נתפס הצוואר למה זה קורה
נתפס הצוואר למה זה קורה

נתפס הצוואר למה זה קורה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


נתפס הצוואר למה זה קורה? תחושה של צוואר תפוס יכולה להיגרם בגלל גורמים רבים. עם זאת, סביר להניח שמצב שבו “נתפס הצוואר” היא התלונה העיקרית תהיה פגיעה קלה יחסית בשרירים. ברוב המקרים של צוואר תפוס האשמה מוטלת על שרירי עמוד השדרה הצווארי הנותרים מכווצים ובכך גורמים לקשיי תנועה ונוקשות. באותם מקרים שבהם התחושה של צוואר תפוס נובעת מנזקים אחרים בעמוד השדרה הצווארי הסימנים והתסמינים עליהם התלונן החולה יכללו גם כאבים בצוואר, מגבלות תנועה, הקרנות כאב לידיים, הירדמות וחולשה בגפיים ועוד.

למרות הסבירות הגבוה שמדובר בבעיית שרירים חשוב לזכור שישנן פתולוגיות נוספות שעלולות להתפתח בעמוד השדרה הצווארי ולגרום לצוואר תפוס. כך למשל פריצת דיסק בצוואר או דלקת פרקים שגרונית במפרקי עמוד השדרה הצווארי עלולים לגרום בין היתר לתחושה של צוואר תפוס ולסימנים ותסמינים נוספים. אבחנה מבדלת שתיקח בחשבון את כלל הגורמים האפשריים לתלונה על צוואר נתפס תסנן את הגורמים הבלתי רלוונטיים ותגיע לאבחון מדויק. אבחון וטיפול מהירים עשויים במקרים הללו לצמצם הסיכוי להתפתחות נזקים בלתי הפיכים.

נתפס הצוואר למה זה קורה – רקע

נתפס הצוואר למה זה קורה? שאלה זאת ודומות לה נשאלות שוב ושוב  במרפאה. אין זה לא מדויק לומר שרובם המכריע של בני האדם חשים מידי פעם תחושות של צוואר תפוס. אלא שהתלונה הכללית הזאת “נתפס הצוואר” אינה מבהירה בדיוק מה כוללת התחושה הזאת ומה הגורם לה. כדי לרדת לשורש הבעיה חשוב לקבל נתונים נוספים כגון: האם ישנם גם כאבים בצוואר? האם יש גם הקרנות כאב לידיים? האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים?. התחושה של צוואר תפוס מתרחשת לרוב בגלל נזק שרירי משני לביצוע תנועה לקויה, לשהייה במנח שינה לא תקין (על הבטן?), ליציבה לקויה, מתח נפשי הנמשך מספר ימים ועוד. אך כאמור, אין להתעלם מבעיות אחרות חמורות יותר שעלולות לגרום לתחושות דומות.

אבחון מדויק של הגורם לתלונה מתבסס על הממצאים שהופקו מההיסטוריה הרפואית, מהבדיקות הגופניות ובמידת הצורך מבדיקות מעבדה והדמיה. במהלך ההיסטוריה הרפואית נלמד את קורות החולה. מידע זה יושג על ידי שאלות שנשאל שיעסקו בתלונותיו וכן על רקעו האישי והמשפחתי שה החולה. במהלך הבדיקה הגופנית נתבונן בחולה באופן כולל ובמיוחד על צוואר, נמושש ונניע את צווארו ואת חלקי הגוף הסמוכים. יש להניח שבשלב הזה נוכל לאבחן מדוע נתפס הצוואר של החולה. במידה ונזדקק למידע נוסף נפנה את החולה לבדיקות מעבדה (כאשר יש חשש לדלקת פרקים), לצילום רנטגן, CT או MRI (חבלה טראומטית, פריצת דיסק, היצרות תעלת השדרה ועוד).

נתפס הצוואר – מהם הגורמים האפשריים לכך?

נתפס הצוואר הוא כאמור מצב שכיח יחסית הנגרם לרוב על רקע פגיעה שרירית. השרירים בצוואר תוכננו בין היתר כדי לשאת במשקל הראש ולהניע אותו. עומסים חוזרניים המוטלים על השרירים בצוואר חורגים לעתים מהיכולת הפיזיולוגית של השריר ובכך גורמים לפציעתו. התוצאה עלולה להיות מתיחת יתר או אפילו קרע של סיבי שריר. מנגנוני פציעה שכיחים כוללים הפעלת כוח רב מדי עם השרירים, עומסים על השרירים בצוואר בגלל יציבה לקויה חוזרנית או ביצוע תנועות חוזרניות ועוד. סוג זה של פציעה שהיא מהפציעות השכיחות ביותר עלולה להוביל לתלונה “נתפס הצוואר”. פציעה טראומטית הוא מנגנון שכיח נוסף לנזק לשרירי הצוואר ותלונות על צוואר תפוס. דוגמאות לכך כוללות צליפת שוט, נפילה ועוד.

מקובל לקטלג את הפציעה של השרירים על פי חומרתן לשלוש דרגות. התלונות על צוואר תפוס נגרמות בעיקר בגלל נזק בדרגת חומרה אחת. בדרגת חומרה אחת רק מספר קטן בלבד של סיבי שריר ניזוקו והנם במצב של מתיחת יתר או קרועים. קיימת רגישות בשריר. הכוח של השריר נשמר. תיתכן תחושה של נוקשות בצוואר.

אז מה עלול לגרום לנזק שרירי בדרגת חומרה אחת?

אז מה עלול להוביל להתפתחות עומסי יתר חוזרניים על עמוד השדרה שבעקבותיה מתלונן החולה על צוואר תפוס? בין יתר הגורמים לנזקי שריר בצוואר נמנה יציבה לקויה, אופן עבודה לקוי, מתח נפשי ועוד. חשוב לציין שהתעלמות מהנזקים הראשוניים הללו בשרירים הנגרמים מסיבות אלו יובילו על ציר הזמן להתפתחות נזקי צוואר חמורים יותר. החמרה של הנזקים בצוואר עלולים לכלול בין יתר בלט או אפילו פריצת דיסק בצוואר, דלקת פרקים ניוונית, היצרות תעלת השדרה ועוד.

יציבה לקויה

יציבה לקויה היא גורם שכיח לתחושה של צוואר תפוס.  ישיבה ממושכת וחוזרנית כאשר הראש והצוואר רכונים מעל מחשב, מקלדת או טלפון חכם יובילו על ציר הזמן בין היתר לפציעת שרירים בצוואר. ככל שהראש מושט קדימה יותר כך גם גדל העומס המוטל על שרירי הצוואר ועל חוליות עמוד השדרה הצווארי. מלבד המשקל הנוסף חשוב לזכור ששרירי הצוואר האחוריים נמצאים במנח של מתיחה ממושכת וחוזרנית. על ציר הזמן גם חוסר האיזון הזה שנוצר בין השרירים בקדמת הצוואר לבין השרירים בחלק האחורי של הצוואר תורמים לביומכניקה לקויה ולפציעות נוספות.

מלבד ישיבה רכונה מעל מחשב או טלפון חכם אין לשכוח ליקויי יציבה אחרים של הצוואר כגון זו הנגרמת בעת הטיית הראש והצוואר כדי לדבר בטלפון או בשינה. מנח שינה אופטימלי שומר על הצוואר ועל עמוד השדרה במנח ניטרלי. כאשר אנו ישנים על הבטן אנו מכריחים את הצוואר להיות במצב מסובב ובכך אנו יוצרים עומסי יתר. עומסי יתר על הצוואר נגרמים גם כאשר בתנוחת שינה על הצד אנו ישנים על כרית נמוכה או גבוהה מידי. אין להתעלם מנזק שרירי בצוואר שהוא תוצאה של יציבה לקויה. התעלמות כזאת תוביל לנזקים חמורים יותר וקושי גדול יותר בטיפול ושיקום.

תנועות חוזרניות עם הצוואר

נתפס הצוואר
נתפס הצוואר

ביצוע תנועות צוואר חוזרניות הוא מנגנון פציעה נוסף של שרירי הצוואר. תנועות חוזרניות כאלה עם הצוואר יכולות להתבצע מעל פס ייצור במפעל, תנועות חוזרות עם הראש והצוואר כדי להביט על מסמך, עלולות להיות תוצאה של “טיק” ועוד. טיק מוטורי שאליו אנו מתייחסים ברשימה הזאת היא תנועה לא רצונית שמבצע אדם באופן חוזרני. כך למשל אדם שמבצע תנועות חוזרניות עם הצוואר פוגע בסופו של דבר בעמוד השדרה הצווארי וברקמות המרכיבות ומניעות אותו. אין להתעלם מנזק שרירי בצוואר שהוא תוצאה של התנהלות ארגונומית לקויה. המשך חשיפה של הצוואר לעומסים חוזרניים יוביל לנזקים חמורים יותר וקושי גדול יותר בטיפול ושיקום.

שהייה במנח סטטי

גוף האדם תוכנן לנוע וצריך תנועה כדי לשמור על בריאות הרקמות שלו. עבודה על מחשבים דורשת מנח ראש וצוואר מקובעים יחסית. השרירים שנאלצים לשהות במצב של עבודה סטטית לאורך זמן מגיעים למצב של עומס יתר, עייפות ופציעה. המצב עוד חמור יותר כאשר המנח הקבוע של הראש אינו תקין בגלל ליקוי יציבה או בגלל שהוא מוכתב על ידי מסך או שולחן עבודה שאינם ממוקמים כראוי.

פציעות טראומטיות

פגיעה בשרירי הצוואר יכולה להיות גם תוצאה של פגיעה טראומטית. פציעה טראומטית של שרירים בצוואר עלולים להתרחש בגלל תאונות דרכים (צליפת שוט), בגלל נפילה בבית או ברחוב, בגלל אימון כוח לקוי או פציעת ספורט אחרת ועוד. הנזקים במקרה של חבלה יכולים להיות קלים או חמורים, לכלול פגיעה קלה בשרירים בלבד או לפגוע גם בחוליות, דיסקים בין חולייתיים, עצבים, חוט השדרה ועוד. אין להתעלם מנזק שרירי בצוואר שהוא תוצאה של חבלה כזאת או אחרת. התעלמות כזאת תוביל לביומכניקה לקויה של הצוואר ועל ציר הזמן גם לנזקים חמורים יותר על כל המשתמע מכך.

מתח נפשי

מתח נפשי גורם להפרשה של הורמונים ייעודיים ובכלל זה קורטיזול ואדרנלין. בין יתר ההשפעות של הורמונים אלו נמנה גם כיווץ בלתי רצוני של השרירים. כאשר המתח הנפשי הזה הוא זמני וחולף תוך מספר שעות או ימים ספורים השרירים מרפים והמצב חוזר להיות נורמלי. פציעת שרירי הצוואר (נקודות הדק) מתרחשת כאשר שרירי הצוואר נותרים מכווצים לאורך זמן למרות פקודות השחרור שנותן המוח. פציעת שרירים זאת מחמירה והולכת ככל שהאדם ממשיך לחוות מתח נפשי. מלבד “נתפס הצוואר” החולה במצב הזה עלול להתלונן גם על כאב ראש מתחי ועל כאבי שכמות.

תגובה זו של שרירי הצוואר ולעתים קרובות גם שרירי הלעיסה (הידוק לסתות וחריקת שיניים) ושרירי הגב העליון למתח נפשי היא חלק ממנגנון אבולוציוני של “הילחם או ברח” שהופעל במצבי סכנה. השרירים באזורים אלו של אנשים המצויים במתח נפשי כרוני ומנהלים אורח חיים יושבני נוטים גם להתקצר. כיווץ השרירים התמידי יום אחרי יום שנה אחרי שנה מוביל לשינויים קבועים באורך השרירים. על ציר הזמן שרירי צוואר מכווצים באופן בלתי רצוני יובילו לנזקים קשים יותר מ”סתם” שרירים תפוסים. יש על כן למצוא דרך להפחית מתחים נפשיים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן