מוות מנפילה מסולם

מוות מנפילה מסולם
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מוות מנפילה מסולם מתרחש לעתים קרובות מידי. אלפים רבים של בני אדם ברחבי העולם נפצעים נהרגים מידי שנה בגלל תאונות עבודה ותאונות בבית. נפילה מסולם במקום העבודה או בבית מהווה גורם מרכזי לפציעות שחלקן קשות ובעלות השלכות ארוכות טווח על יכולת התפקוד. נפילה מסולם גורמת בחלק מהמקרים גם למוות.

תאונות במקומות העבודה ובבית גובות מחירים בריאותיים וכלכליים כבדים ביותר. מנהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית החל לעקוב לחקור ולהפיק את הלקחים הנדרשים כדי לצמצם את כמות הנפגעים את חומרת הפגיעה. מלבד הפגיעה הבריאותית ועגמת הנפש האדירה הכרוכים בתוצאות של תאונות העבודה אין לשכוח את הנזקים הכלכליים האדירים הנלווים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןמוות מנפילה מסולם – רקע

נפילה מסולם בעבודה בבית או בעבודה מהווים עניין שכיח יחסית. במקומות העבודה הנפילה מסולם שכיחה בקרב עובדים שעיסוקם מחייב שימוש בסולם כמו למשל צבעים, חשמלאים, פועלי בניין, שיפוצניקים, קבלנים, טייחים, כורתי עצים וגוזמי גדרות חיות ועוד. נפילה מסולם בבית או בעבודה גורמת למגוון רחב של פציעות ובכלל זה פציעות המובילות לנכות ולפציעות קטלניות. במקרה של פציעות הגורמות לנכות המשמעות עלולה להיות טיפולים קשים, ניתוחים, אישפוזים, שיקום, קשיי תנועה וקשיי תפקוד לכל החיים.

בין הפציעות השכיחות נמנה שברים בגפיים ובעמוד השדרה, נקיעות של מפרקים, קרע של גידים או שרירים, פריצות דיסק ועוד. האמרה האמריקאית הידועה האומרת " שזה קל כמו ליפול מסולם" מתארת בדיוק רב מצב קיים. עם זאת חשוב להזכיר שנפילה מסולם היא לא רק קלה אלא בהרבה מקרים גם קטלנית. על פי נתונים ששחרר המרכז האמריקאי למניעת מחלות: בעשור האחרון, ב- 43% ממקרי המוות על רקע של נפילות היה מעורב סולם. בקרב עובדים 20% מהנפילות נגרמות מסולם בעוד שבקרב עובדי בניין 81% מהנפילות נגרמות מסולם.

בשנת 2011 היו 113 מקרי מוות מנפילה מסולם של עובדים על כול 100,000 עובדים. באותה שנה 15,460 עובדים נפצעו מסולם ונזקקו ליום חופשה אחד לפחות. 34,000 עובדים שנפצעו מנפילה מסולם בשנה הזאת נזקקו לטיפול בחדרי מיון. עוד נתון מעניין הוא העובדה שהמעבידים מדווחים על מספרים נמוכים יותר של פציעות חמורות בקרב עובדים שעקב פציעתם מגיעים לחדרי מיון לעומת הדיווח של העובדים עצמם. התנהלות על פי עקרונות ארגונומיים יצמצמו את הסיכון למוות מנפילה מסולם. חשוב על כן לחשוב ארגונומית ולתכנן ארגונומי. במידת הצורך היעזרו במומחה בתחום.

הנחיות למניעת נפילות מסולם

מוות מנפילה מסולם
מוות מנפילה מסולם

לאור השכיחות של פציעות ומקרי מוות מנפילה מסולם המוסד לבטיחות וגיהות בארץ פרסם הנחיות והמלצות למניעת הישנות תאונות מסוג זה:

  • ראשית להקפיד על דרישות תקנות הבטיחות בעבודה בגובה. הקפדה כזאת משמעותה פחות מקרי מוות מנפילה מסולם.
  • לוודא שהעובדים הודרכו לעבודה בגובה על סולמות ע"י מדריך עבודה בגובה, והם בעלי אישור הדרכה תקף.
  • לספק ציוד ואמצעים מתאימים לעובדים בגובה על סולם, ולוודא שימוש בציוד זה.
  • לאסור על עובדים לבצע עבודות מעל גבי סולמות, ללא שימוש בציוד להגנה מפני נפילה מגובה.
  • לוודא בטרם ביצוע עבודה על סולם, שהסולם עומד על בסיס איתן ובאופן שווה על רגליו.
  • לדרוש שבעת ביצוע עבודה על סולמות יהיה נוכח במקום עובד נוסף.
  • במסגרת הדרכת עובדים במקום עבודה, יש להדריך/להנחות את העובדים כיצד לזהות ולמנוע מצבים לא בטוחים אשר חלים בעבודה מעל גבי סולמות וכן, לתת לעובדים תמצית מיידע בכתב על הסיכונים הכרוכים בעבודה זו .
  • מעסיק/עובד – זכור ! סולם אינו מהווה משטח עבודה בטוח ויש להעדיף ביצוע עבודה בגובה על גבי משטחי עבודה מתאימים ומגודרים.

 U.S. Centers for Disease Control and Prevention, April 2014

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים