהים, סולמות ושאר סיכונים אליהם נחשפים עובדי בניין. ובכול זאת המשרד שבו אתם עובדים הוא מקום עבודה מסוכן שעלול לגרום לפציעות וכאבים כרוניים.