כאבי צוואר, אבחון וטיפול

רוב כאבי הצוואר נגרמים ממאמצי ועומסי יתר הנלווים ליציבה לקויה ו/או ארגונומיה לקויה. גורמים נוספים לכאבים בצוואר כוללים מחלות מפרקים, פציעות חבלה, דלקות זיהומיות ועוד. כאן בקטגוריה הזאת תוכלו למצוא מידע מרוכז אודות תסמונות שכיחות שעלולות לגרום לכאבים בצוואר, אופן אבחונם, הטיפול בהם ומניעתם. המפתח למניעת ליקויים וכאבים כרוניים ואולי אף צורך בניתוחים מורכבים הוא הרבה פעמים אבחון מהיר והבנת מנגנון היווצרות הכאב. עוד תמצאו בעמודים אלו מידע שיעזור לכם להתנהל נכון עם כאבי ה צוואר שלכם.

כאבי צוואר הינם מטרד היוצר, מלבד פגיעה באיכות חיים ועוגמת הנפש, גם עומס כלכלי על החולה ועל מערכות הבריאות הלאומיים. הגורם העיקרי לכאבים אלו הוא השילוב של עומס היתר המוטל על חוליות הצוואר וטווח התנועה הנרחב שלהם.

כאבים בצוואר מהווים בעיה שכיחה. רק כאבי גב תחתון מוגדרים כשכיחים יותר. על עמוד השדרה הצווארי מוטלים עומסים קיצוניים. עליו לשאת את משקל הראש ותוך כדי כך להיות מסוגל לבצע מגוון תנועות אדיר ולשהות במנחים שונים ומוזרים.

כאבי צוואר מהווים בעיה שכיחה ביותר. נכון, כאבי הצוואר עלולים להתפתח על רקע של נפילה, תאונת דרכים, דלקות פרקים או מחלת סרטן. אך לרוב יגרמו כאבי הצוואר עקב הצטברות נזקים איטית לרקמות מגורמים מינוריים ואפילו מפתיעים.

כאבי צוואר מהווים מטרד היוצר, פגיעה באיכות חיים ועוגמת הנפש אך גם עומס כלכלי על החולה ועל מערכות הבריאות הלאומיים. הגורם העיקרי לכאבים אלו הוא השילוב של עומס היתר המוטל על חוליות הצוואר וטווח התנועה הנרחב של עמוד השדרה הצווארי.

שכיחותם הגבוהה של כאבי הצוואר גורמת לנו לחשוב שהם בלתי ניתנים למניעה. אכן ישנם הרבה גורמי סיכון שמעלים את הסיכוי לסבול מכאבים בצוואר. התנהלות שלוקחת בחשבון את גורמי הסיכון שיש לנו שליטה עליהם תצמצם מאוד את כאבי בצוואר שלכם.

כאבי צוואר עלולים להיגרם ממגוון סיבות. לרוב הגורם הינו נזק מקומי באחת מהרקמות בצוואר כמו שרירים ומפרקים. לעיתים הגורם יהיה נזק שהתפתח ברקמות ובאיברים מרוחקים בעלי יכולת להקרין כאב לצוואר כמו סרטן ריאות.

כול אחד מאתנו יסבול מכאבי צוואר במהלך חייו. לרוב כאבי צוואר יהיו משניים לעומסי יתר ושימוש לקוי בצוואר. לעיתים הגורם לכאבים בצוואר יהיו טראומה (צליפת שוט?) או מחלה. לטיפול יעיל בכאבי הצוואר נדרש אבחון מהיר ומדויק של הגורם לכאבים הללו.

רוב בכאבים בצוואר נגרמים מעומסי יתר על רקע ביצוע תנועות חוזרניות או שהייה במנחים ממושכים. גורם אפשרי נוסף הוא נזקי חבלה וטראומה על רקע נפילה, תאונת דרכים או כול מנגנון אחר. הטיפול המועדף בכאבי צוואר הוא טיפול שמרני.

רוב כאבי הצוואר נובעים מפעולות ומנחים שניתן למנוע ובכך למנוע גם את הכאבים. כך למשל יציבה לקויה בעת ישיבה מול מחשב או שינה במצב שכיבה על הבטן מעלים את העומס על הצוואר ועלולים לגרום לכאבים. לא את כול גורמי הסיכון לכאבי צוואר ניתן למנוע. 

כאבי צוואר מהווים תופעה שכיחה. ברוב המקרים אנו מתעלמים ולאחר יום או יומיים הם נעלמים. לפעמים הכאבים בצוואר נגרמים על רקע של נזקים משמעותיים יותר כולל תסמונת צליפת שוט, מחלות פרקים, פריצת דיסק ועוד ולא צריך להתעלם מהם.

כאבי צוואר וכאבים במפרקי הלסת הם תסמונות כאב שכיחות. הקשר המורכב בין שני אזורים אנטומיים אלה מוביל לכך שלעתים, כאבים במפרקי הלסת גורמים לכאבים בצוואר ולהיפך. המלצתי: במקרה של כאבי צוואר רצוי לבדוק גם מפרק הלסת ולהיפך. 

כאבים בצוואר המושלכים לכיוון הגפה העליונה צריכים להעלות חשד שמקור הפגיעה הוא נזק לדיסק בין חולייתי צווארי והיווצרות לחץ על שורש עצב צווארי. הגורמים האפשריים לפריצת דיסק כוללים עומס פיזי חד פעמי או עומסים ונזקים מצטברים.

תאונות דרכים גורמות לנזקים אישיים ולאומיים כבדים. עשרות אלפי תאונות דרכים עם מאות הרוגים ואלפי פצועים מתרחשות מידי שנה בכבישי ארצנו. מנגנון הפציעה העיקרי של הצוואר והראש בתאונת דרכים אלה הינו צליפת שוט (Whiplash).

תסמונת צליפת שוט כוללת את הסימנים והתסמינים הנגרמים מתזוזה אלימה ומהירה של הראש לכיוונים שונים. לרוב, נגרמת התסמונת בגלל תאונת דרכים. הסימנים והתסמינים יכולים להתפתח מידי, תוך שעות או לאחר מספר ימים.

התפתחות כאבים ומגבלות תנועה בעמוד השדרה הצווארי היא תופעה שכיחה. למעשה, כאבי צוואר וכאבים בגב התחתון הן תסמונות הכאב הכי שכיחות בקרב בני האדם. ברוב המקרים נגרמים הכאבים בגלל נזקים זמניים לרקמות הרכות וצפויים לחלוף תוך ימים.

צוואר תפוס או צוואר נוקשה הוא מצב קליני המתאפיין בקושי להניע את הצוואר ואף כאבי צוואר. אם אתם מרגישים שבכדי להביט הצידה או אחורנית אתם מעדיפים לסובב את גופכם ולא את ראשכם יתכן וגם אתם סובלים מתסמונת זאת.

"טורטיקוליס" מולד או צוואר מעוות מולד היא תופעה נפוצה הכרוכה במגבלות תנועה, ראש מוטה, עיוות הפנים ויציבה לקויה. הגורם לתופעה הוא לרוב התקצרות של שריר סובב ראש. הסיבות להתקצרות השריר אינן ברורות אך יש לטפל בזה בהקדם.

טורטיקוליס חריף הוא מצב של כאב חד המלווה במגבלת תנועה קשה ועיוות של הראש והצוואר. לרוב, מתפתחת התופעה באופן מהיר. הגורם אינו ברור על פי הסברה המקובלת מה שעומד בבסיס הבעיה הוא נזק מינורי לאחת מרקמות הצוואר והתפתחות דלקתית.

תסמונת צליפת שוט (Whiplash) ונזק צווארי בגלל הטחת הצוואר באופן חד לטווחי תנועה קיצוניים (מתיחת יתר, כפיפת יתר וסיבוב יתר), היא תופעה שכיחה בעקבות תאונות דרכים, פעילות ספורט ונפילות שונות. התסמינים עלולים להיות כרוניים.

נזק לכלי הדם הצוואריים הינו אחד הגורמים לשבץ מוחי. הנזק יכול להיגרם מתנועת צוואר זניחה, פעילות ספורט או עבודה המחייבת תנועות או מנחים צוואריים קיצוניים. טענות העולות מגופים רפואיים על כך שטיפול ידני יכול להזיק לכלי הדם הצוואריים מוזמות.