Skip to main content

כאבים בצוואר, אבחון וטיפול

כאבים בצוואר, אבחון וטיפול

כאבים בצוואר? אבחון וטיפול הניתנים בהקדם עשויים למנוע פגיעה כרונית ועוגמת נפש. הצוואר שלנו מסוגל לשאת עומס ולנוע בזכות תקינותן ותפקודן של הרקמות המרכיבות אותו ובכללן מפרקים, חוליות, דיסקים בין חולייתיים, רצועות, גידים, שרירים, חוט שדרה, עצבים, סחוסים ועוד. ריכזתי מידע על תסמונות כאב שכיחות באזור גוף זה שעלולות להיגרם כאשר אחת או יותר מהרקמות הללו כושלות.

בהמשך העמוד תוכלו לקבל מידע עשיר העוסק במיחושים אלו כולל מה גורם להם, מה הם התסמינים, מה הם גורמי הסיכון וכיצד אנו מאבחנים, מטפלים ומשקמים את הצוואר. המידע יעזור לכם להתנהל נכון כאשר אתם סובלים ממיחושי צוואר וגם כאשר אתם רוצים למנוע אותם. מקווה שבעקבות הקריאה כאן תבינו גם שהתעלמות מהסימנים והתסמינים המופיעים אינה הדרך הנכונה.

כאבים בצוואר

מיחושי צוואר הם עניין שכיח ביותר. רוב האנשים סובלים מהם מידי פעם. חלק קטן יותר סובל מהם באופן כרוני. ברוב המקרים הגורם לכך הוא נזק שולי וחולף לשריר או רצועה על רקע כפיפת צוואר ממושכת מעל מסך הטלפון החכם או בגלל שינה על הבטן. המיחושים שמתפתחים במצבים אלו נעלמים תוך ימים. לעתים ההסימנים והתסמינים שאתם חשים בחלק זה נובעים מנזקים משמעותיים שנגרמו בגלל פציעות ספורט, צליפת שוט, נפילה ועוד ואז אתם נזקקים לאבחון וטיפול מקצועיים. אם אתם סובלים מסימנים ותסמינים משמעותיים הנמשכים יותר ממספר ימים או אם מתלווים להם גם סימנים ותסמינים נוספים רצוי שתגיעו לאבחון ובמידת הצורך טיפול במקור הבעיה.

גורמים

כאב המתפתח בעמוד השדרה הצווארי או ברקמות סביבו נגרמים לרוב בגלל נזקים מקומיים על רקע עומסים חוזרניים הנלווים ליציבה לקויה ו/או ארגונומיה לקויה כמו במצבים של ישיבה לקויה וממושכת מול מסך מחשב, כפיפת צוואר ממושכת מעל מסך הטלפון החכם, שינה על הבטן ועוד. גורמים אפשריים נוספים כוללים הפרעות בריאותיות ומחלות כמו דלקת פרקים ניוונית, דלקת זיהומית, גידול סרטני ועוד. גם פציעות חבלה על רקע תאונות דרכים, פציעות ספורט, מאמץ יתר על הצוואר במהלך אימוני משקולות או ביצוע תרגילי בטן או סתם כתוצאה מנפילה ועוד עלולים להוביל להתפתחות התסמינים הללו. כאב שמופיע בחלק העליון של עמוד השדרה עלול להיות מושלך או מוקרן מנזקים מרוחקים יותר כמו למשל במצב של אוטם שריר הלב שעלול לגרום בין היתר למיחושים בסנטר וביד או דלקת בקרום המוח שעלולה לגרום בין היתר לצוואר נוקשה ועוד. כאב צווארי עלול להתפתח גם בגלל הפרעות בריאותיות מערכתיות כמו למשל בפיברומיאלגיה ו/או מתחים נפשיים.

גורמי סיכון

מגוון רחב של גורמי סיכון עלולים לעלות את סיכוייכם לסבול מהתפתחות כאב צווארי. נטרול של גורמים אלו היא האסטרטגיה הנכונה. בין יתר גורמי הסיכון נמנה אורח חיים יושבני, נטייה גנטית לבעיות צוואר, הפרעות שינה, שינה על הבטן, חרדות ודיכאון, השמנה, עיסוק בענפי ספורט כמו אומנויות לחימה שבהם הסיכון להיפגע בעמוד השדרה הצווארי גבוה יותר, מקצוע שבו אתם נדרשים לשבת ממושכות מול מסך מחשב או טלפון חכם או על פס הייצור.

אבחון

המפתח למניעת ליקויים ומיחושים כרוניים ואולי אף צורך בניתוחים מורכבים בעמוד השדרה הצווארי הוא הרבה פעמים אבחון מהיר והבנת מנגנון היווצרות הכאב. אבחון כאב בעמוד השדרה הצווארי חייב לכלול את השלבים הבאים: היסטוריה רפואית של התפתחות הסימנים והתסמינים, בדיקה גופנית ובמידת הצורך היעזרות בבדיקות מעבדה ודימות. במהלך ההיסטוריה הרפואית נלמד על הרקע  האישי (מקצוע, תחביבים, ספורט, הרגלי שינה) והבריאותי (מחלות, אשפוזים, פציעות) של החולה ומשפחתו, נלמד מה הן התלונות של החולה, מתי החל הכאב. איפה הוא ממוקם, כמה זמן נמשך, מה משפיע עליו, האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים מלבד כאב ועוד. בבדיקה הגופנית נתבונן בגופו של החולה ובעיקר בעמוד השדרה הצווארי וברקמות סביבו במצבים שונים, נמשש ונניע את חלקי הגוף הרלוונטיים, נערוך בדיקות מיוחדות ובדיקות נוירולוגיות ובכלל זה החזרים גידיים, כוח ותחושה. במידת הצורך ניעזר בדימות כולל צילומי רנטגן, CT, MRI, מיפוי עצמות, EMG ועוד ובבדיקות מעבדה כולל בדיקות דם ועוד.

טיפול

במקרים של כאב קל ניתן לטפל בבעיה באופן עצמוני על ידי מנוחה מפעולות כואבות, כרית חימום ועוד. כאשר המיחושים נמשכים יותר ממספר ימים וכאשר ישנם סימנים ותסמינים נלווים נוספים מומלץ להגיע לגורם מקצועי כמו כירופרקט לצורך אבחון וטיפול. כירופרקט ייעזר באמצעים מרפאי דלקות כמו לייזר רך וגלי הם וישלב טכניקות טיפול ידניות כדי לשמר ואף לשפר את טווחי התנועה והיכולת התפקודית של עמוד השדרה הצווארי והרקמות סביב. עוד יקפיד הכירופרקט להסיר כול גורם סיכון למניעת הריפוי של הצוואר כמו ליקויי יציבה וארגונומיה, פעילות גופנית לא מתאימה ועוד.

שיקום

תהליך שיקום הצוואר יחל במקביל לטיפול בתסמינים. כירופרקט אמון על החזרת היכולת התפקודית של עמוד השדרה הצוואר ושל הרקמות המרכיבות ותומכות בו. באמצעות טכניקות טיפול ידניות ותרגילים שיבוצעו בבית ובמרפאה הכירופרקט יחזק, יגמיש ויאזן את השרירים שפועלים על הצוואר. עוד יקפיד הכירופרקט לשפר את שיווי המשקל של החולה ואת יכולת החישה העצמית. בתום תקופת השיקום יחזור החולה לאורח חיים שגרתי הכולל פעילות גופנית, עבודה ותחביבים. כמובן שתהליך השיקום אינו אחיד ומשתנה באורכו ובהרכבו מאדם לאדם ומפציעה לפציעה.

כאבים בצוואר? גורמים ותסמינים עשויים לכוון אותנו לאבחון הנכון. גורמים ותסמינים אופייניים באים לעזרת הקלינאי בדרך לזיהוי מקור הבעיה. מלבד הפגיעה באיכות חיים מיחושים באזור הזה גורמים גם לעומס כלכלי אישי ולאומי. אבחון מהיר עשוי למנוע נזקים בלתי הפיכים.

כאבי צוואר וסימנים ותסמינים חמורים הנלווים לו אמורים להדליק אור אדום. סימנים ותסמינים הנלווים לכאבי צוואר עוזרים לנו במלאכת האבחון. כאבי צוואר עלולים להיגרם מנזק מקומי באחת מהרקמות בצוואר כמו שרירים, או מפרקים אך עלול להיגרם גם מפתולוגיה קשה. 

כאבים בצוואר? תסמונות שכיחות הכוללות בין היתר מיחושים בעמוד השדרה הצווארי מהוות תלונה שכיחה. תסמונות אלו נגרמות לרוב בגלל העומס המוטל על עמוד השדרה הצווארי. עליו לשאת את משקל הראש ותוך כדי כך לבצע מגוון תנועות ולשהות במנחים שונים.

כאבי צוואר? גורמים מפתיעים לסימנים ותסמינים באזור עשויים להועיל בזיהוי מקור הבעיה. מדובר בבעיה שכיחה ביותר שעלולה להתפתח מסיבות שונות כולל נפילה, תאונות, דלקת פרקים, מחלות סרטן ועוד. אך לרוב הבעיה תתפתח עקב הצטברות נזקים איטית לרקמות.

צוואר? אנטומיה וביומכניקה מהווים אמצעי הכרחי לאבחון מקור בעיה באזור זה. תסמינים בעמוד השדרה הצווארי ו/או ברקמות הסובבות הם אחת התלונות השכיחות. אנטומיה וביומכניקה של האזור עשויים להועיל בהליך האבחון. אבחון מדויק יאפשר טיפול נכון ויעיל.  

כאבים בצוואר? גורמי סיכון שכיחים להתפתחות מיחושים אלו כוללים גורמים שאין לנו שליטה עליהם כמו גיל וגנטיקה וגורמים שיש לנו שליטה על קיומם כמו אורח חיים יושבני או יציבה לקויה. התנהלות שלוקחת בחשבון את הגורמים הללו תצמצם את התסמינים הללו. 

כאבים בצוואר? אבחון הוא הצעד הראשון. כול אחד יסבול במהלך חייו מסימנים ותסמינים בעמוד השדרה הצווארי ולפעמים יותר מפעם אחת. לרוב, מדובר בתסמינים זמניים המופיעים בגלל נזק מקומי קל על רקע עומס יתר ושימוש לקוי בצוואר. לעיתים הגורם יהיה משמעותי. 

כאבים בצוואר? טיפול מהיר נדרש למניעת נזקים כרוניים. מיחושים בעמוד השדרה הצווארי ו/או באחת המהרקמות סביבו מהווים עניין שכיח. הטיפול יחל לאחר זיהוי הרקמה שניזוקה ואומדן חומרת הנזק. הטיפול המועדף הוא שמרני ויכלול מגוון אמצעים וטכניקות טיפול ידנייות. 

כאבים בצוואר? מניעה היא הדרף המועדפת. אחת התלונות השכיחות היא סימנים ותסמינים הנובעים מעמוד השדרה הצווארי או מהרקמות סביבו. מניעתם מחייבת ידיעת הגורמים וגורמי הסיכון האפשריים כולל בין היתר פעולות חוזרניות, נזקי חבלה ומחלות שונות. 

צוואר תפוס? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להצביע על זהות הרקמה שנפגעה. מדובר בקושי להניע את עמוד השדרה הצווארי ולעתים גם בתסמינים נוספים. אם כדי להביט הצידה או לאחור אתם מעדיפים לסובב את הגוף ולא את הראש יתכן וגם אתם סובלים מהתופעה.

צוואר תפוס? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע תסמינים כרוניים. נוקשות של עמוד השדרה הצווארי והרקמות סביבו ותחושה שאינו נע כפי שהוא אמור לנוע מהווים תסמינים שכיחים. הגורמים לכך כוללים הצטברות חומצת חלב בשריר, פריצת דיסק צווארי ועוד.

פריצת דיסק בצוואר? טיפול מהיר עשוי להפחית את הסיכוי לפגיעה בלתי הפיכה. סימנים ותסמינים המופיעים באזור עמוד השדרה הצווארי נובעים לרוב מנזקים מינוריים וחולפים תוך זמן קצר. לאחר שאובחן שנזק לסחוס בין החוליות הוא מקור הבעיה יחל הטיפול. 

כאב בצוואר ובמפרקי הלסת מופיעים לעתים קרובות יחדיו. הקשר המורכב בין שני אזורים אנטומיים אלה מוביל לכך שלעתים, תסמינים באזור אחד מובילים להתפתחות תסמינים בבאזור האחר. במקרה של פגיעה בעמוד השדרה הצווארי חשוב לבדוק את מפרק הלסת ולהיפך. 

פריצת דיסק בצוואר? אבחון נדרש כעת לזירוז הריפוי ומניעת נזק בלתי הפיך. כאבי צוואר המושלכים לגפה העליונה צריכים להעלות חשד שקיים נזק לדיסק בין חולייתי צווארי ונוצר לחץ על שורש עצב צווארי. גורם עיקרי לנזק לסחוס בין החוליות הוא עומס יתר חוזרני.

עובדות על צליפת שוט שעשויות להפתיע אתכם מופיעות כאן במאמר הזה. תסמונת צליפת שוט הנגרמת לרוב מתאונת דרכים וכוללת מגוון סימנים ותסמינים כולל בין היתר מיחושים, מגבלות תנועה וכמובן עוגמת נפש אדירה. ברמה הלאומית מדובר בסעיף הוצאות כביר על אובדן ימי עבודה, פיצויים, חדרי מיון, אשפוזים ועוד. 

צליפת שוט? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים. הייתם מעורבים בתאונת דרכים? אתם סובלים מצליפת שוט? אבחון וטיפול מהירים צריכים להיות הצעדים הבאים שלכם. צליפת שוט היא תסמונת הכוללת את הסימנים והתסמינים הנגרמים מתזוזה אלימה ומהירה של הראש לכיוונים שונים. לרוב בגלל תאונת דרכים.

כאבי צוואר? בדיקת עמוד השדרה הצווארי נדרשת כעת כדי לאתר את הגורם לסימנים ולתסמינים ולטפל בהם בהקדם. בדיקה זאת תאפשר זיהוי הרקמה שניזוקה ואומדן של חומרת הנזק. ללא אבחון אמין הטיפול בכאבים המתפתחים בצוואר עלול להיות לוקה ולא לשאת פרי.

טורטיקוליס מולד? אבחון וטיפול מהירים בסמיכות ללידה הם הצעדים הנדרשים כעת למניעת שינויים כרוניים. טורטיקוליס מולד היא תופעה שכיחה הכרוכה במגבלות תנועה, ראש מוטה לצד אחד בעוד שהסנטר מוטה לכיוון השני, עיוות הפנים ויציבה לקויה. 

טורטיקוליס חריף? אבחון וטיפול מהירים הם המהלכים הבאים שלכם. טורטיקוליס חריף הוא מצב של כאב חד ביותר המלווה במגבלות תנועה קשות ועיוות של הראש והצוואר. התופעה מתפתחת לרוב, באופן מהיר. כול שנדרש בעצם היא תנועה קטנה והצוואר כואב ונעול. 

צליפת שוט וכאבים בצוואר הולכים יד ביד. צליפת שוט היא למעשה תסמונת הכוללת סימנים ותסמינים הנובעים מנזקים לצוואר שהתפתחו בגלל הטחתו באופן חד לטווחי תנועה קיצוניים. מדובר בתופעה שכיחה בעקבות תאונות דרכים, פעילות ספורט ונפילות שונות. 

נזק לכלי הדם הצוואריים הינו אחד הגורמים לשבץ מוחי. הנזק יכול להיגרם מתנועת צוואר זניחה, פעילות ספורט או עבודה המחייבת תנועות או מנחים צוואריים קיצוניים. טענות העולות מגופים רפואיים על כך שטיפול ידני יכול להזיק לכלי הדם הצוואריים מוזמות.

חדשות - מחקרים רפואיים

 • מזג אוויר וכאבי מפרקים

  מזג אוויר וכאבי מפרקים? האם יש קשר? ישנן עדויות שעוד בתקופת האמפרייה הרומית טענו רבים שמזג האוויר הוא האחראי לכאבי המפרקים שלהם. גם היום ישנם אנשים שמאמינים ששינויים בלחות, טמפרטורה, לחץ אוויר ועוד הם האחראים לכאבי הגב והמפרקים. 

   
 • אימון כוח לחיזוק העצם

  אימון כוח לחיזוק העצם עובד. אימוני כוח הכוללים הרמת משקלות עשויים לחזק את מסת העצם בכול הגוף ובמיוחד באזורים נושאי המשקל כגון עמוד השדרה המותני ועצמות ומפרקי הירך. אימוני כוח חשובים בעיקר בקרב גברים בגיל העמידה הסובלים מדלדול העצם.

   
 • מחשבים כמכשול

  העובדה שמחשבים גורמים לפציעות בבית או במשרד אינה חדשה. עכשיו מתברר שהם מהווים גורם לפציעות אפילו חמורות ולא רק בגלל השימוש. מסכים או מחשבים שנופלים עלולים לגרום לפציעות, כך גם חיווט מתוח במעברים שעלול לגרום לנפילות.

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)