כאבי גב תחתון, אבחון וטיפול

כאבי גב תחתון וסימנים ותסמינים אחרים עלולים להופיע בגלל מגוון רחב של מחלות, פגיעות מעומסים חוזרניים ופציעות חבלה. בעמוד הנוכחי תיארתי עבורכם חלק מאותם גורמים שכיחים. עוד הוספתי בקטגוריה הזאת מאמרים שעוסקים באבחון, טיפול ומניעה של כאבי גב תחתון. זכרו, אבחון מהיר של הכאב בגב התחתון והבנת הסיבות להתפתחותו יאפשרו טיפול יעיל יותר בגב התחתון וימנעו התפתחות כאבים ומגבלות כרוניים, טיפול מהיר ויעיל עשוי למנוע גם צורך אפשרי בניתוחים מורכבים.

סובלים מכאבי גב תחתון? כמעט, כול אחד יסבול מכאבי גב לפחות פעם בחייו. כאבי בגב התחתון מהווים את הסיבה השכיחה ביותר לבקשת עזרה רפואית לאחר מחלת השפעת. ברוב המקרים כאבים אלו יחלפו תוך ימים ספורים.

כאבי גב תחתון הם גורם משמעותי לעוגמת נפש, מגבלות גופניות ונזקים כלכליים. העלויות הכבדות של הטיפולים והאשפוזים יחד עם אובדן ההכנסות בגלל ימי המחלה שמים את הכאבים הללו במרכז תשומת הלב של החוקרים. מהם גורמי הסיכון לכאבי גב?

רובנו סובלים או נסבול מכאבי גב. האם כאבי גב ניתנים למניעה או שמא מדובר בגזירה משמיים? ברוב המקרים כאבי הגב אינם תוצאה של נזק משמעותי ויחלפו תוך ימים ספורים. לעיתים עקב חוסר מודעות והרגלים בעיתיים אנו גורמים לנזקים מצטברים בגב.

כאבי גב תחתון מהווים את אחת הבעיות המרכזיות לבני האדם. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מכאבי גב תחתון. מניעת כאבי גב תחתון הם אסטרטגיה נכונה אך אם איתרע מזלכם והגב התחתון החל לכאוב אבחנו וטפלו בבעיה ללא שהות.

כאבי גב תחתון עלולים להתפתח על רקע של בעיות שונות המחייבות התייחסות וטיפול שונים. בכול מקרה כזה חשוב לבצע הליך של אבחנה מבדלת שבמהלכה נשלול כול מחלה או גורם אפשרי להתפתחות כאבים בגב תחתון עד להגעה לאבחון הנכון.

כאבי גב ומגבלות התנועה שנלוות אליהם משפיעים על רוב בני האדם. ברוב המקרים הכאבים הללו הינם מכניים ונגרמים בגלל פגיעה גופנית בעמוד השדרה ו/או ברקמות התומכות בו. סיבות אפשריות לפגיעה מסוג זה כוללות בין היתר

הגב שלנו ובכלל זה עמוד השדרה הוא מבנה מורכב ביותר מגוון רחב של רקמות תומכות ומניעות. כול אחת מהן עלולה להינזק ולגרום כאבי גב. תסמונות שכיחות רבות עלולות לגרום בין היתר לכאבי גב. תסמונות כאבי גב מסוימות עלולות להיות מסוכנות לחיינו. 

גב תפוס וכאבי גב הם מהגורמים השכיחים ביותר לפגיעה באיכות חיים, היעדרות מעבודה וקבלת עזרה רפואית. מדובר על מצב שבו הגב לא יכול לנוע באופן חופשי. רוב בני האדם מצויים בסיכון לסבול ממיחושים וממגבלות תנועה בחלק כלשהו בגב.

סובלים מכאבי גב או כאבי צוואר? ישנה סבירות גבוהה שכאבים אלו נובעים מנזק לדיסק הבין חולייתי אשר יוצר לחץ על שורש עצב וגורם למגוון תסמינים. לרוב, מדובר בבלט דיסק. מהו דיסק? ומה ההבדל בין בליטה, בקע או פריצה של הדיסק?

סיאטיקה היא אוסף סימנים ותסמינים הנגרמים מפגיעה בעצב הסיאטי. הגורם הוא לרוב לחץ שמפעיל דיסק בין חולייתי על העצב. הסימנים והתסמינים כוללים כאבי גב , הקרנות כאב לרגל, נימול, חולשה ועוד. על סיאטיקה, תסמינים, אבחון וטיפול במאמר שלפניכם.

מעל רבע מהמקרים של כאבי גב תחתון וכאבי צוואר נובעים מפריצת דיסק או מנזק ברמת חומרה אחרת בדיסק הבין חולייתי. ברוב המקרים, עקב תנועתיות מרובה וארגונומיה ויציבה לקויים היוצרים עומסי יתר, הנזקים מתפתחים בדיסקים הבין חולייתיים בצוואר ובגב התחתון .

נזקים לפרקי שטחה (Facet joints) הם גורם בחלק ניכר מכאבי הגב וכאבי הצוואר. תסמונת פרקי שטחה מתייחסת לכלל הסימנים והתסמינים כולל כאבי הגב התחתון או כאבי הצוואר הנובעים מנזקים הנגרמים למפרקי ההחלקה הזעירים המכונים פרקי שטחה.

לעתים קרובות פונים אלי חולים עם כאבי גב תחתון ושואלים בדאגה, "דוקטור, אצלי זה גם פריצת דיסק מותני?" ובכן רק בקרב 30% מהחולים הכאבים בגב התחתון נגרמים בגלל פריצת דיסק מותני. יתר המקרים נגרמים בגלל בלט דיסק, בקע דיסק או מחלה אחרת.

פריצת דיסק מותני ללא סימנים ותסמינים לא תטופל. אין להעיר שדים רדומים. מאידך יש לטפל בפריצת דיסק הגורמת לסימנים ותסמינים שעלולים לכלול בין היתר כאבי גב תחתון, הקרנות כאב לאורך הרגל, שינויים נוירולוגיים ועוד. כירופרקטיקה יעילה בטיפול בפריצת דיסק מותני.

כאבי גב הינם מגפה עולמית. ריבוי בעלי המקצוע בתחום והדעות לגבי מה נכון לעשות מבלבלים. מחקרים בארה"ב מעידים שחולים עם פריצת דיסק שנותחו בגב לא הראו שיפור גדול יותר מחולים שנמנעו מכך. לכן עדיף להמנע.

חלק מהאנשים שבעקבות כאבי גב או כאבי צוואר נשלחו לבצע CT או MRI נותרים עם סימן שאלה ותחושת חמיצות כאשר הם קוראים את תוצאות הפיענוח ומגיעים למשפט הסתום מבחינתם האומר "בלט דיסק (או פריצת דיסק) היוצר לחץ על השק התקאלי". 

כאבי גב בעיקר בקרב ילדים ובני נוער עלולים להתפתח בגלל ספונדילוליזיס. מדובר בשבר מאמץ בקשת האחורית של החוליה לרוב על רקע של פציעות מאמץ חוזרני. גורם סיכון לתופעה הוא מבנה מולד לקוי. על אבחון וטיפול ספונדילוליזיס קראו בהמשך.

אחד מהגורמים השכיחים לכאבי גב בעיקר בקרב ילדים ונערים הוא ספונדילוליסטזיס. ספונדילוליסטזיס הוא מצב שבו חוליה אחת זזה ממקומה קדימה או אחורה ביחס לחוליות האחרות. ספונדילוליסטזיס נגרמת לרוב על רקע של פציעות מאמץ חוזרני.

כאבי גב אצל ילדים הפכו בעידן המודרני לתופעה שכיחה. הגמישות ויכולת העמידות והסתגלות גבוהה האופיינית לילדים לא מצליחים לחפות על חוסר פעילות גופנית, העומסים מנשיאת ילקוטים כבדים ושעות ארוכות של ישיבה מרושלת.

כאבי גב תחתון מהווים את אחת מהבעיות הרפואיות הגדולות ביותר לאדם. עד לפני שנים ספורות הטיפול המומלץ בכאבי גב תחתון היה מנוחה ארוכה במיטה. היום ההמלצה היא להימנע ממנוחה במיטה ולהמשיך להיות פעיל. 

מעל 50% מהנשים סובלות מכאבי גב תחתון בהריון. אצל כשליש מהנשים הללו הכאב הוא קל ונלוות לו מגבלות קלות בלבד. אצל כ 10% מקבוצת נשים זו הכאב הוא חמור ונלוות לו מגבלות קשות. אצל יתר הנשים רמת הכאב בגב התחתון ממוצעת.

כאבי גב במהלך ההיריון הם נחלתן של נשים רבות. הגורמים לכאבי גב בהריון הינם רבים. מלבד במקרים קלים במיוחד מומלץ בכול הנוגע לכאבי גב בהריון לאבחן את מקור הכאב ובמידת הצורך לטפל ללא דיחוי.בכך ניתן למנוע התפתחות בעיה משמעותית שעלולה להימשך גם לאחר הלידה.

כאבי גב יכולים להתפתח גם בגלל היצרות תעלת השדרה הגורמים לכך שהתעלה צרה מכדי להכיל ברווחה את חוט השדרה. הלחץ על חוט השדרה שנוצר עקב כך עלול לשבש את התפקוד של עצבי חוט השדרה לגרום לדלקות וכאבים.

כאבי גב מהווים בעיה שכיחה. הגישה הנכונה לטיפול בכאבי גב מתנגשת לעיתים עם תפיסות מוטעות שקיימות בציבור. אמנה כאן את המיתוסים המרכזיים שבהם נתקלתי במרפאתי במהלךהשנים לא כולל מיתוסים כמו "אין כמו מים קדושים לריפוי כאבי גב".

כאבי גב תחתון שכיחים ביותר לאדם. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מהם במהלך חייהם. לרוב הגורם לכאבי הגב אינו משמעותי והם צפויים לחלוף תוך ימים ספורים. לעתים המיחושים בגב עלולים להוות תסמין למחלה קשה ומסכנת חיים. 

הסטטיסטיקה לגבי שכיחות כאבי גב בקרב בני האדם בעולם המערבי נעה בין 80%-ל90% מכלל האוכלוסייה. בכול מקרה מדובר במגיפה עולמית אדירת ממדים ואדירת נזקים. האם ניתן לעצור את המגפה הזאת? מה צריך לעשות?

ליוגה יש דימוי של פעילות גופנית בריאה וטוב שכך. יוגה אכן מטיבה עם גופנו ונפשנו. מחקר חדש מאשר שיוגה מועילה במצב של כאבי גב תחתון כרוניים אך אינה נטולת סיכונים. יש לפתח מודעות ולהימנע מכול תנועה או מנח הכרוכים בכאב.

פעילות גופנית היא קריטית לגב בריא, אך, במצב בו הגב כואב פעילות פיזית עלולה להחמיר את המצב. יש, לשקול מה מתאים לעשות כאשר הגב כואב. על פי מומחים, יש לבחור פעילות כגון הליכה, שאינה מפעילה את הגב עצמו באופן ממוקד!

רוצים בכך או לא אנו חיים בעולם ממונע. מאות מיליוני בני אדם נוהגים מידי יום ומספר זה רק הולך וגדל. אחת הבעיות שצצות בגין הנהיגה היא כאבי הגב. ברוב המקרים כאבי גב אלו הם תוצאה של חוסר התאמה בין הנהג למושב במכונית.

עקמת (סקוליוזיס) היא תופעה פתולוגית הגורמת לעקמומיות צידית ורוטציה של עמוד השדרה. בצילום רנטגן יראה עמוד השדרה כ אות S או C ולא כקו ישר. לרוב אין לעקמת משמעות קלינית. לעיתים תתפתחנה בעיות כמו סיאטיקה. 

כאבי גב כמו גם כאבי צוואר פוגמים באיכות חיינו וצורכים משאבים אדירים. אחד הגורמים הוא נזק לדיסק הבין חולייתי. האם צריבת דיסק עשויה להועיל? מס' מחקרים שפורסמו בארצות הברית קובעים שלא. צריבת דיסק? חכו עם זה.

אין סוף מחקרים שבים ומאשרים את החשיבות של פעילות גופנית וחיזוק שרירי הגב ושרירי הליבה למניעת מחלות ובכלל זה כאבי גב. עם זאת יש לזכור, לפעמים הליכה עשויה להעניק לנו הקלה וריפוי מהירים יותר מפעיליות אחרות.

חשים כאבי גב? סביר להניח שנתקלתם בנותני העצות שכוונתם טובה אך לא כך הבנתם. בין יתר ההצעות שקיבלתם הייתה בוודאי גם ההמלצה לשחות: "אין כמו שחייה לכאבי גב"! ובכן, זה לא תמיד נכון ולפעמים זה עלול אפילו להזיק.

כאבי הגב גורמים לנו מגבלות גופניות רבות ובכללן מגבלות בקיום יחסי מין סדירים. ובכול זאת, אין לוותר על חיי המין. מאמר זה נכתב עבור כל המטופלים שלי ששאלו על הנושא בעדינות ובמבוכה וגם לאלו שלא מעיזים לשאול.

תסמונת זנב הסוס - מצב קליני עם פוטנציאל לנזק חמור ובלתי הפיך המחייב התערבות כירורגית דחופה. תסמונת זנב הסוס מתרחשת כאשר לחץ נוצר, לרוב על ידי דיסק בין חולייתי, על צמת העצבים המצויה בחלקו התחתון של עמוד השדרה.  

מה הקשר בין חולשת רצפת האגן וכאבי גב תחתון? שרירי רצפת האגן יחד עם קבוצת שרירי הליבה האחרים מייצבים ומגנים על עמוד השדרה בכלל ועל עמוד השדרה המותני בפרט. כול ליקוי תפקודי בקבוצת שרירים זאת עלולה להוביל להתפתחות כאבי גב תחתון.

חוליות עמוד שדרה מותני הן החוליות הפגיעות ביותר בעמוד השדרה. חוליות אלו מהוות מקור ההולך וגדל עם השנים לכאבי גב ונזקים אחרים. מחקרים טוענים ששרירי ליבה חזקים יעזרו לנו לייצב את החוליות הללו ולמנוע תנועות שגויות וכאבים.

זה הכול התחיל בזה שכאב לי הגב. הרופאים אמרו לי לשחות- שחיתי. אמרו לי לחזק את הבטן - חיזקתי את הבטן, אמרו לי לחזק את הגב - חיזקתי. כלום לא עוזר. הכאבים מחמירים. מה לעשות? נסו חיזוק שרירי הליבה? שרירי הליבה וחשיבותם.