Skip to main content

כאבי מפשעה ואגן, אבחון וטיפול

כאבי מפשעה ואגן, אבחון וטיפול

כאבי מפשעה ואגן? אבחון וטיפול הניתנים ללא דיחוי עשויים למנוע נזקים כרוניים. מיחושים באזור האנטומי הזה עלולים להתפתח בגלל עומס חוזרני, מחלות או פציעות חבלה. ריבוי התסמונות האפשריות והמורכבות האנטומית הופכים את אבחון הסימנים והתסמינים המתפתחים כאן למאתגר. ברוב המקרים הגורם הוא נזק קל באחת מהרקמות המקומיות אך לעתים מדובר בפגיעה ברקמה מרוחקת בעלת יכולת להשליך מיחושים או במחלה פנימית משמעותית ומסכנת חיים.

ריכזתי עבורכם תיאור של חלק ניכר מההפרעות והפגיעות השונות שעלולים לגרום להתפתחות סימנים ותסמינים בחלק הזה של הגוף. אנו מפרטים בין היתר מה גורם להפרעות הללו, מהם גורמי הסיכון להתפתחותם וכמובן כיצד אנו מאבחנים, מטפלים ומונעים אותם. אבחון מהיר והבנת מנגנון התפתחות הכאב יאפשרו הענקת טיפול יעיל וימנעו את הצורך להתמודד בעתיד עם נזקים כרוניים וניתוחים מורכבים.

כואב לך? השאר מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם:

כאבי מפשעה ואגן

המפשעה ממוקמת באזור המפגש שבין הבטן למפרקי הירך כאשר "מאחה עצמות החיק" (Pubis Symphysis) מצוי במרכז בין שתי המפשעות. עומסים חוזרניים, נזקי חבלה ומחלות שונות עלולים לגרום להתפתחות סימנים ותסמינים באזור האנטומי הזה. ברוב המקרים, מקור הבעיה נמצא בנזק מינורי לאחת מהרקמות הרכות והסימנים והתסמינים הללו צפויים לחלוף תוך ימים אחדים גם ללא טיפול. לעתים הגורם למיחושים הוא משמעותי יותר ואף מסכן חיים. למרות שהמורכבות האנטומית של האזור אינה מקילה עדיין נדרש אבחון מדויק כתנאי לטיפול יעיל.

גורמים

הגורמים העיקריים למיחושים במפשעה כוללים נזקים טראומטיים על רקע פעילות גופנית או עבודה. דוגמאות לפעילות גופנית המעלה את הסיכון לפציעה של המפשעות: כדורסל, כדורגל, טניס, סקי למרחקים ועוד. גורמים נוספים כוללים עומסי יתר המובילים לנזקים מצטברים באחת הרקמות או המפרקים הפועלים במפשעות ולהתפתחות שחיקה במפרקי הירך, דלקת במאחה עצמות החיק (פוביס סימפיזיס), דלקת במפרקי העצה והכסל ועוד. גורם שכיח נוסף כולל מחלות והפרעות בריאותיות כגון נמק העצם בראש הירך (Avascular necrosis), שבר או הרניה, לכידה של עצב הירך (מרלגיה פרסטטיקה), דלקת בדרכי השתן ועוד.

גורמי סיכון

גורמי סיכון להתפתחות סימנים ותסמינים במפשעה כוללים פציעה קודמת באזור הזה, גיל מבוגר, מין נשי, משקל עודף, מגבלות תנועה של מפרק הירך, חוסר איזון שרירי של השרירים הפועלים על האגן והירך, מקצוע או פעילות גופנית שבמהלכם נוצרים עומסי יתר על אזורים אנטומיים אלו. 

סימנים ותסמינים נלווים

כאב במפשעה אינו מופיע תמיד לבד. לרוב התלוו אליו סימנים ותסמינים נוספים תלוי בגורם. בין יתר הסימנים והתסמינים הנלווים החולה עלול להתלונן על מיחושים המוקרנים לירך או לגב התחתון או לישבן, על צליעה ומגבלות תנועה, על מיחושי בטן, על מיחושים במתן שתן, על חולשה בשרירים של הירך ועוד. סימנים ותסמינים נלווים אלו עשויים להעניק לנו רמזים חיוניים לגבי הרקמה שניזוקה וחומרת הנזק. כמובן שקיומם של סימנים ותסמינים כגון דם בשתן או בצואה, שינויים קוגניטיביים, חום גבוה ועוד מהווים דגל אדום ומחייבים הפניה למיון לצורך בירור.

אבחון

קביעה של אבחון מדויק הוא הצעד הראשון בהחלטה על סוג הטיפול הרצוי. במקרים מסוימים כמו למשל במצב של שבר מאמץ כישלון לאבחן את הגורם לתסמינים עלול להוביל להתפתחות נזקים בלתי הפיכים ותסמינים כרוניים. התהליך האבחוני כולל למידה של ההיסטוריה של התפתחות הסימנים והתסמינים, לאחר מכן בדיקה גופנית של בגב התחתון והאגן ובמידת הצור היעזרות בצילומי רנטגן, אולטרה סאונד ו/או MRI.

טיפול

 הטיפול משתנה באופן גורף בהתאם לרקמה שניזוקה, לחומרת הנזק ולמגבלותיו של החולה. כאבים במפשעה נגרמים לרוב בגלל נזק לרקמה מקומית באגן על רקע עומסי יתר חוזרניים ותפקוד ביומכני לקוי. כירופרקט מוכשר לאבחן ולטפל בבעיות אלו תוך שימוש במכשור לריפוי דלקות כמו לייזר רך, אולטרה סאונד וטיפול בגלי הלם ובטכניקות טיפול ידניות. בין המטרות של הטיפול יציב הכירופרקט את השמירה ו/או השיפור של טווחי תנועה של המפרקים השונים באגן וכן חיזוק, הגמשה ואיזון של השרירים הפועלים לכול אורך השרשרת הקינטית. לצורך הפחתת עומסים בלתי רצויים מעל האגן נייעץ גם בנושאי יציבה, ארגונומיה ופעילות גופנית. נערוך בחינה של העומסים ונשפר את טכניקות האימון ו/או העבודה שלכם.

שיקום

עוד במהלך הטיפול בכאב נתחיל בהדרגה לשקם את המפשעה במטרה לאפשר לה לעמוד בעומסים הכרוכים בחיי השגרה שלכם. נתחיל בביצוע הנעות של חלקי הגוף הרלוונטיים, בהתחלה נמליץ על פעילות גופנית אקטיבית בעצימות נמוכה שאינה מכאיבה כמו למשל שחייה או רכיבה על אופניים, נמשיך בחיזוק, הגמשה ואיזון של שרירי הליבה ויתר השרירים לאורך השרשרת הקינטית, נאמן את שיווי המשקל ואת חוש החישה העצמית ועוד. בסוף השיקום החולה יחזור באופן הדרגתי לשגרה האישית שלו. קצב החזרה לפעילות מלאה משתנה מאדם לאדם ומפציעה לפציעה.

אישיאל בורסיטיס? אבחון וטיפול מהירים נדרשים לפני שהבעיה הופכת להיות כרונית. מדובר בתסמונת כאב בישבן הנגרמת בגלל פגיעה בבורסה הסכיאטית. בורסה זאת הקרויה בעברית גם שק השת, או אמתחת השת מפרידה את שריר העכוז הגדול מגבששת השת (עצם הישיבה).

כאבים במפשעה? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להעניק לנו רמזים חשובים לגבי האבחון האפשרי. מיחושים באזור אנטומי זה המשתרע בין הבטן לירכיים יכולים להתפתח בין היתר בגלל פגיעה בגב תחתון, פגיעה במפרק ירך, פגיעה במפרקי העצה והכסל, חולי באברים פנימיים ועוד. 

תסמונת פיריפורמיס? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע התפתחות נזקים ותסמינים כרוניים. ברוב המקרים מיחושים המופיעים בחלק התחתון של הגב והאגן נגרמים בגלל נזק בעמוד השדרה המותני. לעתים הגורם למיחושים הללו הוא גירוי של העצב הסיאטי על ידי שריר הפריפורמיס באגן. 

כאב בשריר המותן כסל? אבחון וטיפול יעילים עשויים לקצר את הזמן שבו נמשכים הסימנים והתסמינים הללו ולמנוע פציעה כרונית. שריר המותן כסל מרבה להיפצע אצל ספורטאים אך לא רק. השריר המדובר נפצע לרוב באזור הגיד שלו וגם באמתחת (בורסה) המצויה מתחת לשריר.

כאבים במפשעה? אבחון מהיר נדרש כדי לזהות מה גורם לתסמינים הללו ובמידת הצורך גם טיפול. מיחושים באזור זה יכולים להתפתח בגלל נזקים מקומיים, לרוב קלים וברי חלוף כגון מתיחה של שריר או רצועה באזור הירך, מתיחה של שריר או רצועה בגב התחתון או באגן. 

כאבים במפשעה? טיפול יסודי נדרש למניעת ליקויים כרוניים. המפשעה היא האזור שבין הבטן התחתונה לירך הכוללת מפרקים, שרירים, גידים, כלי דם, עצבים, איברים, בלוטות לימפה ועוד. פגיעה בכול אחת מהן עלולה לגרום לסימנים ותסמינים.

כאבים באגן? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל לנו באבחון מקור הבעיה. מיחושים באזור זה שעלולים להתפתח ממגוון בעיות קלות או חמורות, עלולים להיות כרוניים או חריפים ולהופיע באופן פתאומי או הדרגתי. לרוב, מקור הסימנים והתסמינים הוא נזק מקומי זניח.

כאבים באגן? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע בכייה לדורות. הגורמים האפשריים למיחושים באזור אנטומי זה הם רבים וכוללים החל מדלקת במפרק העצה והכסל וכלה בגידול סרטני קטלני. את הטיפול בתסמינים הללו חייב להקדים אבחון מדוקדק שיאפשר זיהוי הבעיה ואומדן חומרתה.

כאב במפרק העצה והכסל? גורמים ותסמינים עשויים להועיל באבחון הבעיה. אחת התופעות הרפואיות השכיחות לאדם המודרני היא סימנים ותסמינים המופיעים באזור עמוד השדרה המותני ובאגן. בשליש מהמקרים מקור התסמינים הוא במפרקים הללו באגן. אבחון מדויק חשוב לטיפול נכון.

כאב במפרק עצה וכסל? אבחון מהיר ובמידת הצורך טיפול מתאים ימנעו נזקים כרוניים. כשליש מהמקרים של מיחושים בגב תחתון נגרמים בגלל פגיעה במפרק הזה. הדימיון של הסימנים והתסמינים הנובעים מבעיה זאת לאלה הנובעים מבעיות גב אחרות מקשה על מלאכת האבחון. 

הפרעות ברצפת האגן? אבחון וטיפול מוקדמים יועילו במניעת פגיעה קשה באיכות החיים. שרירי רצפת אגן חזקים העובדים באופן מתואם מעניקים לנו הנאה גדולה יותר בחיי המין, יכולת טובה יותר לשלוט בסוגרים וסיכון נמוך יותר לסבול מסימנים ותסמינים בגב התחתון ובאגן. 

כאב במפרק העצה והכסל? טיפול טוב המתבסס על אבחון מדויק הוא מה שנדרש כעת!  תסמינים במפרק הזה עלולים להתפתח בגלל מגוון מחלות ופגיעות במפרק עצמו או באזורים סמוכים בעלי יכולת הקרנה למפרק הזה. הטיפול יתחיל רק לאחר ביצוע אבחנה מבדלת. 

כאב במפרק העצה והכסל? מניעה היא הדרך הנכונה. בכול מקרה של מיחושים באגן יש לשלול מעורבות של מפרקי העצה והכסל. לעתים תסמינים במפרקים הללו מאובחנים באופן שגוי ככאלה המגיעים מעמוד השדרה המותני. אבחון שגוי מוביל לטיפול לקוי.

כאבים בעצם הזנב? גורמים ותסמינים עשויים לעזור לנו בתהליך האבחון. חבלה מקומית או ישיבה על משטח קשיח עלולים לגרום למיחושים בעצם הזנב, חלק אנטומי, המצוי בקצהו התחתון של עמוד בשדרה. מלבד מיחושים החולה התלונן גם על מגבלות קשות בכול הנוגע לישיבה.

כאבים בעצם הזנב? אבחון מהיר עשוי למנוע תסמינים וקשיי תפקוד כרוניים. התנהלות אחראית וזהירה מיד עם הופעת המיחוש הראשוני באזור אנטומי זה עשויה לאפשר ריפוי מהיר יחסית של הבעיה. התעלמות מהתסמינים והמשך בחיי השגרה ללא אבחון וטיפול עלולים לגרום לבעיה כרונית.

כאבים בעצם הזנב? טיפול מהיר עשוי למנוע תסמינים כרוניים. סימנים ותסמינים באזור זה עלולים להתפתח בעיקר בגלל שתי סיבות מרכזיות ובכלל זה נפילה על הישבנים ובגלל ישיבה ממושכת על משטח קשיח. גם הפעלת לחץ מקומי עלולה להחמיר את התסמינים. 

כאבים בישבן? גורמים ותסמינים עשויים להצביע על מקור הבעיה. ברוב המקרים הסימנים והתסמינים באזור הזה נובעים מגורם שולי והם צפויים לחלוף במהרה. לעתים הגורם עלול להיות משמעותי יותר. חשוב לאבחן את מקור הבעיה ובמידת הצורך לטפל בה במהירות.

כאבים בישבן? אבחון ואבחנה מבדלת יעלו את הסבירות שנבין מה הבעיה. מיחושים בישבן עלולים להיגרם בגלל נזק מקומי באחת או יותר מהרקמות או המפרקים בישבן כולל שרירים, עצבים, מפרקי הירך, מחלות גניקולוגיות ועוד. אבחון מדויק הוא תנאי לטיפול יעיל בתסמינים.

כאבים בישבן? טיפול יעיל המתבסס על אבחון מדויק של מקור הבעיה עשוי למנוע נזקים ותסמינים כרוניים. כולנו חשים מידי פעם במיחוש בישבן. החל ממצב של הירדמות לא נוחה בישבן לאחר שישבנו עליו זמן ארוך ועד למיחושים קשים הנובעים מדלקת בעצם הזנב. 

ישיבה בשיכול רגליים מזיקה! אנשים שונים בוחרים לשבת באופנים שונים ההבדלים נובעים בין היתר מאילוצי תרבות, מבנה אישיות, מבנה גופני ומנטליות. חלק מאותם אנשים, בעיקר נשים, מעדיף לשבת עם רגליים משוכלות, ישיבה הגורמת בין היתר לנזקים לגב התחתון, לאגן, למפרקי הירך ועוד. 

כאב במאחה עצמות החיק? אבחון וטיפול מהירים יפחיתו הסבירות להתפתחות ליקוי כרוני. פגיעה בפוביס סימפיזיס היא עוד סיבה אפשרית למיחושים בקדמת האגן הקורנים למפשעה ויוצרים מגבלות תנועה. הסיבה היא לרוב פציעת ספורט או היריון. לעתים הבעיה נותרת ללא אבחון.

בקע? הרניה? אבחון וטיפול מהירים חשובים למניעת נזק בלתי הפיך. הרניה או בקע היא תופעה קלינית שכיחה הנובעת מהווצרות פתח או נקודת חולשה בקיר הבטן. בקע עלול לגרום בין היתר למיחושים במפשעה וכך גם פתולוגיות אחרות. ביצוע אבחנה מבדלת חשובה לאבחון ולטיפול הנכון. 

תסמונת פיריפורמיס? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים לעזור לנו בזיהוי התסמונת. אחד הגורמים למיחושים בישבן הקורנים במורד הרגל הוא תסמונת שריר הפיריפורמיס. שריר זה (קרוי בעברית: השריר האגסי) עלול להפעיל לחץ פיזי על העצב הסיאטי ולגרום לסיאטיקה.

כאב בשריר המותן כסל? גורמים ותסמינים אופייניים לפגיעה בשריר זה עשויים להעניק לנו רמזים חיוניים לצורך האבחון. פציעה של שריר המותן כסל היא אחת הסיבות האפשריות להופעת תסמינים במפשעה ובאזור הירך. תפקיד השריר הוא כיפוף הירך.

חדשות - מחקרים רפואיים

 • כאב בברך? בלי הזרקת חומצה הילורונית

  כאב בברך? בלי הזרקת חומצה הילורונית! הזרקה של חומצה הילורונית לברך עם דלקת פרקים ניוונית עשויה להפחית קלות את הכאב אך אין לה השפעה על תפקוד הברך. מאידך זריקה זו עלולה להזיק למערכות העיכול הלב וכלי הדם. החוקרים לא ממליצים על טיפול זה בכאבי ברכיים.

   
 • מולטי ויטמינים? בזבוז כסף

  מולטי ויטמינים? בזבוז כסף! מספר מחקרים שבדקו את התרומה של מולטי וויטמינים ומינרלים ותוספי מזון לבריאות שלנו קבעו: לאדם הממוצע מדובר בבזבוז כסף. הצריכה היומית של כלל התוספים הללו אינה מתגמלת את הצרכן הממוצע בבריאות טובה יותר.

   
 • ללכת וכמה שיותר מהר

  ללכת וכמה שיותר מהר! אגודת הלב האמריקאי ממליצה על לפחות שעתיים של פעילות גופנית בשבוע. עם זאת מחקרים מראים שיותר זמן המושקע בפעילות גופנית מעניק יתרונות נוספים כולל בין היתר מניעת מחלות קטלניות כגון סוכרת מחלות לב וכלי דם.  

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)