כאבי מפשעה ואגן, אבחון וטיפול

כאבים באזור המפשעה עלולים להתפתח בגלל עומסים חוזרניים, מחלות או פציעות חבלה. ריבוי האפשרויות והמורכבות האנטומית של האזור הופכים את האבחון של מקור הכאב למורכב יותר. כאן בקטגוריה הזאת תוכלו לקרוא אודות מגוון רחב של הפרעות ופגיעות שעלולים לגרום לכאבי מפשעה. עוד הוספנו בעמודים הללו גם מאמרים שמפרטים כיצד אנו מאבחנים, מטפלים ומונעים כאבים במפשעה. אבחון מהיר והבנת מנגון התפתחות הכאב במפשעה יאפשרו לנו להעניק לכם טיפול יעיל יותר וימנעו את הצורך להתמודד בעתיד עם בעיות כרוניות וניתוחים מורכבים.

כאבים במפשעה הם שכיחים אך לא תמיד מקורם ברור. המפשעה היא מתחם אנטומי שכולל את מפגש החלק העליון של הרגל עם האגן והגב התחתון. כאבי מפשעה יכולים להתפתח בגלל פגיעה בגב תחתון, במפרק ירך, במפרקי העצה והכסל ועוד. 

כאבים במפשעה יכולים להתפתח בגלל נזקים מקומיים כגון מתיחה או קרע של שריר או רצועה באזור הירך, הגב התחתון והאגן. לחילופין יכולים הכאבים הללו להיות תוצאה של הקרנת כאב מחלקי גוף מרוחקים כגון עמוד השדרה המותני או חלל הבטן.

כאבים במפשעה הם כאבים שנחוש באזור שבין הבטן התחתונה לירך. מדובר באזור אנטומי מורכב הכולל מפרקים, שרירים, גידים, כלי דם, עצבים, איברים, בלוטות לימפה ועוד. פגיעה בכול אחת מהן עלולה לגרום לכאבים במפשעה - טיפול

 כאבים באגן או הם עניין שכיח. הם עלולים להתפתח ממגוון בעיות קלות וחמורות, עלולים להיות כרוניים או חריפים ולהופיע באופן פתאומי או הדרגתי. ברוב המקרים, מבחינה קלינית המקור שלהם באגן יהיה זניח (ביוץ, כאבי שרירים..). 

כאבים באגן יכולים להיות חריפים או כרוניים. הגורמים האפשריים לכאבים אלו הם רבים. החל מדלקת במפרק העצה והכסל וכלה בגידול סרטני קטלני. את הטיפול בכאבי האגן חייב להקדים אבחון מדוקדק שיאפשר זיהוי הבעיה ואומדן חומרתה.

כאבי גב תחתון - אחת התופעות הרפואיות השכיחות יכולים להתפתח בגלל מגוון גורמים, חלקם מסכני חיים. כשליש מהמקרים של כאבי הגב התחתון מקורם במפרקי האגן - מפרקי עצה וכסל (Sacroiliac joint). אבחון מדויק חשוב לטיפול נכון.

נזק לאחת מהרקמות במפרקי העצה והכסלהם המקור לכאבים אצל כשליש מהאנשים הסובלים מכאבי גב תחתון. הקושי לאבחן את הבעיה מצוי בדמיון שבין הסימנים והתסמינים הנוצרים בגין פגיעה במפרק זה לבין אלו הנוצרים בתסמונות כאב אחרות.

שרירי רצפת אגן חזקים העובדים באופן מתואם מעניקים לנו הנאה גדולה יותר בסקס, יכולת טובה יותר לשלוט בסוגרים וסיכון נמוך יותר לסבול מכאבים בגב התחתון. גורמים שכיחים לחולשת שרירי רצפת האגן כוללים חוסר פעילות גופנית, אורח חיים יושבני,

דלקת במפרק העצה והכסל (Sacroiliitis) היא שם כולל למגוון מחלות ופגיעות במפרקים הממוקמים באגן מאחור מתחת לעמוד השדרה המותני. דלקת במפרקים הללו יכולה לגרום לכאבים בישבן ובגב התחתון שעלולים להשליך כאב לעבר הרגליים.

בכול מקרה של כאבים בגב התחתון יש לשלול מעורבות של מפרקי העצה והכסל. לעתים קרובות כאב במפרקים הללו מאובחן באופן שגוי ככאב שמקורו בעמוד השדרה המותני. אבחון שגוי עלול להוביל לטיפול לקוי ולא יעיל ולהתפתחות כאבים כרוניים.

כאב בעצם הזנב, המצויה בקצהו התחתון של עמוד בשדרה, היא תופעה נפוצה ומציקה ביותר. הכאב מתחילים לרוב, לאחר גיל 40 ושכיח פי 5 יותר בקרב נשים. הגורם לכאב הוא לרוב פגיעה פיזית בעצם הזנב. גם ישיבה יכולה להיות גורם.

כאבים בעצם הזנב יכולים לגרום לכאב ולקשיים בתפקוד. התנהלות אחראית וזהירה מיד עם הופעת הכאב עשויה לאפשר ריפוי מהיר יחסית של הבעיה. התעלמות מהכאב והמשך בחיי השגרה ללא אבחון וטיפול עלולים לגרום לבעיה כרונית.

כאבים בעצם הזנב (Coccydynia) עלולים להיגרם מספר סיבות אך בעיקר בגלל נפילה על הישבנים ונזק לעצם הזנב או לרקמות סביבו. כאבים בעצם הזנב מוחמרים בישיבה ובהפעלת לחץ אחר על עצם הזנב. כאבים בעצם הזנב שכיחים יותר בקרב נשים.

כאבים בישבנים יכולים להיגרם מסיבות רבות. ברוב המקרים אין מדובר בגורמים בעלי משמעות והכאב והדלקת בישבן צפויים לחלוף במהרה. עדיין חשוב לאבחן את  הסיבה להתפתחות הכאבים הללו ובמקרה הצורך לטפל בה במהירות האפשרית.

כאבים בישבן עלולים להיגרם בגלל נזקים מקומיים באחת או יותר מהרקמות או המפרקים בישבן כולל שרירים, עצבים, מפרקי העצה והכסל ומפרקי הירך ועוד. כאבים בישבן יכולים להתפתח גם עקב פגיעה באיברים פנימיים כמו למשל רחם.

כולנו חשים מידי פעם בכאב כזה או אחר בישבן. החל ממצב של הירדמות לא נוחה בישבן לאחר שישבנו עליו זמן ארוך ועד לכאבים שנובעים מדלקת בעצם הזנב. כאבים בישבן עשויים להיות קלים ולנבוע ממתיחה קלה של שריר או שהם עלולים לייצג נזק משמעותי לעצב הסיאטי.

אנשים בוחרים לשבת באופנים שונים בין היתר בגלל אילוצי תרבות, אישיות ומנטליות. חלק מאנשים, בעיקר נשים, מעדיף ישיבה עם רגליים משוכלות הגורמת בין היתר לכאבים בגב התחתון וחלק אחר, בעיקר גברים, מעדיף ישיבה עם ברכיים פסוקות.

פציעה בסימפיזיס פוביס (Symphysis pubis) או בעברית "מאחה עצמות החיק" הוא עוד גורם אפשרי לכאבים מקומיים הקורנים לבמפשעה ולמגבלת תנועה. הגורם הוא לרוב פציעת ספורט או היריון. לעתים קרובות המיחושים ממפרק זה נותרים בלתי מאובחנים.

בקע, (קילה, הרניה - Hernia) היא תופעה קלינית שכיחה הנובעת מהווצרות פתח או נקודת חולשה בקיר הבטן. הרניה יכולה לגרום כאבים במפשעה. גורמים נוספים שיכולים לגרום לכאבי מפשעה כוללים דלקת במפרק הירך, פריצת דיסק בגב התחתון ועוד.  

אחד הגורמים לכאבים בישבן הקורנים במורד הרגל הוא תסמונת שריר הפיריפורמיס (Piriformis Muscle Syndrome). שריר זה הקרוי בעברית השריר האגסי עלול להפעיל לחץ פיזי על העצב הסיאטי ולגרום למגוון תסמינים הקרויים בשם כולל סיאטיקה.

גורם אפשרי לכאבים במפשעה ובאזור מפרק הירך הוא פציעה של צמד שרירים הפועלים יחדיו הקרוי שריר הכסל והמותניים (Iliopsoas Muscle). שרירים אלו הממוקמים בבטן ובאגן ותפקידם המרכזי כיפוף הירך נתונים לעומס רב ולכן חשופים לפציעות.