פציעה של ההמסטרינג למה זה קורה

פציעה של ההמסטרינג למה זה קורה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  פציעה של ההמסטרינג למה זה קורה? שריר ההמסטרינג (hamstring) אינו שריר בודד אלא קבוצה של שלושה שרירים הממוקמים בחלק האחורי של הרגל בין הברך לבין האגן. התפקיד של שרירים אלו הקרויים בעברית גם שרירי הירך האחורי או שרירי מיתר הברך הוא לבצע כפיפה של הברך ולסייע בפשיטה של מפרק הירך. שרירי ההמסטרינג נפצעים לעתים תכופות יחסית בגלל חשיפתם לעומסים חריגים בעיקר בקרב ספורטאים. פציעה של ההמסטרינג עלולה להיות בסך הכל מתיחה קלה באחד או יותר משלושת שרירי הירך האחורי שגורמת לדלקת מקומית קלה. במקרים אלו הכאבים והמגבלות יהיו מינוריים וצפויים לחלוף תוך ימים בודדים. המטופל במקרה הזה יוכל לחזור לפעילות גופנית מלאה מהר יחסית.

  פציעה של ההמסטרינג עלולה להיות גם קרע חלקי או קרע מלא באחד משלושת שרירי הירך האחורי. במקרה הזה הדלקת תהייה חריפה והטיפול והשיקום עלולים להיות ממושכים. במקרה של קרע מלא נדרש לרוב טיפול כירורגי ולאחריו טיפול שיקומי. חשוב לציין שחזרה מוקדמת מידי לפעילות גופנית מלאה חושפת את המטופל לפציעות חוזרות ונזקים כרוניים. המסטרינג הנפגע שוב ושוב הופף להיות קשה יותר לטיפול ולשיקום.

  פציעה של ההמסטרינג למה זה קורה – רקע

  פציעות ספורט מטילות צל על היתרונות הרבים של העיסוק בספורט. הפציעות הללו גורמות לעתים קרובות מידי למוגבלויות ממושכות ואפילו לפרישה מספורט על כל המשתמע מכך. כאשר שחקן קבוצתי נפגע הפגיעה היא לעתים בכל הקבוצה. פציעות שרירים ובעיקר פציעה של שרירי מיתר הברך מהווים את פציעות ספורט שכיחות ביותר. השכיחות הגבוהה הזאת אינה פוחתת וזאת למרות המודעות הגבוהה שיש לפציעה של ההמסטרינג. פציעה זאת מתרחשת בעיקר בקרב ספורטאים שעיסוקם דורש ספרינטים, קפיצות מתפרצות, בעיטות בעצימות גבוהה ועוד. גורמי סיכון לפציעה זאת כוללים בין היתר חוסר איזון של כוח וגמישות בין השריר הארבע ראשי הנמצא בקדמת הירך לשריר המסטרינג מאחור.

  פציעות של ההמסטרינג יכולות לנוע החל ממתיחה קלה של סיבי שריר בודדים וכלה בקרע מלא. שרירי ההמסטרינג יכולים להיפצע בכל נקודה לאורכם אך נוטים להתרחש באזור החיבור בין הגיד לרקמת השריר. מתיחה או קרע של שרירי ההמסטרינג במקום אחיזתו בגבששת השת שכיחה בקרב שחקני כדורגל ורקדנים. פציעה בבטן השריר (belly of the muscle) אופיינית לרצים מהירים או ספרינטרים, שחקני כדורסל, שחקני כדורעף ועוד. הסימנים והתסמינים של פציעה זאת יכולים להיות קלים ולחלוף תוך ימים אחדים אך עלולים גם להיות קשים ומגבילים. הליך של אבחנה מבדלת צריך לקחת בחשבון גם גורמים נוספים שעלולים לגרום לכאב ברגל ובכלל זה דלקת בעצב הסיאטי. הטיפול והשיקום בפציעה של ההמסטרינג עלולים להיות מאתגרים. חלק ניכר מהנפצעים יסבול בעתיד מפציעות חוזרות.

  אנטומיה של ההמסטרינג

  ההמסטרינג או כפי שהם מכונים בעברית שרירי הירך האחורי או שרירי מיתר הברך נמצאים בצד האחורי של הירך. שלושת השרירים הללו כוללים את שריר הירך הדו ראשי (biceps femoris), השריר החצי קרומי (semimembranosus) והשריר החצי גידי (semitendinosus). שריר הירך הדו ראשי ממוקם בצד החיצוני של מדור הירך ואילו השריר החצי קרומי והשריר החצי גידי נמצאים בד הפנימי של מדור הירך. בצדם העליון השריר החצי קרומי, השריר החצי גידי וראש אחד של שריר הירך הדו ראשי נאחזים בגבששת השת (Ischium). הראש הנותר של שריר הירך הדו ראשי נאחז בחלק האחורי עליון של עצם הירך.

  בצדם התחתון שלושת השרירים נאחזים בעצם השוקה (Tibia). הראש הארוך של השריר הירך הדו ראשי נאחז בנוסף גם בעצם השוקית (fibula) וברצועה החיצונית (Lateral collateral ligament) בברך. שלושת השרירים מעוצבבים על ידי העצב הסיאטי. על קבוצת שרירים חשובה מוטלת המשימה לכופף את הברך ובנוסף לסייע לשריר העכוז הגדול (gluteus maximus) לפשוט את מפרק הירך. בנוסף, כאשר הברך כפופה יכולים השרירים הללו לסובב מעט פנימה (השריר החצי קרומי והשריר החצי גידי) והחוצה (שריר הירך הדו ראשי).

  חומרת הפציעה

  העומסים הנוצרים על רקמת השריר גדולים מיכולתו לספוג והתוצאה פגיעה בשלמות השריר. את הנזקים שנוצרים בשריר מקטלגים לשלוש קבוצות על פי חומרת הפציעה:

  • דרגה ראשונה – קרע זעיר של מעט סיבי שריר. סימנים ותסמינים אופייניים כוללים כאב מקומי קל, נפיחות מקומית קלה, פגיעה תפקודית קלה בלבד. הפצוע צפוי לחזור לפעילות תוך כשבועיים עד חודש ימים.
  • דרגה שנייה – קרע חלקי של השריר. סימנים ותסמינים אופייניים כוללים כאבים משמעותיים, נפיחות משמעותית באזור הקרע, שטף דם פנימי, פגיעה תפקודית משמעותית יותר, פגיעה בכוח של השריר. הפצוע צפוי לחזור לפעילות תוך חודש וחצי – חודשיים.
  • דרגה שלישית – קרע מלא של השריר. סימנים ותסמינים אופייניים כוללים כאבים משמעותיים, קשיי תפקוד עם הגפה התחתונה, אובדן כוח מלא של השריר. הפצוע צפוי לחזור למפעילות גופנית מלאה עד חצי שנה לאחר הפציעה.

  פציעה של ההמסטרינג – סימנים ותסמינים

  הסימנים והתסמינים של פציעה של ההמסטרינג משתנים בהתאם לחומרת הנזק. כאשר מדובר רק במתיחה קלה של מספר סיבי שריר או קרע זעיר הפצוע התלונן על כאבים קלים בלבד. כאבים אלו יהיו חמורים יותר במצב של קרע גדול יותר או של קרע מלא. בפציעה קלה לא צפויים להיות סימנים חיצוניים כדוגמת בצקת, שטף דם, אדמומיות ועוד. בפציעה קשה אנו צפויים להבחין ולמשש בבצקת , להבחין בסימנים של שטף דם, העור יהיה חם למגע ויתכן שנראה עיוות חיצוני (מדרגה). כך גם בכל הנוגע למגבלות תנועה. פציעה קלה כמעט שלא תגביל אתכם בעוד שפציעה קשה יותר תגרום לקשיי תפקוד וקושי לכווץ את השריר הפצוע.

  פציעה של ההמסטרינג למה זה קורה – הגורמים

  הגורמים העיקריים לפציעה של ההמסטרינג הם יציאה לריצה מהירה או קפיצה מהירה, שינויים מהירים בקצב הריצה, בלימות חדות ובעיטות בעצימות גבוהה. השלב במאמץ הגופני שבו הפציעה מתרחשת הוא כאשר הרגל מושטת קדימה בעצימות ובמהירות על ידי שריר ארבע ראשי עצמתי ונבלם על יד ההמסטרינג. שלב נוסף שבו פציעה כזאת עלולה להתרחש הוא במהלך יציאה מהירה של הרגל ממקומה כדי להניע את הגוף לפנים. עוד נציין שברוב המקרים השריר נפצע במצב שבו הוא פועל אבל אינו מתקצר אלא מתארך (eccentric contraction). סוג זה כיווץ ללא התקצרות במיוחד כאשר הירך כפופה ומפרק הברך נמצא בפשיטה מלאה מותח את ההמסטרינג וחושף אותו לקרעים. ספורטאים החשופים למנגנוני הפציעה אלה כוללים רצים מהירים, ספורטאים הנדרשים לנתר במהירות, שחקני כדורגל הבועטים בעוצמה בכדור, אומני לחימה הבועטים ביריב או בשק אימונים ועוד.

  גורמי סיכון לפציעות ההמסטרינג

  ישנם מספר גורמי סיכון המעלים את הסבירות לפציעה של ההמסטרינג כאשר על חלקם יש לנו שליטה ועל חלקם לא. גורמי סיכון שאין לנו שליטה עליהם כוללים למשל גיל, נטיות גנטיות, פציעות קודמות בשרירי ההמסטרינג ועוד. גורמים שיש לנו שליטה עליהם כוללים כמובן אי הקפדה על כללי אימון נכון כגון חימום לפני הפעילות, הימנעות מעומס יתר, הקפדה על זמני התאוששות, הקפדה על כושר גופני טוב, הקפדה על שרירי המסטרינג חזקים, הקפדה על איזון שרירי בין השרירים בגפה התחתונה בכל הנוגע לגמישות וכוח ועוד.

  על פי מחקרים שונים גורם הסיכון העיקרי לפציעות של שרירי ההמסטרינג הוא חוסר איזון בין השריר הארבע ראשי (אגוניסט) לשרירי מיתר הברך (אנטגוניסט). במצב שבו השריר הארבע ראשי פועל כאגוניסט וכמניע העיקרי (Prime Mover) שרירי מיתר הברך מתפקדים כשרירים אנטגוניסטים. כאשר השריר הארבע ראשי פושט את הברך שרירי מיתר הברך מרפים כדי לאפשר את תנועת הפשיטה. עם זאת בסוף תנועת הפשיטה שרירי מיתר הברך המתוחים מאטים או בולמים את פשיטת הירך כדי להחזיר את הברך למצב של כפיפה.

  סיכוי גבוה לפציעות חוזרות של ההמסטרינג

  פציעה של ההמסטרינג
  פציעה של ההמסטרינג

  החלמה מפציעה של ההמסטרינג גם כאשר חומרת הנזק היא מינורית היא לרוב עניין מתסכל. מלבד השכיחות הגבוהה של פציעות שרירי ההמסטרינג קיימת בעיה קשה נוספת: הפציעה של שרירי ההמסטרינג נוטה להיות חוזרנית. על פי מחקרים מסוימים מעל 10% משחקני הכדורגל שסבלו מפציעה של ההמסטרינג, טופלו וחזרו לשחק נפצעו שוב כבר בשבוע הראשון לחזרתם. גם כאשר הסימנים והתסמינים נעלמים נדרש עוד זמן ארוך על מנת להשיג ריפוי ושיקום מלא של השריר. יתכן שלאחר טיפול קצר הכאבים ושאר הסימנים והתסמינים חולפים והחולה שמרגיש בריא וללא כאב לוחץ לחזור לפעילות גופנית מלאה. חזרה לפעילות בטרם שוקם השריר במלואו יגרום בסבירות גבוהה לפציעה חוזרת בשריר. שריר שנפצע מספר פעמים הופך להיות קשה הרבה יותר לריפוי.

  אבחון פציעה של ההמסטרינג

  בדומה לפגיעות אחרות במערכת שריר ושלד האבחון של פציעה של ההמסטרינג מתבסס על ההיסטוריה הרפואית, הבדיקה גופנית ובדיקות ההדמיה. הממצאים שיופקו מההיסטוריה הרפואית (מה קרה? איך קרה? מתי קרה, מה משפיע ועוד) מהבדיקה הגופנית (תצפית, מישוש, תנועה) מספיקים לרוב. ברוב המקרים ניתן לקבוע אבחון על סמך המידע שהופק עד השלב הזה. לעתים כדי לשלול פתולוגיה אחרת או כדי לאמוד את חומרת הפציעה בשריר ההמסטרינג ניעזר בבדיקות הדמיה ובעיקר באולטרה סאונד וכמובן בתהודה מגנטית (MRI).

  טיפול ושיקום לאחר פציעה של ההמסטרינג

  מטרות הטיפול והשיקום של ההמסטרינג הפצוע הן ריפוי מהיר והחזרת הספורטאי לפעילות גופנית מלאה מוקדם ככל האפשר. פרק הזמן שנדרש כדי להשיג ריפוי השריר ובנייה של רקמה צלקתית תלויים בחומרת הפציעה. הטיפול והשיקום של ההמסטרינג פצוע יכולה להימשך בין חודש לחצי שנה. הטיפול יכלול שילוב של אמצעי עזר חשמליים להאצת ההחלמה כגון לייזר רך יחד עם טכניקות טיפול ידניות ותרגילי שיקום. בשלב החריף נמליץ על מנוחה מכול פעולה או מנח הגורמים לכאב. עוד נמליץ על פעילות חלופית כגון רכיבה על אופניים נייחים, הליכה במים, תרגילי כוח ללא כאב ועוד. חשוב לציין שכבר בשלב הראשוני ניתן לעבוד על חיזוק שרירי הליבה וזאת עקב חשיבותם לשיקום. רק במקרים קשים במיוחד נמליץ על קיבוע הרגל וגם זאת לפרק זמן שאינו עולה על שבוע ימים.

  בשלב השני נרים את רמת הקושי ונשלב תרגילים נוספים כולל תרגילים איזומטריים, תרגילים איזוטוניים ועוד. נוודא שהתרגילים מבוצעים ללא כאבים. בשלב המתקדם יותר נשלב גם אימונים נושאי משקל כולל אימונים על המכשיר האליפטי, אימונים על הסטפר, הליכה ובהדרגה גם ריצה קלה וריצה מהירה יותר. גם כאן נוודא שכל התרגול מתבצע ללא כאב. נשלב תרגילי כוח של שרירי ההמסטרינג ברמות קושי שונות, נשפר את הסיבולת של השריר ואת שיווי המשקל של הגוף. החזרה לפעילות גופנית מלאה תתאפשר רק לאחר השגה של טווחי תנועה מלאים של הברך והירך וכוח שרירים זהה בשתי הרגליים. למנוע פציעה חוזרת על הספורטאי להקפיד על כללי האימון הנכונים.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


   מאמרים קשורים

   אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

   אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון, מה עדיף? התשובה בקצרה היא לא זה

   כאב בגלל נזק עצבי

   כאב בגלל נזק עצבי

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאב בגלל נזק עצבי היא תופעה שכיחה. לא תמיד קל לזהות שהכאב