פציעות שכיחות בברך וכיצד למנען

פציעות שכיחות בברך וכיצד למנען
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


פציעות שכיחות בברך וכיצד למנען מהווים מידע חשוב עבור כולנו. פציעה של אחת או יותר מהרקמות המפעילות ומרכיבות את מפרק הברך תגרום לכאבים. על פי מחקרים רבים מעל מחצית מכלל האוכלוסייה הבוגרת סובלת מפציעות וכאבים בברכיים. התופעה הזאת של פציעות ברכיים שכיחה יותר בקרב נשים ובעיקר בקרב נשים מבוגרות. בחלק ניכר מהמקרים הפציעות הללו ניתנות לטיפול בבית עם אמצעים בסיסיים כמו מנוחה והימנעות מפעולות ומנחים הגורמים לכאב.

בחלק קטן יותר מהפציעות הללו בברכיים ובכלל זה קרע רצועות, קרע מיניסקוס, פציעת סחוסים ועוד חולים אלו פונים לקבלת אבחון וטיפול מקצועי. ברוב המקרים הטיפול היעיל ביותר והבטוח ביותר עבור פציעות שכיחות בברך הוא טיפול שמרני, כלומר ללא ניתוחים ורצוי גם בלי תרופות. יש לעתים שאין מנוס ונדרשת התערבות כירורגית אך כאמור מדובר במעט מאוד מקרים. חשוב לדעת, ברוב המקרים, ברך שנפצעה גם אם טופלה באופן מוצלח תותיר את הברך פגיעה מעט יותר לפציעות חוזרות. מסיבה זאת למניעת פציעות בברך יש הגיון רב. המאמר הנוכחי "פציעות שכיחות בברך וכיצד למנען" עוסק בדיוק בזה.

פציעות שכיחות בברך וכיצד למנען – רקע

מפרק הברך כולל למעשה שני מפרקים באותה מעטפת: המפרק הראשי נוצר מהמפגש בין עצם הירך לעצם השוק (Tibiofemoral joint) והמפרק הנוסף נוצר מהמפגש בין מגרעת בעצם הירך לבין פיקת הברך (Patellofemoral joint). מפרק הברך הוא מפרק סינוביאלי המסווג כמפרק ציר. סחוסים עוטפים את נקודות המפגש בין העצמות, ארבע רצועות עיקריות תומכות ומייצבות את הברך, שרירים וגידים מניעים את הברך ומאפשרים את תנועותיו. הברך יכולה לבצע בעיקר כפיפה ויישור ובכך מאפשר עלייה וירידה במדרגות, הליכה, ריצה, ישיבה, כריעה, קפיצה ועוד. פציעה של אחת או יותר מהרקמות הללו ואחרות עלולה להיגרם בין היתר בגלל אי הקפדה על כללי האימון הנכונים ובכלל זה עלייה חדה בעצימות האימונים.

פציעה כזאת עלולה להתרחש גם בגלל פעילות חוזרנית כמו ריצה למשל הגורמת לעומסים חוזרניים ונזקים מצטברים או כמובן בגלל חבלה. כאשר הכאבים בברך הנמשכים יותר ממספר ימים מומלץ להגיע לאבחון מקצועי של מקור הנזק.  במידה והכאבים החלו לאחר חבלה כמו למשל לאחר תאונת דרכים, פציעת ספורט או נפילה מומלץ לא להמתין עם ההגעה לאבחון. הטיפול בכאבי ברכיים משתנה בהתאם לגורם להם. בחלק מהמקרים מנוחה ומעט תרגילי שיקום עשויים להספיק כדי לרפא את הפציעה. לעתים נדרשים טיפולים ממושכים, שיקום ארוך ואף ניתוחים מורכבים כדי לשפר את מצב הברך. מניעת פציעות שכיחות בברך אמורה להיות הדרך הנכונה לצעוד בה. כאן, במאמר "פציעות שכיחות בברך וכיצד למנען" נדון בזה בהרחבה.

פציעות שכיחות בברך

פעילויות חוזרניות היוצרות עומסי יתר על הברכיים עלולים לגרום לנזק מצטבר באחת או יותר מהרקמות בברך. פציעה של אחת או יותר מהרקמות המרכיבות ומניעות את מפרק הברך עלולה להתרחש גם בגלל נזקי חבלה. להלן פציעות שכיחות בברך שנגרמות מסיבות אלה:

שברים

נפילה, פציעת ספורט או תאונת דרכים עלולות לגרום לשבר באחת מהעצמות בברך או סביבה. חשוב לציין שאנשים הסובלים מאובדן צפיפות העצם נתונים לסיכון גבוה יותר לשבור עצמות. פיקת הברך (patella) היא העצם השבירה ביותר במפרק הברך. סימנים ותסמינים של פציעות ברך הכוללות שבר של אחת העצמות יכללו כאבים מקומיים, נפיחות, שטף דם, מוגבלות תנועה ותפקוד ועוד.

פציעה של הרצועה הצולבת הקדמית

שחקני כדור ואתלטים המשתתפים בספורט הכרוך במגע נמצאים בסיכון למתוח או לקרוע חלקית או באופן מלא את הרצועות בברך ובעיקר את הרצועה הצולבת הקדמית (Anterior cruciate ligament). רצועה זאת הנמשכת באלכסון בתוך מפרק הברך מהווה גורם מייצב מרכזי במפרק.  מתיחה או קרע של הרצועה היא פציעה שכיחה הכרוכה לעתים בטיפול ובשיקום ממושכים ואף ניתוחים מורכבים. הסימנים והתסמינים הנובעים מהפציעה הזאת תלויים בחומרת הנזק. באופן כללי פציעה של הרצועה הצולבת הקדמית תגרום לכאבים בברך, נפיחות, מגבלות תנועה ותפקוד. קרע חלקי או מלא של הרצועה תגרום גם לחוסר יציבות של המפרק.

פריקת ברך

טראומה כמו תאונת דרכים או נפילה מגובה עלולה לגרום לפריקת מפרק הברך. לעתים קרובות כתוצאה מפריקת המפרק מתרחשים נזקים משניים נוספים כמו קרעים של רצועות, כלי דם, סיבי עצב, גידים, שברים, נזקים למיניסקוס ועוד. סימנים ותסמינים ישתנו בהתאם לרקמות הנפגעות. בין היתר החולה התלונן על כאבים בברך, חוסר יציבות, מפרק מעוות, נפיחות, שטפי דם ועוד.

קרע מיניסקוס

כול ברך מצוידת בשני מיניסקוסים שתפקידם בין היתר הוא לבלום את הזעזועים העוברים לאורך הגפה. אתלטים המשתתפים בספורט הכרוך במגע או במשחקי כדור נמצאים בסיכון לקרע במיניסקוס. קרע מיניסקוס עלול להתפתח בהדרגה גם כתוצאה מעומסים חוזרניים. סימנים ותסמינים כוללים כאבים בברך, נפיחות, מגלות תנועה ותפקוד.

בורסיטיס בברך

בורסה היא שק המכיל נוזל שתפקידו להפריד בין רקמות ולמנוע היווצרות חיכוך ולחץ עליהן. עומסי יתר חוזרניים (למשל כריעה ממושכת על הברכיים) או חבלה ישירה בברך (למשל נפילה על הברכיים) עלולים לגרום להתפתחות דלקת (בורסיטיס) באחת מהבורסות הרבות הממוקמות סביב מפרק הברך. הבורסות בעלות הסיכוי הגבוה ביותר להתפתחות דלקתית כוללות את הבורסה בקדמת הפיקה (prepatellar bursa) הבורסה מתחת לפיקה (infrapatellar bursa), הבורסה המצויה מתחת לרגל האווז (Pes anserine bursa) והבורסה המצויה מעל פיקת הברך (suprapatellar bursa). סימנים ותסמינים כוללים נפיחות מקומית,מגבלות תנועה ותפקוד, אדמומיות מקומית וחום מקומי.

דלקת בגיד

אנשים פעילים גופנית ובעיקר כאלה שאינם מקפידים על עקרונות האימון הנכונים חשופים להתפתחות פציעות של הגידים הפועלים במפרק הברך. גידים הם כבלים קשוחים המחברים את השרירים אל העצמות. פציעות גידים שכיחות כוללות את הדלקת הנגרמת בגיד הפיקה (patellar tendinitis) הקרויה גם ברך קופצים (jumper’s knee) ואת הדלקת הנגרמת בגיד של השריר הארבע ראשי (Quadriceps Tendonitis). סימנים ותסמינים כוללים כאבים מקומיים בהתאם לגיד הפצוע, נפיחות מקומית, כאבים מחמירים בפעילויות גופניות מסוימת, מגבלות תנועה ומגבלות תפקוד.

קרע גיד

אותם גורמי סיכון ובכלל זה פעילויות גופניות המצריכות ריצות וקפיצות וכמובן נזקי חבלה שעלולים לגרום להתפתחות דלקת בגיד עלולים גם לגרום לקרע של הגיד. הגיד עם הסיכוי הגבוה ביותר לקרע כזה הוא גיד הפיקה (patellar tendon) אך גם סיכויי הגיד של השריר הארבע ראשי (Quadriceps Tendon) אינם בטלים לחלוטין. סימנים ותסמינים של קרע חלקי באחד הגידים כוללים כאבים מקומיים, קושי להניע את הברך וקושי ללכת, לטפס על מדרגות ועוד. קרע מלא של אחד הגידים ינטרל לחלוטין את יכולת הכפיפה והיישור של הברך.

פציעה של הרצועה היקפית התיכונה

הרצועה ההיקפית התיכונה (Medial collateral ligament) מחברת בצדם הפנימי את עצם הירך אל עצם השוק. אתלטים מסוגים שונים ובעיקר כאלה שעיסוקם מחייב מגע עלולים למתוח את הרצועה הזאת או אף לקרוע אותה לחלוטין. גם חבלה ישירה לצד החיצוני של הברך עלולה להסתיים עם אותם נזקים לרצועה המדוברת. סימנים ותסמינים כוללים כאבים , מגבלות תנועה ותפקוד, נפיחות ופגיעה ביציבות של הברך בהתאם לחומרת הפציעה ברצועה.

תסמונת איליו טיביאל

פציעה של הרצועה האיליוטיביאלית והתפתחות תסמונת הרצועה האיליו-טיביאלית או בקצרה ITBS היא תופעה שכיחה יחסית בקרב רצים ורוכבי אופניים. הגורם לפציעה הזאת הוא החיכוך החוזרני של גיד הרצועה האיליו-טיביאלית בצד החיצוני של הברך. סימנים ותסמינים כוללים כאבים בצד החיצוני של הברך (או הצד החיצוני של הירך) מגבלות תנועה ומגבלות תפקוד. הסימנים והתסמינים הללו הולכים ומחמירים במידה וממשיכים לבצע פעילויות חוזרניות כמו ריצה.

פציעה של הרצועה הצולבת האחורית

מתיחה או קרע של הרצועה הצולבת האחורית שכיחה הרבה פחות מפציעה של הרצועה הצולבת הקדמית או הרצועה היקפית התיכונה. הרצועה הצולבת האחורית יחד עם הרצועה הצולבת הקדמית מחברת בין בין עצם הירך לבין עצם השוק. הסוג והחומרה של הסימנים והתסמינים הנובעים מפציעה של הרצועה הצולבת האחורית תלויים בחומרת הפציעה- מתיחה, קרע חלקי או קרע מלא. באופן כללי הסימנים והתסמינים של פציעות ברך מסוג זה יכללו כאבים בברך, נפיחות מקומית, מגבלות תנועה ותפקוד וכמון חוסר יציבות.

מניעת פציעות ברכיים

אי אפשר למנוע לחלוטין פציעות ברכיים אך אפשר לצמצם את הסיכוי להתרחשותן. במידה ואתם מעוניינים לצמצם ואולי אף למנוע כאבים בברכיים שנובעים מפציעה ישנם צעדים שאתם יכולים לנקוט כדי להשיג זאת. הקפדה על מספר כללים עשויה לסייע במטרה זאת. הקפידו על צעדים אלו גם במידה ואתם סובלים או כבר סבלתם מפציעה בברך ורוצים למנוע את הישנותה. להלן עקרונות למניעת פציעות ברכיים שכיחות:

שמירה על משקל גוף מאוזן

משקל עודף והשמנה יוצרים עומסים גדולים יותר על המפרקים נושאי המשקל ובכלל זה על הברכיים. עומסים אלו מאיצים את קצב הבלאי של רקמות המפרק ומעלים את הסבירות להתפתחות פציעות בברך.

הקפדה על כללי אימון נכונים

חלק ניכר מהפציעות בברכיים מתרחשות בגלל פעילות גופנית. ריצות, קפיצות, משחקי כדור ועוד כרוכים בסיכון מהותי לפגוע בברכיים. הצעדים שיש לנקוט כדי שפעילות גופנית לא תסכן את שלמות הברכיים שלכם כוללים בראש וראשונה הקפדה על כללי אימון נכונים. בין יתר הכללי האימון הנכונים שיש להקפיד עליהם כוללים חימום לפני תחילת אימון, הימנעות מעלייה חדה בעצימות האימונים ועוד.

הקפדה על ציוד מגן

פציעות שכיחות בברך
פציעות שכיחות בברך

הקפידו על נעליים מתאימות וציוד מגן מתאים במידה ואתם עוסקים בסוגי ספורט ובסוגי עבודה שכרוכים בעומסי יתר או בחשיפת הברכיים לפציעות טראומטיות. נעליים מתאימות המעניקות תמיכה, שיווי משקל ובלימת זעזועים תצמצמנה את הסיכון לביצוע "תנועה לא טובה" עם הברכיים. מגני ותומכי ברכיים מסוגים שונים יכולים לסייע במניעת פציעות. בין היתר ישנם תומכי ברכיים שמטרתם ייצוב הברכיים, ישנם מגני ברכיים שנועדו למנוע חיכוך ולחץ על הברכיים של אנשים שצריכים לכרוע ברך באופן חוזרני (טירונים?) ועוד.

שמרו על כושר גופני תקין ובכלל זה שרירי ליבה חזקים

כושר גופני טוב ובכלל זה שרירי ליבה חזקים מהווים שומרי סף בכול הנוגע למניעת פציעות. שרירי ליבה חזקים מעניקים את הבסיס ליציבה טובה ולהעברת כוחות ועומסים באופן טוב יותר על המפרקים. שרירי ליבה ושרירי גפה תחתונה מאוזנים בכול הנוגע לגמישותם וחוזקם יפחיתו עומסים מעל הברכיים ויהוו בסיס יציב לתנועה.

גוונו את העומסים על הברכיים

מומלץ לגוון את העומסים המוטלים על מפרקי הגוף השונים ובכלל זה על הברכיים. פעילות חוזרנית ואינטנסיבית מעלה את הסבירות לפציעות גם בברכיים. גיוון העומסים המוטלים על הברכיים יצמצם את הסיכון להתפתחות פציעות בברכיים. כך למשל בכול הנוגע לפעילות אירובית עדיף לא לעסוק רק בריצות אינטנסיביות. אפשר לשלב גם פעילות אירובית שאינה נושאת משקל כמו שחייה, אופניים, מכשירי חתירה וגם סטפר, מכשיר אליפטי ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים