Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון: הוכחות, אתגרים וכיוונים מבטיחים. זהו המאמר השני בסדרת המאמרים אודות מגפת כאבי הגב התחתון של הירחון הרפואי הנחשב - לנסט (The Lancet). בסדרה זאת מפרטים 31 מומחים בין לאומיים את המצב הנוכחי וכיצד יש לתקנו.

במאמר השני בסדרה של הלנסט: "מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון: הוכחות, אתגרים וכיוונים מבטיחים" (Prevention and treatment of low back pain: evidence, challenges, and promising directions) מתארים המומחים מצב עגום, כמעט חסר תקווה, שבו מספר החולים הסובלים מכאבי גב תחתון והנזקים הכלכליים הנגרמים עקב כך גדלים ללא הרף. המומחים הללו טוענים שיש לנקוט בצעדים דרסטיים כדי לבלום את המגמה הזאת ובכלל זה חלק ניכר מהטיפולים חסרי התועלת המוצעים  כיום, להוסיף טיפול באמצעות מניפולציה של עמוד השדרה וכן שורה נוספת של המלצות כולל להמשיך להיות פעיל גופנית, לא להחסיר ימי עבודה, לצמצם טיפולים תרופתיים וכירוגיים ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון - רקע

נכון להיום הגישות בכול הנוגע לאבחון וטיפול בכאבי גב המוצעים לחולים כוללים בין היתר הדרכה לגבי דרכי טיפול עצמי, חזרה לאורח חיים אקטיבי ובכלל זה פעילות גופנית ועבודה, תמיכה נפשית באלו שממשיכים לסבול מכאבים ושימוש מושכל בתרופות, דימות וכירורגיה. ההמלצות הללו המתבססות על מחקרים שבוצעו במדינות עשירות ומתמקדות בטיפול בבעיה ולא במניעתה. ההמלצות הללו גם לא נבחנו כראוי בכול הנוגע לעלות תועלת. למרות החולשות של ההמלצות הללו ואולי בגלל החולשות אין היצמדות להמלצות הללו ובהרבה מקרים נעשה שימוש מיותר באמצעי דימות, המלצות למנוחה, תרופות נגד כאב, הזרקות לעמוד השדרה וניתוחים.

להמשיך לעשות יותר מאותו דבר לא יוביל לשיפור במצב החולים או למניעת הכאבים בגב התחתון והנכות הנלוות להם. ישנם כיוונים חדשים ומבטיחים שכדאי להתנהל על פיהם על מנת לשפר את מצב החולים ולמנוע כאבים ונכויות. כיוונים אלו דורשים תשומת לב ובמקביל גם המשך מחקר על מנת לוודא שהם אכן יעילים גם בקנה מידה גדול.

דרכי התמודדות עם המצב

לטענת החוקרים הדרך הנכונה לצעוד בה כדי למנוע את הכאבים בגב התחתון או כדי לטפל בחולה הסובל מכאבי גב תחתון היא שילוב של שותפות קלינית רב תחומית ומעורבות מקצועית ששמה למטרה להפחית את הכאבים של החולה ולהחזירו למעגל העבודה מוקדם ככול האפשר.

מניעת כאבי גב תחתון

בכול הנוגע למניעת כאבי גב ישנו מגוון רחב של מחקרים שחלקם כללו עשרות אלפי נבדקים המצביעים על כך ששילוב של פעילות גופנית מבוקרת והדרכה רלוונטית היא הדרך הנכונה שיש ללכת בה. במחקרים שעסקו במניעת כאבי גב תחתון בקרב ילדים לא נמצא שריהוט ארגונומי היה יעיל יותר מריהוט רגיל להשגת מטרה זאת.

טיפול בכאבי גב תחתון, מה נכון לעשות?

בכול הנגוע לטיפול בכאבי גב תחתון המומחים התבססו על שלושה מחקרים גדולים שנעשו בדנמרק, בריטניה וארצות הברית. כול שלושת המחקרים המליצו על שימוש במניפולציה של עמוד השדרה המותני כדרך יעילה להתמודדות על כאבי גב תחתון. המחקר הבריטי המליץ על שילוב של מניפולציה של עמוד השדרה יחד עם פעילות גופנית לצורך ריפוי כאבי גב תחתון. כאן המקום לציין שכירופרקטים מבצעים מעל 90% מהמניפולציות של עמוד השדרה ועל כן כירופרקט הוא בעל המקצוע המיומן ביותר לביצוע הליך זה. המלצות נוספות מפי המומחים הללו כללו אישור לחולה שאינו סובל מבעיה רצינית והם צפויים להחלים, לעודד את החולים להמשיך להיות פעילים מבלי להחמיר את הכאבים לעודד את החולים לחזור לעבודה במהירות האפשרית. החוקרים ממליצים להתייחס ולטפל גם בצד הנפשי של החולה באמצעות טיפולי התנהגות קוגניטיבית, טיפולי הרפייה, מיינדפולנס ועוד.

טיפול בכאבי גב תחתון, מה לצמצם או להימנע?

חלק ניכר מהטיפולים שאותם מקבלים החולים הסובלים מכאבי גב תחתון אינם יעילים כלל וכלל! קבוצת המומחים קובעת שיש להימנע ממנוחה במיטה, יש לצמצם את השימוש בתרופות או בזריקות נוגדי דלקת ו/או לשיכוך כאבים, יש לצמצם השימוש בדימות וכמובן חשוב לצמצם את השימוש בכירורגיה. המומחים גם אינם ממליצים על טיפולים פסיביים הכוללים מכשירים טיפולים באמצעות זרמים חשמליים ובכלל זה טנס סנסורי, טנס מוטורי, אינטרפרנשיאל, טיפול בחום למטרות ריפוי, מכשירי מתיחה למיניהן, וחגורות גב.

רק במידה והכאבים ממשיכים ממליצים המומחים להכניס את החולה לשיקום פיזי ונפשי שהתבצע על ידי מערך מומחים רב תחומי כאשר בשלב הזה ניתן לעשות שימוש בתרופות ובזריקות אפידורליות אך לצמצם ככול שניתן את התרופות משככי הכאב מסוג האוֹפְּיוֹאִידִים. עם זאת חשוב לזכור שרק במיעוט המקרים זריקות אפידורליות מצליחות להפחית את הכאבים וגם במקרים אלו השפעתן פגה תוך זמן קצר. עוד נוסיף שישנם מחקרים שהראו שזריקות סטרואידים לחלל האפידולארי מעלות את הסיכון להתפתחות שברים בחוליות עמוד השדרה ב21%.

בכול הנוגע לניתוחים טוענים המומחים שאין יתרון לניתוח קיבוע עמוד השדרה על פני טיפול שמרני אינטנסיבי הניתן על ידי מומחי שיקום רב תחומיים. מלבד זאת מוסיפים המומחים לניתוח יש חסרונות נוספים ובכללם עלויות, זמן החלמה, שימוש בתרופות במהלך ולאחר הניתוח, וכמובן הסיכון לאי הצלחה ו/או לתופעות לוואי בלתי רצויות. ובכול זאת ניתוח מומלץ כאשר החולה סובל מחסרים נוירולוגיים פרוגרסיביים או כאשר החולה ניסה לטפל ללא הצלחה באופן שמרני והאבחון מצביע במדויק על מקור הבעיה. למרות זאת מציינים המומחים הללו, כאבי גב תחתון נוטים ברוב המקרים לעבור בלי ניתוחים ועל כן המתנה והימנעות מניתוח היא גישה נכונה.

מצב רצוי לעומת מצב מצוי

המומחים מתארים את הפער שקיים היום בין המצב המצוי לבין המצב הרצוי בכול הנוגע להתנהלות עם חולים הסובלים מכאבי גב תחתון. כך למשל ההמלצות מדברות על כך שחולה עם כאבי גב תחתון יגע תחילה לרופא ראשוני אך בפועל רבים מהם מגיעים לחדרי מיון, בתי חולים, וכירורגים.

המלצה לטיפול עצמי

עוד מצאו המומחים שרק  23% מהחולים זוכים להדרכה ועצות בכול הנוגע לטיפול עצמי בכאבי הגב. גם ההמלצה להישאר פעילים ולחזור לעבודה במהירות האפשרית אינה מיושמת כראוי. לטענת המומחים חלק גדול מהקלינאים שרואים את החולה לראשונה ממליצים לו על מנוחה במיטה והימנעות מעבודה עד שהשתפר המצב.

המלצה לצמצום בדיקות דימות

המלצה ללהימנע בשלב ראשון מתרופות

ההמלצה להימנע בשלב הראשוני מטיפול תרופתי כמעט אינה מיושמת כלל. 64.5% מהחולים עם כאבי גב באוסטרליה בין השנים 2000 - 2010 יצאו מרשם לתרופה כבר בפגישה הראשונה עם הרופא שלהם. בארצות עניות יותר המצב חמור יותר ואחוז החולים עם כאבי גב תחתון היוצאים ממשרדו של הרופא עם מרשם לתרופות גבוה יותר. בדורם אפריקה מדובר ב90% מהחולים.

המלצה להימנע מטיפולים פסיביים לא יעילים

גם ההמלצה להימנע מטיפולים פסיביים כגון טנס סנסורי, טנס מוטורי, אינטרפרנשיאל, טיפול בחום למטרות ריפוי, מכשירי מתיחה למיניהן, וחגורות גב אינה מיושמת. כך למשל 38% מהפיזיותרפיסטים בשבדיה משתמשים בטנס, 75% מהפיזיותרפיסטים בארצות הברית משתמשים במתיחה של עמוד השדרה, ועל פי מחקר שערך משרד הבריאות הספרדי 38.6% מהטיפולים שניתנים לחולים עם כאבי גב תחתון בספרד שייכים לסוג הזה ועל כן אינם יעילים.

להימנע מאופיואידים - משככי כאב נרקוטיים

גם בכול הנוגע להמלצה להימנע מטיפול בכאבי גב תחתון עם אוֹפְּיוֹאִידִים מוצאים המומחים שהיא אינה מיושמת באופן מלא ומצביעים על שיעור הולך וגדל של חולים שעקב כך מתמכרים למשככי כאב מסוג זה. בארצות הברית הפכה ההתמכרות למשככחי כאב למגפה.

צמצום מירבי של ניתוחים

מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון

גם ההמלצה לצמצם ככול האפשר את השימוש בדימות רנטגן, MRI או CT כאשר אין חשד לדגל אדום שמצדיק זאת אינה מיושמת כראוי. בין השנים 2010 - 2013 נשלחו 53.7% מהחולים עם כאבי גב תחתון בארצות הברית ו100% מהחולים בהודו לבצע דימות למרות שלא הייתה התוויה שהצדיקה זאת.

ההמלצות בכול הנוגע לכירורגיה במקרים של כאבי גב תחתון ברורות לחלוטין. יש להימנע מניתוחים על רקע זה ככול האפשר ורק במקרה קיצון כאשר ישנם סימנים ותסמינים מובהקים של חסר נוירולוגי פרוגרסיבי יש לשקול אותם. בעולם האמתי הדבר הזה אינו מיושם. כך למשל בארצות הברית בשנת 2011 מספר הניתוחים לקיבוע עמוד השדרה גרם לכך שזאת הייתה ההוצאה הגדולה ביותר בהשוואה לכול ניתוח אחר, מדיקאר האמריקאי כיסה את העלויות של 2,023,481 זריקות אפידורליות, בוצעו 990,449 זריקות למפרקים הפצטאליים המותניים ולמפרקי העצה והכסל, בוצעו 406,378 פרוצדורות כירורגיות (neurotomy treatments) לעצבים באזורים הללו. בהולנד שני שליש ממנתחי עמוד השדרה ההולנדים בצעו ניתוחי קיבוע.

עדוד פעילות גופנית

גם ההמלצה לעודד פעילות גופנית בקרב החולים עם כאבי גב נופלת על אוזניים ערלות. במחקר שנערך בשנת 2009 נמצא ש - 54% מהאמריקאים שסובלים מכאבי גב תחתון לא התבקשו לבצע פעילות גופנית. לאור ההבנה של ההשפעות שיש לפעילות גופנית על שיפור במצב החולה ועל מנעת כאבים עתידיים מדובר בפספוס לא הגיוני.

טיפול בצד הנפשי של החולה

על פניו נראה שההמלצה לטפל גם בצד הנפשי של החולה אינה זוכה לתשומת לב כלכל וכלל. כך למשל בארצות הברית רק 12 מהחולים עם כאבי גב תחתון כרוניים טופלו במצב הנפשי הדיכאוני שלהם ורק 8.4% הופנו לטיפול התנהגותי קוגניטיבי.

סיכום וכיוונים מבטיחים

יש פער בין ההמלצות הקיימות בכול הנוגע לטיפול בכאבי גב תחתון והיישום שלהם על ידי המקצועות הקליניים הרלוונטיים. נקודות מפתח כוללות הימנעות מפרוצדורות מיותרות ולא יעילות, המלצה לחולה להישאר פעיל וצמצם את אובדן ימי העבודה ונקיטה רק בצעדי ריפוי שנמצאו יעילים לטיפול בכאבי גב תחתון כמו למשל מניפולציה של עמוד השדרה המותני.

עוד טוענים המומחים שאין צעד יחיד שיכול להועיל לחולה על כאבי גב תחתון. רק שילוב של כול ההמלצות יניב את התוצאות הטובות ביותר. יש על כן ליישם את כול ההמלצות הקיימות, להמשיך ללמוד ולהתעדכן ולשבור את החומות הקיימות נכון להיום בין בעלי המקצוע הרלוונטיים המטפלים בחולים עם כאבי גב תחתון. חומות אלה העומדות בדרכם של הרוצים להעניק את הטיפול הנכון והיעיל ביותר לחולה. כך למשל יש לשמור על קשר ישיר בין המומחים השונים המקיפים את החולה עם כאבי הגב ולדאוג שלא יחסירו ימי עבודה או ישובו בהקדם לעבודה למרות שהכאבים לא חלפו במלואם.

The Lancet, Vol. 391, No. 10137, Published: March 21, 2018

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב תחתון ילדים

כאבי גב תחתון ילדים? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע פגיעה כרונית בעמוד השדרה של הילדים. הגמישות, יכולת העמידות והסתגלות הגבוהה האופייניים לילדים לא מחפים על חוסר פעילות גופנית, העומס מנשיאת ילקוטים כבדים ושעות ארוכות של ישיבה מרושלת.

כאבי גב תחתון ילדים
תסמונת זנב הסוס

תסמונת זנב הסוס? אבחון וטיפול צריכים להתבצע ללא דיחוי למניעת נזק בלתי הפיך. תסמונת זאת מתרחשת כאשר נוצר לחץ, לרוב באמצעות הדיסק הבין חולייתי המותני, על צמת העצבים המצויה בחלקו התחתון של חוט השדרה. מדובר במצב חירום קליני המחייב ניתוח. 

תסמונת זנב הסוס
סקס עם כאבי גב

סקס עם כאבי גב? האם זה אפשרי? סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן כוללים מגבלות גופניות ובכללן מגבלה בקיום יחסי מין סדירים ובכול זאת, לא לוותר על חיי המין. מאמר זה נכתב עבור כל המטופלים שלי ששאלו וגם עבור אלו שלא מעיזים לשאול.

סקס עם כאבי גב
שחייה לכאבי גב?

שחייה לכאבי גב? לא בטוח. זה לא תמיד נכון ולפעמים זה עלול אפילו עלול להזיק. חשים בסימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני או באגן? סביר להניח שנתקלתם בנותני העצות שכוונתם טובה אך לא כך הבנתם והם המליצו לכם בחום על שחייה. 

שחייה לכאבי גב?
תרגילים לגב

תרגילים לגב יכולים להועיל לטיפול ומניעה של סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן. מחקרים מאשרים את החשיבות של פעילות גופנית וחיזוק שרירי הגב ושרירי הליבה למניעת תסמינים אלה. עם זאת יש לזכור, לפעמים הליכה בלבד עשויה להיות יותר יעילה.

תרגילים לגב
צריבת דיסק בגב? לא למהר

צריבת דיסק בגב? לא למהר! סימנים ותסמינים הנובעים מנזקים לדיסקים בין חולייתיים מותניים פוגמים באיכות חיינו וצורכים משאבים אדירים. האם צריבת דיסק עשויה להועיל? מספר מחקרים שפורסמו בארצות הברית קובעים שלא. צריבת דיסק? נסו תחילה טיפול שמרני כירופרקטי.

צריבת דיסק בגב? לא למהר
פריצת דיסק, חכו עם ניתוח

פריצת דיסק, חכו עם ניתוח! כאב גב היא מגפה עולמית. ריבוי בעלי המקצוע שעוסקים בתחום והדעות לגבי מה נכון ומה לא נכון לעשות מבלבלים רבים וטובים. מחקרים בארה"ב מעידים שחולים עם פריצת דיסק שנותחו בגב לא הראו שיפור גדול יותר מחולים שנמנעו מכך. 

 פריצת דיסק, חכו עם ניתוח
נהיגה ללא כאבי גב

נהיגה ללא כאבי גב היא שאיפה של רבים וטובים. רוצים בכך או לא אנו חיים בעולם ממונע. מאות מיליוני בני אדם נוהגים מידי יום ומספר זה רק הולך וגדל. המיחושים בחלק התחתון של הגב הם אחת הבעיות שצצות בגין הנהיגה. כיצד מונעים את התופעה הזאת?

נהיגה ללא כאבי גב
חיזוק שרירי הליבה לגב בריא

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא! על שרירי הליבה מוטלת המשימה להגן על עמוד השדרה מפני עומסים שונים ובעיקר עומסים בלתי צפויים. סימנים ותסמינים בחלק התחתון של עמוד השדרה הם עניין שכיח. פעילות גופנית ובעיקר חיזוק של שרירי הליבה מהווים רכיב במניעה.

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא
הגב כואב, צאו להליכה

הגב כואב? צאו להליכה! פעילות גופנית קריטית לשמירה על גב בריא, אך, במצב בו הגב כואב פעילות פיזית עלולה להחמיר את המצב. יש, לשקול מה מתאים לעשות כאשר הגב כואב. יש להעדיף פעילות כגון הליכה, שאינה מפעילה את הגב עצמו באופן ממוקד!

הגב כואב, צאו להליכה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)