Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

תסמונת כאב אזורי מורכב היא מחלה פרוגרסיבית של מערכת העצבים האוטונומית שבה עוצמת הכאב אינה פרופורציונלית לנזק המקורי שגרם להתפתחותה. מלבד כאב כרוני קשה צפוי החולה לסבול גם ממגבלות תנועה, רגישות מקומית, נפיחות, שינויים גוון בעור ועוד.

כאבים מהווים את אחת הבעיות הקשות שאיתן מתמודד האדם. למעשה הכאב מהווה את הסיבה המרכזית לצריכת שירותים רפואיים. ההשפעות של הכאב גולשות אל חיי הנישואים, חיי משפחה, חיים חברתיים, קריירה ועוד. לעתים הפגיעה באיכות החיים היא כול כך קשה שהחולה לוקה בדיכאון ומאבד את הרצון לחיות. אחת הסיבות האפשריות לכאב הכרוני הזה היא תופעה הקרויה תסמונת כאב אזורי מורכב (Complex Regional Pain Syndrome) או בקיצור CRPS.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

תסמונת כאב אזורי מורכב - רקע

תסמונת כאב אזורי מורכב היא תסמונת כאב כרונית הנובעת מפגיעה במערכת העצבים הסימפתטית שהיא תת מערכת של מערכת העצבים האוטונומית. כ7% מהאוכלוסייה בלי קשר לגיל מין או גזע סובלים מCRPS. עם זאת CRPS פוגעת בעיקר בנשים (75%) בגילאים 30-50. CRPS עלולה להתפתח לאחר פציעה, שבץ מוחי או אוטם בשריר הלב ומתאפיינת בכאבים עזים ביותר ופגיעה תפקודית.

CRPS פוגעת בעיקר באחת או יותר מהגפיים אך עלולה להתפתח ו/או להתפשט בכול חלקי הגוף כולל בגב ובצוואר. בעבר כונתה תסמונת זאת בשמות אחרים כולל בין היתר " החזר סימפתטי דיסטרופי" (Reflex sympathetic dystrophy ,RSD), תסמונת כתף - יד (Shoulder-hand syndrome), קוסלגיה (Causalgia), דלדול על-שם סודק (Sudek's atrophy) ועוד. טיפול מהיר עשוי להניב את התוצאות הטובות ביותר ולמנוע נזקים כרוניים קשים והתדרדרות תפקודית.

מערכת העצבים הסימפתטית

מערכת העצבים האוטונומית (Autonomic nervous system) היא כפי ששמה מרמז מערכת עצמאית שאינה מצויה בשליטתנו. מערכת זאת מורכבת למעשה משתי מערכות עצבים משניות מערכת העצבים הסימפתטית (The sympathetic nervous system) האחראית על התפקוד שלנו במצבי חירום ודחק ומערכת העצבים הפרהסימפטתית (Parasympathetic nervous system) האחראית על התפקוד של הגוף בעתות שגרה ומנוחה.

מערכת העצבים הסימפתטית אחראית על ניהול הגוף במצב של דחק וסכנה כאשר הגוף חייב להוציא להחליט ולהוציא לפועל האם "להילחם או לברוח" (Flight or fight). לתגובת גוף יעילה במצבי קיצון אלו נעזרת מערכת העצבים הסימפתטית בהשפעתה על קצב הלב, לחץ הדם, הזעה, וויסות זרימת הדם אל איברים פנימיים, הרמת הסוכר בדם, הפרשת אדרנלין, הרפיית שרירי הנשימה ועוד לצורך תיעול האנרגיה הדרושה. מערכת העצבים הפרהסימפטתית משמרת את התפקוד של מערכות הגוף השונות במצבי שגרה כולל מערכת הלב והנשימה, מערכת העיכול ועוד.

תסמונת כאב אזורי מורכב, סיווג

כאב כרוני

ישנם שני סוגים של תסמונת כאב אזורי מורכב (CRPS). רוב המקרים הם מסוג I שבעבר נקרא ניוון רפלקס סימפטי (Reflex sympathetic dystrophy ,RSD). תסמונת כאב אזורי מורכב מסוג I מתפתח בעקבות נזק מינימאלי לאחת מרקמות הגוף כולל נזק לסיבי עצבים הקטנים, גידים, שרירים, רצועות, עור, אמתחות (בורסות) ועצמות (שבר או סדק). בין הגורמים לפציעות הללו נמנה כולל: פציעת ספורט, תאונת דרכים, נפילה, נקיעה, שבר גרמי והטיפול באמצעות גבס, ניתוח, כווייה, דלקת זיהומית, תסמונות לכידה עצבית (מרפק, שורש כף היד, קרסול), פציעות ממאמץ חוזר (Repetitive Stress Injuries, RSI) ועוד.

על פי מחקר משנת 2006 שנערך על ידי חוקרים מבית החולים הכללי במסצ'וסטס נמצא נזק לסיבי העצבים הקטנים (Small-fiber nerve) ברובם המכריע של הפציעות שנחקרו וגרמו לCRPS מסוג I. חלק קטן מהמקרים של CRPS הם מסוג II. תסמונת כאב אזורי מורכב מסוג II שנקראה בעבר "כאב עצבי לאחר טראומה" (Post traumatic neuralgia) או "קאוסלגיה" (Causalgia) נגרמת על רקע של נזק משמעותי לסיב העצב הפריפרי.

גורמים

נכון להיום לא נמצאה הסיבה הישיר לCRPS עם זאת ידוע שמגוון רחב של פגיעות או מחלות עלול להוביל להתפתחותה. בין גורמי הסיכון להתפתחות CRPS נמנה החל מחבלה שולית או דלקת באחת הגפיים וכלה בשבץ מוחי, אוטם שריר הלב, גידולים סרטניים ועוד. ישנם חוקרים המאשימים בהתפתחות תסמונת זאת את הפגיעה בסיבי העצב הקטנים. פגיעה זו מובילה שרשרת תגובות הכוללת התרחבות כלי הדם במקום, בצקת, לחץ על סיבי העצבים ועל כלי הדם, נזקים עצביים הגורמים לכאבים, שינויים תחושתיים ושינויים בטמפרטורה של העור. חוקרים אחרים טוענים שפגיעה המקורית במערכת החיסונית ותגובת המערכת החיסונית לפגיעה זאת הם האחראים להתפתחות התסמונת. ישנן דעות נוספות ובכללן כאלה הטוענות שפגיעה בכלי הדם היא הגורם להתפתחות התסמונת עוד.

סימנים ותסמינים

החולה בCRPS יתלונן לרוב על הופעת סימנים ותסמינים קלסיים בחלק שנפגע (לרוב אחת או יותר מהגפיים) הכוללים כאבים עזים ומתמשכים, נפיחות, נוקשות מפרקית ותחושת שריפה קשה המחמירים במצב של מנוחה. הסימנים והתסמינים אינם פרופורציונליים לנזק הראשוני שהוביל להתפתחות התסמונת ומוגדרים ככאבים הכרוניים הכי קשים על פי סולם מקגיל (McGILL Pain Index).

סימנים ותסמינים נוספים שתסמונת זאת עלולה לכלול כוללים רגישות קיצונית למגע בחלק הפגוע, שינויים בלחות העור, הזעת יתר, דקיקות של העור, שינויים בטמפרטורת העור, שינויים בקצב צמיחת השיער והציפורניים, בעיות שינה, בעיות בזיכרון ובריכוז ועוד. בשלבים מתקדמים עלולים הסימנים והתסמינים הללו לכלול גם חולשת שרירים, בעיות קואורדינציה, רעד, אובדן מתח שריר (Dystonia), ירידה בצפיפות העצם ועוד.

חשוב לציין שמלבד בגפיים תסמונת CRPS עלולה להופיע גם בחלקי גוף אחרים ובכלל זה בפנים, כתפיים, צוואר וגב, עיניים ובאברים נוספים. נקודה חשובה נוספת היא שבחלק גדול מהמקרים (כ70%) CRPS עלולה להתפשט מאזור גוף אחד לאזור גוף אחר ובחלק קטן מהמקרים (כ10%) התסמונת עלולה להקיף אפילו את כול הגוף.

אבחון

אין בנמצא בדיקה שיכולה לאבחן באופן וודאי את CRPS. האבחון על כן מתבסס על לקיחת היסטוריה רפואית מדוקדקת ובדיקה גופנית יסודית. המידע שייאסף מההיסטוריה הרפואית יכלול בין היתר מה הם הסימנים והתסמינים מהם סובל החולה והבנה כיצד החלו, מה מחמיר ומה מפחית אותם ועוד. בבדיקה הגופנית נתבונן בעור של הגפה או של אותו חלק גוף פגוע אחר ונחפש אחר שינויים חיצוניים בצבע ובדפוסי ההזעה. נבדוק את טווחי התנועה הפסיביים ואקטיביים של המפרק. במידת הצורך על מנת לשלול פתולוגיות אחרות ובכללן מעורבות של שורש עצב צווארי או מותני נפנה את המטופל לבדיקות דימות (צילומי רנטגן, מיפוי עצמות, CT או MRI) ו/או בדיקות מעבדה (בדיקות דם, בדיקות הולכה עצבית).

טיפול

אין ריפוי מלא לתסמונת CRPS עם זאת טיפול וניהול מהירים בעיקר אצל ילדים עשוי להעניק את התוצאות הטובות ביותר. לעתים טיפול מהיר ויעיל יכול אפילו לדכא את המחלה ולהחזיר את התפקוד למצב נורמאלי. הטיפול נועד להקל על הסימנים והתסמינים, לשמר את היכולת התפקודית ולמנוע התפתחות בעיה חמורה יותר. מגוון הטיפולים המוצע לתסמונת הזאת כולל טיפול תרופתי, טיפול גופני ובמקרים קשים גם ניתוח.

אצלנו במרפאה אנו נעזרים בטיפולים נוגדי דלקת כגון לייזר רך ומתחילים בשלב מוקדם של הפציעה להניע את האזור הפגוע ולעודד את החולה לחזור לשגרה אקטיבית. מלבד גמישות וכוח, תרגול ושמירה על הדינאמיות של האבר הפגוע תורמת גם לנרמול זרימת הדם ולהפחתת הכאב ויתר הסימנים והתסמינים.

במקרים שבהם יש גם נזק עצבי בגין לכידה או פציעה והטיפול השמרני לא מועיל נפנה את החולה לבדוק את האפשרות לטיפול כירורגי (? Sympathectomy). ישנם מקרים שבהם נדרשת עזרה נפשית כדי להתמודד עם התסכול העז הנובע מהכאבים הקשים והמתמשכים.

המשיכו לקרוא אודות פציעות מינוריות שעלולות להוביל להתפתחות תסמונת כאב אזורי מורכב כולל בין היתר דלקת בגיד או נקע בקרסול. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

לישראלים כואב יותר

לישראלים כואב יותר! מתברר שעמים שונים סובלים מכאבים באופן שונה. על פי מחקר שנערך בארץ כ- 46% מתושבי ישראל סובלים מכאבים כרוניים. נתון זה גבוה באופן ניכר בהשוואה לממוצע המקובל בעולם שעומד על 10 - 40 %. האם אכן לישראלים כואב יותר?

לישראלים כואב יותר
נוגדי דלקת מזיקים לקיבה

נוגדי דלקת מזיקים לקיבה! תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות המנטרלות באופן מיוחד את האנזים COX-2 הינן פיתוח חדשני ונחשבו עד לאחרונה לבטוחות לשימוש מבחינת מערכת העיכול. במשך תקופה ממושכת נרשמו תרופות אלו וחולקו לכול דורש. 

נוגדי דלקת מזיקים לקיבה
ויאוקס (Vioxx)

ויאוקס (Vioxx) היא תרופה אנטי דלקתית לא סטרואידית שנחשבה עד לפני שנים ספורות לתרופת פלא. שמה נישא כדוגמא לתרופה ש"עובדת" ובטוחה לשימוש. התרופה נאסרה לשיווק לאחר שנתגלה שהיא מגבירה דרמטית את הסיכון לשבץ מוחי ומחלות לב.

ויאוקס (Vioxx)
אטופן מזיק ללב ולסחוסים

אטופן מזיק ללב ולסחוסים! שימוש ממושך ובמינון גבוה בתרופה נוגדת דלקת כגון אספירין, אטופן, נפרוקסן ואיבופרופן מעלים את הסיכון להתקפי לב ושבץ מוחי ולפגיעה בקיבה ובסחוסים. טיפול שמרני ע"י כירופרקט יאפשר לכם להימנע מהם.

אטופן מזיק ללב ולסחוסים
נוגדי דלקת לפני ספורט?

נוגדי דלקת לפני ספורט לא מפחיתה את הנזקים והתסמינים האופייניים ליום שאחרי הפעילות הגופנית ומאידך, מעלה את העקה החמצנית. מלבד זאת אין לשכוח שצריכת תרופות מסוג זה כרוכה בפוטנציאל לתופעות לוואי קשות ואף מוות בגלל פגיעה בלב ובכלי הדם ו/או במערכת העיכול.

נוגדי דלקת לפני ספורט?
דלקת, מה זה?

דלקת, מה זה? דלקת היא מצב רצוי שנוצר באמצעות המערכת החיסונית לנוכח נזק הנגרם מגורם חיצוני (טראומה, חבלה) או נזק הנגרם מגורם פנימי (חיידקים, וירוסים). התגובה הדלקתית מאפשרת ריפוי ותיקון של הנזק. מדובר בתגובה חשובה וחיובית שבלעדיה אין ריפוי!

דלקת, מה זה?
ארקוקסיה? עדיף בלי

ארקוקסיה? עדיף בלי! לתרופות נוגדות דלקת יש לעיתים את היכולת להפחית כאב ומסיבה זאת רבים בוחרים לצרוך אותן. יחד עם זאת אין לשכוח שצריכת תרופות מסוג זה עלולה לגרום לסיבוכים קשים כולל מוות וכן לשבש את איכות הריפוי של הרקמה הפצועה.

ארקוקסיה? עדיף בלי
אספירין למנוע חולי כלי דם ולב

אספירין למנוע חולי כלי דם ולב? התשובה לשאלה זאת אינה חד משמעית. אספירין ניתן בין היתר במטרה להפחית את הסיכון ללקות במחלות לב וכלי דם. על פי המחקר הנוכחי ההמלצה על נטילת אספירין כדי למנוע מחלות לב וכלי דם אינה צריכה להיות גורפת אלה פרטנית. 

אספירין למנוע חולי כלי דם ולב
נוגדי דלקת מסוכנים

נוגדי דלקת מסוכנים! השימוש בנוגדי דלקת הבררניים שאינם סטרואידים וגם אלו נוגדי דלקת שאינם בררניים כרוך בסיכונים ותופעות לוואי. שימוש בתרופות אלה לטיפול בכאבים כגון כאבי גב ודלקות פרקים עלול לעלות בין היתר את שכיחות אירועי הלב וכלי הדם. 

נוגדי דלקת מסוכנים
כאבים ודלקות

כאבים ודלקות הם אחת הסיבות העיקריות לחיפוש עזרה רפואית. כאבים מהווים תחושה לא נעימה שמטרתה אזהרה על נזק שמתרחש עכשיו או על נזק שכבר נוצר בגופנו ולכן חשוב להיות עירני להתפתחותם.כאבים הם גם הסיבה העיקרית שבגללה נחפש טיפול מתאים.

כאבים ודלקות
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)