Skip to main content

כאבי מפשעה ואגן, אבחון וטיפול

כאבי מפשעה ואגן, אבחון וטיפול

כאבי מפשעה ואגן? אבחון וטיפול נדרשים ללא דיחוי. כאבים אלו עלולים להתפתח בגלל עומס חוזרני, מחלות או פציעות חבלה. ריבוי האפשרויות והמורכבות האנטומית הופכים את אבחון הכאבים במפשעה ובאגן למאתגר. ברוב המקרים הגורם לכאבים במפשעה ובאגן הוא נזק לאחת הרקמותים באזור אך לעתים מדובר במחלה משמעותית ומסכנת חיים. ריכזתי עבורכם תיאור של הפרעות והפגיעות שעלולים לגרום לכאבים הללו, מה גורם להם, מהם גורמי הסיכון, כיצד אנו מאבחנים, מטפלים ומונעים אותם. אבחון מהיר והבנת מנגנון התפתחות הכאב במפשעה יאפשרו הענקת טיפול יעיל וימנעו את הצורך להתמודד בעתיד עם כאבים כרוניים וניתוחים מורכבים.

כאבי מפשעה ואגן

המפשעה ממוקמת באזור המפגש שבין הבטן למפרקי הירך. "מאחה עצמות החיק" (Pubis Symphysis) מצוי במרכז בין שתי המפשעות. עומסים חוזרניים, נזקי חבלה ומחלות שונות עלולים לגרום לכאבים במפשעה. ברוב המקרים מדובר בנזקים מינוריים שהסימנים והתסמינים שלהם יחלפו תוך ימים אחדים גם ללא טיפול, לעתים הגורם לכאבים הוא משמעותי יותר. למרות שהמורכבות האנטומית של האזור אינה מקילה עדיין נדרש אבחון מדויק כתנאי לטיפול יעיל.

גורמים

הגורמים העיקריים לכאבים במפשעה כוללים נזקים טראומטיים על רקע פעילות גופנית או עבודה. דוגמאות לפעילות גופנית המעלה את הסיכון לפציעה של המפשעות: כדורסל, כדורגל, טניס, סקי למרחקים ועוד. גורמים נוספים כוללים עומסי יתר המובילים לנזקים מצטברים באחת הרקמות או המפרקים הפועלים במפשעות ולהתפתחות שחיקה במפרקי הירך, דלקת במאחה עצמות החיק (פוביס סימפיזיס), דלקת במפרקי העצה והכסל ועוד. גורם שכיח נוסף כולל מחלות והפרעות בריאותיות כגון נמק העצם בראש הירך (Avascular necrosis), שבר או הרניה, לכידה של עצב הירך (מרלגיה פרסטטיקה), דלקת בדרכי השתן ועוד.

גורמי סיכון

גורמי סיכון להתפתחות כאבים במפשעה כוללים פציעה קודמת במפשעה, גיל מבוגר, מין נשי, משקל עודף, מגבלות תנועה של מפרק הירך, חוסר איזון שרירי של השרירים הפועלים על האגן והירך

סימנים ותסמינים נלווים

 כאבים במפשעה אינם מופעים תמיד לבד. לרוב התלוו אליהם סימנים ותסמינים נוספים תלוי בגורם לכאבים הללו. בין היתר החולה עלול להתלונן על כאבים המוקרנים לירך או לגב התחתון או לישבן, צליעה ומגבלות תנועה, כאבי בטן, כאבים במתן שתן, חולשה בשרירים של הירך ועוד. סימנים ותסמינים נלווים עשויים להעניק לנו רמזים לגבי הרקמה שניזוקה וחומרת הנזק. כמובן שקיומם של סימנים ותסמינים כגון דם בשתן או בצואה, שינויים קוגניטיביים, חום גבוה ועוד מהווים דגל אדום ומחייבים הפניה למיון לצורך בירור.

אבחון

קביעה של אבחון מדויק הוא הצעד הראשון בהחלטה על סוג הטיפול הרצוי. במקרים מסוימים כמו למשל במצב של שבר מאמץ כישלון לאבחן את הגורם לכאבים במפשעה עלול להוביל לנזקים בלתי הפיכים. התהליך האבחוני כולל למידה של ההיסטוריה של התפתחות הסימנים והתסמינים, לאחר מכן בדיקה גופנית של בגב התחתון, המפשעה והאגן ובמידת הצור היעזרות בצילומי רנטגן, אולטרה סאונד ו/או MRI.

טיפול

 הטיפול משתנה באופן גורף בהתאם לרקמה שניזוקה, לחומרת הנזק ולמגבלותיו של החולה. כאבים במפשעה נגרמים לרוב בגלל נזק לרקמה מקומית במפשעה על רקע עומסי יתר חוזרניים ותפקוד ביומכני לקוי. כירופרקט מוכשר לאבחן ולטפל בבעיות אלו תוך שימוש במכשור לריפוי דלקות כמו לייזר רך, אולטרה סאונד וטיפול בגלי הלם ובטכניקות טיפול ידניות כדי לשמור ו/או לשפר טווחי תנועה של מפרקי המפשעה ולחזק, להגמיש ולאזן את השרירים הפועלים על המפשעה ולכול אורך השרשרת הקינטית. להפחתת עומסים בלתי רצויים נייעץ גם בנושאי יציבה, ארגונומיה ופעילות גופנית. נערוך בחינה של העומסים ונשפר את טכניקות האימון ו/או העבודה שלכם.

שיקום

עוד במהלך הטיפול בכאב נתחיל בהדרגה לשקם את המפשעה במטרה לאפשר לה לעמוד בעומסים הכרוכים בחיי השגרה שלכם. נתחיל בביצוע הנעות של חלקי הגוף הרלוונטיים, בהתחלה נמליץ על פעילות גופנית אקטיבית בעצימות נמוכה שאינה מכאיבה כמו למשל שחייה או רכיבה על אופניים, נמשיך בחיזוק, הגמשה ואיזון של שרירי הליבה ויתר השרירים לאורך השרשרת הקינטית, נאמן את שיווי המשקל ואת חוש החישה העצמית ועוד. בסוף השיקום החולה יחזור באופן הדרגתי לשגרה האישית שלו. קצב החזרה לפעילות מלאה משתנה מאדם לאדם ומפציעה לפציעה.

כאבים במפשעה? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים לתת לנו רמזים לגבי האבחון האפשרי. המפשעה היא מתחם אנטומי בין הבטן לירכיים. כאבים במפשעה יכולים להתפתח בגלל פגיעה בגב תחתון, במפרק ירך, במפרקי העצה והכסל ועוד. 

תסמונת פיריפורמיס? אבחון וטיפול יעילים יכולים למנוע כאבים כרוניים. לרוב כאבי גב תחתון נגרמים בגלל נזק בעמוד השדרה המותני. לעתים הגורם לכאבים בגב התחתון הוא גירוי של העצב הסיאטי על ידי שריר הפריפורמיס באגן. 

כאב בשריר הכסל והמותניים? אבחון וטיפול יכולים לקצר את הזמן שבו נמשכים הסימנים והתסמינים. שריר המותן כסל מרבה להיפצע אצל ספורטאים. השריר נפצע לרוב באזור הגיד שלו ובאמתחת (בורסה) הממוקמת מתחת לשריר.

כאבים במפשעה? אבחון נדרש כדי לזהות מה גורם לכאבים במפשעה ובמידת הצורך לטפל בהם. כאבים במפשעה יכולים להתפתח בגלל נזקים מקומיים כגון מתיחה או קרע של שריר או רצועה באזור הירך, הגב התחתון והאגן. 

כאבים במפשעה? טיפול יסודי נדרש כעת. כאבי מפשעה הם כאבים שנחוש באזור שבין הבטן התחתונה לירך. מדובר באזור אנטומי מורכב הכולל מפרקים, שרירים, גידים, כלי דם, עצבים, איברים, בלוטות לימפה ועוד. פגיעה בכול אחת מהן עלולה לגרום לכאבים.

כאבים באגן? גורמים ותסמינים עשויים להועיל בזיהוי מקור הבעיה. כאבים באגן עלולים להתפתח ממגוון בעיות קלות וחמורות, עלולים להיות כרוניים או חריפים ולהופיע באופן פתאומי או הדרגתי. לרוב, מבחינה קלינית ההנזק באגן יהיה זניח.

כאבים באגן? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע בכייה לדורות. הגורמים האפשריים לכאבים אלו הם רבים. החל מדלקת במפרק העצה והכסל וכלה בגידול סרטני קטלני. את הטיפול בכאבי האגן חייב להקדים אבחון מדוקדק שיאפשר זיהוי הבעיה ואומדן חומרתה.

כאב במפרק העצה והכסל? גורמים ותסמינים עשויים להועיל באבחון הבעיה. אחת התופעות הרפואיות השכיחות לאדם היא כאבי גב תחתון. כשליש מהמקרים של כאבי הגב התחתון מקורם במפרקי האגן - מפרקי עצה וכסל. אבחון מדויק חשוב לטיפול נכון.

כאב במפרק עצה וכסל? אבחון מהיר ובמידת הצורך טיפול מתאים ימנעו נזקים כרוניים. כשליש מהמקרים של כאבי גב תחתון נגרמים בגלל פגיעה במפרק הזה. הדימיון של הסימנים והתסמינים הנובעים מבעיה זאת לאלה הנובעים מבעיות גב אחרות מקשה על מלאכת האבחון. 

שרירי רצפת אגן חזקים העובדים באופן מתואם מעניקים לנו הנאה גדולה יותר בחיי המין, יכולת טובה יותר לשלוט בסוגרים וסיכון נמוך יותר לסבול מכאבים בגב התחתון. גורמים שכיחים לחולשת שרירי רצפת האגן כוללים חוסר פעילות גופנית, אורח חיים יושבני,

כאב במפרק העצה והכסל (Sacroiliitis) עלול להתפתח בגלל מגוון מחלות ופגיעות במפרק עצמו או באזורים סמוכים בעלי יכולת להשליך כאב למפרק הזה. הטיפול במפרק יכול להתחיל רק לאחר אבחון מדויק וסינון כול הגורמים האפשריים. 

כאב במפרק העצה והכסל? מניעה של הכאבים היא הגישה הנכונה. במקרה של כאבים בגב התחתון יש לשלול מעורבות של מפרקי העצה והכסל. לעתים כאב במפרקים הללו מאובחן באופן שגוי ככאב שמקורו בעמוד השדרה המותני. אבחון שגוי מוביל לטיפול לקוי.

כאבים בעצם הזנב? גורמים ותסמינים עשויים לעזור לנו בתהליך האבחון. חבלה מקומית או ישיבה על משטח קשיח עלולים לגרום לכאבים בעצם הזנב הנמצאת בקצהו התחתון של עמוד בשדרה. מלבד הכאב החולה מתלונן גם על מגבלות קשות בכול הנוגע לישיבה.

כאבים בעצם הזנב? אבחון מהיר עשוי למנוע כאבים כרוניים וקשיים בתפקוד. התנהלות אחראית וזהירה מיד עם הופעת הכאב עשויה לאפשר ריפוי מהיר יחסית של הבעיה. התעלמות מהכאב והמשך בחיי השגרה ללא אבחון וטיפול עלולים לגרום לבעיה כרונית.

כאבים בעצם הזנב? טיפול מהיר עשוי למנוע כאבים כרוניים ועוגמת נפש רבה. סימנים ותסמינים באזור זה עלולים להתפתח ממספר סיבות כולל נפילה על הישבנים או בגלל ישיבה ממושכת על משטח קשיח ויוסיפו להתעצם בגלל ישיבה בזוויות מסוימות והפעלת לחץ מקומי. 

כאבים בישבן? גורמים ותסמינים עשויים להצביע על מקור הבעיה. ברוב המקרים סימנים ותסמינים באזור הזה נובעים מגורם שולי והם צפויים לחלוף במהרה. לעתים הגורם עלול להיות משמעותי יותר. חשוב לאבחן את מקור הבעיה ובמידת הצורך לטפל בה במהירות.

כאבים בישבן? אבחון ואבחנה מבדלת יזהו בוודאות מה גרם להם. כאבים בישבן עלולים להיגרם בגלל נזק מקומי באחת או יותר מהרקמות או המפרקים בישבן כולל שרירים, עצבים, מפרקי הירך, מחלות גניקולוגיות ועוד. אבחון מדויק הוא תנאי לטיפול יעיל בכאבים.

כולנו חשים מידי פעם בכאב כזה או אחר בישבן. החל ממצב של הירדמות לא נוחה בישבן לאחר שישבנו עליו זמן ארוך ועד לכאבים שנובעים מדלקת בעצם הזנב. כאבים בישבן עשויים להיות קלים ולנבוע ממתיחה קלה של שריר או שהם עלולים לייצג נזק משמעותי לעצב הסיאטי.

ישיבה בשיכול רגליים מזיקה. אנשים בוחרים לשבת באופנים שונים בין היתר בגלל אילוצי תרבות, אישיות ומנטליות. חלק מאנשים, בעיקר נשים, מעדיף ישיבה עם רגליים משוכלות הגורמת בין היתר נזקים וכאבים בגב התחתון, מפרקי הירך ובחלקי גוף אחרים. 

כאב במאחה עצמות החיק (Symphysis pubis) או הוא עוד גורם אפשרי לכאבים בקדמת האגן הקורנים למפשעה ויוצרים מגבלות תנועה. הגורם הוא לרוב פציעת ספורט או היריון. לעתים קרובות המיחושים ממפרק זה נותרים בלתי מאובחנים.

בקע? אבחון וטיפול מהירים חשובים למניעת נזקים בלתי הפיכים. הרניה או בקע היא תופעה קלינית שכיחה הנובעת מהווצרות פתח או נקודת חולשה בקיר הבטן. בקע עלול לגרום בין היתר לכאבים במפשעה וכך גם פתולוגיות אחרות. אבחנה מבדלת חשובה לאבחון. 

תסמונת פיריפורמיס? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים לעזור לנו בזיהוי התסמונת. אחד הגורמים לכאבים בישבן הקורנים במורד הרגל הוא תסמונת שריר הפיריפורמיס. שריר זה (בעברית: השריר האגסי) עלול להפעיל לחץ פיזי על העצב הסיאטי ולגרום לסיאטיקה.

כאב בשריר הכסל והמותניים? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל לנו לאבחן את הבעיה. גורם אפשרי לכאבים במפשעה ובאזור מפרק הירך הוא פציעה של שריר הכסל והמותניים. תפקיד השרירים הללו הממוקמים בבטן ובאגן הוא כיפוף הירך.

חדשות - מחקרים רפואיים

 • האם ריצה פוגעת בברכיים

  האם ריצה פוגעת בברכיים? הרבה אנשים סבורים שריצה עלולה לגרום לנזקים בברכיים וכתוצאה מזה גם לכאבים. מחקר חדש שנערך בארצות הברית טוען שזה לא נכון. לטענת החוקרים מדובר במיתוס שיש להפריכו. למעשה טוען המחקר ריצה עושה פעולה הפוכה.

   
 • האינטלקט האנושי נסוג לאיטו

  האינטלקט האנושי נסוג לאיטו! אלו מסקנותיו של המחקר הנוכחי שמצא שבגלל שאדם אינו זקוק יותר להתמודד כדי לשרוד, האינטליגנציה האנושית והיכולת הרגשית שלו עוברים תהליך אבולוציוני הפוך ולמעשה הוא הולך ומאבד את שתי היכולות המרכזיות הללו.

   
 • הסיכון באכילת בשר מרובה

  המחקר הנוכחי מצא שאכילה מרובה של בשר מעובד ושל בשר אדום מקצרת לכם את החיים. הסיבה לכך אינה רק מחלות סרטן ולב אלא גם מחלות כמו אלצהיימר, כיבי קיבה ומגוון בעיות בריאות אחרות. עוד קובע המחקר שצריכת בשר לבן מפחיתה את הסיכון למוות מוקדם.

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)