פציעה של ההמסטרינג למה זה קורה
פציעה של ההמסטרינג למה זה קורה

פציעה של ההמסטרינג למה זה קורה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


פציעה של ההמסטרינג למה זה קורה? שריר ההמסטרינג (hamstring) אינו שריר בודד אלא קבוצה של שלושה שרירים הממוקמים בחלק האחורי של הרגל בין הברך לבין האגן. התפקיד של שרירים אלו הקרויים בעברית גם שרירי הירך האחורי או שרירי מיתר הברך הוא לבצע כפיפה של הברך ולסייע בפשיטה של מפרק הירך. שרירי ההמסטרינג נפצעים לעתים תכופות יחסית בגלל חשיפתם לעומסים חריגים בעיקר בקרב ספורטאים. פציעה של ההמסטרינג עלולה להיות בסך הכל מתיחה קלה באחד או יותר משלושת שרירי הירך האחורי שגורמת לדלקת מקומית קלה. במקרים אלו הכאבים והמגבלות יהיו מינוריים וצפויים לחלוף תוך ימים בודדים. המטופל במקרה הזה יוכל לחזור לפעילות גופנית מלאה מהר יחסית.

פציעה של ההמסטרינג עלולה להיות גם קרע חלקי או קרע מלא באחד משלושת שרירי הירך האחורי. במקרה הזה הדלקת תהייה חריפה והטיפול והשיקום עלולים להיות ממושכים. במקרה של קרע מלא נדרש לרוב טיפול כירורגי ולאחריו טיפול שיקומי. חשוב לציין שחזרה מוקדמת מידי לפעילות גופנית מלאה חושפת את המטופל לפציעות חוזרות ונזקים כרוניים. המסטרינג הנפגע שוב ושוב הופף להיות קשה יותר לטיפול ולשיקום.

פציעה של ההמסטרינג למה זה קורה – רקע

פציעות ספורט מטילות צל על היתרונות הרבים של העיסוק בספורט. הפציעות הללו גורמות לעתים קרובות מידי למוגבלויות ממושכות ואפילו לפרישה מספורט על כל המשתמע מכך. כאשר שחקן קבוצתי נפגע הפגיעה היא לעתים בכל הקבוצה. פציעות שרירים ובעיקר פציעה של שרירי מיתר הברך מהווים את פציעות ספורט שכיחות ביותר. השכיחות הגבוהה הזאת אינה פוחתת וזאת למרות המודעות הגבוהה שיש לפציעה של ההמסטרינג. פציעה זאת מתרחשת בעיקר בקרב ספורטאים שעיסוקם דורש ספרינטים (מאוצים), קפיצות מתפרצות, בעיטות בעצימות גבוהה ועוד. גורמי סיכון לפציעה זאת כוללים בין היתר חוסר איזון של כוח וגמישות בין השריר הארבע ראשי הנמצא בקדמת הירך לשריר המסטרינג מאחור.

פציעות של ההמסטרינג יכולות לנוע החל ממתיחה קלה של סיבי שריר בודדים וכלה בקרע מלא. שרירי ההמסטרינג יכולים להיפצע בכל נקודה לאורכם אך נוטים להתרחש באזור החיבור בין הגיד לרקמת השריר. מתיחה או קרע של שרירי ההמסטרינג במקום אחיזתו בגבששת השת שכיחה בקרב שחקני כדורגל ורקדנים. פציעה בבטן השריר (belly of the muscle) אופיינית לרצים מהירים או ספרינטרים, שחקני כדורסל, שחקני כדורעף ועוד. הסימנים והתסמינים של פציעה זאת יכולים להיות קלים ולחלוף תוך ימים אחדים אך עלולים גם להיות קשים ומגבילים. הליך של אבחנה מבדלת צריך לקחת בחשבון גם גורמים נוספים שעלולים לגרום לכאב ברגל ובכלל זה דלקת בעצב הסיאטי. הטיפול והשיקום בפציעה של ההמסטרינג עלולים להיות מאתגרים. חלק ניכר מהנפצעים יסבול בעתיד מפציעות חוזרות.

אנטומיה של ההמסטרינג

ההמסטרינג או כפי שהם מכונים בעברית שרירי הירך האחורי או שרירי מיתר הברך נמצאים בצד האחורי של הירך. שלושת השרירים הללו כוללים את שריר הירך הדו ראשי (biceps femoris), השריר החצי קרומי (semimembranosus) והשריר החצי גידי (semitendinosus). שריר הירך הדו ראשי ממוקם בצד החיצוני של מדור הירך ואילו השריר החצי קרומי והשריר החצי גידי נמצאים בד הפנימי של מדור הירך. בצדם העליון השריר החצי קרומי, השריר החצי גידי וראש אחד של שריר הירך הדו ראשי נאחזים בגבששת השת (Ischium). הראש הנותר של שריר הירך הדו ראשי נאחז בחלק האחורי עליון של עצם הירך.

בצדם התחתון שלושת השרירים נאחזים בעצם השוקה (Tibia). הראש הארוך של השריר הירך הדו ראשי נאחז בנוסף גם בעצם השוקית (fibula) וברצועה החיצונית (Lateral collateral ligament) בברך. שלושת השרירים מעוצבבים על ידי העצב הסיאטי. על קבוצת שרירים חשובה מוטלת המשימה לכופף את הברך ובנוסף לסייע לשריר העכוז הגדול (gluteus maximus) לפשוט את מפרק הירך. בנוסף, כאשר הברך כפופה יכולים השרירים הללו לסובב מעט פנימה (השריר החצי קרומי והשריר החצי גידי) והחוצה (שריר הירך הדו ראשי).

פציעה של ההמסטרינג למה זה קורה – הגורמים

הגורמים העיקריים לפציעה של ההמסטרינג הם יציאה לריצה מהירה או קפיצה מהירה, שינויים מהירים בקצב הריצה, בלימות חדות ובעיטות בעצימות גבוהה. השלב במאמץ הגופני שבו הפציעה מתרחשת הוא כאשר הרגל מושטת קדימה בעצימות ובמהירות על ידי שריר ארבע ראשי עצמתי ונבלם על יד ההמסטרינג. שלב נוסף שבו פציעה כזאת עלולה להתרחש הוא במהלך יציאה מהירה של הרגל ממקומה כדי להניע את הגוף לפנים. עוד נציין שברוב המקרים השריר נפצע במצב שבו הוא פועל אבל אינו מתקצר אלא מתארך (eccentric contraction). סוג זה כיווץ ללא התקצרות במיוחד כאשר הירך כפופה ומפרק הברך נמצא בפשיטה מלאה מותח את ההמסטרינג וחושף אותו לקרעים. ספורטאים החשופים למנגנוני הפציעה אלה כוללים רצים מהירים, ספורטאים הנדרשים לנתר במהירות, שחקני כדורגל הבועטים בעוצמה בכדור, אומני לחימה הבועטים ביריב או בשק אימונים ועוד.

חומרת הפציעה

העומסים הנוצרים על רקמת השריר גדולים מיכולתו לספוג והתוצאה פגיעה בשלמות השריר. את הנזקים שנוצרים בשריר מקטלגים לשלוש קבוצות על פי חומרת הפציעה:

 • דרגה ראשונה – קרע זעיר של מעט סיבי שריר. סימנים ותסמינים אופייניים כוללים כאב מקומי קל, נפיחות מקומית קלה, פגיעה תפקודית קלה בלבד. הפצוע צפוי לחזור לפעילות תוך כשבועיים עד חודש ימים.
 • דרגה שנייה – קרע חלקי של השריר. סימנים ותסמינים אופייניים כוללים כאבים משמעותיים, נפיחות משמעותית באזור הקרע, שטף דם פנימי, פגיעה תפקודית משמעותית יותר, פגיעה בכוח של השריר. הפצוע צפוי לחזור לפעילות תוך חודש וחצי – חודשיים.
 • דרגה שלישית – קרע מלא של השריר. סימנים ותסמינים אופייניים כוללים כאבים משמעותיים, קשיי תפקוד עם הגפה התחתונה, אובדן כוח מלא של השריר. הפצוע צפוי לחזור למפעילות גופנית מלאה עד חצי שנה לאחר הפציעה.

פציעה של ההמסטרינג – סימנים ותסמינים

הסימנים והתסמינים של פציעה של ההמסטרינג משתנים בהתאם לחומרת הנזק. כאשר מדובר רק במתיחה קלה של מספר סיבי שריר או קרע זעיר הפצוע התלונן על כאבים קלים בלבד. כאבים אלו יהיו חמורים יותר במצב של קרע גדול יותר או של קרע מלא. בפציעה קלה לא צפויים להיות סימנים חיצוניים כדוגמת בצקת, שטף דם, אדמומיות ועוד. בפציעה קשה אנו צפויים להבחין ולמשש בבצקת , להבחין בסימנים של שטף דם, העור יהיה חם למגע ויתכן שנראה עיוות חיצוני (מדרגה). כך גם בכל הנוגע למגבלות תנועה. פציעה קלה כמעט שלא תגביל אתכם בעוד שפציעה קשה יותר תגרום לקשיי תפקוד וקושי לכווץ את השריר הפצוע.

גורמי סיכון לפציעות ההמסטרינג

פציעה של ההמסטרינג
פציעה של ההמסטרינג

ישנם מספר גורמי סיכון המעלים את הסבירות לפציעה של ההמסטרינג כאשר על חלקם יש לנו שליטה ועל חלקם לא. גורמי סיכון שאין לנו שליטה עליהם כוללים למשל גיל, נטיות גנטיות, פציעות קודמות בשרירי ההמסטרינג ועוד. גורמים שיש לנו שליטה עליהם כוללים כמובן אי הקפדה על כללי אימון נכון כגון חימום לפני הפעילות, הימנעות מעומס יתר, הקפדה על זמני התאוששות, הקפדה על כושר גופני טוב, הקפדה על שרירי המסטרינג חזקים, הקפדה על איזון שרירי בין השרירים בגפה התחתונה בכל הנוגע לגמישות וכוח ועוד.

על פי מחקרים שונים גורם הסיכון העיקרי לפציעות של שרירי ההמסטרינג הוא חוסר איזון בין השריר הארבע ראשי (אגוניסט) לשרירי מיתר הברך (אנטגוניסט). במצב שבו השריר הארבע ראשי פועל כאגוניסט וכמניע העיקרי (Prime Mover) שרירי מיתר הברך מתפקדים כשרירים אנטגוניסטים. כאשר השריר הארבע ראשי פושט את הברך שרירי מיתר הברך מרפים כדי לאפשר את תנועת הפשיטה. עם זאת בסוף תנועת הפשיטה שרירי מיתר הברך המתוחים מאטים או בולמים את פשיטת הירך כדי להחזיר את הברך למצב של כפיפה.

סיכוי גבוה לפציעות חוזרות של ההמסטרינג

החלמה מפציעה של ההמסטרינג גם כאשר חומרת הנזק היא מינורית היא לרוב עניין מתסכל. מלבד השכיחות הגבוהה של פציעות שרירי ההמסטרינג קיימת בעיה קשה נוספת: הפציעה של שרירי ההמסטרינג נוטה להיות חוזרנית. על פי מחקרים מסוימים מעל 10% משחקני הכדורגל שסבלו מפציעה של ההמסטרינג, טופלו וחזרו לשחק נפצעו שוב כבר בשבוע הראשון לחזרתם. גם כאשר הסימנים והתסמינים נעלמים נדרש עוד זמן ארוך על מנת להשיג ריפוי ושיקום מלא של השריר. יתכן שלאחר טיפול קצר הכאבים ושאר הסימנים והתסמינים חולפים והחולה שמרגיש בריא וללא כאב לוחץ לחזור לפעילות גופנית מלאה. חזרה לפעילות בטרם שוקם השריר במלואו יגרום בסבירות גבוהה לפציעה חוזרת בשריר. שריר שנפצע מספר פעמים הופך להיות קשה הרבה יותר לריפוי.

אבחון פציעה של ההמסטרינג

בדומה לפגיעות אחרות במערכת שריר ושלד האבחון של פציעה של ההמסטרינג מתבסס על ההיסטוריה הרפואית, הבדיקה גופנית ובדיקות ההדמיה. הממצאים שיופקו מההיסטוריה הרפואית (מה קרה? איך קרה? מתי קרה, מה משפיע ועוד) מהבדיקה הגופנית (תצפית, מישוש, תנועה) מספיקים לרוב. ברוב המקרים ניתן לקבוע אבחון על סמך המידע שהופק עד השלב הזה. לעתים כדי לשלול פתולוגיה אחרת או כדי לאמוד את חומרת הפציעה בשריר ההמסטרינג ניעזר בבדיקות הדמיה ובעיקר באולטרה סאונד וכמובן בתהודה מגנטית (MRI).

טיפול ושיקום לאחר פציעה של ההמסטרינג

מטרות הטיפול והשיקום של ההמסטרינג הפצוע הן ריפוי מהיר והחזרת הספורטאי לפעילות גופנית מלאה מוקדם ככל האפשר. פרק הזמן שנדרש כדי להשיג ריפוי השריר ובנייה של רקמה צלקתית תלויים בחומרת הפציעה. הטיפול והשיקום של ההמסטרינג פצוע יכולה להימשך בין חודש לחצי שנה. הטיפול יכלול שילוב של אמצעי עזר חשמליים להאצת ההחלמה כגון לייזר רך יחד עם טכניקות טיפול ידניות ותרגילי שיקום. בשלב החריף נמליץ על מנוחה מכול פעולה או מנח הגורמים לכאב. עוד נמליץ על פעילות חלופית כגון רכיבה על אופניים נייחים, הליכה במים, תרגילי כוח ללא כאב ועוד. חשוב לציין שכבר בשלב הראשוני ניתן לעבוד על חיזוק שרירי הליבה וזאת עקב חשיבותם לשיקום. רק במקרים קשים במיוחד נמליץ על קיבוע הרגל וגם זאת לפרק זמן שאינו עולה על שבוע ימים.

בשלב השני נרים את רמת הקושי ונשלב תרגילים נוספים כולל תרגילים איזומטריים, תרגילים איזוטוניים ועוד. נוודא שהתרגילים מבוצעים ללא כאבים. בשלב המתקדם יותר נשלב גם אימונים נושאי משקל כולל אימונים על המכשיר האליפטי, אימונים על הסטפר, הליכה ובהדרגה גם ריצה קלה וריצה מהירה יותר. גם כאן נוודא שכל התרגול מתבצע ללא כאב. נשלב תרגילי כוח של שרירי ההמסטרינג ברמות קושי שונות, נשפר את הסיבולת של השריר ואת שיווי המשקל של הגוף. החזרה לפעילות גופנית מלאה תתאפשר רק לאחר השגה של טווחי תנועה מלאים של הברך והירך וכוח שרירים זהה בשתי הרגליים. למנוע פציעה חוזרת על הספורטאי להקפיד על כללי האימון הנכונים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • פציעה של חוט השדרה

  פציעה של חוט השדרה עלולה לגרום לשיתוק של הגוף ואף למוות. מערכות העצבים בגוף מנהלות ומוליכות את המידע הנדרש לתפקודו…

 • קרע ברצועה הצולבת בברך

  קרע ברצועה הצולבת הוא עניין שכיח יחסית. פציעה זו היא גם אחד הגורמים שכיחים לכאבי ברכיים בקרב ספורטאים בכלל ובקרב…

 • קרע במיניסקוס חכו עם הניתוח

  קרע במיניסקוס? חכו עם הניתוח והתחילו טיפול שמרני. קרע במיניסקוס הוא מהסיבות השכיחות לכאבים ומגבלות תנועה בברכיים. עד לפני שנים…

 • קרע ברצועה הצולבת ואסטרוגן

  קרע ברצועה הצולבת ואסטרוגן כגורם סיכון? מה הקשר? מתברר על פי המחקר המסוקר כאן שיש קשר והוא משמעותי. הסיכון של…

 • קרע חוזר ברצועה הצולבת בברך

  קרע חוזר ברצועה הצולבת בברך ובעיקר של הרצועה הצולבת הקדמית (Anterior cruciate ligament) היא בין הגורמים השכיחים ביותר לכאבי ברכיים.…

 • קרע לברום בכתף חכו עם הניתוח

  קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח! לברום היא טבעת סחוסית המקיפה את מפרק הכתף. קרע לברום בכתף (SLAP) היא פציעת ספורט שכיחה.…

 • בדיקת מפרקי הירך של התינוק

  בדיקת מפרקי הירך של התינוק הנולד חשובה! בעיות מולדות במפרק הירך עלולות במהלך השנים לגרום לכאבים במפרק הירך, מגבלות תנועה…

 • קרע בגיד אולי האנטיביוטיקה אשמה

  קרע בגיד - אולי האנטיביוטיקה אשמה! אתם וודאי שואלים מה הקשר בין טיפול אנטיביוטי בזיהום כזה או אחר לבין קרע…

 • למסת שריר טובה חלבון בכול ארוחה

  חלבונים בכול ארוחה למסת השריר! לשרירי הגוף תפקידים רבים ובכללם תנועה, ייצוב מפרקים, הגנה על איברים, שמירה על יציבה ועוד.…

 • סיבוכים לאחר ניתוח ירך

  סיבוכים לאחר ניתוח ירך כוללים לעתים הפרעות נפשיות, הפרעות שינה, דלקות פרקים מחלות כלי דם ועוד. לנוכח הממצאים המעידים על…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן