היפר לורדוזיס מותני אבחון וטיפול

היפר לורדוזיס מותני אבחון וטיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  היפר לורדוזיס מותני – אבחון וטיפול עשויים למנוע התפתחות נזקים כרוניים בגב התחתון ובכלל זה דלקת פרקים ניוונית מוקדמת. מדובר בליקוי יציבה של חוליות עמוד השדרה התחתון הנושא משמעות ביו מכנית. בליקוי זה יש קעור יתר בעמוד השדרה המותני ונלווים לו גם בטן בולטת ורפויה, עכוז בולט וכפיצוי גם היפר לורדוזיס של עמוד השדרה הצווארי.

  תוכלו להתרשם ממידת הקעור של הגב התחתון שלכם ידי הצמדתו לקיר ואומדן הרווח שנוצר בין עמוד השדרה המותני לקיר. במידה והצלחתם להכניס את כף ידכם למרווח שבין עמוד השדרה המותני לבין הקיר הקעור המותני שלכם תקין. במידה ויותר מכף יד אחת יכולה להיכנס לרווח הזה מדובר בקעור עמוק מידי. במקרים שבהם הרווח גדול מידי (היפר לורדוזיס מותני) תוכלו לזהות גם שהאגן מסובב מדי לפנים (Anterior pelvic tilt) וכאשר הרווח קטן מדי (יישור לורדוזיס מותני) או אינו קיים כלל האגן מסובב מדי לאחור (Posterior pelvic tilt). בכל מקרה של חשד בהתפתחות היפר לורדוזיס מותני – אבחון וטיפול מהירים עשויים לעזור לכם לשמור על בריאות הגב התחתון.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   היפר לורדוזיס מותני אבחון וטיפול – רקע

   היפר לורדוזיס מותני
   היפר לורדוזיס מותני

   במידה ואתם סובלים מכאבים בגב התחתון חשוב שתדעו אתם לא לבד בעניין הזה. רובם המכריע של האנשים ברחבי העולם סובלים או יסבלו מכאבים אלו לפחות פעם אחת בחייהם. ועוד חשוב לציין לפחות בחלק מהמקרים לא מדובר בכאב קל שאפשר להתעלם ממנו ולהמשיך בסדר היום שלנו. כאבים גב תחתון הם הגורם השכיח ביותר להתפתחות נכות מוקדמת ואובדן ימי עבודה. באחד מהשאלונים שחולקו בארצות הברית נמצא שיותר מ25% מהנשאלים דיווחו על כאבי גב תחתון בשלושה חודשים האחרונים.

   כאבי גב תחתון יכולים להיות קלים יחסית ולהיגרם מנזקים שוליים או חריפים ביותר ולהיגרם מנזקים כבדים יותר. כאבי גב תחתון יכולים חריפים וקצרי ימים – להופיע למספר ימים ולהיעלם או להיות כרוניים – להופיע ולהימשך לאורך חודשים ושנים. הגורמים להתפתחות כאבי גב תחתון הם עומסי יתר חוזרניים, תאונות נפילות ופציעות ספורט או מחלות. ישנם גורמי הסיכון רבים להתפתחות כאבי גב תחתון. בין הגורמים הללו נמנה גיל (עם התבגרותנו עולה הסיכון), אורח חיים יושבני, חוסר בפעילות גופנית, פעילות גופנית לקויה ועוד ועוד. בין יתר גורמי הסיכון להתפחות כאבי גב תחתון שמור מקום גם עבור היפר לורדוזיס מותני.

   היפר לורדוזיס מותני – גורם סיכון לכאבי גב תחתון

   בין גורמי הסיכון להתפתחות כאבי גב תחתון נמצאים גם גורמים אנטרופומטריים (ובכלל זה משקל הגוף, גובהו והרכבו), יציבה, כושר גופני, ביומכניקה ועוד. העקומות הטבעיות של עמוד השדרה אותם קימורים וקעורים טבעיים הם גורם מרכזי לגבי האופן שבו עוברים העומסים דרכו. שינויי מהמצב האופטימלי של מידה הקעור בעמוד השדרה המותני תוביל לעומס גבוה יותר ולפיכך לבלאי מואץ. הנתון הזה נכון לשני הכיוונים, היפר לורדוזיס מותני או יישור לורדוזיס מותני.

   ישנה מודעות גדלה והולכת לגבי כאבי גב הנגרמים בעקבות אובדן האיזון במישור הקדמי-אחורי של עמוד השדרה (balance Sagittal) והתפתחות שינויים בעקומות הטבעיות של עמוד השדרה. שינויים נרכשים ניווניים (כולל שברים בגלל אוסטאופורוזיס) או תפקודיים גורמים לשינויים הללו בעקומות טבעיות אלה ולהתפתחות תופעות כגון קיפוזיס, היפר לורדוזיס מותני, יישור לורדוזיס מותני ועוד. בשל התבגרות האוכלוסייה והתנוונות עמוד השדרה ישנה עלייה בשכיחות התופעה. מחקרים מצאו שצילום רנטגן צדי של עמוד השדרה המראה שינויים באיזון המנח קדמי אחורי של עמוד השדרה ובכלל זה היפר לורדוזיס מותני, יישור לורדוזיס מתני, קיפוזיס ועוד מהווה מדד אמין להערכת מצבו הבריאותי של עמוד השדרה באזור הזה.

   מה גורם להיפר לורדוזיס מותני?

   ישנם מספר גורמי סיכון אפשריים להתפתחות היפר לורדוזיס מותני כולל בין היתר גיל, מגדר (נשים סובלות מכך יותר מגברים), השמנה (כרס גדולה משנה את מרכז הכובד וגורמת לקעור מותני גדול), הריון (שוב, שינוי של מרכז הכובד גורם להעמקת הקער המותני) ליקויים מבניים ותפקודיים מולדים או נרכשים ועוד. בין הליקויים המבניים והתפקודיים המולדים או הנרכשים נציין את חוסר האיזון שרירי בין קבוצות שרירים הפועלים על האגן והירכיים.

   מחד, קיצור יתר של השרירים זוקפי עמוד השדרה (Erector spine) ושל השרירים מכופפי הירך (Psoas and Rectus Femoris) ומאידך חולשה וגמישות יתר של השרירים מכופפי הברך ומותחי הירך (Hamstrings), שרירי הבטן (Abdominals) ושל שרירי העכוז (gluteal). גורמים נוספים כוללים: שינויים מבניים מולדים או נרכשים, בחוליות המותן או במנח המפרקים של הגפיים התחתונות, פגיעות בחוליות המותניים או בשרירי הבטן (הרניה), תורשה.

   נזקים אפשריים בגלל היפר לורדוזיס מותני

   לקות זו המתאפיינת בקעור עמוק בעמוד השדרה המותני גורמת לתפקוד לקוי של מפרקי עמוד השדרה ולעומסים מוגברים על חוליות הגב התחתון והצוואר ובעיקר על הדיסקים הבין חולייתיים. בטווח הארוך אנשים עם לקות יציבה זו צפויים לסבול בתדירות גדולה יותר מכאבי גב תחתון וסימנים ותסמינים נוספים הנגרמים בגלל נזקים לחוליות עמוד השדרה, למפרקי חוליות עמוד השדרה המותני ובעיקר לשחיקת סחוסים, פגיעות חוזרניות בשרירי הגב התחתון ועוד.

   תרגילים לשיפור הלורדוזיס המותני

   מתיחות של השרירים הקצרים (זוקפי עמוד השדרה ומכופפי הירך) וחיזוק של השרירים החלשים (השרירים מכופפי הברך ומותחי הירך, שרירי הבטן ושרירי העכוז).

   תרגיל I: מתיחת מכופפי הירך וחיזוק שרירי הישבן ומכופפי הברך

   את המתיחה של שרירים מכופפי הירך וחיזוק שרירי הישבן והשרירים מכופפי הברך נשיג באמצעות ביצוע גשר שריר העכוז (Gluteal Bridge). מנח מוצא: שכבו על הגב עם הידיים לצדדים, ברכיים כפופות וקרסוליים מונחים על הקרקע.

   אופן ביצוע: הרימו את האגן עד שהברכיים, ירכיים וכתפיים נמצאים בקו ישר. שהו במנח 10 שניות וחזרו למנח מוצא. חזרו על התרגיל 10 פעמים ובצעו 3 סדרות מידי יום.

   הערות: הימנעו ממתיחת יתר של הגב. במידה ואתם מבצעים את התרגיל  נכון תחושו את המאמץ בשרירי העכוז, בשרירי הירך האחוריים ובגב התחתון.

   תרגיל II: מתיחה של מכופפי הירך.

   תרגיל ראשון – מתיחה של השריר הארבע ראשי: (Quadriceps Femoris).

   מנח מוצא: שכבו על צד ימין וכופפו את ברך שמאל לכיוון הישבן.

   אופן ביצוע: אחזו את מפרק הקרסול השמאלי והצמידו אותו ככול שניתן אל ישבנכם. שהו במנח 10 שניות, חזרו על התרגיל 10 פעמים ובצעו 3 סדרות בטרם תחליפו צד.

   הערות: שמרו על בטן מוכנסת והימנעו ממצב של היפר לורדוזיס מותני.

   תרגיל שני – ביצוע מתיחה של שרירי המותן כסל (Iliopsoas).

   מנח מוצא: עמדו כאשר רגל ימין לפנים ככול שניתן והברך הימנית כפופה קמעה ומצויה מעל כף הרגל הימנית. תמכו את עצמכם על ידי השענת שתי כפות הידיים על הברך הימנית.

   אופן ביצוע: הניחו לאגן לרדת קלות עד לתחושה של מתיחה בשריר המותן כסל השמאלי. הישארו במנח 10 שניות, הרפו וחזרו למנח מוצא. חזרו על התרגיל 10 פעמים ובצעו 3 סדרות בטרם תחליפו צד.

   הערות: שמרו על בטן מוכנסת הימנעו ממצב של היפר לורדוזיס מותני

   תרגיל III: מתיחה של שרירי הגב התחתון עד לנטרול היפר לורדוזיס מותני

   מדובר למעשה בתרגיל החתול שמטרתו מתיחה של שרירי הגב התחתון.

   מנח מוצא: עמידה על 6 על מזרן או מיטה. ברכיים, כפות ידיים ואצבעות הרגליים מונחות בטבעיות.

   אופן ביצוע: קימור וקעור אטיים של עמוד השדרה המותני. בצעו את התרגיל במשך כשלוש דקות 3 פעמים ביום.

   הערות: בצעו את התרגיל באופן הדרגתי מבחינת עומק התנועה ומהירות התנועה.

   תרגיל IV: חיזוק בטן איזומטרי על אמות הידיים (פלאנק)

   מטרת התרגיל חיזוק הבטן. תרגיל זה מחזק את הבטן ואת שרירי הליבה באופן שאינו מזיק לגב.

   מנח מוצא: שכיבה על הבטן כאשר המרפקים כפופים ומונחים לצידכם.

   אופן ביצוע: התרוממו על אמות הידיים ועל אצבעות הרגליים. הגוף נשאר בקו ישר ולא במצב של היפר לורדוזיס מותני. הגדילו את הזמן שבו אתם שוהים במנח. התחילו ב10-15 שניות ונסו להגיע עד לשתי דקות. ניתן לעלות את רמת הקושי על ידי הרמה של רגל אחת והחזקתה מעלה למשך 20-30 שניות.

   הערות: הימנעו מקימור או ממצב של היפר לורדוזיס מותני.

   תרגיל V: חיזוק שרירי בטן ע"י גלגול האגן לאחור ונטרול היפר לורדוזיס מותני

   מטרתו התרגיל חיזוק שרירי הבטן ולמידה והדגשת המיקום הרצוי של האגן.

   מנח מוצא: שכבו על הגב כאשר הברכיים כפופות וכפות הרגליים מונחות על הקרקע.

   אופן ביצוע: סובבו את האגן לאחור תוך כיווץ של שרירי הבטן עד לנטרול מלא של היפר לורדוזיס מותני. שהו במנח 20 שניות והרפו. נוחו 20 שניות ובצעו שוב את התרגיל. כמובן שישנם תרגילים נוספים לחיזוק שריר הבטן.

   הערות: הימנעו מכאבי גב תחתון.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.

    לחיות עם דלקת מפרקים

    לחיות עם דלקת מפרקים

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) לחיות עם דלקת מפרקים ולשמור על איכות החיים זה אפשרי. קיימים מעל

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולנו. כאבים ושאר