Skip to main content

כואב לך? השאר מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם:

לגדל ילד ללא סוכרת לא צריך להיות עניין מורכב מידי. למחלת סוכרת יש השפעות על הבריאות ולעיתים גם על אריכות החיים של החולים בה. פעילות גופנית אירובית מפחיתה את הסיכון לחלות במחלה זאת. המשמעות היא שילד פעיל גופנית מפחית את הסיכון שלו ללקות בסוכרת.

המחקר הנוכחי מצא שגם מינימום של פעילות גופנית מידי יום יעיל לשם כך. מתברר גם 20 דקות של פעילות גופנית מידי יום משפרת משמעותית את תנגודת האינסולין בקרב ילדים בעלי משקל עודף ועשויה להועיל במלחמה במחלת הסוכרת.

לגדל ילד ללא סוכרת - רקע

השמנה בקרב ילדים ומשקל עודף מהווים מגפה חמורה ביותר בעולם המערבי ופוטנציאל אדיר לחולי ומוות מוקדם. בארצות הברית קרוב ל33% מילדי בית הספר היסודי מוגדרים כשמנים או בעלי משקל עודף. על פי דו"ח של ארגון הבריאות העולמי שפורסם בשנת 2016 28.8% מהילדים בישראל בגילים 2- 18 סובלים מעודף משקל והשמנה. בארצות הברית 12.9% מילדי בית הספר מוגדרים שמנים ובישראל 12.6% מילדי בית הספר מוגדרים כשמנים. באירופה חשוב לציין עומד המספר של הילדים השמנים על 7.4% בלבד.  עוד טוען ארגון הבריאות העולמי שבמדינת ישראל חיים כיום יותר 500,000 ילדים שמנים או כאלה שהם בעלי עודף משקל ובעוד כשמונה שנים בלבד המספר צפוי לקפוץ ל- 750,000 ילדים שמנים או בעלי עודף משקל. מספר אדיר זה מציב את ישראל בראשות טבלת ההשמנה בקרב ילדים ביחס ליתר המדינות ביבשת אירופה. 

השמנה משמעותה מחלות

השמנה בקרב ילדים קשורה במגוון מחלות בעלות השלכות קשות על עתידו הבריאותי ואורך חייו של הילד השמן. עוד חשוב לדעת שלילד שמן סיכוי גדול הרבה יותר להפוך למבוגר שמן. בעוד שבצעירותו יודע הגוף להתמודד עם המשקל העודף וההשמנה בצורה יעילה יחסית עם התבגרותנו חלה האצה בקצב הנזקים הבריאותיים המצטברים. בין יתר המחלות נמנה כמובן את הסוכרת סוג 2, טרשת עורקים (Atherosclerosis), פגיעה במפרקי הגוף, פגיעה בהערכה עצמית , דיכאונות, קשיים חברתיים ועוד. גורמי סיכון להתפתחות סוכרת סוג 2 כוללים משקל עודף או השמנה, רקע משפחתי של חולי במחלה זאת ועוד.

מניעת השמנה וסוכרת

שינוי של הרגלי התזונה כולל אכילה גדולה יותר של ירקות ופירות והימנעות ממשקאות ממותקים ומזון מהיר ובמקביל הגדלת כמות הפעילות הגופנית האירובית עשויים להועיל בהפחתת המשקל והחזרת השליטה על הבריאות של הילדים. המחקר המסוקר כאן הדגים כיצד באמצעות פעילות אירובית בלבד של 40 דקות כול יום הצליחו החוקרים להפחית את כול המדדים המרכזיים של מחלת הסוכרת.

המחקר

לגדל ילד ללא סוכרתרקע: היתרונות של פעילות גופנית אירובית למניעת תסמונת מטבולית הוכחו כבר במפר מחקרים. השאלה שנותרה היא כמה פעילות מנדרשת כדי ליהנות מהיתרונות הללו.

מטרת המחקר: החוקרים יצאו לדרך על מנת לבדוק מה הן ההשפעות של מינון שונה של פעילות גופנית אירובית על תנגודת אינסולין, על השמנה, על שומן בטני ועל כושר גופני בקרב ילדים בעלי עודף משקל והשמנה המנהלים אורח חיים יושבני. לצורך המחקר שנמשך בין שנת 2003 - 2007 ובוצע כניסוי אקראי מבוקר (randomized controlled trial) גויסו קבוצות של ילדים מ15 בתי ספר יסודיים בארצות הברית. בסך הכול גויסו 222 ילדים בעלי עודף משקל או שמנים שגילם הממוצע היה 9.4 שנים כאשר 42% מהם היו בנים ו- 58% בנות. כול הילדים ניהלו אורח חיים יושבני.

הילדים חולקו באופן אקראי לשלוש קבוצות: קבוצה אחת התבקשה לבצע פעילות אירובית 40 דקות מידי יום, קבוצה שנייה התבקשה לבצע פעילות אירובית 20 דקות מידי יום וקבוצה שלישית היוותה את קבוצת הביקורות. תכנית האימונים נמשכה 13 שבועות. לפני ואחרי המחקר נבדקה תנגודת האינסולין, הכושר האירובי (V. O2), אחוז השומן בגוף (Dual energy X-ray absorptiometry), ושומן בטני (MRI).

ממצאי המחקר: 85% מהילדים היו שמנים. מדד מסת הגוף ממוצעת עמדה על 26. ירידה גדולה יותר בכמות האינסולין נראתה בקרב הקבוצה שערכה אימונים אירוביים לפרקי זמן ארוכים יותר ביחס לקבוצה שערכה אימונים קצרים יותר וביחס לקבוצת הביקורת. ירידה גדולה יותר ברמת האינסולין נראתה בקרב הקבוצה שהתאמנה באופן קל לעומת קבוצת הביקורת. גם אחוז השומן והשומן הבטני היה נמוך יותר בקרב הקבוצה שערכה אימונים אירוביים ממושכים יותר בהשוואה לשתי הקבוצות האחרות. בכול הנוגע לכושר גופני שתי הקבוצות שעסקו בפעילות גופנית נהנו משיפור דומה בכושר הגופני.

מסקנות החוקרים: כול שנדרש עבור ילדים בעלי עודף משקל או השמנה המנהלים אורח חיים יושבני כדי לשפר ממצאים שונים הכרוכים בסיכון לחלות בסוכרת ובכלל זה תנגודת אינסולין, אחוזי שומן, שומן בטני וכושר גופני, הוא 13 שבועות של אימונים אירוביים בני 20-40 דקות ליום. כמובן שפעילות גופנית אירובית המשולבת עם שינויים בהרגלי התזונה עשויה לשפר עוד יותר את מצב הילדים.

JAMA. September 2012;308(11):1103-1112

כואב לך? השאר מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם:

אוסטאופורוזיס בקרב גברים

אוסטאופורוזיס בקרב גברים היא תופעה שאינה ידועה מספיק. מחלת דלדול העצם נתפסת בטעות כבעיה נשית. גם גברים ובעיקר גברים מבוגרים מצויים בסיכון לסבול ממחלה זו וכתוצאה מכך לסבול מכאבי גב, כאבי ירך ואפילו מוות. 

אוסטאופורוזיס בקרב גברים
אוסטאופורוזיס והרזיה

אוסטאופורוזיס והרזיה? מה הקשר? האדם המודרני משלם מחיר בריאותי יקר על השמנה. יחד עם זאת חשוב לזכור שכול נסיון להוריד משקל על ידי הפחתה קלורית בלבד וללא פעילות גופנית משמעותית מגבירים את הסיכון לפתח מחלת דלדול העצם (אוסטאופורוזיס) ולהסתכן בשברים.

אוסטאופורוזיס והרזיה
נפש בריאה בגוף בריא

נפש בריאה בגוף בריא! מחצית מהתסמינים שבהם מטפל כול רופא ראשוני הם למעשה ביטוי גופני של בעיות מתחום הנפש. מומחים רבים העוסקים בתחום יכולים להצביע על עלייה מובהקת בתלונות על מחלות ועל מכאובי גוף שונים במהלך ולאחר אירועים נפשיים טראומטיים. 

נפש בריאה בגוף בריא
שינה טובה יותר

שינה טובה יותר אינה נגישה לכולם. עבור רבים מאיתנו שינה איכותית היא חלום שאינו מתגשם. בעוד שרמה מסוימת של הפרעות שינה היא נורמאלית הפרעות שינה רבות מידי או חריפות מידי עלולות לגרום לבעיות בריאות שונות שילקן עלולות לסכן את חיינו. להלן 11 כללים לשינה טובה.

שינה טובה יותר
אוסטאופורוזיס, אבחון וטיפול

אוסטאופורוזיס? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים. מחלת דלדול העצם או אוסטאופורוזיס נקראת גם "המחלה השקטה" וזאת כיוון שתהליך איבוד העצם מתרחש לאט, ללא סימנים מוקדמים. שבר שהופיע ללא חבלה וכאבי גב עלולים להיות האות לקיומה של המחלה הזאת.

אוסטאופורוזיס, אבחון וטיפול
האם חולה חכם הוא גם טרדן

האם חולה חכם הוא גם טרדן? קשה להיות חולה ובעידן המודרני קשה גם להיות רופא. לדברי פרופ' אידלמן, הרופאים בארץ פועלים לפי מודל פטרנליסטי, לפיו "הרופא יודע הכול והמטופל אמור לקבל את דבריו". החולים, בעידן האינטרנט ובעזרת גוגל, חושבים אחרת.

האם חולה חכם הוא גם טרדן
טיפים לחיים ארוכים ובריאים

טיפים לחיים ארוכים ובריאים עשויים לשפר את איכות חייכם. הידע כיצד להאריך חיים ולשפר את איכותם קיים. צריך לקחת את ההחלטות המתבקשות ליישום הידע הזה ולהתחיל לחיות חיים נכונים ובריאים? להלן רשימה מרוכזת של טיפים לשיפור הבריאות ואריכות חיים.

טיפים לחיים ארוכים ובריאים
מחלת דלדול העצם

מחלת דלדול העצם (אוסטאופורוזיס) מתפתחת בעיקר בקרב אנשים מבוגרים. מחלה זו כרוכה בשבריריות של העצמות המתפתחת לאט ולכן גם נקראת "המחלה השקטה". שבר פתאומי, כאב גב או כאבים בירך או כאבים חריפים בצלעות עלולים לבשר על נזקי המחלה. 

מחלת דלדול העצם
השמנה גורמת למגבלות תפקודיות

השמנה גורמת למגבלות תפקודיות! השמנה משפיעה על הבריאות שלנו באופנים רבים כולל מעלה הסיכון למוגבלות גופנית ללחולי כרוני כולל דלקת פרקים ניוונית, סוכרת, אוטם שריר הלב או שבץ מוחי ולמות מוות מוקדם. 

השמנה גורמת למגבלות תפקודיות
כשנוהגים לא מדברים בטלפון

כשנוהגים לא מדברים בטלפון! שיחה עם טלפון נייד תוך כדי נהיגה פוגעת בביצועים של הנהג מסכנת את חיי הנהג, את החיים של הנהגים האחרים ואת החיים של הולכי הרגל. ההקשבה בלבד, במהלך שיחת טלפון, פוגעת באיכות הנהיגה ועלולה לגרום לתאונת דרכים. 

כשנוהגים לא מדברים בטלפון

מחקרים רפואיים - חדשות

 • סגנון חיים בריא מונע דמנציה

  סגנון חיים בריא מונע דמנציה! או דמנציה (שטיון) היא מחלה קשה הפוגעת בעיקר במבוגרים. המחקר הנוכחי מצא שאכילה נכונה ופעילות גופנית יכולים להאט את ההתדרדרות הקוגניטיבית של מבוגרים ומאידך השמנה ובריאות לקויה מאיצים את התפתחות שלה. 

   
 • עבודת מחשב כאב צוואר וראש

  עבודת מחשב? כאב צוואר וראש הם עניין שכיח! עבודה ממושכת עם מחשב גורמת בין היתר לפציעות וכאבים בצוואר. גם המחקר הנוכחי קובע: "עבודה עם מחשב גורמת לכאבי צוואר וראש". ממצאים אלו מדגישים את החשיבות שיש לעמדת מחשב ארגונומית להפחתת נזקי גוף וכאבים.

   
 • לחיות עם מתח נפשי

  לחיות עם מתח נפשי אינו דבר פשוט. המצב נעשה קשה יותר כאשר המתח הנפשי הוא כרוני. תחושות חזקות כמו פחד, עצבות, ודיכאון הם נורמליים כול עוד הם זמניים ואינם משבשים את אורח החיים שלכם. כאשר התחושות הללו נותרות לאורך זמן וגורמות לבעיות אחרות ישנה בעיה.

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)