Skip to main content

כאבים בגב התחתון, אבחון וטיפול

כאבים בגב התחתון, אבחון וטיפול

כאבים בגב התחתון? אבחון וטיפול הניתנים מהר עשויים למנוע כאבים בלתי הפיכים וצורך עתידי בניתוח. כאבים המתפתחים בחלק התחתון של הגב והסימנים והתסמינים האחרים הנלווים מהווים עניין שכיח ביותר וגורם מוביל לאובדן ימי עבודה . למעשה כ80% מבני האדם צפויים לסבול במהלך חייהם ממגבלות לפרקי זמן משתנים בגלל כאבים אלו. על פי נתונים המתפרסמים ממקורות שונים נמצא שהשכיחות של כאבים אלו בקרב ילדים ובני נוער נמוכה יותר אך עולה דרמטית בגילים 55 - 35. ככול שהאוכלוסייה מתבגרת והרקמות התומכות בעמוד השדרה ובכלל זה הדיסקים הבין חולייתיים מתנוונים שכיחות הכאב עולה.

בחלק התחתון של העמוד הנוכחי תיארתי בהרחבה מה הם הגורמים השכיחים למיחושים אלה, מה הם גורמי הסיכון, דרכי אבחון וטיפול וכמובן כיצד מונעים אותם ועוד. זכרו, אבחון מהיר והבנת הסיבות להתפתחותם יאפשרו טיפול יעיל יותר בכאבי גב התחתון וימנעו התפתחות מגבלות כרוניות, טיפול מהיר ויעיל עשוי למנוע גם צורך אפשרי בניתוחים מורכבים.

כאבים בגב התחתון

כאבים המופיעים בגב התחתון מהווים בעיה שכיחה ביותר. מעטים הם בני המזל שחומקים מהם. ברוב המקרים הם נובעים מנזק קל לשריר בחלק התחתון של הגב. ישיבה לא נכונה, תנועה לא נכונה, מאמץ גדול מידי או מאמצים חוזרניים ועוד יובילו לכך. כאבים קלים אלו יחלפו תוך יום או יומיים גם בלי טיפול. לעתים הסימנים והתסמינים הללו נגרמים בגלל פתולוגיות משמעותיות כולל בין היתר פריצת דיסק מותני. אבחון מדויק ומהיר נדרש כדי לטפל בהקדם במקור הבעיה. עיכוב עלו לגרום לנזקים בלתי הפיכים ומכאובים כרוניים.

גורמים

ישנם הרבה גורמים לכאבים בגב התחתון. ידיעת הגורם המדויק לכאבים עשויה להועיל בטיפול בו ובמניעתו בעתיד. בין הגורמים השכיחים נמנה עומסי יתר חוזרניים הנובעים מישיבה לקויה וממושכת, נזקי חבלה בגב התחתון בעקבות תאונות דרכים, פציעות ספורט או נפילה בבית וכמובן מחלות והפרעות בריאותיות כמו דלקת פרקים ניוונית, דלקת פרקים שגרונית ועוד. בין תסמונות השכיחות שעלולות לגרום בין היתר לכאב בגב התחתון נמנה סיאטיקה,ספונדילוליסטזיס, היצרות תעלת השדרה, עקמת, כאבי גב בהריון ועוד.

גורמי סיכון

גורמי סיכון רבים מעלים את הסיכוי להתפתחות כאב בחלק התחתון של הגב. נטרול גורמי הסיכון הללו עשוי להועיל במניעת הכאבים. בין גורמי הסיכון נמנה ראשית את הגיל (ככול שאנו מתבגרים הסיכון עולה), מקצועות הגורמים לעוסקים בהם עומסי יתר חוזרניים על עמוד השדרה המותני והרקמות סביבו (סבל, עובדי תעשייה), ספורט או תחביב שבמסגרתם נוצרים עומסי יתר על הגב (מתאמנים בהרמת משקולות), השמנה ומשקל עודף, הריון, ליקויים מבניים מולדים או נרכשים בעמוד השדרה המותני או בגפיים התחתונות (עקמת, יישור הלורדוזיס), ליקוי ביומכני מולד או נרכש בעמוד השדרה המותני, פציעה או ניתוח קודמים, דיכאון, גובה (לגבוהים סיכון גבוה יותר) ועוד.

סימנים ותסמינים נלווים

מלבד כאבים בגב התחתון החולה התלונן לרוב על סימנים ותסמינים נוספים. אלה עשויים להעניק לנו רמזים לגבי הרקמה שניזוקה וחומרת הנזק. בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבים המוקרנים לרגל או לשתי הרגליים, לישבן או לשני הישבנים, למפשעה ולאגן, מגבלות תנועה, נימול, הירדמות וחולשה של חלקים מהרגל, אובדן שליטה על הסוגרים ועוד.

אבחון

אבחון כאבים בגב התחתון מחייב למידת ההיסטוריה הרפואית, בדיקה גופנית, ולעתים בדיקות מעבדה ודימות. נלמד על הרקע הבריאותי האישי והמשפחתי של החולה כולל נטייה גנטית לחולי כזה או אחר, אשפוזים, ניתוחים, פציעות, טיפולים תרופתיים ועוד. נלמד על התפתחות הכאב כולל איפה ממוקם, מתי החל, כיצד החל,  מה משפיע עליו, האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים כולל נימול, הירדמות, חולשה, אובדן שליטה על הסוגרים, חום, אובדן משקל בלתי מוסבר ועוד. בבדיקה הגופנית נתבונן, בכם בעת ביצוע מטלות שונות ונחפש סימנים חיצוניים לבעיה. נמשש את האגן, הגב והגפיים התחתונות בניסיון לחוש במשהו חריג כמו כאב נפיחות ועוד. נניע את חלקי הגוף הללו המהווים שרשרת קינטית וננסה לאתר מגבלות תנועה וליקויים בתבנית התנועה.

נערוך בדיקות מיוחדות שמטרתן זיהוי פתולוגיות ייחודיות. נבצע בדיקה נוירולוגית שתכלול בחינה של ההחזרים הגידיים, כוח, חישה ועוד. במידה ויחסר לנו מידע לקביעת אבחון נפנה את החולה לביצוע בדיקות נוספות כולל בדיקות מעבדה (בדיקות דם, הולכה עצבית) ודימות (רנטגן, MRI או CT). בסוף התהליך נבצע תהליך אבחנה מבדלת שבה נסנן את כלל הגורמים שעלולים לגרום לסימנים ותסמינים דומים ונותיר את האבחון הנכון.

טיפול 

מטרות הטיפול בכאבי גב תחתון מותאמות לרמת כאביו חומרת מגבלותיו של החולה. במקרים קלים יתכן ואפשר יהיה להסתפק בטיפול עצמי שיכלול מנוחה, התנהלות זהירה שנמנעת מכאב אך אינה נמנעת מפעילות, קומפרסים חמים, תמיכה לגב ועוד. במצבים מורכבים יותר נדרש כירופרקט. הטיפול הכירופרקטי עושה שימוש בשילוב של מכשור מתקדם לריפוי דלקות ובטכניקות טיפול ידניות על מנת להסדיר את הגורם המכני לתסמינים הללו. הכירופרקט התמקד בהסדרת התפקוד של עמוד השדרה ושל הרקמות סביבו ויעניק ייעוץ במגוון גורמי סיכון בעלי השפעה על הגב התחתון כולל ארגונומיה (עמדת עבודה, הרמה נכונה, ישיבה נכונה ועוד), יציבה, פעילות גופנית (מה נכון לעשות ומה לא וכיצד נכון לבצע) ועוד. במצבים קליניים קשים החולה עלול להזדקק לטיפול תרופתי או כירורגי.

שיקום

עמוד שדרה וגב שנפצעו חייבים שיקום. ללא שיקום הגב נותר פגיע לפציעות חוזרניות. מטרת השיקום היא לאפשר חזרה לשגרת חיים, עבודה וספורט. כדי להשיג מטרות אלו ננקוט בגישות שונות על מנת להכשיר את חלקי הגב השונים לעמוד בעומסים. הכירופרקט יבצע בין היתר הנעות של חלקי הגוף הרלוונטיים וישלב טכניקות ותרגילים לחיזוק שרירי הליבה, לגמישות, לשיפור האיזון בין השרירים הפועלים על עמוד השדרה, שיפור שיווי המשקל, שיפור חוש החישה העצמית ועוד. שיפורים אלה יאפשרו לרקמות סביב עמוד השדרה לתמוך ולהסיר חלק מהעומסים המוטלים עליו ובכך להפחית את הסיכון להישנות הפציעה. כירופרקט ינחה את החולה לגבי אופן השמירה והתחזוקה של כישורים גופניים אלה.

כאבים בגב התחתון? גורמים ותסמינים עשויים לשפוך אור על הגורם. כמעט, כול אחד סובל או יסבול מכאב באזור הזה לפחות פעם בחייו וחלק גדול מבני האדם סובלים מהם באופן כרוני. כאבים אלו מהווים סיבה שכיחה ביותר לבקשת עזרה רפואית לאחר מחלת השפעת. 

כאב גב תחתון? גורמי סיכון כוללים בין היתר עישון ויציבה לקויה. העלויות הכבדות של הטיפולים והאשפוזים יחד עם אובדן ההכנסות בגלל ימי המחלה ופיצויים שמים את הכאבים הללו במרכז תשומת הלב של החוקרים. ידיעת גורמי הסיכון עשויים למנוע אותם.

כאבי גב תחתון? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים בגב. מיחושים בחלקו התחתון של הגב מהווים בעיה מרכזית לבני האדם. רובנו סובלים או נסבול מהם במהלך החיים. מניעה היא אסטרטגיה הנכונה אך אם איתרע מזלכם אבחנו וטפלו בהם ללא שהייה. 

כאב בגב התחתון? אבחנה מבדלת מעלה את הסיכוי לדעת מה מקור הבעיה. מיחושים בחלק התחתון של הגב עלולים להתפתח על רקע של בעיות שונות המחייבות התייחסות וטיפול שונים. בכול מקרה כזה חשוב לבצע הליך של אבחנה מבדלת לקביעת אבחון. 

כאבי גב תחתון או כאבי כליות? כול אדם שסובל מכאבים בחלק התחתון של גבו שואל את עצמו את השאלה הזאת. הגורם לכאב המופיע בגב התחתון הוא לרוב הוא נזק גופני בעמוד השדרה ו/או ברקמות סביבו. לעתים הגורם לכאבים הללו עלול להיות פגיעה בכליה. 

כאבי גב תחתון בגלל סינדרום פצטלי מותני הם עניין שכיח הרבה יותר מפריצת דיסק מותני. אחד הגורמים השכיחים להתפתחות כאב בחלק התחתון של הגב או בצוואר הוא נזקים למפרקים הפצטלים. כאבים בצוואר הנגרמים מסיבה זאת מוגדרים "סינדרום פצטלי צווארי".

כאבי גב תחתון? מניעה היא הדרך הנכונה ללכת בה ולא טיפול ארוך ויקר. מיחושים אלו שאנו חשים בין הצלעות התחתונות לבין מפרקי הירך מהווים את אחת הבעיות השכיחות לאדם בעידן המודרני. ניתן למנוע אותם. 

כאבי גב? גורמים מפתיעים לכאבים הללו כוללים ארנק תפוח, תיק כתף ועוד. חשוב להיות מודע לגורמים הללו ואחרים ובכך ניתן לנטרל את גורמי הסיכון להתפתחות מיחושים וכאבים בחלק זה או אחר של הגב. האם הם ניתנים למניעה או שמא מדובר בגזירה משמיים? 

כאבים בגב התחתון? תסמונות שכיחות רבות עלולות לגרום להם. הגב ועמוד השדרה הם מבנים מורכבים הכוללים מגוון רחב של רקמות תומכות ומניעות. כול אחת מהן עלולה להינזק ולגרום להתפתחות הכאבים הללו. תסמונות מסוימות עלולות להיות מסוכנות לחיינו. 

גב תפוס? גורמים ותסמינים עשויים להעניק לנו רמזים לגבי הגורם למצב. גב תפוס הוא מהגורמים השכיחים ביותר לפגיעה באיכות חיים, היעדרות מעבודה, נזקים כספיים אישיים ולאומיים וקבלת עזרה רפואית. מדובר על מצב שבו הגב לא יכול לנוע באופן חופשי. 

בלט דיסק? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע כאבים כרוניים ועוגמת נפש מתמשכת. סובלים מכאבי גב או כאבי צוואר? ישנה סבירות גבוהה שכאבים אלו נובעים מנזק לדיסק הבין חולייתי אשר יוצר לחץ על שורש עצב וגורם למגוון תסמינים. לרוב, מדובר בבלט דיסק דיסק. 

סיאטיקה? אבחון וטיפול מהירים חשובים למניעת נזקים וכאבים בלתי הפיכים. סיאטיקה היא אוסף של סימנים ותסמינים כולל כאבי גב, הקרנות כאב לרגל, נימול, חולשה ועוד הנגרמים מפגיעה בעצב הסיאטי. הגורם הוא לרוב לחץ שמפעיל דיסק בין חולייתי על  שורש עצב מותני. 

פריצת דיסק? גורמים ותסמינים עשויים לשפוך אור על האבחון ולמנוע נזקים קשים. מעל רבע מהמקרים של כאבי גב תחתון וכאבי צוואר נובעים מפריצת דיסק או מנזק ברמת חומרה אחרת בדיסק הבין חולייתי. הגורם לרוב הוא תנועתיות מרובה וארגונומיה ויציבה לקויים.

פריצת דיסק מותני? אבחון נדרש כדי לדעת מה חומרת הנזק וכיצד צריך לטפל בזה. לעתים קרובות פונים אלי חולים עם כאבי גב תחתון ושואלים בדאגה, "דוקטור, האם פרצתי דיסק מותני?" ובכן רק בקרב 30% מהחולים הסובלים מכאבי גב תחתון התושה היא חיובית.

פריצת דיסק מותני? טיפול מהיר עשוי לחסוך נזקים בלתי הפיכים ועוגמת נפש גדולה. נזק לסחוס הבין חולייתי עלולה לגרום  בין היתר לכאבי גב תחתון, הקרנות כאב לאורך הרגל, שינויים נוירולוגיים ועוד. יחד עם זאת במידה ואין סימנים ותסמינים עדיף להימנע מטיפול. אין להעיר שדים רדומים. 

פריצת דיסק, חכו עם הניתוח. כאב גב היא מגפה עולמית. ריבוי בעלי המקצוע בתחום והדעות לגבי מה נכון ומה לא נכון לעשות מבלבלים. מחקרים בארה"ב מעידים שחולים עם פריצת דיסק שנותחו בגב לא הראו שיפור גדול יותר מחולים שנמנעו מכך. 

לחץ על השק התקאלי? מה זה? חלק מהאנשים שבגלל כאבי גב או כאבי צוואר נשלחו לבצע CT או MRI נותרים עם סימן שאלה ותחושת חמיצות כאשר הם קוראים את תוצאות הפיענוח ומגיעים למשפט "בלט דיסק (בקע, פריצה) היוצר לחץ על השק התקאלי". 

ספונדילוליזיס? אבחון וטיפול נדרשים לצמצם את הסבל ולמנוע החמרה במצב. מדובר בשבר מאמץ המתפתח בקשת האחורית של החוליה, בעיקר בקרב ילדים ובני נוער,לרוב על רקע של פציעות מאמץ חוזרני. אחד מגורמי הסיכון לתופעה הוא מבנה מולד לקוי. 

ספונדילוליסטזיס? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע החמרה במצב וצורך עתידי בניתוח. מדובר במצב שבו חוליה אחת זזה ממקומה קדימה או אחורה ביחס לחוליות האחרות. תופעה זאת מתפתחת בעקבות שבר מאמץ בקשת האחורית של החוליה לרוב בגלל מאמצים חוזרניים.  

כאבי גב בקרב ילדים הפכו בעידן המודרני לתופעה שכיחה. הגמישות ויכולת העמידות והסתגלות גבוהה האופיינית לילדים לא מצליחים לחפות על חוסר פעילות גופנית, העומסים מנשיאת ילקוטים כבדים ושעות ארוכות של ישיבה מרושלת.

כאבי גב, אל תישארו במיטה. כאבים המופעים בחלקו התחתון של הגב מהווים את אחת מהבעיות הרפואיות הגדולות ביותר לאדם. עד לפני שנים ספורות הטיפול המומלץ בהם היה מנוחה ארוכה במיטה. היום ההמלצה: אל תישארו במיטה. תמשיכו לנוע בלי לגרום כאב. 

כאבי גב בהריון? גורמים ומניעה מהווים מידע חשוב עבורך. הידיעה של מה גורם לכאבים ומה עשוי למנוע אותם יכולים לאפשר לכם הריון ללא כאבים. מעל 50% מהנשים סובלות מכאבי גב תחתון בהריון. אצל 10% מהן הכאב הוא חמור ונלוות לו מגבלות תפקוד קשות. 

כאבי גב בהריון? אבחון וטיפול מהירים חשובים להריון בטוח יותר. מלבד במקרים קלים במיוחד מומלץ בכול הנוגע לכאבי גב בהריון לאבחן את מקור הכאב ובמידת הצורך לטפל ללא דיחוי. בכך ניתן למנוע התפתחות בעיה משמעותית שעלולה להימשך גם לאחר הלידה.

היצרות תעלת השדרה? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים וצורך עתידי בניתוח. כאבי גב יכולים להתפתח גם בגלל היצרות תעלת השדרה. הלחץ על חוט השדרה שנוצר עקב כך עלול לשבש את התפקוד של עצבי חוט השדרה לגרום לדלקות וכאבים.

כאבי גב? מיתוסים על כאבים אלו גורמים לנזקים בכך שהם מונעים התנהלות נכונה. הדרך הנכונה לטפל בהם מתנגשת לעיתים עם תפיסות מוטעות שקיימות בציבור. אמנה כאן חלק  (ישנם הרבה מיתוסים) מהמיתוסים המרכזיים שבהם נתקלתי במרפאתי. 

כאבים בגב התחתון? בדיקת עמוד השדרה המותני היא הדבר הנכון לעשות. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מכאבים בגב במהלך חייהם. לרוב הגורם לכאבים הללו אינו משמעותי והכאבים צפויים לחלוף תוך ימים ספורים עם או בלי טיפול. 

כללי זהב לגב בריא כוללים שמירה על משקל מאוזן, הקפדה על פעילות גופנית ועוד. הנתונים לגבי שכיחות הליקויים בחלק התחתון של הגב בקרב אנשים בעולם המערבי נעים בין 80% -ל90% מכלל האוכלוסייה. בכול מקרה מדובר במגיפה עולמית. מה ניתן לעשות?. 

יוגה לכאבי גב תחתון? התשובה אינה חד משמעית. ליוגה יש דימוי של פעילות גופנית בריאה וטוב שכך. יוגה אכן מטיבה עם גופנו ונפשנו. יוגה גם מועילה לכאבי גב תחתון כרוניים אך אינה נטולת סיכונים. יש לפתח מודעות ולהימנע מכול תנועה או מנח הכרוכים בכאב.

כאבי גב תחתון, צאו להליכה! פעילות גופנית היא קריטית לגב בריא, אך, במצב בו הגב כואב פעילות פיזית עלולה להחמיר את המצב. יש, לשקול מה מתאים לעשות כאשר הגב כואב. יש להעדיף פעילות כגון הליכה, שאינה מפעילה את הגב עצמו באופן ממוקד!

לנהוג ברכב בלי כאבי גב היא שאיפה של רבים וטובים. רוצים בכך או לא אנו חיים בעולם ממונע. מאות מיליוני בני אדם נוהגים מידי יום ומספר זה רק הולך וגדל. המיחושים בחלק התחתון של הגב הם אחת הבעיות שצצות בגין הנהיגה. כיצד מונעים את התופעה הזאת?

עקמת? אבחון וטיפול מהירים ימנעו החמרה במצב והתפתחות סימניפם ותסמינים כרוניים. עקמת או סקוליוזיס היא פתולוגיה הכוללת עקמומיות צידית ורוטציה של עמוד השדרה. בצילום רנטגן יראה עמוד השדרה כאות S או C ולא כקו ישר. לרוב אין לה משמעות קלינית.

צריבת דיסק, חכו עם זה. כאבי גב כמו גם כאבי צוואר פוגמים באיכות חיינו וצורכים משאבים אדירים. אחד הגורמים הוא נזק לדיסק הבין חולייתי. האם צריבת דיסק עשויה להועיל? מס' מחקרים שפורסמו בארצות הברית קובעים שלא. צריבת דיסק, חכו עם זה.

תרגילים לגב יכולים להועיל לכאבי גב. אין סוף מחקרים שבים ומאשרים את החשיבות של פעילות גופנית וחיזוק שרירי הגב ושרירי הליבה למניעת כאבי גב. עם זאת יש לזכור, לפעמים הליכה עשויה להעניק לנו הקלה וריפוי מהירים יותר מפעילויות אחרות.

שחייה לכאבי גב, לא בטוח. זה לא תמיד נכון ולפעמים זה עלול אפילו עלול להזיק. חשים כאבי גב? סביר להניח שנתקלתם בנותני העצות שכוונתם טובה אך לא כך הבנתם. בין יתר ההצעות שקיבלתם הייתה בוודאי גם ההמלצה לשחות: "אין כמו שחייה לכאבי גב"!  

סקס וכאבי גב, האם זה אפשרי? כאבי הגב גורמים לנו מגבלות גופניות ובכללן מגבלות בקיום יחסי מין סדירים. ובכול זאת, אין לוותר על חיי המין. האם סקס עם כאבי גב אפשרי? מאמר זה נכתב עבור כל המטופלים שלי ששאלו וגם עבור אלו שלא מעיזים לשאול.

תסמונת זנב הסוס? אבחון וטיפול כירורגי מהיר חשובים למניעת נזקים בלתי הפיכים. תסמונת זאת מתרחשת כאשר נוצר לחץ, לרוב על ידי הדיסק הבין חולייתי מותני, על צמת העצבים המצויה בחלקו התחתון של חוט השדרה. מדובר במצב חירום קליני. 

חולשת רצפת האגן עלולה לגרום לכאבים בגב תחתון? שרירי רצפת האגן יחד עם קבוצת שרירי הליבה האחרים מייצבים ומגנים על עמוד השדרה בכלל ועל עמוד השדרה המותני בפרט. כול ליקוי תפקודי בקבוצת שרירים זאת עלולה להוביל לכאבים הללו.

מניעת כאבי גב? חיזוק שרירי הליבה היא דרך מצוינת להתחיל. חוליות עמוד שדרה מותני הן החוליות הפגיעות ביותר בעמוד השדרה. חוליות אלו מהוות מקור ההולך וגדל עם השנים לפציעות ודלקות. מחקרים טוענים ששרירי ליבה חזקים עשויים להועיל.

שרירי הליבה, קו הגנה אחרון של הגב. על שרירי הליבה מוטלת המשימה להגן על עמוד השדרה מפני עומסים בלתי צפויים. סימנים ותסמינים בחלק התחתון של עמוד השדרה הם עניין שכיח. פעילות גופנית ובעיקר חיזוק של שרירי הליבה מהווים רכיב במניעה.

חדשות - מחקרים רפואיים

 • סיאטיקה? ליריקה לא יעילה

  סיאטיקה? ליריקה לא יעילה. פריגאבאלין (ליריקה) המיועד לטיפול בכאב עצבי מומלצת לעתים על ידי רופאי כאב ורופאים אחרים כדי לטפל בסיאטיקה - תופעה קלינית הכוללת בין היתר כאבי גב תחתון עם הקרנות כאב לרגל. המחקר הנוכחי מצא שתרופה זו אינה יעילה לבעיה זאת. 

   
 • שינה בקרבה לטבע טובה יותר

  שינה בקרבה לטבע טובה יותר. כך קובע המחקר שלפנינו. שינה איכותית חשובה לבריאות המנטלית והגופנית שלנו. על פי המחקר הנוכחי מתברר שדרך אחת להגיע לשינה איכותית היא לחיות קרוב לאזורי טבע כגון פרקים ו/או חופים. מה הקשר בי קרבה לטבע לשינה?

   
 • אימון כוח לחיזוק העצם

  אימון כוח לחיזוק העצם עובד. אימוני כוח הכוללים הרמת משקלות עשויים לחזק את מסת העצם בכול הגוף ובמיוחד באזורים נושאי המשקל כגון עמוד השדרה המותני ועצמות ומפרקי הירך. אימוני כוח חשובים בעיקר בקרב גברים בגיל העמידה הסובלים מדלדול העצם.

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)